Bears van Amsterdam. rt Maart 1001, op ry'n verzoek, voor den tyd van dén jaar op non-activiteit gesteld, buiten bezwaar der •cbatkist. Pensioen verleend ten laste van den Staat aan mr. E. A. F. Thomas f 619, jhr. mr. D. van Foreest f 1467. De ministers van oorlog, justitie en waterstaat .verleenen deze week geen audiëntie. Gemeenteraad -van Leiden. Voordat do Raad Zaterdagmiddag jl. over ging tot de behandeling van het 1ste punt der agenda, do motie van den heer Pera en »cht andere raadsleden, dood de Voorzitter o. m. mededeellng van: een dankbetuiging van heeron diakenen der Ned.-Herv. gemeente alhier, voor de buiten gewone bedoeling harer armen by gelegenheid van Hr. Ms. verjaardag; een adres van „Leidens Belang", om het besluit van 27 Sept. jl. tot oprichting van ©en openbaar slachthuis te willen intrekken; een missive van den heer N. H. Bonnewitz a., instemming betuigende met voornoemd adres en vergezeld gaande van 40 lasten met ruim 2000 handteekeningon. Hierna werd het woord gegeven aan den heer A. J. Van Hoeken, die zyn verwondering te kennen gaf, dat de vergadering wordt ge houden op Zaterdagmiddag, voor velen een lastige t\jd, en vroeg welke gewichtige rede nen er den Voorzitter toe geleid hebben, om de vergadering tegen dezen middag uit te 6chr;jven. De Voorzitter antwoordde den heer A. J. Van Hoeken, dat hy heeft trachten te voldoen aan den wensch der voorstellers van de motie, om haar zoo spoedig mogelijk te behandelen. De vergaderiüg kon moeilijk verleden week worden gehouden. Donderdag 28 Febr. was do Voorzitter ongesteld en 7 Maart a. e. is ©r audiëntie te Amsterdam. De heer Den Houter was door het antwoord van den Voorzitter bevredigd. Het bejammerde hem echter, dat de Voorzitter de onschuldige oorzaak is geweest, dat de adresbeweging ©lechts gedeeltelijk tot haar recht is gekomen. 2200 is op zichzelf een respectabel getal, maar de adresbeweging ia gestuit en geeft daar door een onvolledig beeld van de stemming onder de burgerij. ^as er meer tijd geweest, dan zouden waarschijnlijk nog wel 1000 hand- teekeningen verkregen zijn. De Voorzitter verklaarde, dat hy niet zoo veel waarde hecht aan een adresbeweging, en merkte op, dat van de 2179 ondorteekonaars 402 niet-kiesgerechtigd zijn. Alsnu overgaande tot do eigenlijke behan deling van het eerste punt der agenda, werd het allereerst het woord gevoerd door den heer Pera, die opmerkte, dat de tegenstanders van het openbaar slachthuis van het arrest van den Hoogen Raad gaarne gebruik maken, om op het besluit van 27 Sept. terug te komen. HU hermnerde er aan, dat hij die oprichting hoeft bestreden lo. om do geldelijke lasten, die onnoodig op de Behouders dor ingezetenen worden gelegd; 2o. omdat tegenover de voor deden- vaa een openbaar slachthuis minstens evenveel nadoelen staan; en 3o. omdat de vrije uitoefening van het bedrijf wordt aan gerand op een wijze, die op den socialistischen Weg voert. Hy wees verder op de beteekenie van het arrest van den Hoogen Raad, be weerde, dat de motie, ook na de mededeeling des Ministers in do Kamer aan den heor Drucker, haar betoekenis volkomen behoudt, en meende, dat er wel rekening moet ge houden worden met het verzoekschrift van 1800 a 1900 kiesgerechtigde ingezetenen. De heer De Goeje had gedacht, dat de voor- eteilers hun motie zouden hebben ingetrokken, nu de minister heeft medegedeeld, dat reeds by den Raad van State een wetsontwerp aan hangig is, om ten aanzien van openbare slacht huizen den tekst der Hinderwet in overeen stemming te brengen met de bedoeling van den wetgever. "Wat de heer Pera zeido, is na- pleiton. Het Raadsbesluit van 27 Sept. jl. is eerst genomen na ernstigo overweging en er Is z. i. geen reden daarop terug te komen, tenzij de uitvoering onmogeiyk gemaakt was, wat het geval niet is. Hy hoopte, dat de voorstellers hun motie zouden intrekken of de Raad haar met grooto meorderheid af stemmen. De hoer "Van Kempen stelde voor, het vroeger genomen bestuit tot oprichtiDg van ©en openbaar slachthuis te schorsen. Hy wil rekening houden met de Tweede Kamer, die het wetsontwerp wel eens zou kunnen ver- werpeD. De heer De Goeje merkte op, do Tweede Kamer niet te hebben willen negeeren, doch wees er op, dat or na de mededeeling des ministers in de Kamer geen stemmen tegen zulk een ontwerp zyn vernomen. Goedgevonden werd, de motie van den heer Van Kempen, dio de Voorzitter en do heer Drucker als een geheel zelfstandige motie beschouwden, te behandelen na de beide punten der agenda. De hoer Kerstens stelde voor, de motie der heoren Pera c. s. thans niet te behandelen, doch uit te stellen. Hy trok dit voorstel echter in, nadat het van meer dan óón zyde was bestreden. De heer Pera verklaarde niet te begrypen, waarom met zooveel ophef wordt gesproken van de bedoeling van den wetgever. De Hooge Raad vond hiertoe by zyn explicatie van art. 4 der Hinderwet geen aanleiding en ook in de Tweede of Eerste Kamer is hierover nagenoeg niet gesproken. Napleiten is z. i. geen schande, wanneer de gelegenheid heropend ls, om terug te komen op oen besluit, dat hy voor Leiden ©en ramp acht. De Voorzitter zou geen critiek uitoefenen op het arrest van den Hoogen Raad; dit is bindend en zal van wetenschappeiyke zyde wellicht bestroden worden, Hy gelooft met, dat er ln langen tyd een besluit is genomen, waarover kzoolang en zooveel geschreven en gesprokon is als over dat van 27 Sept. jl. De zaak, die het betreft, is van alle kanten be zien en de Raad heeft met groote meerder heid tot oprichting besloten. Hy zou het een ramp achten, wanneer het besluit niet tot uitvoering kwam. Reden om het in te trekken is er z. t niet. De heer Den Houter zag in de ongedachte beslissing van den Hoogen Raad een welkome gelegenheid voor de tegenstanders van een abattoir, om den gemeenteraad te vragen, zyn besluit van 27 Sept. JL te Larroepeu. Zyn indruk is, dat de juristen in den laatsten tyd geen prettige dagen hebben doorgebracht Als er tyd was, om de Tweede Kamer behooriyk in te lichten omtrent een abattoir, uit een oogpunt van volkegezondheid beschouwd, zou het wel eens kunnen zyn, dat vele leden dier Kamer van voor- tegenstandera werden. Voorts kwam hy krachtig op tegen het inbreuk maken op de vryheid van bedryf. De heer Fockema Andreae kon den heer Den Houter geruststellen. Zyn dagen zyn in den laatsten tyd door het arrest van den Hoogen Raad volstrekt niet bedorven. Hy ge looft, dat dit op juristen een anderen indruk heeft gemaakt dan op niet-juristen, en be houdt zich het recht voor, twyfel te koesteron aan de juistheid van dat arrest. Verder be streed hy de juistheid der uitdrukking in de toelichting op de motie-Pera, dat de oprich ting van een openbaar slachthuis met slacht- dwang .rechtens onmogeiyk" is en gaf hy als zyn meening te kennen, dat er geen grond is, om terug te komen op het besluit van 27 Seph jl. De heer A. J. Van Hoeken herinnerde aan zyn betoog van 27 Sopt. jl., waarby hy zich plaatste op het standpunt van een leek, niet op dat van een jurist. Hy verklaarde toen, dat er voor hem geen rechtszekerheid bestond, waarop do Voorzitter antwoordde, dat er absoluut geen rechtsonzekerheid was. Thans verklaarde de heer Drucker zelf in de Kamer, dat or een toestand van rechtsonzekerheid heorscht. De Minister heeft wel gesproken van rechtszekerheid, doch hy noemde deze een betreurenswaardige. De heer Van Kempen achtte de uitdrukking „rechtens onmogeiyk" juist. Hy wees er op, dat de Hooge Raad het hoogste rechtsprekend college is, en verklaarde mot te begrypen, dat de heer Fockema Andreae zoo weinig hecht aan het arrest van den Hoogen Raad. De heer Fockema Andreae verduidoiykte nader zyn bewering, dat een arrest van den Hoogen Raad op niet-juristen een anderen indruk maakt dan op juristen, die er over hebben nagedacht. Hy heeft eerbied voor den Hoogen Raad, doch zyn arresten zyn niet onschendbaar, wel de wetten. De heer Don Houter wees op de bedoe ling van het volkspetitionnement en be weerde, dat de meerderheid van don Raad wol sterk was in stemmoncyfer, doch niet in hygiënische of moreele argumenten. Spr. vroeg die meerderheid: negeer onze argumenten niet, maar tracht ze te weerleggen. Dit is niet geschied. Alleen de heer Van Hamel heeft, wat de slachtgelden betreft, gewezen op een onjuistheid in do nota dor vyf raadsleden. De Voorzitter kwam op tegen de bewering van den heer Den Houter, dat de argumenten der tegenstandera niet weersproken zyn. Spr. gaf hem den raad, zyn rede van 27 Sept., waarin de financieels gevolgen van een abattoir worden besproken, te lezen. Zyn financieel betoog is door Diemand weerlegd. Spr. be weerde voorts, dat oen abattoir memand iets kost. De uitgaven worden volkomen gedekt door de slachtloonen en andere ontvangsten. Hoe de heer Den Houter kan beweren, dat de argu menten der tegenstanders niet zfin weerlegd, is voor spr. een raadsel. Als de burgery spr.'s financieel betoog leest, zal zy er geheel anders over denken. De heer Fera merkte op, dat de slachtloonen hier hooger zullen zyn dan elders, on dat do Voorzitter wel kan zeggen, dat liet abattoir zich zelf dekt, doch dit is geen kunst. Men stelt eenvoudig de slachtloonen zoo hoog, dat hun opbrengst de uitgaven dekt. De heer Den Houter hield vol, dat de argumenten der tegenstanders niet afdoende zyn weerlegd. De hygiënische quaestie is door de vooratanders geheel op haar plaats gelaten, en wat de becyforing in het financieel betoog des Voorzitters betreft, merkte spr. op, dat daarby vergoten zyn de kosten van al het nadeel en verlies, dat de slagers zullen ïyden, doordien zy niet by hun zaken zyn. „U zegt," ging 6pr. voort, „dat zoo'n abattoir niets kost. Dit gelooft echter niemand." Het publiek op de tribune geeft blijken van instemmingwaarop de Voorzitter dreigt, de tribune te zullen doen ontruimen, indien weer teekenen van goed- of afkeuring worden gegeven.) Het geld moet, volgens spr., hier of daar vandaan komen, van de slagors of de vJeeachconsumenten öf van beiden. Ten slotte vestigde spr. nog de aandacht op de concurrentie voor de slagers alhier van het van buiten aangevoerde vleosch en zeide, vernomen te hebben, dat er zelfs leden van het Dageiyksch Bestuur zyn, die hun vleesch van buiten betrekken. Do Voorzitter sprak do hoop uit, dat iemand in de dagbladen zyn financieel betoog zal mede- deelen en merkte nog op, dat, als de 6lagers een groot deel van de alachtloonen verhalen zouden op do vleeschvemuikers, het vloesch nog niet 1 cent per. pond duurder zou worden. De heor Drucker merkte op, dat het besluit van 27 Sopt. niet lichtvaardig is genomen. Het ia toen gebleken, dat er warme voorstanders en felle tegenstanders van een abattoir waren. De eersten konden de laatsten en deze de eersten niet overtuigen. De meerder heid zal de verantwoordelykhoid van het raadsbesluit hebben te dragen. Hy voor zich wil dit gaarne. Hebben de voorstanders in den Raad gedwaald, dan hebben zy dit gedaan in goed gezelschap, in dat van alle beschaafde landen van Europa. Spr. voor zich ie over tuigd, dat door het besluit van 27 Sept. jl. een weldaad aan de gemeente is bewezen. Hy zou zich niet laten verleiden tot een debat, do zaak ia beslist en er is mets nieuws meer over te zeggen. De hoer Van Kempen wees op de beteekenie van het arrest van den Hoogen Raad, die z. i. ook de heer Drucker heeft gevoeld, want direct na hot bekend worden van hot arrest heeft dat Kamerlid zyn interpellatie gehouden. Nu ie, biykens een mededeeling van den minister, reeds een wetsontwerp by den Raad van State aanhangig, doch de Tweede Kamer zal nog hebben te beslissen. Met het oog hierop verdedigde spreker zyn motie tot schorsing van het Raadsbesluit van 27 Sept. (De Voorzitter viel hierby spr. In de rede met do opmerking, dat deze motie eerst na de behandeling der agenda aan de orde komt). In het verdere deel zyner rede keurde spr. de pressie ©f, die z. i. op den Raad wordt uitgeoefend en die het doet voorkomen alsof de gemeent* Leiden niet meer buiten een slachthuis kan. Hy verklaarde voor de motie- Pera te zullen stemmen. De heer Den Houter herhaalde zyn bo- wering, dat de argumenten aan de zyde der tegenstanders, de meerderheid aan do zyde der voorstanders is. De heer Drucker beriep zich op de meerderheid. De meerderheid vergaat echter, wie weet hoe spoedig, doch de argumenten blyven van kracht. Tenslotte wees spr. nog op het adres der zeven geneea- heeren in de zitting van 27 Sept. en op het oordeel van een Schledamschen geneeskundige, wiens naam door hem werd genoemd en die, na het pro en contra van een openbaar slachthuis te hebben overwogen, tot de conclusie kwam, dat er wel degelyk eon abattoir- quaestie bestaat. Do heer Van Hamel stelde voor, over te gaan tot het nemen van een besluit. Do heer Den Houter had er een groot bezwaar tegen, als een lid van de meerderheid gebruik wil maken van den doofpot. Hy ver klaarde zich bereid de discussie over een abattoir op hygiënische gronden te heropenen. Als de heeren van de meerderheid dit weigeren, is dat voor hem een bewys, hoe zwak ze staan. Besloten werd overeenkomstig het voorstel- Van Hamol. De motie van don heer Pora en acht andere raadsleden, werd daarop in stemming ge bracht en verworpen mot 16 tegen 9 st., die der heeren Kerstens, J. P. Driessen, Van Kempen, De Lange, Mulder, A. J. Van Hoeken, Don Houter, Pera en P. J. Van Hoeken. Alsnu kwam in behandeling het tweede punt der agenda: het voorstol van B. en We. tot ondersteuning van het door den Gemeente raad van Groningen aan H. M. do Koningin gericht verzoek, om aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal een voorstel van wet to zenden tot aanvulling of wyziging van art. 4 sub. 2 der Hinderwet. De heer Van Kempen meende, dat er geen reden meer is voor dat verzoek, omdat er reeds een wetsontwerp by den Raad van State aanhangig is. De Voorzitter verdedigde het voorstel. Hy acht het adres geen ydel vertoon. Ook voor de Tweede Kamer hoeft het nog beteekonis. Het voorstel werd aangenomen met 15 tegen 9 st., die der heeren KersteDö, J. F. Dne88on, Van Kempen, De Lange, Mulder, A. J. Van Hoeken, Den Houter, Fera en P. J. Van Hoeken. Tydens deze stemming was de heer F. L. C. Driessfln afwezig. De agenda afgohandeld zyndq, kwam de motie-Van Kempen aan de beurt. De voorzitter verklaarde zich hiertegen. "Wat heeft men, zoo vroeg hy, aan stilstand? De heer Van Kempen merkte op, dat de ambtenaren, zoolang de wet er nog niet ia, de zaak* van het abattoir op papier kunnen behandelen. De heer De Lange deelde mede, dat hy tehuie eenzelfde voorstel had opgesteld als dat van den heer Van Kempen, omdat hy vooruit had kunnen verwachten, dat de motie- Pera zou worden vorworpen. Zyn bedoeling is; om zoolang de wet, die tot het slachten in openbare slachthuizen verplicht, er nog niet is, alleen bestek en teekeningen gereed te maken, doch in di9n tyd geen contracten van levering te sluiten of aanbostedingon te houden, beide het abattoir betreffende. Do Voorzitter bleef uitstel ontraden, daar hy overtuigd is, dat er wetswyziging komt. Hy acht het verkeerd de 2, 8 of 4 maanden, die nog zullen verloopen vóór de bedoelde wet er is, ongebruikt te laten voorbygaan. Do heer De Lange meende, dat, als Je wet er zeker komt, dan ook zooveel haast niet behoeft te worden gemaakt. Do heer Pera wilde het geval onderstellen, dat de wet er niet komt. Weik een zonderling figuur zal do Raad dan maken I De heer De LaDge herinnerde aan de be handeling der motie tot verdaging in de ver gadering van 27 Sept. jl., toen door de be- stryders geen rekening werd gehouden met de mogeiykheid eener beslissing als de Hooge Raad heelt genomen. De Voorzitter merkte op, dat hy op die mogeiykheid de aandacht heeft gevestigd. Hy heeft toen de zekerheid uitgesproken, dat, als de Hooge Raad het verplichtend stellon om te slachten in een openbaar slachthuis onmo geiyk maakte, wo binnenkort een wetswyzi ging zoudon krygen. Hy gelooft toen juist gozien te hebben. De heer Kerstens dacht aan een derde ge val de wet komt er, maar goheel anders dan de voorstanders verwacht hebben: de Tweede Kamer heeft daarby rekening gehouden met de billykhoid van schadevergoeding aan hen, die in hun bedryf worden getroffen. Do heer Drucker wees op de houding van den lieer Van Kempen, die herhaaldeiyk heeft verklaard, dat hy een gedecideerd voorstander van abattoirs is, en toch by alle stemmingen zich aan de zyde der tegenstanders schaarde. Zoo stemdo de hoer Van Kempen den 27sten September togen het voorstel van B. en Ws. tot oprichting van een gemeenteiyk slachthuis en thans ook tegen het voorstel van B. en "Ws. om het adres van den Groningschen gemeente raad aan H. M. de Koningin te steunen. Spr. stond verder nog stil by de beslissing van den Hoogen Raad en verklaarde zich tegen uitstel. De heer Van Kempen verdedigde zyn houding. Hy is en biyft een voorstander van abattoirs, omdat deze zyn in het belang der kleine slagers. Zyn motie tot uitstel in de vergadering van 27 Sept. en die van than3 waren echter niets anders dan voorzichtigheids maatregelen. De heeren De Lange en Den Houter ver dedigden nader de motie tot uitstel. De heer Van Dissel, zich uitsprekende als een beslist voorstander van een openbaar slachthuis met slachtdwang, verklaarde veel te gevoelen voor uitstel, doch bezwaar te hebben tegen het woord „schorsen" in de motie-Van Kempen. Hy diende daarom de volgende motie in: „De Raad noodigt B. en Ws. uit, met de voorbereidende werkzaamheden voor het open baar slachthuis voort te gaaD, maar het tyd- stip van het sluiten van contracten en het houden van bestedingen nader aan het oordeel van den Raad te onderwerpen." De heeron Van Kempen en De Lange verklaarden zich met deze motie te kunnen vereenigen, die alzoo de plaats verving van de motie-Van Kempen© De heer Van Hamel verklaarde zich echter tegen de motie-Van Dissel, wyi by aanneming B. en Ws. later -.,eder met voorstellen by den Raad zouden moeten komen, die dan wel eens zouden kunnen worden verworpen. De Voorzitter zag ook geen heil in aan neming der motie-Van Dissel. Deze werd in stemming gebracht en vor worpen met 16 tegon 10 et., die dor heeren Kerstens, J. P. Driessen, Van Kempen, Van Dissel, De Lange, Mulder, A. J. Van Hoeken, Den Houter, Pera en P. J. Van Hoeken. By de gebruikelijke rondvraag vroeg de A. J. Van Hoeken, om de ovorvaart met de pont in den Ouden Singel by de Maro open te stellen tot 's avonds elf uren en antwoordde de Voorzitter, naar aanleiding van een vraag van den heer Mulder, dat in de Leeskamer alle bescheiden zy'n overgelegd betreffendo do sollicitanten naar de betrekking van gemeente archivaris. Hierna werd de vergadering gesloten. 4 Maart 1001. Vor. koers. pCt. Nod. Cert. Nat. Scha d2*4 Obligation8 Hougariio, Leen. in Zilvor 1889 Oostonr. Bonte in l'ap. Mei'Nov. 6 v Jan.'Jali..5 Port.", O. B. 186881 met Ticket 3 dito dito 1888 39 dito dito 1690 4 'dito dito Tab&ktlconm Roeland Bin non L 1694-1 1630 Rb. 6254 18Ö7 09 1004 1889RL. 625,2do serie Gansl.4 6 Emissie 1694 Rb. 626.4 Spanjo, Obl. Pcrp. Schuld4 Turkije, Obl. QopriviL4 geconverteerde scrio D.. O.. Mexico, Bum. Aflosbaro 2o acr. .6 Brazil^, 1SS94 landing Leening 1898.6 Columbia 100-6001# Venezuela, ObL 1881 100. .4 si 600.. .4 Peruv. gew. Aand4®f Certv.prol. Aand. It&liü, Obl. Zuid-Ital. Spoor...8 Portagal, Boiia Baüta3 Rusland, Obl. Wladik. 1896 93.4 Rjasan-Ur. H.625.4 18904 Aand. N. Air. Hondclavorccnig. Cult. Mij. Voratunland.. B Ron. Potroieumbronnon.. B Dordtoche Petroleum Gewon* Aand. Sohihajofl Aand. Sumatra Pal om bang. Moeara Eniin N. W. Pao. Hyp.-B. Schuldbr. Moxwull, C. v. A Incomebond 0 Prior L. C Aand. Iloll. IJ.eren Spoorweg. Mij. tut ExpL v. Staatapw. Obl.Ned. Contr. Sp. 1000. ...3 Cort. N. Zuid-Air. Spoor 6 Obl. 1899 4 Obl. Boxt 1-Wozol lS57,80geat, Aand. Amerikaansohe Vaart.. Rotterd. Lloyd Amerika Aand. Atchison Topcka pr»1- Oblis. Adjst. Ches. Ohio, C. v. A.. Clovol.-Akron afgeat. A. Aand. Donv.Hio Gronde Flor. Ctr.iPonine St.-Louia&SanFr.gew.A. »2opr.A. Aand. Miss.Kansas Toxaa Obl. le hyp. .2» a Erie Spoor Aand üoprotA... Ontario Western Aand. Norf. k Woct. C. v. Aand. South. Pao. C. Gew. Aand. 3 r 4 pCt. Goudl. Southern Rail w. Co. C.v. A. 0 Union Poe. Cort. v. Aand. n pro». Aand.. W.N.-Y.&P.afg.O.v.A. „gon.tnorg.b. B Incomob... Wabaah, C.v.A preL Aand,... Kansas City Sb. Rw. Cy. A... l*ref. Aand. r lo Hyp. Obl8 Hongarije, Thoiaa-Loten4 Turkije. Spoorw. Loten3 Spanje. Madrid Loten8 Asahan Tab. niouw Aand. Fr. Doli TabakMjj. Aand. Deli-Cultnur-Maatsobappij Cort. v. Aand. Arondsbnrg. Kwalapess. Aand Namoo Djawi Aandeden Rotterdam-Deli.... Ned.-Ind. Mijnbouw 101. Oostonryk. Papier 20.97!-^ dito Zilvor Franacho f 47.60, Diverse Ryksmark f 68.60 Zilveren Roebels 1.25 dito in Gouden Roobels 1.89 Prolongatie 4 pCt. Verliezen van het Engelsclie leger, eooals die voorkomen in de „Daily Graphic". 79 M 8334 84«?m 81% 82Ke 25Hs 35?ia 28?é 96X 61 76>i 100*4 9ö?ie 68 92'« 24f£ 2754 3954 6654 89*4 1754 31*4 31 Wu, 20 68 64*4 B7H 96 97 103 66*4 396 129 144*4 84 166 90 6*4 1154 61 111 10094 87 170 91 191 121*4 124*4 6694 87 100 92*4 41*4 34 38% 1654 36*4 65% 21% 95 7754 2854 43*4 31*4 47*4 43*4 90% 24% 89*4 8754 24 96% 63 17*4 3074 18*4 40*4 6894a 11874 28 3254 126 60 84 676 79 96 238 Koers heden. 795-4 93% 84'a 82 82*4 26*ia 3474 28*4 95?4 60% 76H 100'16 39% 6676 8956 17*4 31*4 31 *i« 6*ia 2094 68 6474 86*4 399 143 84 166*4 1154 6254 111*4 80*4 192 121*4 66*4 87*4 100*4 42*4 33^ 3854 36*4 65*4 21*4 7754 28*4 42*4 31*4 4754 43*4 80 25*4 89*6 1794 3054 18% 40*4 68*4 124*4 27% 3154 126 62*4 83 231 os. 20.97*4 Russen a P P -O a m 0 O Gewond. °g s| 0 0 c C U it N O rt 25 Febr. 19 es 26 2 19 2 28 27 2 18 3 30 28 80 82 6 23 1 Maart 4 12 1 17 2 5 1 20 Totaal 62 135 12 118 Het Paleis der Honiugm-Moedcr, Zoo is dan het Huis van Hope (onder welken naam de vorstelijke woning in het Lange Voor hout te 'b Gravc-nhage jarenlang bekend is gewee6t) weder betrokken. Oor6pronke;yk is het gebouw niet voor paleis bestemd geweest; deze bestemming kreeg het eerst toen wylen prins Hendrik er zyn intrek in nam. De deftige huizinge werd in het midden der 18de eeuw gebouwd voor een vermogend burger, den be windhebber der O.-I. Compagnie Antony Patras. Later werd het huis gedurende eenigo jaren bewoond door den secretaris der Rekenkamer van Holland den heer Beelaerts, heer van Wieldrecht. Nadat het in het begin dezer eeuw in eigendom overgegaan was aan den Amsterdamsohen bankier Hope, stelde deze het in 1811 ter boschikking van Napoleon I by diens bezoek aan Den Haag. De Keiier heeft er dan ook destyds vertoefd* De laatste bewoner vóórdat prins Hendrik het tot paleis liet inrichten, was baron Verstolk van Soelen. By den dood van don Prins in 1879 ging het gebouw in eigendom over aan do Groothertogin van Saksen-Weimar; de prinses-weduwe bleef het echter bewonon totdat zy in 1885 een tweede huwelyk aanging. Toen kreeg de Groothertogin er weder de vrye beschikking over, en van deze kocht H. M. de Koningin-Moeder het aan. Oude Hagenaars herinneren zich nog, hoe zy in den tyd, toen koning Willem II nog leefde, byna dagoiyks prins Hendrik in een klem rytuigje, met twee paarden bespannen, die de Prins zelf monde, zagen uitryden, zich begevende naar het paleis op den Kneuterdyk, om met den Koning zyn vader te schaken. De populaire prins bewoonde toen hot huis in het Lange Voorhout met z(jn eerste ge malin, prinses Amalia van Saksen-Weimar (N. R. C Korlccll;Ue <-t»: 1». Hazerswoude: Ned.-Herv. Gomeente. Woendagavond te halfzeven ds. J. J. Van Ingen. Laatste weekbeurt. Geveilde peroeelcB, Gehouden verkooping in hot Notarishuis aan Den Burg, alhier, op Zaterdag 2 Maart 1901, ten overstaan van: lo. J. A. Van Hamel, notaris te Leiden: Het huis, hook Levendaal en Zydgracht, No. la, 111 bod f 4800, koopers do heeren C. L. Van Dam c. s. 2o. Mr. C. H. P. Klaverwyden, notaris te LeidenHet winkelhuis, Haarlemmerstraat 96, in bod /'Ö800, kooper de heer I. P. J. De Graaf; het huis, Korte Oranjegracht 5, in bod ƒ1275, kooper de heer J. Zitman, voor f 1300; het huis, Michielstraat 16, in bod 110, kooper de heer M. Laken q.q., voor /116. Gisternamiddag omstreeks twee uren meldde zich alhier aan het politieburoel daarheen den weg gewezen door twee jongens, hier ter stede woonachtig de 8-jarige G. M., wonende te Amsterdam. De knaap waa volgens zyn verhaal in zyn woonplaats aan het spelen geweest met jongens op het terrein van de Holl. IJ.-Spoorw.-My. en door zyn kameraadjes in een lodigen goederenwagen ingesloten, waaruit hy niet kon heongaan, zoodat hy door geroep, enz, trachtte do aandacht te trekken van spoor- personeel of publiek, hetgeen echter niet gelukte. Zyn speolmakkers hebben waarschyniyk niets van het voorgevallene medegedeeld. Zonder opgemerkt te worden is de jongen vervoerd naar Den Haag, waar hy Zaterdag middag aankwam en niettegenstaande herhaald geroep niet is opgemerkt door hot personeel. Eerst later hoorden spelende jongens den knaap roepen en wisten hem te bevryden, nadat hy dus van af Vrydag-middag waa opgesloten geweest. Den nacht van Zaterdag op Zondag bracht hy door onder een afdak ergens naby het station te 's-Gravenhage, z.onder dat iemand hiervan iets gewaar werd, en gistermorgen te ocgoveer acht uren was hy op pad gegaan in de richting naar Amsterdam, waartoe hy den weg had gevraagd. Het spreekt vanzelf, dat de jeugdige reiziger door politiezorg naar zyn woning is vervoerd, na eerst van eten en drinken te zyn voorzien. Van het 4de regiment infanterie vertrok hedenmiddag om éón uur per trein naar Amsterdam een detachement onder het bevel van den kapitein Van den Hoff met bestemming om tydens den intocht van de Koningin aldaar op morgen dienst te doen. Bedoeld detachement keert den 6den dezer om 9 uur voorm. alhier terug. A. s. Woensdag hoopt J. H. Teljeur den dag te herdenken, waarop hy 25 jaar werkzaam is geweest bfj de firma VanEwyk Zoon, behangers en stoffeerders, vroeger Van Ewyk Groen. Donzelfden dag hoopt P. de Bruin don dag te herdenken, waarop hy vóór 25 jaren als letterzetter in dienst trad by de firma E. J, Brill, alhier. De bolangryke comp otitie-w ed- stryd „Ajax" „H. V.-V.", waarvan men zich te Leiden veel voorstelde, moest door onbospeel-i baarheid van het Leidsche veld gisteren weer worden uitgesteld. Een paartje kreeg gisteravond twist op den Rynsburgersingel, ten gevolge waarvan de ongeveer 20-jarige jongen in den singel sprong en trots alle onmiddelJyk inge stelde pogingen eerst na geruimen tyd kon worden opgedregd. De inmiddels verschenen geneesheer kon slechts den dood constaleeren, waarna hot lyk van den drenkeling, G. L,, onder politietoe zicht naar do ouderlylce woning is vervoerd. Er liep een gerucht, dat hier op de Langebrug een aanranding heeft plaats gehad en dat de dader naar het commissariaat van politie zou zyn gebracht. De zaak is echter deze: Eon jongo man zag op de Langebrug oene dame, die zoo* danigen indrük op hem maakte, dat hy haar wilde omhelzen. Bedoelde dame echter bogon te gillon, waarom de man het hazenpad koos. Op zo er bevredigende wyzo werd gisteravond door de Nederlandsche Yereenigde tooneelisten van Amsterdam, van wie de heer J. W. Berjó bestuurder is, in „Du Nord", alhier, opgevoerd „Rocambole of de bende van Hartenboer", drama in acht tafereelen, naar het Fransch van Amicet Bourgeois, door Ponson du Terrail. Hst publiek was niet in grooten getale opgekomen. Zy, die medewerk ten, werden niettemin herhaaldeiyk, nu en dan zelfs allerlevendigst, toegejuicht, vooral by dat gedeelte van het 6oms erg griezelige stuk,' waar een door een vermoorde, met diens bloed geschreven, brief wordt voorgelezen. Dat is nog iets echts van de vreeseiyke draken uit de ouue doos. Een pianist monterde de aan wezigen in de pauze nog wat op door vroo- lyke muziek. De gisteren te Delft gehou dea clubmatch tusschen het „Leidsch Schaakge nootschap" en de „Delftscho Schaakclub" werd met slechts één punt door de Leidenaars ge* wonnen. De Delftache club maakte 7, het Leidache Schaakgenootschap 8 punten.

Leidsch Dagblad | 1901 | | pagina 2