N* 12583 (Coarant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Leide», 1 Maart. feuilleton. VERBODEN LIEFDE. "Vrijdag 1 Maart. A°. 1901. LEIDSCH PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per S maanden 1.10.* Buiten Leiden, per loopor en waar agenten gevestigd zjjn 1.30 Franco per post1.65-, PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 1 6 regels f 1.05. Iedere regel meer/- 0.17*. Grootore lettors naar plaatsruimte. Voor het incasseeron buiten de stad wordt 0.05 berekend. Reuulsgoylo RüRGRMBRSTER en WETHOUDERS van LEIDEN; Gozioo art. G, 2<!o alinea, der Verordening van 25 Januari 1894, regelende do Invrondige inrichting der scholen, do toelating en hot ont-slag dor leeriingon (Gi-meontoWad N°. 5 van 18)4); brengen te*' algoniccno kennia, dat do inschrijving van mouwe leeriingon aan do opeubaro scholen der 2de cn 4do kl. ?al plaats hebbon van den 4don tot en met don ltfdm c.k. in de schoollokalen op do Riuncnvoat^Mlit aan hot Plantsoen, in do Van-der- Wcrf-straat, aaa do Korto Mare, aan do Langebrug, ftiin doa m da Rijnstraat on in do ];rande<Yijjuilcc£, dee voormiddaga van halfnegon tot negen urcu en des namiddags van halftwco tot two o mren, hohalvo des Zaterdags en des Zondags. Sargemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, E. WAS, Bnrgemees'.er. J3 Febr. 1)01. VAN rlEYST, Seorotaric. Gi&tenirond sprak in do „Yolkaljjoen* komsten" mr. P. W. Do Koning over den Btrfid van dou Nederlandschen stam in Zuid- Ahika. In een korte inleiding ontwikkelde spreker do gronden, die er bestaan voor de sympathiü, dis do Zuidafnkaansclio Republieken in do geheolo worold genieten. Voor ons Nederlanders moest echter dio sympathie dubbel sterk zich ontwikkelen door het gevoel van stamverwantschap en het besef onzer stoffelijke en geestelijke bolangon in hot verre werelddeel. De 6trijdf die in Zuid-Afrika gestreden wordt, botoogdo spreker verder, is ochter niet alleen oen strijd van geweld tegen gewold, maar hot is ook een strijd op goeetelijk gebied. Welke goest, welke taal, welke zeden, zullen de liewschende z(jnf de Engelsche of de Hollandscho? Dit heeft ook Kruger ten allen tyde begrepen, en wat niet tot stand werd gebracht is do schuld geweest van een kleinzielige oppositie, waarop zfin wisheid afstuitte. Maar wU Hollanders zijn ook niet geheel vrij te pleiten van schuld. Wanneer w(J minder voorzichtig waren geweest met ons kapitaal, wanneer w(j gezorgd hadden voor een doel matige enügraMo, zouden wfi dan niet veel kwaad hebben voorkomen? Hetgeen den spreker het moeste treft in dezen oorlog is wel dit, dat zulk een klein volk zooveel groote mannon heeft voortge bracht. Het zfin er voornamelijk drie, die boven allen uitsteken. In do eerste plaats de groote Paul lCruger, de man van het geloof, niet slechts op godsdienstig gebied, maar ook van hot geloof In de rechtvaardigheid en toe komst van zijn zaak. In de tweede plaats is het do ridderlijke Öteyn, de man, die met allea, wat hfi het zijne kan noemen, die met zijn volle persoonlijkheid m de bres is ge sprongen. En ten slotte Christiaan Do Wet, de onvind- en onvangbare. Hoe de afloop van dezen oorlog zal zdn, wie kan liet zeggen? Gunstig ziet het er op bet oogenblik voor de Boeren niet uit. Maar al moge de Engelsche overmacht eindelijk zege vieren, de worsteling is daarmede niet gedaan. Die zal voortgezet worden ook na dien tfid op ander gebied, en wfi behoeven de hoop niet op to geven, dat eindelijk recht en recht vaardigheid zullen overwinnen. Do Leidsche Muziekschool van den heer Tb. Enderlo wordt van heden af uitgebreid. Als leeraren aan de school zijn namelijk ver bondon (volgens achterstaande advertentie) voor viool de heer Schouw, gediplomeerd aan bet Koninklijke Conservatorium en violist van bet nieuwe Strfikquaitet te '6-Gravenhage, en voor violoncello on de koperen blaasinstru menten de heer Joh. C. Geyp, kapelmeester alhier. Tevens heeft de heer Th. Enderle de Leidsche Zangschool er by opgericht en er een cursus voor organisten aan toegevoegd. Bij de Leidsche Spaarbank is in de maand Febr. ingelegd f 57,180.59s en terugbetaald f 64,112.04, terwijl zijn afgegeven 111 nieuwe en geheel afgelost 95 boekjes. Het gezamenlijk tegoed der 11,852 inleggers bedroeg einde Februari/" 2,186,802.91s, waarbij nog komt de rente over 1900. Heden verscheen de catalogus van een omvangrijke en interessante boekenveiling, welke van 11 tot 18 Maart a. s. by de firma Burgersdyk en Niermans, alhier, zal gehouden worden. Zy bestaat in hoofdzaak uit de keurig onderhouden slotbibliotheek van „Het Huis te Warmond", nagelaten door graaf Leopold van Limburg StirumWarmond, kamerheer van Hare Majesteit de Koningin in buitengewonen dienst. De catalogus vermeldt 3116 nommers, waarby vele kostbare werken op alle gebi6d van geschiedenis, letteren, kunsten en weten schappen. Hy is ingedeeld in de navolgende rubriekenGeschiedenis en aardrykekunde, cosmographio, reizen, plaatsbeschrijving van Noderland, geschiedenis en aardrijkskunde van Frankryk, Amerika, Aziö, Afrika, enz., geslacht- on wapenkunde, oude en nieuwere taal en letterkunde, theologie, philosophic, rechts wetenschap, staathuishoudkunde, kunst-, pracht- en plaatwerken, wis- en natuurkundige wetenschappen, handschriften, autografen, munten en penningen. Het zou ons te ver voeren van de meeste precieuzo werken uit deze veiling melding te maken. Eenige, waarop vooral onze aandacht viel waren Nos. 64 66 Apianus, Cosmographie, zeer zeldzame drukken, 67 Seb. Munster, Cosmographio universale, verder da daarop volger.de zeldzame uitgaven van Ptolumaeos en Sacrobusto, No. 76 v. d. Aa, La Galerie agróablo du monde, een waar prachtwerk, dat zeer weinig voorkomt. Vorder zeldzame reizen, gezochto werken over Amerika, fraaie ge ïllustreerde werken, een uitgezochte collectie oude en nieuwere letterkunde, enz., enz. Onder de handschriften zyn aanwezig ge- tydeboeken, zeldzame brieven uit het begin van den 80-jangen oorlog, brieven van Boer- haave, enz. De catalogus van doze uitgebreide collectie is gratis verkrygbaar. In de Woensdag gehouden vergaderingen van hoofdingelanden van den Haarlemmermeer- polder is tot heemraad van den polder ge kozen do heer J. II. M. Eveloin, aldaar. Aan de Israölietische militairen der land macht, die niet aan de strengere tucht by het Algemeen Depot van Discipline onderworpen zyn en hun aanstaand Paaschfeest ton hunnent wen8cheu to vieren, zal daartoe de gelegen heid worden gegeven. Tot redacteur van het „Dagblad van Zuid-Holland en 's-Gravenhage" is benoemd dr. J. C. Van Ronkel. Ds. W. Voors, Ned.-Herv. predikant te Haskerhome en Oudohaske, is beroepen naar M&kkum. Ds. J. Krayenbelt Wz., Ned.-Herv. prodi- kant te Rotterdam, hoopt 10 Maart a. s. zyn 40-jarJgo Evangeliebediening te herdenken. De heer 0. Boterweg, vroeger beambte by de Z.-A. Spoorwegmaatschappij in Transvaal, thans te Assen woonachtig, is door de Maat- schappy tot Exploitatie van Spoorwegen, met ingang van 1 Maart, benoemd tot klerk- tolegraflst, ter standplaats Utrecht. De gemeenteraad van Hoorn heeft afwfi- zend beschikt op het verzoek van den Prov. Noord-Hol aadschen Boerenbond om verplaat sing van de groote Zondag-veemarkt in November op een anderen dag. Evenals de Kamer van Koophandel achtte ook de Raad het ongewonscht een wyziging in dezen In te voeren. De minister van oorlog heeft openiyk zyn byzondere tevredenheid betuigd: lo. aan den van den goneralen staf by hef regiment grenadiers en jagers overgeplaatsten kapitein jbr. L. 0. v. d. Brandeler, voor de uitnemende wyze, waarop hy de directie der militaire verkenningen gedurende vyf jaren heeft gevoerd; 2o. aan den kapitein J. C. M. Pompe, van het 4de reg. vest.-art., en aan den 1 sten luit.- magazynm. te Den Helder J. W. F, Bothof, ter zake van hun verdienste by het ontwerpen van een richtfoutmeter voor hot kustgeschut. Door wyien J. E. Van Dick Gz. is aan het Qebroeders-Bakkers-weeshuis te Zutfen zyn nalatenschap 89,000) vermaakt, na aftrek van eenige legaten. Klaarbiykeiyk ten gevolge van het spoor wegongeluk te Twelloo is dezer dagen van regeeringswege onderzoek gedaan of het moge- lyk zou zyn de druk bereden spoorlijn Apol- doorn Almeloo to voorzien van dubbel spoor. Deze ïyu is evenals de spoorbrug over don IJsel te Deventer ingericht voor enkel spoor. Het is gebleken, dat èn spoorweg èn brug (deze met behoud van de bestaande pijlers) dusdanig veranderd zouden kunnen worden. Zelfs be hoefde daardoor de passage voor rytuigen en voetgangers over de brug niet onmogeiyk te worden. Hr. Ms. instructieschip „Nautilus", onder bevel van den kapitein ter zee B. Brutel de la Rivière, is 28 Februari jl. te Helievoetsluis binnengekomen, en Hr. Ms. pantserdekschip „Noordbrabant", onder bevel van den kapitein ter zee I. Van don Bosch, op dien dag te Aden aangekomen. Het is den minister van oorlog gebleken, dat van tyd tot tyd gewaponde militairen ter beschikking worden gesteld van toonoel- gezelschappen, om op te treden als figuranten by tooneelvoorBtellingen, en nat zelfs enkele malen door die militairen tijdens de voor stellingen van do Rykswapenen gebruik wordt gemaakt als schietwapen. In verband hiermede heeft de ministoraan de autoriteiten der landmacht doon weten: lo. dat alleen militairen, die zich vrywillig beschikbaar stellon, mogen worden aangewezen om, in hun vryen tyd, op to treden als figuranten by tooneelvoorstellingen; en 2o. dat het dezen militairen uitdrukkeiyk verboden is tydens de tooneelvoorstellingen, waarby zy als figuranten optreden, wapenen van het Ryk te dragen of te gebruiken. Hot stoomschip „Duisburg", van Batavia naar Amsterdam, vertrok 27 Febr. van Colombo do „Jeanne" (Kon. W.-I. maildienst) vertrok 28 Febr. van Paramaribo naar Amsterdam; de „Soembawa", van Batavia naar Amsterdam, pass. 28 Febr. Kaap del Armi; de „Staten dam" vertrok 28 Febr. van Rotterdam naar Nieuw-York. de voorzitter, dr. A. Kervel, aan het doel en het nut van zoodanigen Bond, waarby op den voorgrond moet staan: het behoud van de volkomen zelfstandigheid van alle aangesloten kiesvereenigingen. Hierna word terstond hot concept-reglement onderhanden genomen, en na ampele besprekingen worden eenige wyzi- gingen en toevoegingen voorgesteld en aan gebracht, betreffende o. a. aftreding van be stuursleden, aanbevelingen voor oen verkiezing van bestuursleden, stemgerechtigden op alge meen© vergaderingen, wyziging of herziening van hot reglement. Het bestuur der kiosvor- eeniging stelt zich voor deze wü'zigingen, enz. ter kennis te brengen zooveel mogeiyk van alle R.-K. kiesvereenigingen in de provincie. Tot afgevaardigden naar de algemeene ver gadering, door het voorloopig bestuur tegen 10 Maart a. s. te 's-Gravenhage uitgeschreven, werden alsnu gekozen de heeren C. G. J. Alkemade en P. De Groot Jr., en tot hun plaatevervangers de heeren C. J. L. Van der Meer en C. Alkemade Sr. Zoeterwoudo. Dinsdag 5 Maart a. s. ver gadert alhier het hoofdbestuur der R.-K. Kiesvereeniging „Kiesrecht is Kiesplicht" ter bespreking van het conceptreglement, ont worpen door de commissie tot oprichting van een Prov. Bond van R.-K. Kiesvereeni gingen in Z.-H. Alsdan zal beslist worden over de al of niet toetreding tot den Bond. By beschikking van den minister van oorlog is aan J. v. d. Maat, loteling dezer gemeente der lichting 1901, uitstel van eerste oefening verleend voor een jaar. Aan de beurt van aftreding als leden van den Gemeenteraad zyn dit jaar de heeren G. DorrepaaJ, J. v. Konynenburg en C. J. Kaptein. Uit do „Stnftt<joonraut", Kon. besluitoD. Bij het departement van •waterstaat, handel en nijverheid benoemd tot adjanct-commiea jhr. L. F. Teixeira de Mattos, civiel ingenieur, en jhr. mr. dr. G. YY. Van Vierssen Trip, en wel wat laatstgenoemde betreft met ingang van 1 April 1901. Benoemd tot boschwachter bij het StaaUbosch- beheer, Antonius Van Dijk, te Seters. J. L. Van Besouw, met ingang van 15 Maart 1901, bonoemd tot burgemeester der geraeento Loon op Zand, met gelijktijdige toekenning van eervol ont slag als burgemeester der gemeente Putte. De minister van waterstaat verleent a. s. Dinsdag geen audiëntie. Noordwyk. "YVoensdag-avond hield de R.-K. kiesvereeniging „Kiesrecht is Kiesplicht" ln cafó „Flora" een algemeene vergadering, die door omstreeks 60 leden word bijgewoond, en in hoofdzaak belegd was ter bespreking van het concept-roglement voor den (nieuw) opge- nchten Prov. Bond van R.-K. kiesvereonigingon in Z.-Holland. Met een kort woord herinnerde Adsp. ingenieur bij do telegraphic. Er bestaat gelegenheid bij den Rijks telegraaf dienst twee adapirant-ingenieurs te plaatsen op een bezoldiging van ƒ1200 'sjaars. Zij, die voor deze betrekking in aanmerking wenschen te komen, moeten daarvan vóór 15 Augustus a. s. aan den directeur-generaal der posfern'en en telegraphie doen blijken bij een op zegel geschreven aared, met nauwkeurige opgaaf van naam, voornaam en woonplaats. TWEEDE KAMER. Vergadering van Donderdag namiddag halftvjee. De heer Mees brengt rapport uit ovor de ingekomen en in handen eener commissie ge stelde geloofsbrieven van den heer Passtoors. De commissie concludeert tot ztyi toelating. Daartoe wordt besloten. Aan de orde zyn de interpellation: lo. van den heer Fan Bylandt (Apeldoorn) ovor de zaak-Pott (geschil met Portugal). De intorpellant vraagt den Minister van Buitonland8che Zaken eenvoudig: Welke de aanleiding tot de intrekking van het exequatur van den consul to Lorengo- Marquoz, den heer Pott, is geweest? Wat de Regeering tegen de Intrekking heeft gedaan en hoe de stand dezer zaak nu ia? Do Minister van Bailenlandsche Zaken meent het best te doen met in antwoord aan den epr. den draad op to nemen van zyn mede delingen, by eon vorige gelegenheid gedaan. Hy constateert dus allereerst, dat onze gezant te Lissabon hem, hierheen gekomen, volledige mededeeling heeft gedaan van hetgeen door hom in deze zaak is gedaan. Het recht van Portugal tot introkking van het exequatur was onbetwistbaar, ook volgens da bestaande tractateu, maar do wyze, waarop dit geschiedde, strookte niet met de vriend schappelijke verhoudingen, die steeds tusschen Portugal en ons land hadden bestaan en op do voortduring waarvan de Minister hoogen prys stelde. Wat was de oorzaak? De veroor deeling van den heer Pott, door de Rechtbank te Loren^o-Marquez uitgesproken, wegens frauduleuzen invoer van oorlogscontrabande. Men had daarover reeds vroeger willen klagen, maar liet het zoo lang mogoiyk na. Toen echter de heer Pott, naar het gevoelen der autoriteiten te Loremjo-Marquez, voortging met verkeerde handelingen, o. a. by het uit geven van paspoorten, besloot de Regoeriug te Lissabon, zonder te willen ingaan op e n voorstel van nader onderzoek, tot lntrekkiüg van het exequatur. De Minister meende, dat de zaak niet juist behandeld was en dat het nog wel te herstel len was. Dit deelde hy mede. Do Portugee8che Regeenng verklaarde daarop dat het by haar handelingen geenszins d- bedoeling was de goede verhouding met Noder land, waarop ook zy hooge waarde steldo, te schaden. Inmiddels was do heer Pott hior gekomen en de Minister liet zich ook door hem een volledig relaas geven. Het bleek, dat de feiten, door do Portugeesche Rogeering meegedeeld, juist warendat onder den naam van optische werktuigen en parfumerieön geographischo toestellen voor de artillerie dor Zuidafrikaan- scho Republiek waren Ingevoerd. De heer Pott verklaarde ovonwel, dat van deze fraude hem niets bekend was. En dat hy wel pas poorten had uitgegeven o. a. naar Madagascar, maar steeds in o>erieg met de Portugeesche autoriteiten. De heer Pott voegde er by, dat by zelf verwachtte, dat by de ontstane verhouding met de autoriteiten te Loren^o-Marquez door de Portugeesche Regeering hem het verbiyf aldaar zou worden ontzegd, ten schade voor zyn eigen en ook van de Nederlandsche belangen. i Toen nu do graaf De Sólir hier was torug- gekeerd en zich by den Minister had vervoegd, wat hy beschouwde als een biyk van toe nadering, zooals hy ook aan den gezant te kennen gaf en dat hy dit zeer op prys stelde, gaf de Minister te kennen, dat de gedachten- wisseling thans kon worden gesloten; hy was niet geheel overtuigd, maar was zfiner- zyda bereid de onderhandelingen te eindigen evenwel onder de zeer uitdrukkeiyke voor waarde, dat de heer Pott te Loren^o-Marquez zal kunnen terugkeeren en niet bemoeilijkt zal worden. Die verzekering werd den volgenden dag ontvangen en de Minister liet het daarby blijven. Langer opkomon tegen de introkking van het oxoquatur ware toch nutteloos geweest on zou de verkooling hebben laten voortduren,^ I die schadeiyk kon zyn voor onze belangen. De heer Van Bylandt acht bet zeer moeiiyk 38) Achilla, dia aan da tafel zat te schrijven, was verrast opgesprongen. Hi) herkende haar dadelijk, hot blonde haar, do lieve oogen; en een blijde ontroering kwam over hom, een blijdschap, waarover hg zolf zich verbaasde. „Suzanne.... juffrouw Suzanno!" Iioch de blijdschap vloeide terug, zooals zo gekomen was, als eon golf, die opkomt en daalt. Een naamloozo schrik bleekte zyn wangen. Zy hier! In zyn woning! Welk een kinder lijke lichtzinnigheid 1 Ais er eens iemand kwam? H(j trad nader en gaf haar de hand. HLieve juffrouw Suzanne, komt u tot mij? Baar is zeker oen buitengewone aanleiding toe. Welke dis ook zy, zeg vlug, heel vlug, wat u te zeggen heeft 1" Zy zag hem hoofdschuddend aan. Zoo dikwyis had zy hy zichzelve overlegd, wat ze hem zoggen zou; nu het er op aankwam, vond zy geen woord. „Komt u uit eigen beweging?" vroeg hy. Weer schudde zy het hoofd. „Met een boodschap van van Be naam echten niet over zyn lippen te vrillon komen. Maar Suznoo knikte toestemmend. Zyn blik venenberde; hy gevoelde iets als toorn tegen Sabine; boe kon zy, de ervaren vrouw, het jonge meisje er toe brengen, naar de kamer van een officier te «aan l „Wat verlangt ze van my?" vroeg hij. Suzanne kon nu weor spreken. „Iets, dat misschien niet zoo gomakkelyk te vervullen iszy wenscht, dat u van hier gaat." Do ernst op zyn gelaat deed haar vreezen, dat hy boos zou wordon. Hy antwoordde echter zeer bedaard: „Dat Mühlau te klein is voor twee men- schen, die liever elkaar niet meer ontmoeten, heb ik rseds lang gedacht; ik heb myn maatregelen genomen. Wilt u aan Sabine zeggen, dat ik met 1 Januari naar m(jn oude regiment terugkeer?" Woer naar Berlyn?" riep Suzanne, levendig, biy verrast, naar het scheen. „Ja, naar Beriyn. Verheugt dat u een weinig?" vroeg hy, gelukkig glimlachend. „Ja, zekerdat wil zeggen het zal oom Frits plezier doen. Hy had zooveel met u op. U zult hem toch gaan bezoeken?" Zy had Sabine en alle gobeurtenissen der laatste dagen vergeten. Haar oogen straalden. „Zeker zal ik hem bezoeken, zoo dikwyis hy my dat vergunt." Hartelyk stak hy haar de hand toe. „En nu stuur ik u weg. Dat uw bezoek my een eer en een genoegen is, behoef ik niet te zeggen. Maar uw missie is afgeloopen. Er kan elk oogenblik een kameraad van my komen; ik verwacht Blaser." „O, ik ken Blaser immers!" zei Suzanne verlegen. Dit dwaze, naïeve antwoord trof hem zeer. Hy zag heel vriendeiyk ln haar blauwe oogen. „Hy mag u toch hier niet vinden. En ik mag nu wel zeggen; tot weerziens te Beriyn, nietwaar „Ik heb u nog niet alios gezegd", hernam het meisje weifelen*. Hy liet haar hand los. „Wat is er dan nog meer?" vroeg hy ongerust. „Sabine maakt my beaugst... zy meent... zy wouze denkt zoo vaak aan de brieven Zy kon het niot uitspreken, tot geen prys, uit vrees, dat hy in woede zou ontstoken. Maar hy bleef haar aanzien met een wee moedig lachje. „Sabine verlangt haar brieven terug?" „Ja," antwoordde zy snel, verlicht, dat hy zoo goed raadde. „Dat verlangt zy. Zy denkt: als u als u eens trouwt, dat dan die brieven geen waarde meer voor u hebben." „Ik zal u do brieven meogevon," sprak hy waardig. „Als een vrouw van oen man, dien zy heeft liefgehad, de brieven terug vraagt, weigert hy slechts in twee gevallen: óf als hy geen man van eer is, óf als hy de vrouw nog altyd vurig bemind. Ik ben een man van eer en ik bemin Sabine niet; zy weet, dat slechts een voorbijgaande hartstocht my ver blindde. Daarom geef ik u de brieven terug, maar ik verzoek u, baar te zeggen, dat ze my nog altyd veel waard gebleven zyn on dat ik ze slechts met leedwezen teruggeef." Suzanne had wel kunnen weenen. Alles wat hy gezegd had, en vooral de wyzo, waarop hy het gezegd had, kwam haar zoo maniyk en edel voor. Terwyi hij bezig was, de brieven te zooken in zyn scbryftafel, vertelde zy heel vertrou- welyk, hoe ze reeds lang gesproken had den over het plan, doze brieven te gaan vragen. Hy was bezig, de brieven in een stuk papier te pakkendaar hoorde men stemmen op de trap; hy herkende die van Blaser, spre kende met de hospita. Achim parelde het angstzweet op het voorhoofd. Zenuwachtig maakte hy het pakje dicht. Er werd geklopt, en zonder antwoord af te wachten trad Blaser binnen. Er ontstond een benauwende pauze. Blaser zag, verlegen, byna onnoozel glim lachend, zyn collega aan, die zich op de lippen beet. Suzanne was ook verlegen. Als hy eens ried, dat ze kwam om Sabine's brieven te balen Achim wist niet, wat hy zeggen moest; sprak hy de waarheid, dan compromitteerde hy Sabine, verzweeg hy die, dan stelde hy Suzanne aan verdenking bloot. Intusschen verwonderde de jongedamo zich er over, dat Blaser haar voorby zag. „Kent u my niet moer?" Yroeg ze; „we hebbon elkaar toch einde Augustus tydens de manoeuvres ontmeet, toen ik met myn oom op reis was." „Och ja, dat is waar ook.natuuriyk!" zei Blaser, en boog wel zes keer. „Mag lk vragen, hoe de charmanle oude heer het maakt?" „Dank u; zeer goed. Is u gereed, moneer von Kórlegg?" vroeg ze bedaard. Hy begreep niet, hoe zy zoo kalm kon zyn. Maar Suzanne wa3 geheel tot klaarheid gekomen. Den eersten angst had zo over- wonnon, en ze dacht, vol vertrouwenhij zal straks Blaser wel een voldoende uitleggÏDg geven en er voor zorgen, dat by de waarheid niet vermoedt. „Als 't u belieft, juffrouw 1" sprak Achim ceremonieel. aIk dank u." Zy boog tegen Blieer. Achim opende de i deur; hy kon nu wel niet anders, al waren er tion hospita's in de gaug of liet portaal, dan haar tot de huisdeur uitgoleido te doen als na eon officieel bezoek. Toen liy in zyn kamer terug kwam, zat Blaser schrylings op een stoel en keek hom spottend aan. „Zeg eens, Körlogg, daar wy toch in het zelfde uur kennis gemaakt hebben met die dame, is het my zeker wel gepermitteerd, te vragen: Mag ik je foliciteeron?" Achim leunde met de hand op do tafel on zag hem aan. „Als ik nu zei, beste vriend: Neen, die vraag is niet gepermiLteerd Maar je weet wel, dat de toestand my dwingt, je iots te zoggen. Een gelukwor.sch mag ik echter niet aannemen." Blaser sprong op. Hy werd opoens ernslig, hartelyk. „Hoor oens: als kamoraad en vriend moot ik het zeggenhet ia toch niet denkbaar, dat de familie zwarigheden maakt, omdat je des- tyds die geschiedenis met Zeuthern badt?" „Zwarighedenhoa bedoel je?" „Nu," zei Blaser, „dat mon zich daaraan stoot. Zeuthern was toch een neef van juf frouw Osterroth. En je wordt dan eenigazins met do weduwe verwant; zoo na ia dat echter niet, dat je elkaar niet uit den weg kunt loopen.... Per slot van rekening is zoo'n beetje geheimigbeid en romantiek, eer men tot zyn officieel geluk komt, niet zonder be koring." (Wordt vervolgd.) DAGBLAD.

Leidsch Dagblad | 1901 | | pagina 1