a°. idör Donderdag 28 Februari. (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Feuilleton, VERBODEN LIEFDE. 12582 LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: /Voor Leiden per 3 maanden, ?5! 1.10.' "Buiten Leiden, per looper en waar agonten govostigd zyn 1.80 f Franco per post1.65- PRIJS DER AD VERTEN TIEN": Van 1-6 regels 1.05. Iedero regel meer 0.17J. Grootero letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt 0.05 berekend. Offioleele Keuni*jcerlng. SOSTELOOZE genees- en heelkundige hulp. Burgemeester on Wethouders van Leiden; Brengen ter kennis van hen, die op grond van ©□vermogen in aanmerking wenschen te komen voor het ontvangen van kostelooze genees- en heelkundige hulp, van 1 Mei 1901 tot 1 Mei 1902, dat zij zich tor verkrijging van het daartoe strek kend bewijs van onvermogen, alsnog kunnen aan melden op Vrijdag 1 Maart a. s., van de3 voor middags negen tot des namiddags vier uren, tor Secretarie dezer gemeente (Kamer N°. 10). Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, F. WAS, Burgemeester. 27 Febr. 1901- VAN HEYST, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien art. 8, 1ste alinea, der Hinderwet; BreDgen ter algemeene kennis, dat door ben vergunning is verleend aan de Naaml. Vennoot- Bchap ,L)e Groninger Rijwielenfabnek A. Fongers" en rechtverkrijgenden tot het oprichten van een herstelplaata van rijwielen in het perceel Breestraat No. 86, kad. bekend Sectie G No. 146. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, F. WAS, Burgemeester. 26 Fobr. 1901. VAN-HEYST, Secretaris. Leideu, 28 Februari. Do hoeren Drucker, Van Lidth do Joude en Van Rhyn, In de gemeenteraadsvergadering van 14 dezer benoemd ten einde omtrent het voorstel van Burg. en Weths. van 9 Jan. 1901 het verslag uit te brengen, bedoeld in art. 7 der Verordening van 5 April 1894, betreffende het bewonen van gebouwen, welke als schadelik voor de openbare gezondheid, voor bewoning ongeschikt zyn, hebben hot volgende gerapporteerd: „By persoonlijk onderzoek zagen wy geheol bevestigd, hetgeen is medegedeeld in het ver slag der commissie van geneeskundigen, enz. van 15 Dec. 1900. Het perceel Paradyshof 14 vonden wy gesloten. Uit de beschrijving, door de zoooven genoemde commissie gegeven, zoowel als uit inlichtingen, ons door naby- wonenden verstrekt, is ons eshter gebleken, dat dit perceel in nog minder gunstigen toestand verkeert dan de nos. 13, 15 en 16, hetgeen overeenstemt met het feit, dat de eigenaar voor No. 14 vijftien cente per week minder huur bedingt dan voor de overige. Do slotsom, waartoe wij voor de overige perceelen kwamen, mochten wij ge- rusteiyk ook op No. 14 toepassen. „De eigenaars der perceelen Paradijshof 13-16, de heeren B. J. C. Werner en F. B. Werner, hoewel door ons opgeroepen, zijn riet voor ons verschenen en hebben ook schriftelijk geen bezwaren doen geldeu. Een bespreking mot den heer D. Van Leeuwen, eigenaar der perceelen Pektonpoort, geeft ons geen aanleiding tot het maken van bijzondere opmerkingen. „Met de commissie van geneeskundigen, enz. zijn wy, op de gronden, in haar verslag ontwikkeld, van oordeel, dat de perceelen, |waarover wij verslag hebben uit te brengen, ongeschikt zijn ter bewoning, terwijl ze ook 'niet door het aanbrengen van verbeteringen geschikt ter bewoning te maken zijn." Do drie Raadsleden geven dus in over weging, het volgende besluit te nemen De Raad der gemeente Leiden verklaart, dat de perceelen Parad(jshof nummers dertien, veertien, vijftien en zestien, en Pektonpoort nummers óén, twee en drie, als schadelijk voor de openbare gezondheid, ongeschikt zijn voor het bewonen, en dat de gebreken, waardoor die ongeschiktheid wordt veroorzaakt, niet vatbaar zijn voor verbetering; Bepaalt, dat deze perceelen door de bewoners moeten worden ontruimd binnen acht weken, te rekenen van den dag, waarop afschrift van dit Raadsbesluit biykens proces-verbaal van den door Burg. en Weths. daarmede te belasten beambte, aan den eigenaar en aan den hoofd bewoner van leder perceel zal zyn medegedeeld of aangeboden. De commissie van flnanciön heeft geen bedenkingen tegen de in haar handen gestelde rekening en verantwoording van de plaatselijke schoolcommissie over het jaar 1900 en adviseert mltsdion tot goedkeuring van die rekening. By Koninklijk besluit is benoemd tot lector in de faculteit der letteren en wijs begeerte aan de Rijks-universltelt te Lelden, om onderwijs te geven ln de Romaansche taal- en letterkundedr. J. J. Salverda de Grave, privaat-docent a'an deze universiteit. Voor het examen fraaie handwerken ls geslaagd mej. S. P. C. Wiersma, leerlinge van mej. Dykman. Voor het examen nuttige handwerken ls geslaagd mej. G. M. Den Boer, van Leiden. Onder beheer van den heer W. F. Van der Heijden, architect alhier, ls aanbesteed: het maken van gebouwen en inrichtingen voor een stoom-wasch- en atriJkinrichting met woonhuis, op het terrein aan den Ryns- burgerweg te Oogstgeest, kadaster sectie C. No. 1383. Ingekomen waren de volgende 14 biljetten: H. T. Boersma, Den Haag, ƒ40,100; J. Van der Vlugt, Den Haag, f38,480; Corn. W. Zaal Czn., Bodegraven, 38,000; J. Christiaanse, Leiden, ƒ37,510; W. H. Perquin, Den Haag, 37,500A. Van Dam, Aarlanderveen, 37,200 E. J. Bruggeman, Oudshoorn, ƒ36,900; L. Gestman, Oudshoorn, 36,800; P. J. Harteveld, Leiden, 36,650P. Rooimakers, Amsterdam, ƒ85,500; J. Van de Wal, te Vlaardingen, en Z. Gelens te Schoonhoven, 35,500, J. Lievaart, Den Haag, 33,500; J. B. Hoogeveen, Leiden, ƒ33,480, en N. Kloots, Leiden, ƒ33,000. Naar ons wordt medegedeeld, zal er een serio lezingen gehouden worden door een kapitein van den generalen staf over de verdedigbaarheid van Nederland. In tien lezingen zou ze bestaan en voor een kleine vergoeding is deelnoming mogelijk. Vrijdag a. s. zal de eerste lezing gehouden worden in de Nutszaal, alhier. De by het hospitaal te Utrecht gedeta cheerde off. van gez. 2de kl. W. A. A. Tuyt wordt 1 Maart ingedeeld by het militair hos pitaal te Leiden. Tot het overbrengen naar de infanterie- kazerne der miliciens, die uit Leiden en om liggende gemeenten morgen zullen worden ingedeeld, zal zich aan het Invalidenhuis alhier een detachement bevinden. Als militair geneeskundige tot het onderzoek naar de geschiktheid voor den krygsdienst is den provincialen-adjudant by die indeeling toegevoegd de officier van gezondheid 1ste klasse M. Van der Weerd. De verbouwing van de Studenten-Sociötoit „Phoenix" te Delft is gegund aan de laagste inschryver8 de heeren F. Beekers Co., te Prinsenhage, voor ƒ39,100. Op de voordracht voor leeraar-onder- dirocteur aan de kweekschool voor meisjes te Nymegen zyn geplaatst de heeren: B. Brokkelkamp, te Krommenie, P. De Nes, te Dinteloord, A. Plaat, te Alkmaar, H. Van Ree, to Midwoud, en C. Stumphius, te Bergambacht. Uit Den Haag meldt men, dat H. M. de Koningin-Moeder a. s. Zondag by de in- wyding van de Regentessekerk aldaar tegen woordig zal zyn. Naar het „H. Dgbl." verneemt, bestaat het huweiyk8geschenk aan H. M. de Koningin van de Kon. Ned. Marine uit een zilveren Neptunusbeeld, naar het model daarvan aan wezig in het voorportaal van het departement van marine. Het eal H. M. in toekoning worden aange boden door de geheele commissie, tot dit doel gevormd. Het hoofdbestuur der „Maatschappy tot Nut van 't Algemeen" heeft ter vervanging van de heoren dr. J. W. R. Tilanus te Amsterdam en jhr. mr. A. J. Rethaan Macaró te 's-Gravenhage, die op 1 Juli ft. s. aLs hoofd bestuurders moeten aftreden, en wier door de departementen aangewezen vervangers dr. M. Straub to Amsterdam en mevrouw Muller- Lulofs te Utrecht, de op hen uitgebrachte benoeming niet hebben aanvaard, de volgende dubbeltallen opgemaakt: Vacature Tilanus: mejuffrouw Joh. Ter Meulen, woningopzichteres te Amsterdam, en mr. J. C. Post, advocaat te Amsterdam. Vacature Macaré: Herman Snyders, leeraar H. B.-S. en voorzitter van „Ons Huis" te Middelburg, en mr. D. Simons, hoogleoraar te Utrecht. Het hoofdbestuurder „Vereeniging Volks weerbaarheid" heeft een adres aan de Tweede Kamer gericht, waarin het, onder herinnering aan zyn vroeger gedaan verzoek om het beginsel van algemeenen oefenplicht in de in behandeling zynde legerwetten op te nemen, zegt, dat een belangryke stap in die richting ook al zou kunnen worden gedaan, indien in de aanhangigo wyziging der militiewet eon bepaling werd opgenomen, waarby zy, die by of vóór hun aflevering als milicion biyk gaven van voldoende lichameiyke en militaire voor bereiding, hetzy eerst later in werkelyken dienst behoefden te komen, hetzy eerder met groot verlof konden vertrekken. Het hoofd bestuur verzoekt de Kamer een dergolyke bepaling wetteiyk vast to stellen. Naar aan „Hot Vad." van goedingelichte zyde verzekerd wordt, ls het verhaal omtrent een aanstaande min of moer gedwongen ontslagneming van den opperstalmeester, graaf Bentinck, ongegrond. De heer H. PJuygers, benoemd tot consul der Nederlanden to Nieuw-York, is in die hoedanigheid door de Rogeering der Vereenigdo Staten van Amerika erkend. Gisteren liep het gerucht, dat generaal Van Heutsz, de gouverneur van Atjeh, was overleden. Er wa9 echter noch by het ministerie, noch by de familie te 's-Gravenhage zulk een bericht ontvangen. H. M. de Koningin liet inlichtingen Inwin nen omtrent den toestand van generaal Van Houtsz. Tot hedenmiddag waren nog geen nadere berichten aan het Ministerie van Koloniön ontvangen. Er wordt aan „De Residentiebode" uit Rome geseind: Op aanbeveling van alle bisschoppen van Nederland en van den Apostolischen Inter nuntius, Monseigneur Tarnassi, heoft het Z. H. den Paus behaagd tot prelaat van Zyn Huls te benoemen Monseigneur Eygenraam, hoofdredacteur van „De Tyd." De breve, waarby deze onderscheiding wordt vorleend, is in buitengewoon vleiende termen gesteld en herinnert o. a., dat mgr. Eygen raam de leerstellingen van de H. Kerk altyd trouw heeft verdedigd. De 1ste luit. A. L. Nagel, van het lste reg. vest.-art. te Utrecht, is aangewezen om a. 8. zomer deel te nemen aan de practische oefeningen van hot korps pontonniers. De lste luit. der artillerie F. Boogaard, leeraar aan de Kon. Mil. Academie te Breda, zal met 1 Sept. a. s. optreden als adjudant van den gouverneur dier inrichting. Dr. R. Rykens, directeur dor Ryks- Hoogere Burgerschool te Den Helder, heeft om gezondheidsredenen tegen 1 April ont slag gevraagd. Te Arnhem is op 79-jarigen leeftyd over leden de gepenslonneerde majoor der genie J. A. W. D. Van Hasselt. De Londenache correspondent van de „N. R. 0." echryft: De heeren F. O. Stoop en H. S. J. Maas hebben een circulaire verspreid, waaraan ik het volgende ontleen: „Onze vriend ds. A. D. Adama van Scheltema heeft, na meer dan een kwart eeuw zyn ge wichtige betrekking vervuld te hebben, zyn ontslag genomen en is voornemens Londen eerlang te verlaten. „Het komt ons voor, dat wy hem niet mogen laten vertrekken zonder hem een biyk gegeven te hebben, hoezeer wy zyn vriend schap op prys stellen en hoe dankbaar wy zyn voor de diensten, door hem aan de Hol- landsche kolonie bewezen. „Wy stellen daarom voor ds. Scheltema op een uader te bepalen dag een maaltyd aan te bieden." Naar ik verneem is het mogeiyk dat dominee Scheltema zich metterwoon in Nederland zal vestigen. Gezondheidsredenen hebben den doorslag gegeven by het algemeen te Londen betreurde ontslag. Gisteren werd in het gebouw van den Werkenden Stand te Amsterdam een algemeene vergadering gehouden van aandeelhouders voor een op te richten onderlinge chocoladefabriek, onder deu naam „Chocoladefabriek der Neder- landsche Banketbakkersvereonigingen". Met algemeene stemmen werden de statuten goed gekeurd en besloten daarop de Koninkiyke bewilliging aan te vragen. Voor den raad van beheer werden gekozen de heeren G. Reygers, AmsterdamE. G. Pockel en E. L. Monchen, Den Haag. Beide eerstgenoomden, ter ver gadering tegenwoordig, namen hun benoeming aan, terwyi deze aan den heer Monchen zou worden medegedeeld. Tot commissarissen werden gekozen de heeren A. Kreunen en G. J. Van Thiel, Amsterdam; Th. J. Willemsen, Leiden; P. C. Hinse Sr., Den Haag, en J. Smeecs, Maastricht, die allen hun benoeming voor éón jaar aannamen. Verder werd besloten zoo spoedig doeniyk een terrein te zoeken. Het stoomschip „Lawoe" vertrok 27 Febr. van Batavia naar Rotterdam; de „Oen- garan", van Rotterdam naar Java, vertrok 27 Febr. van Southampton; de „Salak", van Java naar Rotterdam, vertrok 27 Febr. van Perun. Boskoop. In de alhier gehouden algemoene vergadering van aandeelhouders in de „Stoom- boot-Maatechappy Boskoop Waddingsveen Gouda" waren aanwezig 20 aandeelhouders, vertegenwoordigende 63 aandeelen, te zamen uitbrengende 51 stemmen. De vergadering besloot 4 pCt. als dividend uit te koeren. Tot commissarissen zyn herkozen de heeren A. Koster Mzn., J. Maarschalk en A. Vis. Haarlemmermeer. Hot heerenhuis der voorheen zoo bekende Badhoeve te Haarlem mermeer by Sloten zal worden verbouwd en ingericht voor R.-K. Zusterschool. De nlouw gebouwde kerk en pastorie te Sloten (N.-H.) zyn voltooid, zoowel in- als uitwendig zyn de gebouwen keurig afgewerkt, terwyi het geheel, ontworpen door den heer J. Stuyt, te Haarlem, een sieraad van het dorp kan genoemd worden. Door Z. D. H. den bisschop van Haarlem zal 21 Maart a. s. de plechtige inwyding ge schieden, waarna de kerk in gebruik zal wor den genomen. De bestaande kork te Osdorp vervalt alsdan.' Het gras van 14 polderkaden en 11 per ceelen dyksgrond, van den Haarlemmermeer- polder heeft te Hoofddorp In publieke veiling opgebracht 1497. 88 perceelen zyn af en toe ondershands ver pacht voor den tyd van 7 jaar. Naar „De Meerbode" uit goede bron vernoemt, zullen er vooreerst geen verbeterin gen worden aangebracht in don postdienst te Haarlemmermeer. Zondag 24 Februari was het voor do laatsto maal, dat de heer W. C. Sprultenburg als voorzanger in de Ned.-Herv. Gemeente te Nieuw-Vennep optrad. Aan het einde der gods dienstoefening dankte ds. Wartena hem voo: de waardige en ernstige wyze, waarop hy meer dan 38 jaar in die betrekking was werk zaam geweest. Namens Kerkeraad en kerk voogden bood hy hem een keurigen kerkbybel ter gedachtenis aan. De gomeente zong hem daarna toe do bede van Ps. 1343. Hazerswoude. De opbrengst der Amajuba- dag-collecte bedroeg in de vyf zakjes, waar mede tien jongedames door het Dorp zyn gegaan, te zamen 92.036. De inhoud der andere zakjes was by het afzenden van dit bericht nog onbekend. Hillegom. Naar men verneemt, zullen door de afd. Hillegom van het Alg. Ned. Werkl. Verbond pogingen in het werk gesteld worden om een coöperatieve bouwvereeniging op te richten. Dinsdagavond gaf de Christeiyko Zang- vcreoniging „Asaf" in do Gereformeerde kerk haar zevende uitvoering. Velen waren opge komen om te luisteren naar het dertiental schoone liederen, die het programma vulden. Niemand zal zich den gang naar dit concert beklagen: solo's, een quartet, koornummers, alle werden ze beschaafd, zuiver en maatvast gezongen en leverden het bewijs, dat ook een klein koor onder goede leiding iets kan voortbrengen. Tusschen de verschillende num mers speelde het orgel eenige vaderlandsche liederen. Na eenige woorden van dank aan allen, die medewerkten om den avond te doen slagon, werd de uitvoering door den heer Veldh. v. Zanten gesloten. Huwelijk der Koniiigisi. Het detachement van het 4de reg. inf. te Leidon, dat op 4 Maart a. s. te Amsterdam gedetacheerd wordt, staat onder commando van den kap. C. F. Van der Hoff. Het detachement van bot 4de reg inf. uit Haarlem onder commando van den leten luit. C. Visser. Het detachement van het 4de reg. inf., uit Gouda, onder commando van den lsten luit. W. Scharpenhuizen. Naar „De Tyd" mededeelt, heeft Z. H. dc Paus voor 5, 6, 7 en 8 Maart a. 8. gedis penseerd van de vasten- en onlhoudingswet allo Roomsch-Katholieken, welke zich op die dagen te Amsterdam zullen bevinden. Het gebruik van visch en vleesch aan denzelfden maaltyd biyft echter verboden. 87) „Sabinet Suzanne 1" riep de oude dame. Sabine en Suzanne kwamen, als school meisjes, die haar gedraglystje gaan halen. De burgemeester deelde haar het resultaat dor bospiokingen mee. Hij verloor by de eerste de beste gelegenheid zyn vrymoedigheid en begon dadely k een soort redevoering te houden. Suzanne sloeg onder de toespraak angstig oom Frits gade; doch die keek weer uit het venster. „Wy 'moeten dus scheiden," zei Sabino, na het vernemen van het vonnis, met een kalmte, die allen verraste. „Ja. Ik vertrek nog hedennamiddag," ver klaarde oom. Suzanne besprak met de Deubens het logeerplan. Osterroth bemerkte terstond, dat Sabine's ikalmte slechts het uiteriyke gold. Hy vond 'het, niet noodig, beleefdheidsphrasen te wisselen. „Schryf je my eens, Sabine?" vroeg hy. „Zoo dikwyia als ik mag." Hy nam haar hand in de zyne. „'t Kan moeiiyk voor je worden...^ hiersprak hy zacht. Sabine zag hem aan. Zy was bleekzwarte schaduwen lagen om haar oogen, doch zy deed haar best, vastheid te geven aan hou ding on blik. „Ik zal trachten, sterk te zyn," zei ze eindeiyk. Ze drukten elkaar de hand. En Sabine kon niet andersze moest doen, wat ze toen te Venetië gedaan had, in het uur van geluk: ze boog zich voorover en kuste de lieve, oude hand. Daarop ging zy de kamer uit. Dat was haar afscheid en haar dank. Den eerston dag bemerkten de Deubens, dat wat zy voor een zwaar offer hadden aangezien: Suzanne te logeeren te vragen, veel zegen droeg. Hun dochter van wier nachtelyiken zielestryd zy niets vermoedden deed zichtbare moeite om geiykmatiger van humeur, geduldiger te worden. Zy schreven dit aan den invloed der jonge vriendin toe. En Suzanne was dadelyk ook zulke goede maatjes met Leo on Milly; het waren feest dagen voor de kindoren. Buitendien had zy een alleraardigste manier, om met den ouden burgemeester om to springen, wiens pedante tirannie heelemaal geen indruk op haar maakte, terwyi ze het hart der oude vrouw stal, door onvermoeid quatre-mains met haar te spelen. Zoo verliepen de dagen in melancholieke kalmte. Na langen tyd regenachtig en winderig weer kwam eensklaps de winter en bedekte Mühlau's straten met blanke sneeuw. De oude heer drong er op aan, dat de dames nu eens zouden uitgaan; ze hadden al veer tien dagen in huis gezeten. Sabine begint er al bleeker uit te zien," zei hy, „en jy, Suzanne, bent ook niet meer zoo frisch als voor veertien dagen. We kunnen dat tegenover je mama niet verantwoorden." „Sabine wil niet uitgaan, en ik wil haar niet alleen laten." „Je bent een goede, trouwe ziel," zei me vrouw Deuben, haar vriendeiyk ln de heldere, blauwe oogen ziende. De oudjes hadden eens moeten weten, hoe veel nachten ze grootendoels slapeloos door brachten! De kinderen sliepen nu met Liesbeth in een andere kamer, en Sabine deelde de hare met Suzanne. Zy gebruikten de nachte- lyke uren om ongestoord te kunnen spreken over het onderwerp, waarover ze nooit uit gepraat raakten: Sabine's liefde en Sabine's haat, Achiras recht en Achims ongeiyk. Soms stemde Sabine toe, verpletterd door de macht der feiten dat de man, die haar echtgenoot had gedood, inderdaad nooit de tweede vader harer kinderen had kunnen worden. En dan was von Körlegg de edelste man; met fonkelende oogen riep zy uit, dat het waard was te leven om hem stil en uit de verte lief te hebben. Dan weende Suzanne van ontroering en was het geheol eens met haar vriendin. Doch oen andere maal vlamde weer de toorn op, en zy zwoer, hem te haten. Zy kon niet leven, wyi een man haar gekust had, die niet haar echtgenoot werd. Ze noemde hem laf, harteloos, wankelmoedig. Dan stond Suzanne op en verdedigde hem met vurige woorden. Gramschap en toorn kwamen meer dan de goede stemming, en Suzanne zag met schrik, dat de ongelukkige verteerd word door haar leed. „Kon ik jo maar kalmte verschaffen 1" klaagde zy. Toen bekende Sabine, dat er wel een middel was, haar rust en kalmte terug te geven. „Ga naar hem toe," zei ze; „vraag myn brieven aan hem terug. Ik heb eenvreeseljjk voorgevoel. Hy zal my spoedig vergeten, mis schien heeft hy dat reeds gedaan l Hy zal een andere liefhebben, trouwen. Dan zal misschien op een goeden dag die andere, die my niet kent en my niet begrypt, die brieven in handen krygen. Die gedachte kwelt my." „Je zult hem doodelyk beleedigen door zoo'n vermoeden," meende de vriendin. „Hy heeft my ook doodelyk beleedigd, toen hy myn liefde afwees," sprak ze somber, hiermee verradend, dat wraakgevoel haar droef; de zucht om te slaan, waar zy zich geslagen waande. „Stuur je broeder dan naar hem!" „Reinald? Zeker om het alles aan Martha te verteilen!" „Dat zal hy niet." „Mannen kunnen niet zwygon, ten minste niet voor hun verloofde; zy zyn jammerlyke praatjesmakers." „Laat oom Frits hem dan schrifteiyk vragen." „Neen! Hy heoft tot dusver juist door zyn zwygen my deelneming getoond. Er zyn maar twee menschen, die van myn ellende weten: hy en jy." „Maar ik kan toch niet om die brieven gaan?!" De gedachte deed haar beven. „Je moet! Je hebt mü beloofd, my eiken dienst te bewyzoo, dien ik van je zou vragen. Het is ook niet om die brieven alleen. Je moet hem ook zeggen, dat hy hier niet kan blyvon. Hy en ik zyn te veel in één stad. Je ziet het immers: wy wagen ons niet op straat, uit vrees, hem te ontmoeten. Hy kan overplaatsing vragen." Zoo sprak Sabine, beslist en gebiedend, telken nacht opnieuw. Het was haar idóe fixe; zy vroeg slechts dit óóne. Eerder kon zy niot tot kalmte komen, nooit. Door het telkens herhalen begon Suzanno de mogeiykheid te overwegen. Maar De uiteriyke daad had voor haar geen be zwaar. Dat iemand haar kon bespieden, er over spreken, dat zy naar von Körlegg ging, dat was geen bezwaar. Zy was te Beriyn grootgebracht, en kleinsteedsche bedenkingen had zo niet. Evenals Sabine werd zy verteerd door hot verlangen, te weten, hoe Achim leefde, dacht, gevoelde. Toch verzette zich in haar binnenste iets tegen het denkbeeld, tot hom te gaan. Maar Sabine drong aan, steeds onrustiger, en eindoiyk zei Suzanne „ja", zooals men een zieke iets belooft, enkel om hem tot kalmte to brengen. Van dit oogenblik af word Sabine rustiger. En nu achtte zy het plicht, haar aarzeling te overwinnen en werkeiyk de daad ton uit voer te brengen, ofschoon het haar by na ondenkbaar scheen, haar ontroering te be dwingen als zy Achim zag. Eindeiyk, op een namiddag, toen het reeds donker was, gingen ze samen uit, onder voorwendsel, een en ander te koopen, da^- noodig was voor Suzanne's toilet; zo liepen tot do straat, waar Achim woonde; schuin aan den overkant bleven ze staan, en Sabine wees haar vriendin het huis. Er was licht in zyn kamer. Suzanne wilde nog bedenkingen maken; maar aanstonds werd Sabine's toorn weer gewekt en ze dwong haar, to volvoeren, wat ze beloofd had. Het meisje ging, bolde aan en liet zich de woning van den hoer von Körlegg wyzen. Op hot portaal klopte ze aan de deur. „Binnen 1" En ze stond binnen, met de linkerhand zich klemmend aan den deurpost, het hoofd een weinig op zy, of ze vermoeid was eo steun behoefde. Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1901 | | pagina 1