OPENBAAB SLACHTHUIS. S. Q. C. SMITS, Hoerenhuis met Tuin, Ambachtsschool ■ts w. GÉeM tol lil Olil NIEUWSTRAAT12, Badinrichtingen. DE VRIES STEÏENS. I Meer dan 50 verschillende Stations zijn aan haar dienst gelegen. RECLAME-WOL, ATLAS-WOL, lu de Kofttebaal LEIDSCH DAGBLAD, WOENSDAG 27 FEBRUARI. - TWEEDE BLAD. PERS aVERZIOHTé Landbouw en Nijverheid. bij des Burcht f 3 h p J. C. KEIK.EE, Vraagt Disnstbiljstten, gratia verkrijgbaar. zuivere Preanger-Koffie, vilukouw&stokuuyzen, Vrijdag om 9 nren worden de lijsten gesloten. WAARSCHUWING. No. 12581 Anno 1901. De Nieuwe Rotter damscke Caurant wtf6t op oen inconsequentie in het zondenrogistor, dat men der liberale party ten laste legt. Hot is nog niet zoo lang geleden, zegt ze dat mon de liberale party geen bitterder iverwyt meende te kunnen doen dan haar het laisser faire ten laste te leggen. Zy heette 'een bourgeoisie satisfaite. In ons i dóór en dóór burgeriyk Nederland werd „bour geois" oen scheldnaam, een kort begrip van be krompenheid, van onvatbaarheid voor hoogere, edele aspiratiön, van smakeloosheid, zelfzucht en gebrek aan belangstelling voor alles, wat buiten het enge kringetje van nabestaanden, vrienden on kennissen ligt; het laisser faire gold als de leus van zelfvoldaanheid, .gebrek aan doorzicht of onverschilligheid op ipolitiok gebied. Men zou zoo denken, do libe ralen konden hot er mee doen. Toch zogt de Nieuwe Rotterdamsche Courant scheen de voorstelling nog niet pakkend genoeg. Daarom wordt zy zoo allengs ondersteund en zelfs %min of meer op den achtergrond gedrongen door een andero, die Jiierop neerkomt, dat de liberalen de inrichting van den Staat en de wetgeving eenvoudig •hebben gebruikt als middelen om de belangen dor bezitten den to be- Vorderon. Het blad wyst er op, dat het weekblad De 'Amsterdammer dit dezer dagen in een artikel ^het fundament" nog eens goed heeft gezegd, wy lezen daar: „Immers, de liberale politiek •had in hoofdzaak ten doel de vryzinnighoid ten bate haror eigen geestverwanten te doen strekken, en den Staat dienstbaar te maken 'aan do belangen der bezittenden." Daarom hadden, naar de meening van De Amster dammer, de zich noemende „vry'zinnige demo craten" niet in de „Liberale Unie" heil moeten zoeken, maar eon nieuwe party-formatie moeten bewerken, op den grondslag van een nieuw beginsel: „do erkenning van den klas senstrijd en het zich mot zelfbewustheid en beslistheid aansluiten by de misdeelden, in de overtuiging, dat er vooreerst te veel onrecht i te horstellen is, om zich voorloopig nog over liet recht van de bezittenden warm te maken." De Nieuwe Rotterdamsche Courant, hierop ingaande, besluit de bespreking van do aan klacht tegen de liberale party mot de vraag: Met welk jaar begint eigoniyk in de geschie- 1 denis de verantwoordeiykheid van deze party voor den maatschappeiyken toestand? Zy is, ook in Nederland, nog niet zoo oud, en haar invloed niet zoo lang overwegend geweest, dat men recht hoeft zoo ongeveer alles, wat als maatschappeiyke misstanden moet worden aangemerkt, op haar schuldregister te schry- i ven. Zij heeft in elk geval do maatschappy (en hot recht gevonden zooals die waren, en wat in het algemeen of grootendeels beschouwd raag worden als haar werk of gewrocht van haar invloed of medewerking, onderscheidt zich stellig niet door zorg voor de belangen der bezittenden. Niet wat de belastingen betreft, 4le zy afschalto, als drukkende op do eerste levensbehoeften, of die zy invoerde, op ver mogens- en bedryfsinkomsten, niet wat zy doet in het belang van het arabachtsonderwysniet wat zy heeft gedaan tot beteugeling van den arbeid Yan kindoren en on volwassenen; niet wat zy onlangs heeft tot stand gebracht in het belang van de slachtoffers van bedryfs- ongevallen, ook niet wat z*y weigerde te doen, als de bezittenden aandrongen op byzondore bescherming van landbouw of industrie. Is hot bovendien vraagt de Nieuwe Rot terdamsche Courant niet wat erg dwaas, om, by het in de woestyn jagen van denzonden- bok, dit zóó te doen, dat de eene beschuldi ging de andere vernietigt? Wie de liberale politiek beschuldigt van een onverantwoorde- ïyk laisser faire, kan haar niet tegeiykertyd een opzetteiyk dienstbaar maken van den Staat aan do belangen der bezittenden voor de voeten werpen. En omgekeerd. Men mag fel zyn in zyn beschuldigingen, hartstochteiyk zelfs, wreed en zonder genade, maar er dient toch eenige methode, eenige logica in de uitingen zynor verontwaardiging betracht te worden; en wy zouden moenen, dat die hier ontbreekt. Men dient te kiezen. Waardoor heeft de liberale politiek gezondigd: door zich niets aan te trekken en Gods water over Gods akker te laten loopen, of door het staats gezag in dienst te stellen van de belangen der bezittenden? Eón van beide is slechts mogeiyk. Voordat men do akte van beschuldi ging gaat opstellen, doe men een keuze. Mr. A. F. De Savornin Lohman zet in Eet Schoolblad, op verzoek van hot hoofdbestuur van het „Nederlandsch Onderwyzers-Genoot- schap", zyn denkbeelden uiteen over de moge- ïykhoid en de wonschelykheid om de zorg voor het lager onderwys geheel of grootendeels aan den Staat over te dragen. In de eerste plaats zyn de ouders geroepen hun kinderen op te voeden on te ondorwyzen, of, zoo ze daartoe niet in staat zyn, de hulp in te roepen van anderen. Dit vooropgesteld zynde, is huisonderwys de meest ideale vorm, waarin de onderwysplicht wordt uitgeoefend. Slechts de byomstandigheden, de onmacht van do meesto ouders brengen hen er toe, gebruik te maken van scholen, die aan anderen toe- behooren on by wier inrichting overheids bemoeiing niet kan worden gemist, ook waar het Ryk of de Gemeente niet het minste tot de instandhouding by draagt» Zoo lang er nu onder het volk ten opzichte van de groote beginselen in zake opvoeding en onderwys een zekere eensgezindheid bestaat, is tegen die overheidsbemoeiing geen bezwaar. Zoodra evenwel die eensgezindheid ophoudt, zyn de ouders niet meer verantwoord, als zy hun kroost naar de overheidsschool zenden, zonder de zekerheid te hebben, dat het daar te geven ondorwys zich aansluit aan hun eigen gods dienstige overtuigingen. Van dat oogenblik af treden de ouders dus weer meer op den voorgrond. Na dit meer uitvoerig te hebben aangetoond, vervolgt do schryver: „Om de eenheid der openbare school te bewaren, heeft men do zoogenaamde neutrali teit uitgevonden, maar dit middel heoft de eenheid niet kunnen redden; naast de open bare hoeft zich de byzondore volksschool ontwikkeld. Beide soorten van scholen kunnen slechts rustig naast elkaar bestaan, indien ze boide naar denz9lfden maatstaf worden ondersteund uit de publieke kas; anders toch ontstaat een niet te rechtvaardigen rechtsongelykheid tusschen de ouders. Zulk een, naar vaste regelen geordende, voor allon gelyk werkende ondersteuning is alleen mogelyk, Indien zy uit do Rykskas geschiedt. Het opleggen aan do gemeenten van steeds wisselende uitkee- ringen ten behoeve van de byzondere scholen is met een bohoorlyk financieel bestuur der gemeente onbestaanbaar. Daarom zal de eenig inogeiyke oplossing dezer moeiiykhoid zyn: het overbrengen van de financieole bemoeiingen der gemeente op de Rykskas. Dit is reeds voor een deel geschied, doch men biyft steeds ter halverwegen staan, waardoor de zaak duur en verward wordt. Het verplaatsen der flnancieelo zorgen van de gemeenten naar het Ryk heeft ook dit voordeel, dat het een geiykmatiger druk op de gemoenten legt. Reeds nu wordt de in richting der school nauw samenhangende met haar kostbaarheid zoo goed als geheel geregeld door de Rykswet; de gemeonten worden daardoor op zeer groote kosten ge jaagd; de kleine moeten vaak betalen boven haar financieele krachten; sommige groote gemeenten, waar tal van onvermogenden naar toe stroomen, worden eveneens onbiliyk ge drukt. Nam het Ryk de kosten over, en trok het daarentegen de ultkoeringen aan de ge meenten krachtens de wet van 24 Oct. 1897 (Stsbld. No. 156) in, dan ware de zaak m. i. beter geregeld dan nu. Natuurlijk ware dan van allon, zoover ze daartoe in staat zyn, een aan het Ryk uit te betalen schoolgeld te heffen, omdat do school toch in de eerste plaats aan do gebruikers zeiven ten goede komt. Door deze regeling zou de Rijksoverheid niet meerdere bemoeiing krygen met de inrich ting der school, dan zy thans reeds heeft; zy zou misschien zich ruimer bevoegdheid moeten voorbehouden ten aanzien van de be noeming, het ontslag en de verplaatsing der onderwyzers, on in elk geval orde en regel maat in hun bezoldiging kunnen brengen. Maar daarom zou de bemooiing van do ge- meente-ovorheld met de openbare scholen nog niot behooven op te houden. Waar de particu lieren niet zeiven de noodige scholen oprichten, of eventueel do bestaande in huur van de gemeente overnemen, daar is het gemeente bestuur, omdat dit altyd krachtens de wet bestaat, en dus permanent is, het daarvoor aangewezen college. Volksscholen alleen door Ryksambtenaren te laten besturen, zou niet bevorderiyk zyn voor de volksontwikkeling. Het spreekt in- tusschen vanzelf, dat de gemeentebesturen, behoudens eenige noodzakeiyke wyziglngen, geen andore aanspraken op de Rykskas zouden moeten hebben dan de bijzondere scholen, en dat zy ook uit de gemeentekas geen gelden zouden moeten trekken. Naar myn meening zal dan voor do open bare school do „neutralitoits"-clausulo ook moeten vervallen, daar, Indien langs den hier bedoelden weg do quaestie tot oplossing wordt gebracht, die clausule, die niets dan onheil gebracht heeft, geheel onnoodig wordt. Als het gemeentebestuur misbruik maakt van zyn meerdere vryheid, om het onderwys in te richten naar eigen inzicht, zyn de particulieren altyd bevoegd zelf oen school naast do open bare op te richten. Het komt my derhalve voor, dat de zorg voor het lager onderwys op het Ryk kan en behoort te worden overgebracht, mits tege- ïykertyd voor de volkomen geiykheid en vry heid der bijzondere scholen gezorgd wordt, en tevons, waar noodig, van de hulp en mede werking der gemeentebesturen als tusschen- schakel gebruik worde gemaakt. Zulk oen stelsel onderstelt intusschen vriendeiyke samenwerking op meerdere punten tusschen openbare en byzondere scholen. Deze zou zeer worden bevordord door het in het leven roepen van meer algeraeene school commissies, op de oen of - andere wyze te benoemen door hen, die by hot onderwys, onverschillig door wie dit gegeven wordt, be lang hebben. Op die wyze kan onder bescher ming en hulp dor Rijksoverheid, oen vrye hetzij dan byzondere of openbare school ontstaan, en de vreedzame ontwikkeling van het goheele volk beter dan nu worden ver zekerd." Eet Vaderlandde Subsidiewet bespre kend, zegt, dat het de belofte, welke minister Borgosius destyds deed omtrent hot in geon slechter conditie komen van het byzonder onderwys door leerplicht, volkomen gerecht vaardigd vond. Het was een biliyk uitvloeisel van de wet van 1889. Het blad heeft zich echter nooit voorgesteld, dat die meerdere kosten ten gevolge van leer plicht byzonder groot zouden worden. "Waarom toch waren de voorstanders van byzonder onderwys tegen de leerplichtwet? „Niet, omdat zy do kinderen maar liever in 't wild lieten opgroeien dan ze naar school te zenden of omdat zij aanbidders waren van een voor hen voordeelig georganiseerd stelsel van schoolverzuim. Integendeel, zy waren alleen maar van den sterken arm van den Staat niet gediend, èn uit beginsel èn omdat zy diens hulp niet behoefden. De ouders, die aan hun zyde stonden, waren immers diep doordrongen van de noodzakeiykkeld om hun kinderen schoolonderwys te verschaffen, en de besturen der scholen lieten niet af om door vermaningen, belooningen en andere moreele middelen het schoolbezoek aan te moedigen. Als er niettemin nog zieltjes door de mazen glipten, gebeurde dit zeer bepaald tegen den wil van de voorstanders der byzon dere school, en niets liever zouden zy zien, dan dat alle kinderen, daarvoor in aanmer king komende, zich onder hun vleugelen ver gaderden. Waarover hadden zy zich dan te beklagen? Over den dwang der wet misschien, maar niet over het resultaat. Als meer kinderen tot hen komen, dan moeten zy daarin juichen, omdat zy zoodoende ln staat worden gesteld hun plicht in den vollen omvang te vervullen. Voor ioderen onderwyzer, dien zy moer hebben aan te stellen, voor elke school, die zy nieuw hebben te stichten, moet geen zucht over hun lippen komen als over een hun onnoodig opgelegden last, maar eon juich toon hun borst ontwellen ovor de golukkiger- wyze hun geboden gelegenheid. En waar wy herhaaldeiyk mochten ver nemen, dat het schoolverzuim in ons land zoo verbazend onbeduidend is, dat oen leer plichtwet eigenlijk hoelemaal onnoodig was, daar kondon wy toch ook niet aannemen, dat plotseling zou biyken van een buitengewoon groot tekort aan leerkrachten en plaatsruimte juist by het bijzonder onderwys. Als een voorstander van hot openbaar onderwys hot geïnsinueerd had, hoe zou hy als lasteraar aan de kaak zyn gesteld l" Dit alles in aanmerking genomen, meent het blad, dat minister Borgesius byzonder royaal is to werk gegaan. Hy heoft biykbaar niet alleen hot oog gehad op de directe, maar ook op de indirecte uitgaven, door leerplicht gevorderd. Het blad kan zich echter met die royale wyze van doen geheel vereenigen. Ook de subsidies voor herhalingsonderwys on school- bouw juicht het toe. Do laatste liggen wel niet in de wet, maar toch in de lyn van '89, en do voorstanders van het compromis van dat jaar mooten zich over dit milde optreden verhougon. Nn heeft men van zekere zjjden in dit ont werp oen aanslag op de openbare school go- zien. O. a. hoeft een inzender in do Ztoolsche Courant berekend, dat mot dit ontwerp op het platteland de gelegenheid zon worden geschapen de openbare school leog te pompen. Het Vaderland acht dit volkomen onjuist. Het toont grovo fouten in de berekening aan, en zegt, dat de openbare schooi geenszins zal worden geschaad. In dit verband legt het blad vooral nadruk op do moeliykheid, waarin de byzondere schoolbesturen zullen komen in zake de salarisregeling. Het besluit hierover aldus: „Wordt hot in het ontwerp neergelegde stelsel van bezoldiging voor het byzonder onderwys niet wetteiyk voorgeschreven, het ia onvermydeiyk, dat het in hoofdzaak ook door de byzondere schoolbesturen zal moeten worden aangenomen, en het is deze onaf- wysbare consequentie, die de geringe inge nomenheid van De Nederlander met het ont werp verklaart. Dit blad ziet misschien verder dan zyn geestverwanten, als het dit ontwerp min of moer als een Danaèr-geschenk be schouwt, dat het byzonder onderwys weer meer brengt onder de contróle van den Staat en het diiect on indirect belemmert in zyn vryheid. Maar juist daarom bohooft men aan de andere zJjde niet bevreesd te zyn, dat het voor het openbcar onderwys noodlottig zal wezen." Onder het opschrift Leerplicht en Armoede schryft de Zutphenschc Courant: Er komen in den laatsten tyd in verschil lende bladen berichten voor over kinderen, die wegens honger of armoedo de school niet konden bezoeken. Deze berichten worden door de z.g. Christe- lyke bladen op een zeer onchristelyke manier aangewend om de leerplichtwet in discrediet te brengen. Ziehier een staaltje van dat soort uit De Standaard: „Hoe do Leerplicht-wet verbittorond werkt by lieden, die moeite hobben hun nooddruft te vinden, loert ook dit nalevo briefje, dat een schoolhoofd in den Geldorschen Achterhoek ontving: De kinderen zyn de vorige week in huis geweest omreden, dat het slecht woor was. En een paar dagen hadden wo geen brood in huls en zoo kon ik ze toch niet naar school sturen zonder brood, en ook niet om het weer. Dit briefje moot u dan den school opziener maar ter hand stollen, dan behoeft hy ons goen brief te sturen uit Zutfen. Laat hy ons maar brood goven. En Berendtje heeft ook haast geon kloed meer aan het lyf. Hy moest haar maar liever een nieuw geven. Is het wonder, zoo'n klacht in deq barren winter? Zoo stemt deze sociale wet ook don tevreden arme kregel". Zeer onchristeiyk noemen wij dergelyke waarschuwingen, omdat een der eerste christen plichten is, zich te hoeden voor het spreken van laster en leugen, terwyl do beschouwingen van De Standaard èn leugen èn laster zyn. De redactie van dat blad, welks hoofd redacteur zelf in do Kamer heeft deelgonomon aan do beraadslagingen over de leerplichtwet, weet zeer goed, dat geen enkel wetsartikel er toe kan verplichten, een slecht gekleed of hongerig kind naar de school te zenden, en dat art. 12 van die wet luidt: Geldige redenen van tydoiyk schoolver zuim zyn: Ongesteldheid van het kind, vervulling van godsdienstplichten of andere ernstige omstan digheden, die als geldige reden kunnen worden beschouwd. Onder die ernstige omstandigheden behooren natuuriyk ook honger, gebrek en onvoldoende kloeding. En wy kunnen ons geon monsch on vooral geon onderwijzer denkon, die niot van dat gevoelen zou zyn. Dit alles weten De Standaard en soortgelyko bladen evengoed als wy. Maar de onchristelyke leugens zyn nu eenmaal voor de z.g. Christeiyke bladen niet to erg, waar het geldt oppositie te voeren tegen een wet, die hun niet aanstaat. CORRESPONDENTIE. Ingezonden stuk kon of mededeelingen, waarvan de inzenders hun naam niot aan de Redactie bekend maken, worden ongeplaatst ter zyde gelogd. iVervolg der Advertentiën. Door toevallige omstandigheden met primo Mei te linnrt een zoer fraai staan e in de Plantage; het Huis bevat zeven, zoo groote als kleine, Kamers, Badkamer en Dienstbode- kamers; verder Keukon, Kelder, Gas- en Waterleiding en verder veel ge rieflijkheden. Inlichtingen te bekomen by J. J. HASSELBACH, 1783 14 Oude Singel 36, Leiden. CESTIIALKIM voor 1798 20 BIJBANK TB BEIDEN. Directeur: Sir. 1, UÏQKL. De Bank vergoedt voor gel den, haar ft deposito verstrekt, de navolgende rente: met S dagen opzeggen 2£ pCt. voor S maanden vaat, met 6 weken opzeggen S G maanden vast, met 6 weken opzeggen 8J 1 jaar vast, met 6 weken opzeggen 4 Kuntoor: Breeslraat 114. Geopend vau #-ïj uur. te LEIDEN. De inschryving van nieuwe leer lingen is geopend van 1 15 Maart 1001, op eiken werkdag, van 10 2 «ren, in de School aan den Haagweg. Het practisch onderwys omvathet Timmeren en Draaien, het Meubcluiaken, Boetseeren, Houtsnijden en Draaien, het Hiiissmeden, het Machine- Baukwerken, het Vuursmeden en het Hulsscliildcren. Gereedschappen, Teekenbehoeftcn ©n Zdaterialen worden kosteloos ver strekt. A. J. VAN ACHTERBERG, 1663 21 Directeur. HOLLANDSCHE IJzcren-Spoorweg-Slaafscbappij. EÉNDAABSBHE RETOURKAARTEN 2do en 3de klasse. Met aanvang van 1 Maart 1001 zyn op de bestaande voorwaarden verkrygbaar: 1793 26 2de en 3de klasse, geldig voor het onderlinge verkeer. 1. Tusschen do Stations on Halten Haarlem tot en met Warmond. 2. Tusschen de Stations en Halten Leiden tot en met Zylweg. Éóndaagsche Retourkaarton van Haarlem naar Lelden of omge keerd worden niet uitgegeven. van nette Burgerlieden, die een vrye Hamer en een net en degeiyk Kosthuis verlangen. 6173 6 Adres: Papenstraat 4. (voorheen Harlensteeg.) Jenever ƒ0.68 Brandewijn 0.70 Anisette .„0.45 Persico 0.45 Curasao „0.45 V H h" Frambozen - „0.45 Nieuw Rood „0.60 1 1 M Cognac 0.85 1 1 .„0.80 J Bordeaux „0.50 Madera- Wjjn. „0.60 Malaga-Wijn i 0.80 Fort-Wjjn 0.80 04 BREESTRAAT 82, LEIDEN, „137 dagelijks te consulteeren, behalve Dinsdags. CURSUS. Handwerken, Maatknippen en Naaien van Kostumes en Onder goed. Desverklezende privaatles. Aan vang van den nieuwen cursus l Maart a. s. J. DE KTE, 1738 7 Pieterskerkkoorsteeg 19. Van heden liggen aan onderstaande adressen lijsten ter teekening, om den Gemeen teraad eerbiedig te verzoeken, liet besluit tot opricliting van. een openbaar Slaclitlinis in to trekken. De HoerenJ. WIIHELJIT DAMSTÉ, (SlgnrcnhandeO, Aalmarkt. O. EOS, Boekhandel, Uoogewoerd 05. B. BEANKENBERG, Boekhandel, Mare 58. II. j. JUNG, Sigarenliaudel, Noordeinde 40 cn Breeslraat 35. Cafe-Restaurant „In den Vergulden Turk", Itreestraat. ROECOFS Koffiehuis, Haven bij de Zijlpoort. Sociëteit „Concordia", lloogewoerd. G. v. d. WERF, Sigareuhandel, Steenstraat. A. E. DE VEIEGER, Bockhandel, Breeslraat 133. G. 91IZEE, Borstelmaker, Haarlemmerstraat 15C. A. MOE, CafG „Den Bnrcht", Nienwstrnat. II. EAMBOOV, Hoogcwoerd 00. Bureau „Ecldscli Dagblad", Doezastraat. Kiesgerechtigde ingezetenen, die hiermede instemmen, worden uitgenoodind deel te nemen. "Voor Slagers staat tie onder teekening niet open. Het Comité: LzmBN, 25 Februari 1901. 1805 111 N. H. BONNEWITZ. L. J. A. BRAAKENBURG VAN BACKUM. J. P. CREYGHTON. J. J. VAN HOEKEN. PKB vlugge verzending. Billijke Tarieven. 25 Cents per knok Per 3 knot A 22$ Cent. 10 Cents per Knot. Deze bekende prima qualiteiten zyn alleen te bekomen by 1801 16 hoek Paardensteeg. brandt men dagelijks op Duitsche wijze 389 12 uitmuntende door geur en smaak. Prijs per 5 ons 52$ Cent. NIEUWE RIJN 47. stmï.-r „cms". Daar meD zich niot ontziet, op mijnen naam rond Ie reizen met een arti kel, hetwelk men Haarlemmerolie noemt en waarmede men oen fabrikaat van de hand zet, dat nadeehge go- volgen moot hebben, deel ik door dozen aan I HH. Winkeliers mede, dat voor mijne HAAREEMMER- OEIE-fabrlck nimmer wordt ge reisd en dat men alleen dan de echt o HAARLEMMEROLIE ontvangt,wanneor men ze betrekt uit myno fabriek. Alle andere is beBlist namaak. C. DE KONING TILLY. Achterstraat 13-15, Haarlem. 1800 27

Leidsch Dagblad | 1901 | | pagina 5