7 De 40 Cents p—-f - wagons, die French te gelijk met dit kanon tuit maakte). Eigenlijk heeft zUn lange en tnoeiHJke tocht niots dan veeroof op groote behaal tot resultaat gehad en een paar harde klagen voor de Engelsche wapenen. D e bevochten worden zorgvuldig ver swegen. My dunkt, de Boeren hebben zich )n die gevechten schadeloos gesteld. Over hot [gemeen schijnt French's opsomming ook biut veel indruk te maken op de Engelsche bladen, veel minder dan de tegenslag van po "Wet. De „Daily Mail" zegt, dat de Engel- Eclio verliezen zoo zwaar zijn, omdat die van Botbwell (6 Februari) er bij zyn. Dus French tekent al van 6 Februari afl" f Ten slotte meent ook deze schrijver, dat Let bericht van Botha's wegtrekken met 2000 Lian naar Komatipoort en het bericht, dat bievr. Botha (verondersteld wordt: onverrichtor take) te Pretoria toruggekeerd is, voldoende h.mwijzingon zijn, dat het bericht van de ["Weekly Despatch" een canard is geweest. De opsomming van don grooten buit en deze pespatch-eend moeten de mislukking van French's groote cxpeditio bemantelen. I Inderdaad maakt Botha's ontsnapping of wegtrokken mot 2000 man naar Komatipoort Bu3 naar het noorden de waarschijnlijkheid teel grooter, dat zijn commando's voor een aanzienlijk deol bijna de helft wel te ver- btaan althans niet zóó door generaal French in hot nauw gedreven waren als uit Pretoria, uit Standerton, uit Durban, uit Kaapstad en van waar al niet dagenlang gemeld Is. Niettemin komt heden op den voor de Transvalere zoo gedenkwaardigen Amajuba-dag tok de „Daily Chronicle" eens met een bericht, bat Kitchener en Botha reeds een samenkomst zouden hebben gehad, zeker om het som- bigon te doen gelooven, dat or toch werkelijk iets moet bobben plaats gehad, maar dat men het omtrent de voorwaarden tot overgave niet bens is kunnen worden I Telegrammen uit Bloemfontein hadden te Kaapstad do tijding gebracht, dat PietFourie zich wel zou willen overgeven met zijn mannen, fil8 hem maar direct door de Engelsche militaire autoriteiten het verzoek daartoe wordt gedaan. Tusschenpersonen komon dus blijkbaar niet in aanmerking. 1 Dit verhaal omtrent den wakkeren Fourie ja echter waarschijnlijk door oen al heel erg pnbetrouwbaren tusschenpersoon overgebracht. Piot Fourie bevindt zich volgens een nader pavas-telegram, Bedert eenigen tyd in don omtrek van Da-Wets-dorp, maar zonder te vechten. Do trein, die by do Vischrivior door de [Boeren werd aangevallen, is nog maar juist [bijtijds gered. De verdedigers weigerden zich [over te geven en seinden om een gepantserden [trein. Toen deze kwam, waren de Engelsche soldaten juist aan hun laatste patronen bezig. Een luitenant en twee minderen werden licht gewond. Aan Boerenzyde werd éón man gedood. Men vond een pas op hom van den commandant van Middelburg. Hy was oen Kapenaar. De la Rey heet nu, volgons een „gerucht" Jn de Engelsche bladen „uit Boereabron", óók al gevangen te zyn. Volgens Engelsche berichten „uit betrouw bare bron" ïyden de burgers in de omgeving [van Zeerust aan schaarechte van moei en vleosch. I Een Zwoodsch Ingenieur, de heer K. Lind- Ivall, die by de goudmyneu van Johannesburg hras aangesteld en In Beriyn is aangekomen, beeft aan een medewerker van de „Berliner IMorgenzeitung" verklaard, dat vóór de kornet Ider Engelschen alles te Johannesburg zeer lordeiyk tooging, doch dat toen de geheel# I toestand veranderde. Do Engelsche soldaten ■plunderden en stalen wat zy maar krijgen [konden. „Do berichten over de gruwelen derEngol- lechen", zoo verklaarde de Zweed verder, „zyn [niet overdreven. Waar men in de Transvaal [ook reist, overal Yindt men slochts bouw hallen. Ik durf beweren, dat minstens 178-pCt. van de hulzen der Boeren op bevel van generaal Kitchener in vlammen zyn opge gaan. Het is ©8n schouwspel, dat het hard- [vochtigste hart moet treffen, die vrouwen en kinderen en grijsaards, die rondtrekken zon der dak, weerloos, hongerig en koud. Men vindt ze soms aan den weg, bezig met het verorberen van een bezweken lastdier, dat reeds in ont binding verkeert". De „Daily Mail" vernoemt uit Lorengo- Maiquez, dat de uitgewekenen, die in het laatst van deze maand naar Lissabon gezon den worden, daar vrygelaten zullen wordeD, met verlof om te gaan waarheen zjj verkiezen. Volgens de „Express" zal generaal sir Henry CoIviUe's pensioen op 500 pd. et. per [jaar bepaald worden. Do „MorniDg Leader" bevat een telegram I uit Kaapstad, moldendo, dat Zondag een kind I van een blanke aan de pest is overleden, en I dat drie kinderen van blanken to Kaapstad I aan de ziekte lyden, evenals een blanke te Woodstock. Het Londensche ministorie van oorlog hooft tO,000 p. Bt. [f 600,000) tn het credit van Nieuw-Zuid-Wales geboekt, als vergoeding van I de kosten, die do kolonie heeft gemaakt voor do aanwerving on uitrusting van vrywilligers. De heer John Stuyt, te Purmerend, die in 1S81 gedelegeerd president was van de com missie, uit Hollanders en Belgen samengesteld ten gunste van de Boeren, heeft een openiyk protest tot Lord Salisbury gericht. Ongelukkig begaat ook by wedor de fout van te spreken van den „verkoop van de Kaapkolonie." Kolonel E. W. D. Ward, die permanent onder-secretaris is geworden aan het ministerie van oorlog, heet een groot organisoefend talent te hebben. Hy was hot, op wien in hoofdzaak by het beleg van Ladysmith de zorg voor de proviandeering rustte, en sir Rodvers Buller gaf hem daarna den zeker zeer origineelon naam van „den bosten Intendance-officier sinds Mozqb." Volgens een telegram uit Victoria-West is de colonne van kolonel Colenbrander, den aanvoerder van Kitchener's Fighting Scouts, den 23sten met geschut van daar vertrokken. Den vorlgen dag was Je colonne van kolonel De Lisle, die gevormd wordt door de bereden infanterie uit Nleuw-Zuid-Wales, het 6de reg. bereden infanterie, de yeomanry en artillerie, hem reeds voorgegaan. Te Victoria-West zyn een aantal bewoners van Van-Wyks-vlei aangekomen. Zy vertellen, dat de Boeron heel wat Bchade hebben aan gericht in de winkels en drie myien van de telegraaflyn hebben vernield. Het district ls nu rustig en de Boeren schynen vertrokken te zyn. Biykena een telegram uit Kaapstad, geda teerd Maandag, zyn tot dien dag daar in hot geheel 31 personen aan de pest ziek gewor den, waaronder 6 Europeanen; 6 personen zyn gestorven, waaronder 1 Europeaan; 24 gevallen zyn onder goneeskundige behande ling, verscheidene daaronder zyn zeer ernstig en zullen wel met doodeiyken afloop zyn. Een dezer ls een Europeaan. Twee nieuwe ziektegevallen wordon voorts Maandag nog gemeld. 25 Europeanen, 32 zwarten, 93 kaffers en 9 Indiërs, die mot de zieken in aanraking kwamen, bevinden zich op het isolatiestation onder geneeskundig toezicht. De Engelschen gaan hun bekende praktyken ook in de Kaapkolonio invoeron. In een bericht uit Cradock wordt gezegd, dat de Engelsche artillerie by Taaibosch een hoeve, „die den Boeren tot steunpunt had gediend by hun aanval op een trein", gebombardeerd hooft. In Cradock zyn de werktyden beperkt van negen tot vyf uren en te Somerset-Oost van negen tot twee uren, ton einde den manschappen van de stadswacht gelegenheid to geven rust te nemen vóór zy nachtdienst doon. In zyn telegram van den 24sten uit Middel burg meldde lord Kitchener o. a. nog, dat majoor Howard, „een zeer dapper officier der Canadian Scouts", den 17den is gesneuveld. Te Kaapstad is bericht ontvangen, dat een afdeeling yeomanry een Boerenpost by Bethle hem heeft overrompeld. Vyf Booren werden neergestoken in een charge mot de bajonet. Vrydag hebben de Boeren een aanval gedaan op Virginia Siding, een station 56 K.M. ten zuidwesten van Kroonstad. Zy worden afge slagen met verlies van enkele dooden en gewonden. Uit de verliezenlyst biykt, dat generaal French tusschen 29 Januari en 7 Februari heeft verloren 1 gesneuvelde en 13 gewonden; generaal Methuen tusschen 14 Februari en 16 Februari (Hartebeesthoek) aan dooden 3 officieren en 13 manschappen, aan gewondon 6 officieren en 27 man; by Karreekloof is den 19den Februari een luitenant van Nesbitt's Horso gesneuveld. De klachten over de kanonnen, in Dultsch- land voor het Engelsche leger gemaakt, worden, nu proeven or mede genomen zyn, in de Engelsche pers luide herhaald. Waren er reeds by de aflevering bezwaren tegen de con structie, nu blykeji do stukken ook, afgezien van technische bezwaren in do inrichting, niet eens tegen het afvuren, nog maar bywtfze van proef on exercitie, bestand te zyn. Byna de helft dor kanonnen, die aan de 16de en 17de brigade-divisies der Koninkiyke veld artillerie te Aldorshot waren overgedragen, zyn by de oefeningen gebroken. Bohalvo dat de assen der affuiten braken, hebben do vuur monden zelf ook allerlei gebreken vertoond tydens en na het schieten. De kleine wielen maken het gebruik der stukken in een eenigszins geaccidenteerd terrein vrywel onmogeiyk; do lage plaatsing der vuurmonden doet dozo al heel gauw met uitstekende voorwerpen of oneffenheden van den bodem in noodlottige botsing komen. In de „Baltimore American" scbryft de heer C. W. Van dor Hoogt, een Hollandsche Amerikaan, die reeds velo malen het goed recht der Boeren in Amerika met warmte heeft verdedigd, nogmaals een ultvoerigen brief, waarin Engelands politiek tegenover de Boeren, even ryk aan ongerechtigheden als aan onvergeeflyke flaters, nog eens wordt uiteengezet. Voor Europeescho, in elk geval Nederlandsche lezers, bevat de brief van den heer Van der Hoogt weinig nieuws, maar als met orortuiging gesteld beloog zal het in Amerika niet nalaten een goeden indruk te maken. Ook deze schryver komt tot de slotsom, dat onkel arbitrage do Zuid-Afrikaansche quaestie voorgoed kan oplossen. (V. R. C.) Verliezen van het Engelsche leger, eooale die voorkomen in de „Daily Graphic". s s O Q 2 p O a o O GewoDd. ■5 a li o >o c 2 is o t 25 Febr. 19 53 26 2 19 2 28 27 23 1 Maert 2 Totaal HAZERSWOUDE. Bevallen: F. Poters geb. Van Holst D. S. Vente geb. Slootweg D. A. Smits geb. Van Leeuwen Z. A. 0. Van Hensbergen geb. Hogendoorn D. NOüRDWiJK. Geboren: Gerarda, D. van G. Vermeulen wed. A. Waardag. Helena Paulina, D. v. P. Verhoeven en J. Driossen. Maria Theodora, D. v. C. J. De Groot en O. M. Hiep. Bastianu8, Z. v. J. Van Beelen en K. Vooys. VOORSCHOTEN. Gehuwd: P. J. lngenhoes van Scbaik 24 j. en A. P. Deurloo 20 j. Geboren: Maria Cornelia, D. van H. v. d. Hoeven en A. v. d. Ploeg. Lodewjjk Bernardns, Z. v. L. B. Brossó en J. J. L. v. d. Werff. Christina, D. v. A. Van Voorthulsen en S. M. Lammert». Maria Magdalena Adriana, D. v. 0. Grundeken en O. P. Hooymans. Wilhelmina Margaretha Elisabeth, D. v. J. Waayer en M. v. d. Valk. Coroelis, Z. van D. Honig en G. Teer. Overleden: J. A. v. d. Kroft, 64 j., echtg. v. Johanna Van Haastrecht» BUITEWLAIfD. Frankrflk, In de Kamer had gisteren naar aanleiding van de behandeling der wet op de congrega ties, aan het einde der zitting, een laogdurige en heftige opschudding plaats. Do heer Reille stelde voor art 12 te ver vangen door dezen tekst: „De leden van elke vereeniging, die belast zyn met het bestuur, daarvan moeten zyn Franschen, in het volle bezit hunner burgoriyke rechten." De heer Reille verweet der Regeering, dat zy de lettres de cachet wil doen herleven; hy viel de socialisten aan, en sprak over den moord op Lodewyk XVI. Toen brak de storm los. Telkens als de heer Reille wilde doorspreken, begonnen de socialisten te schreeuwen en eischten zy, dat hy tot do orde zou worden geroepen. Het araendement-Reille werd verworpen mot 365 tegen 170 stemmen. De hoor Gonzy verweet den voorzitter DcBchanel, dat hy Reille niet tot de orde ge roepen heeft toen deze een rechteriyk vonnis een moord noemde. De beraadslaging werd tot Donderdag ver daagd. Dntt^ahlaml, Terwijl de Keizer van Homburg naar Beriyn terugkeert, zal koning Eduard eenigen tyd in de grootste teruggetrokkenheid by keizerin Frederik op het slot Cronberg vertoeven, ver- moedoiyk om uit te rusten van de vermoeienis sen zyner troonebestyging. Volgens een ambtelyk# statistiek be draagt de bevolking van hot Duitsche ryk, op grond der volkstelling van 1 December 1900, 56,345,014 zielen, waarvan 27,731,067 mannolyke en 28,613,947 vrouwelyke. 33 groote steden hebben elk meer dan 100,000 inwoners en te zamen 9,108,814 Inwoners. Sedert 1895 nam de ryksbevolking met vier millioen zielen of 7.78 procent toe, hetgeen de grootste toename is in de laatste zes groepen van vyf jaar. Itall©. Uit Apulië komon berichten van den hevig- sten nood. Na eon mislukten oogst is er nu veel sneeuw gevallen en duizenden ongoluk- kigen zyn zonder voedsel en zonder dak. Men vreest, dat de toestand tot wanordeiykhedon zal aanleiding geven, evenals in 1898. Do arme landbevolking wil met alle göweld werken, maar do grondeigenaren zyn niet in staat den arbeid te betalen, zelfs niet het ongelukkige loontje van enkele dubbeltjes daags, waarmoe de werklieden zich tevreden hebben verklaard. In 6ommige dorpen is byna niemand in staat zyn belasting te betalen, en de ontvanger, dlo nieta binnenkrygt, kan daardoor weder zyn betalingen niet verrichten. De autoriteiten zitten mot de handen in het haar tegenover de bevolking, die worken wil, zelfs tegen een hongorloon, terwyi er niemand is, die zelfs d&t betalen kan. Do regeering heeft, nadat een 2000-tal samengeschoolde werklieden met dreigementen tegen de autoriteiten waren begonnen, hulp gezonden. Het ministerie ZanardelU-Gioiitti zal trachten door zachtheid en overreding do orde te handhaven, maar or zyn soldaten naar de armoedige streken gezonden. Intusschen komen ook uit Latium, zelfs van enkele kilometers buiten Rome, berichten van vreesolyke ellende. De gemeenten Albano, Marine, Ariccia e. a. hebben gaarkeukens opge richt en reiken bonnetjes uit aan de meest behoeftige gezinnon; doch de middelen van die gemeenten zeiven moeten maar voor zeer kort kunnen toereikend zyn. füpctuje» De minirier-preeident, generaal Azcarraga, bood der Koningin-Regentes het ontslag van het ministerie aan. Men gelooft, dat de crisis Yrydag zal zyn opgelost. G roW-Be-1 txaeualö. Volgons de Parysche New-York Herald" heeft Koning Eduard doen woten, dat hy tot zynt leedwezen dit jaar met naar Ierland kan gaan, maar dat hy hoopte, het volgende Jaar zulke to kunnen doen. Ooatearyk'Heug. Moaarohle, In den Oostaxrykschon Ryksraad word gisteren do motie van urgentio van den Czechiechen afgevaardigdo Seleng, betreffende de verzekering tegon ouderdom, verworpen. Hot einde der zitting was zeer rumoerig. Stein, een der Al-Duitsche leden, beleodigde do magis tratuur. Do minister van justitie protesteerde. Een motie, om de beraadslagingen to openen over de redevoering van den minister, werd met evenveel stemmen vóór als tegon ver worpen. RumeulS. De minister-president Carp kondigde in Kamor en Senaat aan, dat het Kabinet zyn ontslag had aangeboden en dat de Koning het ontslag heeft aangenomen. Stourdza is belast met de vorming van een Kabinet. Men gelooft, dat de Kamers zullen ontbonden worden. Rusland» Het Russische telegraaf-agentschap meldt: Naar wy uit volkomen betrouwbare bron vernemen, is het Russische ministerie van financiën het In hoofdtrekken eens mot de beginselen, nedergelegd in het artikel van de „Handels- und Induetrlozeitung", verschenen onder den titel :„Of Rusland zich voor handels verdragen voorbereidt." De „Russische Telographenagentur" meldt: Een officieuze flnancieele nota be- strydt beslist de meening, dat door de wette- ïyk geregelde vaststelling van den verkoops- prys der suiker, op eenige wyze voor den suikeruitvoer een premie uit de staatskas wordt genoten. Indien werkeiyk geheime export-premies bestaan, dan is dit uitsluitend de schuld van trusts en syndicaten, die in den uitvoer slechts middelen zagen om hooge pryzen te bedingen op de Russische markten, en daardoor ook de hooge pryzen in het buiten land te behouden. Indien nu de toepassing van het zonderlinge, niet door Amerika, maar door Europa, op de •uikerconferentie te Brussel in 1898 voor het eerst geopperde dankbeeld, dat de normali- teering. dor BuesUcfao am* rprfiien een be dekte uitvoerpremle in zich sluit, nog meer veld zou winnen, zou Rusland volkomen ge rechtigd zyn, zonder het eindigen der loopende handelsverdragen af te wachten, niet alleen tegenover Amerika, maar ook tegenover Europa, compensatierechten te leggen op alle producten, die onder contröle van een syndi caat staan, en ln het buitenland goedkooper verkocht worden dan in het land, dat ze voortbracht. China» De Amerikaan8che gezant te Peking, do heer Conger, vertrekt onmiddeliyk naai- de Vereenigde Staten met een verlof van zestig dagen. Commissaris Rockhill heeft volmacht om gedurende de afwezigheid van den gezant de vredesonderhandelingen voort te zetten. De Portugeesche bullenlaodsche schuld. In den Franschen Senaat had gisteren de beraadslaging plaats over de interpellatie van don heer Guérin betreffende de maatregelen, die de Regeering denkt te nemen om de be langen te behartigen van de houders der Portugeesche bultenlandache schuld. In zyn antwoord herinnerde de minister van buiten- landsche zakeD, de heer Delcassó, hoe de Fransche schuldeischers van Portugal beroofd waren van een deel hunner inkomsten. De Fransche Regeering richtte toen krachtige vertoogen tot Portugal, die leidden tot het openen van onderhandelingen. Minister DeJcassó ging vorvolgons do ont worpen overeenkomst na, en betreurde het, dat dit convenio, dat een begin van voldoening gaf aan de Fransche houders van Portugeesche schuld, niet werd goedgekeurd. Het thans in Portugal aan het bewind zynde kabinet be sloot daaraan goen gevolg te geven. Minister Delcassó eindigde met de verklaring, dat hy nooit zal toestemmen, dat een nieuwe inbreuk wordt gemaakt op de belangen der Fransche houders. Hy is integendeel voor nemens van Portugal te verkrygon, dat het zal terugkomen op de reeds genomen maat regelen. Do senator Guérin stolde de volgende motie voor: De Senaat, vertrouwende in de energie van den minister, om de belangen van de Fransche spaarpenningen, die in Portugal belegd zyn, te behartigen, gaat over tot de orde yan den dag. Deze motie werd aangenomen. Muriitbericu tou. Formerend. 26 Februari. De aanvoeren en prijzen "\varen lieden als volgt: 348 runderen, vet vee ƒ0.50 n 0.04 per kilo, 15 paarden, 7b vette kalveren 0.75 a ƒ0.95 per kg., 790 nuoktere 8 a 18, 198 vette varkens 0.43 a 0.60 per kg., 129 magere dito 14 a 26, 214 biggen 7 a 12, 589 schapen en laminereD. Handel stug. Meppol, 2G Februaa. Aan de botermyn wo3 hedon de aanvoer 2675 K.G. Hoogste prys f 1.22, laagste prijs ƒ1.18, middenprijs ƒ1.21 per K.G. 3olu»4Miui, 26 Febr. Noteering van de Benre- oommieeio. Moutvryn ƒ9.25 per HL. Zoadar fuat en zonder balaating. Spooling 1.40. NoUcmvg van da Makelaar*. Moutwgn 10. Jenever 14.idam Ainoterd proef 15.50. Nobaeiieg van den Distillate urabond. Moutwg* ƒ10.Jenever 14.—. Amet. Proef ƒ15.50. Amsterdam, 27 Februari. Ter veemarkt waren heden aangevoerd: 211 vetto kalveren; lsle quali- teit 0.95, 2de qual. f Q.Sb, 3de qual. ƒ0.76; 86 nuchtere kalveren 7 a ƒ10; schapen h lammeren a 380 vette varkens ƒ0.45 a ƒ0.48, Rynkautera ƒ0.49 per K.G. Sneek, 26 Februari. Ter veemarkt v/aren de aauvoeren en pryzen als volgt: 277 Kocion ƒ100 a 200, 48 kalveren 20 a ƒ45, 112 schapen 13 a ƒ24, 116 varkens 30 a 75,28 biggen 6 a 18. X 1 4i g r u m sei o At. LONDEN, 20 Febr. (R. O.) De Ier Dillon stelde in het Lagerhuis een amendement voor op het adres vati antwoord, waarin de politiek van het verbranden van Booren woningen in Zuid-Afrlka wordt veroordeeld en drong er op aan, dat voorwaarden, die mannen van eer konden aannemen, zouden worden aan geboden aan de Boeren. De min. v. oorl. Brodrick antwoordde, dat wat menechelykhoid betrof, dezo oorlog de verge- ïyking gunstig kon doorstaan met lederen oorlog, dio ooit was gevoerd. Hy ontkende, dat er eenige algemeene verwoesting van het land had plaats gehad. Het amendement werd verworpen met 243 tegen 91 stemmen. Het adres van antwoord zolf werd mot 297 togen 78 stemmen aangenomen. KAAPSTAD, 26 Febr. (R. O.) Heden hebben zich zeven nieuwe gevallen van pest voorge daan; hieronder begrepen dat van oen Euro peescho vrouw in het benedengedeelte dor stad en dat van een Europeeschen man in de Europeescho wyk. LONDEN, 27 Februari. (R. 0.) De „Daily Chronicle" deelt onder voorbehoud mede, dat lord Kitchener en do commandant-generaal der Boeron Louis Botha een samenkomst hadden om do voorwaarden vast te stollen, waarop do overgave van laatstgenoemde zou plaats hebben; alsook, dat een wapenstilstand van vier en twintig uren aan Botha werd toegestaan, om met zyn commandanten van gedachten te wisselen over het ingaan op de eischen van Engoische zyde. In den gisteren gehouden ministerraad werd hot bovenstaande besproken. MADRID, 26 Februari. (R. 0.) Volgens berichten van de grens heerscht er groote opgewondenheid te Oporto. OPORTO, 26 Februari. (R. O.) Men ver zekert, dat Brazilië van Portugal opheldering zal eischen naar aanleiding van den aanslag, waarvan de consul van Brazilië alhier het slachtoffer was. OPORTO, 26 Februari. (R. O.) Er ia eon klopparty geweest tusschen de studenten en de politie. Vyf studenten on óén agent werden gewond, en van beide partyen liepen ver- echeidenen buileu op. Een telegram uit Rio meldt, dat men den vertegenwoordiger van Fortugal met steenen heeft geworpen wegens de gebeurtenissen in Oporto. LISSABON, 26 Februari. (R. 0.) In de Kamer heeft de minister van buitenlandsche zaken, in antwoord op een vraag betreffende de regoling der buitenlandsche schuld, ver klaard, dat de Regeering het regime, door de wet van 1893 in het leven geroopen, stipt en schroomvallig zal handhaven. Wat de moge- .lykheid van een wyziginc van dit stelsel betreft, do Regeering zal geen inbreuk op haar financieel© autonomie dulden. Het land kan onder geen enkelen vorm een contröfe aanvaarden, die te hooge eischen stelt aan de hulpbronnen der schatkist. BOMBAY, 26 Februari. (R. 0.) Ia de laatste twee dagen zfin 800 sterfgevallen in de stad voorgekomen, waarvan 400 ten ge volge van pest. PEKING, 26 Februari. (R. O.) De executie van Tsji-hoe-joe en Hsoe tsjeng-y o, in over eenstemming met het Keize; edict en met de eischen der mogendheden, hoeft heden plaats gehad. HOMBURG, 26 Februari. (R. 0.) Keizer Wilhelm vertrok hodonayond naar Beriyn. LEIDEN, 27 Febrnarl. Thermometerstandgieteravond om 8 uren 4.5° 0. 40.1° Fahrenheit, hedonmorgon om 8 uren 4° C. 39.2° F., 's middag# om 12 uren 8° C. 46.4° F.,'s namiddags om 4 uren 6.5° C. 43.7° F. Gisteren meldden wy, dat generaal Van Houtsz ernstig is aangetast door typhus. Te Nymegen, waar een zoon van den gene raal op kostschool is, word eon telegram ont vangen van het ministerie van koloniën, mel dende, dab de gouverneur-generaal per draad heoft bericht, dat do toestand van den gene raal hoogst zorgeiyk is. Z. H. do Hertog-Regent van Mecklen burg komt den 4den Maart des avonds te 's-Gravenhage aan 6n zal intrek nemen ten Paleize van II. M. do KoDingin-Moeder, mot wio Z. H. don volgenden dag naar Amsterdam vertrekt tot bywoning van do feesten ter gelegenheid van het bezoek aan do Hoofdstad van het Koninklijk Echtpaar. De Dnitacho gezant by ons Ilof hield gistei avond te zynen huizo een druk bezocht® receptie. Hot stoomschip „Aurore" vertrok 26 Febr. van Java naar Malaga; de „Geóó", vaa Rotterdam, naar Java, arriveerde 27 Febr. te Port-Said; de „Koningin Wilhelmina", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 26 Febr. te Genua; de „Prinses Sophie", van Amster dam naar Batavia, passeerde 26 Febr. Perim. Leiderdorp. In de Donderdag, 28 Februari a. s. des avonds te halfacht, te houden ver gadering van den Raad dozer gemeente zullen worden behandeld de navolgende onderwerpen Modedeelingcn. Wyziging der begrootingen. Benoeming commissie tot wering van school verzuim. Aanvrage aanleg telepboonverbm- dingon. Vaststelling kohier hoofdei, omslag. Gedurende 1900 werden verricht 49 vaccinatiën en wel by kinderen van éón tot drie jaar 6, van drie tot zes jaar 37 en van zes tot twaalf jaren 6. Gemengd Nieuwe. Te Oosteaan zakten vyftion kinderen tegeiyk door het ys. Er verdronken er drie, waarvan twee uit éón gezin. In het Ilperveld, onder Ilpondam, zakte F. K. Van Watergang door het ya en verdronk. Te Kampen is een vrouw, die alleen thuis was, boven een gloeiende stoof in slaap gevallen en ln brand geraakt doordat haar kleeren vlam vatten. Toen haarj zoon thuis kwam, vond deze haar met hevige brandwonden overdekt op den vloer liggen. Oogenbllkkeiyk is de ongelukkige vrouw naar het Ziekenhuis vervoerd; er wordt voor haar leven gevreesd. De arrondissement s-reohtbank te Arnhem heeft den hoofdbesteller van het postkantoor te Nymegen, W. Philipsen, wegens diefstal van brieven met geldswaarde tot 9 maanden gevangenisstraf veroordeeld. J. 8., die te Helden (L.) by een veohtparty zoodanig in den onderbuik werd gesneden, dat hy in hopeloozen toestand naar het ziekenhuis werd vervoerd, ia aan do bokomen wonden overleden. Gisterochtend is te Zaandam oen ongeluk gebeurd op de houtwerf van do firma P. De Lange Cz. Terwfii de 18-jarige Simon Abbink aldaar bezig was mst het ver werken van een etapol planken, 16 do vry hooge stapel omgevallen en hy er onder ge-; raakt. ZUn lichaam werd verpletterd; de dood trad onmiddeliyk in. Uit Bussum wordt gemeld, dat; 0ud-Bu8sum, het landgoed van jhr. Henry Trndal, mot al wat daartoe behoort (o. a. de welbekende uitspanning „Jan Tabak") in zyn gehool verkocht ia voor 532,550. Een make laar te Amsterdam is kooper geworden, waar- schyniyk in opdracht van anderen. Do justitie uit Almeloo was glstoren te Enschede® om een onderzoek in te stellen naar de oorzaak van den dood van1 den milicien Holl, die dezer dagen levensge- vaariyk aan het hoofd gewond werd. Te Leipzig is in do nabyheid van. een tuin in een van de voorsteden het vreeae- lyk verminkte lyk van een loopjongen ge vonden. Het slachtoffer had niet minder dan 24 wonden, meeat messteken, in het hoofd en een riem om den hals. Voor hy viel, moot er tusschen hem en zyn aanranders eon ver woede worsteling zyn geweest. De moord ia gepleegd om oen geldzakje machtig te worden, dat de jongen by zich droeg. Indebted. Werklnr. opgenoment DATUM. D A li E 27. Volw. pers. Klu- d«r*n. Totaal. 17 Febr. Zondag 60 67 18 Maandag 69 G 75 19 Dinsdag 75 9 84 20 Woensdag. 70 8 87 21 Donderdag 75 8 83 22 a Vrijdag 78 10 88 23 Zaterdag. 76 7 83 voor het plaat»en van Kleine Adver» tentlën moeten bij de advertentie tvorden gevoegd. Wanneer dit niet gescliicdt. wordt de advertentie niet geplaatst.

Leidsch Dagblad | 1901 | | pagina 3