Woensdag 37 Februari. A°. 1901. I§eze 'Courant wordt dagelijks, met uitzondering van t§on- en feestdagen, uitgegeven. t>it nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Leideu, 27 Februari. I2b81 LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DEZER COURANT: Voor Loidon per 3 maandon. 1.10.! 'Bulten Leiden, por looper en waar agonton govostigd zjjn 1.80 Franco por post1.65- PRIJS DER ADVERTENnÉN: Tan 1-6 regels f 1.05. Iedere regel moer f 0.17J. - Grootera letters naar plaatsruimte. Toor het incasseeren bulten do stad wordt f O.OB berekend. - M-Znidafrikaansclie ïereeoiging. Afieeling Leiden en Omatreken. i. Ontvangen by den waarnemenden Penning- meester, Zoeterwoudsche Singel 41 Poor bemiddeling van het Leidsch Dagblad Op een gezellige bijeenkomst, 11. Zondag avond, ter gelegenheid van het 25-jarig 'hnweiyksfeest, onder het zingen van het Transvaalsche Volkslied gecollecteerd 8.55' j Op het feest by oom Jan en tante Bet verzocht de elfjarige Willem het 'Transvaalsche Volkslied te zingen en te collecteeren voor de verdrukte 'Boeren; opbrengst 8. ,Op zekeren singel, twintig en één iWaren eenige dames en heeren byeen. Bets speelde het Transvaalsche lied •En Suze vergat de Boeren niet. -^1.86 Voor de Boeren gecollecteerd op een partijtje van Piet en Fie1.20 Gecollecteerd voor de zieken en gewonden in Transvaal, omdat het raadsel van den heer BI. niet geraden kon worden 1.— Door den speelman gecollecteerd ,voor de Boeren onder de voordracht: -De Transvaalsche Boer", op do brui loft van N. de M. en I. W. V. 0.485 By dragen kunnen worden toegezonden aan den waarnemenden Penningmeester of aan het Bureel van dit Blad. KOSTELOOZE genees- en heelkundige hulp. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Brengen ter kennis van hen, die op grond van onvermogen in aanmerking wenachen to komen voor het ontvangen van kostelooze genee3- en heelkundige hulp, van 1 Mei 1901 tot 1 Mei 1902, dat zü zich ter verkrijging van het daartoe strek kend bewys van onvermogen, alsnog kunnon aan melden op Vrijdag 1 Maart a. s., van des voor- middags uegen tot des namiddags vier uren, ter Secretarie dozer gemeente (Kamer N°. 10). Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, F. WAS, Burgemeester. 27 Febr. 1901. VAN HEYST, Seoretaris. Onder voorzitterschap van den heer A. J. Van Achterberg had gisteravond in hetNuts- gebouw do voorjaarsvergadering plaats van de Leidsche Yerzekenngsmaatschappy tegen invaliditeit en ongelukken der werklieden. Het jaarverslag van den secretaris over 1900 werd aangenomen voor kennisgeving. Uit de rekening en verantwoording van den penningmeester, den heer C. G. VanRuyven, bleek, dat in 1900 een som is uitgekeerd van ƒ2230.41. Do herverzekeringssom voorposten van boven de ƒ2000 bedroog ƒ123.35. Het dividend uitgekeerd aan de aandeelhouders (als vorig jaar) 6 pCt. 480. De verzekerden ontvin gen terug van hun promiön 18 pCt. z=f640. De reserve van do aandeelhouders 25 pOt. bedroeg ƒ206.66. Gestort is thans ƒ8000. Op het waarborgkapitaal nog te storten 12,000, te zamen ƒ20,000. Aan effecten is in kas ƒ11,623.33. Het reservefonds ia aangegroeid tot ƒ666.66. Van begunstigers werd ontvan gen ƒ163, aan premiön ƒ4231. Op 1 Januari 1901 waren 181 polissen van kracht. De com mission, in een vorige vergadering benoemd tot hot doen van voorstellen tot oprichting 'van een zieken- on een brandwaarborgfonds en een bouwvereeniging by mogeiyke opheffing der Maatschappy in verband met de inwerking treding dor ongevallenwet, werden ter zake van die voorstellen diligent verklaard. De voorstolling van „De Aschbelt" heden avond in den Schouwburg alhier gaat niet door wegons ongesteldheid van mevrouw Andró Meeuwissen. Voor het examen nuttige handwerken zyn geslaagd de dames: J. J. Scheer, te Zoetermeer; S. P. C. Wiersma en J. W. Wybrands, te Leidenlaatstgenoemde leerlinge van mej. E. C. M. Aewerdonk. In de heden gehouden vergadering van den Raad van State, Afdeeling voor de Geschillen van Bestuur, was o. a. ingekomen een Koninkiyk besluit, waarby gehandhaafd wordt het besluit van B. on Ws. van Leiden tot afwijzing van het vorzoek van S. Klok on Z. G. Veerman, te Amsterdam, om ver gunning tot oprichting van een bewaarplaats voor lompen, beenderen, yzer, enz. in de Baatstraat te Leiden. De Noderlandsch-Indische Gas-Maatschappy te Rotterdam benoemde in haar vergadering tot directeur aan een harer fabrieken, te weten aan de nieuw te bouwen gasfabriek te Buiten zorg, bU Batavia, den heer Croiset van Uchelen, directeur der gemeente-gasfabriek te Hen- geloo (O). Met hem was ook voorgedragen de heer C. I. P. Kampers, oud-directeur der gasfabrieken te Steenbergen en Tholen, thans te Lelden, die zeer ernstig in aanmerking kwam. Met het oog op de aangekondigde be handeling door den Haagschen Gemeenteraad van de schouwburg-voorstellen liep de open bare tribune^ zoodra de deuren tot de raads zaal geopend waren, vol met belangstellende hoorders. Hun geduld werd- echter nog ten minste een uur op de proef gestold, dewyi de Raad, alvorens tot de brandende quaestie to komen, nog een agenda van 19 punten had af te doen en eerst nog eenige oogenblikken, die tot een kwartiertje uitdyden, in geheime zitting Overging. Na heropening der vergadering benoemde do Raad tot leoraar in de wiskunde aan de H. Burgerschool met 5-jarigen cursus, den heer P. J. Stok, tydeiyk leeraar aan die school. Verworpen werd een mofcie-Repelaer, die den Raad wilde doen uitspreken, dat het niet ligt op den weg der gemeente zelf een schouw burg te exploiteeren, noch aan don schouw burg steun te verleenen, hetzy tot exploitatie of verbouwing van den bestaanden schouw burg, hetzy tot exploitatie of bouw van een nieuwen schouwburg. Na heel wat discusslo werd met 18 tegen 15 stemmen op voorstel van den wethouder De Wys besloten het bestaande schouwburg gebouw voor verdere exploitatie of verbouwing, wegens brandgevaar ongeschikt te verklaren, met uitnoodlging aan het gebouw een andere bestemming te geven. De verbeteringsvoor stellen vervielen hierdoor. Aan mej. J. E. Treub werd op haar verzoek, met 15 April a. s., eervol ontslag verleend als leerares aan de Hoogere Burgerschool voor meisjes. De aldus door den Haagschen gemeenteraad gedecreteerde sluiting van den schouwburg is een dadeiyk gevaar geworden voor heel wat „kleine luyden", aan den schouwburg ver bonden, velen sedert jaren. Niet minder dan 139 personen van de Fransche opera worden door dit besluit getroffen, in de eerste plaats de gohuwde concierge, die vrye woning en meerdere vrydommen geniet, 2 portiers, 9 machinisten, 2 controleurs, 2 requisiteure, 1 decorschilder, 1 aide-decorachilder, 10 sup poosten, 47 leden van het Fransche opora- orkest, 50 koristen, 2 tooneelknechts, 4 kostuumnaaisters, 2 bureelisten. De heeren Byiovelt en Lefèvre zullen in een spoedig in te dienen adres aan den Raad op een flinken overgangsmaatregel aandringen, om de directie in staat te stellen kalm te overwegen wat haar te doen staat. Het Hoofdbestuur der „Unie van Christ. Onderwyzers en Onderwyzeressen in Neder land" heeft een adres verzonden aan de Tweede Kamer, waarin gevraagd wordt: lo. om de verhoogde subsidie voor het byzonder onderwys niet te doen ingaan, zooals het ontwerp-Borgesius wil, op 1 Jan. 1902, maar te doen loopen van af 1 Jan. 1901; 2o. om een ealarisregellng in de wet vast te leggen, die ook bindend is voor het byzonder onderwys. Wel zal, naar het Hoofdbestuur zegt, oen vermeerdering van de Ryksbydrage hiermede gepaard moeten gaan, doch deze verhooging zou toch inderdaad slechts een tweede stap zyn op den in 1889 Ingeslagen weg. Hetzelfde Hoofdbestuur heeft voorts aan den minister van binnenlandfiche zaken een adres gericht, verzoekende middelen to willen beramen, waardoor in de toekomst zal worden voorkomen, dat de meer en meer toenemende overvloed van onderwyzers en onderwyzeressen hun belangen en die der Lagere School schaadt. Beroepen is tot predikant by de Ned.- Herv. Gemeente te Hoogwoud ds. A. J. Werner, te Hem (N.-H.). Aangenomen is het beroep naar do Ned.- Herv. Gem. te Haarlem door ds. C. J. Van Paassen, te Moppel, die voor Kralingen heeft bedankt. Door het Curatorium en Professoren dor Theol. School te Kampen Is een uitnoodiglng gezonden aan het Curatorium en Professoren van do Vrye Universiteit to Amsterdam tot een samenkomst te Kampen, ter bespreking van evontueele samensmelting tusschen belde Hoogescholen. Naar het „Utr. Dbl." verneemt, moeten H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Hendrik het voornemen hebben, na hun bezoek aan Amsterdam een paar weken te gaan vertoeven te Schwerin, om daarna hun verbiyf op Het Loo voort to zetten. De 2de luit. P. J. Stigter, van hot 4de rog. inf. te Delft, is naar Kampen overgeplaatst. Het stoomschip „Cyclops" arriveerde 25 Febr. van Amsterdam en Liverpool te Batavia; do „Potsdam", van Nieu w-York naar Rotterdam, passeerde 20 Febr. Wight (aan boord 42 kajuitspassagiers); de „Prins Maurits" arri veerde 26 Febr. van West-Indié te Nieuw-York de „Puritan" (Holland-Amorika-iyn), van Newport-News naar Rotterdam, passeerde 20 Febr. Dover. Abhenes (gem. Haarlemmermeer.) To Haar lemmermeer bestaan op heden 66 lokalen, waar de kleinhandel ln sterken drank wordt uit geoefend. De ontvangst over het afgeloopen jaar bedroeg 1837.60. De bevolking bedraagt ongeveer 17000 zielen. Zoo flink ontwikkelt de bloembollen verleden jaar om dezen tyd reeds waren, zoo lui zyn ze nu 1 Dit moet toegeschreven worden aan de weersgesteldheid. Hadden wy verleden jaar de meeste vorst en koude in December, wanneer de zon weinig kracht heeft, en mooi zacht en zonnig weor in de volgende maanden, du hebben wy den winter laat en streng. Ook worden doorgaans jaren van verbazend storken groei, zooals het vorige, gevolgd door een jaar van ziekte of van minder ryken oogst. Bodegraven. De rederykerskamer „H. K. Poot", alhier, ia wegens ziekte van een ver- dienstelyk lid niet ln staat te gevon wat zy van plan was op haar tweede openbare ver gadering in dezen winter op te voeren. Zy heeft de opvoering van het stuk, waarvan de rollen reeds waren ingèstudeerd, tot een betere gelegenheid moeten uitstellen en ln korten tyd een drietal stukjos geleerd en ge- ropetoerd, die a. s. Donderdag zullen opgevoerd worden. Voor de met 16 April a. s. vacantkomende betrekking van onderwyzeres aan de openbare schooi A, alhier, hebben zich niet minder dan 48 sollicitanten aangemeld, waarvan er zeven zyn ultgenoodigd om oen proefles te geven. Van onze gemeenteraadsleden zyn dit jaar by de a. s. periodieke aftreding aan de beurt do heeren G. De Kruyf, P. Van Dam, L. Boer en B. Van 't Riet. Katwyk. Geiyk reeds in het kort vermeld, heeft Zaterdag jl. de zee van onze vlsschera- vloot een offer geöischt. Van de bomschuit „Fierman Eduard" werd, toen zy ongeveer 3'/, uur van af de Nederlandsche kust tusschen Zandvoort en Noordwyk was, de twintigjarige matroos H. Noppe over boord geslagen. Het was den mede-opvarenden onmogeiyk hulp te verleenen. In verband met dergeiyke rampen is het zeker niet overbodig er op te wyzen hoe nuttig en noodig het is, dat ook de bom men reddingsmiddelen aan boord dienen te hebben, o. a. een paar zwemgordels en oen kleine boot; de uitgaaf daarvoor Is zeer gering en het gemak oneindig groot. Kaag. Met algemeeno stemmen hebben de stemgerechtigden te Kaag besloten, voor de oerstvolgende tien jaron het kiezen van kerke- raadsleden on het beroepen van een predikant aan den kerkeraad over te laten. Koudekerk. In de heden gehouden raads vergadering is de heer C. M. Oppelaar benoemd tot wethouder en ambtenaar van den Burger- lyken Stand. Noordwyk. Maandagavond hield de Vereenl- ging tot Bevordering van het Vreemdelingen verkeer in de badplaats Noordwyk en omstreken in het „Hof van Holland" haar jaarlyksche algemeene vergadering, dlo door circa 30 leden werd bygewoond. De agenda bevatte niets dan de gewone hulshoudeiyke werkzaamheden, die vlug van stapel liepen. De rekening en ver antwoording van den penningmeester sloot met een batig overschot van 33 36, zoodat de nadeelige saldo's der twee eerste jaren byna gedekt zUn. Aan het jaarverslag over 1900 ontleenen we de volgende cyfers en gegevens: het aantal leden bedraagt thans 143, dat der begunstigers en donateurs 24. In het afge- loopon seizoen werd de badplaats bezocht door 1455 vreomdelingen (tegen 480 ln 1896). De middelen, door de vereeniging voor propaganda en reclame aangewend, werden wederom ver meerderd mot het plaatsen van een duidelyk zichtbare aansporing om „de badplaats N. te bezoekon", aan het 6tation Piet-Gyzenbrug. Een tweede dito bord stelt men zich voor naby Utrecht te plaatsen. Evenzoo ligt het in do plannen van het bestuur een bouw- kaart uit te geven, met een aantal photo- graphieën van de badplaats aan de ééne, en een beschryving in drie talen aan de andere zyde. De periodiek aftredende bestuursleden, de heeren W. Van Beelen, L. Janszen, W. H. Van Konynenburg, J. H. Van der Werf on S. J. Zandvoort zagen zich met byna alge meeno stemmen herkozen. Uit de mededeelingen van het bestuur kunnen we nog vermelden, dat het voor 1901 een begrooting heeft ge maakt aan Inkomsten 280, uitgaven 239, derhalve oen vormoedeiyk batig saldo van 41, verder, dat op een kaart, door den Nationalen Bond van Vereenigingen voor Vreemdelingenverkeer uitgegoven, Noordwyk met een zeer vlelonde beschryving vermeld wordt. Noordwykerbout. Gistermorgen werden ln het koffiehuis van mej. de wed. De Wilde by opbod voor den tyd van 6 jaren door Burg. en Wetka. publiek verhuurd de tot het Algemeen Armbestuur behoorende Armen- laan en de Armentuln. De Armenlaan werd gehuurd door den heer P. Duivenvoorden voor 65 en de Armentuln door den heor S. Van Hensbergen voor 12, belde per jaar. Om by de nationale militie te worden ingeiyfd, zyn van de lichting 1901 de volgende lotelingen tegen 1 Maart a. s. opgeroepen: N. Van den Berg, 0. Van den Berg en C. Lan geveld. Oudshoorn. Vanwege den Nederlandsohen Protestantenbond zal Donderdag 28 Februari a. s. des avonds te halfacht in het Nutsgebouw alhier een lezing worden gehouden. Als spreker zal optreden de heer B. W. Colenbrander, predikant te Enkhuizen. Roolof-Axendsveen. Ten behoeve eener extra-bedeeling ln geld voor aanschaffing van levensbenodigdheden, is op initiatief van de ysolub een inzameling gehouden alhier en te Nieuwe-Wetering, welke ruim 227 opbracht. In 66 gezinnen werd hiervan wèl gedaan. Dank den menschenvrlenden I Woubrugge. Het bestuur der echletver- eeniging „Cronjó", alhier, beataat thans uit de heeren G. Overvliet, voorzitter; EL J. Drenthen, secretaria; J. B. Senne, penning meester; D. P. v. d. Wel, H. v. d. Nagel, commissarissen, O. O. Van Hemessen, directeur. Valkenburg. In verband met do uitbroi- ding van de bollenteelt in deze gemeente ia hier in de vorige week opgericht een Ver eeniging voor Bloembollencultuur, die thans reeds ongeveer 30 leden tolt. Hot bestuur bestaat uit de hoeren A. Notenboom, voor zitter, A. Bol Az., secretaris, J. Van Dulkeron, penningmeester, Johs. Binnendyk Dz. en A. Peet Az. Reeds ia besloten in dit jaar voor het eerst een groene veiling te houden onder leiding van notaris rar. D. Van Riessen te Katwyk on de heeren J. Van der Gugten Jr. te Katwyk aan den Ryn en A. De Mooy to Rynsburg als directeuren. Voorhout. In de Dinsdag gehouden ver gadering van ingelanden van den Zandsloot- polder werd de rekening vastgesteld ln ont vangsten op ƒ005.85' en in uitgaven op 355.86, batig saldo 249.99'. Als voorzitter werd met algemeene stem men, 7 blanco, herkozen de heer L. Prins. De omslag voor 1901 Is geraamd op 1.50 per hectare. Als leden van den gemeenteraad zyn dit jaar aan de beurt van aftreding de heeren P. Van Ryn en P. Van Relsen. Waddingsveen. De heer M. Verzyden zal aan den Raad der gemeente een adros indie nen, voorzien van vele handteekeningen van belanghebbende ouders, om te verzoeken op het besluit terug te komen, waarby bepaald werd, dat de leeftyd tot toelating op de Openb. Scholen niet moer op vyf, doch op zes jaar werd gesteld. Eenige dagen geleden brachten een drietal Amerikanen een bezoek aan de fabriek van den heer v. d. Torren, om op de hoogte te komen van den bouw en de inrichting eener Hollandsche koutzagory. De heer Sckoonenbeek, mod. doet. en arts, die alhier als tydeiyk plaatsvervanger van dr. Corts werkzaam Is, heeft een benoe ming als gemeente-arts ontvangen naarlJsel- muiden, in OveryseL Oude-Wetering. By koninkiyk besluit is benoemd tot notaris binnen het arrondissement Haarlem, tor standplaats Oude-Wetering, gemeente Alkomade, do heer F. De Wit, thans notaris te Terschelling. Zegwaard. De bevolking dezer gemeente, dio op 1 Jan. 1900 790 m. en 782 vr. bedroeg, is in het afgeloopen jaar toegenomen door geboorten met 28 j. en 86 m. en door vesti ging in de gemeente met 87 m. en 101 vr. Er zyn overleden 10 m., 13 vr.er vertrokken 83 m., 99 vr., zoodat de geheele vermeerdering bedraagt 13 m., 25 vr. Het aantal zielen beliep dus op 1 Januari 1901 803 m. en 807 vr., totaal 1610. Zoetormeor-Zegwaard. Het aantal nieuwe kiezers zal te Zegwaard bedragen 25, als: 20 belasting-, 2 loon-, 2 examen- en 1 spaar bankkiezer. Te Zootermeer 49, als: 29 be lasting-, 14 loon-, 2 huur-, 2 oxamen- on 2 spaarbankkiozer8. De rekoning van het Diaconie-armbestuur bedraagt te Zegwaard: ontvangsten 1429.22, uitgaven ƒ1816.67, goed slot ƒ112.55, en te Zoetermeer ontvangsten 1130.35, uitgaven 945.97, batig saldo 184.38. TWEEDE KAMElt. Regeling van werkzaamheden. De Voorzitter kondigt aan, dat de commissie van rapporteurs by de verdere behandeling der legerontwerpen zal voorstellen eerst in behandeling te nemen Hoofdstuk I en II der organisatie der landmacht, dan de Militiowet, vervolgens de landweer, om daarna terug te keeren tot de overige hoofdstukken van het eerste ontwerp op de organisatie dor landmacht. Woensdag sectie-onderzoek over de subsidie wet lager onderwys. Donderdag te 11 uren of halftwee voort zetting. Alsdan komen de bolde interpellation (Pott en abattoirs) aan de orde. Legerwetten. De hoeren De Waal Malefijt en Van de Velde hebben een sub-amendement voorgesteld op het amendement van de heeren Van Viymen en Truyen op art. 1. Zy stellen voor in plaats van het opschrift „Van schadeloosstelling" te lezen: „Van weer geld en schadeloosstelling". De hoofdstrekking van dit sub-amendement is, om de grooto ongeiykheid, door de wette- lyke vrijstellingen en vooral door de loting in het leven geroepen, te verzachten, door den dienst der lngeiyfden te verlichten en de daartoe noodige middelen door niet-lngeiyfden te doen verschaffen. Zy stellen daarom voor van hen, die van den dienst by de militie op grond Yan de artt. 48 tot en met 58 zyn vrygesteld, of na volgens art. 94 tot den dienst te zyn aan gewezen, door hun getrokken nummer buiten oproeping zyn gebleven, voor zoover zy niet dienen of gediend hebben, een weergeld te heffen. Het bedrag van dit weergeld houdt verband met de gegoedheid van den betrokken militie- pllchtige of diens ouders en wordt nader by de wet bepaald, die tevens de wyze van heffing regelt. Van onvermogenden wordt geen weergeld geheven. Weergeld behoort, naar de moening van d( voorstellers, alleen van hen te worden ge* heven, die kun dienstplicht zouden hebben kunnen vervullen, doch die door de wot daartoe niet worden geroepen. De hoeren Van Yiymen, De Ras en Seret hebben een amendement voorgesteld, om uit art. 11 te doen vervallen: „lo. intendanten" en art. 9 te lezen„Tot de dienstvakken behooren: lo. de generale staf; 2o. de inten dance; 3o. do plaatsoiyke staf4o. demilitairo administratie; 5o. de geneeskundigo- en de hospitaaldienst." Deze amendementen strekken tot het toe passen van het denkbeeld van geheele scheiding van intendance en militaire administratie; neer gelegd in de door de voorstellers Ingediende motie. Tot toelichting zeggen zy o. a., dat de chef der verplegers moet zyn: het hoofd van een dienstvak, nauw verbonden en samenwerkend mot den generalen staf. Do chef der boek houders moet wezenhoofd-controleur van da administratie, tevens hoofd van de comptabili teit aan het dep. van oorlog, financieel raads man van den Minister. Do heeren Van Gilse, Van Viyraen, De Boer, De Ras en Hesselink van Suchtelen hebben een amendement voorgesteld, om art. 122 dor Militiewet als volgt te lezen: „By de militie te land, enz. «lo „a. by de onbereden korpson ten hoogste acht en een halve maand; gb. by de bereden korpsen ten hoogste 18 maandon; „tenzy wy zulks niet noodig achten. „Voor de ingeiyfden by de onbereden korpsen, die na een 87,-maandsche eerste oefening biyken niet te voldoen aan de eischen van practlsche en theoretische be kwaamheid, door ons te bepalen, kan de eerste oefeningstyd tot ten hoogste 12 maandon worden verlengd. „2o. enz." De Tweede Kamer heeft heden de heeren Van Alphen, Kuyper, Ketelaar, Van Gilse en Drucker benoemd tot rapporteurs over het wetsontwerp tot wyziging en aanvulling van enkele bepalingen der wet tot regeling van het lager onderwys. Uit do „^tuatiHoom-aut". Kon. besluiten. Benoemd in do orde van Oranje-Nasaau tot commandeur inr. C. J. E. graaf Van By landt, voorzitter van bet Comité voor Volks- hulde bij het huwelijk der Koningin; tot officier de mot den rang van majoor geponsionDeerde rit meester der cavalerie A. F. M. graaf Van der Duyn, commandant der eerewaoht; tot riddor M. M. Oouvée Jrsecretaris vau het comité voor noemd; A. N. Koopman, organist der GrooteKerk te 's-Gravenhage; Arnold Spoel, leeraar aan het Kon. Conservatorium te 's-Gravonhago; G. M. J. Van Roo3sel, controleur en kassier aaD het depart, van den hofmaarschalk van de Koningin. Benoemd tot notaris te Akkrum, R. Gerbensmu, candidaat te Sneok. Benoemd tot lid van het ooilege voor de zee- visscherijen L. H. Dijkhuis, lid van Ged. Staten van Groningen te Ulrum. Toegekend aan mr. G. Blom, commies aan 'sRyks munt te Utrecht, buiten bozwaar der schat kist de personeele titel van hoold-commies. Benoemd tot tweeden mechanicus bij 's rijks munt to Utrocht J. Van Oosterhout, thans tijdolyk als zoodanig werkzaam. Benoemd tot ontvanger der registratie en domeinen te Hoorn M. W. Klein, thans te Boxmocr. By het departement van financiën benoemd tot hoofdcommies J. Waldkëtter, thans commies. De minister van waterstaat, handel en nijver heid brengt nader ter kennis van belanghebbenden, dat de adspirant iugemeur voor het stoomwezen, F H. C. M. Hoek, werkzaam zal worden gesteld als hoofd van het 6de district, hetwelk omvat do provinciën Drente, Friesland en Groningen, met- ingang van 15 Maart 1901. Het orgel in de Creole Kerk te 's-Gravenhage. Allerlei vorhalen hebben de ronde gedaan over het orgel ln do Groote Kerk; dat het door het stoken, vóór en tydens de huweiyks- plechtigheid van 7 Februari, totaal bedorven zou zyn. Uit de beBte bron verneemt „Do Avondpost" hieromtrent het volgende: „Hoewel het orgel in de Groote Korkvoor het grootste deel bruikbaar is en dus des Zondags en des Woensdags dienst doet, zyn de talryke gebroken, door het stoken tot een temperatuur van 80 gr. a 85 gr., boven in bet orgel ontstaan, nog aanwezig. Vele houten pypen, sommige kanalen en enkdie windladen vertoonen barsten, zoodat de werking dier deoien onvolkomen is, de windaanvoer onvoldoende en derhalvo de toon onvast en onzuiver. Het mechaniek van het 2do en 3de klavier heeft ook veel geleden. Aan het ornament van het front xyn insgelyks breede barsten zichtbaar. De omvang der beschadiging is opgenomen en voor de herstelling, waarmede waarechyoiyk zeker is dit niet) de schoonmaak zal samen gaan, moet het orgel eenigen tyd buiten dienst worden gesteld. Komt men met de reparatie, die van grooto beteekenis biykt te zyn, niet tydig klaar, dan zullen de wekoiyksche orgelbespelingen later dan gewooniyk beginnen of dezen zomer komen te vervallen. Hoeveel maanden er noodig zyn voor een algeheele herstelling, valt op het oogenblik niet met zekerheid te zeggen."

Leidsch Dagblad | 1901 | | pagina 1