N« 12580 §eze (gourant wordt dagelijks, met uitzondering van <§on- en feestdagen, uitgegeven. VERBODEN LIEFDE. Dinsdag SO Februari. A°. 1901. LEIDSCH DAGBLA PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden por 8 maandont 3 I I l f 1.10.1 'Buiten Loiden, per Joopor en waar agenten govosfcigd zyn 9 1.30 Franco per post1.65-, PHIJS DER AD VERTEN TIEN Van 1—6 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17 J. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incassecren buiten c.e stad wordt f 0.05 berekend. Leiden, 26 Februari. Blijkens oen aan den gemeenteraad over gelegd schrijven van Commissarissen der Stedelijke Gasfabriek beantwoordt, ook in verband met de jaarlijks toenemende gas productie, do installatie van de droge zuivering niet meer aan de eischen van den tegen- woordigen dienst, en ia het dringend noodig tot het bouwen van een geheel nieuw zuiver- liuis met vier nieuwe kisten over te gaan. Be kosten van deze uitbreiding worden door commissarissen begroot op 45,000 en zullen uit den aard der zaak uit hot uilbrei- diDg8- en vernieuwingsfonds moeten worden gekweten. Aangezien evenwel dit fonds niet over de daarvoor benoodigde middelen beschikt, zal een aanvulling daarvan met bovengenoemd bedrag noodig zijn. Van do noodzakelijkheid van het door commissarissen voorgestelde werk overtuigd, geven B. en Ws. mitsdien in overweging: lo. te besluiten tot aanvulling van liet uitbreidings- en vernieuwingsfonds dor Stede lijke Gasfabriek met 45,000, de golden te Yinden uit geldleening, ondor bepaling, dat door de gasfabriek een rente'van 5 pCt. 'ajaars aan do gemeente worde betaald on jaariyks 5 pCt. worde bestomd tot aflossing van schuld of kapitaaldelging, aan te vangen met het jaar 1902; 2o. vast te stellen den overgelogden supple- toiren staat van bogrooting, dienst 1901, In ontvangst en uitgaaf ten bedrage van f 45,000. In antwoord op het door B. en Ws. aan Gedeputeerde Staten medegedeelde besluit van den gemeenteraad van den Sisten Januari 11. betreflende do verdeeling dor gemeente in kiesdistricten en de verdeeling der vior nieuwe raadsleden over de drie kiesdistricten is B. en Ws. thans door Ged. Staten medegedeeld, dat ook ten aanzien van do laatste vraag de uitkomst dor laatste volkstelling tot grondslag moet worden genomen. Dientengevolge zullen dus de vier nieuwe raadsleden als volgt over do kiesdistricten moeten worden verdeold: éón m het 1ste kiesdistrict, twee in. het 2de en weder éón in liet 3de, en zullen dus ln ioder kiesdistrict in hot geheel moeten worden gekozen in het lste tien, in het 2de elf, en in het 3do weder tien leden. Thans blyft dus alleen nog over do regeling van het aantal der by elke periodiek© aftreding ln elk district te kiezen leden. To dien aanzien stollen B. en Ws. voor, Gedepu- teerdo .Staten in overweging to geven de regeling daarvan als volgt vast te stellen: Aantal aftredende leden in het 3o kload. 8 3 lo klesd. 'Jo kie3d. In 1903 4 1905 3 4 1907 3 3 Totaal 10 11 10 Tegen den door den Schuttersraad der dienstdoende Schutterij Ingedionden staat van af- on overschrijving op de begrooüng, dienst 1900, heelt de Commissie van Financiën geen bezwaar, evenmin als togen den in haar handen ge3telden staat van af- en overschrijving op de begrooting van het Geref. Minne- ofAime Oudo Mannen- en Vrouwenhuis, dienst 1900. In zyri vierde voordracht besprak prof. Lorontz gisteravond do voortplantingssnelheid van het licht en de theorie der lichttrillingen, waarvan do juistheid door de interferentie- ver8chynsolen bewezen wordt. Uitvoerig werd gehandeld ovor do beteekenis van spectra met jd" "<3 uiileton. 85) In hartstochtelijke opgewondenheid zei ze „Als ik te Muhlau blyven moot, word ik nog krankzinnig I" Toon schreef oom Frits heimelijk zijn brief aan den burgemeester, in de hoop, dat geen wezenlijke tegenstand te ovorvrinnon viel, als men kwam. Doch hot was een verkeerde Echaakzet; hy kende den burgemeester en diens vrouw niet voldoende. Door deze voor bereiding stolde hy hen in staat, al hun klein zieligheid en gierigheid als wapenen voor het go- vecht in gereedheid te brengen. Oom Frits was zoo gewoon, als autoriteit op te tredendaar om schreef hy ook„Sabino kan niet te Müblau blyven wonen 1" Daarmee achtte hy de zaak feiteiyk reeds beslist. Hy vermoedde niet, dat hij voor de Deubens geenszins een autoriteit was, integendeel: zyn altyd geopende hand was iets, dat de burgemeester afkeurde, en voor zyn voortreffelijke eigenschappen hadden die bekrompen menschen geen oog; zy taxeerden die niet eens, ze dachten er niet aan, hy bestond voor hen niet. Goedsmoeds reisde de oude man met zyn nichten naar hot noorden; hy steldo zich reeds veel voor van eon gezaraenlyken winter te Berlijn; hy zou zich met Sabine's kinderen bezighouden, hy zou haar in een omgeving van kunst en schoonheid brengen, haar den een of anderen mensch te gemoet voeren. Eenmaal moest toch weer een lachje op dat lieeriyk schoone gelaat den somberen, raadsel- whtJgea trek verdrijven. lichte en donkere lynen. Spreker besloot met de gevolgtrekkingen, die men omtrent de beweging van hemellichamen in de richting der gezichtaiyn uit waargenomen verschuivingen der spectraallynen heeft afgoleid. In het gebouw der Maatechappy tot Nut van 't Algemeen had gisternamiddag om vier uren een vergadering plaats van de Afdeeling Loiden on Omstreken der Nederlandsche Zuid- afrikaansche Vereeniging, waarin verslag werd uitgebracht van do lotgevallen der Afdeeling gedurende het eerste jaar van haar bestaan. De dood van mr. Ch. M. Dozy, dio veel hoeft bijgedragen tot het oprichten der Afdeeling en als penningmeester mot groote toewijding de geldeiyko belangon behartigde, word in harte- jyke, deelnemonde woorden herdacht door den Yoorzitter, dr. M. J. De Goejo. De betrekking van mr. Dozy zal voortaan worden waargenomen door dr. D. C. Hesselmg, die reeds tijdoiyk met het penniugmeester- schap was belast. De rekening en verantwoor ding over 1900 door hem opgemaakt werd goedgekeurd en toegelicht door den heer Braakenburg van Backum, die met den hoer Yan Schouwenburg enkele dagen te voren de desbetreffendo bescheiden en geldswaarden had onderzocht. Aan contributies en giften ïq eens bleek 1200 ontvaDgen te zyn; aan kosten van oprichting en administratie was ƒ117.64 uitgegeven, aan het verzenden v3n adressen, verspreiding van brochures, byeen- komsten met sprekers uit Zuid Afrika en hulde betuigingen aan de vertegenwoordigers van do beide Republieken oen som van 164.08. Het batig saldo ten bedrage van 880.68 zal aan den algomeenen penningmeester afgedragen worden. Afzonderlyk beheerd is het te Leiden ingekomen geld voor het Fonds tor onder steuning van do slachtoffers van den oorlog. In het geheel werd in onze stad voor dat doel door de Afd. geïnd ƒ13,006.75; oen klein gedeelte van dio som kon besteed worden om personen, dio te Leidon ton gevolge van den oorlog als ballingen uit Zuid-Afrika ver- tjpoven, eenigen onderstand te geven; het grootste gedeelte werd aan den penning meester van het Hoofdbestuur overgemaakt. Twee vacatures, door den dood van mr. Ch. M. Dozy en do aftreding van den heer F. Drieaaen in het Bestuur ontstaan, besloot mou voorloopig onvervuld te laten; de heer Vorniouwe, die wegens ambtsbezigheden zyn ontslag had genomen, werd vervangen door prof. A. H. L. Hensen te Warmond. Vooraf was een reglement voor de Afdeeling vastgesteld. Het aantal leden bedroeg den Sisten Decem ber 1900: 310, waarby nog komen 2 donateurs; 60 dezer leden wonen in de gomeenton Leider dorp, Zoeterwoude, Oogstgeeat, Warmond, Sassenkeim, Noordwykerhout, Noordwyk, Kat- wyk, Valkenburg, Voorschoten, Hazerswoude en Koudekerk. Samenwerking met de reeds lang te Leidon bestaande studentenafdeeling der Nederl. Zuid- afrikaanscho Vereeniging werd gezocht en verkregen; de openbare byeenkomsten, waarin do stryd dor beide Republieken door deskun digen werd besproken en toegelicht, alsook de botoogingon by gelegenheid van het pas- eeeren onzer gemeente door do vertegen woordigers der slrydendo en ïydonde stain- genooten, gingen van de beide afdeolingen gezameniyk uit. Door tusschenkomst van hot „Leidsch Dagblad", waarvan directie en redactie voor haar welwillendheid werd ge dankt, kon het publiek geregeld do som der bydragen voor hot Fonds zien stygen. Ver schillende pogingen om door het verspreiden van brochures, het zenden van adressen, enz. de publieke opinie in Engeland en Amerika omtrent den waren aard van den misdadigen oorlog voor te lichten, en een beroep te doen op het gevoel van recht der Engelsche natie, werden door de afdeelingskaa gesteund. Het bestuur heeft ook zooveel het kon aan uitgezette Nederlanders het zoeken naar een nieuwen werkkrlDg gemakkeiyker gemaakt; slechts in enkele gevallen hadden zyn be moeiingen den gowenschten uitslag. De afdee ling nam mode het initiatief om aan het hoofdbestuur te verzoeken eon adres te richten tot de Staten-Generaal, waarin wordt aange drongen op het aannemen van een wets voorstel tot gemakkeiyker openstelling onzer Hoogescholen voor Zuidafrikaansche studenten en tot instelling van een ieorstoel en een doctoraat ten behoeve hunner rechtsstudiën. Het verslag eindigde mot den wensch, dat, als eenmaal de vrede zal zyn aangebroken, onze Hoogeschool door veel Afrikaanders zal worden bezocht on de Leidsche burgery ook daardoor in de gelegenheid zal worden gesteld aan de goede zaak nog veel diensten te be- wyzen. In het laatst dezer en begin van de volgende week vertrekkon do heeren J. H. Wilterdink, lector aan de Universiteit alhier, en de prof. Nyiand en Julius, van Utrecht, naar Genua, om daar 14 Maart te embarkeeren aan boord van het stoomschip „Koningin- Regentes" en met eenige Engelsche en Ameri kaansche astronomen naar Padang te reizen. Van daar vertrekt het gezelschap naar de as8ist.-residentie Painan, om daar een kamp op te richten om de zonsverduistering op 18 Mei 12 uur waar te nemen. Onze Neder landsche geleerden zyn afgevaardigd door de Koninkiyke Academie van Wetenschappen. 50 kisten met instrumenten gaan mee. In Indië zelf voegen nog andere Engelsche en Amerikaansche geleerden zich by het gezelschap, per andere gelegenheid aldaar gekomen. De Gouverneur van Atjeh, generaal Van Heutsz, is, blykens gisteravond in Don Haag ontvaDgen bericht, ernstig door typhus aan getast. H. M. de Koningin-Moeder, ten zeerste op prys stellende de gevoelens, die geleid hebben tot het brengen van een serenade aan H. M. op 1 Maart a. s. des avonds halfnegen by' het betrekken van H. Dr. palois in het Lange Voorhout heeft vorklaard, deze hulde gaarne te zullen aannemen. Het Huis van H. M. do Koningin-Moeder in het Paleis aan het Voorhout zal, wat den dagelykscben dienst betreft, bestaan uit: den intendant jhr. S. M. S. De Ranitz; den hof maarschalk jhr. mr. R. E. W. Van Weedo, tovons hoofd van het departement van huis en stallen; den kamerheer jhr. G. J. Van Tets, tevens thesaurier; den kamerheer Ridder Pauw van Wieldrecht; de hofdames E. G. barones Van Ittersum en jonkvrouw F. L. H. Van de Poll. Te Utrecht is gistermiddag in „Hötel des Pays-Bas" gearriveerd dr. Leyds. Van hot bericht, dat president Kruger een villa zou huren by Kampen, ia te Utrecht niets bekend. Het hoofdbestuur der Nederlandsche Opera- voreeniging heeft zich tot den Raad gewond om te protesteeren togen de achterstelling dor Nederlandsche by de Fransche Opera, ty deus de gala-voorstelling by h6t a. s. koninkly k bezoek aan Amsterdam. Te gelyk met zyn 70aten verjaardag herdacht dr. P. Mulder te Bathmen Zaterdag zyn 45-jarige ambtsvervulling, by welke ge legenheid hy door H. M. de Koningin benoemd werd tot ridder in de orde van Oranje Nassau. In de „Brieven uit de Residentie" aan het „N. v. d. D." lezen we o. a. het volgende Er is hier by na niets meer, dat aan de koninkiyke feestweek herinnert, dan alleen de groote wagens, die nu en dan van de achterplaats van het palels komen, om naar het Voorhout over te brengen wat de Koningin- Moeder derwaarts meeneemt; zy, die, haar plaats inruimende voor Prins Hendrik, naar het paleis van den vorigen Prins Hendrik overgaat. Toch is er nawerking van de bruidsweok, zy het dan binnenshuis. Men vertelt elkaar en in den engeron kring, waar hy werkzaam was, met oprecht leedwezen dat moeiiykhoden, in de voor zyn departement zoo zware feestdagen onder vonden, baron Bentinck hebben genoopt, aan H. M. te kennen te geven, dat hy zya taak als opperstalmeester aan een ander wenscht over te dragen, die, jonger dan hy, zich lichter zal kunnen voegen naar de jeugdige eischen, door den nieuwen meester te stellen. Is dit gerucht juist, dan zou het een zwaar verlies zijn Ycor het personeel der koninkiyke stallenwant baron Bentinck is een edelman in den besten zin van het woord, oen chef, wien het stryd kostte, eon ondergeschikte onaangenaam te moeten zyn, en een mensch, wlen titel on hooge positio niet beletten, mode te gaan naar het graf, als een eenvou dige stalknecht, trouw dienaar van het vorste- lyk huis, werd ter aarde gebracht. In de jongste algemeene vergadering der Vereeniging „Het Vryo Ruilverkeer" werden de aftredende bestuursleden mr. Mees en Groneman herkozen en in de plaats van mr. Methorst, dio zich niet herkiesbaar stelde, gekozen mr. D. Van Blom, adj.-commies by liet Centraal-Bureau voor do Statistiek te 's-Gravenhage, tjjdeJyk woonachtig te Leidon. Den 28sten dezer keert kolonel Wheelan, militair attaché by do Amerikaansche legatie te 's-Gravenhage, tot hoogeren rang bevorderd naar zyn land terug. De heer Gobel heeft zyn herkiezing tot afdeelings-censul in Zuid-Holland van den A. N. W.-B. aangenomen. Wanneer een gehuwd militair komt to overiyden, houden onmiddeliyk voor zyn gezin de soldy on verdere emolumenten op en moet de Rijkswoning, die betrokken is, worden ontruimd. Naar aanleiding van een verzoek van de vereeniging van de actief dienende onderoffi cieren „Ons belang" heeft de minister van oorlog medegedeeld, dat in overweging ge nomen is hot denkbeeld, om do weduwen nog gedurende een maand, na overiyden, in het genot te laten der inkomsten en byzondore voorrechten van den echtgenoot. In de Zaterdagmiddag te Arnhem gehouden gemeenteraadszitting is het voorstel van B. en Ws., om op te richten een H. B.-S. met driejarigen cursus, mot daaraan verbonden handelsklasse met 1-jarigen cursus, aange nomen. Wat betreft do plaats, waar de school zal worden gevestigd, werden B. en Ws., na oen zeer ampel debat, uitgonoodigd, nader een voorstel m te dienen. De byzondere correspondent te Lissabon van de „N. R. C." scliryft d.d. 21 Februari: De „Mundo" van heden, vermeldende, dat de Nederlandsche gezant gisteren een lang durige conferentie had met den minister van buitenlandsche zaken alhier, voegt er aan toe „Groot gewicht wordt aan deze conferentie gehecht, doordat beweerd wordt, dat Nederland ons alsnog wat te doen zal geven." Naar wy vernemen, is er ern9tig sprake van het invoeren van diens» postzegels voor de verschillondo rjJksadministrMiön. (.V. H.C.) De late luits. der inf. P. H Spocht Gi yp, G. Van Straaten, W. Van Bakel, J. H. Mak kink, J. R. Wiegel, H. J. De Klein en G. B. Noothoven van Goor koeren in Mei a. s. van hun vijfjarige detacoeenng by het O.-I. leger hier te lande terugeerstgenoemde keert tydeiyk by de kolonrale reserve terug. Door de rechtbank te Assen ie, tor ver vulling eener vacature van rechter in dat col lege, opgemaakt de navolgende nlphabetisciie lyst van aanbeveling: mr. F. J. Camphuis, rechter in de rechtbank te Winschoten; mr. J. G. Gratama Wz.t substituut-griffier by de arr.-rechtbank te Assen; mr. H. J. Wostra, rechter in de rechtbank te Zwolle. De Prov. Zuldhollandscho Geref. predi kanten-conferentie zal dit jaar worden ge houden te 's-Gravenhage op 29 Mei. De minister van binnenlandsche zaken brengt tor algemseno kennis, dat de Oosreiyko binnenplaats van het Ryksmuseura te Amster dam gedurende do maand Maart 1901 voor het publiek zal gesloten zyn. Het stoomschip „Laertes", van Batavia naar Amsterdam, pass. 24 Febr. Gibraltar; de „Telamon", van Amsterdam en Liverpool naar Batavia, pass. 23 Febr. Port-Saidde „Merapi", van Java naar Rotterdam, vertrok 25 Febr. van Marseille. Hillegom. By Kon. besluit is benoemd tot notaris binnen het arrondissement Haarlem, ter standplaats de gemeente Hillegom, de heer K. Langoveld, candidaat-notaris te 's-Graven hage. Oegstgeest. In aansluiting aan het bericht, voorkomende in hot nummer van gisteren, mot botrekking tot het stelen van koper-' telephoondraad op den Ryksweg achter „Eode- geesi", is nog het volgende op te meikeu: Zoodra de gemeente-veldwachters Heister- borg en De Koning bericht van den diefstal ontvingen, gingen zy op onderzoek en kwamen spoedig tot do overtuiging, dat lieden, dio waarschyniyk meer aan de telephoon gewerkt hadden, den dietatal moesten bedreven hebben, en by verdere nasporiDg vonden zy de «laders, die Zaterdag op huil verzoek door de Leidscha politie werdon in hechtenis genomen. Ge- noeindo veldwachters namen vorvolgens do arrestanten over, ten einde hen met de ge tuigen te confronteren, en wisten tegelykortyd hun een bekentenis te ontlokken. Aan de activiteit van do veldwachters Heistorborg en De Koning is het derhalve te dankon, dat de daders van dezen diefstal zoo spoedig zyn gevonden en tot bekentenis ge bracht. U S t «io ,,-6ti«Ö.üooOur:>iil"'. Kon. besluiten. Benoemd in de Orde van Oranje-Nassau: a tot officier (met de Zwaardou): F. De Uas.gepens. kolonel der cavalerie to's-Gravou- hage; b tot oliicier: jhr. inr. P. Van don Braudeler, voorzitter van het college vao kerkvoogden der Noderduitsch-Hervormde Gem. van 's-Gravenhage; c tot ridder: H. J. Versteeg, hooldcoinmissaria van politie te 's-Gravenhage, en P. Muider, gonee8heer te Buthiucii. Verleend c!o eere-medaiile der orde van Ürauje- Nassau: a in goud: aan J. G. Van Hoorn, hoofd inspecteur van politio te 's-Gravenhageb iu zilver: aan J. Aaltaz, inspecteur van politie der lste kl. te 's-Gravenhage; li. F. Van Rosmalen, insp. van politie der 2de kl. te 's-Gravenhage; c in brons: aan J. J. Weber, brig, van politio l^e kl. to 's-Gravenhage; K. Jongczoon, ageut van Het was oon ruwe, regenachtige November dag, toen ze te Mtihlau aankwamen; men zag het stadje op zijn treurigst. Even vóór zy het station naderden, zei de oudo hoer haastig: „Kindlief.... je hebt to Rome een aanval van malaria gehad! De gevolgen daarvan drukken je nog een weinig. Zoo heb ik aan je ouders geschreven; denk daaraan!" Snel wendde zy het hoofd naar hom toe; haar oogon doorboorden hom en het bloed steeg naar haar wangen. Zij begreep, dat hy i alles wist. Een korte stryd, een opwelling van gekrenkten hoogmoeden toen de erkenning van zyn onoindige goedheid. Zy reikte hem de hand en sprak het niet uit, maar hy gevoelde, dat dit een dank betuiging was. „Mühlau!" werd er op dit oogenblik ge roepen, en de conducteur rukte het portier open. „Ach, dat weten we zeiven well" zoi Suzanne, mot een komischen zucht. De burgemeester en zyn vrouw, die de noodzakelykheid om mot zulk weer uit te gaan als eon verzwaring van bun beproe- vingen beschouwden, stonden, met druipende parapluies gewapend, op het perron. Ze zagen hun dochter vlug uitstappen, met een vriendelyk lachje op de lippen. Do ouders waren hierdoor zóó getroffen, dat ze van verbazing haast vergaten, hun vreugde te betuigen. Ze haddon zich allerlei onklare voorstellingen gemaakt van Sabine's uiteriyk, dat zeker geheel veranderd moest zyn. „Goddank! je ziet er ten minste goed uit! Gaat hot nu wat beter?" zei haar moeder na een kus. Dë burgemeester gevoelde iets ala wrok tegen oom Frits. Hun zoo'n schrik op het lyf te jagen! Het kind scheelde niets, dacht hy; Sabine had zeker haar kuren gehad, en oom Osterroth zag dat dadeiyk aan voor „zenuwen". Wat langzaam volgden ooinFrlts en Suzanne. De buitengowoon ceremonieele begrooting onder kletsnatte parapluies gaf dadelijk eon alleronprettigste stemming. Deuben verontschuldigde zich, wyi hy niet naar München geschreven had. Oom Frits was koud; hy had het land aan rogon. Hy antwoordde niet voel en repte zich naar den hotelomnibus met Suzanne. „We zullen toch vanavond het genoegen hebben, u te zien?" vroeg Deuben. Oom Frits vond echter, dat ze alle drie heel vermoeid waren, en uat de oudelul heden wel aanspraak er op haddon, hun dochter voor zich alleen te hebben. Suzanne beloofde, in den loop van den namiddag naar Sabine's welzyn te komen vernemen, en weg ratelde de omnibus. De officieren, die in den restaurant van hot „Holel Kroonprins" zaten, nieuwsgierig om den heer en de damo te zien, voor wio do mooiste kamers besteld waren, kregen niet veel te kykon. De reizigers stapten, in hun reismantels gedoken, vlug van den wagen hot huis binnen; Blëser, die verteld had van de kennismaking tydens de manoeuvres, kroeg slechts het dikke, blonde haar onder het vilten hoedje te bewonderen. En van de oude vigilante, die even daarna voorby ratelde, waren de raampjes zóó be slagen, dat de heeren van mevrouw von Zeuthorn in het geheel niets te zien kregen. Alleen de gele reiskoffer boven op het rijtuig «ei hun, dat de schoone vrouw weer in hun midden was. XI. Zoo was Sabine weer thuis! In de gang van grootvaders huis kwamen de kinderen haar to gomoet. Leo juichte. De kleine Milly herkendo eerst niet haai' mama, die ze in zoo lang niet gezien had, on pruilend hing het kleine lipje. In het halfdonker der vestibule knielde Sabine om haar kinderen te omhelzen. Daarby kwam een gevoel in haar op, waarvan zy ontstelde. Was hot eon afkoer van haar eigen kin deren? Toorn tegen de onschuldigo wezentjes, die haar geluk in don weg stonden? Welke afgronden zyn er in het monscheiyk hart! Beefde zy terug voor dien, welken zy in het hare geopend zag? Zy kuste de kinderen, maar niet met allo warmte van een moeder. Later zat men 6amen aan de familiotafeL Werkeiyk een familie? Sabine had een gewaarwording, of een kloof gaapte tusschen haar en de haren. Zy had zooveel doorleefdDoor een sprookje van geluk, door een drama van ellende was zy gegaan, terwyl die goedo menschen hier by lamplicht, pypenwalm en koffiegeur gezeten hadden. Zij had zooveel gezien! In het land der schoonheid was zy geweest, en terwyl zy gemeond had, blind on onverschillig langs de wonderen van natuur en kunst heen te trekken, had zy toch dat begreep zy eerst nu onbewust met al haar zinnen de be koring opgenomen. En de haren hadden inmiddels op de deur van den kruidenier gelet en de japonnen der overburen gecritizeerd. Hoe zou men elkaar terugvinden? Toch was men elkaar zco na, nader dan iets op de wereld: euders on dochter, moedor en kinderen. Mevrouw Deuben vestigde de aandacht er op, dat men heden Sabine's lievelings gerechten op tafel had; grootpapa vortolde van de stoutighedon, door Leo en Milly uit gehaald, en <ls wyze antwoordjes, door hen by deze en gene gelegenheid gegeven. Langzaam begon het hun duidelyk te worden, dat Sabine zich voor niets interesseerde on or toch lijdend uitzag. Men vermeed overBoriya to sproken, en zoo kwam er spoedig iets ge dwongens. Gelukkig kwam kort na het middagmaal Roinald. Sabino omarmde hem hartoiyk oa trok hem mee naar haar kamer, waar baar koffer stond, ora er oen geschenk voer zyn meisje uit te hslon. Sabino knieldo by den koffor on wooido er' in, mot driftige, haastige bowegingon. Spoedig» had ze gevonden, wat ze zocht, en sprong ovoreind. „Daar, Roinald! Voor jou heb ik een terra cotta gekocht; die wordt apart verzon don; dit is voor Martha." Hy bezag do mooio broche en dankte haar zoor hartoiyk. Opeens viol Sabine haar broeder om don hals., „Reinald," fluisterde zy, „ik kan niet to Mühlau blyven I Ik moet weg van hier. Vader en moeder vermoeden nog niets. Morgen zal- oom Frits mot hen er over spreken, of ik naar Berlijn zal verhuizon. Toe, help my I Ik smeek het je!" „Ach!" zoi do jonge man, „daar zal jo nfet veel kans op hebben. Oom Frits heeft er al over geschreven; maar papa en mama wffleni er niet van weten." (Wordt vavolgd.)

Leidsch Dagblad | 1901 | | pagina 1