Het programma wordt voortgezet met een uitstekend klinkenden welkomstzang by het huweiyk, met woorden van dr. P. H. Ritter, muziek van Pretorius. Na het eindcouplet van dit lied begeven de Koningin en de Hertog zich naar het venster ter rechterzijde, waar zy tot aan het einde der aubade bleven, waarvan het pro gramma verder bestond uit een bede voor het Yorsteiyke Paar, gedicht door den leider Van der Velde en muziek van Bach-Gounod. Het was het „Ave Maria", dat zeer schoon klonk en waarmede de woorden uitstekend in overeenstemming waren; voorts met het lied: „BJyf één, biyt één, myn Vaderland", gedicht door Nicolaas Beets en gecomponeerd door Van der Velde. Dit was alleen voor mannen koor. Plechtig klonk daarna een koraal, een zegenbede van dr. Ritter en waarvoor de muziek van Gluck was. Treffend klonk daarvan het slot: Spreid, o Hooge God, Uw zegen Over beider hoofden heenl Kroon Hun streven 1 Leid Hun wegen, Uwer is het Ryk alleen. Tot slot werd op de wyze van het „Wien Neerlandsch Bloed" een volkslied gezongen op heel goede woorden. De dirigent en de zangers en alle aanwezigen ontblootten het hoofd. Toen het laatste couplet gezoDgen was, hieven de uitvoerders en uitvoerderessen een spontaan: hoezee! Leve de Koningin! aan, dat het bruidspaar deed besluiten zich even buiten te begeven op het met een broeden looper belegde terras. Na op die plaats een langdurige en hartelijke huldebetooging te hebben in ont vangst genomen, deed H. M. de Koningin den leider, den heer B. Van der Velden, by zich ombieden. Hare Majesteit bedankte den flinkea dirigent voor zijn uitnemende leiding en ver zoent hem haar hartelyken dank over te brengen aan alle dames en heeren van het koor. Hierop richtte ook Hertog Hendrik het woord tot den dirigent, zegde hem in het Hol- laudsch dank en drukte hem ten slotte eenige malen de hand onder groot gejuich van de dames en heeren van het koor. De heer Smiet, voorzitter der K. Nat. Zang school, bracht later in een toespraak tot de executanten de woorden van het bruidspaar over. De zangnummers werden begeleid door de Koninklijke Militaire Kapel. De r\jloer. De rytoer van gistermiddag droeg een veel uuuder officieel karakter dan de triomftocht door de stad van den vorigen avond. Ook van het benauwende gedrang en de overatrooming van menseden, die het bruidspaar zien wUaen en zien moestenliefst zoo vaak mogelyfc, viel gistermiddag niets te merken. Ook het afgezette terrein vóór het paleis was minder groot genomen. Vyf minuten vóór dueéu verschenen de Konuigin en de Koningin- Moeder, beiden in donkere winterkleeding; de Hertog droeg de admiraals-uniform. De Koningin nam een prachtigen bouquet witte luzeu mee. Natuurlijk weiden de vorsteiyke personen ook thans toegejuicht. De stoet bestond uit Yier rytuigen. Voorop de eere- waiüt, daarna het a la Daumont bespannen tytuig, een rijtuig voor het gevolg, waarin Deutsche umiormen werden opgemerkt, en l wee persrütuigen. Ken tairyke menigte vor- drong zich in de verschillende straten, die oe stoet passeerde. Vooral op de Gedempte Gracht werden de hooge bezoekers warm toegejuicht. Aan het begin van den Kyswyk- scuen weg stond een scliool met ouderwyzera en onderwijzeressen opgesteld, die den stoet toewuifden. Ku toen ging het voort tusschen sneeuw velden en bevroren slooteu, met wazige zwart- giyxe boomgioepen in de verte. De weinige toeschouwers ontblootten moest eerbiedig het hoofd. Aan de uitspanning by het tramhuisje te Kyswyk, waar een groot aantal ryiuigen was gestaid, kwam men weder tusschen ryen inenschen. Up versohillende plaatsen werden in het voorbyryden bouquetten aangeboden: van de gemeente Rjjswyk door mevr. Metman, 's bur gemeesters echigenoote, en voorts door de uames Metman, Hedring, den heer Vlaan deren, door de wasch- en strykinrichting, en door mevr. Hooit Graafland. Het triestig landschap, ouder den dikken sneeuwhemel, bood weinig bekooriyks. Slechts kreeg men by de Hoornbrug een aardig kykje met molen en winter vaart, hot penseel van een Apol over waard. Langs den wog stond de landeiyke bevolking met oranje getooid. Aan de Ozonbleekery bevond zich het geiieeJe vrouwelyke personeel vóór het gebouw en werd de stoet geeatdnitig toegewuifd. Ook in Voorburg had zich in de kom van het dorp een menigte saamgetrokken. Hier stonden eenige vereenigingen, waaronder de Har monie" en de „Chr. Jongelingavereeniging" met haar vaandels, en voorts het bestuurder zondagsschool met den predikant der Hervormde Gemeente. Bouquotten werden aangeboden aan het gemeentehuis namens den Raad, door het dochtertje van den heer Wysinan; vorder üoor baronesse Van Tuyll van Serooskerken, ectitgenoote van den burgemeester, en mej. H. Ten Bosch. Door de Laan van Nieuw-Oost-Indiö, waar een eereboog was opgericht, keerde men naar Den Haag terug. Om vier uren was de koude tocht reeds algoioopeu. Zooaia men weet, had H. M. verzocht In de dorpen geen versiering aan te brengen, daar het bezoek een eenvoudig karakter droeg. Qala-diner. Te halfzeven was er gala-diner in de Groote saai, Rembrandtkamor, Voor-, Paviljoen- en Galery-zaal ten Hove. De hooge Vorateiyke gasten, die daaraan deeluameu, kwamen byeen in de Witte zaal. Verder waren aan dit diner genoodigd: het corps diplomatique, voor zoover betreft de hoofden van missies met hun dames; de niet- Vorstelyke vreemde gasten; het gevolg der Vorstelyke gasten; de diensten van Eer; de aan de militaire deputation en korpsen toe gevoegde officieren; de president van de Tweede Kamer en mevrouw Gleichman; de ministers, hoofden van bestuur met hunne echtgenooten; de minister van Staat te 's-Gravenhage, baron Mackay, en het bureau van hei Hulde feestcomité, bestaande uit voor zitter, vice-president, secretaris en penning meester. Na afloop van het feestmaal werd cercle gehouden en begaven het Hooge Bruidspaar, H. M. de Koningin-Moeder en de Vorsteiyke gasten zich naar de door de feestcommissie aangeboden OalauUcoering in den Koninkl. Schouwburg. Na de plaats gehad hebbende volkshulde en betoogingen een aangename afwisseling voor het jeugdige Vorstenpaar in de bruids dagen. Natuurlyk moest dit nummer in de feestenry een hoog, voornaam karakter dragen, daar het tevens aan de hooge gasten en de hofkringen niet alleen eemge aangename oogenblikken moest bezorgen, maar mede moest kunnen getuigen, dat in Nederland de kunsten een eereplaats innemen. Om dit feestuur te wyden werd geen moeite gespaard en men kan slechts betreuren, dat de beperkte ruimte niet gedoogde velen meer te doen genieten van den zeldzaam rfiken aanblik en de voortreffelyke samen werking van zoovele artistieke krachten. Indien men ooit kan spreken van een ge daanteverwisseling van een zaal, die ingericht moet worden voor de ontvangst van vorsteiyk bezoek, dan hier. De geheele donkerroode bekleeding had plaats gemaakt voor een lichtblauwe stof feering, die zelfs was doorgevoerd tot de be kleeding der deuren van alle loges op alle rangen. Slechts de zetela en de fluweelen be dekkingen van de afscheidingen tusschen de verschillende loges waren in rood gehouden, ten einde eenigszins in overeenstemming te biyven met het decoratief op het tooneel. De zetels geiykvloers van parquet en parterre, anders zwart, waren nu ook rood bekleed, want alle zitplaatsen vormden, voor dezen avond, stalles. Langs de balustrades van de boven elkan der gelegen rangen waren geiykvormige en bevallige draperieën van lichtblauw satyn, waarlangs zware guirlandes van rose rozen geslingerd zfin. De corridors geiykvloers en op den eersten rang waren belegd met rood pelnche loopera gegarneerd met breede strepen en goud galon. Ditmaal nam het Vorsteiyk Bruidspaar, omgeven door de vorsteiyke genoodigden, in stede van in de Eoninklyke Loge, links van het tooneel, plaats in de middenloge van den Eersten Rang, bekend by het schouwburg publiek onder den naam van de omnibus, omdat het eenige ineenloopeüde loges zyn. Deze plaats nu, nog meer verruimd door wegneming van de schotten aan weerszyden en bytrekking alzoo van nog eenige andere loges, was met de koninkiyke fauteuils in het midden van de voorste ry in een recht vorsteiyke loge herschapen. Ook hier een stoffeering van lichtblauw satyn aan de wan- deD, hier en daar bezet met medaillonspiegels. Dit alles werd overstroomd door een zee van lichttrouwens de geheele electrische verlich ting van de zaal was versterkt. Prachtige palmgroepen en bloemversierlngen voltooiden de inrichting van de tydeiyke koninkiyke loge, waarboven, tegen de frontlóge van den tweeden rang, een gouden komnkiyke kroon Btond. Deze versiering, eigendom der gemeente, en voor dezen avond welwillend afgestaan, maakte destyds deel uit van het decoratief eener vroegere galavoorstelling door de stad gegeven. De vorsteiyke gasten kwamen omstreeks 9 uren in den schouwburg aan. Het koninklyk rytuig hield stil voor de hoofdentree van den foyer. Aan dien ingang werden HH. MM. en Z. H. do Hertog van Mecklenburg ontvaDgen door eene commissie, bestaande uit de eere voorzitters mr. J. G. Patyn en mr. J. 8. baron Van Harinxma thoe Slooten, zoomede de heeren mr. C. graaf Van Bylandt, voorzitter, jhr. E. Van Loon, mr. F. A. P. baron Wittert van Hooglandt, leden der sub-commissie voor de gala-voorstelling, waarby zich ook bevond haar secretaris, de heer S. Vas Dias. Jhr. Van Loon en baron Wittert droegen zilveren candelabers met ontstoken kaarsen aan het hoofd van het geleide naar de zalen. Mejonkvr. gravin Van Bylandt, dochter van den president, bood H. M. een keurigen bouquet aan. De overige leden van het comité, met jhr. L. Wichers, lid van den Raad van Beheer der Koninkiyke Vereeniging „Het Nederlandsch Tooneel", wachtten de Majesteiten en de vergezellende Vorsteiyke gasten in de receptie zaal op. De gala-uitvoeringecommissie geleidde het Koninkiyk Bruidspaar en gevolg van vorsten en vorstinnen naar Hdr. loge. Even voor halftien werden de denren van de hofioge geopend. Alle aanwezigen rezen op toen de Koningin aan den arm van Haar aanstaande binnentrad onder de tonen van het Wilhelmus (nieuwe toonzetting), door het orkest van de Fransche Opera. Vrien- deiyk. groetend naar alle zyden, trad het Bruidspaar naar voren en bleef daar eenige oogenblikken staan, totdat het Wilhelmus was geëindigd. Toon namen de Koningin en hertog Hendrik plaats op de voor hen bestemde zetels. Achter hen kwamen de Moeders van het Bruidspaar en de overige vorsteiyke gas ten binnen en namen eveneens plaats. H. M. de Koningen droeg eon gala-soirée- toilet van wit satyn, gegarneerd met witte kant, de robe bezet met lichtblauwe strepen, een diadeem van schitterende briljanten op het hoofd, terwyi een parelsnoer dengedecol- leteerden hals omgaf. AJs ordeieekenen droeg H. M. het Grootkruis van de orde van den Nederland8chen Leeuw en de Galden Keten van de Mecklenburgsche orde. Hertog Hen drik was in groot tenue van schout-by-nacht, ook met het Grootkruis van den Ned. Leeuw. H. M. de Koningin-Moeder had een gris-perle met kant afgezette robe, terwyi de witte weduwenkap omzet was met diamanten. Op de borst was een diamanten garnituur zicht baar, dat van verre fonkelde. Ook de andere dames van het vorstelfik gezelschap wed- yverden in sieriykheid en rykdom van toilet. Trouwens datzellde was het geval met de overige genoodigde dames, die op alle rangen glans on luister verspreidden door de schittering van haar sieraden en toiletten. Zeer trokken de aandacht onder de vele fraaie uniformen die van de Duitsche, Hon- gaar8che en Russische officieren, vooral de Hongaarsche in zfin magnatenkostuuin van awaar fluweel met lichtblauw aigeaet Als oeiste nummer kwara op het program het Mecklenburgsche Volkslied, terstond ge volgd door Mendelssohn's „Hochzeitsmarsch". Toen reea het doek en stonden oen twaalftal van de voornaamste artisten van de Kon. Vereeniging „Het Ned. Tooneel" geschaard, voorstellend de elf provinciën des lands, terwyl Louis Bouwmeester den heraut van Nederland voorstelde. De kostumes van de uitvoerders van deze hulde waren met zorg gekozen en de aanblik daarvan was buitengewoon schoon. Het gedicht van dr. P. H. Ritter, dat zfj ver tolkten, gaf na een prachtige inleiding van Neèrland's heraut van elke provincie den jubeltoon te hooren over hetgeen zy in het by zonder aan OraDje had te danken, zoodat het geheel een historisch beeld gaf van Neèr land's verleden en verhouding tot het Vorsten huis. Warm en innig ontwelde de slotzang aan Bouwmeeater's lippen, toen hy al die provinciale jubeltonen, door den dichter tot één juichkreet saamgebracht van geheel Neêr- land, weergaf. Toen hy verder het welkom toeriep aan den Vorstenzoon op Neèrland's Erf en toen hy in de woorden van Ritter's treffenden zang de gevoelens van geheel Nederland ver tolkte voor de Moeder, die Neèrland's Bloeme heeft gekweekt en geleid, trof de werkeiyk schoone gedachte zoo diep door de vertolking, dat het publiek het decorum vergat en hem toejuichte. Nu volgde een muzikaal Intermezzo, eon feestlied van Bernard Zweers, door mej. Tilly Koenen met innigheid en fraai stem geluid gezongen; een ballade en polonaise van Vieuxtemps, waarmede Johannes Wolff als altoos zyn gehoor bekoorde en boeide. Daarna hadden twee artisten van de Fran sche Opera het voorrecht voor het vorsteiyk gezelschap hun talenten ten toon te sprei den: de heer Henri Dons met den proloog uit „Paljas", een van zyn meest toegejuichte nummers, en mile Sylva met het air de la clochette uit „Lakmó". Het slotnummer was een gedicht van dr. Schaepman, waarin Vondel sprekend wordt voorgesteld en Ln uitvoerige versregels een lofbed dicht op Oranje, om ten slotte hulde te bieden aan de tegenwoordige draagster van de Kroon. Wat byzonder luister gaf aan deze uiting, was de groepeering van de kunstenaren, die aan den Oranjeboom in Holland's Tuin ge schaard stonden in zeer mooie standen en keurige kostumes. De heer Clous had de zware taak op zich genomen, des heeren Schaspmans Vendels zang te vertolken. Weer klonk het Wilhelmus, thaDS oude toonzetting, als samenvloeiende met die nationale hulde aan het Bruidspaar. Weer rezen alle aanwezigen op en maakten de Koningin en Hertog Hendrik zich gereed om te vertrekken. Toen uitte de peraloge een laatsten groet: „Leve de Koningin 1", die drie werf weerklonk en onmiddeliyk gevolgd werd door den uitroep van de bovengalery: „Leve prins Hendrik 1" Terwyl ook een„De Koningin- Moeder level" algemeen instemming vond. By de komst en het vertrek was het ko- Dinkiyk rytuig begeleid door de heeren van de eerewacht, die zelf de uitvoering by woonden. De V^hsvcorstellingen. Het was om jaloersch te worden voor piano, viool- en andere virtuozen: op één avond alle zalen in de residentie by tooneel-, muziek- en specialiteitenvoorstelhngen stamp vol gevuld door het „volk". Ze genoten gisteravond de menschen, dank zy de goede gedachte van het Comité voor een Volkshuide, om volksvoorstellingen in het programma voor de feestweek op te nemen. Lange ryen ry tuigen vormden een lange, eentonige lyn op den Zwartenweg. Maar ze hebben de bezoekers van het „Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen" niet gebracht. Binnen het „Gebouw" een harteiyk lachend publiek op alle rangen. Aandacht ontbrak ook niet in de zaal van het Kon. ZoOl. Bot. Genootschap, waar „Nieuw- land", de beste onder de besten van de tooneel- vereenigmgeu, „Groote 8tadslucht" opvoerde. Vol natuurlyk in de zaal, in de loges, op de balkonsbier een „deftig" pubhek, dat het grappige blyspel biykbaar gaarne volgde. Na de pauze kwamen Thomasvaer en Pieter nel even wenschen. Een feestgedicht van het verdienetelyk lid der vereeniging, den heer A. 8. Beiinfante, een hulde aan het Bruidspaar. Heel stemmig, maar heel mooi dikwflls. Als Pieternel zegt: Als ge straks vereenlgd beiden 't Leven ingaat vol van moed, Laat geen kracht dan kannen scheideD, Wat ge samenbondt voorgoed. Laat geen macht U kannen dwingen Ooit weer van elkaar te gaan, Leert in vreugde samen zingen, En in leed elkaar verstaan. En Thomasvaer doorgaat: Zy Uw huis vol huwelykszegeD, Heersch' er vrede en liefde in; Bhuk' oud Hollandsch trouw ons tegen, Uit 't Vorsteiyk Huisgezin. Laat er eensgezindheid wonen By U, Bruidegom en Bruid, Moge God Uw huis bekronen, Roepen wy hier allen nit. En ze riepen ze waren er voor opgestaan, tegeiyk om weg te gaan, want het was af- geloopen. In de Willemstraat, in 't Feestlokaal eon specialiteitengezel8chap. Daar steeg de jolig heid ten top. De zangvereeniging „St. Caecilla", directeur de heer Y. M. Van den Bosch, zorgde met medewerking van de dames F. Jüermout (viool), 0. Van Starrenburg (sopraan), den heer J. H. Kapteyn (piano) en het quartet „Orpheus" in Diligentia voor het „vocale" gedeelte. In deze zaal beerschfe de meeste kalmte. Het programma was er op ingericht. Maar, na „Hollands Glorie", het openingsnummer, werd ook hier de gelegenheid geboden voor gejuich en gejubel. Summa summarum, de volksvoorstellingen zyn uitstekend geslaagd. De critiek kan zwygen, het publiek, het „volk" heeft zich door handgeklap en gejuich voldaan getoond. Eon dool van liet gisteravond in don Schouw burg vereenigd Voratelyk en aanzienlijk ge zelschap ging na hot vertrok van het Bruids paar en dj Koningin-Moedor, naar de woning van den Dultschen gezant Graaf de Pourtalès, die een souper gaf. waaraan ongeveer 15U gasten deelnamen, doch niet het Bruidspaar en de Moeders van de Koningin en Hertog Hendrik. Het souper duurde tot ongeveer 2 uren na middernacht. Prins Albert van Pruisen bracht heden morgen een bezoek aan het magazyn der firma E. L. Van Gelder A Zn., anuquaires te 's-Gravenhage. Grootvorst Wladimir van Rusland bracht een bezoek aan den Grooten Koninkiyken Bazar der firma Boer aan de Zeestraat. De gouden koets. Omtrent de aanbieding ten paleize, aan het Hooge Bruidspaar, van de gouden koets, wordt nader gemeld, dat H. M. in haar hartelyk antwoord aan de commissie mededeelde, dat zfizelve zoowel als de Hertog herhaaideiyk de koets hebben bezichtigd en telkens meer inge nomen is met het passend en voor huweiyks- plechtigheid zoo bruikbare geschenk. H. M. stelde het te meer op prfia, omdat het tot in &1 zfin details het werk ia van Nederiandsche werklieden en kunstenaars. By het afscheid reikte H. M., aan wie alle commissieleden waien voorgesteld, den heer Jonkbloed, den voorzitter, de hand. Het gerucht, als zou de koets te hoog zyn om sommige poorten te passeeren, is by een welgeslaagden proefrit, welke met de koets Maandag in het byzyn van den koninkiyken stalmeester plaats had, gelogenstraft. By aankomst van het Vorstelijk Paar op het paleis Het Loo zal hun een prachtig bloemstuk, een hoorn van overvloed, worden aangeboden, namens de dames en heeren van het militaire en civiele Huis der Koningin, de officianten van paleis en domein Het Loo zullen een oorkonde aanbieden en als hulde- biyk zes ramen in gothischen styi voor de hofkapel. Het geschenk, door de Hoogere Burger scholen van Nederland aan H. M. de Koningin aan te bieden, ter gelegenheid van Haar huweiyk, bestaat uit een obelisk, waarvoor hot ontwerp is gemaakt door professor Le Comte, te Delft. Deze obelisk rust op een voetstuk van basaltsteen, hetwelk als inscriptie draagt: „Hulde van het jonge Nederland". Deze zuil is verder getooid met een prachtige, zeer artistiek bewerkte kroon. Aan de voorzyde is voorgesteld de bloemon- hulde der Hoogere Burgerscholen in den vorm van twee meisjes, die bloemen houden, waartUBSchen de wapens van Nederland en Mecklenburg pryken. Voorts bevat zy nog eenige andere veisioringen en de letters H. B.-S. Dit alles is ingelegd met sectiel- tegelwerk. Aan de 3 andere zyden worden de wapens aangebracht van die steden, waar Hoogere Burgerscholen gevestigd zyn, alles m werkeiyke kleuren uitgevoerd. Het geheel heeft een hoogte van 6 meter en wordt vervaardigd in de bekende fabriek: „De porseleyne fles" der heeren Joost Thooft en Labouchere te Delft. Genoemde heeren hadden met dit nieuwe, niet verglaasde, tegelwerk groot succes op de Parysche tentoonstelling. Het geschenk zal in Maart te Amsterdam worden aangeboden. De juiste datum is nog onbekend. De aanbieding heeft plaats door de hoofdcommissie en eenige jongedames ilc Leiden, Haarlem, Amsterdam en misschien 's-Gravenhage en Rotterdam. Eergistermiddag is in de residentie aange komen Z. D. H. de Vorst van Wied. De erfprins en de erfprinses, benevens prinses Louise van Wied, waren aan het Staats- spoorwegstation aanwezig om den vorst te begroeten. Tot geiyk doel waren tegenwoordig Hr. Me. kamerheer baron Van Tuyli van Serooskerken en de ordonnance-officier van H. M., luitenant jhr. Six. Om halfdrie van middag verlieten evenals gisteren het Hooge Bruidspaar en H. M. de Koningin-Moeder met gevolg het Paleis, thans tot het doen van een rytoer naar Scheve- ningen en Loosduinen. Geestdriftig alom toegejuicht ging het langs Kanaal, Nieuwen Badhuisweg, Gevers Deynootplein en Zee- boulevard naar bet feesteiyk versierde dorp. Tusschen de hotels „Zeerust" en „l'auch" prykte daar de eerste der twee eerepoorten van het Scheveningsch Comité: twee eerebogen op ornamentieke zuilen, overdekt door een gecapitonneerd plafond van bruine en witte netten en aan de vier zyden der kap met nettendraperieöo versierd, benevens met de wapens en naamcyfers van het Hooge Bruids paar, de meeste attributen der visschery, aangevuld met sparregroen en oranjebioemen en in de open zyden aan den benedenkant pyramiden van tonnen, ankers, rollen touw enz. De tweede eerepooort, by de Duinstraat is op dezelfde leest geschoeid, doch met meer groen versiering. De bewoners van het dorp hadden hun woningen een recht feesteiyk aanzien gegeven met vlaggen, groen eu guirlaudes. Op de torens van liet Kutnaus, op alle hotels en schepen was de vlag gehesclien. Langs den Ouden Scheveningschen Weg en Stadhouderslaan ging de tocht verder naar Loosduinen, waar de Burgemee- de Raadsleden voor het Stadhuis vei het Bruidspaar opwachtten en namens de gemeente leden een bouquet van orchideeën werd aan geboden. Overeenkomstig den wonsch van H. M. waren geen byzondere versieringen aangebracht, doch alleen de vlaggen uit gestoken. Slechts in de kort geleden naar d-.-n Hertog genoemde Hertog-Hendnk-sti aat waren wapenborden en vlaggentropecö:i aan gebracht. Het Fransche huldeblijk De correspondent te Paiys van de „N. Ct." schryft: Met het cyfer der inschryvers voor het Fransche huldebiyk, aan te bieden aan KoniDgiv Wilhelmina by gelegenheid van haar huweiyk/ is het wonder der vermenigvuldiging gebeurd. Het aam al inschrijvers loopt nu om de vierhonderd, waarvan byna de helft, het» nieerendeol werklieden en oud-kolonialen, uit hot Noorder-departement. Rysel, Roubaix en verschillende kleine plaatsen uit dit departe ment hebben in het album hun hoofd. Parfis opent natuuriyk de ry, komende na de opdracht, en dan volgen in de orde waarin deze steden haar giften hebben overgemaakt, Marseille, Havre, Nizza, Mendon, Boulogne s/Mer enz. Ten slotte een kleine dertig inschryvers nit Algerlè, onder wie negentien witte paters (Nederlanders) uit het Maison Carrée by Algiers. Daar de giften zyn blyven toevloeien nog na den officieelen termyn van sluiting en de beslissing omtrent de keuze van het geschenk en van het begeleidend album, heeft de com missie aan een kleine tien procent van heb totaal ingekomen bedrag een andere bestem ming moeten geven. Zy heeft gemeend het best in den geest te blyven van de schenkers, het best ook in overeenstemming met de traditie om op nationale feestdagen de Neder iandsche armen niet te vergeten, wanneer zy de Nederiandsche vereeniging voer lief dadigheid alhier in de gelegenheid stelde van het overschot een extra-bedeeling te houden onder haar behoeftigen. Eu het bestuur dier vereeniging zal nu voor deze uitdeeiing geen verschil maken tusschen de personen der b(j haar ingeschrevenen. Allen zyn Nederlanders en meer of minder behoeftig. Du redenen, welke het bestuur op gewone zittingen wel eens hulp doen weigeren, zullen voor den nationalen feestdag niet gelden. Wel zal er natuurlyk een verschil zyn of de te begiftigen persoon alleen is of hoofd eener familie, en dan met hoeveel kinderen. Dat echter allen een goede dag wacht, zal men wel willen gelooven wanneer men weet, dat de talrykste gezinnen tot tien frank in geld ontvangen plus een bon van twintig frank, waarvoor zy, vry in hun keuze, in een der groote magazijnen la Samaritaine, kunnen koopen wat zy wenschen of waaraan zy behoefte hebben. Do gewoonte in ons laDd is om den laatsten avond dor bruidsdagen zonder feesteiykheid door to brongen. In Duitsehland viert men den „Polterabend". Heden, Woensdag, is het plan ten paleizo eon echten „Polterabend" te houden. De gasten zyn de vorsteiyke per sonen en vertegenwoordigers der groote mogendheden, die het huweiyk komen bfi- wonen. De hofhouding draagt zorg voor de amusementen. Historische tableaux zullen worden opgevoerd, die gearrangeerd zyn met behulp van eenige schilders o. a. van den* heer Bisschop. Modistes als Schüiler en anderen hebben de toiletten gekopieerd op het Huis ten- Bosch en in het Mauritshais. De avond zal met een souper eindigen. De kerkeiyke plechtigheid mag in het geheel slechts 30 minuten duren, wat den predikant v. d. Flier officieel is aangezegd. Men verneemt, dat het gsbouw der Groots Kerk na afloop van de plechtigheid a. a. Donderdag te zien zal zfin voor het publiek van 2 tot 6 uren, tegen betaling van 25 cents van 2 tot 4 uren on van 10 cents van 4 5 uren. ATJEH. De correspondenten te Batavia van de „N. R. C." en het „Hbl." semen onder dag- teekening van 6 Febr.: „Batoe Hik werd door ons genomen na een hevigen tegenstand. De vfiand liet de benting in de lucht springen. De vyand had 70 devden. Aan onzen kant sneuvelden 6 en werder 85 gewond, onder wie de luitenants Verschulr en Van der Wielen, de kapitein der mariniers Gauw en de onder-luitenant Wieland". De „N. R. C." teekent hierby aan: De aterke benting van Batoe Ilik in 8ama- langan Is bekend door de vergeefsche pogin gen van generaal Van der Heyden in I860 om haar to veroveren. Uit een enkele dagen geleden medegedeeld telegram van het rHbl." bleek, dat onze troepen op weg er heen waren.' Aan hot groote verlies ook aan ODzen kant biykt we), dat de Inneming van de benting geen lichte taak geweest ia, al is de bestor-, ming thans gelukkiger afgeloopen dan tn 1880. [De genoemde officieren zyn, blykens het officierenboekje: de lste luitenants der infan terie W. Van der Wielen en J. E. W. Ver- schuir; de kapitein der mariniers J. A. Gauw en de onder-luitenant G. Wieland.] Voor de BoerenkrygsgevauKoncn en hun Trouwen en kinderen. In dank ontvaDgen: door mevr. Muller—Heynsius; een party kinderkleeren van de dames M. EERSTE KAMER. Vergadering van heden. Berechting van jeugdige personen. Aan de orde is de behandeling van het wetsontwerp, houdende wyziging in de be-' palingen betreffende het straffen en de strafrechtspleging ten aanzien van jeugdige personen. De heer Van den Biesen wyst er op, dat men door gendarmen en tuchtscholen niet den godsdienstzin en de zedeiykbeid zal be vorderen, maar wel door terugkeer tot den godsdienst. Wat het ontwerp betreft, heeft spr. over wegende bezwaren tegen de bepaling dat aan elk kind een advocaat zal worden toegevoegd, om ten slotte eigeniyk te worden de voogd van het kind, dat maar het geringste misdryf heeft begaan. De hoer Kiett enkele groote voordeelen van het ontwerp erkennende, heeft toch vele bezwaren tegen het ontwerp, waarvan het 69i ste is, dat onder de vlag van een speciaal kinderrecht, ingeleid worden zeer belangrijke beginselen van algemeen strafrecht, die niet passen in onze tegenwoordige wetgeving. Wat bet strafproces betreft, keurt spr. het, -ut reeds by de instrnctie plaats heeft de toevoeging van een advocaat, waardoor de procedure eigeniyk wordt onlogisch eu te lang*!

Leidsch Dagblad | 1901 | | pagina 2