ASTHMA KAN BENEZEN WORDEN. Om halfacht moet het voorplein schoon ge veegd worden, langzaam maar zeker scheidt zich de menigte aan vier ztyden, op de voet paden, in de Oranjostraat, en aan beide zjjden van het Noordei nde. Het is ordelik; buitengewoon beleefd ge geven, worden de bevelen der politie snel opgevolgd. Men wil den indruk, dien de serenade kon maken, niet verzwakken, en mm is geslaagd. Die indruk was grootschl Om even voor achten klinkt het geschetter der trompetten, de stoet nadert. De weg is geheel vry en kalm kannen de geëscorteerde zangers voorwaarts schrijden. Phanta8tisch in hooge mate is de aanblik van het vóórplein. Onbeschrijfelijk in één woord, al die rompen en hoofden fel besche nen door het helle, electrische licht uit het Paleis en de feestverlichtingen aan de woningen in de omgeving. De stoet ie aangekomen, de opstelling be gint. De estrade, waarop Richard Hol straks 4jn schare aal aanvoeren, ia reeds vooraf ge plaatst, en onmiddellijk daarachter worden de banieren van ds drie „Koninklijken" gezet. Hoefvormig stellen de zangers zich op, om buigende van de rechter - arcade naar links. Het is het werk van enkele oogenblikken, dank zij de zeer bekwame leiding van den heer Couvóe, secretaris van het comité voor de Volkshulde, gesteund door zjjn mede-comité leden. De fakkeldragers hebben zich achter de zangere geplaatst en zorgen zoodoende uit stekend voor het licht, dat de heeren bjj het lezen der teksten van de liederen niet kuDnen missen. De muziekkorpsen van het éde, het 6de en 7de regiment infanterie houden stand in het midden. 't Is betrekkelijk kalm, als even na achten, het Vorstelijk Paar aan een der ramen van de Witte Zaal verschijnt. Getroffen door de vri) onverwachte komst ie er een oogenblik stilte in de gelederen. Maar dan breekt eensklaps het gejubel los. „Leve de Koningin", „leve Hertog Hendrik", prachtig die geest drift van zóó velen. Koningin Wilhelmina was gekleed in een licht avondtoilet, met een bouquet in de cor sage, en droeg het lint van het Grootkruis van den Ned. Leeuw. De Hertog m groot tenue van generaal, bJeef naast de Koningin staan, voor het gesloten venster. Hare Majesteit bleef gedurende de uitvoering van het pro gramma zitten, met bet programma in de hand, aandachtig luisterende. Het gezang vangt nog niet aan. Aan het geopende venster naaat het hooge paar, is de Koningin-Moeder, ook m licht toilet, ge komen. De niet van dienst zQnde heeren en dames der hofhouding ten paleize aanwezig, waren uitgenoodigd de serenade bij te wonen, van welke gelegenheid z\j voor de overige vensters aan de voorzijde gebruik maakten. Als het Hooge Paar en de Koningin Moeder plaats hebben genomen, betreedt de grijze toondichter Hol de estrade, om zijn „troepen" met inderdaad jeugdig vuur aan te moedigen. "Wat klonk dat al dadelijk machtig mooi, dat Wilhelmus van Nassouwe. Keurig de samenzang, „koninklijk" en met geestdrift gezongen. Ais (ie oude dirigent zich aan het slot van het eerste nummer naar de Vorstelijke toe hoorders waarbij zich nu nog Grootvorst Wladimir, de Vorst en Vorstin van Wal deck en de Vorst en Vorstin van Bentheim hebben gevoegd buigt, wordt zyn groet vriendelijk beantwoord. En de menigte, zy juicht, applaudisseert. „Leve hot orstelijk Paar", is de eenstemmige, telken* herhaalde kreet door groepen heei ach or in de Paleis- straat aanhoudend overgenomen. Maar heel vlug is 't weer kairal 't Publiek verlangt naar meer; 't was straks zoo mooi, zoo heel mooi. „Holland's Glorie" wordt ingezet, gelijk, ze hebben dadelijk den toon te pakken, de zangers, ze zijn één, net, alsof ze altijd samen- gezongen hebben. Eerst zacht, heel zacht klinkt 't, om daar na wat meer te stijgen. Flink is 't klankge halte; de toejuichingen, spontaan en harte lijk als 't weer geëindigd ia. Plechtig en statig klinken dan de tonen van het koraal, woorden van dr. Schaepman Na dank den Heer Uw God, Gij volk der Nederlanden, Voor 'fc schoone en vrije lot Gegeven door Zijn handen, Den God, Die gaf en nam, La blijdschap en in rouw, En aan d' Oranjestam Ons hechtte houw en trouw. God, in genade rijk, Heeft in dit wiss'lend leven Ons Zijner gunsten blijk In Uwe jeugd gegeven. God zegene U, Vorstin In liefde, trouwe en eer En voere U hooger in Zjjn heilgunst immer meer. God zeeg'ne 't echtverbond. Aan Hem ia 't ai gelegen, Hem, die de liefde zond, Het volk ten besten zegen i God zeeg'ne U en Uw huis, In schoonen heilgen vreé, Uw volk bij 't feestgeruisch Bidt zingend met U meé. De soldaten-flambouwdragers hebben geen aandacht meer voor hun fakkels, ze zien naar boven, naar de mooie, jonge Vorstin en haar aanstaanden Gomaal, en hun hand gaat naar de kepi, niet om het militair saluut te bren gen, maar om te zwaaien net als de burgers. De cavaleriegaarden steigeren. De geestdrift vermindert, Hooge Paar hoeft zich in de salons teruggetrokken. En hiermede is de serenade op het voorplein, bijgewoond door den burgemeester in. ambts gewaad, geëindigd. Schitterend is ae geweest, een onvergetelijk nummer, voor duizenden, van het rijke feestprogramma. Na afloop begaven zich. de drie directeuren en de president binnen het Paleiszjj werden aan het Hooge Paar voorgesteld door de leden van het Comité van Volkshulde, dë heeren graaf Van Bylandt, president; Conrad, yice- president, en Gebel, penningmeester, die reed» vroeger ten Paleize waren. Zeer hartelijk betuigde koningin Wilhelmina haar dank aan de heeron voor de gebrachte ovatie en H. M. liet niet na den samengang hoogelyk te prijzen. 3. M. verklaarde er zeer mee ingenomen te zijn en verzocht, aan de leden der vereenigmgen Haar bijzonderen dank over te brengen. De heer Snouck Hurgronje, president van „Cecilia", verzekerde nog aan EL M., dat do vereemgingen zich gelukkig hadden gevoeld, dat- de serenade was aanvaard. En toen kwam de afmarschl Vragen „hoe moet dat gaan" en „als dat maar zonder ongelukken afloopt" Maar het liep bestl Het volk, opgeruimd, tevreden en dankbaar over het gehoorde, bleef staan, list de zangera voorbijtrekken. Daar ging het Noordeinde In en verder door de aangegeven straten. Het ging goed, beDgaal8ch licht op verschillende punten 1 Een zegetocht! In de meest volmaakte orde had ook de terugtocht plaats door de feestelijk verlichte stad. Op vele plaatsen werd ter oere van den stoet bengaalsch vuur en ander feestlicht ont stoken zoo bi) de woningen van verschillende bestuursleden van „Cecilia", o. a. bij die van haar voorzitter, den heer Snouck Hurgronje. In het gebouw van den Dierentuin terug gekeerd, werden de vereenigde zangers toe gesproken door den voorzitter van hetVolk»- iiuldecomité, graaf Van Bylandt, die hun den dank overbracht van het comité voor het schitterend huldebetoon en m het bijzonder de Haarlemsche en Rotterdamsehe zangers dankte voor de bereidwilligheid, waarmede zfy in dit barre jaargetijde met hun kunstbroeders van Cecilia" te zamen waren gekomen om op dezen voor H. M. zoo gewichtigen dag onder leiding van den steeds jeugdigen Richard Hol Haar hulde te bewezen. Onder luid applaus wenschte hij den drie Koninklijken Zangvereni gingen en haar directeuren den meeaten voor spoed, bloei en luister en het beete welzijn toe. Nadat nog de heer Snouck HurgroDje, voor zitter van „Cecilia", den zangera den bijzon- deren dank van H. M. de Koningin had overgebracht voor de door hen uitgevoerde koren, de bestuursleden van „Zangen Vriend schap" en „Rotte's Mannenkoor" voor hun medewerking dank had betuigd en het Volks- huidecomité eveneens dank. had gezegd voor zyn ijver en toewijding, waardoor deze schoone hulde financieel mogelijk wa» gemaakt, bleven de zangers nog geruimen tijd gezellig bfleen. jtfaar hel station. De tocht van het koninklijk bruidspaar door de verlichte Hofstad sloot zich terstond aan bij de serenade voor het paleis* Te 9 uren kwam de smaakvol uitgedoste eerewacht aan rijden, die het Bruidspaar zou begeleiden. De heeren, onder commando van graaf Van der Duyn, dragen een w\jnroodkleiu ige attiJla met zwarts brandenbourgs, afgezet met astracan. Op het hoofd een zwierige astracan taJpa met een witte veer er schuin voor opgestoken. Een cavaleriesabel langs de witte schabrakken der appelgrauwe paarden, afgezet met den band van wflnrood en de koninklijke kroon in een der hoeken. De hoofdstellen oranjekleurig met rozotten in de kleuren van Mecklenburg. En toen nu ook weer de rijtuigen waren verschenen, stapte het bruidspaar in het galarijtuig la daumont, dat vooral in den avond zoo mooi uitkomt met zijn rood en zjjn verguld tegen den zwarten glans met de rijke wapens. De Koningin zat naast Haar Moeder, de Bruigom tegenover haar, nu in de Mecklenburgsche generaalsuniform onder den grijzen burnous. Voorop een commando cava lerie, dan een rijtuig met kamoiheeron, en vóór de vorstelijke koets de helft der eere wacht, aan het rechtsche portier de comman danten van het escorte an de eerewacht, aan hot linksche de ordonnans-officier en de onder commandant der eerewacht, en daarachter de andere helft vao de eerewacht; dan ds rijtuigen met gevolg van Hare Majesteiten en van den Hertog, en een commando cavalerie tot besluit. Het was een onbeschrijflijke zegetocht door de stad, die op vele plaatsen gloeide van licht boven de opstuwende menigte. En het gejuich en geroep van leve de Koningin, leve het Bruidspaar, leve de Hertog, het zingen van het Wilhelmus, het hossend gedreun van lang zullen ze leven, leve Willemien, dat werd fortissimo ingezet, en al geestdriftiger zwol het aan, uit de roode gezichten van de wui vende men8chen, van de moedravends men- schen, onder de fantastisch verlichte vlaggen. In vrij sterken draf reed de stoet naar het Staats8poorstation langs een korteren weg dan bepaald was, omdat het reeds vrij vras. Huwelijk «Ier Koningin» Grootsch en indrukwekkend zoowel door het aantal deelnemers als door de uitvoering was de betooging van de harmonie- en fan- farekorpsen in Nederland, aan het Hooge Bruidspaar gistermiddag voor het Koninklijk Paleis in het Noordeinde gebracht Die 198 banieren in onderscheidene kleuren, met klingelende medailles, lauweren in verschil lende wedstrijden behaald, gegroepeerd tegen over elkander ter weerszijden van het paleis en nog een groot gedeelte met het front naar het gebouw, zi) omzoomden vroo- ljjk al de in het zwart gekleede executanten. Er heerscht diepe stiite. De dirigent, de heer M. J. H. Kessels, staat op een ver hevenheid hoog zichtbaar boven de muzi kanten uit. De Koningin, die met Hertog Hendrik en de Koningin-Moeder even voor halfvier van het station terug was, waar zy de Russische hooge gasten hebben afgehaald, verschijnen voor de vensters van de Witte Zaal. De Koningin, in hetzelfde toilet waann ZjJ zoo juist is thuisgekomen, met een bouquet witte rozen in de hand, plaatst zich met hertog Hendrik, dezo in generaals-uniform, vooSLhet raam onmiddellijk naast het balkon; de Koningin-Moedor neemt plaats aan het tweede venster, dat geopend wordt; de dames en heeren der hofhouding groepeeren zich voor het derde raam, terwijl ook aan do vensters der zijvleugels tal van dames en heeren verschijnen. Daar helt de directeur z\jn dirigeerstok omhoog en plechtig ruischt een koraal door het luchtruim. Dan volgt het Wilhelmus in oude toonzetting, krachtig en indrukwekkend. Als de laatste toon heeft weerklonken, jubelt de 6cbare en de Koningin en Hertog Hendrik danken buigena voor deze zoo treffende hulde. Hierna wordt een Oranje-Nassau-marsch uit gevoerd, een compositie van den heer Jos. Kessels, een fraai geïnstrumenteerd nummer, met eenheid gespeeld. Dan volgen volks liederen, aaronder het Mecklenburgsche, en na ieder nummer juicht het publiek en dankt neigend het Bruidspaar. Het „Nun danket Allen Gott" besluit de inderdaad uitmuntend geslaagde huldebetocging. Tusschen de nummers werd de commissie uit de Vereenigingen by H. M. ontboden. Zij oestond uit de heeren C. L. Bressers, uit Dongen, voorz.; jhr. mr. Van de Poll, uit Zeist, onder-voorzitterJ. C. Eland, uit Bem- melTh. L. Banning, uit Maastricht, en J. T. Platte, uit Bussum. De commissie werd mede ontvaDgen in de Witte Zaal. Do voorzitter, de heer Bres sers, richtte daar de volgende toespraak tot het Bruidspaar: „Mevrouw! Uwe Hoogheid! Als voorzitter van het comité der Nederlandsche Harmonie- korpsen en fanfarevereenigingen, die de hooge eer genieten door Uwe Majesteit en Uwe Hoogheid op dezen blyden dag tot een hulde- betuoging te worden toegelaten, zjJ het mjj vergund U daarvoor ons aller eerbiedigen dank te betuigen. Onze musici vertegen woordigen tal van liefhebberijgezelschappen over het geheele land verspreid, die by feesten zich steeds beijveren om van hun helde tot het Komnkiyk Huis tot hun geëerbiedigde fiere Vorstin, tot het vaderland met geestdrift getuigenis af te leggen. Geen maatschappelijke klasse ontbreekt hier. Patroons en werklieden stellen er een eer m dezelfde jubeltonen by dit heuglijk hooggetij, gelijktijdig te doen weerklinken". Hierna bood de voorzitter zijn eerbiodige jel uk wenschen aan namens de duizenden,die aeni hadden afgevaardigd. De Koningin en ook de Hertog bedankten voor de gebrachte ovatie, verklarende er prys op te stellen, dat die zoowel van patroons als werklieden uitging. De Hertog drukte den voorzitter de hand. Alvorens de vereenigingen vertrokken, ver toonde de KoningiD zich met haar aanstaanden Gemaal op hot balkon en het gejuich, dat er toen opging, was sterker en machtiger dan de muziek van het reuzenorkest. De Serenade, Nauwelijks was gistermiddag de hulde van het instrumentaal gedeelte der musici afge- loopen of* het vocaal gedeelte, bestaande uit de Koninklijke Zangvereeniging „Cecilia" uit 's Gravenbage; de Koninklyke Liedertafel „Zang en Vriendschap", uit Haarlem, en de Koninklyke Zangvereeniging „Rotte's Mannen koor" uit Rotterdam bereidde zich voor in de groote zaal van het Kon. Zoöl. Bot. Genoot schap, om op haar beurt het Bruidspaar een muzikale hulde te brengen. Alvorens toch zich Daar het Paleis in het Noordeinde te begeven, had de groote repetitie der drie iieuertafels plaats. De voorzitter van „Cecilia", de heer Snouck Hurgronje, heette de zangers hartelijk welkom en uitte de beate wenschen voor het succes. Tegen halfzeven begon de opstelling in de zaal en kwart over zevenen stelde de stoet zich in beweging. Voorop een escorte bereden politie onder commando van den inspecteur van het voorwezen, dan de hoofdcommissariB van politie met den hoofdinspecteur in een rytuig, vervolgens een piket huzaren, hier achter de muziek van de veldartillerie, weer politie, dan fakkeldragers, lnerna de muziek van het 6e regiment ïuianterie onder leiding van den kapelmeester, den heer Stens, die gevolgd weid door de banierdragers met de banieren van de «ine vexeeiugingen, dis aan de serenade deelnamen. AJunu volgden de zangen» party'agewyze ingedeeld, vei volgens de muziek van het 4e regiment infanterie onder ieiuing van don heer Vau Kip, terwyl de colonne werd gesloten door politie en cavalerie. Onder opwekkende tonen beurtelings van de verschillende muziekkorpsen volgde de sroet den aangegeven weg, helder verlicht door ongeveer 150 lakke a en omstuwd door een tairyke vroolyke juichende menigte, naar het paleis. Wat een ontzaglijke menschenmassa vóór het Paleis. Angstig vol inderdaad. En het is pas halfzeven. Maar de stemming ia goed, de po.itie laat het pubhek vry baan, er wordt op en neer gewandeld, ai begint zich reeds een gedeelte op de trottoirs in ryon te scha ren, bevreesd straks geen goed plaatsje meer to kunnen kragen. Het „volk by 't feestgeruisch" zong meel De geestdrift heeft echter haar toppunt nog niet bereikt; het laatste nummer gaat beginnen 1 Richard Hol zwaait zyn dirigeerstaf, wyst naar hnks en recht, wyst op de beieekenis van het komende lied. „Wien Neèrlandach bloed door d'adren vloeit", hoeden af, petten af, want 't „volk" is er ook, in grootan getale by. „Hoe den af, net als straks by het „Wilhelmus", 't Ia wei koud, maar 't hindert niet, heelemaal niet, iedereen doet 'tl „Dring luid van uit ons feestgedruisch", de inzet van het tweede couplet 1 Niet te hooren, geen woord, het jonge Paar is door de geopende deuren op het balkon gekomen! Hoeden, petten en zakdoeken de hoogte, de lucht in, met de kana van ze te verliezen, kwyt to zyn voor altyu. Ontvangst der Vorstelijke gasten. Langen tyd vertoefden de Vorstinnen met hun gasten in da Koninklyke salons, terwyl buiten op het perron de koninklyke kapel te trappelen stond in den kouden avond. Linka van de deur de eerewacht. Zoodra de trein met de voorname bruilofts- gangers wordt gesignaleerd, heft de kapel het „Heil dir im Siegoskranz" aan, waarop de Koninginnen en de Hertog met de hofdig- nitarissen onmiddellyk verschynen op het perron. En als al de Vorsten en Vorstinnen dan zyn uitgestogen, in een mengeling van schitterende uniformen en burgerkieeding en chique toiletten, gevolgd door druk doende lakeien en kameniers en kleedsters, dan komt het Bruidspaar hen harteiyk tegemudt. De ontmoeting van onze Koningin met de Moeder van Haar aanstaanden Gemaal, Groot- hertogin Maria van Mecklenburg, is allerliefst. Dan zyn het huigingen en handdrukken en handkussen, en bruid en bruigom wordt van alle kanten geluk gewenscht. De Koningin scheen al heel biy met deze intieme receptie, de Hertog sprak de heeren on de dames met iets prettig cordiaals toe, en stelde de hove lingen voor. Maar eerst nog inspecteerde hy met de vorsten de eerewacht, die salueerde met het regimentsvaandelonder het spelen weer van het Duitsche volkslied. Het aamenzyn in de wachtsalons duurde wat byzonder lang, omdat het manoeuvreeren met al die rytuigen heel moeiiyk gaat. Eerst vertrekken «enige heeren en dame* met equipages; dan komen voor de voornaamste gasten de galakoetsen voor. En de meesten dezer vorsten en vorstinnen brengt de Hertog zelf naar hun rijtuig, de kloeke gestalte van Prina Albert van Pruisen, met een mooien blonden baard, gekleed in politiek, den Groot hertog, 's prinsen broeder Adolf in witte uhlanen-uniform, met zilveren helin. En heel harteiyk is dan zyn: Wir sehen una morgen am Frühstück. De Vorstelyke gasten, die met den extra- trein verwacht werden, waren: Groothertog van Mecklsnburg-Schwerin; Prins Albert van Pruisea; Vorst van Sehwartzburg-Rudolatadt Hertog Paul Frederik van Mecklenburg- Schwerin; diens zoon Paul Frederik; Hertog Adolf van Mecklenburg-BchwerinPrins van Reuss XVIII en Prina van Wied ea de i Vorstin van Waldeck, Hertogin Paul Frederik van Mecklenburg, Vorstin van Sehwartzburg- Rudolstadt, Groothertogin Maria van Mecklen burg, Hertogin Sophie Charlotte van Olden burg, de Prinsessen Adolf en Thókla van Sehwartzburg-Rudolstadt en Prinses van Reuss XV HL En al deze vorsten reden direct weg naar hun hotels of naar het Paleis. De Rijtoer, Dan stapt het Bruidspaar eveneens in. Naast de Koningin neemt nu de Groothertogin Maria van Mecklenburg Schwerin plaats, een nog jeugdige vrodw, met lief innemend gelaat, tegenover haar zoon. En de Koningin-Moeder volgt in een gesloten galakoets. Dan wordt de tocht door de geïllumineerde stad stapvoets hervat onder de daverende geestdrift. In het Voorhout deed zich een vreemd incident voor. Daar ging een rytuig uit den stoet, en nu onmiddellyk drong het volk in dichte massa daartusschen, om het Koninklijk rytuig heen. De koets van de Koningin-Moeder met gevolg en het sluitend escorte werden daardoor van het begin ge scheiden. Dit deel ging toen langs den koristen weg naar het paleis terug, terwyl het Bruids paar, omstuwd door de menigte, den tocht alleen vervolgde. Op het Hofspui bliea het muziekkorps van bet Leger des Heiis het Wilhelmus. Op de Gedempte Gracht, de aardig versierde en goed verlichte wyk der Israëlieten, hield het rytuig eenige oogenblikken stil om een der oraüje- commissanssen gelegenheid te geven m eenige harteiyke gemeende woorden het Bruidspaar da hulde van de buurt over te brengen, ter wyl een dochter van den heer Van Wynbergen, in het wit gekleed met oranjesjerp, Hare Majesteit een bloemruiker overreikte, die wel willend werd aanvaard. lil het centrum van de stad kykt het volk eerst verbaasd wie die vreemde dame is naast de Koningin gezeten, maar daar gaat het van mond tot monddat is de moeder van Hertog Hendrik, en by de juicakreten ter eere- van het aanstaande echtpaar, voegen zich nu ook hulde-uitroepen voor Hertogin Marie. De weg werd genomen langs Pnnsessegracht, Korte Voorhouc, La gen Vyverberg, Plaats, Hoogstraat, Groenmarkt, Buitenhof, Binnenhof, Plein, Lange Poten, Spui, Gedempte Gracht, Wagenstraat, Koordeinde, Veenestraat, Hoog straat, Paleis. De nauwere straten der midden- stad weiden leeggevaagd by het passeeren. Alleraardigst was een moment in de Hoog straat, toen alle bewoner» tegeiyk beng*»"'«ch licht ontstaken uit de bovenwoningen, ^een de stoet het Tornooiveld passeerde, speelde de muziek het Wilhelmus. Op den Langen Vyverberg wa» door de drukte der menschenmassa by na niets te zien van de prachtige inwendige verlichting met bougies der aan den Hofvijver uitkomende ryksgebouwen. Onder de verschillende ver lichtingen viel niet weinig in het oog de hulde aan het hooge bruidspaar gebracht door het Comité van Volkshulde, hoog op den obser vatietoren boven hec gebouw van het kabinet der Koningin op het buitenhof. Deze ver lichting werkte by het binnenryden op hot Buitenhof zeer verrassend. In vlammende letter na letter werd daar geschreven: „Hulde aan het Bruidspaar". Het departement van marine had, evenals trouwens de overige departementen van algemeen bestuur, de by openbare feesten gebruikelijke verlichting. Aan het „flótel des Indes" troffen de reusachtige im ïalen van het bruidspaar electrisch verlicht tegen een rooden achtergrond, wat een ongewoon effect maakte. Twee groote Koningskronen, in de natuuilyke kleuren electrisch brandende, dekten de H. en W. Duizenden intusschen zagen hier in het ruime Voorhout, waar de kleine kermis in vollen gang was, den vorstely kon stoet. De menschenmassa trouwens, die overal op de been was, is niet te schatten en de Koningin bleef maar altyd buigen, onvermoeid, en de menigte bleef nog onvermoeider juichen, schreeuwen, brullen werd het op het laatst. Hoe snel de rit ook ging, had men nog gelegen heid fraaie verlichtingen op te merken aan de hntela „Den Oudon Doelen" en „Paulez", waar vorstelyke gasten logeeren, by den Russischen gezant, boven wiens marquise het wapen van Rusland in vlammenschnft brandde, aan het paleis van den vorst van Wied, waar een groote front gasverlichting was aangebracht, aan het „HotelBellevue", enz. Wat ook een mooi effect maakte, waren vooral in het Voorhout de was kaarsen vlam metjes te midden van keurige bloemen, en versieringen achter de ramen der heeren huizen. Zeer trok ook de aandacht de illumi natie aan de woning van baron Benlinck, voorstellende de Nederlandsche driekleur, waar van de banen gevormd werden door ontelbare electrische gloeilampen. Toch was, vooral in de andere gedeelten der stad, de illuminatie lang zoo schitterend en algemeen niet als twee jaren, geleden by gelegenheid van Hr. Ma. inhuldiging. Eerst na elven was het bruidspaar ten paleize teruggekeerd. Maar toen de vorstelyke personen waren binnengetreden, bleef het volk nog zoo uitbundig juichen, dat Koningin en, Hertog zich nog eenmaal aan het veDster kwamen vertoonem De drukke dag voor de Paleisbewoner» was nu voorby, maar daarbuiten duurden de feestvreugde en het feestgedruisch nog ge- mimen ty<t voort. Er werd gezongen, gedanst en geweldig gedrongen, en daar tusschen het gefluit der Iangpypige mixletona van. joelende troepjes, die onder vloeipapieren parapluie» voorthotsten. De eerste feestdag is dus in alle opzichten, dank zy ook het weer, goed geöindigcf. Ontzettend wa» de menigte aan de stations.*1 Het stationsgebouw aan het Hollandech» Spoor1 moest gesloten worden omdat de groot» vestibule verstopt was van de menschen, ea de menigte stond inmiddels tot op den Station* weg te wachten urenlang. Zelfs op het zingen der hunkerende passa gier»: „In naam van Oranje, doe op»n de poort!" werd geen gehoor gegeven. Men moest er blyven wachten tot er binnen weei eenige opruiming was gehouden. En dan begon het byna dooddringen opnieuw om plaatsen in den trein te bestormen 1 Houders van 1ste- of 2de-klas-kaartjes mochten nog biy zyn al» zy hl een 3de-klaa of goederenwagen terecht kwamen. Ofschoon in België waggon» gehuurd waren en volgtrein na volg trein liep, kon dus d» Hollandsche IJzeren-Spoorweg- Maatschappij niet alle reizigers zóó spoedig ale zy 't zelf wel wilde, uit Den Haag vervoeren. De laatste trein vertrok eerst om ruim halftwee 'a nacht». Prins Albert van Pruisen heeft gisteravond kort na zjjn aankomst in het „Hot»l den Ouden Doelen" de eerewacht der jager» geïnspecteerd; die vóór het Hotel geschaard stond. H. M. de Koningin en Z. H. de Hertog ontvingen hedenochtend de hoofden van het corps diplomatique met hun dame», die de geluk wenschen hunner gouvernementen kwamen aanbieden; onder hen de Britsch» gezant, sir Howard, de Portugeesche gezant; en dr. Leyds voor de Transvaalache Republiek» De Vorstelyke gaateD, voor zoover zy nog geen Nederlandsche decoratie hadden, ont vingen van H. M. het grootkruis in een de» Nederlandsche orden. Te Amsterdam zal de conr van geluk* wensching door het Koninkljjk Echtpaar worden gehouden Dinsdag 5 Maart van des namiddags 2 u. 30 m. 5 uren voor civiele en militair» autoriteiten, commissiën en particulieren aldaar gevestigd of woonachtig. Woensdag 6 Maart van 10 u. 30 m. tok 12 u. 30 m. voor civiele en militaire autori teiten, commissiën en particulieren buiten Amsterdam gevestigd, terwyl Donderdag Ij Maart des voormiddags te 10 uren gelegenheid zal worden gegeven aan commissiën e-i depu- tatiën tot het aanbieden van gcscfj-; cm en' adfessen van hulde; die zich da,u-voor in-, scliryven, worden nlat op een dor vorig» dagen verwacht De geschenken of—wanneer die niet gereed zyn de teekeningsn daarvan, zullen op Donderdagmorgen te 7 uren aan het Palei» worden verwacht, ten einde in de Troonzaal, te worden geëtaleerd, waar zy door de com missiën of deputatiën zullen worden aange boden. B i de inschrijving zal aan opgave worden gevraagd van den aard en van do hoofd-, afmetingen der voorwerpen (lengte en breed to van het grondvlak en hoogte), ten einde eet» behooriyke schikking te kunnen voorbereiden., Naar het „Hbl." verneemt, zal Vry dag 8 Maart, den laatsten avond van het verbiyf van H. M. de Koningin en Hertog Hendrik, to Amsterdam, van gemeentewege een vuur-' werk op den Amstel ontstoken worden. RECLAMES. 40 Cents per regel. 1071 7 Dr. R. SCHIFFMANN's Middel tegen Asthm» geeft onmiddeiiyke verlichting zelfs by do hevigste aanvallen en geneest waar andera middelen falen. Verkrijgbaar by D. W. E. F. D5 WAAL, Leiden, in pakjes van f 1.50 en f 2.76. Gemeenteraad Tan Saaeenhelua» Aanwezig de burgemeester jhr. mr. J. W* Schorer, Voorzitter en alle leden. Na opening der vergadering wenscht do Voorzitter den leden een voorspoedig jaar toe^ terwyl hy tevens hoopt, dat de Raad ditjaai1 wederom eendrachtig moge samenwerken aan den bloei der gemeente. Ingekomen stukken. lo. Een missive van God. Staten, waarbfl bet suppletoir kohier der hondenbelasting goed gekeurd wordt teruggezonden. 2o. Een schrijven van het Roomsch-Katho^ liek Parochiaal Armbestuur, hetwelk aangeeft, dat de kosten voor de gemeente Sassenheim! voor de verpleging van drie kinderen, oveï het jaar 1901, f 131.50 zullen bedragen. 3o. Een missive van Ged. Staten, waarin de Ryksuitkeenng ingevolge de wet van, 10 Mei 1897 over het éde kwartaal 1900 wordt vastgesteld op f 827. 4o. Een schrijven van de regenten van het St. Jorisgaathuis te Delft, vermeldende, dat d» verpleegde R. W. Haver 31 Januari U. als hersteld zynde uit voornoemd gesticht i» ontslagen. 6o. Een missive van Ged. Staten, waarbij het suppletoir kohier van den hoofdeiyken, omslag dienst 1900 goedgekeurd wordt terug gezonden. Al deze «tukken worden voor kennisgeving aangenomen. 6o. Een request van den heer C. Kooymaa Klofs, behelzende een reclame tegen zyn aan slag in den hoofdeiyken omslag wordt op

Leidsch Dagblad | 1901 | | pagina 2