N*. 12562 Dinsdag 5 Februari. feze (Qourant wordt dagelijks, met uitzondering van (§pn- en feestdagen, uitgegeven. Feuilleton. VERSODEN LIEFDE. A°. 1901. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden per 8 maanden. tii it f 1.10. BuiteD Leiden, per looper en waai ifwtan gevestigd tfln 1.80. Franco per poet PRUS DER ADVERTENCES: Van 1 6 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17J. Grootere letters naar plaatariiirate. Voor het incassearen buiten de stad wordt 0.05 berekend. Voor de Boerenkrtygiigevaiigeneii en hun Trouwen en kinderen. Ingekomen by mej. Briêt: een pak boeken Tan mej. E. S. By mevrouw Muller—Heynsius: oen jaar gang van het weekblad „Pniël" van den heer G. Breda. Offloleele Kennlagoving, Burgemeester en Wethouders der gemeente Leiden brengen, naar aanleiding van artikel 27 der Verordening van den Öaten November 1891 (Gemeenteblad N°. 10), op de keuring van vee en vleesch binnon deze gemeonte, ter algemeene kennis: dat JAN KLEIN, wonende Vliegenthartshof No. 9 to Leiden, op den 28sten April 1900 werd bekeurd, wegens het te Leiden als vleeschver- kooper voorhanden hebben van ongekeurd vleesch, en dat h\j deswego op den llden Juni 1900 werd veroordeeld tot f 2 boete of 2 dagen hechtenis; dat JACOBUS BA VELAAR, wonende te Leiden, op den 26sten April 1900 werd bekeurd, wegens het te Leiden vervoeron van ongekeurd vleesoh, en dat hij deswege op den lOden September 1900 werd veroordeeld tot 1 boete of 1 dag hechten ia; dat PIET S1EVERS, wonende te Amsterdam, op den 17den Juni 1900 werd bekeurd, wegens het te Leiden invoeren van vleesch op Zondag, en dat hij deswege op den 24sten September 1900 werd veroordeeld tot 3 boete of 2 dagen hechtenis; dat BEliMAN DE LEEUW, wonende 2de Groe- oeateeg No. 38 te Leiden, op den llden Juni 1900 werd bekeurd, wegens het te Leiden invoeren van vleesch, dat tot bederf was overgegaan, en dat by deswege op den 24sten September 1900 werd veroordeeld tot 5 boete of 3 dagea hechtenis; dat J1LLES DE LA RLE, honende CJarensteeg No. 18 te Leiden, op den llden Juni 1900 wera bekeurd, wegens het te Leiden als alagor voor handen hebben van vleesch, dat tot bederf was overgegaan, en dat hij deswege op den 24sten September 1900 werd veroordeeld tot 3 boete of 2 dagen hechtenis; dat ANTON SCHOLTEN, wonende te Leimuiden, op den 22sten Juni 1900 werd bekeurd, ten 1ste wegeDS het niet onmiddellijk langs don voorge schreven weg naar het keuringslokaal brengen van ingovoerd vleesoh, ten 2de wegens het invoeieu van vleesch, zonder voorzien te zijn van een duide- Ijjko schriftelijke aanwijzing van den persoon, door wien het ia verzonden en van den persoon voor wien het bestemd is, en dat hg deswege op den 24sten September 1900 werd veroordeeld tot twee maal f 2 ooete of tweemaal 2 dagen hechtenis; dat GABRIEL DE LEEUW, wonende te Alfen (Gouwesluis), op den 21sten September 1900 werd bekeurd, wegens het to Leiden als eigenaar, houder of hoeder van binnen do gemeente in Dood geslacht vee, van die noodslachting niet onmiddellijk kennis geven aau het keuringslokaal of aan het bureau van politie, en dat hij deswege op den 18den December 1900 werd veroordeeld tot 2 boete of 1 dag hechtenis; dat JAN O WEL, wonende Groenesteeg No. 85 te Leiden, op den 12den October 1900 werd be keurd, wegens het te Leiden als vleeschverkooper voorhanden hebben van ongekeurd vleesch, en aat hij deswege op den 24sten December 1900 werd veroordeeld tot 3 boete of 2 dagen hechtenis; dat P1ETER VAN DUUREN, woneudo Koene- steeg No. 24 te Leiden, op den 25sten October 1900 werd bekeurd, wegens het binnen de gemeente slachten van vee, zonder het vooraf, binnen 48 uren vóór de slachting, te hebben doen keuren, en dat hij deswege op den Sisten December 1900 werd veroordeeld tot ƒ0.50 boete of 1 dag hechtenis. Burgemeester en Wethouders voornoemd, F. WAS, Burgemoester. VAN HEYST, Secretaris. Leiden, 4 Februari 190L Leiden, 5 Februari. Gisteravond werd in de kleine Nutszaai de eerste voordracht gehouden door prof. dr. H. A. Lorentz, van den cursus over „Zicht bare en Onzichtbare bewegingen". Nadat de voorzitter, de heer Kutsch Lojenga, met een enkel woord den dank had uitgesproken voor de bereidwilligheid, waarmee spreker die taak had aanvaard, voor de belangstelling, die zoo- velen voor deze voordrachten haddön getoond, en daarby het vertrouwen had uitgesproken, dat velen ook aan het eindo van dezen cur sus met voldoening aan hetgeen hier was gesproken zouden torugdenken, begon prof. Lorentz met zyn voordrachten. Hy deelde mee, dat aan ieder der inteeke- naars een breedvoerig overzicht van het ge sprokene zou worden toegezonden, elke week na de gehouden voordracht. Nu behandelde spreker de fundamenteele wetten der mechanica en paste deze toe hoofd- zakeiyk op rechtlynige beweging. In het bij zonder werden de zwaartekracht en de krach ten, die by de botsing werkzaam zyn, besproken. Hoewel er tot dusverre in de gemeente Leiden onder het publiek weinig gesproken werd over feesteiykheden, te vioren by ge legenheid van het huweiyk onzer Koningin, werd er in stilte toch druk voor gewerkt. Verschillende vereenigingen hebben zich ver bonden tot het vieren van een feest met het volk in vier zalen dezer stad. Dat de feest avond niet valt op den huwolyksdag der Koningin is wel jammer, maar behoeft toch niet te beletten om feest te vieren. Ieder zal begrypen, dat er wel zeer ernstige redenen moeten bestaan om de feestviering uit te etellen tot Maandag 11 Febr. Voor verdere byzonderheden zie men het programma, dat, biykens achterstaande advertentie, morgen avond zal verschynen. Van gemeentewege zal Donderdag a. a. op de Korenbeurs concert worden gegeven door het muziekkorps der dd. schutteryvan 2V3 4 uren 's namiddags en van 7l/t 10 uren 'a avonds. By kon. besluit is aan dr. H. J. Lycklama a Nyeholt, op zyn verzoek, eervol ontslag verleend als 2de luitenant by het korps, gevormd uit de „Leidsche Studenten-vereeni- glng tot vrijwillige oefening in den wapen handel „Pro Patria'y te Leiden, en by dat korps benoemd tot 2den luitenant jbr. H. C. M. Van Nispen tot Pannerden. Aan het gebouw van het prov. bestuur van Zuid-Holland is aanbesteed: het onderhoud en hot doen van herstellingen aan de gebouwen der Rijksuniversiteit te Leiden, van den dag der goedkeuring van de aanbesteding tot 31 Dec. 1901. Minste inschrijver was de heer J. Van Dam, te Leiden, voor f 29,600. Gistermiddag te 4 uren zyn door het Bruidspaar te 's-Gravenhage ontvangen de volgende deputatiën uit Den Haag en uit de provincie Zuid-Holland, welke geschenken hebben aangeboden en waarby H. M. de Koningin-Moeder tegenwoordig was, te weten dames uit Den Haag; Nederlandsche jonk vrouwen; vrouwen uit 's-Gravenhage; vrouwen uit Rotterdam; het Gemeentebestuur van 's-Gravenhage; het regiment grenadiers en jagersde algemeene kerkoraadde 's-Graven- haagsche Vereeniging By bel en Oranje"; de Handwerkschool van H. M. te Scheveningen, zoomedo een deputatie van oud gedienden van het 15de regiment huzaren uit Duitschland, waarover de Koningin het bevel voert. Tot het aanbieden van hulde-adressen zyn ontvangen: deputatiën uit den kerkoraad der Luther8che Gemeente; van de Duitsche kolo nie te Rotterdam; van den Senaat der Uni versiteit te Leiden; van de Polytechnische School te Delft; van de Vereeniging van Onder officieren en de dienstdoende Schutterij te Delft. De deputatie uit Amsterdam tot aanbieding van de Gouden Koets kweet zich tevens van haar taak. Gisteravond was Grootvorst Boris met den Russischen gezant en het geheele perso neel der Legatie de gast van jhr. E. Van Loon te 's-Gravenhage. Grootvorst Wladimir bezocht heden met generaal jhr. Laman Trip, hem toegevoegd, den Russischen gezant. Op Donderdag 7 Februari zal ongeveer te 8 uren een buitengewoon nummer van de Staatscourant worden uitgegeven. Aan den avond van dien dag zal het gewone nummer dor Staatscourant niet verschynen. Men deelt aan het „Hbl." mede, dat ge broken zal worden met het aloude gebruik om den militairen des ochtends soep te geven. Het voornemen bestaat deze te vervangen door brood met kaas, meolspyzen enz. Men zou hiertoe gekomen zyn uit de over weging, dat soep qua talie een weinig voed zame spys is, terwyi in de ochtenduren in den regel de meeste diensten worden gevorderd. Het programma der feestelijkheden te Utrecht op Donderdag 7 Februari a. 8., is ingedeeld als volgt: Voormiddag van 8 10 uur. Muzikale reveille van het Vreeburg, in 2 groepen. Voormiddag. Van gemeentewege: uitdeeling van levensmiddelen en brandstoffen aan be deelden van diaconieën en van hot burgeriyk armbestuur en feestviering der schoolkinderen. Verder: onthaal enz. op de lagere scholen voor kinderen van minder gegoede ouders en extra-bedeeling aan werkloozen. Namiddag l'/i uur. Uitvoering van gewyde muziek door eon klein gemengd koor en orgelbespeling door den heer Joh. Wagenaar in de Domkerk. Namiddag 2 uur. Optocht van vereenigingen met haar banieren, van de P. 0. Donderastraat, ter aanbieding van een voor H. M. bestemd adres van hulde en van een album, bevattende de photographtsche groepen der deelnemers, aan den Commissaris der Koningin dezer provincie. 'aAvonds 7—9 uur. Yan gemeentewege: verlichting van den Domtoren, door licht effecten met magnesium en bengaalsch licht. 's Avonds 7'/i uur* Feestavond in de Koren beurs op het Vreeburg, georganiseerd door eenige vereenigingen. 's Avonds 8 uur. Koninginneconcert in het Park Tivoli, te geven door het „Utrechtsche Stedelyke Orchest" en de „Utrechtsche Mannen- zangvereeniging". 's Avonds 8'/a10l/i uur. lo. Muzikale fakkeltocht van het Stationsplein, en militaire taptoe (te 9 uur op het Janskerkhof). 2o. Muzikale fakkeltocht van het Stationsplein. Het Tivoli-gezel8chap te Rotterdam zal in dit seizoen „Romeo en Julia" opvoeren met den heer en mevr. Erfmann in de hoofd rollen. Ook is een oorspronkeiyk stuk van Sprinkhuysen te verwachten. NR. O.) De heer Fischer, lid van de deputatie der Zuidafrikaansche Republieken, is gisteren in het hotel „Les Pays Bas" te Utrecht aan gekomen. Het bestuur van het Hospitaalschip werd wederom verb!yd door een gift uit Duitsch land. De Fischerei Actiën Gesellschaft „Nep- tun" te Einden, zond f 150. De liberale kiesvereeniging te Velzen heeft met algemeene stemmen den heer J. T. Cremer tot candidaat gesteld voor de Tweede Kamer. De Duitsche consul-generaal te Amster dam, de geheime legatieraad Gillet, is door den Dultschen Keizer benoemd tot werkolyken geheimon legatieraad, met den rang van raad van legatie der eerste klasse. Het stoomschip de „Oengaran", van Batavia naar Rotterdam, passeerde 4 Febr. Wight; de „Ardjoeno", van Rotterdam naar Batavia, passeerde 4 Febr. Perlm; de „Reichstag" (uitreis) passeerde 3 Febr. Dover; de „Rotter dam", van Nieuw-York naar Rotterdam, passeerde 4 Febr. Scilly (aan boord 19 kajuits passagiers). Boskoop. De heer Jacques Hornemann is benoemd tot voorzitter van do Boskoopsche zangvereenigmg en heeft die benoeming aan genomen. Uaxerswoude. Naar wy uit goede bron vernemen, is jhr. J. B. Van Merlen, land eigenaar te Heemstede, voornemens, de brug over den Ryn, tusschen Hazerswoude en Koudekerk, in publieke veiling te brengen en, byaldien geen aannemeiyk bod wordt gedaan, tot elooping over te gaan. Voor de gemeente Koudekerk vooral zou dit laatste een groot ongerief veroorzaken, daar zy dan van alle communicatie met zuideiyker gelegen gemeenten xou zyn ver stoken. Daarom is het te wenschen, dat het Ryk of de provincie termen mogen vinden, om het voortbestaan der brug te verzekeren. De leverantie der ryst voor de armen- bedeeling op 7 Februari a. s. is aangeuomen tegen f 14.10 per baai van 100 KG. tot een boeveelheid van 1000 K.G. De levering van 450 K.G. inland8ch spek, tegen 26T/g cent per '/i K.Ö.» was aangenomen door den heer J. O. Gok. Een monaterzy, door hem aan de commissie ingezonden, woog 67 pond en by de gunning was door de commissie bepaald, dat het epek moest geleverd worden aan zyden, die elk van 40 tot 50 poDd vertegen woordigden. Aan dezo bepaling bleek niet voldaan te zyn; immers de leden der com missie, die zich gisteren van de nakoming der voorwaarden kwamen ovortuigen, be vonden, dat met het gestelde gewicht geen rekening was gehouden en de zyden kleiner en dunner waren dan verlangd was. Dienten gevolge heeft de commissie beslist geweigerd, dit spek te aanvaarden. Naar wy vernemen, zal op Donderdag avond 7 Februari a.e., alhier een grootereünio gehouden worden van Chrieteiyko vereeni gingen, vermoedeiyk in „Salvatori". Een der Christeiyke zangverenigingen heeft onder leiding van den heer K. Van den Berg een gelegenheidsstuk ingestudeerd, dat alsdan ten gehoore zal worden gebracht, terwyi de andere vereenigingen het hare kunnen by brengen, om de algemeene gezelligheid te verhoogen. Haarlemmermeer. Met Ingang van 1 Febru ari is aan het post- en telegraafkantoor alhier geplaatst de heer M. H. Muller uit Hengeloo, klerk by de posteryen en telegraphie. Koudekerk. Tot onderwyzeres aan de naai en breischool „Cornelle Jeanne" alhier is be noemd mej. Jacoba Ovorvliet, te Woubrugge. By de in Januari gehouden inschryving voor de nationale militie voor de lichting 1902 hebben zich aangegeven 13 jongelieden, die allen kunnen lezen en schryvea. Volgens de lyst, bedoeld by art. 18 der leerplichtwet, bleek, dat zich in deze gemeente, op 1 Januari 1901, 211 kinderen bevonden tusschen den leeityd van 7 en 18 jaar. Leimuidon. Gekozen zyn tot leden van den Raad de heer C. Kooy, met 106 at., en de heer W. Koot met 105 st. Verder waren uitgebracht op de heeren G. Bernard en P. Oudshoorn 79 en 74 st. Van onwaarde waren 14 en 18 stemmen. Oudshoorn. Het op 31 Jan. jl. des namid dags te 4 uren voorloopig gesloten inschry- vlngsregister dor natio iale militie telt de namen van 22 ingeschrevenen. De kiezersiyst voer de Kamers va^» Arbeid in deze gemeente telt voor de patroons 25 kiezers. Oegstgoest. De bevolking dezer gemeente bestond op 1 Januari 19C0 uit 1476 mannen en 1633 vrouwen, te zamen 8109. In 1900 werden geboren 46 j. en 47 m.# te zamen 93. In 1900 vestigden zich 287 ri. en 334 vr.f te zamen 621. Geheele vermeerdering 333 m. en 381 vr.t te zamen 714. Overleden 62 m. on 47 vr. te zamen 99. Vertrokken 236 m. en S:91 vr. te zamen 625. Geheele vermindering 287 m. en 388 vr. te zamen 625. De bevolking bedroeg trizoo op 1 Januari 19011522 m. on 1676 vr., te zamen 3198, en is derhalve vermeerderd >iet 89 personen. Het aantal huwelyken in 1000 was 17. Het aantal huurdtra van hondenkarren be draagt 73. Het aantal ingeschrevenen voor de nationale militie der lichting 1902 bedraagt in deze gemeente 23. Roelof-Arendsv san. Moaadag-morgen ge raakte de stoomboot BoskoopAmsterdam, der firma Carsjens, ter- gevolge van hot mistige weder op het Brasemermeer rast op een der daarin liggende zoog. vennen. De kolossus zat daar een uur aan den grond en wist zich niet los te W6rken. Geiukkig kwam na eenige signalen met de stoomfluit redding opdagen. Passagiers en bemanning liepen rustig op het dek heen en wed^r, afwachtende de dingen die gebeuren zouden. De stoomboot „Lastdrager H" der firma Bus kwam van uit de Veensche haven aanstoomen, en slaagde er eindeiyk in den stoomer los te trekken, waarna de reis kon worden voortgezet, met het onvermydeiyk gevolg dat alle tusschen- stations en ook de hoofdstad l'/j uur na den aangegeven tyd bereikt werden. Ter-Aar. Het getal ingeschrevenen voor de nationale militie dezer gemeente behoorende tot de lichting 1902, bedraagt 26, waaronder thans 6 vrystellingen. Het aantal kinderen, dat in deze gemeonte volgens den leeftijd tn de leerplichtwet be grepen is, bedraagt 397 en ia verdeeld als volgt: Jongens Molsjos Totaal geboren in 1888 23 25 48 1889 28 29 52 1890 22 29 51 1891 27 29 56 1892 32 26 60 1893 39 31 70 1894 _81_ _29 60 197 "2ÖÖ "397 Valkenburg. Aan den hoor W. C. Maarle- veld alhier is, wegens volledige bekendheid met de stenographic, systeem „Riënte-Balt", diploma A. verleend, met het recht tot het geven van onderwijs daarin. Voorschoten. i)e kerkeraad der Hervormde Gemeente te Voorschoten en Veur heeft be sloten op Donderdag 7 Fobr. des avonds om halfacht een bidstond te houden. Noord-Zald-llolJaud8clie Stoomtramweg- Maatschappij HaarlemLeidon. Opbrengst in Jaznari. 1900. 1901. VereohU. Reiziger». 6041.24» f 0949.05 92.19» Goederen1070.50 293.43 222.98 Diversen 479.83 t. 480.88 48.50 Te zemen 7591.07» f 7678.36 f 1-2.28* Per dag-kilom. s.7i: 8.84 f .9» 131 "Wat waren ze schoon l Hoe innig had zy ze liefl Lachend en babbelend in de komische kindertaal wandeldon zo verder. De Mühlauor dames, die achter haar venstergordynen zaten te loeren, spraken er over, dat de mooie weduwe zich toch getroost scheen te hebben want ze lachte zoo biy en ze droeg ook al weer een gryze japon. Inderdaad, nu het rouwzwart wat getemperd was en haar oogen levendig fonkelden in het blozend gelaat, zag Sabine er zóó schoon uit, zóó jong en vol levensmoed, dat kapitein von Hallendorf zich voornam, morgen nog eens een visite by de overburen te maken. Met de kinderen was hy al goede maatjes zijn oppasser liet Leo menigmaal op het paard zitten, en de officier sprak hen steeds aan op straat, nooit verzuimend, hun de groeten aan mama op te dragen. Ook nu keken ze naar zyn venster op. Hy boog voor Sabine en wierp het kleine meisje kushandjes toe. Geon twyfei: de suhoone vrouw had met een stralend lachje teruggegroet. Eindeiyk! Hy hoopte, dat ze niet gemerkt had, dat hy een oude huisjas droeg. Neen, zy had dat niet gemerkt; zy wist ook niet eens, dat ze zoo vriendeiyk gegroet had. Onder vroolyke scherts liet zy de kinderen voor zich uit de trap op gaan. Op do gang was Guste yverig bezig de laatste hand te leggen aan het Zater- dagsche werk» „De jonge meneer is er," zei de meid. „Nu, op Zaterdag?" vroeg Sabine verrast; want het was iets ongewoons. Reinald moest des Zaterdags loonen uitbetalen aan zyn personeel en het werkplan voor de volgende week vaststellen. Zy was echter biy, haar broeder te zullen inzien. Zy stuurde de kleinen eerst naar de slaapkamer en begaf zich toen naar het woonvertrek. Daar vond zy haar vader, moeder en broeder in een staat van groote ontroering. De oude vrouw woende en de burgemeester had moeite, zich goed te houden. „Een ongeluk?" riep Sabine, en er welden sombere gedachten by haar op; pas was er een weinig moed en tevredenheid in haar ziel gekomen, en reeds kwam de terug slag Doch haar wantrouwen in het lot had haar ditmaal bedrogen. „Integendeel," sprak haar vader, met diep bewogen stem, „je broer is geëngageerd, en zeer naar onzen zin." Met een kreet van blydschap vloog Sabino haar broeder om den hals en kuste hem. Dat vreugdebetoon scheen byna overdrevenmaar Reinald was er toch zeer aangenaam door getroffen, daar hy zich al angstig had afge vraagd, hoe Sabine het zou opnemen. Niemand begreep, dat het haar een welkome gelegenheid was, om lucht te geven aan haar blyde stemming. „En vertel nu eens gauw," drong zy aan; „hoe heet ze? Is het Martha Voigtstedt?" „Ja," antwoordde Reinald, en hy begon, ietwat verlegen, haar voortreffelykheden op te sommen. Hy was een knappe, groote man, donker als Sabine, maar niet bleek als zy; de arbeid en het buitenleven hadden hem een krachtig, flink uiterlyk, daarentegen aan zyn manieren iets onbeholpens gegeven. Intusschen was Sabine's opgewondenheid langzamerhand geweken; zy luisterde oen weinig verstrooid; het was toch zoo gewoon, het had zoo weinig van een gebeurtenis, dat de heer Voigtstedt van Wendessen zyn brave dochter Martha gaf aan den heer Deuben van „Heinsdorf', Maar zy bleef ook na het slot van het onbeduidend verhaal hartelyk sym pathie voor de aanstaande schoonzuster toonen. Den volgenden dag zou men gezamenlyk op het landgoed „Wendeseon" het verlovings feest gaan vieren. Sabine merkte een merkwaardige verande ring op. Steeds had de burgemoester zyn ruim dertigjarigen zoon nog een beetjo voor een jongen aangezien, die het vaderiyk toezicht niet missen kon. Plotseling was Reinald nu een zelfstandig mensch. By al wat hy zei of voorstelde deed de oudeheer een toestemmend antwoord hooren. Reinald was verloofd, naar den zin der ouders; door zyn huwelyk kreeg hy een onafhankelijk vermogen. Deed dit alles hem plotseling zoo hoog in hun schatting ryzen? „Wat is alles toch menscheiykzelfs ouderliefde 1" dacht Sabine. Al was de opwinding geweken, zy bleef toch in een tevredon stemming. Er zou nu meer beweging komen in het leven en denken har er ouders; dat zou de aandacht van haar zelve afleiden; zy zou niet meer zoo angst vallig op elk harer schreden behoeven te letton. Men vertrok den volgenden morgen reeds om tien uren. Het was een heele expeditie. De groote landauer van „Hotel Kroonprins" was besteld en reed voor. Alle buren waren op post aan de vensters, behalve de kapitein, die nog sliep en niets bemerkte, zoodat hy 's middags de deur toe vond, toen hy de be raamde visite ging maken. De kinderen jubelden van pret en kibbelden er om, wie op grootpa's knie zou zitton, tot hy beiden die eer gunde. Later kwam het geheimzinnige zakje lekkers voor den dag, dat grootpapa altyd uit een zynor zakken te voorschyn tooverdo. De bonbons uit don voor raad van meneer Küps zagen er wel wat oudbakken en onsmakeiyk uit, en Sabine deed een poging om deze snoepory tegen te houden, maar dat stuitte af op het gemeen- schappeiyk verzet der groote en kleine kin deren. Een poos bleef men zwygen. Op tameiyk grooten afstand van hetrytuig draafde een ruiter. Het was een officier. Reinald had vari Voigtstedt verlof gekregen, twee heeren wapenbroeders, met wie hy meer in het by zonder bevriend was, heden by het familiefeest op „Wendessen" te noodigen. „Achter ons komt Bl&sor of Laughaus," zei Sabine, die den ruiter het eorst bemerkt had en biy was, een neutraal onderwerp van gesprek te hebben. Doch de oudjes waren nog beleedigd over de aanmerkingen op hun opvoedkundigen tact en zeiden enkel: „Zool" De zware landauer kwam niet zoo snel vooruit als de ruiter, zoodat de afstand tus schen dezen en het rytuig steeds geringer werd. En nu zag 8abine, dat het noch luite nant Bl&ser noch diens collega voq Lang- haus was. Ook de ruiter herkendo de menschen in den wagen; Sabine toch, die achteruit reed, kon hy vlak in het gezicht zien. Hy bleef nu zoo dicht achter den landauer, dat hy het sohoone vrouwengelaat in het oog bleef houdeu. Zyn paard liet hy stappen; hy dacht er in het geheel niet aan, dat Sabine's ouders zich omkeeron 6U hem, Achim von KÖrlegg, herkennen konden. Sabine was doodeiyk bleek geworden van angst en schrik; doch de greote oogen bleven op hem gericht. De kindoren waren bezig mot de laatste kruimeltjes van het lekkers; zoo moteen kon de toestand in hot rytuig geheel andera worden. Langzaam schudde Sabine het hoofd. Hy had begrepen; terstond wendde hy zijn paard en draafde terug. Bytydsl Leo was juist tus schen beide grootouders op de bank geklom men en riep: „Daar rydt een soldaat 1" Do burgemeester keerde zich om en zag naar den miter, die dec terugtocht had aan genomen. „Dan is het toch Bl&sor of Langhaus niet geweest. Kende je hem?" Sabine schudde het hoofd. Haar hart klopte hevig; nu was de dag toch niet zoo leeg en langl De rest van den rit scheen haar onge- looflyk kort, en op „Wendoeaen" bekoorde zy ieder door haar vriendeiykheid. Martha, de gelukkige verloofde, had al angst gevoeld voor de mooie aanstaande schoon zuster, van wie de officieren en de Mühlauers zeiden, dat ze ongenaakbaar trotsch en akelig verstandig was. Maar nu sloot Sabine het blonde, frissche meisje in de armen en kuste haar hartelyk en zei telkens lieve, zoete woordjes. Martha was zalig en aanbad van dit o..wfaf de zuster van hmr verloofde. (Wordt Wfgtl).

Leidsch Dagblad | 1901 | | pagina 1