j 2) S! F 61 6f fc> 61 R Zweden. De Zweedsche Ryksdag is Donderdag door den kroonprins geopend met een troonrede, waarin de Koning de hoop uitspreekt, spoedig zelf de regeering weder in handen te nemen. Na dojjebrulkeiyke zinsnede over de buiten- landsche betrekkingen worden voorstellen tot reorganisatie van leger en vloot en tot staat- verzekering tegen ongelukken aangekondigd. Ten slotte wordt erop gewezen, dat de oogst goed is uitgevallen. De begrooting sluit met een bedrag van 160 millioen kronen. Voor het leger is 68 millioen uiigetrokken, 10 millioen meer dan het vorig jaar. De „Morning Post" vernoemt uit Peking, dat het protocol en het besluit, betreffende de gemeenschappelijke nota der mogendheden, behooriyk onderteekend en gezegeld eergis- termiddag aan de gezanten voorgelegd is. De gezanten zouden ook een telegram van den Keizer ontvangen hebben, waarin Kwang-su mededeelt, dat zyn gevolmachtigden de vredes onderhandelingen moeten aanvangen, en voorts verzoekt lo. om de forten te Takoe te slechten, maar met vreemde troepen bezet te houden; 2o. een zeker aantal jaren vast te stellen voor het verbod van den invoer van wapens; 3o. de tuchtigings-expedities te staken. Vervolgens gelast de Keizer zyn gevolmachtigden, te vragen hoeveel land de legaties voor zich ver langen te behouden als de troepen wegge zonden zynhoeveel troepen als legatie-wachten 'te Peking zullen bleven; op welk bedrag de kosten der krijgsverrichtingen ger aamd kun nen worden, en wanneer de vreemdelingen de openbare gebouwen met hun inhoud aan de Chineesche regeering denken terug te geven. Te "Washington verzekert men, dat, nu ^et protocol te Peking onderteekend is, de lïegeering der Vereenigde Staten tusschenbeide wil komen om de krijgsverrichtingen der verbondenen in Ohina te doen staken, en althans den omtrek van Peking door de troepen te doen ontruimen. Huwelijksfeesten in Den Haag. De aanvang der Feestweek by het huweiyk der Koningin Is door een commissie uit het comité voor het Volkshuldefeest te's-Graven- hage geregeld als volgt: Donderdag 31 Januari, eerste dag der feest week, algemeene collecte, eonig en alleen bestemd tot het doen eener uitdeeling van levensmiddelen aan de armen zonder onder scheid van gezindte. 16,000 bons voor vleesch en grutterswaren worden uitgedeeld op 4, 6 en 6 Februari af te halen. Voor levering komen evenals in 1S98 slechts door de Arm besturen aangewezen leveranciers ln aanmer king, zooveei mogelijk in de armenwijken woonachtig. De commissie is gerechtigd, het .vleesch door keurmeesters te doen onder zoeken, terwyi voor grutterswaren monsters .moeten worden ingeleverd, tot waarborg voor eerste qualiteit. Des avonds groot feest voor do weezen en .verpleegden, in de zaal van het Kon. Zoöl. Bot. Genootschap, waar 1000 weezen uit 14 gestichten zullen byeenkomen. De Commissie van voorbereiding bestaat uit de heeren: Mr. W. Th. Gevers Deynoot, voorz., Mr. J. A. De Jonge, seer., M. M. ICouvée Jr., penningm.de regeling is toe- 1 vertrouwd aan een comité, bestaande uit de dames: mevr. Verbrugge van 's-Gravendeel Quarles van Ufford, pres., mevr. de baronesse De Smeth van Alphon baronesse Du Tour 'van Bellinchave en jonkvr. baronesse Van Brienen. De leiding der zangnummers is opge- dragen aan den heer J. A. De Zwaan, leeraar aan het Kon. Conservatoriumeen achtens- i waardige Hagenaar heeft een hulde aan de .Koninkiyke Bruid gedicht, door allo meisjes te zingen. i 72 dames, daaronder uit de aanzieniykste kringen, belasten zich met het uitreiken der cadeaux en het onthaal der kinderen. De feestavond duurt van 6'/s9'/, uur. Hek (orkest wordt geleid door den heer L. M Van Waasdijk. Na zyn huweiyk zal Hertog Hendrik het jrecht worden toegekend den titel te voeren van Prins der Nederlanden, met het praedicaat van Koninkiyke Hoogheid. By zee- en land- macht wordt de Hertog la suite geplaatst, met den rang on derscheiden ïyk van schout- by-nacht en generaal-majoor. Hertog Hendrik wordt 30 dezer in 's-Gra- venhage als bruidegom verwacht. Op 4 Februari zal de Koningin aan het spoorwegstation verschillende vorsteiyke gas ten, die de huweiyksplechtigheden komen bywonen, verwelkomen, begeleid, als op al haar tochten door de stad, door de eerowacht. KOLONIBNo BATAVIA, 2024 December. Aan een onder dagteekening van 10 dezer door den resident van Amboina afgezonden telegram wordt het volgende ontleend: Alge meen politieke toestand gunstig, pokken te Kisser zoo goed als geweken, te Haroekoe bepaalde zich de ziekte tot één geval. Naar Lette, wordt een tijdelijke vaccinateur ge zonden. Van den resident van Menado is een telegram ontvangen, gedagteekend Menado, 10 December, luidende: Politieke en gezond heidstoestand gunstig, behalve in Bola&ng Mongondon, waar de radja nog veel tegen- werking ondervindtin het Moetonsche begint de toestand gunstiger te worden. De Radja acht zich thans krachtig genoeg om de zaken daar langzamerhand geregeld te krijgen. Van het gewestelijk bestuur van de residentie Soerabaja ia de mededeelïng ont- vaiigon, dat op den 14en dezer ln vyfdossa's van het district Djabakota der afdeeling Soera baja tengevolge van zware regens gepaard met hevigen wind, 18 inlandsche woningen ingestort en eenige vruchtboomen omgeval len zyn. Biykens verklaring van den resident van Beaoeki van 5 dezer is in de districten Banjoe- wangi en Bogodjampi, afdeeling Banjoewangi, eon besmetteiyke ziekte (surra) ondier de paarden uitgebroken. Bljjkons een verklaring van den resident van Soerabaia van 12 dezer, kan de in liet district Djenggolo II der afdeeling Sidoardjo van zyn gewest geheoracht hebbende ziekte (surra) thans als gewekon worden beschouwd. Van den resident van Banjoomas is 12 dezer bericht ontvangen, dat in de contröle- afdeeling Madjenang surra onder het vee heorscht. Volgens bericht van den resident van Palembang van 29 November jl. heerscht het mond- en klauwzeer onder het vee in de doesoens Moeara Emin bahat Ooloe, Banjoemas en Pagar Djati der afdeeling Lematjang Oetoe en Ilir Kikim in de Pasoemahlanden van zyn gewest. (Jav. Courant.) Door den Gouverneur-Generaal van Ned.-Indi8 zyn de volgende beschikkingen genomen: CIVIEL DEPARTEMENT. Goedgekeurd: Dat de waarn. resident van Japara den opzichter der derde klasse by den waterstaat en 's lands burgerlijke openbare werken W. L. A. Wetters in de uitoefening van zijn bediening beeft geschorst. Ontslagen: Uit zijn betrekking, do ge schorste opzichter der derde klasse bij den water staat en s lands burgerlyke openbare werken W. L. A. Wetters, met bepaling, dat nader zal worden beslist of dit ontslag al dan niet als eervol moet worden beschouwd; eervol uit 'a lands dienst, do klerk ter griffie van de landraden te Garoet c- a. C. L. Braun en de eerste commies bij de exploitatie van Staats spoorwegen op Java J. M. Waller Diemont,loatet- fenoemde wegens volbrachten diensttijd en met epaling, dat zyn ontslag wordt gerekend te zyn ingegaan op 30 October 1900; op verzoek eervol uit 's lands dienst, de klerk bij 's lands kas te Batavia G. B. L. De Schee ranker en de zoutverkooppakhaismeester te Bandjermasin G. Weidema, voor laatstgenoemde met bepaling, dat zijn ontslag ingaat met den dag, in de maana Januari 1901, waarop hij zyn admini stratie aan zyn opvolger zal hebben overgegeven. Benoemd: Tot zoutvorkooppakhuismeestdr: te Bandjermasin, W. F. Sonnemans, thans dezelfde betrekking bekleedende te Pasoeroean en zulks met intrekking van zyn benoeming tot zontver- kooppakhuismeester te Cheribon; te Cheribon, C. W. Schaap, thans dezelfde^ be trekking bekleedende te Panaroekan (Bezoeki); tot secretaris der residentie Palembang, de secretaris der residentie Riouw en Onderhoorig- heden C- G. G. Vermeer. By de exploitatie van het Ombilinkolenveld: Benoemd: Tot t yd el ijk hoofdopziener, W. A. Bruggeman, daartoe gesteld ter beschikking van den gouvernenr-geueraal van Nederlandsch-Indiö; tot tijdelijk opziener, Ph. Engelbogen, daartoe gesteld ter beschikking1 van den gouverneur- generaal van Ned.-Indiö. Tijdelijk gesteld: Ter beschikking van den hoofdinspecteur voor de suiker- en rystcultnur, het landelijk stolsel en wat daarmede in verband staat, voor het aanwijzen en uitzetten van proef- snitten en andeie hem door dien hoofdinspecteur op te dragen werkzaamheden, F. H. Grove, parti culier. DEPARTEMENT VAN OORLOG. Benoemd: Tot adjudant van den commandant der inf. te Magelaüg de lete luit. bij het 2de depotbataljon E. A. Ebbink; tot instructeur bij de kaderschool van het 2de depotbataljoD, de late luit. by het 8de depot bataljon J. L. Van Nues. Overgeplaatst: Van de zesde afdeeling van hot departement van oorlog [hoofdbureau genees kundige dienst] naar Kedong Kebo, de off. van gez. 2de kl. P. W. Striening; van Batavia paar het hoofdbureau van den ge neeskundigen dienst, do off. van gez. 2de kl. dr. H. Reilingh. DEPARTEMENT VAN MARINE. Bij de Goavernements-Marine. Benoemd: Tot leten machinist, de 2de machi nist Ph. 13. Van der Hoeven; tot 2den machinist, de 3de machinist H. J. Theys. Opgave van passagiers, van Batavia vertrokken per as- „Prins Hendrik" naar Nederland: de neeren Van Gelder, Stephan, mr. Del Baere, H. O. Dndok van Heel, Lohausen met echtg. en kind, mevr. C. Van den Bergb, E. P. Raket, be- nevons Hr. Ms onderofficieren, militairen, schepe lingen en veroordeelden; naar PadaDg mevrouw B. D. Raven geb. Popta en kind, H. Lawa. Mark tberiohten. Lolden, 19 Januari. Granen stil, met weinig handel. Enkele partyen gemakkelijk leverbaar, en by open-water-levering, werden afgedaan tot onveranderde en in enkele gevallen ook tot lagere prijzen. Witte Tarwe ƒ5.75 a 8.25, Roode ƒ6.26 6.76, Wall a-W alia a per 80 KG. Kogge 4.70 a 6.20 per 74 KG. Zomergerat 4.20 a 4.40, Winter- 4.26 a 4.60. Chevalier- ƒ6.a ƒ6.60 per HL. Haver 3.20 a ƒ3.60 per 60 KG. Groene Erwten 7.a 8.60 per HI* Paardenboonen 6.a 6.26 per HL. Duivenboonen 6.76 a 7.per HI* Koolzaad a per HL. Kanariezaad 6.60 a 8.per HL. Hennepzaad ƒ6.60 a ƒ7.-per HL. Boter. Aanvoer 4760 kilogr., lste qua!, per V* ▼at ƒ68.— a ƒ62.—, 2de qual. per vat ƒ62.— a ƒ66.—; lste qual per kilogr. 1.46 a 1.66, 2de qual. per kilogr. 1.30 a 1.40. Lange zwarte turf, geen aanvoer, 4.60 a 6. per duizend. Utrecht, 19 Jan. Op de weekmarkt waren heden 260 stuks vee aangevoerd. De prijzen waren voor stieren 70 a 160, voor vaarzen 60 a 130, voor pinken 60 a 90, voor melkkoeien 100 a 210, voor kalfkoeien ƒ130 a ƒ230, voor vaarskoeien 80 a 180, voor vette koeien 140 a 260, voor magere kalveron a voor nuohtere kalveren a voor magere varkens 20 a 80, voor biggen 6.a 18. öohledam, 18 Jan. NoUoring ran de Beurs- eommiscie. Moutwyn 10.25 per HL. Zolder fust el zonder belasting. Spoeling 1.20. Noteering van de Makelaars. Moutwijn 11.—, Jenever ƒ16.idem Amaterd. proef ƒ16.60. Noteering van den Diatillateurabond. MoutwQi 11.—, Jenever ƒ16.—, Amat. Proef ƒ16.60. De oorlog tusschen Engeland enTransyaal. Omtrent den toestand in de Kaapkolonie wordt aan de „Standard" het volgende gemeld Het commando te Calvinia, dat een voor- troep heeft te Sutherland, is niet verder ge komen. Sutherland werd Maandag bezet, maar de Boeren trokken naar het westen af, toen een Britsche colonne uit Frasersburg (uit het noordoosten) naderde en vereenigde zich met de hoofdmacht te Calviania. Kleine troepen zyn het district Ceres (ten zuiden van Calviania) binnengevallen, maar zyn naar het noorden teruggetrokken. Het commando, dat In de centrale districten opereert, is zeer actief in het plunderen, vooral van paarden, in de districten Richmond en Murraysburg. Zyn hoofddoel is om niet opge merkt te worden. Alles wat zeker is omtrent dit commando, is dat het een ernstige scher mutseling heoft gehad op 11 Januari met de Britsche bereden infanterie by Murraysburg, waarby deze 20 man verloor. Het commando is ongeveer 1000 man sterk on rjjkeiyk voor zien van paarden, maar bet heeft ternauwer nood 100 kolonif.ehe recru en gewonnen. Eerst was bepaald, dat Sir Alfred Milner den 16don dezer naar Pretoria zou gaan, maar z[jn vertrek is onbepaald uitgesteld. In het begin van Februari wordt Sir Walter Holy- Hutchinson te Kaapstad verwacht; de nieuwe gouverneur zal in deze omstandigheden zonder vertoon ontvangen worden voegt Beuter er ten overvloede b(j. De oompagnie matrozen van de stadswacht te Kaapstad zal de volgende week geregeld dienst doon by het geschut dat opgesteld is ter verdediging van het Kaapsche schier eiland, waar, volgens officieels kennisgeving, de bevolking alle wapens en ammunitie voor 1 Februari moet hebben ingeleverd. De „Monarch" kan op do eerste aanvrage 350 mariniers en matrozen aan wal zetten, en byzondere maatregelen zyn genomen om de dokken en tuighuizen to beschermen tegen brandstichting. Dat alles w(jst niet op meer dere gerustheid te Kaapstad. Over het stranden van den kruiser „Sybille" ten noorden van Kaapstad, wordt nog het volgende gemeld: Het schip is op een klip geloopen in de Lambertsbaai, ten noorden van Sftldanha, Woensdagmiddag om vier uren. By den schok werd een man van de equipage verpletterd. De bemanning, die in het geheel uit 273 koppen bestaat, is op het transportschip „City of Cambridge" overgebracht. Op het oogen blik van de stranding was het overal aan de kust zeer ruw weer. De kapitein en verschei den officieren van de „Sybille" bevonden zich aan land, toen het schip vastraakte. De telegrammen der Engelsche oorlogs correspondenten to Kaapstad over den oorlog in de Republieken overtreffen zoo mogeiyk nog die van lord Kitchener over den inval in de Kaapkolonie innaïeveteifc, zegt het „Hbl.", om geen ander woord te gebruiken. Zoo seint byv. de Kaapsche correspondent van de „Standard" van 17 Januari: „Hoewel er in de laatste week weinig ge vochten is in Transvaal en de Oranje-Rivier kolonie, is het gebied, dat de Engelschen effectief bezet hebben in het Zuidwesten van Transvaal, gestadig uitgebreid. Veel com mando's trekken nog rond, maar doen niets. De beide sterkste echynen te staan in bet Noordoosten in de nabyheid van Roos-Senekal en by het Westoiyk eind Yan de Magahes bergen". Van de 6000 man Yeomanry, die het minis terie van oorlog heeft opgeroepen voor den dienst in Zuid-Afrika, hebben er zich gisteren en eergisteren 1600 laten inschrijven. Zy krij gen 6 shillings per dag soldy. Te Kaapstad is bericht ontvangen, dat een klein commando, bestaande uit Boeren uit het westen van Transvaal en uit opstandelingen, in Klein-Namakwa-land verschenen is. j Verleden week Vrydag is een patrouille van vyf man by Steynsburg door de Boeren in gesloten, die hun wapenen, munitie en paar den afnamen en hen daarna in vryheid stel den. Een Boer werd daarby gewond. In een telegram van Vlaklaagte worden de volgende byzonderheden gegeven over het ge vecht van de colonne-Colvillo, waarvan in de laatste depeche van Lord Kitchener melding werd gemaakt: De colonne-Colvllle, vertrokken van New- Daumark, richtte zich naar Vlaklaagte toen zy werd aangevallen door een sterk Boeren- commando, dat in den loop van den voor- afgaanden nacht was versterkt. De Boeren waren meer dan 1000 man sterk en hadden een snelvuurkanon. Z(J concentreerden een hevigen aanval op het konvooi, dat door 300 man verdedigd werd. Hun snelvuurkanon schoot voortdurend. Plotseling richtten de Boeren hun pogingen tegen de cavalerie, die de achterhoede vormde, en die moest terug trekken voor de charges, die werden uitge voerd door 400 Boeren, aangevoerd door Spruigt. Ten slotte werden de Boeren teruggedreven met groote verliezen. De „Morning Post" bespiedt de bewegingen van president Kruger's Hollandsche vrienden al niet minder nauwkeurig dan de „Daily Mail." Het blad heeft nu ontdekt, dat zjj een onderhoud tusschen den Russischen Keizer en den President pogen tot stand te brengen. De komst van grootvorst Wladimir, ter ge legenheid van het huweiyk onzer Koningin, zou daarmede in nauw verband staan. Morgen ontdekt de „M. P." nog, dat het huweiyk van koningin Wilhelmina slochts een voorwendsel Is, om een samenzwering van grootvorst Wladimir en president Kruger ter verdry ving van de Engelschen uit Zuid-Afrika te bemaDtelen. Intusschen leggen zulke insi nuaties van de Engelsche pers geen erg gun stig getuigenis van haar goeden smaak af. De „Berl. Allg. Ztg." zegt. dat het grootste EDgelsche leger, dat ooit in ©en oorlog op de been la geweest, zich tegenwoordig in een gevaariyken toestand bevindt en dat de fout aan lord Roberts te wfiten is. Lord Roberts heeft niet gedaan, wat de middelmatigete generaal altyd moet doen en. welke verwaarloozing Napoleon als een misdaad zou beschouwd hebben. Hij heeft zyn ver- blqdingslinies niet beveiligd. Het feit alleen, dat do Boeren de Kaap hebben kunnen binnen vallen, bewyst de schuld van lord Roberts. Wat Kitchener betreft, hy moet op hot oogenblik berouw hebben over zyn eerzucht, die hem er toe gedreven heoft de opvolger vaQ lord Roberts te worden, 't Ia waar, dat het te laat is. Lord Kitchener van Khartoem zal de reusachtige tactische en strategische fouten van lord Roberts buiten Pretoria niet kunnen herstellen. Uit het Ru8tenburgsche komt bericht, dat de Boeren van Buffelepoort naar Boschhoek trekken, welke plaats niet ver van Rusten burg in noordwestelijke richting ligt, hoogstens enkele uren te paard. Het klimaat is daar beter. De Victoria-manschappen hebben op 12 K.M. nfstand van Rustenburg 60 stuks vee buit gemaakt, dat zich in puiken toestand bevond. De naar Pretoria gezonden vrouwen en kin deren, voornamelijk afkomstig van Sterk stroom (oostelijk van Rustenburg) tellen onge veer 400; er z[jn tevens een aantal mauDon by. Ook hior wordt weer ondervonden, dat de burgers veel minder neiging hebben om zich oyer to geven dan voor enkele maanden. Generaal Sir F. Carrington, de man, die op zoo zonderlinge w[jze Zeerust, in het district Marico, ontruimde en dientengevolge het voor werp van een zeer giftige critiek, vooral in de Rhodesïaansche pors, is geweest, is met stille trom te Kaapstad aangekomen en even zoo Donderdag naar Engeland scheep gegaan. De generaal bracht een kort bezoek aan Milner, maar heeft zich tydens zyn oponthoud overigens zoo achteraf gehouden, dat het de algemeene belangstelling van militairen en burgers gaande heeft gemaakt. Majoor Driscoll, de Britsch-Indische officier die het naar hem genoemde vorkennerskorpa, by genaamd „de oogen van de 8ste divisie", heeft opgericht, is te Kaapstad ook al aan het recruteeren. De „Westminster Gazette" steekt den draak met Kitchener's bedreigingen tegen de Boeren, welke hy, in khaki-kleederen gehuld, in handen mocht krygen. De „W. G." zegt, dat ten eerste een gezaghebbende uitspraak over het al of niet geoorloofde van het dragen van een vijandelijke uniform als krygslist of anderszins ontbreekt Maar, in de tweede plaats tot wat zal do consequentie van het khaki verbod aan niet-Engelschon leiden? Zal byv. de Duitsche keizer er om afzien van zyn voornomen om zfin troepen in een soort grijsbruine stof te kleeden? li e r U Ifilre ZZ e f i o tv ton Woubrugge: Geref. Kerk. Zondagvoorm. 10 uren, en 's avonds halfzeven, de heer J. H. Jonker, Theo!. Student te Amsterdam. ACAD£MIEM£i;W8. L éi den: Geslaagd is voor het propaedeu- tisch examen in de geneeskunde de heer J. J. W. Coebergh. 19 JTannari. Thermometerstandgisteravond om 8 uren 0.5° C. 32.9° Fahrenheit, hedenmorgen om 8 uren 2° C. 35.6° F., 's middags om 12 uien 3.5° C. 38.3° F., 's namiddags om om 4 uren 4° C. 39.2° F. De verandering van „Guillaume Tell" in „La Poupée" is geen voordeel geweest, noch voor de directie, noch voor het publiek. Voor de directie, omdat de opkomst niet zóó was, als die na de „Teir'-aankondiging beloofde te zullen worden, want naar wy vernamen ging het met het plaats nemen dadeiyk heel aardig, Lerwyi de Schouwburgzaal gisteravond, vooral wat het parterre betreft, slechts matig bezet was. Voor het publiek, omdat de „Teil" oneindig hooger moet gesteld worden dan het nu opgevoerde, dat uitteraard een geheel ander karakter draagt. Er zou dan ook de gevolgtrekking te maken zijn dat men hier over het geheel meer voor groote opera's dan voor een opera comique gestemd is, vóóral voor een als het een libretto heeft ala Maurice Ordonneau aan „La Poupóe" gaf, waarmede nu juist iedereen zich niet zoo voetBtoots zal kunnen vereenigen, of het zou ■willen roemen. Daarentegen is de muziek van Audran meermalen allerliefst, vol opgewektheid en afwisseling, zelfs pakkend, wat bloek uit de houding van hen, die door hun aanwezigheid toonden stukken als het gisteravond voor het voetlicht gebrachte, niet te versmaden. Zy legden by horhaling veel ingenomenheid er mede aan den dag. Echter natuuriyk niet alleen om het werk, maar ook om de vertolking, want alle optreden- den waren biykbaar op hun plaats. Zy vormden een goed aansluitend geheel, van de voornaamste tot de kleinste solo-party en. Het leeuwen aandeel genoten echter wel mme. Lesoeur, die, behalve door haar zang, ook wegens haar langdurige nabootsing der bewegingen van een mechanleke pop onwillekeurig aller byzon dere aandacht moest trekken; de heer Roussel, die haar als Lancelot voortdurend flink ter zyde stond, en de heer Bourgey, die zich, trots den aard van het stuk, weer als een waardig zanger van de grand opera van het Haagache Fransche Theater deed kennen. Behalve op zang, kwam het, niet het minst in de tweede acte, in ruime mate op spel zonder zang aan, en ook dit gaf de opgekomenen reden tot groote tevredenheid, evenals in de derde acte het „ballet dos poupóes", waaraan ongetwyfeld veel zorg was besteed, en desgeiyka aan de kostumes en de décors, welke laatsten voor Leiden door hun beweeglykheid bepaald iets nieuws te zien gaven. Met de koren en het orkest werd eveneens voldoening betoond. Mme Lesoeur werd een fraaie bloemenmand voreerd. De Nederlandsche mail, van "W.-Indiö aangebracht te Hévre per „Prins Willem II", kan hier hedenavond worden verwacht. In de Kunstzaal van het schilderkundig genootschap „Pulchri Studio", te 's-Graven- hage, is een tentoonstelling geopend van wer ken (schilderyen en beeldhouwwerk) van wer kende leden. De catalogus telt niet minder dan 120 nummers, afkomstig van 114 inzenders. Beeldhouwwerk is ingezonden door Toon Dupuis, Henri Teixelra de Mattos en Charles Yan Wyk. In de „Staats-Crt." No. 11 z(jn o. a. opgenomen do statuten der „Maatsch. ter vervaardiging van en handel in gereedschappen voor zuivelbereiding en landbouw" te Zwam- merdara, bewilligd by koD. besluit dd. 18 Dec. 1900 met een kapitaal, groot f 50,000, verdeeld in 200 aandeelen, elk van 250, waarvan geplaatst zyn 74 aandeelen. Directeur de heer R. P. Spoor en commis sarissen de heeren D. Spoor en P. R. Spoor. De vennootschap heeft ten doel hot ver vaardigen van gereedschappen voor zuivel bereiding en landbouw en het dryven van handel in die artikelen. Naar de „N, D. Ct." met zekerheid ver neemt, zal H. M. de Koningin nog vóór Haar huweiyk met groot gevolg een bozoek brengen aan de gemeente Delft. De kerk bewaarder van de Groote Kerk te 's-Gravenhage, do heer Mondt, verzoekt mede te deelen, dat te zynen huize geen ge legenheid is opengesteld tot het bekomen van plaatsen ter gelegenheid van de huweiyks- plechtigheid van H. M. de Koningin. Volgens het „Hbl. van Antwerpen", spreekt men in België van een reis, die Koningin Wilhelmina na haar huweiyk door Europa zou doen. Men houdt zich reeds bezig met haar ontvangst te Brussel. Het stoomschip „Amsterdam", van Rot terdam naar Nieuw-York, passeerde 18 Jan. Prawlepoint; de „Sindoro" vertrok 18 Jan. van Padang naar Rotterdam. Telegramiuon. LONDEN, 18 J3n. (R. 0.) Er hebben gisteren verschillende ongunstige berichten geloopen over de gezondheid der Koningin. H. M. zou gisteren ongesteld zyn geweest en vandaag niet beter zyn; twee geneesheeren zouden heden naar Osborne zyn geroepen. Tot nu heeft men van Osborne geen enkele officieels verklaring kunnen verkrygen over den toestand, maar er ia reden te gelooven, dat er van avond of morgen een bulletin zal worden openbaar gemaakt. Het gerucht, dat de prins van Wales naar Osborne zou zyn geroepen, is ongegrond. LONDEN, 18 Januari. RO.) Een officieel bericht zegt, dat de groote spanning in het afgeloopen jaar in zekere mate het zenuw stelsel der Koningin heeft aangetast. De ge neesheeren zyn dus verplicht voor te schre ven, dat H. M. een volkomen rust beware in haar kamers en zich voor het oogenblik ont houd© van allo bemoeiing met de openbare belangen. COWES, 19 Jan. (R. O.) Koningin 7 dor ia had een goeden nacht en gevoelde zien .-.oden- morgen veel beter. LONDEN, 19 Jan. R0.) De Prins van Wales, die van plan waa naar Sandringham te gaan, vertrekt hedenmiddag naar Osborne. LONDEN, 19 Januari. R(7.) De „Liver pool Post" zegt, dat hef gezichtsvermogen der Koningin wederom te wenschen overlaat. Eon arts uit Wiesbaden is ontboden. De „Manchester Guardian" zegt dat de Ko ningin in de Kerstweek een lichten aanval vaq beroerte heeft gehad. OSBORNE, 19 Jan. RO.) Het offlcieele bulletin, dat hedenmiddag om twaalf uren ia gepubliceerd, zegt, dat de Koningin lydt aan een groote krachteloosheid, gepaard met ver schijnselen die ongerustheid veroorzaken. BERLIJN, 19 Jan. (R. O.) Naar het Wolff- bureau uit Londen verneemt, lulden de be richten omtrent den gezondheidstoestand der Koningin van Engeland zeer verontrustend) de naaste bloedverwanten verzamelden zion om haar ziekbed. Het Zutfensche gymnasium heeft eergisteren, naar de „Zutf. Ct." meldt, eeü tochtje op het ya gemaakt van Dieren waarheen men zich per trein begeven had naar Apeldoorn. Dr. Bruyns, de rector, opendé den stoet en door dr. Hooykaas werd zy ge-' sloten. Er namen 25 gymnasiasten, waaronder 4 meisjes, aan deel. Het reuzenbeeld der Parisienne,) welke den hoofdingang van het terrein dei Parysche Wereldtentoonstelling aan de Place de la Concorde kroonde, werd voor eenige dagen onder den hamer gebracht. jEen hande* laar verkreeg de reuzendame met den blauwen mantel voor f 4800. ADYEBTESTIE3. Geboren GEBRIT JOIIAXSES, Zoon van: 624 7 GERRIT JOHANNES VAN ESSEN en JOHANNA CATHARINA VAN ESSEN—geb. Peijstbb. Lkioen, IS Januari 1901. Bevallen van een Zoon MARIE A. H. WELLING, geb. Pokll. (Nieuwe Rijn 68.) 626 6 Algemeene kennisgeving. Heden werd one onderhart, nog geheel onverwachte, diep getroffen door het overlijden van onze innig geliefdo en onvergetelijke Dochter, na een kortstondig ljjden van slechts 10 dagen, ADRIANA MARIA, inden nog jeugdigen leeftijd van slechts 29 jaren. Allen, die haar gekend hebben, zullen beseffen wat w(j in haar ver liezen en den zwaren slag, welke ons treft. 1^9 19 O. COLPA. A. M. COLPA JACOBS. Lxidxh, 17 Januari 1901. (Heerengracht 116). Verzoeke beleefd van rouwbeklag verschoond te blijven. V)egen3 verdere ziekte-omstandigheden. Heden werden w(J diep getroffon door het nog onverwachte overlijden van onze innig geliefdo en onver getelijke Zuster, Behuwdzuster en Tante, na een kortstondig HJdcn van slechts 10 dagen, ADRIANA MARIA, in den nog jeugdigen leeftijd van alechta 29 jaren. Allen, die haar gekend hebben, zullen beseffen wat wU in haar verliezen en den zwaren slag, \volk6 ona treft. 490 2S I. COLPA. J. COLPA. C. COLPA-DE Cleb. C. COLPA. F. COLPA. P. COLPA-VAN OOSTKI. J. VERHOOG Colpa. P. J. VERHOOG. W. F. COLPA. M. COLPA. Lbozk, 17 Januari 1901. tV) co KJ Br O

Leidsch Dagblad | 1901 | | pagina 3