Uitverkoop, zal het magazijn „De Tijdgeest", uren zijn, Lees onze gratis verspreide Dagbladen. Wegens voorbereiding van den Boogewoerd 41, over de Watersteeg Het Magazijn zal gedurende den UITVERKOOP geopend zijn van des morgens halfnegen tot 1 uur en van halfdrie tot 's avonds 10 uren. IT* 12548 Zaterdag ld Januari. V. 198! I§eze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van <§pn- en feestdagen, uitgegeven. Vierde Blad. K-. LEILSCH MG-BIAD PRIJS DEZER COURANT; Voor Lelden per 8 maanden .■•«•tiiitïf 1.1®. Buiten Leiden, per looper en WUT (Senten gevestigd rijn 1.80. Franco per poet *-6B- PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 1 6 regels ƒ1.05. Iedere regel meer f 0.17$. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt f 0.05 berekend. Leiden, 19 Jannari. In de pastorie aan de Nieuwehaven, te .Rotterdam, is overleden de Hoogeerw. heer mgr. N. F. Taverne, pastoor der parochie 'van den H. Laurentius, deken van Rotterdam, 'kanunnik van het Haarlemsch kapittel, geheim 'kamerheer van Z. H. den Paua en ridder In j de orde van Oranje-Nassau. NIcolaaa Franciscus Taverne werd den 4den ijan. 1827 uit een respectabele burgerfamilie to Leiden geboren; Z.H.Eerw. heeft alzoo iden ouderdom van 74 jaren bereikt. Reeds vroegtijdig openbaarde zich in hem de roeping tot don priesterlijken staat, en werd hy naar 'tiet seminarie te Kuilenburg gezonden, dat jhy verliet om op het seminarie Hageveld ;zUn voorbereidende studiën te voltooien. Na theologische studiën op het groot-seminarie Warmond te hebben gedaan, werd de jonge [leviet den 15den Augustus 1850, alzoo reeds Op 23-jarigen leeftijd, priester gewijd. Allereerst werd de Eerw. heer Taverne be- I noemd i ot kapelaan aan de Mozes- en Aarons- kerk te Amsterdam, welke bediening hy ver wisseld© voor het ambt van leeraar aan het seminarie Hageveld. Na eenigen tjjd op War- jiDQond secretaris te z^jn geweest van Haarlem's eersten bisschop, keerde h|j naar Hageveld terug in zyn vorige functie, om daarna belast te worden met de zielzorg der parochie Assen delft. Den 2östen Mei 1870 werd pastoor Taverne overgeplaatst naar de parochie van den H. Laurentius te Rotterdam. Ruim dertig jaren alzoo heeft hij deze parochie, een der voor naamste van Rotterdam's stadsgedeelte, met nooit weifelende zekerheid bestuurd. In 1882 legde het vertrouwen van Z. D. H. den Bisschop hem de waardigheid van deken Op en in 1897 die van kanunnik van het kathedraal kapittel. De viering van ZHEws. zilveron pastoraat op 2 Juni 1895 en van zyn gouden priester feest op 15 Aug. 1.1. ligt eiken Katholieken Rotterdammer nog versch in het geheugen. X>e deelneming aan beido jubilé'a hot was ter gelegenheid van het laatstvermelde, dat Z. H. de Paus hem tot prelaat en H. M. de Koningin hem tot ridder benoemde tooDde genoegzaam, hoezeer de onvermoeide y voren werkkracht van den Hoogeerw. heer Taverne i de achting en den eerbied der Katholieken van die stad en der geestelijkheid van dekenaat en bisdom hadden verworven. De arbeidzaamheid en energie van dezen ge leerden priester (o. a. was Z.H.Ew. zeer ervaren In do patristiek) verdienden inderdaad be wondering. Hoewel hoogbejaard, hoeft hy tot hot laatste toe zelf z]jn parochie en dekenaat willen besturen en administreeren, en daarby voegden zich nog de zorgen van provisor van het seminarie. Doch al moest hy in den laatsten tjjd, door lichameiyk gebrek, den predikstoel op* en af-geholpen worden, zyn onverzetteiyke wilskracht hield hem staande, ien hy verzuimde nooit de gelegenheid om zyn parochianen zelf toe te spreken. Zondag ÏL nog droeg Mgr. Taverne de H. Mis op en hield de predikatie. Woensdag ochtend werd Z.H.Ew. door een lichte beroerte overvallen, die echter geen reden tot directe ongerustheid was. Den volgenden dag evenwel verergerde de toestand zeer snel, zoodat te 5 uren in den namiddag de laatste H. Sacra menten werden toegediend, en de familie werd verwittigd. Een zyner broeders kwam nog tydig aan: om I uur gisternacht overleed de deken; de andere familieleden zyn te laat gekomen. De overledene heeft een buitengemeen werkzaam, een welbesteed leven achter zich. Naar „De Maasb." verneemt, waaraan het bovenstaande is ontleend, zullen Zondagavond te halfzeven de Metten voor de overledene gezongen worden. Maandagochtend te 9 uren beginnen de Lauden, waarna de plechtige Mis van Requiem zal gezongen worden en de be grafenis op het R.-K. kerkhof zal plaats hebben. De heeren Joh. E. Byi en J. F. L. A. De Jagher, candidaten t. cL EL D. te Delft en 's-Gravenhage, hebben zich thans beroepbaar gesteld in de Ned.-Herv. Kerk. Tot onderwyzer aan de School met den Bybel te Hillegom is benoemd de heer H. Evers, te Amsterdam, die de benoeming heeft aangenomen. By het nederleggen gisteren van den krans namens den Duitschen keizer op het graf van Prins Frederik Hendrik, in de Nieuwe Kerk te Delft, was de Duitsche gezant ver gezeld van den gezantschapsraad von Jagow. De krans bestond uit lauwerbladen, versierd met violen, seringen en lelletjes. De Koningin en de Hertog zullen in de bruidsdagen, en wel Woensdagmiddag 6 Febr., een rytoer maken door Den Haag en om liggende gemeenten. De huweiyk8geschenken en andere hulde- biyken uit Amsterdam en andere plaatsen des lands, bestemd voor H. M., zullen kunnen worden aangeboden tydens het verbiyf van H. M. ep Hertog Hendrik in Maart te Amsterdam. De geschenken van de Haagsche ingezetenen of corporatiën zullen op een nader te bepalen dag, aan het huweiyk voorafgaande, in ont vangst genomen worden. Daar uit de ingekomen aanvragen van de buitenlandsche pers om tegenwoordig te zyn by de huwelyksfeesten van H. M. de Koningin gebleken ie, dat er groote belang stelling in het buitenland voor deze plechtig heid bestaat en België, Duitscbland, Frankryk, Engeland en Amerika persvertegenwoordigers zullen zenden, heeft het bestuur van den „Nederlandschen Journalistenkring" wederom de taak aanvaard, om zooveel mogelykdo be langen van binnen- en buitenlandsche pers te behartigen. In overleg met het bestuur der Haagsche Journalistenvoreeniging zyn dan ook pogingen aangewend by Ryk, gemeente en feestcommis sie te 's-Qravenhage om den journalisten uit den vreemde en uit Nederland hun taak ge- makkeiyk te maken. Dank zy die medewerking, zal men in staat zyn over een uitstekende loc£liteit als plaats van samenkomst en verbiyf der journalisten te beschikken. Het bestuur van „Pulchri Studio" was zoo welwillend het nog niet voor gebruik bestemde nieuwe gebouw in het Lange Voorhout voor een deel in huur af te staan voor de feestweek. Daar „Pulchri" zelf het huis nog niet heeft gemeubileerd zal de Kring zorgen voor be- hooriyke inrichting van de in gebruik te nemen lokalen, een ontvangstzaal, werkkamers, lees kamer, vestiaire en voor verlichting en hulp ten behoeve der vreemde vakgenooten. Ook het Hoofdbestuur van Post en Telegraphie heeft zyn medewerking toegezegd. Het voor nemen bestaat Zaterdag 2 Februari de lokalen in gebruik te nemen. Voor het Zuidafrikaansch museum te Dordrecht is de eerste bezending uit Parys, bestaande uit 77 kisten, Donderdag per stoom boot „Arie Scheffer" te Rotterdam aange komen. De stemgerechtigde deelhebbers der „Nederlandache Handel-Maatschappy" te Am sterdam hebben in de vacature, ontstaan door het overiyden van mr. M. C. Van Hall, tot commissaris gekozen den heer R. W. J. C. Van den Wall Bake. Naar wy vernemen, zal het bestuur der „Rotterdamsche Likwldatïekas" voorstellen, het dividend over 1900 te bepalen op f 39 per aandeel, of 26 pCt. over de gestorte f 150. {N.R.C) Mejuffrouw 0. A. Lugten, hoofdverpleeg ster in het Binnen-Gasthuis to Amsterdam, is tot directrice benoemd van het Nederland- sche sanatorium voor longlyders to Davos. De Haagsche gemeenteraad zal in de vergadering van Dinsdag 22 Januari o. m. behandelen een voorstel om aan H. M. de Koningin by gelegenheid van Hoogstderzelver huweiyk door de gemeente een huweiyks- geschenk aan te bieden. B. en Ws. stellen den Raad voor f 55,000 beschikbaar te stellen voor den, in de toe lichting op de begrooting voor de Gemeente gasfabriek voor 1901 in het vooruitzicht gestelden, bouw van vier nieuwe zuiverkiston met toebohooren en daarmede verband hou denden bouw van fundeeringen, scheidings muur en nieuw revivicatielokaal, een en ander in en naby het nieuwe zuivorhuis op het terrein der Gemeentegasfabriek alhier. Bodegraven. Op 15 Jan. jl. bedroog hot aantal leerlingen op de openbare school A, alhier, juist 200. By het dageiyksch bestuur dezer gemeente ia ingekomen een verzoek met byiagen van A. Verbeek, smid alhier, tot het oprichten van een smedery, langs den Goudschen straat weg, op het perceel, kadastraal bekend in Sectie C No. 2652. Op Dinsdag 29 Jan. a. s. bestaat er ten gemeentehuize gelegenheid om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen. Munt ons dorp al niet uit door veel natuurschoon en stellen wy daarom de enkele fraaie wandelwegen zeer op pry8, binnenkort zullen wy het verlies hebben te betreuren van de prachtige en in den zomer lommerryke iepeboomen by de hofstede „Paardenburg", aan don weg naar Zwammerdam. Deze zware boomen, die den weg tot een laan maken, zullen eerstdaags geveld worden. Tot ouderling in de Ger. Kerk, alhier, is herkozen de heer L. N. Gründmann. Voorhout. De Voorhoutscho IJsclub hoopte a. b. Dinsdag op de Haarlemmertrokvaart naby de Voorhouterbrug een hardrydory te doen houden ten behoeve der minvermogende ingezetenen. Do Sociëteit „Door Vriendschap Bloeiend" hield deze week haar jaariykschen feestavond in het.Stationskofflehuis. Het was er recht prettig en gezellig, zoodat de leden nog dikwyls met genoegen zich dien avond zullen herinneren. President Krugcr. Namens president Kruger Is by het Utrechtsch comitó voor ontvangst bericht ontvangen, dat Z.H.Ed. volgaarne door dat comitó zal worden ontvangen, en ook bereid is later een officieel bezoek aan Utrecht te brengen. In verband hiermede heeft genoemd comitó tegen heden avond een groote openbare vergadering belegd, ter bespreking van de voor de ontvangst te nemen maatregelen. In de „Review of Reviews" deelt de heer W. T. Stead mede, dat president Kruger nog steeds te 's-Gravenhage wacht op de mede- deeling van het geheele herstel van den Tsaar, om zyn verzoek te doen, door den Keizer van Rusland te worden ontvangen. De Utrechtsche correspondent van de „N. R. C." echryft: Omtrent het verbiyf van president Kruger alhier kan worden medegedeold, dat In het „Hötol des Pays-Bas" voor hem en zyn ge volg, bestaande uit achttien personen, tegen Dinsdag a. 8. zyn besproken vyf salons met de noodige slaapvertrekken. De vertrekken van den President zyn gelegen op de eerste verdieping, omdat hy daar volstrekt niet kan gestoord worden, zelfs door de feestelykhoden, die dikwyi8 in den wintertuin van het hotel plaats vinden. Tot het gevolg van president Kruger behooren de familiën Eloff en Grobler, alsmede dr. Heymana, zyn secretaris, de heer Van Boe8choten, en het driemanschap, allen met hun bedienden. Logies ia voorloopig be steld voor een maand. Van andere zyde verneem ik nog, dat er sprake van geweest is (en zelfs nog is), dat de President zich hier vooreerst metterwoon zou vestigen en er reeds onderhandelingen moeten gevoerd zyn over het huren van een huis in het Hoogelandapark in de Emmalaan, waar ook de heer Sprenger van Eyck, de heer Ameshoff en andere aanzieniyke Ingezetenen wonen. By zyn komst In het hotel Dinsdag a. 8. zal president Kruger in den wintertuin begroet worden door Psalmgezang van het Palestrina- koor, tot welke begroeting reeds Z.H.Ed.'s toestemming moet verkregen zyn. Ondanks de strenge rust, die den President door zyn goneesheeren is aanbevolen, wordt hier voortgegaan met het teekenen van een adres aan Z.H.EJ., oin hem te verzoeken zyn incognito op te heffen en daardoor gelegenheid te geven aan de burgery tot offlcieele be groetingen. Het tfttiwclijkslled. Op uitnoodiging van het bestuur der „Ver- eeniging tot verbetering van den Volkszang", te Amsterdam, heeft dr. E. Laurillard een feestlied gedicht ter gelegenheid van het huwo- lyk der Koningin, on Richard Hol heeft het in toon gozot. De tekst luidt: "Wilhelmina van Nassouwet Neerlands lied klinkt om Uw troon; Neerland huldigt U als Vrouwe Met zyn hoogsten jubeltoon t 't "Wenscht, dat immer liefde on trouwe, Zegen stichtend, met U woon', Vreugd U biede, bloei ontvouwe, Krans van rozen om Uw Kroon. Vorst, door 'tedel hart vorkoren, Dat veel duizend harten boeit, 't Juichend Welkom 1 doen we U hooren, Aan de volle ziel ontvloeid. Wees een zegen, ons beschoren, Waar de blyde dank uit groeit: „Voel verloren, veel herboren, Neerland en zyn Stamhuis bloeit." De „Voreeniging tot verbetering van den Volkszang" heeft haar bundel liederen van 1898 nu door den heer W. Versluys te Am sterdam opnieuw doen uitgeven, verrykt met dit „Huweiykslied", en tracht, in de eerste plaats rekenende op de hulp der onderwyzers, op deze wyze ook by do feesten van dit jaar zekere eenheid in den volkszang te brongen. Het lied is tweestemmig voor kinderen, maar ook vierstemmig voor mannenkoor en gemengd koor geschreven. Naar aanleiding van dit feestlied(?) schryft men aan de „N. R. C." het volgende: „Evenals voor drie jaar is het dus de Vor eeniging tot verbetering van den Volkszang, van wie in deze de uitnoodiging tot dichter en componist uitging, en het bestuur hoopt, dat met dit lid onder medewerking vooral van de volksschool ook by de feesten van 1901 de eenheid van het volksgezang ver zekerd zy. Of dit doel bereikt zal worden De woorden zyn er niet naar, om door de kleinen begrepen te worden, laat staan meegevoeld. Vooral van de laatste drie regels van het eerste couplet zal het bezwaarlyk gaan, den zin te doen doordringen tot het kinderbegrip. Nu was het voor den poëet dezen keer moeilyker om den rechten toon te vatten, dan by de Inhuldigingsfeesten. Er steekt allerminst iets min-vleiends in jegens Hertog Hondrik, te durven bekennen, dat do verloving der Koningin by ons volk geen spontane vreugde heeft gewekt. Het zyn waariyk niet de minst gelukkige gezin nen, waarin de plotseling opduikende aan staande van een der dochteren met eenige terughouding wordt ontvangen. Men heeft zich aan het denkbeeld eerst te wennen, dat de kring staat te worden verbroken, zich te verzoenen met de gedachte, dat een vreemds zich meester wist te maken van het hart van een der zuateren, en men begroet den vreemdeneend, met een terughouding, die bestemd is plaats te maken voor harte- lyke sympathie, zoodra men komt tot het besef, dat de kring, in plaats van armer ge worden te zyn, zich met een nieuw lid heeft verrykt. Zoo is het ook met Hertog Hendrik gegaan. Niet alleen het naïeve volksgevoel heeft, by het vernemen van de verloving onzer Koningin, zich niet zoo dadelijk kunnen verzoenen met de omstandigheid, dat een vreemde prins aan het groote gezin „ons Willemyntje" is komen ontrooven maar ook dat deel des volks, hetwelk de dingen dezer wereld meer prozaïsch pleegt op te vatten, heeft zich jegens Hertog Hendrik allerminst toeschieteiyk getoond. Men heeft hem integendeel, van het oogen- blik af, dat hy een voet zette over de grens, met immer wakend critisch oog gemeten, in al zyn doen en laten scherp gecontroleerd en bedild. Hy mag niet jagen als het hem lust, tenzy hy de kans wil loopen te worden gehouden voor iemand, die louter vreugde vindt in het jachtbedryf; hy mag niet in het tenue gekleed gaan, waarin zyn aanstaande zelf hem biykbaar gaarne ziet; hy mag zyn bruid geen paarden van edel ras ten geschonke geven hy, die uit een land komt, om zün paarden wyd ver maard kortom, Hertog Hendrik heeft aller minst te klagen gehad over „trop de flours", die men in ons land hem voor de voeten heeft gestrooid. Het is zoo erg niet gemeend geweest I Dit zit er achter, dat men den beste voor ouzo Koningin niet goed genoeg acht. Ik wil maar zeggen de rechte stemming, waaruit een opwekkend, een biy volkslied heeft te ontspringen, is er voor het oogenblik niet. Die kan oi eerst zyn, als het volk van Nederland en Hertog Hendrik elkander nader zyn getreden en het blyken zal, dat de kring van ons Volksgezin door zyn komst zich heeft verrykt en hy ons stam huis in levenskracht heeft doen toenemen l" i

Leidsch Dagblad | 1901 | | pagina 13