Gemeenteraad van Voorhout. Tegenwoordig de heer J. G. M. Van Griet- huysen, burgemeester, en alle raadsleden. De Voorzitter heet den leden hartelijk wel kom in de eerste vergadering des jaars, wenscht hun geluk en voorspoed toe, zoo voor henzelf als hun gezinnen, en spreekt den wensch uit, dat de beraadslagingen zullen strekken tot den bloei en het welzijn der gemeente. De leden betuigen den Voorzitter hun dank voor de aangeboden wenschen. De Voorzitter deelt mede, dat bij de laatste kasopneming aanwozig bleek f 1314.13, dat goedgekeurd werden terugontvangen de reke ning over 1899, de begrooting voor 1901 en het 8uppl. kohier van den hoofd, omslag over 1900, dat de r\jk suit keering bedroeg/" 2039.28, alsmede, dat de jaarwedde van den ontvanger is vastgesteld op f 200. Ingekomen was een verzoekschrift van Bloembollencultuur, om bestrating en opmeting der gemeente-losplaats en om een verordening te maken op de wegruiming der geloste stoffen. Goedgekeurd werd een voorstel van B. en Ws., om hen te machtigen tot onderhandeling over aankoop van een terrein in de Kniplaan voor den aanleg van een nieuwe losplaats, alsmede om de kosten daarvan door deskun digen te doen opnemen. Bepaald werd tevens, dat het deskundigen uit de gemeente zullen zijn en ook dat de bestaande losplaats zal worden opgemeten. Tot leden der commissie tot wering van schoolverzuim werden benoemd de heeren J. Van Dobbelen, L. Prins, Anth. Jansze, J. Van der Hulst en G. Damen. De heer G. Prins deelt mede, dat hy zich niet langer met het toezicht op de wegen wenscht te belasten, waarop de Voorzitter hem dank brengt voor de aan de geraeento bewezen diensten. Tot vasten wegwerker wordt daarna aan gesteld A. Van der Lans, op een belooning van f 7.60 per week gedurende 9 maanden en van f 1.50 per dag gedurende de maanden Juni, Juli en Augustus als wanneer hij twee dagen per week zal moeten werkzaam z\jn. De af- en overschrijvingen op de begroo ting, dienst 1900, worden zonder hoofdelijke etemming goedgekeurd. Aan B. en Ws. wordt een krediet van f 100 verleend tot het geven van een schoolfeest bi) gelegenheid van het huwelijk van H. M. de Koningin. Goedgekeurd wordt, den grond, waarop hot brand8puithuia staat, weder onderhands voor denzelfden prijs in te huren, alsmede dat het hakhout van de boomen in de Kniplaan publiek zal worden verkocht. De heer G. Prins klaagt over de schade door loeloopende honden in de tuinen toege bracht, waarom wordt besloten, dat B. en Ws. In de volgende vergadering voorstellen zullen indienen tot verhooging der hondenbelasting, waarna de Voorzitter do vergadering sluit. INGEZONDEN. Naar aanleiding van de door X. ingezonden stukken wensch ik een paar opmerkingen te maken. Het komt mij toch voor, dat de door X. gevolgde weg om uiting aan zijn vermeende klachten te geven, niet de juiste is. Wanneer er redenen van ontevredenheid bestaan over de werkzaamheden, die het bestuur der Saasen- heimsche IJsclub laat verrichten, dan dienen die redenen eerst behoorlijk geformuleerd, hetzij mondeling of schriftelijk, aan dat bestuur te worden te kennen gegeven en eerst dan, wanneer het weigert daaraan gehoor te verleenen, heeft X. m. i. het resht door middel van een courant publiciteit te geven. Dat de schrijver zich achter een anonymiteit verschuilt, acht ik een besliste fout. Zeer juist vind ik het, dat het bestuur der Bassenbeimsche IJsclub zich niet verwaardigt anonieme klachten te weerleggen. Als m|jn persoonlijke ondervinding wil ik X. nog zeggen, dat ik van de door hem opgeuoemde fouten niets heb kuDnen bespeuren. B. J. Krol. Sassbnheim, 18 Januari 1901. KOIX>Nl£N« BATAVIA, 20—24 December. Het „Bat. Nbld." meldt: Blijkens bi) het departement van marine ontvangen telegra- phisch bericht zijn Hr. Ms. „Sumatra" en „Serdang" respectievelijk 16 en 18* December van Thuraday-eiland vertrokken. De „Sumatra" zette koera naar Timor Koe pang, terwijl de „Serdang" naar Fak-Fak atoomdo, om van daar de rela voort te zotten naar Doreh, de Mapia- en de Tenimber-eilanden. De leeraar aan de hoogere burgerschool te Semarang R. Lammenga heeft, volgens het „Bat. Nbld.", wegens volbrachten diensttijd eervol ontslag uit 's lands dienst gevraagd. Goedgokeurd is, dat de wd. resident van Japara wegens deugdelijk geconstateerd mis gewas, aan eemge dessa's van zijn gewest gedoeltelyke vrijstelling van de betalmg van landrente over het jaar 1900 heeft verleend tot een gezamenlijk bedrag van f 29,418.21. De aanbesteding voor de levering van rooden wijn ten behoeve van de departemen ten van oorlog en van marine in Nederlandsch- lndiö, gedurende de jaren 1902, 1903 en 1904, zal, blijkens een bekendmaking in do „Java- Ct." van 18 December, op 6 Juni 1901 worden gehouden. Bat, Nbld) Het aan F. Th. von Kotach, administra teur lste kl. bij de tinmijnen op Banka, wegens ziekte verleend binnenlandsch verlof naar Soekaboemi, welk verlof om dezollde reden met een maand ia verlengd, is om geJyke reden nader verlengd met een maand. Het aan den 2den luit.-kwartiermeester bij de militaire administratie F. J. G. Janssens wegens ziekte voor den tijd van oen maand verleend verlof naar Soekaboemi, welk verlof om dezelfde reden met een maand is verlengd, is om gelyke reden nader met drie maanden verlengd, door te brengen te Soekaboemi en Tjimahi. Door deo Gouverneur-Generaal van NecL-Iodiö zyn de volgende beschikkingen genomon: CIVIEL DEPARTEMENT. Verleend: Wegens langdimgen dienst een jaar verlof naar Europa, aan den commies voor deo stationsdienst by den dienst der exploitatie van Staatsspoorwegen ter SuoiaUa's Wee ticaal JL f. Th. De Baadt. Bij den landraad te Bindjei [Oostk. van Sumatra]. Ontslagen: Eervol als lid, wegens vertrek, J. Tb. Pouse en (J. S. Jeronimus, op verzoek, H. J. Stoo, ouder dankbetuiging voor de door hen bewezen diensten. Beuoemd: Tot lid C. E. Haitink, administra teur van Poengei, H. P. Witsen Elias, administra teur van Paja-llakong. J. li. Coster, administra teur van Kwaia-Mentjirim, E. C. Hansen, admini strateur van Padang-Tjermiu en Tjan Kim Tam, handelaar aldaar. Bij de üi- en uitvoerrechten en aocijnzen. Overgeplaatst: Van Soengei Goentoeng naar Prigi Radja, [Rioaw en OnderhoonghedenJ den ontvanger F. H. Weaterkarap. Werkzaam gesteld: Als ontvanger op 150 's maands, den verificateur der 5de klasse V H. Veldman en geplaatst te Soengei Goentoeng. DEPARTEMENT VAN OORLOG. Overge plaatst: De eerste luitenant der artillerie W. O. C. Holle van do een en twintigste compagnie artillerie (vierde voldbattern) te Banjoe Biroe naar het detachement der zevende compagnie artillerie te Soerakarta. Geplaatst: By aankomst in Indiö: te Batavia, de ofbeier van gezondheid 2de kl. II. J. Stigter, bestemd voor den dienst hier te lande. Overgeplaatst: Bij het rechterhalf eerste bataljon de eerste luitenant bij het tweede garni zoensbataljon van Atjeh, H. H Townsond; by het vyftiende bataljon de kapitein by het garnizoensbataljon van rulembang te Djambi, G. K. Jochems; bij het garnizoensbataljon van Palembsng, de kapilein bij het vijftiende bataljon D. Gout. Geplaatst: By het garnizoensbataljon van Celebes. Meoado en Timor, de twoede luitenant uit Nederland verwacht wordende, zynde bestemd voor den dienst bier te lande, VV. H. Cassa. DEPARTEMENT VAN MARINE. Overge plaatst: Van Ur. Ms. „Java" naar Ilr. Ms. „Koning der Nederlanden", onder eervolle ont heffing van het bevel over Hr. Ms. „Java" de luitenant ter zee der lste kL H. A. Schoonhoven; van Hr. Ms. „Holland" naar Hr. Ms. „Java" als commandaot de kapitein luitenant ter zee J. C. Cramer,* van llr. Ms. „Koning der Nederlanden" op de „Holland" als eerste officier de kapitein-luitenant ter zee P. T. Van der Velden Erdbrink; van Hr. Ms- .Koning der Nederlanden" op de .Java" als eerste officier de luit. ter zee 2de kl. F. L. Ram bonnet van Hr. Ms. .Koning der Nederlanden" op de „Holland" de luitenants ter zee 2de kl. J. Van der Bilt en J. C. Braudt Uorstius; van Hr. Ms. „Holland" op de „Koning der Nederlanden" de luitenant ter zee 2de kl. C. F. Kruisinga. Vergunning: Verleend om te repatneeren: wegens laugdurigen dienst in deze gewesten, aan den luitenant ter zee Isle kl. H. A Schoon hoven; wegens particuliere belangen aan den luitenant ter zee 2de kl. H. C. Dudok van Heel. Verliezen ven hel Enplsche leger, tooals dit voorkomen in de Daily Graphic a a <s Q 3 O a D O Gowond. o a O SS e o >rJ Overleden aan ziekte. M S» S- H CD 14 Jan. 29 57 23 16 19 68 73 7 4 lö 11 42 14 46 13 11 13 18 2 25 1 18 8 11 8 19 I9 Totaal. Bel egerings munten. De jongste mede leelingen ovor de belege- ringsmunten van Mafoking heeft den Parjjschen Cosmos aanleiding gegeven tot een interes santen geschiedkundigen terugblik. Wanneer een legeraanvoerder of de gouver neur eener stad in geval van belegering het geld in zyn kas ziet slinken, dan neemt hy, zooals bet tydens de oorlogvoeringen in de veil jopen eeuwen meermalen voorgekomen is, zijn toevlucht tot het uitgeven van een soort van noodgeld, dat uit een of ander goedkoop materieel vervaardigd is, en eerst na het op heffen der belegering in goede munt omge ruild wordt. Het gaat natuurlijk niet aan. dat zulke belogeringsmunten, ondanks de minderwaardige stof, waaruit zy vervaardigd zjjn, geon waarde bezitten zouden, integen deel hebben de muntverzamelaars, zoolang die er zyn, er steeds de hoogste pryzen voor betaald. Het noodgeld gedurende de belege ring van Mafeking bestond uit papier en zal wel den naam van „banknoten van Mafeking" blyven behouden. Buitendien is er belegeringsgeld uit koper, tin, lood en zelfs uit leder bestaande. Zulke uit leder bestaande munten weiden byvoorbeeld ge durende een belegering uitgegeven, die de Noord-Fransche stad Arras door de Engelschen te doorstaan had. Uit leder werd ook het geld vervaardigd, dat Keizer Froderik II gedurende den oorlog tegen de Italianen in de jaren 1241 '47 zich genood zaakt zag uit te geven. Deze leder-munten droegen op de bovonzyde de beeltenis van den Keizer en op de keerzyde een adelaar. Loo- den geld liet de commandant van Chautereine slaan, terwyi hy het leger van Maria van Bourgondié in St.-Omer belegerde. Zulke noodmunten hebben byna alle mogelyke vor men aangenomen: rond, vierkant, vierhoekig, achthoekig en meerdere nog. Zelfs is eens eenvoudig de afdruk van het zegel van een gouvorneur in was, als geld gebruikt geworden. Uit de middeleeuwen zyq belogeringsmunten alleen by geschreven overlevering bekend; de eerste bewaard gebleven noodmunt stamt uit het beleg van Leiden in het jaar 1674. Uit de 16de eeuw vernemen wy reeds ver- scheidone malen van belegeringsmunten, zoo voornameiyk die der belegering van Pavia en Cremona door Frans I in de jaren 1624 en 1526, die van Weenen uit de belegering door Soliman H, 1629 en de Hollandsche stad Kampen uit het jaar 1678 met het inschrift: extremum subsidium (laatsto hulp). Uit lateren tyd kan nog herinnerd worden aan de munten van Tournay, die de gouverneur dezer Belgische stad uit zyn zilveren tafelgereedschap liet slaan en een geheel op zichzelf staand geval met zUn beeltenis liet voorzien; voorts die der belegeringen van Malnz 1793, Barcelona 1809, Antwerpen 1814 en Straatsburg uit hetzelfde jaar. In een byzonder werk over belegerings- munten voor ongeveer 100 Jaren verschenen, zyn 928 verschillende soorten opgeteld. Burgerlijke 8(anrt. ALKEMADE. Geboren: Theodora Cecilia, D. van P. Gortzak en C. De Prie. Jacoba Jo- banna Maria, D. van A. Verhaar eu T. Zoet. Overleden: C. Uutehoom, echtgt. van K Heetman, 78 j. Gehuwd: L. Van der Meer, wedr. van J. l'Anu, 30 j. en A. Van Zoen jd. 26 j. LISSE. Geboren: Petronella, D. van J. Beyk en C. Zuiderduvn. Marin Catharina, D. van J. Zwaneveld en J. H. Haseing. Catharina Lucia Anna Maria, D. van 8. Leegwater en E. Way. R1JNSBURQ. Geboren: Arie Abraham, Z. van fl. Hogewoning en M. Uittenbogaard. Johanna Cornelia, D. van C. De Best en M. Scho- neveld. Overleden: Johannes 4 m., Z. van J. v. d. Me^r on W. Star. Gehuwd: J. Postmus jm. 20 j., te Valken burg, en J. J. Prins jd. 19 j., te Rynsburg. STOMPWIJK. Bevallen: A. Overdevest geb. Menken Z. Overleden: G. A. W. Huisman Z. 2 j. VEUR. Bevallen: P. Weerdenburg geb. Mosseveld 'L Overleden: J. P. Bergman Z. 19 j. WOUBRUGGE. Geboren: Agatha Alida, D. van K. Hillebrand en M. Vink. Adnaau Keinier, Z. van R. Kroes en M. W. De Vor. Johanna Maria, D. van C. W. Lieverse en M. Rykelykhuizen. Catharina Johanna, D. van N. Liisseldorp en C. Westerhoven. Overleden: J. C. Beyk jm. 5 m. J. Zeven hoven jm. 8 m. L. Üillenaar, echtgt. van A. Borst, 59 j. AL ur Utbori chten. De aanvoeren van Gooische kaas blijven nog van beteekenis, de voorraad in de pakhuizen is vrij groot, vandaar een minder vlngge handel en terugloopende prijzen. Op dit oogenblik zyn de marktnoteeringen van Goudsche f 'l a f 2.50 lager dan verleden jaar om dezen tyd. Aan de huizen worden evenwel nog enkele fijne partijen ver kocht tegen prijzen, die wel eens een paar gulden boven de hoogste mai kt noteeringen gaan. De noteeringen van Edammer zyn de laatste weken ook belangrijk teruggeloopen en 2 a 2.50 lager dan in de correepondeerende week van 1900. In de vorige week was de hoogste noteeriog te Hoorn 29.5U voor kleine, commissie 28. Alle rnaar noteerde voor kleine hooikaas 26 Te Londen was verleden week de handel een weinig williger, doch ondergingen de prijzen geen verandering. in de Alblasserwaard werd de vorige week van 1725 besteed, in de Lopiker- en Krimpener- waard liepen de prijzen van lste soort Goudscbe van f 2626, 2de eoort/'ZOf 24; Edammer lste soort 26.50, 2de soort 22.50. V. D.) Leeuwarden, 18 Jan. Boter. Aangevoerd 8,4, 15/8 en 3,16 v. Eerste soort Kaas. Aange voerd 10,504 KG.; Nagel f 22.a f 24. Vee. De aanvoer bestond beden uit: 507 Run- doren, 802 Schapen, 603 Varkens, Bokken en Geiten, Paarden, totaal stuks, waarvan de noteering is als volgt: Stieren, enter- ƒ70 tot f 120, Twenter- 160 tot ƒ225, Ossen ƒ175 tot f 196, vette Koeien ƒ180 tot ƒ225, melke en kalve Koeien f 145 tot ƒ195, PiDken ƒ60 tot ƒ76, vette Kalveren 26 tot ƒ60, Graekalveren ftot nnchtere dito 8 tot ƒ11, vette bchapen 20 tot 24, weide id. 17 tot ƒ20, Lammoron tot vette Varkena 60 tot 70, magere dito 30 tot 40, vette Biggen f 20 tot 35, kleine dito 4 tot 6, Paarden f tot Vetie Koeien lste qual. 27 tot 29 c., 2de qual. 25 tot 27 c., 3de qual. 17 tot 20 e., stieren 25 tot 27 c., vette kalveren 25 tot 39 o., vette Schapen 24 tót 27 c., vette Varkena 20 tot 21 c.. Varkens Londensche markt 18 tot 19 c. per KG. In Rundvee was behoorlijk goede omzet; in Varkens handel willig en in VVolvee prijshoudend. Doveutor, 18 Jan. Boter per vat z8.a 28.50, afw. 25.a 26.60, per l/i« vat 12.a f 14.—, per KG. 1.15 a 1.36. Eieren f 6.60 a 6.60 de 100 stuks. Zwolle, 18 Jan. Boter. Aangevoerd 184/8 en 117/16 v. en 2640 stukken, wegende samen 6170 KG. Prys per vat 26.60 a 28.60, per KG. f 1.20 a 1.40. Alkniaur, 18 Jan. Kaas. Aangevoerd 240 par tyen, wegende 130,000 KG. Kleine f 29.Com missie ƒ28.50; Middelbar© f 29.Handel vlag. De oorlog tusschen Engeland en'Transvaal. Het door de Parysche Matin" ingestelde ODderzoek, waarvan ln het telegram in ons vorig nummer sprake ls (nl. het onderhoud tusschen een hooggeplaatst EDgelsch regeerings- persoon en den Londenschou correspondent van de „Matin") had plaats naar aanleiding van de geruchten, welke sedert een paar dagen ln verschillende hoofdsteden van Europa in omloop waren, dat de Nederlaudsche regee ring haar diensten als scheidsrechter had aangeboden, dat Engeland, met het oog op de jongste gebeurtenissen in Zuid-Afrika, lang niet ongeneigd zou zyn dat aanbod aan te nemen, dat minister Chamberlain door koningin Victoria naar Osborne was ontboden en dat de heden te Londen te houden ministerraad van groote beteekenis zou zyn, daar de Engel- 8che regeering over haar antwoord zou be raadslagen. De Londensche berichtgever van het blad, die alle reden had om aan te nemen, dat dit geen losse praatjes waren, begaf zich naar een lid der legeering en verzocht hem een onderhoud. Deze antwoordde hem, niet gerechtigd te zyn tot het geven van eenige inlichting omtrent hetgeen kon gebeuren, maar éón ding kon hy verklaren, omdat alle ministers dat hebben gedaan en het de grondslag is van de politiek van Hr. Ms. regeering: dat evenmin heden als gisteren of morgen Engeland een voorstel tot arbitrage zal aannemen, van welken kant en ln welken vorm dat ook mocht komen. Het bevreemdde den minister, een zoo duidelijke waarheid te moeten ver kondigen, aangezien iedereen na een oogenblik nadenken moest inzien, dat tusschen de Zuid- afrikaansche republieken en Engeland geen arbitrage mogeiyk is, want daartoe zou noodig zyn dat de beide tegenstanders bereid zyn, consessiön te doen om tot oen verstandhouding te geraken en de minister zou wel eens willen weten in hoeverre dat in deze mogeiyk zou zyn. Kruger heeft niet eens, maar wel tienmaal verklaard dat hy geen vrede zou aannemen, die niet de volstrekte onafhankeiyk- heid en onschendbaarheid van het grondgebied der beide republieken in zich sloot, terwyi Engeland even dikwyis heeft verklaard dat het geen vrede zou aannemen, welke niet de opheffing dier onafhankeiykheid omvatte. Op dat punt zyn beiden onwrikbaar en niet tot eenige concessie bereid. Bovendien, zoolang de tegenwoordige regee ring aan het bewind is en zy nog eeng publiek gezag kan uitoefenon, zal zy weigeren eenig voorstel van arbitrage te aanvaarden, omdat zulks voor Engeland een onverdiende (1) be- leedlging zou zyn. Noch in Europa, noch in Amerika ziet Hl een natie, die sedert het begin dar vyandeiykheden ais scheidarecbter geschikt zou zyn. Integendeel ziet zy slechts dat allen, die sedert hot begin van den oorlog de heltigste houding ten aanzien van Engeland hebben aangenomen, ook de vurigste voor standers van arbitrage zyn on juist deze zouden zicli vermoedelijk het liefst zelf als scheidsrechters opwerpen. Engeland zou wezeniyk wel diep gevallen moeten zyn, om in hot grootste proces, dat het sedert een eeuw hooft begonnen, zich te onderwerpen aan hot oordeel van rechters, die slechts woorden van haat tegen dat laüd in den mond hebben en wier uitspraak reeds vaststaat, voordat de partyon gehoord zyn. Neen, de regeering zal deze zaak ten einde toe doorzetten, welke offers zy het land ook moet vragen. De Boeren hebben gezegd, dat zy de wereld versteld zouden doen staan ovor hun verzetEngeland zal trachten haar te ver bazen door zyn openhartigheid. Het is moge- lyk, dat het eenmaal er van zou moeten afzien, de wereld te overtuigen, dat het goede recht aan zyn zyde is, maar nooit zal het er van afzien, haar te overtuigen, dat de macht aan zyn zyde is. „Niet wy", zoo besloot do minister, „maar een onzer politieke tegenstanders heeft gezegd, dat het voor Engeland een quaestie van leven of dood is, als overwinnaar uit den oorlog ln Zuid Afrika te voorschyn te treden. Wy aanvaarden die uitspraak en maken haar tot de onze, en waar er tusschen leven en dood geen middenweg is, weigeren wy zelfs maar een minuut te biyven stilstaan by voorstellen van hen, die slechts ons bestaan willen ver lengen door to beginnen met ons te dooden." Uit Pretoria wordt van Dinsdag gemeld, dat er nieuwe maatregelen zyn genomen, om e voorkomen, dat de te veld staande Boeren by voortduring op de hoogte worden gehouden van hetgeen er in het Britsche hoofdkwartier geschiedt. De Boeren uit de omgeving der stad hadden tot dusver toegang tot de markt en mochten vry in de stad verkeeren. Daar evenwei gebleken ls, dat deze bezoekers in gemeenschap stonden met den vyand en er herbaaldoiyk in geslaagd waren belangryke inlichtingen te verkrygen, ia bepaald, dat deze marktbezoekers door de voorposten zullen worden aangehouden, hun wagens met de producten worden door militairen naar de markt gebracht en later, na verkoop der goederen, met het geld weder aan de eigenaars overgegeven. De ambtelyke verliezenlyst vermeldt, dat de Boeren de Eogelsche gevangenen van Helvetia en Belfast hebben losgelaten, op de officieren na. Do Kaapsche regeering heeft een commu niqué verspreid, o. a. behelzende, dat oen kleine afdeeling Boeren, die Barkly-Oost heeft trachten te overrompelen, teruggedreven is met verlies van ettelyke gevangenen. „Central News" verneemt nit Standerton, dat zes Boeren-commando's onder Louis Botha te Carolina zyn samengetrokken, beschikkende over acht duizend Boeren, waarmee zy een nieuwen inval in Natal zouden willen doen. De Lord-Mayor van Londen, die ter eere van graaf Roberts een groote receptie wilde houden op Mansion House, heeft van den opperbevelhebber een dankbetuiging en een weigering ontvangen, in geiyken geest als Roberts dezer dagen tot den Lord-Mayor van Portsmouth heeft gericht. In de Engeische vorliezenlyst worden op gegeven als den 29sten December te Helvetia gesneuveld: 5 man, ernstig gewond 2 man, licht gewond één; gevangengenomen en nog in gevangenschap een kapitein, drie luitenants en twee minderen; door de Boeren losgelaten 226 man. Te Buitfontein zyn den 13den dezer vier man gewond. Uit Standerton wordt geseind: „De vyand biyft in den omtrek teekenen van rumoerigheid geven. Het dorp is thans zoo goed als onneembaar gemaakt." Het bericht over de gevangenneming van Willem Steyn komt van Boeren-vrouwen. Te Bulawajo is nog een eskadron vry willi gere gevormd. Te Pretoria worden „toebereidselen voor verdere operaties" gemaakt. De stad ls vol troepen. Een Boer te Johannesburg, Koekoemoer gebeeten, by wien nog wapens werden ge vonden nadat hy den onzydigheidseed had afgelegd, heeft terecht gestaan en is ter dood veroordeeld. Lord Methuen's colonne is uit Yryburg vertrokken en heeft de operaties in het Zuid westen van Transvaal begonnen. Men ver moedt, dat hy zyn tocht ook zal uitstrekken tot het Zuidoosten van Becbuanaland. Yryburg is sterk verdedigd met schansen en versperringen. Een- aantal noodiydende Burgers uit Trans vaal zyn byeengebracht in een kamp te Congella by Durban. Zy worden door de Regeering en de stad ondorhouden. De vreemde consuls hebben geweigerd de verantwoordelykheid voor de menschen op zich te nemen. Ze zullen nu per eorste gelegenheid naar Europa worden overgebracht. Reuter seint uit Pretoria: Alle Boerenge» zinnen en hun vee worden nu van het platte land overgebracht naar daartoe geschikte kam pen, waar deze menschen, hetzy vry willig uitge weken of niet, beschermd en gevoed worden. Zy, die zich uit eigen beweging hebben overgegeven krygen vol rantsoen; in die gevallen waar de echtgenoot nog op commando ls, wordt het gezin op gedeeltelik rantsoen gesteld, dat tot vol rantsoen verhoogd wordt wanneer de echtgenoot zich onderwerpt. Aan de uitgewekenen wordt alle gelegen heid gegeven om voor geld te werken, benevens andere voorrechten. De aanzieniyke burgers, die zich onderworpen hebben, krygen verlof om de kampen te bozoeken om zich te ver gewissen ten aanzien van de behandeling der uitgewekenen, daar er nog altyd fabeltjes verspreid worden over de noodelooa harde manier waarop die menschen worden behandeld. De heer Wilfrid Laweon schryft een brief aan de „Westminster Gazette", waarin hy wyst op de hopelooze vooruitzichten by den stryd in Zuid-Afrika. Hy wyst op den toe- nemonden afkeer van den oorlog in Engeland zelf en zegt, dat, hoe onpopulair een beetry- ding van het axioma, dat een eens begonnen oorlog moet worden doorgezet, ook zyn moge, men de feiten onder de oogen moet zien. En zelfs al biyft de zego aan de „groote bataljons", dan zal oerst de ellende na de z.g. onder werping recht beginnen. Slechts horstel der onafhankeiykheid van de Republiekon kan een oplossing brongen en eerst dan zal men van de Boeren bevredigende schikkingen kunnen verwachten. „Naluurlyk", aldus be sluit de hoer Lawson, „bestaat er een groot bezwaar tegen dit plan en dit is, dat het juist is. Maar dat is geen reden om_pr niet op te wyzen." De offlcieolo Engelscho verliezenlyst con stateert, dat de Eugelschon den llden dezer een ernstig verlies hebben geleden by Murrays- burg ln de Kaapkolonie (tusschen Graaff-Reinet en Victoria-Wost). De Engelsch-koloniale rui ters verloren kapitein Fitzherbert en vyf cava leristen aan gesneuvelden. Luitenant Fleming en vyftien manschappen zyn gewond; luite nant Venables en vier man worden vermist. Volgens de „Daily Express" zullen alle cavalerie regimenten, die fn Afrika onder de wapenen zyn, een geweer als bewapening krygen ia plaats van karabynen, ten einde als bereden infanterie direct dienst te kunnen doen. Het effectief zal 13,000 man zyn. Van Kaapstad zyn naar Engeland vertrokken de heer Merriman en generaal Carrington met zyn staf. De heer Sauer vertrekt de volgende week. Reuter meldde den 14den uit Dordrecht; „Men zegt, dat een afdeeling Boeren onder Myburg weer de Oranjerivier overgetrokken is. Het zyn grootendeels rebellen uit dit district eu de naburige. Er is hier een remonte depot opgericht door kapitein Turner, en er komen veel paarden binnen" Verder biykt, dat die paarden eigeuiyk gecommandeerd worden: wie ze niet goed schiks afstaat tot redeiyken prya", wordt gedwongen. Ook uit andere plaatsen in de Kaapkolonie komen dergelyke berichten. Maar dit gedeelte van Router's telegram is opmerkeiyk: „De Wet heeft zeer veel last bezorgd by zyn inval in de KoloDle en zyn bezetting van Dordrecht, door goederen o£ te eischen van Engelschen." De „Daily Mail" zegt, dat hier „moet" bedoeld zyn Petrus De Wet, niet de groote generaal. By geruchte wordt vermeld, dat een twin tigtal gevangen Boeren op de „Catalonia", op weg naar Ceylon, by het invaren van de haven van dit eiland des nachts overboord sprongen en een Russisch schip wisten te bereikeD, dat naar Odessa ia bestemd. De wacht vuurde op de vluchtelingen, maar er werd geen poging gedaan om het Russische schip aan te houden. Met vermoedt dus, dat de gevangenen ontkomen zyn. Van de Londensche G. L V/s, die den Zuidafrikaan8chen veldtocht hebben medege maakt, hebben zich tot dusver maar twaalf aangemeld om opnieuw te worden ingeiyfd. In het geheel zyn volgens de „MorniDff Leader" 600 aanmeldingen ingekomen. De mannen krygen 5 ah. per dag, 10 pond premie en, als ze gehuwd of kostwinner zyn, een verzekering van 260 pond ten bate van hun naastbestaanden. Ze moeten echter voor dat ze worden aangenomen proeven afleggen van hun schiotkuneL Uit Pretoria wordt aan de „Daily Mail" geseind: Generaal Paget heeft zyn strydmacht hier heen gebracht, om de troepen op hun verhaal te laten komen. Zy hebben zwaar geleden, velen zyn door koorts aangetast. Laffan's correspondent te Pretoria schat het geheele aantal Boeren, dat tusschen Belfast en Middelburg laogs de Oosteriyn staat, op 6000. De in ons vorig nummer gepubliceerde cyfers omtrent de zware verliezen der Engel schen by Belfast op den 7den, in het geheel 128 mau, bewyzen, dat de geiyktydige aanvallen der Boeren op vyf plaatsen op dien dag, alle slecuts het doel beoogden Belfast in handen te krygen. De aanval op Belfast, die volkomen geslaagd ia, was de eenig ernstig gemeonde; de andere vier waren slechts 8chynaanvalien, die ten doel hadden de aandacht van den vyand op die plaatsen af te leiden van de actie tegen Belfast. Van de 71 vermisten behooren er 65 tot het lste Royal Irish en 16 tot het 2de Shropshire lichte infanterie. De colonne van De Lisle, den 13den en 14den te Piketberg aangekomen, bestaat uit het 6de regimeut bereden infanterie, hot regiment uit Nieuw-Zuid- Wales, de Iersche yeomen, een sectie artillerie en een pompom. Volgens het laatste nieuws, daar ontvangen, houden de Boeren op het Zandveld zich rustig. Do redactie van de „Daily Mail" zegt, dat er veel ontevredenheid heerachc, onder de uit Afrika teruggekeerde troepen, militie en vrij willigers, wegens de vertraging in het uit betalen der achterstallige soldy, ondanks her haalde aanvraag; de toegezegde gratificatiën worden ook nog niet betaald. Naar de „Daily Maii* uit Kaapstad verneemt, zegt men, dat de westeiyke Boerenmacht oprukt naar de Bergrivier, in het district Malmesbury. Laffan meldt uit Kaapstad, dat do Engelschen opnieuw eeu groot kanon op den Tafelberg hebben geplaatst. Da correspondent van de „Standard" ta Kaapstad seint, dat de kas van de Kolonie ledig ls; het Kaapsche parlement komt tegen het laatst van April byeen om buitengewone oanvullings-kredieten toe te staan. De „Daily Express" verneemt uit St.-Peters- burg, dat verscheiden Russische officieren naar Zuid-Afrika zullen vertrekken om de Boeren te helpen.

Leidsch Dagblad | 1901 | | pagina 10