N* 12546 Donderdag W Januari A*. 1901. §eze jouraat wordt dagelijks, met uitzondering van fépn- en feestdagen, uitgegeven. M-Zuidafrikaansche Veroenigiog. Lenieii, 17 Januari. F1© uiileton. Het Püotograpliietoestel. DA&BLAD. PEIJB DEZEE 00TJRA2TT: Voor Lelden per maanden, •«•••((■•if 1.10. Bulten Leiden, per looper «o mar agentai gerestlgd rfln 1.30. Franco per poet m M i I i i i I t ii l-66* PRIJS DEK AD VERTEN TLËN: Van 1-8 regels 1.0B. Iedere regel meer 0.17J. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de etad wordt ƒ0.05 berekend. Af deeling Leiden en Omstreken, Ontvangen by den waarnemenden Penning- meesterf Zoeterwoudsche Singel 41: Door bemiddeling van het Leidsch Dagblad: Onder motto: „By een buitengewone ver gadering der Leidsche Scherpschutteravereeni- 'ging, waarby een Afrikaander tegenwoordig ;was"|. f 2.56. Gecollecteerd op de bruiloft van J. en M1.97. Bedragen kunnen worden toegezonden aan ';den waarnemenden Penningmeester of aan het Bureel van dit Blad. Ouza stadgenoot de heer K. T. Caron, die zich gistermorgen reeds met den trein <an hatfacht voor zaken naar Utrecht moest begeveo, is in den trein onwel geworden en heeft zich te Utrecht in het diakonessenhuis moeten doen opnemen. Ofschoon de toestand ernstig is, hopen wij van harte bet beste voor zijn herstel. Het .groot negerconcert" door .de be roemde Amerikaansche Jubilézangers uit Philadelphia", .met medewerking van de Zwarte Nachtegaal, de Ster van Amerika", dat gisteravond in de Stadszaal alhier plaats had en niet bijzonder veel pubhek tot zich had gelokt, begon met een teleurstelling. Hen had namelijk op het programma gelezen, dat door .orkest" zouden worden ten beste ge geven een marsch en een ouverture, en nu bleek alras, dat men onder .orkest" te verstaan had pianospel van zekeren heer J. De Leeuw, uit Den Haag. Behalve de twee nummers ter in leiding, kreeg men nog urie dergelijke .orkest"- voordrschten te hooren. Teleurstelling trouwens moet den geheelen avond dóór bet deel zijn geweest van hen, die vroeger reeds het genoegen hadden kennis te maken met neger- of Amerikaansche Jubilé- zangers. Dezen toch hadden toen heel iets anders, iets veel beters, iets meer degelijks aan te bieden dan hun vier stamverwanten, die gisteravond optraden. Dat kunstgenot, waarop gerekend was, gaven deze drie heeren en de dame, de Zwarte Nachtegaal, de Ster van Amerika, o. i. niet te genteten. De ver wachting omtrent hetgeen zy ten gehoore zouden brengen was bovendien zéór hoog ge spannen; vandaar zeer zeker, dat zjj nog minder moeten voldaan hebben. Hiermede willen wy evenwel niet zeggen, dat niets van hetgeen we te hooren kregen, de aandacht waard was; integendeel: wat mr. Terry op zyn mondharmonica te genieten gaf, was alleszins in staat de bewondering op te wekken, en ook de solo-zang van miss Bella, de quartetten en het samenspel op banjo en guitaar waren zeer goed aan te hooren; maar nog een6: de negerzaugere van voorheen waren het niet. En waar bleef hun contingent gewijde" liederen? De uitvoering van het geheele programma had iets cafó-chantant-achtigs, waartoe vooral de mimiek der heeren en de nationale neger dans meewerkten. Als onderdeel van een programma van Frits Van Haarlem zou hetgeen deze negerzangers te hooren en te zien geven meer tot zyn recht komen, beter op zyn plaats zyn en veel meer In den geest vallen dan gisteravond het geval was. De negers waren zeer vrygevig met extra- nummora. Vroolyke, gewillige menachen zyn het voorzeker 1 Wy brengen onder de aandacht onzer lezers, dat de heer SpiUenaar verhinderd Is hedenavond In hst Wykgebouw aan het Leven daal alhier op te treden. In Wierda's boekhandel (v. d. Ven) Breestraat hoek Vrouwesteeg, alhier, zyn enkele aquarellen en een zwart-teekening van L. J. M. Van Leeuwen geëtaleerd. Gedurende het 4de kwartaal 1900 werd het Koninklijk Kabinet van Schilderyen te 's-Gravenhage bezocht door 5562het Museum Meermanno Westreenianum te 's-Gravenhage door 27 bet Koninkiyk Penningkabinet te 's-Gravenhage door 76; het Ryks Museum te Amsterdam door 81,807het Eyks-Museum van Oudheden te Lelden door 1131het Ryks- Ethnographisch Museum te Leiden door 288; het Ityks-Museum van Natuurlyke Historie te Leiden door 864; het Ryks-Kabinet van Pren ten te Leiden door 41de historische zaal ln het Prinsenhof te Delft door 999; de Gevangen poort te 's-Gravenhage door 1599; het Muider- slot door 140; de Ruine van Brederode door 599 en het Monument te Heiligerlee door 880 personen. Blykens de ,N. D. C." heeft het bestuur der R.-K. klesvereeniging KatwykLeiderdorp zich tot bestuurders der R.-K. kiesvereenigingen in Zuid-Holland gewend, tot uitnoodlging eener vergadering op Woensdag 30 Januari a. s., te 's-Gravonhage, ten einde de vraag te over wegen of een provinciale Bond van R.-K. kiesvereenigingen in Zuid-Holland gewenscht is. Leden van het comité, dat zich in de Prinsestraat te 's-Gravenhage gevormd heeft, om deze straat tydens de huwelykBfeesten te versieren en te illumlneeren, hebben een ver zoekschrift tot H. M. de Koningid gericht om in hot betrekkelyke plan zoodanige wyziging te wdlen brengen, dat de koninkiyke stoet op den terugweg van de kerk naar het paleis de Prinsestraat passeert, waardoor de weg zou worden uitgebreid en ook bewoners van de Prinsestraat, de TousBaintkade, de Korte- naerskade en het grootste gedeelte van het Noordelnde gelegenheid zouden hebben den stoet te zien voorbygaan. Naar men verneemt, is tot dusver niet zoo zeer een commissie vau voorbereiding van de deelneming van Bcheveningen aan het défilé ter gelegenheid van de huwelykefeesten van de Koningin samengesteld, maar hebben de permanente commissie uit de reedecy en bestuurders van andere reederyvereenigingen een lyst ontworpen van 21 reeders, bande laars enz., om de plaats van Scheveningen ln het défilé te organiseeren. Tegen Vrydagavond is een vergadering belegd, op welke die heeren genoodigd zyn, om o. a. blyk te geven, dat zy zich de keuze laten welgevallen. Men spreekt van samenstelling van drie feestwagens, allegorisch voorstellende de haringvlsschery, de schrobnetviaschery en den vischhandel, terwyi de mogeiykheid wordt onderzocht van een vierden feestwagen, be trekking hebbende op de vieschershaven te Scheveningen, waarop zou worden aangebracht het borstbeeld van H. M. de Koningin, omgeven door een aureool, waarop staat uitgedrukt: .Wilhelmina-haven" en verder voorzien van verschillende emblemata. Ook zou er nu niet op voorkomen zooals by een vroegers gelegen heid: .Zuster Anna, ziet gy nog niets komen?" maar wel de aankondiging: De Haven is er." Ook de ministers Lely en Eland zullen niet vergeten worden. In een onder leiding van prof. Kooyker gehouden vergadering van de sub commissie Groningen der Tereeniging tot oprichting en exploitatie van volkssanatoria voor borst- lyders in Nederland, deelde de voorzitter mede, dat hy door de omstandigheden in den laatsten tyd voor de zaken der vereeniglng een meer passieve rol gespeeld heeft, dan hy zich had voorgesteld. Spr. heeft in beraad gestaan, voor hot presldeeren te bedanken en by heeft dan ook besloten, het voorzitter schap neer te leggen. Ook H. M. de Koningin- Moeder heeft hy verzocht, hem ontslag te verleenen als Ud van haar commissie. H. M. wenschte dit evenwel niet en het Koninkiyk woord was voor spreker, een oud-militair, een bevel, te meer, omdat er buiten hem zooveel uitstekends factoren ln de commissie zyn, en zyn minder actieve werkzaamheid zal daar niet worden gevoeld. Maar met het voorzitterschap der afd. Groningen is het anders gesteld. Voor die betrekking isnoodlg iemand, die er met hart en ziel by is, met veel energie, en sprekers energie is niet meer wat zy geweest is. Medegedeeld werd, dat in het plan voor den bouw van het sanatorium een wyziging gekomen ls. De kosten zyn nu geraamd op 188,000 voor den bouw en de installatie, de kosten van den bouw op ƒ99,800. De vroegere raming bedroeg 260,000. In zake de schenking van wyien mevr. Hoog - Enschedé, deelde de voorzitter mede, dat de vereeniging, als alles verkocht wordt, dadelyk in handen krygt 40,000 en later, als allen, aan wie legaten en dotatlén moeten worden uitgekeerd, overleden zyn, nog f 126,000. Voordat tot de stemming ter verkiezing van een lid in het bestuur der sub-commissie werd overgegaan, verzocht dr. Kooyker nadruk- kelyk niet op hem te stemmen. De beer jhr. Quintes stelde voor, prof. Kooyker by aoclamatle tot voorzitter te her kiezen en de vergadering juichte dit voor stel toe. Prof. Kooyker bleef zyn bezwaren hand haven. De stemming had tot resultaat, dat dr. Cr. All Coben gekozen werd met 7 stemmen. Dr. Groneman bracht namens de afdeeling dank aan prof. Kooyker voor het ontzagiyk vele, dat deze gedaan heeft voor de afdeeling en voor de zaak der volkssanatoria. (Applaus). Op voorstel van dr. Wiehers werd dr. Kooyker tot eere-voorzitter der afdeeling be noemd. (P. O. O.) Het aantal Nederlandsche studenten aan de Polytechnische Schoei te Aken bedraagt thans 47, onder welke 10 hospitanten. Ons land levert aan die school het grootste contin gent vreemdelingen. Met zekerheid kan .Het Ned. Dagblad" berichten, dat de heer J. N. Bastert, afge vaardigde der Tweede Kamer vanwege Utrecht U, zich niet weder verkiesbaar zal stellen by de eerstvolgende verkiezingen. De heer E. D. Van Walree, consul der Nederlanden te Shanghai, is ln de residentie aangekomen. Zooals met weet, was de heer Van Walree aldaar tydens de Chineesche verwikkelingen. Het hoofdbestuur der Nederlandsche Ver eeniging tot afschaffing van alcoholhoudende dranken heeft besloten aan de by de aan staande verkiezingen te stellen candidaten voor het lidmaatschap der Tweede Kamer opnieuw verschillende vragen voor te leggen in zake drankwetgeving. Te Leeuwarden is op den leeftyd van 72 jaren overleden mr. N. H. Van Nes van Meerkerk, oud-raadsheer in het gerechtshof aldaar. Men deelt ons uit Arnhem meds: De .Vierjaarlyksche" gemeentelyke tentoonstelling Tan kunstwerken van levende meesters, waar voor de gemeente een krediet van 2500 heeft toegestaan, zal gehouden worden van 16 Juni tot 1 Aug. 1901. Byvtyze van proefneming beeft de com missie voer die tentoonstelling besloten, ter beschikking van een jury te stellen drie gou den, drie verguld-zilveren, drie zilveren en drie bronzen medailles, benevens zes eervolle vermeldingen. Als jury-leden zyn benoemd buiten de commissie de heeren Jozef Israéh en Willem Marls, uit de commisele de heeren Sieger Baukema, Théophile De Bock en Willem Witsen, die allen hun benoeming hebben aangenomen. Het huldebiyk van het Nederlandsche leger aan H. M. do Koningin bU gelegenheid van Haar huweiyk bestaat uit een schlldery door J. Hoynck van Papendrecht, voorstellende de eerste ontmoeting van Nederlandsche en Pruisische troepen in den avond van den slag by Waterloo, naby Maison du Roi. Dit geschenk gaat vergezeld van een oorkonde, vervaardigd door den heer Eckstein, directeur der Topo- graphische Inrichting, benevens een beschry- ving van de op de schlldery voorgestelde gebeurtenis, door het lid der commissie, generaal-majoor WQppermann. Deze documenten zullen worden aangeboden ln een met toepasselyke ornamenten versierde zilveren doos. Tot lid van de Provinciale Staten in Over- ysel is gekozen de heer Meesters, met 967 stemmen, tegen 800 op den heer dr. Midden dorp, candidaat van de Werklieden-Kiesver- eeniging en de Centr.-Antirevolutionaire. Maandagavond is, naar het „Hbld." meldt, Hertog Hendrik naar Schwerin teruggekeerd. Ter gelegenheid van de huwelyksvoltrekking in Den Haag hebben vyf officieren van het groothertogelijk Mecklenburgsch fusilier-regl- ment No. 90, waarby Z. H. 4 la suite ver bonden is, een ultnoodiglng ontvangen van Koningin Wilhelmina. Majoor von Sannow, kapitein von Loeper, do eerste luitenants Zettrltz en Garthe worden vergezeld door den luitenant-kolonel von Paczensky und Tenczin. De gasten vertrekken den 8den Februari uit Rostock en Wismar en keeren 9 Februari terug. De minister van koloniën brengt ter kennis van belanghebbenden, dat ln 1901 voor twee jongelingen gelegenheid bestaat om te worden aangenomen, ten einde onder genot van een subsidie van 4000 te worden opgeleid tot militair-apotheker by het leger in Nederlandsch-Indië. Toor byzonderheden zie men de „Sts.-Crt." van heden. Met de nachtboot .Koningin Regentes" der Maatschappy .Zeeland" kwam gister ochtend te Ylisslngen van Londen aan de hertog van Connaught met gevolg, die met den aanslultenden sneltrein zyn reis naar Beriyn voortzette. Het bestuur der Ned.-Herv. Kerk te Buren ontving de tydlng, dat H. M. de Koningin de plannen van het monument, opgericht ter nagedachtenis van Prinses Maria van Oranje- Naasau, stichteres van het weeshuls, heeft goedgekeurd en daarby voegde 1000 ter tegemoetkoming in de kosten. Het stoomschip .Burgemeester Den Tex", van Amsterdam naar Batavia, arriv. 16 Jan. te Genua; de „Statendam" arriveerde 16 Jan. van Nleuw-York te Rotterdam; de .Zlngara" (Holland-Amerika-iyn) arriv. 16 Jan. van Newport-News te Rotterdam; de ,De Klerk", van Amsterdam naar Java, ver trok 16 Jan. van Suez; de „8tndoro" vertrok 16 Jan. van Batavia naar Rotterdam. Boskoop. De collecte, door de verschillende armbesturen gehouden aan de hulzen der Ingezetenen, met het doe! een uitdeeling te houden aan de behoeftfgen van alle gezindten, heeft ruim 206 opgebracht. Hazerswoude. Met het oog op het groot aantal kindereu uit naburige gemeenten, die onze scholen bezoeken, heeft de commissie voor armenbedeeling en schoolfeesten by gelegenheid van het huweiyk van H. M. de Koningin, zich met adressen gewend tot de gemeenteraden van Alfen, Oudehoorn en Koudekerk, tot het verkrygen van subsidie, opdat genoemde leerlingen in staat worden gesteld, in billykheid aan de feestviering deel te nemen. Hun aantal beloopt 160, waarvan alleen uit Koudekerk reeds 98. Koudekerk. Ten einde den weg te bekorten, zou Van S. alhier een sloot oversteken, waarby hy op het ys uitgleed en op zyn arm terecht kwam, zoodat dit lichaamsdeel, hetwelk reeds vroeger gebroken was, nu gekneusd werd. Woensdagmorgen ontstond er een schoor steenbrand in de woning van R. Door zout in den schoorsteen te werpen, was hy zeer spoedig gebluscht. Leimuiden. Op een keurig met vlaggen versierde baan werd den geheelen Dinsdag een geanimeerd ysfeest gevierd, waaraan door jongen en ouden deel genomen werd. Met allerlei spelen werden heelwat pryzen en prysjes aan den man gebracht. De com missie, die in zoo korten tyd dat alles wist uit te voeren, kan er op rekenen een volgend jaar by de burgery denzelfden steun te zullen ondervinden als heden. Dank aan de com missie 1 Lisse. Als een byzonderheid van dezen tyd des jaars kan worden vermeld, dat in den kerktoren alhier een duif twee eieren heeft uitgebroed. De moeder zorgt goed voor haar jongen. Oegstgeest. Dat de ysclub .Oegstgeesl" weet op te treden wanneer het de juiste tyd ls, bleek gisteren In den rulmsten zin des woords. Op het Kanaal alhier waren twee wedstryden georganiseerd: een voor jongens beneden de 18 jaren, gehouden ln den voor middag en waaraaD door 30 jongelui werd deelgenomen, en een voor personen boven de 18 jaren, waaraan 60 rydera deelnamen, die óf reden voor zlchzelven óf voor weduwen of behoeftige gezinnen. Deze stryd nam een aanvang des namiddags te twee uren. Het bestuur had een en ander zóó geregeld, dat niemand naar huis kon gaan zonder voorzien te zyn van de betrek kelyke bonnen. De uitslag van den jongenswedstryd was als volgt: late prys M. Van Sohulk, voor zyn moeder, weduwe, bestaande in een wollen deken, 4 pond spek, mud steenkolen en 8 maten erwten; 2de prys G. De Jong, voor zyn moeder, wed., 1 moltonnen deken, 4 pond spek, mud steenkolen en 3 maten capucyners, als premie winner. Voorts ontvingen de overige ryders respec- tievelyk 4 pond spek, mud steenkolen en 3 maten booneu en: 8 pond spek, mud steenkolen en 8 maten erwten of boonen. Hierby zy opgemerkt, dat het verschil In, prys tusschen den eersten-prys-winner en den i slschtsten ryder wel ls waar niet groot is, doch, waar niemand zou worden weggezonden zonder prys, heeft het bestuur vermeend deze pryzen voor de behoeftlgen aldus te bepalen. Boven, dien ontvingen de lste-prys- en premie. 8) Ik trachtte hem nog uit to hooren, maar hy gaf slechts vage, algemeene antwoorden, zoodat ik eindelek teleurgesteld opstond en afscheid van hem nam. Het onderhoud mot den ouden dokter had mij zeer ontstemd. Er zou echter nog meer gebeuren, dat myn zenuwen op de proef stelde. Op zekeren dag kwam ik in Jane's pronk- kamertje. Veel byzonders was daar niot te zien, maar Jane was trotsch op haar meu beltjes en ik moest alles bewonderen. Daar viel mijn oog op een verbleekte photographie, die my aantrok, ik weet zelve niet waarom. Jano vertelde, dat ze die by het opruimen in „The Grange" in een doosje met nog allerlei andere plaatjes gevonden had. „Het was zeker werk van mijnheer uit vroeger tyd," zeide ze. Het stelde een huis voor, zoo ze in de koloniën gebouwd wordon, laag, vierkant, met een veranda er omheen, en overschaduwd door groote boomen. Op de veranda zat een dame, naast haar een kind, en een groote hond lag op den voorgrond. Het kind riep geen enkele gewaarwording ln my wakker, maar de aanblik der dame deed my in hevige ontroering uitroepen: „"Was dat niet myn moeder?" Hoe langer ik er naar keek, des te meer werd ik overtuigd, dat ik geiyk had. Ik kon my wel is waar niets omtrent myn moeder herinneren, want ik was nog zeer jong, toen zij stierf maar de dams en het huis gaven my weer denzelfden vagen indruk van be kendheid, dien ik by het bezoeken van „The Grange" had ontvangen. „Jane, is dat myn moeder?" herhaalde ik. „Dat weet ik niet," antwoordde ze. „Toen ik op „The Grange" kwam, was uw moeder al een jaar dood. Deze photographie had ik ook nooit gezien voordat ik op den zolder dat kistje vond. Dat kleine meisje zou u wel kunnen wezen." Den geheelen dag kon ik aan niets anders denken. Ik sliep van vermoeidheid des avonds spoedig in en myn slaap was byzonder vast, totdat ik met een schok ontwaakte. Ik had buitengewoon duideiyk gedroomd. Sedert den moord had ik nog nooit zulk een droom gehad. Eigeniyk was hot meer een tooneel dan een droom: Ik stond op de stoep van een huis, een wit huis met een veranda hetzelfde, dat ik op Jane's photographie gezien had. De stoep kwam my heel hoog voor. Een dame wandelde in de veranda op en neer en riep my tot zich; ze had een witte japon aan. Ik wist, dat ze myn moeder was. Ik keek tot haar op, want ze was veèl grooter dan ik, klein meisje. Er was ook een heer in een wit linnen pak, die mama liefkoosde en mot vriendelyke stem tot haar sprak. Dat was myn vador. Ik liep om hem heen te spelen en by lachte zoo hartelyk. Hy zeide, dat ik zyn poesje was en hy rolde my op myn rug op den grond heen en weer. Er stonden boomen om het huis met puntige groene bladeren. Ik werd wakker, maar myn droom was zóó duideiyk geweest, dat ik alles zou hebben kunnen uitteekenen. Nu begreep ik opeens, dat myn verstand onbewust gewerkt had; voor den eersten keer na den nacht van den moord had ik mg iets herinnerd, dat vóór dien tgd gebeurd vaa. Ik bleef geruimen tyd rechtop in het bed zitten. Indien ik een spook gezien had, zou ik niet erger ontroerd hebben kunnen zyn. Terugziende als door een eindelooze reeks van jaren, stond dit tooneel weer voor my als iets, dat eenmaal, lang geleden, met myzelvo gebeurd was. Daarna was er een peillooze diepte, een onoverkomeiyke, duistere afgrond en dan de moord. Ik hield myn ooren dicht en bleef in elkaar gedoken zitten. Maar de droom scheen voort te duren; allee bleef even duidelyk. Hoe langer ik er over nadacht, des te moer beschouwde lk dat tafereel als iets, dat ik zelve beleefd had. Ik was er nu zeker van, dat ik in Australië was geweest. En slechts het aanschouwen der photo graphie had dien droom ten gevolge gehad. Ik beproefde nu my meer uit myn eerste jeugd te herinneren, doch, hoezeer ik myn geest pynigde, het gelukte my niet. Myn droom was als een fata morgana, die in de lucht bleef zweven, zonder eenigen samenhang met iets anders. Gedurende het overige van den nacht lag ik wakker zonder het in den droom aan schouwde tooneel te kunnen verdry ven. Zoo vroeg mogeiyk stond ik op en begaf my naar Jane: „Waar hebt ge dat plaatje met het huis er op gevonden, Jane?" vroeg ik. „Op „The Grange" staat nog een heele doos vol van die photographieën, miss! Geen mensch heeft er ooit naar omgezien. Ze liggen op den zolder. Zoolang uw vader leefde was het kistje gesloten, maar later hebben wy er in gesnuffeld. Sommige zyn nog veel erger verbleekt dan deze en mooi zyn ze geen van alle." „Me dunkt, dat ik ze moest gaan halen, Jane; wie weet of ze my niet van dienst kunnen zynl" Wy begaven ons nog dienzelfden morgen naar „The Grange" en haalden het kistje voor den dag. Voor het meerendeel waren het verbleekte afdrukken, volgens een ver ouderd systeem gemaakt, en meestal menschen en dingen voorstellend, die ik nooit had gezien. Ik bekeek ze niet alle opeens, omdat ik vreesde daardoor in de war te zullen raken. Het was beter een paar te geiyk te nemen en af te wachten, welken indruk zo op my maken zouden. Eenigo dagen later vertrok ik. Ik verbeeldde my, dat het verbiyf in Woodbury my niet verder kon helpen, en lk verlangde sterk uit die my zwaar op de ziel drukkende omgeving weg te komen. By tante Emma hadden myn zenuwen meer rust. Jane nam ik echter mede. Ik kon niet besluiten my van haar te scheiden. Hoewel ik my niet herinnerde haar vroeger gekend te hebben, scheen de genegenheid, die ik in myn eersten toestand voor haar gevoeld had, evenals andere gemoedsaandoeningen, weer in my ontwaakt te zyn. Ik gevoelde my met Jane zoo geheel op myn gemak, alsof wy jaren lang met elkander hadden omgegaan, hetgeen inderdaad het geval was geweest. Ik weet nu, dat het geheugen hoofdzakeiyk zyn zetel in de hersens heeft, terwyi de gemoedsaandoeningen tot den ruimeren werkkring van het zenuw stelsel behooren; een hevige schok kan het geheugen voor een deel vernietigen; niets is in staat de gevoelens en gewaarwordingen te doen verdwynen. Jane wenschte niets liever dan my te ver gezellen. Huurders had zy op het oogenblik niet en ook niet in het vooruitzicht. Haar zuster zou op het huis passen en haar tele- grapheeren, zoodra zy haar noodlg had. Ik wist, dat tante Emma biy zou zyn, als ik by1 haar terugkwam, en ook gaarne Jane zou ontvangen, ofschoon zy haar nooit gezien had.1 Zoolang vader leefde, had zy „The Grange" niet betreden wegens familie-onaangenaam-1 heden, die ze my dikwyia verteld heeft. Myn moeder was nl. een ryke, jonge weduwe geweest, toen myn vader met haar trouwde, t Ze was nog heel jong, toen ze met haar eersten man, een dominee, naar Australië' ging, en hy was twoe of drie jaar later op! zee verdronken, toen hy ee-n :eis naar Enge land had moeten doen. te had éón kindje,, een meisje, maar dat stiei f jong, en daarna( trouwde ze met myn vader, die haar in, Australië leerde kennen. Haar familie was zeer tegen deze verbintenis geweest. Myn vader bezat geen geld en myn moeder was ryk. Ton eerste had zy evenals tante Emma, haar eigen geld en bovendien had zy eon vry groot fortuin van haar echtgenoot geërfd. Dientengevolge had eerst mijn vader en daarna, ik het recht op de beide nalatenschappen.! Tanto Emma beweerde al tyd, dat myn vader om het geid getrouwd was en dat hy myn. moeder zeer hard behandeld had. Tegenspreken' mocht zy nooit; hy beschouwde haar raeer als een slavin dan als een levensgezellin. Dat was de reden, waarom tante Emma myn vader niet had mogen lijden en zooveel mogeiyk zyn gezelschap vermeden had. Toen Jane en ik te Barton-ou-Sea aankwa-; men, wa3 tante aan het station om ons aft# halen. Ik merkte tot myn spyt oogenblikke-' iy k, dat Jane geen sympathie voor haar gevoelde en haar voortdurond van ter zyde gadesloeg. tn»lgd.)

Leidsch Dagblad | 1901 | | pagina 1