IK 12545 Woensdag 16 Januari. A0. 1901. fëourant wordt dagelijks, met uitzondering van (§on- en feestdagen, uitgegeven. Eerste Blad. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT; Toor Lalden per maanden, i i I li ;f 1-10. Buiten Leiden, per ioopet en mar (genten gevestigd Etjn 1.89. Franco per poet 1.65. PRIJS DER ADVERTED 'i'lÜN Van 1-6 regels f 1.05. Iedere regel meer 0.17J. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt ƒ0.05 berekend. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Foor de Boerenkrygsgovaogenen en kuil Trouwen en kinderen. In dank ontvangen door mej. Briöt: ƒ2.50 van mevr. P. Leiden, 16 Januari. De Vereeniging „de Laecken-Halle", alhier, opent op 18 dezer een tentoonstelling van teekenlngen van Vincent Van Gogh, eigendom des hoeren Hidde Nyiand, te Dordrecht. Wy herinneren er hier by aan, dat betrek kelijk kort geleden een tentoonstelling van schilderden van Van Gogh is gehouden, maar dat deze teekeningen den kunstenaar ook van een anderen kant laten zien en daarom deze expositie een interessante aanvulling van de vorige is. Op de vergadering van den Leidschen Bestuurdersbond op 15 Jan. werd, naar aan leiding van de groote werkeloosheid, die hier ter stede In het bouwbedrijf heerscht, een commissie uit de vakvereenigingen benoemd, bestaande uit de leden F. Cornelisse, G. A. Tegelaar, J. Laterveer, F. W. J. De Jong, W. De Bolster, J. Kolderman en A. Tuinhof den Moed, die pogingen in het werk zal stellen, om zich in verbinding te stellen met invloedrijke Ingezetenen en op die wijze geld bijeen te brengen, ten einde den heerschenden nood eenigszlne te lenigen. Aan het Postkantoor alhier en de daar onder behoorende hulpkantoren werden ge durende de eerste helft der maand Jan. de volgendo brieven en briefkaarten bezorgd, welke wegens onbekendheid van de geadres seerden niet besteld konden worden. Brieven: G. Hoogstraten, Rypwetering; Van Meten, GeldermalsenT. T. T. v. d. Heide, Hart, Simonie, AmsterdamL. Munter, Dordrecht; mevr. Lansbergen, 's-Gravenhage; S. v. d. Laan, mej. J. Poetma, Leeuwarden; Christeaanse, mej. M. De Guns, Leiden; v. Vryoerghe de Coningh, Lisse; B. Boom, LokkerkerkN. De Vries, Martenshoekmej. Van Eede, Noordwyk; J. Spnnerveld, Oogst- geest; N. Bartels, Oud-Ade; Jb. v. d. Burgh, Weerheim, E. Kooy, H. J. Vingerhoed, Rotter dam; Missiehuis H. Hart, Tilburg; Joh. Konijnenburg, Wassenaar; P. C. Roovers, onleesbaar; M. S. E. Reynders, niet vermeld. Briefkaarten: Wed. T. Van Rongen, J. J. Smit, Rotterdam; wed. v. d. PostDe Rooy, KJuin, Bruining, Amsterdam; mej. G. J. Van Donselaar, Bussum; A. Reichert, Dordrecht; G. Langezaal, mej. J. H. G. De JoDg, E. Zware, 's-Gravenhage; A. v. d. Arend, H. Moosel, Leiden; W. Vervaak, Van Slagte, mej. R. Schuch, W. v. d. Voet, A. Putten, Rotterdam; mej. J. Zoetmulder, Schiedam; wed. ZwiJe, Utrecht; De BruynDe Roy van ZyudewtJn, wed. Oudshoorn, niet vermeld; 9 stuks zonder adres. Terugontvangen uit het buitenland: Brieven: D. Hogervorst, (onleesbaar) Frans De Vriee, Davos Platz; J. Berlage, Rome. Briefkaarten: M. Van Hooff, Brussel; Schmidt, Berlin; A. De Haas, Keulen. De Fransche mail wordt hedenavond alhier verwacht. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot professor der H. Schriftuur aan het seminarie Warmond den Weleerw. heer G. J. M. Kabel, die kapelaan was te Amster dam (H. Mi-ria Magdalei a De heer Van Boeschoten deelt mede, dat als president Kruger in beterschap blijft toe nemen, ZHEd. zich voorstelt aanstaande week, mogelijk leeds vóór Woensdag, van Den Haag naar Utrecht to vertrekken. Daar ZynHoog- Edele nog niet geheel hersteld is, zou hij gaarne zien, dat zijn reis derwaarts en zijn aankomst zonder uiterlijk huldebetoon plaats hebben. Te Utrecht zal president Kruger zijn intrek nemen In het „Hótel des Paya-Bas"; ook de Z.-A. Deputatie gaat naar Utrecht. De Presi dent vertrekt er Dinsdag a. s. heen, indien de weersgesteldheid het dan toelaat. Prof. Snellen zal een lichte operatie verrichten aan de oogen van den President, waarop voor don President een tijdperk van volslagen rust zal moeten volgen, waarna hy waarschijnlijk weder naar Den Haag zal komen. Het Perskantoor van het Algemeen Neder- landsch Verbond te Dordrecht verlangt het adres te weten van een in Holland uit Z.-A. teruggekeerde familie Frowein; alsmede van de heeron L. Ketlitz, C. Twaalfhoven, C. Loote en dr. L. J. Boesnach. Tevens zou het Perskantoor gaarne inlich tingen ontvangen omtrent de volgende nog in Z.-A. vertoevende personen: J. Spaan, op commando; Willem Halberstadt, by het Utrechtsch commando; Eeltje Byisma, hoofd eener chr. school te Bovenste Oog, Mooirivier, distr. PotchefstroomN. D. Groeneveld, ambtr. deptmt. van onderwys te Pretoria, op com mando onder goneraal Ben Viljoen; Honri Bevin, uitgever-drukker te Ermeloo, op com mando; C. Van Eycken, idem; J. H. Wenting, op commando onder veldkornet M. 0. Pretorius, on B. Rutgers, luit by Theron'i verkennings- korpt. De commandant der Noord-Holl. Water linie, standplaats Utrecht, generaal Roelants, ia van een langdurige ziekte hersteld. Over twee maanden keert de hier te lande verbiyf houdende apostolische vicaris ▼an Curasao, mgr. Van Baars, terug naar West-Iudiö. H. M. de Koningin geeft morgen, Donder dag, ten Hove een diner aan de hoofden der buitenlandsche mission te 's-Gravenhage of de zaakgelastigden, met hun dames. Het hoofdcomitó van het Ned. Roode Kruis verzendt den 2den Februari een aantal goederen naar Lorengo-Marquez voor de Ned. ambulances. Hun, die iets by die zending willen voegen, wordt verzocht de goederen te doen bezorgen aan Loods C Handelskade, Amsterdam, waar zy uiteriyk 29 dezer verwacht worden. Zeer welkom zullen zyn: vruchtensappen en limo nades, cacao, thee, suiker, vruchten op water, bouillon, tabak, sigaren en whiskey. Opgaven van den inhoud der kisten, enz., worden ingewacht by den heer E. Brückner, Heerengracht 270, Amsterdam. Da te Amsterdam aangekomen consul- generaal te Montreal, de heer Boissevain, biyft 3 weken in Nederland. De heer J. J. F. Tak, late violist aan het Concertgebouw te Amsterdam, heeft zyn benoeming tot leeraar aan de Muziekschool te Deventer niet aangenomen. Door Teyler's Tweede Genootschap wordt als prysvraag uitgeschreven de samenstelling eener „morphologische planten-teratologie of overzicht van de variëteiten, variatiën en monstrositeiten, gerangschikt volgens haar morphologischen aard". De Haagsche correspondent van de „Zutfensche Oourant" maakt melding van het gerucht, dat de publicatie der wetten, die be trekking hebben op het huweiyk van H. M. de Koningin, te geiyk met de afkondiging van eenige konlnkiyke besluiten zal plaats heb ben, waarby aan Hertog Hendrik de titel van prins wordt verleend en hem een hooge titu laire rang in het leger wordt gegeven. Er Ib te Utrecht een algemeene ver gadering gehouden van het comité tot aan bieding van oen prachtalbum aan Hertog Hendrik van Mecklenburg Schwerin by ge legenheid van zyn huweiyk met KoniDgio Wilhelmina, welk album zal bevatten aqua rellen, teekeningen eo beschry vingen van de in Nederland bestaande Inrichtingen van handel, landbouw, ny verheid, scheepvaart, stoomwezen, tuinbouw, visschery, enz. In die vergadering werden benoemd tot voorzitter de heer A. E. Van Kempen, te Leiden; tot secretaris-penning meester de heor A. A. Knuy ver, te 'a-Graven- hage, en tot 2den secretaris, de heer F. W. Braat, te Delft. Uit de mededeelingen bleek, dat door den grooton by val, nu reeds ondervonden, het succes van het belangryke werk verzekerd is. Voorts werd besloten om, ten einde toe te geven aan veler wenschen tot deelneming, de indie ning van aquarellen, teekeningen en beschry- vingen te verlengen tot uiteriyk 25 Februari, terwyl de toezeggingen zoo spoedig mogeiyk worden ingewacht. Het bestuur der Vereeniging van leeraren en leeraressen in de gymnastiek aan de H. B. scholen heeft zich tot den minister van binneniandsche zaken gewend met een adres ter zake van de voorgestelde regeling ter ver betering van de traktementen der leeraren aan de Ryks H. B.-scbolen. Het meent, dat de achterstelling van de leeraren in de gym nastiek by de leeraren in het teekenen en schoon8chryven, waarvan het ontwerp blyk geeft, door de omstandigheden niet is gemo tiveerd, en verzoekt, bedoeld ontwerp alsnog zoodanig te willen wyzigen, dat de financieels positie van den leeraar in de gymnastiek niet zulk oen schril contrast vormt met die der overige leeraren, doch minstens geiyk wordt aan die der leeraren in het teekenen en schoonschryven. Drietal by de Ned.-Herv. Gemeente te Amsterdam: J. P. Eringa, te Oostwold, J. D. J. Idenburg, te Hillegersberg, en J. Schokking, te Koudum. Onlangs is medegedeeld, dat Mgr. Abels, apost. vie. van Oost-Mongoliö, met 22 Hol- landsche en Belgische missionarissen en 4000 inlandsche Christenen na een verwoeden stryd tegen 10,000 Boxers door een Russische colonne van 85 man, met den dapperen commandant Eletz aan het hoofd, werd ont zet en behouden. Driemaal gewond, verliet de commandant zyn post niet, maar streed totdat do overwinning verzekerd was. De brieven der missionarissen brengen allen lof en dank aan dien moedigen officier en de Russische troepen, die door hun dapper op treden zooveel hebben gered. Van zeer bevoegde zyde wordt aan „De Tyd" medegedeeld, dat onze Regeering den heldhaftigen commandant Eletz met een ridder orde begiftigd heeft. Het stoomschip „Bundesrath" (thuisreis) vertrok 13 Jan. van Zanzibar; de „Flores", van Amsterdam naar Batavia, passeerde 16 Jan. Dungeness; de „Kanzier" (uitreis) vertrok 13 Jan. van Zanzibar; de „Prins Maurits" vertrok 15 Jan. van Amsterdam naar Suriname de „Statendam", van Nieuw-York naar Rot terdam, passeerde 15 Jan. Bevezier (aan boord 20 kajuitspassagiers); de „Zingara" (Holland-Amerika-iyn), van Newport News naar Amsterdam, passeerde 15 Jan. Dover; do „Lombok" arriveerde 13 Jan. van Amster dam te Batavia; de „Spaarndam" arriv. 15 Jan. van Rotterdam te Nieuw-York. Abbenes (gem. Haarlemmermeer). Een ver- schrikkeiyk ongeluk had alhier plaats. De daggelder H. Clements, boven In den tas van den landbouwer C. Van der Heuvel aan den Sloterweg zynde„ had het ongeluk te vallen en kwam, naar ons werd medegedeeld, met het hoofd op den dorschvloer terecht. Reeds den volgenden morgen was de ongelukkige dood. Een vrouw met vyf kinderen worden onverzorgd nagelaten. Met ingang van 1 Febr. 1901 zal de heer H. A. G. Schippers, klerk by de postery en telegraphie te Hoofddorp, worden verplaatst naar Franeker, terwyl in diens plaats zal komen de heer J. Veringa, in vermelde functie thans te Sneek. In deze gemeente hadden eenige heeren van verschillende richting een conferentie met het oog op den toestand in de Zuid-Afrik. Republieken. Besloten werd in Febr. eenige personen (2 geboren Afrikaanders en 2 Hol landers, die sedert een 10-tal jaren het boeren- bedryf in Transvaal uitoefenden) te Hoofddorp te doen optreden. Htucerswoude. Onze postbode, A Verhoorn, van wiens zilveren ambtsfeeBt we onlangs melding maakten, ontving nog in deze week van zyn chef en de collega's, waarmee hy door zyn betrekking dageiyks in aanraking komt, een nette regulateur-klok, en van twee postboden, die voorheen met hem in deze gemeente werkzaam waren, een alleraardigst rooktafeltje. Een echt kameraadschappeiyke fuif, die de güdebroeders met hun respectieve echtge- nooten, onder vroolyke gesprekken en toe- passeiyk gezang, tol J&at in den avond by een- hield, zette do kroon op de feestviering; maar dat ook hoogargeplaatsten, zooals o. a. de directeur van het postkantoor te Lelden, den jubilaris schrifceiyk van hun waardeering en deelneming biyk gaven, dat zal voorzeker in latere jaren niet de minjt aangename her inneringen opwekken en een spoorslag zjjn tot voortgezette trouwe plichtsbetrachting. Van gemeentewege ontvingen alle huis gezinnen, die er behoefte aan kunnen hebben, precies op den l&den Januari, een exemplaar van het boekje, getiteld: „Wat moeten Ouders van de Leerplichtwet weten?" door Q. A. Zelvelder. Dit handige en nuttige werkje, dat wezeniyk in een dringende behoefte voorziet, werd den ouders kosteloos verstrekt en door de gemeenteveldwachters thuisbezorgd. In druipnatten toestand kwam gister middag het zesjarig zooutje van het hoofd der openbare school onder luid schreien de oudoriyke woning binnonloopen. Het ventje, dat zyn schaatsen had willen halen, koos ongelukkig zyn weg over de dunne yslaag van de groote brandbyt en zakte er tot aan de armen door. Toen niemand op zyn hulp geroep kwam opdagen, greep het kind In zyn vertwyfeling een der dikke ysklompon, die ln verticalen stand om de opening staan geschaard, en werkte zich met de kleine handjes uit zyn koude en gevaariyke positie op het droge. De afdeeling „Hazeriwoude" van „Volks weerbaarheid" zal op Dinsdag 29 Januari a. s., des avonds te 7 uren, in cafó Rodenburg een algemeene vergadering houden. Kaiwyk. By koninkiyk besluit dd. 24 Decomber jl. No. 19 is voor den tyd van drie jaar goedgekeurd een tanef van tolgelden op den Straatweg van Katwyk aan den Ryn tot Katwyk-aan-Zee. By artikel 16 wordt bepaald, dat van ry wielen, waarvoor de tolboom moet worden geopend, om te kunnen passeeren, twee-on-een- halve cent zal worden geheven; wordt de tolboom dus niet geopend, wat voor ry wielen dan ook in de meeste gevallen niet noodig zal zyn, dan is geen tolgeld verschuldigd. Het voetpad langs den straatweg, dat tot heden vry was, blyft ook heden v r (j berydbaar. Een voor de landbouwers zeker niet ongun stige bepaliDg is, dat zy geheel vry zyn, wanneer ze met mestspecie, ten behoeve van hun land, zich derwaarts begeven, of met de producten van hun land naar hun woningen terugkeeren. Duideiyk biykt hieruit dus, dat deze bepaling niet alleen geldt voor de lande- ryen, in den zoogenaamden „Koestal" gelegen, doch dat landbouwers vanKatwyk-aan-den-Ryn die aan het P.-H.-kanaal te Katwyk-aan-Zee land beteleD, zonder kosten van den straatweg kunnen gebruik maken, en omgekeerd natuur- ïyk teeldera van Katwyk-aan-Zee kosteloos mest naar of producten van hun landeryen kunnen vervoeren, al zyn die onder naburige gemeenten gelegen. Noordwyk. Begunstigd door fraai winter weder had gisteren vanwege de Noordwyksche IJsclub op de Katwyksche Watering een hard- rydery plaats, waaraan niet minder dan 155 personen (mannen en jongens) deelnamen. De ysbaan was keurig in orde en met vlaggen versierd, terwyl onze beide muziekgezelschap pen, de fanfare „8t.*Jeroen" en de harmonie kapel „Crescendo" de feesteiykheid met opge wekte tonen opluisterden. Honderden woonden dan ook een groot gedeelte van den dag den wedstryd by. Het is ondoeniyk de namen van alle pryswinners op te geven de eerste pryzen werden behaald door de heeren H. Reekers, C. Plug, Chr. Janson en J. Van Leeuwen vooreerst, om de lyst, die ongewoon lang zou worden, daar niemand zonder prys huiswaarts keerde, ten andere, omdat van velen de pryzen ten bate komen van weduwen of ouden van dagen, daar het hoofddoel is, de armen en behoeftigen dezer gemeente, die toch al zooveel van de bittere kou te ïyden hebben, een biyden winterdag te verschaffen. Hulde en dank daarom aan de IJsclub, van wie ook ditmaal weer het initiatief tot dit goede werk uitging! Uitslag veiling: By de gisteren ten over staan van notaris L. A. T. Bionendyk in het „Hof van Holland" gehouden veiling van de onroerende goederen, nagelaten door wyien den heer M. Paardekooper, werden de ver schillende perceelen aan den Krochtweg by afslag toegewezen voor de som van f 23,568, die aan den Lageweg (met Peterhof en de Brondsgee8t) voor f 46,094, totaal 68,652. Op den avond van denzelfden dag gaf de tooneelvereeniging „Vriendschapszin" in „Cafó Flora" een goedgeslaagde uitvoering. Voor het voetlicht werd gebracht: „De eer van een koopman", drama in drie bedryven door Leonard. Hoewel we liever een stuk van eenigszins andere strekking gezien hadden, kunnen we toch niet anders dan verklaren, dat schier alle medespelers zich best van hun taak kwetenvooral de hoofdpersoon, koopman Van Hage en zyn tuinman Pieter, verdienen een woord van lof voor hun uitstekend spel. Tot slot ging een biy-(eerder kluchtspel ln óón bedryf getiteld: „Honderd jaar te laat op de wereld", dat nog eens harteiyk deed lachen, vooral by de stadhuiswoorden van den parvenu rentenier Poppie. Een gezellig bal besloot den avond. Oudshoorn. Gedurende het afgeloopen jaar werden in deze gemeente kosteloos gevac cineerd 38 kinderen boven don éónjarigen leeftyd. Beneden den éénjarigen leeftyd werden geen kinderen kosteloos gevaccineerd. De opbrengst van het vergunningsrecht bedroeg in 1900 f 250. Het aantal vergun ningen 8. Riynsburg. De collecte, gehouden tydens de godsdienstoefening in de Gerform. kerk ten behoeve der Ohristel. gestichten voor krankzinnigen, heeft opgebracht 23; die voor het Zleken-gesticht te Rotterdam 18. Sassenheim. Het suppletoir kohier van den hoofdeiyken omslag is, na door Gedeputeerde Staten goedgekeurd te zyn, voor den tyd van vyf maanden op de secretarie ter visie neder- gelegd. Tot schatter van de waarde van het mobilair ten behoeve van de perscneele be lasting voor het loopende dienstjaar is benoemd de heer B. P. Roest, zetter dezer gemeente. Ua en weder dienende zal Donderdag a. e. 17 dezer een hardrydery op schaatsen worden gehouden om pryzen, bestaande uit dekens, spek en brood. De aanvang is vastgesteld op 's middags 1 uur precies. Ter-Aar. De landbouwersknecht J. M., te Langeraar, op schaatsen zynde, reed met zulk een vaart tegen een brug, dat hy, zwaar ver wond, bewusteloos op het ya viel. Heelkundige hulp werd spoedig verleend door dr. Nuyens alhier. De patiënt had veel bloedverlies, doch ia naar omstandigheden redeiyk wel. Voor de betrekking van onderwyzeres aan de openbare school in deze gemeente hebben zich 15 sollicitanten aangemeld. Valkenburg. Op 31 Deo. 1899 bestond de bevolking dezer gemeente uit 344 m. en 326 v., samen 670 p. In 1900 werden geboren 8 j. en 9 m., terwyl zich in de gemeente vestigden 11 m. en 23 v. De vermeerdering bestond dus uit 19 m. en 32 v., totaal 51 personen. Vermindering had plaats door overiyden van 5 m. en 1 v., totaal 6 p., terwyl 47 m. en 38 v., samen 85 p., de gemeente metterwoon verlieten. Op 31 Dec. 1900 telde men hier derhalve 316 m. on 320 v., totaal 636 personen. De bevolking ging alzoo met 5 pCt. achteruit. Er werden in 1900 drie huweiyken voltrokken, terwyl geen levenloos aangegeven kinderen werden ingeschreven. Gisternamiddag te halfdrie had hier onder een grooten toeloop van belangstellenden op den Ryn een hardrydery op schaatsen plaats, waaraan 16 liefhebbers van yssport deelnamen. Een viertal fraaie pryzen waren hiervoor beschikbaar gesteld. Na feilen kamp was de uitslag, dat de lste prys werd gewonnen door J. De Roode Az., een regulateur; 2de pr., een barometer, door W. Peet Wz.; 8de pr., nikkelen theepotje met dito lichtje, door J. Notenboom, terwyl de 4de pr. ten deel viel aan H. Ouwersloot, een paar schaatsen. Onder welgekozen bewoordingen werden de pryzen door den burgemeester aan de over winnaars uitgereikt. Draaiorgelmuziek luisterde de feesteiykbeid op. Het ys hield zich best. Voorschoten. Loop der bevolking in 1900 Op 1 Jan. 1900 waren aanwezig: 1389 m. en 1405 vr., samen 2794 zielen. In 1900 werden geboren 47 j. en 87 m., samen 84, en vestigden zich alhier 120 m. en 157 v., samen 277. Er stierven 28 m. en 14 v., samen 42, en verlieten de gemeente 110 m. en 147 v., samen 257. Do bevolking bedroeg dui op 1 Jan. 1901 1418 m. en 1438 v., samen 2856 zielen, en nam dus met 62 personen toe. Warmond. Onder begunstlc^g van prachtig weer en opgeluisterd door muziek, had gisteren alhier de hardrydery op schaatsen plaats. De baan was 160 meter lang, er waren 31 deel- nomors en er werd prachtig gereden. Na een vinnigen stryd werd de prys van f 15 gewonnen door G. Van der Geest, de lste premie van f 7.50 door J. Kerkvliet, de 2de premie van i 5 door J. Van der Geest, en de 3de premie van ƒ2.50 door B. Van der Geest. By een rit tusschen G. Van der Geest en J. Van der Geest werd de 160 meter in 15 seconden afgelegd. Na afloop had onder een toepasseiyk woord van den president der Warmondsche IJsclub de uit reiking der pryzen plaats, en ging het met- de muziek voorop ln optocht naar het café „de Zon". Alles liep in de beste orde af. Zoeterwoude. De uitslag van de namiddag- hardrydery gisteren, welke om ruim vyf uren was afgeloopen, was, dat de prys werd be haald door W. Den Elzen Jr., uit de Weipoort, en de premie door C. Van Nlerop. De prys zoowel 's voor- als 's namiddags bestond uit 15 pond spek on 5 brooden en de premie uit 12 pond spek on 5 brooden. Er heerschte den geheelen dag een prettige stemming en er werden prachtige strydritten gereden, zoo dat de commissie alle eer van haar moeiiyke laak heeft. De huweiyksfeesten ia Deu Haag. Uit de plannen van de Feestcommissie by gelegenheid van Harer Majesteits huweiyk, tot viering van die gebeurtenis in de Hofstad biykt o. a., dat in de eorste plaats eenige d&go voor het huweiyk een uitdeeling aan de armen en behoeftigen zal plaats hebbon van bons voor verschillende levensbehoeften. Voorts tal Donderdag 81 Januari in de groote zaal van het K. Z. B. G. oen feest worden gegeven voor de weezen, die eenige liederen zullen zingen, terwyl verschillende verinakeiykheden zullen worden uitgevoerd, gevolgd door een onthaal van do kinderen en uitdeeling van een souvenir en feestgeschenken door oen dames-comitó. Wellicht zullen de Koningin en Hertog Hendrik eenige oogenblikken te midden van de weeskinderen komen vertoeven. Maandag 4 Februari te 8 uren 's avonds wordt aan Hare Majesteit voor het koninkiyk paleis een serenade gebracht onder leiding van Richard Hol door de Kon. zangveroenl- ging „Caecllia" te 's-Gravenhage, „Rotte's Mannenkoor" uit Rotterdam, en „Zang en Vriendschap" uit Haarlem. De 400 zangera zullen in optocht met muziek en fakkels ven uit den Dierentuin door de meest breeds straten naar het paleis trekken. Dinsdagmiddag 5 Februari te l'/4 uur aubade op het achterplein vaD het koninkiyk paleis, door zes zaogveroenigingen, benevens de koninklyke nationale zangschool, die deze aubade georganiseerd heeft en leidt. Er zullen 650 zangera zyn. Des avonds gala-voorstelling voor het Hooge Bruidspaar on verdere genoodlgden, in den Koninkiyken Schouwburg, en aangeboden door het feestcomité. Het programma bevat een gelegenheidsproloog van dr. Rltter uit Amsterdam, een elotgedicht van dr. Schaep- man. Als solisten treden op de damos Tilly Ooenen, mile. Sylva, Johannes Wolff, de bas zanger Dons, terwyl het Fransche opera gezelschap en de Kon. Vereen. „Het Nederl. Tooneel" medewerking verleenen. De zaal zal luisterryk versierd zyn. De vorsteiyke personen, die door de hoofdsntróe van den benedenfoyer het gebouw zullen binnenkomen, zullen plaats nemen in het middengedeelte van den eersten rong. Op donzelfden avond gratis-voorstellingen voor het volk in de groote speelgebouwen der residentie, waarvan ongeveer 5000 mannen en vrouwen uit den handwerksstand en uit de volksklasse zullen kunnen genieten. Het programma bestaat uit volksvoorstellingen, concerten of speciahteiten-vertooningen. Zoo treedt in de zaal van de „Vereeniging" de tooneelvereeniging „Nieuwland" op, ln het Geb. v. K. en W. de onderofficlersvereeniging „Door Eendracht Bloeiend" (gymnastiek en schermen); in Diligentia de zangvereeniging „St.-Cecilia" en in het Feestlokaal zal spectacle- varió zyn. Woensdag 6 Februari tegen halftwee deflló voorby het Koninkiyk Paleis en voor het Hooge Bruidspaar van verschillende corpora ties, vakvereenigingen en gezelschappen tot beoefening van tooneel- on andere kunsten. Drie muziekkorpsen zullen zich in dien stoet bevinden. Woensdag-avond 6 Februari op drie ver schillende punten in hot centrum der stad vertooningon met de kinematograaf. Alle feesten, ook die van gemeentewege zynde een vuurwerk in het Malieveld, in den avond van 26 Jan.en een illuminatie Zaterdag avond 2 Februari tegeiyk met de algemeene verlichting door de ingezetenen, gaan den dag van het huweiyk vooraf. Koningin, Hertog Hendrik en Koningin- Moeder zyn voornemens mot gevolg do feeat- illumlnatie in oogenschouw te nemen. Uit do Kon. besluiten. Op verzoek eervol ontela- gen jhr. mr. P. J. Boddaert ala kantonrochter te Ommen; dr. R. U. Reinders aie leoroar aan de Kglts Hoogere Bnrgersctool te Helder met ingang van 1 ApriL

Leidsch Dagblad | 1901 | | pagina 1