N*. 12544 Dingdag 12» «Januari. Ao. 1901. feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (§pn- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 15 Januari. feuilleton. Het Photographictocstel. LEIBSCI DA&BLA PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden per 8 mlanden, i i i i i i i.10. Buiten Leiden, per loopef en wur «genten gevestigd HJn 1.80. Franco por poet .f...???.?*?. 1.65. PRIJS DER ADVERTENTIÊN: Van 1-6 regols 1.05. Iedere regel meer 0.17Grootere lettors naar plaatsruimte. - Voor het incassoeren buiten de stad wordt ƒ0.05 berekend. (Voor de BoerenkrUgsgevangenen en bun vrouwen en kinderen. In dank ontvangen Door mevrouw MullerHeynsiusVan mej, B. twee paar kousen; van N, N. een pak schoolboeken. Offloleei© Keuniegeylng. Verplichte liengstenkeuring. De Gedeputeerde Staten der Provincie Zaid- crfofiand maken bekend dat ingevolge het door de Provinciale Staten vastgesteld Reglement ter bevordering van de {paardenfokkerij in de Provincie Zuid-Holland, geen andere dan overeenkomstig de voorschriften ivan dit reglement goedgekeurde, minstens drie jarige hengsten tot dekking van mernën in deze {Provincie mogen worden gebezigd, tenzrj de hengst jen de merrie minstens tien dagen in vollen en louvoorwaardelijken eigendom bij oen en denzelidon 'persoon zijn geweest en tijdens de dekking nog zijn; dat by ove» treding van dit verbod de eigenaar, •houder of boeder van den hengat zal worden gestraft met een geldboete van ten hoogste jvyf en twintig gulden en de eigenaar, houder of .hoeder van de merrie mot een geldboete van ten hoogste tien gulden; dat telken jare in de maandon October on ÏFebraari keuriogen der bovenbedoelde hengsten zullen plaats hebben door een keuringscommissie jvan vijf leden en dat deze commissie voor de iFobruari-kouring van bet dekseizoen 1901 zal 'zitting houden te Rotterdam op Donderdag 21 'Februari 1901, 'amorgens te hallelf. ;j In herinnering wordt gebracht, dat de keuringen, in Februari 1900 verricht, krachtens art. 6 van het Reglement, niet langer geldig zyn geweest dan tot den lsten October 19Ü0. 'e-Graveuhage, den Östen Januari 1901. De Gedeputeerde Staten voornoemd, PATIJN, Voorzitter. F. TAVENRAAT, Griffier. In de vergadering van het Departement Leeuwarden der Maatschappij tot Nut van het Algemeen sprak prof. Blok, te Leiden, gisteravond over „De vorming van liet Engel sche wereldrijk". Spreker begon met te wijzen op den langen bitteren krijg »n Zuid-Afrika, Idie alle gemoederen vervult mot hoop en vrees, met verontwaardiging, met vertrouwen op den einduitslag. Vanwaar dat alles en waarheen? De geschiedenis beantwoordt ft 11 e e n de eerste vraag, die kan leiden tot verklaring van het tegenwoordige en ftoo tot oordeelkundige behandeling daarvan net het oog op de toekomst. Spreker beschreef ïu in groote trekken de opkomst van den llngelschen handel en de Engelsche nijverheid :edert de 15de en 16de eeuw, toen beide ioh begonnen te ontwikkelen (Elizabeth, )rake, Raleigh), weldra tegenover die der lederlandsche Republiek in alle deelen dor ivereld. HU behandelde in groote lUnen de stichting der Engelsche koloniën in Amerika sedert het begin der 17de eeuw, de inbezitneming daar van Nieuw-Amsterdam, den Amerikaan- ichen vrijheidsoorlog (1776 1784), de vorming ran het Dominion of Canada; daarna de ont wikkeling van den Engelschen wereldhandel iedert de Acte van Navigatie van 1651, vooral egenover dien der Ropubliek (zeeoorlogen). HU ging na, welke eigenschappen van den Angelsak8ischen" geest daarbU op den voor rond trade-i en nog treden, de leidende eigen- ichappen \..u het Engelsche volkskarakter, rasthoudendlieid, krachtige wil, sterk mdivi- ïueol karakter, avonturenlust, overtuiging van ligen voortreffelUkheid, ontembare energie files leidend tot groote daden maar ook tot groote misdrUven tegen het belang, het gevoel van anderen. In verband hiermede ging hU over tot de beachryving der ontwikkeling van het Engel8ch-Indische RUk sedert het midden der 18de eeuw (Clive, Hastings) en vervolgens tot die van Engelsch-Australiö in de 19de. Na de pauze gaf hU een beeld van de verdere ontwikkeling van Engelands wereld- handel in de 19de eeuw, ook van zUn wereld heerschappU in haar karakter van imperialisme sedert het optreden van Desraöli (1870), geen imperialisme in den zin van do groote veroveraars als Alexander en Napoleon, maar in dien van samenhang van verschillende zelfstandige deelen van denzolfden volksoorsprong op grond van ge meenschappelijk belang. HU eindigde met een verklaring van het hedendaagsche jingoïsmo van Chamberlain en Rhodes uit al het voorgaande en met een beschouwing over Zuid-Afrika en zUn thans zoo treurig lot, vervolgens met eon warm ^oord voor de dappore mannen van Kruger en Steyn, ook voor de moedige strUders voor recht en billykhoid en menschelykheid in Engeland zelf, ten slotte met een woord van hoop op de toekomst, die zUns inziens, hoe het ook ga, moet uitloopen op eon Yereenlgd Zuid-Afrika met overwegend Hollandsch karakter. Mgr. de Bisschop van Haarlem heeft tot deken en pastoor voor de kerk van Onze Lieve Vrouwe Hemelvaart, aan de Haarlemmer straat, bU de Haven, alhier, benoemd professor Petrus Laurentius Lessens, van het Groot- Seminarie te "Warmond. De inzameling, gehouden in de Parochie- Kerk van den H. Petrus, ten voordeele der St.-Vincentiu8-Vereenlging, heeft opgebracht een som van f 286.68. Eenigo nadere giften zyn alsnog toegezegd of worden ingewacht. De directeur van hot Ryks-pensioenfonds voor burgerlijke ambtenaren, de heer J. C. Mulder, heeft een operatie ondergaan in het Höpital Wallon te Leiden, waar by tot vol komen herstel nog enkoio weken zal moeten vertoeven. Onder de leiding van kolonel Duycker zullen op 16 en 17 dezer a. s. tactische oefeningen op de kaart worden gehouden. Aan dezo oefeningen nemen deel de hoofd officieren en de kapiteins Van den Hoff, Engelenburg en De Blauw, van het 4de regiment infanterie, benevens eenige officieren van de bereden wapens, alhier in garnizoen. Geiyk in ons vorig nommer werd bekend gemaakt, zal de heer J. H. Spiüenaar, rustend zendeling, a. s. Donderdag-avond in het wyk- gebouw aan hot Levendaal optreden, om eenige mededeehngen te doen aangaande de Ilollandscho zending in Egypte. De „Sts.-Crt." van heden bevat het ver slag der commissie van 1 Aug. 1900 tot 1 Aug. 1901 te Leiden, belast met het afne men der practische examens van apotheker. (Eerste zitting). Aangenomen is hot beroep naar de Ned.- Herv. Gom. te Scheveningen door ds. J. Wartena, te Nieuw-Vennep. Op 15 Augustus hoopt ook zyn gouden priesterfeest te vieren de zeereerw. heer F. H. Bosmans, sedert 1856 pastoor te Groenen- dyk, gem. Hazerswoude. By de Zondag in het „Hótel des Indes" te 's-Gravenhage voor President Kruger ge houden godsdienstoefening dankte de voor ganger, ds. Van der Linden, voor het gelukkig herstel van den President. Gi8toron had een onderhoud der doctoren plaats In verband met hot eventueel vertrek van Kruger uit Den Haag; hoe wol de toe stand zeer gunstig biyft, is een definitieve vaststelling van het vertrek nog aan bezwa ren onderhevig. Men schryft ens uit Den Haag: By de kerkeiyke inzegening van Hr. Ms. huweiyk zal een gemengd koor, onder leiding van Arnold Spoel, eenige zangnummers uit voeren. Er worden, ter gelegenheid van Hr. Ms. huweiyk, deputatlön van eenige buitenlandscbe regimenten, van welke H. M. chef is, of die haar naam dragen, in de residentie verwacht. De groothertog van Luxemburg, graaf zu Erbach en de gravin (H. D. H. Prinses van Waldeck en Pyrmont) zullen verhinderd zyn de koninkiyke trouwplechtigheid by te wonen. Grootvorst Wladimir van Rusland wordt by die gelegenheid verwacht en de voreteiyko familie van Wied zal vertegenwoordigd wor den door den Erfprins met zyn gemalin en Prinses Louise. De Hertogin van Albany, alsmede de Vorst en de Vorstin van Bentheim, zullen ook be- hooren tot de gasten by het Koninklyk huweiyk. De meeste genoodigde Duitsche Vorsten on Vorstinnen zullen in den avond van 4 Febr. aankomen. By de plechtige viering, op 18 Jan. a. s., van het 200 jarig bestaan van het konlnkryk Pruisen zal H. M. zich doen vertegenwoordigen door een buitengewoon gezantschap, bestaande uit Hr. Ms. adjudant in buitongewonen dienst, den gepensionneerden vico-admiraal jhr. J. A. Roöll, Minister van Marine; Hr. Ms. adjudant in b. d. den gepens. kolonel-tit. H. G. J. Van Hoogstraten en den lsten luit. der infanterie jhr. R. H. S. G. Six, ordonnans-officier. Hot gezantschap zal a. s. Donderdag naar Beriyn vertrekken. De Provinciale Staten van Noord-Holland hebben heden in buitengewone vergadering gekozen tot lid der Eerste Kamer den heer Tak van Poortvliet, thans lid dor Tweede Kamer, met 41 van de 71 geldig uitgebrachte stemmen. In de Zaterdag jl. onder voorzitter schap van mr. T. M. C. Asser, te 's Gravon- hage, gehouden langdurige vergadering der Staatscommissie voor het Internationaal Privaatrecht is de nieuwbenoemde secretaris, jhr. mr. A. Vau der Goes, geïnstalleerd. In het Hotel den Ouden Doelen te 's-Gra venhage is de buitengewoon ge?ant en gevol machtigd minister van Bolivia to Madrid, de beer Macario Plnella, aangekomen. Jhr. Van der Goes, gozantschapsattaché, eenige maanden aan bet gezantschap to Londen werkzaam, heeft zyn functie aan het departe ment van buitenlandsche zaken hervat. Te 's-Gravenhage is overleden, in den ouderdom van omstreeks 70 jaren, de heer M. Th. H. Perelaer, bekend schrijver, ge- pensionneerd majoor van het Indisch leger, ridder der Militaire Willomsorde 4de kl. Het stoffeiyk overschot zal naar Hamburg worden vervoerd om het crematieproces te ondorgaan. De minister van buitenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de consul-generaal van Montreal, de heer Ch. D. W. Boissevain, aan zyn departement te spreken zal zyn op Maandag 21 Januari e.k., des namiddags van 2 4 uren. In de eerstvolgende aflevering der Consu laire Verslagen en Berichten zal men een rapport van den heer Boissevain over den handel van Canada aantroffen. Door de redactie van -De Soldatenkrant" is aan dr. Leyds, te Brussel, overgemaakt een bedrag van f 1886.29'/2, grootendeels by een- gebracht door mindere militairen, met bestem ming voor behoeftige weduwen en weezen van gevallen burgers in de Z.-Afr. Republieken. Ter gelegenheid van het huweiyk van H. M. de Koningin zal van het blad een feestnum mer verschynen, waartoe reeds tal van mili taire autoriteiten hun medewerking hebben verleend of toegezegd. Uit goede bron vernemen wy, dat eenige hoogleeraren aan onze universiteiten het plan hebben opgevat, om een nieuw letterkundig en algemeen wetenschappeiyk maandschrift te stichten. Zy bedoelon hiermee, aan het Nederlandsche volk een moer zelfstandigen en vertrouwbaren gids te verstrekken dan het bekende tydschrift van dien naam zich in den laatsten tyii vooral heeft betoond. Centrum j- Er hóéft zich geconstitueerd een 3Geneeskundige Vereeniging tot bevordering van het ziekenhuiswezen ln Nederland en zyn koloniën." In een te Utrocht gehouden vergadering werden de statuten vastgesteld en werd besloten de koninkiyke goedkeuring op die statuten te vragen. De Vereeniging stelt zich o. a. ten doel de bevordering van alles, wat dienstig kan zyn tot ontwikkeling en verbetering van het ziekenhuiswezen. De vereeniging heeft haar zetel te Amster dam. Gewone leden der Vereeniging kunnen alleen zyn geneeskundige hoofden van zioken- inrichtingen. Door een commissie uit het Ned. Land- bouwcomltó is een rapport uitgebracht over het ontwerp van wet: Bepalingen tot bestryding van de tuberculose onder het vee. De commissie meent, dat de allicht groote kosten voor het Ryk, die deze wet zal na zich sleepon, althans niet gevorderd worden door het beweerd belang van den landbouw, en zij adviseert om deze en andere redenen, in haar rapport uiteengezet, het aageiyksch bestuur Yan het comité, om by de Tweede Kamer aan te dringen, het ontwerp, zooals liet daar ligt, niet goed te keuron. De huishoudelijke commissie van de Tweede Kamer der Staten Generaal heeft de weduwe van don onlangs overleden adjunct commies voor don huiahoudeiyken dionst, den heer Hardonborg, benoemd tot concierge en den bode der Kamer T. A. Van Byievelt bevorderd tot Kamerbewaarder. Verder werd tot bode benoemd de vaste knecht Ileres. In Den Haag is op hoogen leeftyd over leden de heer Servaas ds Bruin, die zich vooral bekendheid heeft verworven door zyn woordenboeken en leerboeken tot het aan- leeren van de nieuwe talen zonder onderwijzer. De gemeenteraad te Arnhem zal a. s. Zaterdag overgaan tot de benoeming van een directeur der gemeentewerken (vacature-Telle- gen). B. en Ws. stellen voor, te benoemen den heer W. F. C. Schaap Jr., gomeentebouw- meestor te Deventer, oud-adjunct directeur der gemeentewerken te Amsterdam. Te Frankfort a/d. M. heeft zich een comité gevormd om het huweiyk van de Koningin met een feestmaal, enz. onder de Hollandscho kolonie te vieren. Het comité bestaat uit de heeren H. N. Van Santen, H. W. Van Raalte en L. M. Marks, onder eere voorzitterschap van den Nederlandschen consul- generaal dr. E. A. Schmidt van Panhuys en van den vice-consul jhr. H. Van Panhuys. Het stoomschip „Amstelland" arriv. 12 Jan. van Barry te Buenos-Ayresde „Ard- joeno" vertrok 14 Jan. van Rotterdam naar Batavia; de „Elbing" arriv. 14 Jan. van Bata via te Amsterdam; de „Somraerfeld" arriv. 14 Jan. van Batavia te Amsterdam; de „Zaanland", van Buenos-Ayres naar Amster dam, arriv. 13 Jan. te Duinkerken; de „Flores" vertrok 14 Jan. van Amsterdam naar Java; de „Burgemeester Den Tex", van Am sterdam naar Batavia, pass. 13 Jan Gibraltar; de „Kronprinz" (thuisreis) vertrok 11 Jan. van Port-Said; do „Madura" arriv. 13 Jan. van Batavia te Amsterdamde „Potsdam" ver-, trok 12 Jan. van Nieuw-York naar Rotter dam; de „Prinses Sophie" arriv. 13 Jan. van Batavia te Am terdam; de „Prins Hendrik", van Batavia naar Amsterdam, vertrok 13 Jan van Port-Said; de „Reichstag" (thuisreis) ver trok 11 Jan. van Marseille; do „Zaandam", van Buenos-Ayres naar Amsterdam, is 13 Jan. Dover gepasseerd; de „Gedé", van Java naar Rotterdam, passeerde 14 Januari Gibraltar. Koudekerk. By de gtateren gehouden ver kiezing voor een lid van den gemeenteraad, vacature-A. Dorrepaal, zyn als candidaten aan, den burgemeester opgegeven de heeren D. Dorrepaal on W. Wille. De stemming ib be paald op Dinsdag 22 Januari a. s. Niettegenstaande hot mistige, koude wedei van Zondag, was het hier byzonder druk op de ysbaan en bewogen zich honderden vreem delingen, zelfs van Rotterdam, Den Haag en elders, hier op het ys. In de koffiehuizen was het dan ook zeer vol. By koninklyk besluit, regelende het ambtsgebied der inspecteurs, districts- en arrondissements-schoolopzieners, is onder meer ingesteld een nieuw district Gouda, waaronder ook doze gemeente ressorteert. Een districts schoolopziener is nog niet benoemd. De ge-4 rneento behoort onder het arrondissement Woerden. Leiiuuidon. By deNed.-HervormdeGemeente zyn als ouderling en diaken herkozen de heeren H. C. De R(jk en N. v. d. Wal. Oude-Wetering. Alhier is een geval ge constateerd van de bosmottelyke ziekte „rood vonk". Oudshoorn. Het aantal geldige arbeids kaarten bedroeg op 31 December 59, terwyi gedurende hot afgeloopen jaar 48 arbeids kaarten werden uitgereikt. In 37 fabrieken of werkplaatsen werd door jeugdige personen arbeid verricht. De koopman W., uit Alfen, geraakte alhier door het ys. Met alle krachtsinspanning mocht het eindelyk gelukken den man te reddon, wiens positie een oogenblik zeer hachelyk was. Woubruggo. Op uitnoodiging van het be stuur der kiesvereenigiüg trad in de zaal van hot café Guldemond op, voor leden en belang stellenden, de heer De Wilde, van 's-Graven hage, met een lezing over hot onderwerp: „De ernst der tyden." v Nadat door don voorzitter H. P. De Boer de vergadering op de gebruikeiyke wyze wa» geopend en een kort inleidend woord was ge sproken, gaf hy het woord aan den spreker, die in een boeiende rede zyn hoorders bepaalde by de doorwerking der liberale beginselen ln de vervlogen eeuw en wees zyn hoorders op den ernst der tyden. Ook ln verband met de aanstaande verkiezingen, om door samen werking der Chr. partyen, mannen af te vaar digen, welke dien stroom keeren en in betere bedding leiden. Nadat door de heeren J. Van Vliet, H. P. De Boer en J. H. Drenth den spreker nog eenige vragen waren voorgelegd ln verband met het gesprokene, welke door hem op welwillende wyze werden beantwoord, L 6) Ik trad de restauratiezaal binnen en kocht iet kleine blad, waarin deze mededeeling itond. Krampachtig hield lk het in de hand jedrukt, totdat ik in den trein zat, die my laar Woodbury voerde. Ik las en wat ik las was vreeseiyk. Iet artikel was kort, maar zeer scherp. Het irtikel bevatte geen rechtstreoksclie beschul- llgiugen, maar zinspeelde op allerlei laag- ïeden. Er werd daarin hot vermoeden uitgo- iproken, dat ik, die alleen het gelaat van den noordenaar had gezien, redenen moest hebben >m my te houden alsof ik het geheugen had rerloren. Diep verontwaardigd legde ik het blad ter ;yde en vaster dan ooit stond myn besluit >m den moordenaar op te sporen. Dat was k aan myn goeden naam verpheht. In Woodbury aangekomen, moest ik eerst lenige oogenbljkken myn omgeving nauw keurig opnemen, voordat my alles weer te finnen schoot. De huizen, de straten, de inenschen waren my niet vreemd, en toch eou ik den weg niet hebben kunnen vinden, k besloot een rytuig te nemen, doch word, voordat ik daartoe kwam, door allerlei men- ichen aangesproken en my de hand gedrukt en fegroet. Zoodra zy echter myn nietszeggenden >lik ontmoetten, schenen zy zich plotseling ets te bedenken. Ik was biy, toen ik eindelyk in een rytuig zat. „U wilt zeker naar Jane/' zeide de koetsier het een vrlendeiyk knikje het portier dicht makend. Ik durfde niet bekennen, dat ik niet wist wie Jane was, en antwoordde'bevestigend. We hidden voor een net huisje stil. Do koetsier schelde. „Daar is miss Una," zeide hy. „Ze zocht een woning." Er was iets onuitspi'ekeiyk akeligs in dat herkend worden, terwyi allen my vreemd waren, in die onbeantwoorde vertrouweiyk- heid, iets bovennatuuriyks, dat ik onmogeiyk beschryven kan. Ik wist echter in het geheel niet moer wat ik doen moest, toen een vrouw van middelbaren leeftyd, een deftige Engelsche dienstbode, my met open armen te gemoet kwam, my aan haar hart drukte, uitroepende „Miss Unal Miss Unal Bent u het wezon- lyk? Komt u eindelyk weer by ons terug?" Ik wist niet wat ik zeggen zou. Het gelaat der vrouw kwam my wel is waar niet geheel onbekend voor, maar ik herinnerde my verder niets. Ik durfde dat echter niet bekennen, vreezende onharteiyk te schynen, en beant woordde haar vriendelyke begroeting zoo warm als ik kon. „Go weet, Jane, dat ik heel ziek ben ge- woest," zeide ik. „Alles schynt my nog een droom toe en ge moet het my niet kwaiyk nemen, als ik my niet dadeljjk alles herinner." „O, ja, miss, ik weet er alles van," zeide de vrouw met tranen in de oogen, „we heb ben alles in de couranten gelezenMaar ga nu mee naar binnen. Natuuriyk logeert u hier Ze bracht my naar een keurig, zindeiyk ver trek, en toen ik daar nu eenigszins tot rust was gekomen en Jane my eenige gebeurtenissen van vroeger vertelde, begreep ik langzamerhand dat zy tot het dienstbodenpersoneel van myn vader behoord had. Zy was de getuige Green- field, die by de ïykschouwing tegenwoordig was geweest. Toen ik dit wist, besloot ik do uittreksels, welke de inspecteur van politie my ter hand had gesteld, eens na te zien. Voorloopig bestond daartoe echter geen ge legenheid, want Jane liet my niet alleen en begon met de vrymoedigheid eoner oude dienstbode over den geheimzinnigen moord te spreken. En hoewel ik my niets bepaalds kon herinneren van haar yroegere verhouding tot my, voelde ik in den loop van dien avond de gewaarwording van hartelykheid en ver- trouwoiykheid toonemen. Daaraan bemerkte ik, dat het gevoel gemakkeiyker weer by my op te wekken was dan het verstaodeiyk herinneringsvermogen. Ik deelde haar mede, dat het tooneel na den moord en wat daarmee samenhing, het eenige was, wat ik mij herinnerde, en om haar te toonon hoe weinig dit was, liet ik haar de photographle zien, die de inspecteur my gegeven had. „Ach ja," zeide ze. „Zoo lag hy op den grond.en het boek en de sto.el ook. Alles precies zooals het was.En dat die photo graphic zoo vanzelf ontstaan Is! 't Lykt wel tooveryi Maar uw papa was ook zoo knapl "We hielden van hem, al vonden we, dat hy u veel te streng behandelde.De man, die daar uit het raam springt, heeft een vreemden rug, vind u ook niet. Ik bekeek de photographie en vond, dat zy inderdaad geiyk had, en het verwonderde my, dat de inspecteur van politie daarover niet gesproken had. Myn gedachten over dit punt werden weer afgeleid door Jane, die hernam „Ja, mynheer was dikwyia heel hard tegen u, maar hy is er streng genoog voor gestraft." Ik luisterde met belangstelling naar deze mededeelingen omtrent het karakter van myn vader. Daar ik niets auders van hem wist dan dat hy de man was, dien ik dood had zien liggen, was ik biy iets meer omtrent hem te vernemen. „Was hy voor zyn bedienden ook zoo streng?" vroeg ik. „Eigenlyk niet, miss. Zoolang wo onzen plicht deden, hoorden we geen kwaad woord, terwyi hy tegen u zonder eenige reden dik wyia heel boos was, en iedereen in Woodbury wist dat. En toch scheen het Boms ook weer, alsof hy bang voor u was; ik weet niet hoe ik het zal uitleggen. Hy was bezorgd voor uw gezondheid en deed alles, wat daarvoor noodig was. Hy verlangde, dat wy u geen seconde uit het oog zouden verliezen. Ik herinner my nog zeer goed, dat hy u, toen ge reeds een volwassen meisje waart, naar bed zond, tot straf, omdat hy u met ons over Australiö had hooren spreken. „Over Australiö?" vroeg ik verwonderd. „Waarom mocht ik niet over Australiö spreken?" „Ja, dat wisten wy eigenlyk ook niet. Maar zoo was nu mynheer Callingham, zoo vreemd soms. Hy zeide, dat hy u voor eens en voor al verboden had over dat verwenschte )and te spreken. Hy scheen iets tegen Australiö te hebben, ofschoon hy daar toch ryk was ge- wordeD. Tegenspreken duldde hy niet, van niemand. Terwyi zy sprak, staarde ik onafgebroken op het beeld van den vermoorden man, en toen kwam er eensklaps een denkbeeld by my op, dat my vroeger nooit had getroffen, het was vreeseiyker dan echte smart, ik voelde geen verdriet over zyn dood, maar een soort van afschuw, omdat hy op zulke wroede wyze aan zyn eind was gekomen. Ik vond geen tranen van verdriet, omdat ik hem nu nooit weer zou zien, en daaruit maakte ik de gevolg trekking, dat ik myn vader moer gevreesd dan bemind had, en Jane's woorden versterk ten deze overtuiging. Ook Jane kon den blik niet van de photo graphie afwenden. Ik kon zien, dat zy met aandacht keek naar den rug van den man, die uit het venster klom. Voor zoover men dat beoordeelen kon, was hy als een heer gekleed. De eene hand hield hy geopend achter waarts, zoodat de binnenzydo zichtbaar was. „Kyk eens naar die hand 1" riep Jane opeens uit, bevend. „Ziet u niet, dat het een vrouwen hand is?" „Och kom, dat verbeeldt ge u antwoordde lk. „Dat is toch een man r „Die persoon is als man gekleed," hernam Jane, „maar het kan immers een vermomming zyn? Dat is de hand van een vrouw, ver-; zeker ik ui" Ik bekeek de hand zoo nauwkeurig moge- lyk en sloot toen de oogen, om de voorstelling van het tooneel in myn hoofd te vergeiyken- raet hetgeen ik nn gezien had. En de uitslag deed my ontstellen. De indruk was volmaakt dezelfde een smalle, blanke vrouwenhand. Ik kon het rret myzelve niot eons worden, r maar ik besloot Jane's opmerking niot té^ vergeten. Het kon in ieder geval goon kwaad! de oogen wyd open te houden. Ik bleef drie weken by Jane en in dlenj tyd waren wy zeer vertrouweiyk mot elkander geworden. Ik voelde ioderen dag nieuws herinneringen in my. (Wordt vervolgd,)

Leidsch Dagblad | 1901 | | pagina 1