N% 12540 Donderdag XO «Januari. A«. 1901. fëourant wordt dagelijks, met uitzondering van (§pn- en feestdagen, uitgegeven. heiden, 10 Januari. feuilleton. Het Photographietoestel. LEIDSCH DA&BLAD. PEIJS DEZER COURAUT: Voor Leiden per 8 maanden. i i i i I r i 1.10. Buiten Leiden, per loopet en waar «genten fereetigd HJn 1.80. Franco per post t i j i i il i H i PBIJS DEB ADVERTENTIEN; Van 1 6 regels f 1.05. Iedere rogel meer 0.17 j. Grootere letters naar plaatsruimte. Yoor het incasseeren buiten de stad wordt 0.05 berekend. Offloleele KenoJUigeylni;. I,Burgemeester en Wethouders van Leiden; P öezlen art. 8, late alinea, der Hinderwet; I Brengen ter algemeene kennis, dat door hen ver. [ïgnnning i3 verleend aan de Nsaml. Yennootsohap ^Nederl&ndeohe Fabriek van verduurzaamde levene- pildelen'*» voorheen W. HOOGENtJTBAATEN en Jo., en rechtverkrijgenden, tot hot uitbreiden van T do fabriek aan de Kerksteeg, Seotie D No. 1612, ploor vlaatsi' g en in-werking-stelling van een gas- Botor van 25 p.-k., en zuliis met intrekking der [ergunning, dd. 12 November 1900. Burgemeester en Wethoudors voornoemd, Lelden, F. WAS, burgemeeïter. Jutj. 1901. VAN HEIJ8T, Seoretaris. I In de gisteravond gehouden vergadering I (yan de Kamer van Koophandel en Fabrieken, werden herbenoemd respectievelijk tot voor zitter en ondervoorzitter de heeren P. L. C. blessen en H.-C. Juta. Benoemd werden tot [eden der commissie voor het samenstellen ran het verslag over 1900 de heeren Verhey ran Wyk, Tieleman en Yan Waveren. Aan de orde werd gesteld een aan de 'weede Kamer der Staten-Generaal gericht idrea van de Amsterdamache Yereeniging van 'erkgevers in Metaal- en Houtbewerking, ver wekende, naar aanleiding van het aanhangig intwerp van wet tot wijziging en aanvulling 'an het Tarief van invoerrechten, alle machine rieën, werktuigen en gereedschappen, alsmede lun onderdeelen en de voorwerpen, onder den lost Metaalwaren gerangschikt, met een gelijk laag recht overeenkomstig hun waarde to ielasten of wel de vrijstellingen, in het ont werp aangegeven, uit te breiden tot alle metaal- 'aren in het tarief genoemd. Besloten werd dit adres te ondersteunen. Yerder werd besloten bij de Maatschappij tot exploitatie dor Staatsspoorwegen nog eens te requestreeren over de slechte verbinding in het algemeen tusschen Utrecht en Leiden, taar te verzoeken meer treinen tusschen die itationa te doen loopen en tevens bij de aan- itaande nieuwe dienstregeling zoyg te dragen, lat de aansluiting to Utrecht van het Noor- len en uit Duitschland beter worde geregeld. Verder was ingekomen éen klacht van ver schillende ingezetenen over het slecht over brengen van telegrammen door middel van -de telephoon. Besloten werd den directeur met die klacht In kennis te stellen en dezen te verzoeken •flen vroegeren toestand te herstellen in dien zin, dat de ambtenaresse, weleer daarmede helast, niet meer behoeft te wachten op den -telegraphist om het telegram op te nemen, Xnaar zoo eenigszios mogelijk een afzonderlijke lijn aan te leggen of beschikbaar te stellen Ivoor telegrammen en voor intercommunale verbindingen. Door H. M. de Koningin is aan de Ned. bustaaf-Adolf-Yereeniging de gewone gift van jf 1000 geschonken. F De Commissaris dor Koningin in de provincie Noord-Holland is gemachtigd de Staten, dier provincie in buitengewone zitting t>4jeen te roepen op Dinsdag 15 dezer, ter rerkiezing van een lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, in de plaats van wjjlen den heer mr. M. C. Van Hall. H. M. de Koningin heeft gistermiddag ichaatsengereden op de ysbaan aan het Huis ;en Bosch. Verschillende dames en heoren der Hof- ïouding bewogen zich In den namiddag op jchaatsen over den hofvijver aldaar, H. H. de Koningin reed heden weder Bchaatsen 'oh het Huis ten Bosch. De weg, dien het Vorstelijk bruidspaar zal nemen, om van het Paleis te 's-Gravenhage ter kerke te gaan voor de voltrekking van het huweljjk, is nog niet vastgesteld. Maar vry zeker zal de vroeger vermelde korte route niet gevolgd worden. Men spreekt van: Noordeinde, Plaats, Gevangenpoort, Buitenhof, Gravenstraat, Groenmarkt, voor den heen-, en Prineeetraat, Prinsessewal, Hoogewal, Noord- einde voor den terugweg. (Fad.) By Koninkiyk beBlult is aan den heer J. Van Dyk, met ingang van 1 Maart 1901, op zyn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Alfen (Zuid- Holland). De heer Eloff, particulier secretarie van president Kruger, is uit het buitenland te 's-Gravenhage teruggekeerd. Behalve te Parys, was hjj ook eenige dagen te Londen, waar hy onder den naam Frederik Christoffel (dit zijn de voornamen van den heer Eloff) in het Metropolitan-Hotel logeerde en een onderhoud had met een Engelschen Boerenvriend. De plaatseiyke regelingshoofdcommissie te Nymegon voor het aldaar te houden Nederl. Taal- en Letterkundig Congres, in Augustus a.s., bestaat uit de heeren: da. B. Ter Haar, voorzitter; M. Poelhekke, leeraar M. O., onder voorzitter; mr. 0. Byleveld, eerste-eecretaris jhr. mr. O. Van Nispen, tweede-secretaris; Aloys Jansen, penningmeester. Komen tegenwoordig herhaaldelijk mede- deelingen -in de bladen voor van Kamerleden, die geen hernieuwing van hun mandaat be- geeren, thans kunnen wy melding maken van een, wiens terugtreden reeds voorlang gemold werd, maar die zich heeft laten vermurwen. De heer De Bieberstein nl. zal zich wel her kiesbaar stellen. Pad.) Zondag a.s. zal de heer A. Jentlnk Thz predikant te E(jp (N.-H.), zyn 40-jarig ambts- fee8t vieren. Hy was achtereenvolgens werk zaam te Terwispel, Petten, Driehuizen, Oost- zaan, Marssum en Ryp. Op initiatief van den heer B. Lindoorn kwamen gisteravond in het café „De Pool", aan het Damrak, te Amsterdam, een groot aanbal Transvalere byeen, die een daadwerke lijk' aandeel in den oorlog in Zuid-Afrika hadden genomen. Zy zouden de vraag bespre ken wat zy te doen hadden onder de gegeven omstandigheden. Gaarne zouden zy naar Zuid- Afrika terugkeeren, maar kan dat niet, dan diene te worden overlegd hoe aan fondsen te komen. Alvorens verder te overleggen, koos de ver gadering onder daverend applaus tot haar voorzitter den heer S. Van Lier, terwyi de heeren B. Lindoorn en J. J. Corver werden aangewezen om hem als secretarissen ter zyde te staan. De heer Van Lier, de leiding der vergade ring aanvaardende, legde er den nadruk op, dat terugkeeren zoo gemakkeiyk niet zou gaan, omdat daarvoor de „malie", de fondsen, ont breken. Of de Transvaaleche legatie die zou kunnen verschaffen, betwyfeldo hy, want het is een legende, dat die over schatten zou be schikken. Tot president Kruger kan men zich niet wenden, omdat die niet als zoodanig hier te lande toeft. Het fonds voor daadwerkeiyken 6teun, waarvan spr. gelezen had, beduidde ook niet veel. Volgens een geadverteerde balans beschikt dit over 43.271/,, geen geld om veel te steunen I Hoe het ook wezen mocht, men diende met elkander te overleggen hoe men elkander zou kunnen helpen, doch aangezien dit zeker een zaak is van huishoudeiyk n aard, ver zocht spr. den vertegenwoordigers der pers voor het overige liefst geen verder verslag der te houden besprekingen mede te deelen. Hy had daarby nog gelegenheid onder toejui ching der aanwezigen warme hulde te brengen aan de Nederlandache dagbladpers voor de wyze, waarop zy gedurende den oorlog den Poaren en den m Zuid-Afrika strydenden Hol landers op vele \v(jze steun had verleend. Rbl De 2de luit. 0. E. W. baron Van Voorat tot Voorst, van het 2de reg. inf. te 's-Her- togenbosch, wordt 15 dezer ontheven van zyn detacheering by den gymnastiek- en scherm- cursus te 's-Gravenhage. De hier te lande met verlof aanwezige off. van gez. lete kl. van het O.-I. leger dr. T. S. Van Hettinga Tromp keert 19 dezer per es. „Koning Willem 1" naar Indië terug. De luit.-kol.-intendant W. N. Roldanus, thans nog werkzaam ten bureele van den hoofdintendant te 's-Gravenhage, zal 1 Febr. a. s. te Amsterdam optreden als directeur van 'e Ryks centrale magazijnen van militaire kleeding en uitrusting. De machinist lste kl. der marine J. J. Bootsgezel, uit Oost-Indië teruggekeerd, is tydeiyk geplaatst aan boord van Hr. Ms. wachtschip te Hellevoetsluis. Koning Alexander van Servië heeft den ritmeester G. P. A. G. H. Römer, van het 3de reg. huzaren te 'a-Gravenhage, voor de aan bieding van zyn in het Duitsch geschreven werkje „Het gebruik der cavalerie" benoemd tot ridder in de orde van St.-Sava voor kunsten en wetenschappen. De kerkeraad der Ned.-Herv. Gem. te Apeldoorn heeft een aantal dames en heeren uitgenoodigd, om, onder leiding van den heer G. F. Dorper, een zangkoor to vormen, dat zich zal laten hooren in de Hervormde kerk, wanneer de Koningin en Haar Gemaal daar op den dag van den feesteiyken intocht, door den oudsten predikant C. Hattink zyn toe gesproken, en wederom wanneer de Koningin en de Hertog-gemaal na den feesteiyken intocht de godsdienstoefening btywonen, die door den tweeden predikant A. M. VanRhyn zal worden geleid. Te Leeuwarden is op den leeftyd van ruim 89 jaar overleden mr. E. R. Van Bienema, oud-offleier van justitie by de arrondissements rechtbank te Heerenveen. Nadat hy vele jaren geleden op zyn verzoek eervol was ontslagen, vestigde hy zich te Leeuwarden. Hy had deelgenomen aan den Tiendaagschen Veldtocht en was daardoor gerechtigde tot het dragen van het Metalen Kruis. De a. s. algemeene vergadering der Neder landache Juristenvereeniging zal gehouden worden te Leeuwarden op Vrydag en Zater dag 28 en 29 Juni 1901. De gemeenteraad van Amsterdam heeft benoemd tot directeur van het Armenhuis den heer H. Flaas, van de Rotterdamsche Lloyd te Rotterdamtot geneesheeron van het Wilhelmina-Gasthuis dr. J. W. Jacobi en dr. T. Tanja, beiden aldaar; tot onderwyzers aan de openbare scholen Bullenkamp te Akkrum, Van Veen te Hengeloo, Traast te Twekkeloo. Het atoomschip „Amsterdam", van Nieuw- York naar Rotterdam, passeerde 9 Januari Bevezier; de „Reichstag" (thuisreis) arriveerde 7 Jan. te Marseillede „Lawoe", van Rotter dam naar Java, vertrok 9 Jan. van Marseille; de „Koningin-Regentes" vertrok 9 Jan. van Batavia naar Amsterdamde „Prinses Sophie", van Batavia naar Amsterdam, passeerde Jan. Kaap Roc.a. Aarlandorveen* De werkeiy ke bevolking op 31 Dec. 1899 bedroeg 1817 m., 1719 vr., totaal 8636 personen. Vermeerdering door geboorte 37 m., 71 vr., te zamen 108; door vestiging 197 m.,215vr., samen 412. De geheele vermeerdering bedroeg dus 234 m., 288 vr., te zamen 520. Vermindering door sterfte 32 m., 42 vr., samen 74; door vertrek 184 m., 213 vr., samen 397. Geheele vermindering 216 m., 255 vr., samen 471. Het verschil tusschen de vermeerdering en de vermindering ia dus 18 m. en 81 vr., te zamen 49. De bevolking op 81 Dec. 1900 bedroeg alzoo 1835 m., 1750 vr., samen 3585 personen. Uazorswoudo. Te Ryndyk Hazerswoude overleed ten huize zyner moeder de weleerw. heer J. Van der Meer, In den jeugdigen leef tyd van byna 31 jaren. Priester gewyd den 17den Februari 1894, arbeidde hy, met buiten gewone gaven van geest en hart toegerust, achtereenvolgens op liet eiland Teasel, te Leiden en te Amsterdam, totdat een wreede kwaal hem drong de geesteiyke bediening te verlaten. Na alle menschelyke middelen te hebben aangewend, overleed de geduldige lyder zacht en kalm. Ondanks de hevige koude vulde Zondag avond een talryko priesterschaar uit Haarlem, Amsterdam, Hazerswoude en omstreken het ruime presbyterium der parochiale kerk van den H. Michaël te Ryndyk, om de plechtige Metten der Overledenen te zingen, 's Maan dags te 10 uren droeg de zeereerw. heer Holiërhoek, pastoor der Bonifaciuskerk te Amsterdam, na de Lauden, de plechtige H. Mis van Requiem voor den dierbaren overledene op. Daarna sprak de zeereerw. heer F. Bernsen, pastoor van Ryndyk, in gevoelvolle taal de iykrede uit naar aanleiding van da woorden uit Ps. 28: „Wie zal dea berg des Heeren bestygen, of wie zal staan op Zyn heilige plaats? Hy, wiens handen vlekloos zyn, wiens harte zuiver is." De laatste absoute word verricht door den zeereerw. heer Bernsen, waarna het stoffeiyk overschot van den betreurden overledene, ver gezeld door een talryko, diep getroffen schaar van vrienden en geloovjgen, grafwaarts werd gedragen. Koudekerk. Gistermiddag had de postbode Van S. het ongeluk, ter hoogte van de Koudekerksche brug, door het ys te zakken, doordat hy zich te veel buiten de schaatsen- rydersbaan had begoven, niettegenstaande er borden geplaatst zyn, waarschuwende, dat het buiten die baan zeer gevaariyk ia. Door het toesteken van een ladder mocht het gelukken hem spoedig op het droge te haleD, zoodat hy er met den schrik en een nat pak afkwam. Noordwjjk. Na het voorloopïg sluiten der vergadering (tot oprichting van een afdeeling van den Alg. Ned. Bond van Werklieden in het Bloembollenvak) is het aantal deelnemers gestegen tot 72. In een waarschyniyk a. s. Woensdag te houden twoede vergadering zal een voorloopïg bestuur gekozen worden. Ter opening van den Vastenavondtyd zal de tooneelvereeniging „Vriendschapszin" a. s. Dinsdag 15 dezer, 's avonds halfacht, in café „Flora" een voorstelling geven. Opgevoerd zuiian worden: „De eer van eeD koopman", drama in drie bedrijven, en „Honderd jaar te laat op de wereld", blijspel in één bedryf. Outlslioorn. Gedurende het afgeloopen jaar zyn m deze gemeente geboren 52 jongens en 42 meisjes, waaronder 1 toevallige geboorte. Overleden zyn 18 mannen en 26 vrouwen, alsmede 3 levenloos aangegeven kinderen, waarvan 1 van het maniyk geslacht. Gesloten werden 15 huweiyken. Een drietal meisjes zakt6n naby 's-Mole- naarsbrug door het ys. Hoewel haar positie zeer moeiiyk was, mocht het na veel krachts inspanning eindeiyk gelukken alle drie op het droge te brengen. Zoeterwonde. Hedennacht tusschen twee uren en halfvier zyn de eenden van dr. Van Bouwdyk Bastiaan8o verdwenen. Tot nog toe is men ze niet op het spoor, ondanks alle nasporingen. Uit cl© „9iuat)«oouraat". Kod. besluiten. Met gingang van 16 Jan. bonoemd tot schoolopziener in het arrondissement Hoorn J. Jolgerbuis Swildena, te Amsterdam, met toekenning van eervol c afslag als echoolopz. te Medemblik; in het arrondissement Medemblik D. J. Holsheimer, te Hoorn. Benoemd: tot burgemeester van Wiesekerke, D. J. Helderman, en van Scnerpenisae, C. D. Holier. Alenog benoemd tot lid der commissie, die; te rekenen van 1 Augustus 1900, gedurende een jaar te Utrecht belast is met het afnemen van de practiöche examens van arts en tandmeester dr. Th. Ziehen, hoogleeraar te Utrecht. Pensioen verleend aan J. L A. De Bonnier, onderwijzeres bij de leerschool, verbonden aan de Rijkskweekschool voor onderwyzers te Maastricht, ƒ851; J. P. Van Zou, oppasser bij het Rijks- Museum van Schilderijen en Prentenkabinet te Amsterdam, ƒ224; F. Galand, adjunct-commies bij 's Rijks Algemeen Archief te 's-Gravenhage, 506; W. J. Schoemaker, leeraar-directeur der burger avondschool en leeraar aan het gymnasium te Nijmegen, ƒ1152; F. K. A. C. Leenhon, hoogleeraar bij de Rijks-Academie voor Beeldende Kunsten te Amsterdam, 500. Voorts aan do volgende onderwyzers en hoofden van scholouA. Zuiahof, hoofd der o. i. school te Kookange, gemeente De Wyk, ƒ534; F. Bezemer, hoofd eener o. 1. school te Rotterdam, 1467; W. F. De Moor of Do Moor Azn., onderwijzer aan een o. 1. school te Amsterdam, ƒ934; T. Glaaser, id. te id., ƒ600; P. A. Kemmers, id. te id., 825; J. Bouland, id. te Groningen, 353; J. M. J. of J. Mucker of Mückcr, hoofd der openb. lagere sokool te Spekholzerheido, gemeente Kerkrade, ƒ634; A. Warmink, ld. te Kapel-Avezaath, ge meente Zoelen, 620; S. C. F. Mengel van Koets veld van Ankeren, onderwijzeres, hoofd dero. I. s. te Delft, 1047; E. Vorenkamp, hoofd der o. 1.8. te Kantens, ƒ567; J. H. Qeraets, id. te Velzen, ƒ1021; K. J. Ten Tije, id. te Varssel, gemeente Hengeloc, ƒ521; E. Buiskool, ld, te Heveskes, gemeente Delfzijl, ƒ480; A. J. D. Holst, onder wijzeres aan een o. 1. s. te Amsterdam, 675; P. Den Engelsen, ouderwijzer aan een o. 1. s. to Nienw-Lekkorland, ƒ243; H. Meinardi, hoofd der o. 1. s. te Stitswerd, gemeente Kantens, ƒ534; G. Bruyn, onderwijzeres aan een o. 1. s. te Alkmaar, 185; K. F. Mulder, onderwijzer aan een o, 1. a te 'a-Gravenbago, 667; P. Dietz, id. te Zutfen, 275; J. H. Brouwers, id. te Sittard, ƒ144; O. H. Otter, id. te St.-Aona-Parochie, gem. 't Bildt ƒ308. Ncderlaudsclic Adel. De minister van justitie brengt in de „Sts.- Ct." in herinnering, dat zy, die tot den Neder- landachen adel behooren, gehouden zyn aan het departement van justitie kennis te geven van de in hun geslachten plaats gehad heb bende geboorten, huweiyken en sterfgevallen, door inzending van gelegaliseerde volledige* afsohriften van de in de registers van den burgeriyken stand ingeschreven akten. By koninkiyk besluit zyn Cornelis Erneste Dittlinger te 's-Gravenhage en Victor Ditt- linger, Marinus Bonifacius Willem Dittlinger, en Victor Cato Emilius Dittlinger, allen te 's-Hertogenbosch, m6t alle hun wettige man* ïyke en vrouweiyke afstammelingen in den Nederlandschen adel verheven, met depraedi- caten van jonkheer en jonkvrouwe. (Sfs.-Cf.) Ik wist toen ntet, dat dit ding een spoortrein Y7a8, en toch had ik er wel een flauw vor- •moeden van. Ik was het half vergeten en •half herinnerde ik het my. Dingen, die ik in ■myn vroegeren toestand gezien had, 6Chenen Van lieverlede tot myn 'oe3ef terug tekeeren, zoodra ik ze wederzag. Personen bleven my volmaakt vreemd, evenals de namen an 'menschen, die ik gekend, en van plaatsen, waar ik geleefd had. Algemeenheden herinnerde ik my, doch namen en by zonderheden bleven verborgen. Ik kende nog wel de wereld als een geheel, maar niet myn eigen plaats er ln. Na een tamelyk lange spoorwegreis kwa men wy aan by myn tante, de zuster myner moeder. Ik wist toen niet, dat ze myn tante Emma was. Ik had haar trouwens nooit gezien. Maar ik herinnerde my myn aankomst in haar mooie, kleine villa, en een lieve oude 'dame met grys haar, die my op de stoep van het huis verwelkomde en haar handen naar my uitstak, mjj omhelsde en kuste en daarby tranen vergoot. En hier ook was het, dat ik weer myn eerste woord leerdo. De oude dame sprak telkens van „Una". Zy herhaalde dit zóó dikwyis, dat de klank my eindeiyk bybleef. En myn verpleegster sprak ook telkens van Una, en daar tante Emma steeds wanneer zy my toesprak of toeriep „Una" zeide, be greep ik ten laatste, dat ik zelve Una was. Maar toch herinnerde ik my niet, dat dit vroeger myn naam was geweest, de naam, waarby ik reeds achttien jaar lang genoemd was geworden. Ik deed echter als een kind en toen ik eenige maanden later weer ge- makkelyker begon te spreken, praatte ik steeds van myzelve in de derde persoon, als Una. Myn tweede jeugd was volstrekt niet ge lukkig, evenmin als myn eerste. Het afgry- seiyk tooneel vervolgde my overal. Maanden duurde het, voordat ik weinige minuten die nachtmerrie kon verdryven. Dag en nacht, wakend en slapend, had ik haar voor oogen. Overigens had ik alles, wat my op aarde gelukkig kon makende liefderykste ver pleging, een heeriyk verblyf, liefiyke natuur en volkomen vryheid om my den tyd zoo aangenaam mogeiyk te verdryven. De dokter had mij hierheen gezonden om my zooveel mogeiyk los te maken van de plek en omgeving, waaraan voor my zulke vreeseiyko herinneringen verbonden waren. Myn eenige kans op volkomen herstel, op het terugkeeren van myn geheugen, meende hy, was volslagen verandering van lucht en levenswyze. Tante Emma was allerliefst voor my, ondanks de veete, die tusschen haar en myn vader had bestaan. De oorzaak daarvan was my onbekend en ik vroeg er nooit naar. Zy paste my zoo liofderyk op, dat langzamer hand my'n geschokte zenuwen tot kalmte kwamen; ik was niet meer bang, zoodra ik my alleen bevond, sliep alleen in een kamer, indien men het licht liet branden en ik de zekerheid had, dat mijn verpleegster zich in myn nabyheid bevond. Men onderwees my weer, alsof ik een zes jarig kind was, ik leerde lezen, schryven en rekenen; alles, wat ik leerde, scheen my nieuw, terwyi ik kot myzelve inprentte, doch bekend, zoodra ik het eenmaal in myn hoofd had. Kortom, het was eigeniyk meer een te- binnen-roepen dan een onderwyzen. Alleen voor feiten, voor gebeurtenissen in myn ver leden, bleef myn geest nog versluierd. Vier jaren vertoefde ik by myn tante Emma en was nu twee en twintig jaar geworden. Ik wist, dat de moordenaar van myn vader nog niet gevonden was en dat niemand iets van hem wist. De politie had reeas lang haar nasporingen opgegeven. Dit alles leidde ik af uit hetgeen ik zoo terloops en ongemerkt opving, want zoodra ik Daar iets vroeg, werd my streng het zwygen opgelegd. „Lieve Una," z;eide dan myn tante, „je moogt over die zaak volstrekt niet denken of spreken. Dokter Wade heeft my verboden ooit daarover met je te pratenje zoudt weer opnieuw zenuwachtig kunnen worden. Kom, vertel me liever eens wat je gedaan hebt." Eens op een morgen hoorde ik de huisschel overgaan en my over de trapleuning buigende, zag ik een langen man in half militaire kleeding, die naar miss Callingham vroeg. Marie, het dienstmeisje, aarzelde voordat zy antwoordde: „Miss Callingham is wel thuis, myuheer. Ik weet echter niet of ik u by haar mag toelaten. Myn meesteres is uit en zy heeft my uitdrukkeiyk gezegd, dat miss Callingham nooit bezoek van onbekenden mag ontvangen, wanneer zy niet thuis is." Besluiteloos bleef zy aan de half geopende deur staan. De lange man glimlachte en ik meende te zien, dat hy iets in Marie's hand liet giyden. „Des te boter," zeide hy zonder zich in het minst te laten afschrikken. „Ik dacht wel, dat miss Wood niet thuis zou zyn. Daarom ben ik juist gekomen. Ik ben Inspecteur van politie en ik moet miss Callingham nood- zakelyk alleen sproken." Marie bleef aarzelen. Myn hart bonsde byna hoorbaar van ont roering by de gedachte aan een mogelijke opheldering in de zaak. Ik riep duo over de trapleuning „Laat mynheer in hot salon, Marie l Ik kom dadelijk naar beneden Ik hoopte, dat er nu eiudeiyk een licht zou geworpen worden over het tooneel, dat my dag en nacht vervolgde. Niemand wilde er ook met my over spreken, en daarom was ik biy thans in de gelegenheid te zyn, zelve het raadsel op te lossen. Ik haastte my naar myn kamer terug en kleedde my aan, daar ik my nog in ochtend toilet bevond. In het salon gekomen, vond ik daar den inspecteur van politie, die een zeer aangenamen indruk op my maakte. Ik voelde, zoodra hy begon te spreken, dab ik hom ver trouwen kon. „Het spyt my, dat ik u moet lastig vallen, miss Callingham," zeide hy met eon vriende- ïyken glimlach; „maar de zaak is voor my van groot gewicht. Waarschyniyk zult u het doel van myn bezoek wel geraden hebben. Liever zou ik met toestemming van miss Wood om een onderhoud verzocht hebben, maar ik ben roods geruimen tyd in schrifte- ïyke onderhandeling met haar geweest over de wenschelijkheid om het onderzoek naar den moordenaar van uw vader weer op te vatten; miss Wood evenwel was tegen myn plan. Zy weigerde u door my te laten onder vragen, daar zy vreesde, dat uw gezondheid opnieuw geschokt zou kunnen worden. Dr. Wade was het geheel met haar eens en daar om heb Ik myn toevlucht tot een list genomen, om tob u door to dringen: ik wist nl., dat miss Wood op dit oogenblik niet thuis is. De berichten in do couranten omtrent uw gezondheid „De berichten omtront den staat myner gezondheid?" viel ik hem verbaasd in de rede. „De couranten bemoeien zich toch niet daar mede?" Ik wist toen nog niet, dat ik een psycholo gisch wonder was. De inspecteur glimlachte on zyn zakboekje uithalend, zocht hy een gedrukt stuk papier en hiold my dit voor. „De nieuwsbladen stellen hot grootste be lang in' u," antwoordde hy. „Als u dit leest, zult u van do waarheid myner woorden over tuigd zyn." Boven het artikol stond: De moord te Wood bury, en voor zoover ik my kan herinneren, las ik ongeveer het volgende: Men heeft nog steeds de hoop niet opgegeven den moorde naar van Vivian Ca'iingham te vinden. Misa Callingham, die tydens ien moord in de kamer vertoefde on dus de «-enige getuige was, ver loor, zooals nmn zich herinneren zal, van schrik het vorstand. Maandenlang verkeerde zy in een toestand van onnoozelhoid. Zy schyntech-, ter thans op den weg van herstel te zyn en wellicht «J het gelukken haar zich te doen her inneren, wat er in het vertrek is voorgevallen,'- Dr. Tl.orr-.ton, die haar namens het gerecht te" zamen met dr. Wad9, haar huisdokter, reeds^ eenige mden heeft bezocht, heeft zich Maan-ï dag 11. wederom naar Barton begeven en een onderzoek ingesteld naar miss Callingham» geestestoestand. WorcU vareeiyd.)

Leidsch Dagblad | 1901 | | pagina 1