Siroop van Punch OPRUIMING. Sfoomkoekfabriek „fSCIIJkftlIlTj keiden. Stoomtram Haarlem-Leiden. BURGUNDIJ-PKH. V.WAVEREN'5 Holland's Roem a 25 Ets., Ontbijtkruidkoek a 25 Ets., Prima Sukadekoek a 25 Ets., Prima Gemberkoek a 39 Els., kleine Gemberkoekjes a 12 *?ts. LEIDSCH DAGBLAD, MAANDAG 31 DECEMBER. - TWEEDE BLAD. Auno 1900. Huvrfiyk der Koningin. P. HOPPE, in diverse prijzen. 6. W. SCHREÏLEN. Hooigracht 49, Tclcpbooiin. 06. SOEP, IPapenstraat 4. G-root© Oprmming1 SF O TFF1JZE3SI. Men zie Eiaiage: Haarlemmerstraat 45. Cötes Tabanac, J. A. 8. PfiOOT ZOOM, Dames M.&A. KNAAP, Goitfeuses, Alle Winkeliers verkoopen No. 12531 1 r— Do Regeering hoeft haar antwoord ingo- jfconden op het afdeelingsverslag der Tweede -Kamer omtrent de huwelijkswetten. Zy Tereenlgt zich ten vólle met de door 'de Kamer uitgesproken meening, dat door !daze echtverbintenis een dierbare Yolkawensch 'zal worden vervuld. I Ten aanzien van de ln het Verslag gehou den bijzondere beschouwingen brengt de Re- igeering het navolgende onder de aandacht der Kamer. Het feit, dat de minister' van Justitie, om het huwelijk te kunnen voltrekken, in het ibezit zal behooren te worden gesteld van het 'huweiykaregister der gemeente 's-Graven- hage, maakt, naar het oordeel van de Regee- 'jing, niet noodig een bijzondere bepaling omtrent de overgave van dit register aan den 'Minister in deze wet op te nemen. Immers zal voor den minister van justitie, by deze wet aangewezen om als ambtenaar van den jburgeriyken stand bij de voltrekking van JHarer Majesteit'a huwelijk op to treden, ook ten aanzien van het gebruik van het huwe- lyksregister geiden wat rechtens is voor de jandere ambtenaren van den burgerlijken «tand. De verhouding van den ambtenaar Van den burgerlijken stand, minister van justitie, tot de andere ambtenaren van den burgerlijken etand der gemeente 'a-Graven- hage, zal derhalve geheel gelijk zijn aan die, Jwelke beslaat tusschen die ambtenaren onder ling. Hij zal derhalve, waar het huwelijk te 'lijnen overstaan plaats heeft en dientengevolge 'daarvan, krachtens art. 44 van het Burgerlijk iWetboek, door hem dadelijk in het daarvoor bestemd rogister een akte zal moeten wor den opgemaakt, evenzeer de beschikking heb ben over dat register als zulks het geval is voor een der andere ambtenaren van den 'burgerlijken stand te 's-Gravenhage te wiens overstaan, met toepassing van art. 132 van het Burgerlijk Wetboek, in een bijzonder huis binnen de gemeente een huwelijk wordt voltrokken. De by art. 27 van het Burgerlijk Wetboek opgelegde aansprakelijkheid van de ambte naren van den burgerlijken stand, zal dan ook ten aanzien van de in hethuwelijksreglstor op te nemen akte van het hooge huwelijk, bier uitsluitend voor den als ambtenaar van den burgerlijken stand optredenden minieter van justitie gelden. Uit een en ander volgt, dat toepassing van bet derde lid van art. 13 van het Burgerlijk Wetboek niet in de bedoeling van het wets ontwerp ligt. De vraag, of niet andere afwijkingen dan die door de niet-toepasselijkheid van de artt. 13, tweede lid, 131 en 132 van het Burgerlijk Wetboek in het gemeen© recht worden aan gebracht, noodig zullen zijn, meent de Regee ring ontkennend te mooten beantwoorden. By de wetsvoordracht werd beoogd alleen de hoogst noodig gebleken verandering in het bestaande recht aan te brengen. Om die reden is geen wyziging voorgesteld in do vereischten, I waaraan de getuigen, krachtens art. 20 van het Burgeriyk Wetboek, moeten voldoen en ia bok bJJ do bepaling van het aantal getuigen, in art. 2 dezer wetsvoordracht rekening go- j houden met het getal hetwelk by de voltrekking 'van een huweiyk in een byzonder huis, naar bet gemeene recht vereischt wordt. Waar voorts wordt gewezen op do artt. 22 en :U van het Burgeriyk Wetboek, zy opge merkt, dat het ontwerp den minister van justitie alleen aanwyst als ambtenaar van den burgerleken stand by de voltrekking van het hooge huweiyk. De in die artikelen voorkomende bepalingen biyvon derhalve te ,*ynen aanzien buiten toepassirA De Eegeering had by het voorstellen der bepaling over de niet-toepasselykheid der wettelyke voorschriften betreffende den leef tijd, waarop men tot eenige landsbediening benoembaar is, meer in het byzonder het oog, xoowel op het gewone als op het buitenge wone lidmaatschap van den Raad van State. Door de bepaling wordt Levens voorzien in de gevallen, waarin by latere wetten voor de aanvaarding eener landsbediening een leeftydsgrens mocht worden gesteld. Ofschoon zy erkennen, dat geen dringeude uoodzake- lykheid voor de bepaling bestaat, meenen 'zy toch, dat de wenscheiykhoid van een be noeming tot een landsbediening van Zyn Hoogheid zioh zou kunnen voordoen, en dat alsdan allicht behoefte zou worden ge voeld aan een regeling, waarin thans op een daarvoor by uitstek geschikt tydstip kan worden voorzien. Do opmerking van sommige leden betref fende de hier voorkomende opsomming heeft de Regeering aanleiding gegeven alsnog de uitdrukking „de Vorsten uit Ons Huis", waarvan gesproken wordt in artikel 8 der wet van 28 Augustus 1851 („Staatsblad" No. 126) en ln artikel 2 der wet van 28 Augustus 1851 („Staatsblad" No. 128) in het artikel op te nemen. Een dergolUke voorziening ln verband met de in art. 67 der Grondwet voorkomende uitdrukking „de Prinsen van Zyn Huis", zal echter door deu gewonen wet gever niet aangebracht kunnen worden. Een algemeen© omschryving, waaraan door de bovenaangedulde leden de voorkeur werd gegeven, is, naar het oordeel van de Regee- ring, minder wenscheiyk, omdat bezwaariyk een formule zal worden gevonden, die ten aanzien van de strekking der bepaling een zoo afgerond begrip aangeeft als thans wordt voorgesteld. Een gewyzlgd ontwerp van wet wordt overgelegd. Met hooge waardeering heeft de Regeering kennis genomen van de mededeeling, dat verscheidene leden oen voorstel van veel verdere strekking dan het aangebodene met ingenomenheid zouden hebben gesteund. Uit het Voorloopig Verslag biykt echter tevens ten duideiykste, dat een ontwerp als het bedoelde bU vele leden, ten deele op princi pieel©, ten deele op andere gronden, ernstig verzet zou hebben ontmoet. Tegen de inge diende wetsvoordracht hadden slechts weinigen bedonking. Dit alles in aanmerking nemende vindt de Regeering in hetgeen het Voorloopig Verslag behelst, geen redenen tot wyziging van het ontwerp. Voor zoover het wetsvoorstel bestryding vond anders dan op grond van staatkundige meeningen, steunde die op het volgende: het ontwerp zou naar het oordeel van som migen praematuur, een ongeoorloofdo uit breiding van grondwetteiyke regelen, vol gens onkelen overbodig zyn. Van geene dezer bedenkingen kan de juistheid worden toe gegeven. Het ontwerp is niet praematuur, want het schynt wenscheiyk by deze gelegen heid alles wettoiyk te regelen, wat zoodanige regeling noodig heeft. Het is evenmin een ongeoorloofde uitbreiding van by de Grondwet vastgestelde regelen ter zako van de uitgaven uit 's lands kas voor den Koning en zyn Huis, want de Grondwet bevat geen bepaling, die den gewonen wetgever zou verhindoren om datgene te doen, wat thans wordt voorgesteld. Het ontwerp is allerminst overbodig. "Wel kan uit de „ratio der bepaling" van artikel 28 der Grondwet worden afgeleid, dat het inge diende voorstel strookt met haar geest, en dat ia ook de meening der Regeering, maar niet dat do aan eon „Koningin-Weduwe gedurende haar weduwiyken staat" toege legde som van f 150,000 vanzelf zou toekomen aan den weduwnaar eener Koningin. De Grond wet bevat zeer veel bepalingen, waarin het woord „Koning" op een Koningin toepasseiyk is, doch geen enkele, waarin het woord „Koningin" geacht kan worden iets anders te betoekenen dan dit woord taalkundig aanduidt. Togen de vervanging van „toegezegd" door „uitgekeerd" in artikel 1 van het ont werp, bestaat geen bezwaar. Het artikel is dienovereenkomstig gewyzigd. Omtrent het ontwerp betreffende de natu ralisatie van Z. H. Hertog Hendrik zegt de minister van justitie, dat de opmerking van sommige leden, dat ten aanzien van het belang van den Staat by het behoud van hi.Nederlanderschap van den Gemaal der Koningin behoort to worden onderscheiden tusschen het tydperk gedurende hetwelk het huweiyk bestaat en dat hetwelk na ontbinding daarvan kan volgen, door hom gedeeld wordt en inderdaad haar uitwerking in de bepaling van het onderwerpeiyk artikel vindt. By den Minister bestaat echter geen be denking togen een regoling, ten gevolge waarvan na ontbinding van het huweiyk, naa9t de by het tweede lid van artikel 8 voorgestelde wyze, waarop het aan deze wet ontleende Nederlanderschap wordt verloren, ook die vermeld by artikel 7 der wet van 12 December 1892 („Staatsblad" No. 268) van kracht zal zyn. Het is dan echter in dien gedaohtengang nauwkeuriger om het eerste lid, dat ook betrekking hoeft op het tydperk, liggende vóór hot huweiyk, onver anderd te behouden. De wyziging van het tweode lid is het gevolg dezer regeling. Naar aanleiding van de opmerking als zou uit de verklaring, dat aan Zyno Hoogheid vóór de voltrokking van het huweiyk ontslag uit hot Duitsche Staatsverband zal worden verleend, mogen worden afgeleid, dat do wet tot naturalisatie niet zal worden afgekondigd, vóórdat dit ontslag zal zyn verkregen, neemt de Minister de vryheid zich, met betrekking tot het tydstip van ontslag, te gedragen naar hetgeen door hem in de Memorie van Toe lichting te dien aanzien ls medegedeeld. Vermits het ontslag uit het Staatsverband van Mecklenburg-Schwerin het verlies van de nationaliteit als Duitscher met zich brengt, is in het wetsontwerp üe uitdrukking „Duit sche Staatsverband" gebezigd. By nadere over weging acht ook de Minister het wenscheiyker, dat het eerstvermeld verband, oorzaak van het verlies der Duitsche nationaliteit, wordt ge noemd. De woordon „Duitsche Staatsverband" zyn dientengevolge veranderd in „Staatsver band van Mecklenourg-Schwerin". Ten slotte vermeent de Minister, dat de redactie van het artikel overigens met juist heid de bedoeling van het voorschrift weer geeft. Deze bedoeling toch is geen andere, dan dat de wet >in werking zal treden op den dag, waarop zy is afgekondigd, en derhalve daarvoor geen later tydstip behoeft te wor den afgewacht. Vermits echter, zonder een nadere bepaling, de wet alleen voor het toe komende zou werken en daarentegen beoogd wordt aan den Hertog het Nederlanderschap met de in deze wetsvoordracht daaraan ge hechte gevolgen toe te kennen op den dag, waarop Zyno Hoogheid uit het tegenwoor dig Staatsverband zal zyn ontslagen, opdat ook van een tydeiyk gemis van nationaliteit geen sprake kan zyn, is het noodig voor gekomen de wet tot op dat tydstip to doen terugwerken. Mocht het ontslag verleend worden vóór den dag der afkondiging, dan zal de wet met geacht kunnen vóór dien dag in werking te zyn getreden, doch zullen alleen haar bepalingen, eerst verbindend door de afkondiging, geacht worden van het genoemd tydstip af te hebben gegolden. Intercommunale telepl&oou. By kon. besluit ia een wyzigiDg gobraoht in de bepalingen op het gebruik van inter communale telephoon-verbindingen. In art. 6 van de thans vigeorende bepalin gen komt het volgende voor: De geabonnoerden van een plaataeiyk tele- phoonnot, die van hun perceelen uit, geregeld intercommunale gesprekken wenschen te voe ren, storten voor de kosten daarvan een door of vanwege den Minister van W., H. en N. te bepalen som in voorschot. De geabonneerden, die dit niet hebben gedaankunnen niettemin intercommunale gesprekken voeren onder ver plichting van binnen 8 dagen alsnog de be paalde som in voorschot ie stortenof wel om de door den betrokken directeur op te geoen kosten binnen 8 dagen na ontvangst der op- gavete zijnen kantore te voldoen. Heeft het een noch het ander plaats, dan wordt het verschutiigde bedrag met 60 pOt. verhoogd en op quitantie ten huize van den geabonneerde geind. Het cursieve gedeelte vervalt en wordt ver vangen door „Do geabonneerden, die dit niet hebben gedaan, kunnen niettemin intercommunale ge sprekken voeren, doch betalen voor deze ge sprekken boven het tarief, genoemd in het eerste lid van dit artikel, ƒ0.10 per gesprek. De voor bedoelde gesprekken verschuldigde bedragen worden per quitantie ingevorderd." Dit besluit treedt in werking op 1 Jan. a. s. President Kruger. Door de heeren Van Kempen ls aan presi dent Kruger een herinneringsmedaill9 aange boden, die ln hun fabriek te Voorschoten ia vervaardigd. De medaille is ter grootte van 125 mM. In zilver uitgevoerd. Zy vertoont aan de voorzyde eon afbeelding in bas-relief van do „Gelderland" in volle zee, met het omschrift: „Onder Godes bescherming veilig op de groote wateren." De naam „Hr. Ms. pantserdek9chip Gelderland" weerspiegelt ln de golven. Op de keorzyde bevindt zich de inscriptie „Aan Zyne Excellentie S. J. P. Kruger, ötaatapreeident der Z.-A. Republiek, aange boden door J. M. Van Kempen Zonen, Kon. Ned. fabriek van gouden en zilveren werken, te Voorschoten." De inscriptie Ls omgeven door een palmtak met anker en ryzende zon, doelende op het licht der hoop, op een einde- lyken rechtvaardigen vrede. Naar men verneemt, hebben Boerenvrienden te Nymegen het plan opgevat, president Kruger een geschonk aan to bieden, dat bostaan zal in een Maand-Tekstkalender. De vervaardiging van dit kunstwerk is opgedragen aan de be kende firma Gebr. Grevenstuk. Het zal een monumentaal stuk zyn; de aanbieding zal een der eerste dagen in Januari plaa'a vindon. Dr. Hasse betuigt in de „Alideutsche Blatter", orgaan van het Allduitsche Verbond, zyn dank voor de vele bewyzen van belang stelling en instemming door hem, naar aan leiding van zyn Krugerredo ln den Ryksdag, van alle zyden ontvangen. De heer Hasse besluit zyn openbare dankbetuiging met de woorden: „Ik ben voornemens om ook in de toekomst door geen overwegingen, van welken aard ook, my te laten weerhouden om des noods ook onaangename waarheden, welke de belangen van het Duitsche volk raken, open- ïyk uit te spreken." Gemengd Nieuw Moord te Tilburg. Aangaande den stand der instructie dei Tilburgsche moordzaak verneemt het „Hbl." de volgende byzonderheden Reeds eenige weken bestond by de Bre- dasche rechtbank het voornemen om een der belde verdachten, die zich reeds sedert den zomer in preventieve hechtenis bevonden, don koster van de kerk, waarin de moord op het meisje Kessel werd gepleegd, op vrye voeten te laten. Men kon echter toen nog niet aan dat voornemen gevolg geven, omdat nog een aantal getuigen moesten worden gehoord. Donderdag werden voor het laatst nog eens achttien nieuwe getuigen door den rechter commissaris gehoorddaarop gaf de rechtbank Vrydag het bevel den koster in vryheid te stellen, hetgeen denzelfden avond geschiedde. Tegen den schilder Mutsaers zal verlenging van gevangenhouding worden aangevraagd. De instructie is nu gesloten en vermoedelyk zal binnenkort een verwyzing naar de open bare terechtzitting worden gevraagd. Daaruit zou volgen, dat men voldoende bewysma- teriaal tegen dezen verdachte verzameld heeft, om met kans op succes de beschuldiging van moord tegen hem to kunnen inbrengen. Wanneer daardoor het Nederlandscho publiek, dat zich sterk voor deze zaak geïnteresseerd heeft, de zekerheid zal erlangen, dat de schul dige van dezen laaghartigen moord zyn recht matige straf niet ontgaan heeft en bevredigd zal zyn, moet het voor de justitie, die in deze zoo duistere zaak met onvermoeiden yver werkzaam was, een groote voldoening zyn, eindeiyk de oplossing te hebben kunnen vinden en haar onverdroten pogingen, om uit de twee verdachten den schuldige en onsohuldige aan te wyzén, met goeden uitslag te zien bekronen. De byzonderheden van het treden in deze nieuwe phase der Tilburgsche moordzaak worden natuuriyk geheim gehouden en zullen waarschyniyk eerst by de openbare behande ling der zaak bekend wórden. Doch mot zekerheid kan worden gemeld, dat de door slag gegeven heeft een uiterst nauwkeurig microscopisch onderzoek van de kleeren dor beide verdachten, geleid door deskundigen, twee Utrecht8che hoogleoraien. Dit onderzoek had tot uitslag, dat daardoor de vermoedens bevestigd werden, die in den laatsten tyd steeds meer en meer tegen den schilder waren gerezen. De storm, die Vrydag over hot Kanaal en de Fransche kust heeft gewoed, heeft meer materieele schade veroorzaakt dan verlies van menschenlevens doen betreuren. Het telegraphisch verkeer van Frankryk met België en Engeland was geheel onderbroken door de hevigheid, waarmede de storm niet slechts te Parys, doch over het geheele noorde- ïyk en westeiyk deel van Frankryk optrad. Ook d* verbinding van Parys met Lyon, Marseille, Genève en Bordeaux werd verstoord. Eveneens de telephoon, die tusschen Parys( en Londen, Brussel en andere plaatsen in. Noord-Fraokryk «len geheele* dn» niet meer werkte. Do storm trad met de grootste kracht in het Kanaal op en de booten van Calais, Bou logne, Dover en Folkestone moesten den dienst staken. Eenige schepen, die toch trachtten over te steken, werden gedwongen van hun poging af te zien en In de vertrekhavens een veilige toevlucht te zoeken of aan de kust te biy ven. Van deze geheele kust ook vanNormandië en zuid-oost Engeland komen berichten van vi8scherabooten, die op het strand zyn gezet. Van slachtoffers van den storm vindon wtf gelukkig nog niets vermeld. Een interessante proef werd aan boord van de „Princess Clementine" genomen, die van Oatende naar Dover onderweg was en op eenigen afstand van de kust by zwaar weer met het Marconitoestel met Ostende telegram men wisselde. Niettegenstaande het zware weer kon de gemeenschap zeer goed onder houden worden. Men meldt uit Monster: Aan hot strand te Ter Heyde werd Zaterdagmiddag een oefening gehouden met de nieuwe red dingboot „Secretaris Schumacher", van de Zuid- Hoiiandsche Maatachappy tot redding va» schipbreukelingen te Rotterdam. De met 12 6toere roeiers bemande boot, onder leiding van den flinken schipper A. Tuk, voldeed uitstekend in de hooge en moeiiyke. zee, zoodak gebleken is, dat de nieuwe book haar stormproof heeft doorstaan en met vol vertrouwen hiermede de toekomst kan wor den te gemoet gozien. Daar de zeeën herhaaldeiyk over de boot. en manschappen heensloegen en de boot zich telkens weer op de golven verhief, volgden vele toeschouwers aan het strand met span ning deze proefneming. By den terugtocht werd met succes gebruik gemaakt van olie storting. Het wapen der Koningin. De heer Victor De Stuers achryft aan het „Hbl.": Met het oog op de tallooze wapenschilden van H. M. de Koningin, welke door allerlei kunstenaren staan afgebeeld te worden, is het misschien niet ondienstig de aandacht te vestigen op hot volgende: 1. In een dezer dagen vorschenen adela- kalender zag ik het wapenschild der Koningin voor het eerst vereenigd met dat van den Hertog van Mecklenburg. Het oerste stond rechts van den toeschouwer (heraldiek links), het andere links. Dit is de gebrulkeiyke manier by de vereenigiDg van blazoenen van echt- genooten. Doch in het exceptioneel geval der Koningin komt het my voor, dat Haar Wapen gesteld moet worden op de voornaamste plaats, d. i. links van den toeschouwer. De vorm van bet wapenschild der Koningin. Meestaf zie ik daaraan geven den vorm van een langdurig vierkant aan den onderkant ais een accolade beëindigd. Ik geloof, dat dit verkeerd is. Die vorm toch is ontleend aan, of afgeleid van het middeleeuwsch gevechte- echild, dat alleen voor mannen past. Voor vrouwen moet men een cartel, een paneel teekenen, ruitvormig of ovaal naar gelang van den styi, doch zorgvuldig de geiykenls met een krygaschild vermydende. fk weet wel, dat sommigen beweren, dat de ruitvorm of het ovaal alleen voor onge huwde vrouwen past, dooh die bewering ie ongegrond. Men heeft slechts onze oudé Hollandsche portretten te zien om zich daar van to overtuigen. Voor het wapen van Hare Majesteit do Konlngin-Mneder zie ik steeds afbeeldingen, voorstellende twee onder één kroon vereenigde wapenschilden: dat van wjjlen den Koning en dat van Waldeck. Dit schynt my onjuist. Ieder pereoon kan slechts één wapenschild hebben. Tydens het leven dos Konings mocht men Diens wapenschild afbeelden met dat Zfjner gemalin daarnaaBt. Thans heeft dit geen zin. TLans moet men één enkel schild afbeelden, waarin het blazoen van wyien don Koning opgenomen is; dus „parti" rechts (.voor den toeschouwer links) het wapen des Konings, links dat van Wal deck. En ruitvormig of ovaal. ET IQ U E T. Anisf ?rdam. Deze Pitïicli- Si r o op geeft des winters met warm water en dea zomers mot mineraalwater vermengd,een hoogst aangenamen drank. Verkrygbaar in 7i en Yj flacons by voorname Hande laars en in Cafó's. Men lette op Stempel en Fa brieksmerk. Onder voortdurende contróle van het Chemisch Laboratorium van Dr. VAN HAMEL ROOS en HARMENS. 10286 25 Wederom vestig ik de aandacht op mijn welbekende, goed waterhoudende 10202 20 Goedkoopste en gerieflijkste Reisgelegenheid. Van LEIDEN naar 1ste KI. 2de KI. OEGSTGEEST 15 Cents. Cent. SASSENHEIM 85 8«i LISSE, HILLEGOM, BENNEBROEK, HEEMSTEDE of HAARLEM SO 85 Couponboekjes, verkrijgbaar gesteld by de Goederen- Agenten, geven voor korte afstanden veel besparing. 3874 26 BOCK. 10046 7 dagelijks verkrijgbaar 30 Cents per portie. 6002 6 Wegens te grooten voorraad en om plaats te maken voor de nieuwe Voorjaarsgoederen van alle voorhanden Heeren- en Iïinclei-lïleeding-, als: WINTERJASSEN, DEMI-SAISONS, JEKKERS,CABANS, KINDERJASJES, JONGENS- en HEEREN-KOSTUMES en KINDERPAKJES, voor SPOT 10951 40 goodezuiyoreRoodeBordoiiuxwyn, zacht en aangenaam van smaak, por anker f38. per 12 flessclien f 7.50, Proefdeweii 05 Cents. Wjjnhand daars-HofleveranoIers. 10024 14 Hoogl.-Kerkgr. 43/15. T.eiden A.o, 1H05. J. HENRI 8ERKELJDN, Lange Mare 40. Lecrnar voor l*inuo. Spreekuur des morgens van 10 tot 12 uren. 9197 5 1217 6 Breestraat 116, BEVE1EN ZICII AAN. Uitnemend adres voor HARRWERKEN. ,0962 66 en de bekende DUBBEETJES-OJSTBIJTKOEK van de

Leidsch Dagblad | 1900 | | pagina 5