De plechtigheid werd besloten met een Te-Deum, waarop de Paus der saamgepakte menigte zjjn zegen gaf. De krasso grijsaard scheen in het geheel niet vermoeid na afloop der plechtigheid, die bijna twee uur had g.duurd. Aan het slot was zijn 0tem nog even krachtig ais by den aanvang. Er waren 80,000 uitnoodigingen gezonden en eon bijzondere tribune was voor -de vorsten en de prinsen van het Koninklijk HuisDpge- ftcht. De plechtigheid leverde een grootsch schouwspel op. Het aantal gendarmen, politieagenten en detectiven in dienst van het Quirinaal is sinds den moord van koning Umberto "ver drievoudigd. Wanneer de Koning en de Koningin uitrijden, worden omvangrijkevoor zorgsmaatregelen genomen. Zoo hebben de agenten by voorbeeld bevel gekregen om ty dens het instappen niet meer de positie aan te nemen en te salueeren, maar den voreteiyken personen den rug toe te keeren, zoodat ze |dus met het gelaat naar het publiek komen te staan. Zy kunnen op deze wijze misdadige pogingen eer opmerken. Koning Umberto's weduwe is naar Rome teruggekeerd en* heeft zich in haar nieuw paleis gevestigd. Sonrltj Te Belgrado is een gepensionneerd kolonel, die commandant der gendarmerie is geweest 'onder het ministerie-Georgewitsj en die den ex-koning Milan is toegedaan, betrapt op het werpen in een brievenbus van een naamloozen brief aan den Koning, vol beleedigende terrueD. fVan dezelfde hand had de Koning al meer beleedigende brieven over zyn huweiyk ont vangen, en ten huize van den kolonel zyn afschriften van die brieven gevonden. Hy is gevangengenomen. Bwinrd. De correspondent van de „Times" te Weenen heeft vernomen, dat de Tsaar waarschyniyk typhus gekregen heeft by een bezoek aan de grootvorstin Xenia, op wier landgoed opgra vingen naar oude Grieksche bouwvallen ge daan werden. Even vóór den Tsaar is zyn dochtertje door dezelfde ziekte aangetast, en men denkt dus, dat de oorzaak in beide gevalleD dezelfde zal zyn. V enezuela* Luidens bericht uit Caracas heeft Celestino Perara, de vroegere secretaris van president Castro in het district Guarico, een opstand verwekt tegen de regeering. INGEZONDEN. De Muziekuitvoering van S3 Dec. in het Leidsche Volkshuis. De derde muziekuitvoering in dit seizoen gaf ons een reeks van 6 Kerstliederen van .Cornelius, een sonate voor violoncel en piano van Beethoven en een voor twee piano's van Mozart. Voorts een serenade voor violoncel en piano (vierhandig) van Robert Volkmann en uit het oratorium „De Messias", van H&ndel drie aaneensluitende nummers: de herders- Bymphonie (op orgel gespeeld), het recitatief: „Er waren herders verzameld In het void" on het daaropvolgende koor: „Eere zy God in den Hooge". De zaal was met dennengroen, hulst en maretakken versierd. Er is genoten, zeker, z$ér veel, maar we hadden meer "kunnen, meer moeton genieten van het gebodene. Als we zelf de stemming niet al hadden gebroken door een luid applaus na het eerste lied: „De Kerstboom". Nu zitten we thuis en lezen na: „Nu staat versierd, dat iedor koom', l„In 't feestiyk huis, de lichtende boom, „O heeriyke tyd, o zalige droom 1 „De moeder zit in de kinderschaar, „Zy duidt te zwygon met zacht gebaar, „Zy zingt van het kindje zoo wonderbaar. „En naast den Kerstboom in kaarsengloed, -„Het groote boek, dat ons zoo zoet :„Aan d'oude dagen denkon doet. „De kinderen zien die platen-pracht „En geven wèl op 't zingen acht, „Dat klinkt zoo zacht, door heil'gen-nacht 1 '„Dat hier een ieder vol vreugde koom', „O, goudene vlammen aan feestlyken boom, „O-, heeriyke tyd, o, zalige droom 1" We lezen na en verwonderen ons, dat we hard handgeklap hebben künnen laten volgen op dit teere, zoo mooi gezongen lied en na elk lied weer Dat was jammer. A. De oorlog tusschen Engeland en Transvaal. Ook zonder dat het gemeld is, mogen wy aannemen, dat liet Kerstfeest ditmaal met even weinig opgewektheid is gevierd als twaalf maanden geleden. Toen waren het de nederlagen by Storm- berg en Colenso, die roet wierpen in -de plum- puddings, nu moeten het de berichten uit de Kaapkolonie geweest zyn, die de Kerststem ming der Engelschen bedorven hebben. Dat de inval der Boeren inderdaad een ernstige zaak is, heeft niemand minder dan lord Kitchener zelf ingezien. Hy .heeft tydeiyk zyn hoofdkwartier naar De Aar overgebracht. In De Aar is hy bezig, maatregelen te nemen, om den inval in de Kaapkolonie tot staan te brengen, hoet het in een telegram uit Kaapstad, van waar tevens gemeld werd, dat het biykt, dat aan de spoorwegen maar ;woinig Bchade is aangericht en dat weinige blykt meest een gevolg te wezen van over- 6troomingon. De gewone dienst tusschen Kaapstad en De Aar heet dan ook reeds weder hervat. De „Daily Mail" heeft uit Kaapstad het belangryke bericht ontvangen, dat de Boeren, die de. Kaapkolonie binnengevallen zyn, een spoorwegbrug van 90 voet lengte, ten zuiden van De Aar, vernield hebben. De Boeren zwerven in den omtrek van De Aar rond, ver nielen de telegraaflynen, breken den spoorweg •p en commandeeren vervoermiddelen. De ont dekking, dat twee maanden geleden hoeveel heden dynamiet opgekocht zya in eenige Jüoino steden, jrerhoogt de ongerustheid niet weinig; de Kaapsclie regeering tracht dat dynamiet nu terug te koopen. De klerken van de Bank te Britstown heb ben drie dagen geleden last ontvangen, de waarden van de Bank naar De Aar over te brengen. Te Carnarvon heerschte, naar aan de „Observer" gemeld wordt, groote ongerust heid, omdat de postwagen uit Victoria "West wegbleef. Men nam maatregelen van tegenweer. Voorraden munitie worden uit den omtrek van Kaapstad weggevoerd en naar Kaapstad zelf overgebracht. Maandag moet het Kaapsche ministerie een belangryke vergadering gehouden hob bon. Men zegt, dat de xegeering voornemens is, den staat van beleg in de geheele kolonie af to kondigen, aangezien aan het licht gekomen zou zyn, dat het overal in de kolonie oproerig wordt. De loyalisten bepleiten het denkbeeld, de grondwet voor vyf jaar te schorsenzy betoogen, dat men m Engeland hot gevaar van den toestand niet inziet, en toch kon de staat van zaken liachelyk worden, indien do Kaapsche opstandelingen een bekwamen aanvoerder kregen. De correspondent van de „Standard" to Pretoria seint byzonderheden over den zoo- genaamden veldslag by Hekpoort, den 19den door Clements geleverd tegen 3000 Boeren. De stryd duurde vier uren. De Boeren hadden vyf kanonnen en waren sterk verschanst op een ry kopjes, zy hielden hardnekkig stand, maar toch gelukte liet de Engelsche infanterie, de kopjes stormenderhand te nemen, waarop de Boeren in verwarring op de vlucht sloegen naar Bosfontein. Generaal French kwam 's mid dags op het slagveld, hy viel aan en verdreef de Boeren gemakkelyk. Den volgenden dag rukten de Engelschen verder op. De Boeren, die in noordeiyke richting uiteengejaagd werden, lieten slechts enkele benden tirailleurs achter, welke na dien ook verdreven zyn. Generaal Clements trok naar Waterkloof. Een ander gevecht had plaats by Ylak- fontein. Generaal Colville verdreef den vyand den 21sten van daar, maar werd denzelfden dag by Modderfontein aangevallen. De aanval werd drie uur volgehouden, daarop trokken de Boeren af. Ten zuiden van Standerton is evenzeer gestreden. Ook hier trokken de Boeren met verlies terug. Een verbeterde verliozeniyst van het ge vecht by Nooitgedacht geeft 163 gesneuvel den, 103 gewonden en 13 vermisten. Dit is de zwaarste verliozeniyst in de laatste negen maanden van den oorlog. Laffan seint uit Pretoria, dat 300 Engel schen, die by Nooitgedacht door de Boeren krijgsgevangen gemaakt waren, vrijgelaten en (te Pretoria?) aangekomen zyn. Minister Chamberlain wil duizend Cana- deescho vry willigere werven voor generaal Baden-Powell's politiekorps. Hy heeft tien kapiteinsplaatsen en vyftien luitenantsplaat sen beschikbaar gesteld voor officieren der Canadeesche militie. De vrijwilligers zullen 5 sh. per dag krijgen. Yan Koolmyndriffc Cm het noordwesten van het district Kroonstad, niet ver van de Transvaalsche grens) komt bericht, dat de Boeren daar onder bevel van Yisagie staan. Een aantal hunner kwam onlangs vlak by het Engelsche kamp en bezocht do myn. De kolonne onder commandant Beyers kwam daar eveneens langs. Zy verzamelden allo patroonhulzen, die zy vinden konden, vulden ze weer en maakten er dan opnieuw ge bruik van. BoereD, die zonder noodzaak ammunitie gebruikeD, heet het verder, worden de eerste maal met f 6 beboet, den tweeden keer met ƒ120 en de derde maal mot den dood gestraft. De geweren, die te Potchefstroom begraven waren, zyn opgegraven en worden weer ge bruikt. Yan het kruispunt van Yalschrivier en den spoorweg trekt een Boerencommando op in de richting van het verbrande Bothaville. De Boerenvrouwen verschaffen proviapd aan zulke yoorbytrekkende troepen. Reuter verneemt uit Kansas City, dat kapitein Heygate, van het Britsche remonte depot, 50,000 paarden en muilen ter ver scheping naar Zuid-Afrika aangekocht heeft. Versterkingen van de Britsche troepen macht in Zuid-Afrika: De „Orotava" vertTekt den 31ston uit Southampton, de „Chicago" van de Royal Albert Docks den lsten Januari, de „Hawarden Castle" den 2den uit Southampton. Het 3de garde dragonders, dat evenals het 1ste naar Zuid- Afrika vertrekt, staat onder bevel van luitenant kolonel Aspinwall, die zich in Egypte onder scheiden heeft. Te Belfast is plotseling het telegraphisch bevel ontvangen om alle beschikbare cavalerie in het district in gereedheid te brengen, om dadolyk naar Zuid Afrika te worden vervoerd. De gemeenteraad van Pont-Saint-Eaprit (Gard-departement) heeft een motie aange nomen, waarin hulde wordt gebracht aan president Kruger en aan de twee Z.-A. Repu blieken, en de wenach wordt uitgesproken, dat Frankryk het initiatief neme voor een voorstel tot arbitrage. Door mishandeling bezweken. By de familie te Amersfoort is bericht ont vangen, dat de vroeger daar woonachtige heer Alfred E. Kleekamp, die te Naudes-fontein (Z.-A. R.) werkzaam was als hoofd der school, overleden is aan de gevolgen van mishande lingen, aan welke hy op 20 October bloot stond van de zyde der ruiters van generaal French. Terwyi zyn gastheer vee wegbracht naar Ly denburg, bezetten de Engelschen diens hoeve en toen Kleekamp oenige opmerkingen maakte over het stelen der paarden, werd hy gevan gengenomen, mishandeld en, aan de paarden gebonden, in draf weggeleid De Engelsche officieren zyn niet alleen sterk in het uitvinden van allerlei barbaarsche kwel lingen tegenover de Boeren, maar zy weten ook hun soldaten met groote virtuositeit op afwisseling in de straffen te onthalen. Onlangs werd medegedeeld hoe soldaten, die lange den spoorweg op hun post in slaap waren ge vallen, met zeer zwaren dwangarbeid zyn gestraft. Een soldaat achryft nu een brief aan de „Daily Mail", waarin hy mededeelt, dat hy voor hetzelfde vergryp is gestraft met inhouding zyner soldy en 28 dagen gevangenisstraf. Hy verricht gedurende dien tyd van 9 12 en van 4 tot hal/zes dwangarbeid en wordt overigens eiken dag twee uur lang op een kanonwiel gebonden, wat ondraaglijke pynin de ledematen veroorzaakt. Maar bovendien belet het hem de ontelbare vliegen te verjagen, van zyn wonden, die hy ten gevolge van „veld- zeer" heeft en waaronder er zyn ter grootte van een shilling-stuk. "Welk een verbeterende kracht moet er van zulke bestraffing uitgaan 1 Een telegram van lord Kitchener uit Nauw- poorfc meldt, dat de bereden infanterie Brits town bezette zonder verzet. De Boeren trokken zich terug naar Prieska en zouden achtervolgd worden. Als gewooniyk geeft de officiöele Engelsche verliezeniyst weer een aantal verrassingen in den vorm van ongevallen op plaatsen, van waar geen gevecht is vermeld in de laatste dagen. Zoo vindt men nu Koekemoer (tusschen Klerksdorp en Potchefstroom, by de Vaal); Machadodorp (19 December); Tangs (noordelyk van Yeertienstroom) en Greylingstad (z. o. van Heidelberg). "Waarschyniyk behooren deze gevallen tot de openbaringen van „algemeene ongerustlgheid der Boeren", waarvan nu en dan gewag wordt gemaakt, Het blykt verder uit die lyst dat by Nooit gedacht met do officieren 63 Engelschen zyn gesneuveld, waaronder vertegenwoordigd zyn het 2de Northumberland fuseliers, hét 4de Durham lichte infanterie, het 2de Yorkshire dito, de Cameron Hooglanders, de Argyll en Sutherland Hooglanders, de Royal Scots, het Leicestershire regiment, de Royal "Welsh fuse liers, de South "Wales Borderers, de Scottish Rifles; Worcestershire-, Dorsetshire- en Wilt- shire-regimentende Royal Dublin Fusiliers, de Rifle Brigade, en wel van al deze de com pagnieën bereden infanterie. Yerder de Kon. rydende artillerie, de 20ste comp. Yeomanry, de 26ste comp. dito; de 27ste dito; Kitchener's Horse en de Coylon bereden infanterie. Alles te zamen een fraaie staalkaart. Het aantal gewonden, waaronder zeer vele gevaariyk of ernstig, beloopt ruim 160, terwyi er nog 13 vermist worden. By Kameelfontein naby Colesborg zyn van de 29 man garnizoen 2 gesneuveld, 3 gevaariyk ge wond, 3 licht en 3 gevangen genomen. Yan een Duitsch ex-officier, die mot de Boeren heeft gestreden on te Pretoria krijgs gevangene der Engelschen geweest is, heeft de „Weser Zeitung" vernomen, dat de krijgs gevangen Boeren in sommige deelen van. Trans vaal en den Yrystaat yoor het verrichten van grondwerk worden gebruikt bij hot reuken van versterkingen. Zy worden als gemeene tuchthuisboeven behandeld door de Engelsche officieren. Zy deelen niet in de ondersteuning, die anderen krijgsgevangenen nu en ^an ten deel valt, daar ze niet te bereiken zyn, zooals de gevangenen van Kaapstad, Port-Eiizabetb, St. Helena en Ceylon. Commandant Hertzog. Het „N. v. d. D." herinnert, dat rechter Hertzog, die thans aan het hoofd van een commando Boeren in de Kaap-kolonie is go- vallen, aan de Universiteit te Amsterdam heeft gestudeerd en den 12den Nov. 1892 promoveerde tot doctor in de rechtswetenschap op proefschrift: „De Income-Bond, zyn rechts- karakter en de waarde zyner economische en juridische beginselen". Hy was de eerste Afrikaner, die aan de Amsterdamsche Univer siteit promoveerde. De correspondent van Reutor te Colesberg heeft een onderhoud gehad( met eenige Boeren in het hospitaal aldaar, die hem vertelden, dat de Republikeinen geen plan hadden Coles berg aan te vallen, daar zy wel wisten, dat het te sterk bezet was. Hun doel was slechte de verbindingslijnen te verbreken. Alle ge wone driften in de Oranjerivier werden goed bewaakt, maar de3oeren vonden een door waadbare plaats daar tusschen in. Zy hebben geen wagens meegebracht, maar enkel Kaapsche karren. Het commando staat onder Hertzog en Brand. Kameelfontein (vroeger Hamelfontein genoemd) diende den Engelschen als depot en werd bewaakt door 20 yeomen en 9 garde grenadiers. Yóór do Boeren hun eerste salvo van de bergen vuurden had niemand eenig vermoeden, dat de vyand naby was. De manschappen waren hun uitrustingsstukken aan het schoon maken, aan het wasschen en met andere werkjes bezig. Alleen do posten waren onder de wapenen. Spoedig was echter alles in het geweer en, ofschoon de Boeren aan de achterzyde der borstweringen vuurden, hield hot garnizoentje stand. Na een gevecht van 11 uren trokken de Boeren ten slotte terug. Tien minuten nadat -de aanval was begonnen, kwam een boodschapper overgave eischen, welke geweigerd werd. Uit Zeeru8t wordt door Reuter gemeld, dat twee wagens van particulieren den léden door de Boeren met bespanning en al op ruim 3 KM. van het dorp zyn buitgemaakt. Op den morgen van den 19den werd er zwaar vuren vernomen in de richting van Kafferkraal (Z.O. op den weg naar Krugersdorp.) Do Boeren sluipen voortdurend in de buurt van Zeerust rond. Uit Wellington (N.-Zeeland) wordt aan de „Times" geseind dat ten gevolge van een belangryke mededeeling van Chamberlain aan hot ministerie met betrekking tot den stand van zaken in Transvaal en den O.-Y.-S., door het ministerie besloten is dat de nu in Zuid- Afrika vertoevende contingenten zullen biy ven. Een zesde zal worden gevormd en de andere vyf geregeld aangevuld. Kieuw-Zeeland, wordt er met zeker pathos aan toegevoegd, zal tot den einde vechten. Alvorens Lorenzo-Marques op weg naar Europa te verlaten, heeft consul Pott die op :20 December scheep ging volgens de Lissabonsche bladen, aan den gouverneur van Lorenjo-Marquez verklaard, dat de uitgeweken Boeren uitstekend behandeld werden door hot publiek -en doop -de overheid. Dit wordt bevestigd in een telegram aan de „Daily .Mail!', eergisteren uit Delagoabaai verzonden, waarin wordt medegedeeld, dat den Boeren een Kerstmaal in de kazerne is aan geboden. Hollander-vrienden en zelfs een aantal Engelschen hebben daartoe een alge meene inschrijving geopend. Yolgena later bericht is de spooriyn van Kaapstad naar De Aar wel hersteld en de treinenloop tusschen beide plaatsen gaat weer zyn geregelden gang, maar ten noorden van De Aar is do lyn nog niet in orde. De treinen naar Kimberley loopen zeer ongeregeld en men verwacht, dat dit deel van de lyn nogal eens opgebroken zal worden. Do telegraaflynen naar Kimberley, Mafeking en Bloemfontein zyn in goede orde. Daaren tegen is de talegraphische gemeenschap tus schen De Aar en Kaapstad gestoord „ten gevolge van den storm", zeggen Eogelsche berichtgevers. Te Kaapstad wordt een wielryderskorps opgericht om de Engelsche verbindingsliniön te bewaken. Men hoopt dientengevolge de tegenwoordige posten langs de lyn vry te krijgen voor anderen arbeid. Te Loren^o-Marquez gaat het gerucht, dat de Engelschen te Barberton door Botha worden bedreigd en voornemens zyn do plaats te ontruimen. De telegraaflijn van Kaapstad naar Kalro is gevorderd tot vyftig mylen voorby Kasanga, in Duitsch-Oost-Afrika, en, ter andere zyde, tot honderd myien bezuiden het uiteinde van het Taganjika-meer. Telegram ztx o n. PEKING, 24 December. (R. 0.) De gezanten waren vergaderd by den Spaanschen gezant Colagan, den doyen, en ontvingen daar prins Tsjing, wien zy de gezameniyke nota over handigden. Prins Tsjing zeide: „Ik heb de eer de ge zamenlijke nota betreffende het herstol van de goedo betrekkingen met do mogendheden in ontvangst te nemen, en zal liaar onmiddel- lyk aan den Keizer opzenden. Zoodra het antwoord my geworden is, zal ik het aan de vertegenwoordigers der mogendheden medo- deelon". Li-Hung-Chang, die nog ziek is, liet zich veren tschul<fcff®ïi. LONDEN, 26 December. (R. O.) Uit Shanghai wordt van g»teron aan cie „Standard" ge meld, dat daar boialit is ontvangen, dat de regeering do prinsen Toean en Tejwang aan de grenzen van Sjunsi gevangen heeft doen nemen. Joe-?j:en heeft bevel ontvangen naar Singanfoe teiug to keeren, naar in9n ge- looit om hem to doen terecht steiien. Men leidt daaruit af, dat do rogeering zich voor bereidt om de eischen der mogendheden toe te staan. PEKING; 25 December. RO.) Generaal Bailloud heelt Ting-tsjAn, teu Zuiden van Paotingfoe, gonomen en verwoest. Hy maakte daarby kanonnen, vaandels, levensmiddelen en munitie buit. Do vyand vorloor een duizendtal mannen na een hevig gevecht. BERLLJN, 26 December. (R. O.) Graaf Wal- dersee meldt uit Peking van 24 dezer: De Franscben stieten don 22sten ten Oosten van Totsjau tusschen Peking en Paotingfoe op, naar men zegt, 2500 man Cbineesche troepen met artillerie. Da Chineezen vluchtten in de richting van Kwantsjin na zwar© ver liezen te hebben geleden en met achterlating van vyf vaandels en vier kanonnen. Waar- sohynlyk was deze troep de pas verzamelde rest van reeds uiteen geslagen troepen. KAAPSTAD, 25 Dec. {Daily MaDe Boeren, die de Oranjerivier by Odendaal zyn overgetrokken, bevinden zich in de Zuurbergen. Men beweert, dat deze echter meerondeels opstandelingen uit de Kaapkolonie zyn. Een troepenmacht tracht hen van nifc het westen te naderen. Kitchener tracht zoo spoedig mogelyk een groot aantal troepen te concentreeren. KAAPSTAD, 24 Dec. Morning Post.) Onge veer 1500 Kaapsche Hollanders sloten zich te Philipstown by de invallende troepen aan. BURGERSDORP, 24 Dec. (R. O.) Eene gemengde afdeeling koloniale troepen en huzaren ontmoette 15 myien ten noordwesten van Burgher3dorp een lager van 300 Boeren. De Engelschen waren genoodzaakt met lichte verliezen terug te trekken. LONDEN, 26 Dec. (R. O.) De bladen be vatten een telegram uit Kaapstad vermeldende, dat de Boeren 25 Dec. Steynsburg aanvielen, doch teruggeslagen en daarna zelf aangevallen werden, waarop zy in de Zuurbergen vluchtten. CRADOCK, 25 Dec. (R. O.) Engelsche troepen, van zeven kanonnen voorzien, ver dreven de Boeren van de kopjes, elf myien ten noordwesten van Steynsburg, op 18 Doe. Yier Engolsohen werden gewond. De Boeren lieten verscheiden (I) dooden achter en trok ken zich in de Zuurbergen terug, waar zy op 24 December nog verschanst waren en waar het niet mogelyk is doorheen te breken. De Engelschen bezetten 19 Dec. Steynaburg. KAAPSTAD, 26 Dec. (R. O.) Er wordt ge zegd, dat een afdeeling Yeomanry, die de Boeren, welke van Britstown terugtrokken, nazette, in een hindorlaag gevallen is. Er zyn verscheiden gesneuveld en gewond, terwyl do rest van den troep gevangengenomen is. JOHANNESBURG, 25 Dec. (R. O.) Lord Kitchener vaardigde een proclamatie uit. Allen Burgers, die zich vry willig onderwerpen, zal vergund worden met hun gezinnen intrek te nemen in de gouvernements-lagers totdat de guerilla-oorlogstoestand zal veroorloven, dat zy naar-hun woningen terugkeeron. Al wat het hunne ia zai ontzien worden en, voor het geval hot in beslag genomen mocht worden, zal er hun schadevergoeding voor worden betaald. KAAPSTAD, 27 Dec. (R. 0.) Een kleine afdeeling Boeren viel den 24sten Burghersdorp aan, maar werd na een hevig gevecht terug geworpen. De Boeren leggen zeer veel activi teit aan den dag. Yan verschillende plaateen komen berichten van schermutselingen. "WELLINGTON, 26 December. (R. O.) Een nieuw contingent troepen uit Niouw-Zeeland vertrekt binnen drie weken naar Zuid-Afrika, sterk 200 man, van wie do helft Maoris, BURGHERSDORP, 26 Dec. (R. O.) Kolonel Grenfell vervolgt Kruitzingers commando, dat wordt geschat op een zevenhonderd man. Hy houdt voeling met den vyand, die niet wil standi houden. In het gevecht by Pleisterheuvel, op Maandag, bedroegen do verliezen van het negende regiment lanciers achtman; luitenant lord Frederik Blackwood, zoon van den mar - - s van Dufferin, werd gewond. Er sluiten z._.j geen Hollandache kolonisten by de Boeren aan. CORRESPONDENTIE. - W. wyst in ee i ingezonden stuk op den onhoudbaren loev van den Marssingel en meent, dat dit te v. ia daaraan, dat er geen menschon mei spekte beurzen wonen, zooala op den Moioca- öingel en op Vröewyk. Wy moeten den inzender er opmerkzaam op maken, dat alle singels in ditjaargotydo te wenschen overlaten, waarvan hy zich met eigen oogen kan overtuigen. Bestraten zou het eenige zyn en wenscht men dit, dan adresseeren de bewoners aan den gemeenteraad l £7 Deceiaalber© Thermomefe«r*tandgisteravond om 3 urea 6° C. 42,8° Fahr.helt, hedenmorgen om 8 uren 6° O. 42.8° F., 'o middag» oxn 12 uren 7° O, 44.6° F., 's naintdü&g-o om 4 uren 7° C. 44.6~J F. HH. MM. de Koningin on do Koningin- Moeder, benevens Zijn Hoogheid Hertog Hendrik van Mecklenburg zullen zich mor gen 28 December voor één dag naar hot Loo begeven, ten einde aldaar eenige schikkingen te maken, in verband met het aanstaand huweiyk van Hare Majesteit do Koningin. Hare Majesteiten en de Hertog zullen de residentie verlaten te 9 u. 10 m. en woder terugkeeren te 6 u. 43 in. Naar wy vernomen, zyn voor H. M. de Koningin-Moeder in het buitenland 9 paarden aangekocht voor Hr. Ms. staldepartement. De paarden worden voorloopig ondergebracb' in de stalgebouwen by het Huis ten Bosch De Oostindische Kiosvereeniging te 's-Gravonhage is thans ontbonden. De kapitein D. Makkink, van het 4de reg, inf., is overgeplaatst van Delft haar Leiden. Hertog Hendrik kent heden op hefc paleis 't Loo om zyn reeds aangekomen meubelen en boeken te regelen. In do hedennamiddag door do Eerste Kamer gehouden zitting is ingekomen het overlijdensbericht van mr. Yan Hall, dat mot een brief van ro r.vbeklag is beantwoord. De voorzitter huldigde üe nagedachtenis van mr. Van Hail. Voorgelezen werd het antwoord van president Kruger op het welkomstadies der Kamer. Do heer Van Weideren Rengors constateerde, dat de Kamer uitsluitend aansprakeiyk is voor dezen welkomstgroet on do sympathie betuiging in het adres der Kamer vervat. Morgerinamiddag om halftwee komt de Indische-begrooting aan de ordo. Het stoomschip „Amstordam" arriv. 25 Dec. van Rotterdam te Nieuw-York; de „Bromo", van Batavia naar Rotterdam, ver trok 25 Dec. van Port-Said; de „Castor" ver trok 26 Dec. van Gibraltar naar Amsterdam de „Ixion", van Amsterdam naar Japan, airiv. 25 Doe. te Port-Said; de „Malang", van Bata via naar Rotterdam, vertrok 26 Dec. van Port - Said; de „Sindoro" arriv. 26 Dec. van Rotter dam te Batavia; de „Yan "Riomsdyk", van Arasterdam naai- Batavia, airiv. 27 Dec. te Padang; de „Bogor", van Rotterdam naar Java, pass. 27 Dec. Kaap Carvoeiro; de „Salak", van Rotterdam naar Java, arriv. 26 December te Marseille. Te Haarlem ontstond Dinsdag- nacht by den kruidenier Van Zomeren, in de Eendrachtstraat, een felle brand. De kinderen werden in dekenB uit het raam der boven verdieping geworpen, waarby een daarvan zich ernstig bezeerde. Als oorzaak wordt een gasontploffing opge geven. Het spoorwegongeluk. De ge wonden in het ziekenhuis te Twelloo hebben allen een onrustigen nacht gehad. De toe stand is echter bevredigend. Yooral de dood van den jeugdigen hoor J. F. Broakhuis verwekt diepe deelneming, omdat de ouders met hem hun eenig kind verloren» Hy had, geiyk gemeld, met zyn vriend juiat een pleizierroisje naar Parys gemaakt en tei wjjl de trein te Apeldoorn stil hield aan hot station getelegraphoerd, dat hy straks thuis kwam. Helaas I óón station verder vond hy den dood. De stationschef te Twelloo had juist dien avond vry af. Men meldt uit Arnhem, dat J» v. d. D., die verleden week gevangen is genomen, verdacht van mishandeling met doodelykén afloop, gepleegd op zyn vrouw, wegens gebrek aan bewys op viye voeten is Kerkelijke Berichten. Oude-Wetering: Romonstr. Kerk. Zondag, 30 December geen dienst. Oudejaarsavond 31 December te halfzeven prof. dr F. Pijper, hoogleeraar te Leiden. In de Stei. Werklnr. zijn opgenomen r Volw. Kin- Totaal DATUM. DAGEN. pers. 1 doron. 16 Doe, Zondag 63 j 14 77 17 Maandag 70 i 13 83 18 Dinadag 1 81 i 19 100 19 Woensdag. 1 85 j 22 107 20 Donderdag 83 1 21 1U1 21 Vrijdag 83 1 22 i 105 22 Zaterdag. 1 98

Leidsch Dagblad | 1900 | | pagina 3