der waarheid, het vermoorden der gerechtig heid. Dreyfus, hoewel onschuldig, werd veroor deeld, tot tweemalen toe. De onrechtvaardig heid sal voortgaan Frankrijk te doen ijlen in ztyn afschuwelijke nachtmerries. De regeering bereidt een nieuwe catastrophe voor. De waarheid aal verwezenlijkt worden.' Er zal een onweer losbarsten. Wij zullen allen de handen ineenslaan inzake Dreyfus, om langs wettige middelen revisie te verkrijgen. Zo la protesteert dan tegen de bewering, dat Dreyfus Frankrijk kwaad gedaan heeft, want van zijn zaak was de vereeniging der repu blikeinen. het gevolg en zonder deze zou Frankrijk nu in de handen der reactie zijn. Zola betreurt het, niet opnieuw terecht te kunnen worden gesteld en hernieuwt zijn be schuldiging tegen Du Paty de Clam, Mercier, Boi8deffre, Billot, Gonse, Pollieux, Ravary en de experts Belhomme, Yarinard en Couard. Zola handhaaft al zijn beschuldigingen tegen de officieren van de krijgsraden en constateert, dat die gerechtvaardigd werden. De zaak kan tot geen einde komen zoolang het onrecht niet hersteld is. Het drama zal een derde bedrijf hebben. De keizer van Duitschland kent de waar heid. Wfi moeten ageeren, dat hy zo ons voor de voeten zal worpen. PARIJS, 22 Dec. ftO.) De advocaat Ménard heeft verzocht Cuignet te mogen bozoeken, maar heeft geen antwoord ontvangen. Er werd by Cuignet een huiszooking gedaan, welke leidde tot het in-beslag-neraen van papieren, in betrokking staande met do zaak Panizzardi. De generaal militaire gouverneur to Partys hoeft gisteravond bevel ontvangen een raad van onderzoek samen to stellen. BERLIJN, 22 December. (ft. O.) Graaf Blumenthal, oudst veldmaarschalk bij het Duitscho legor, is hedennacht op zjjn landgoed „Quellendorf' overleden. NIEÜW-YORK, 22 December, (ft. O) Nog eens, aldus wordt in een telegram uit Poking yan gisteren gemeld, zjjn do onderhandelingen een phase van rust ingetreden. De gezamen lijke nota is nog niet geteokend. Men ia ernstig "bevreesd wat don gezondheidstoestand van Li-Hung-Chang betreft, van welken echter gemeld wordt, dat hij heden gunstiger is. SHANGHAI, 21 December. (Wolf} bar eau.) De gisteren vervallen coupon is betaald go- worden. KAAPSTAD, 22 Dec. (ft. O.) Er wordt ver nomen, dat, als gevolg van de huidige handelwijze ^lor autoriteiten te Johannesburg ten opzichte van levensmiddelen en voorraden en den militairen dienst, de vreemde consuls, handelende ingevolge do instructies van hun regeeriogeD, in onderhandeling zjjn getreden met de autoriteiten in het belang van hun respectieve onderdanen, op wie de proclamaties van nadeeligen invloed zyn. Daar nog geen schikkingen getroffen zijn, zal nader beraadslaagd worden. DARMSTAD, 21 December, (ft. O.) Do Tweede Kamer heeft met 22 tegen 22 stemmen het voorstel van do heeron Köhler en Langs- dorf verworpen, betreffende de bevordering van een scheidsgerecht tusschon Engeland en de Zuidafrikaan6che republieken. De stem van den voorzitter hooft den doorslag gegeven. Vóór het voorstel stemden alle anti semieten en socialisten, tegen het Centrum en het grootste deel der nationaal-liberalen. De ver tegenwoordigers der regeering hadden de zittingszaal verlaten vóór den aanvang der beraadslagingon. Marktberlohten* Leiden, 2*2 December. Granen werden heden met rnim aanbod meerendeela tot wat lagere prijzen verkocht. Jarige Witte Tarwe prijshoudend. Nieuwe met weinig aftrek wegens te geringe qualiteit. Overige artikelen giDgen langzaam en in sommige gevallen tot iets lagere prjjzen aan benoodigden van de hand. Witte Tarwe f 5.50 a f 8.25, Roodo f 0.a f 6.76, "Walla-Walla f a f per 80 KG. Rogge f 4.70 a f 6.20 per 74 KG. Zoraergerst ƒ4.10 af 4.40, Winter-/" 4.26 a/" 4 60. Chevafier- 6.20 a f 6.60 per 11L. Haver f 3.10 a f 3.60 per 60 KG. Groene Erwten f G.76 a 8 50 per HL. Paardonboonen ƒ5.90 ft ƒ6.15 per HL. Duivenboooen ƒ6.60 a ƒ7.per HL. Koolzaad ƒ10.60 a 11.76 per HL KanarLeaaad 6.60 a ƒ8.per HL. Hennepzaad ƒ6.60 a f 7.per HL. Boter. Aanvoer 6030 kilogr., lsto qual. per V< vat 64.a 58—, 2de qual. pen vat 48.— a 62.lato qual. per kilogr. ƒ1.35 a 1.45, 2de qual. per kilogr. 1.20 a 1.30. Lange zwarte turf, geon aanvoer, 4.60 a 6. per duizend. Utrecht, 22 Dec. Op de weekmarkt waren heden 270 stuks vee aangevoerd. De prijzeu waron voor •tieren 70 a 170, voor vaarzen f 60 a 140, Yoor pinken 60 a ƒ90, voor molkkoeion 100 a 200, voor kalfkoeien ƒ130 a 220, voor vaarskoeien 80 a 170, voor vette koeien 140 a 230, voor magere kalveron 20 a 60, voor nuchtere kalveren a fvoor magere varkens 20 a 36, voor biggen 6.a 12. Alkmaar, 21 December. Kaas. Aangevoerd 310 partijen, wegende 120,000 KG.;kleino 29..com missie f 29.50, middolbare 30. Handel ving. Deventer, 21 Deo. Boter per Vm vat 26.a 26.—, afw. 23.— a 24.—, per vat 11.— a 13.per K.G. 1.05 a 1.20. Eieren f 6.a 6.— de 100 stake. Zwolle, 21 Deo. Boter. Aangevoerd 235/8 en 113/16 v. en 2750 stukken, wegende samen 7190 KG. Prjja per tye vat 23.— a 27.per KG. f 1.16 a 1.30. A€ADEmE?ri£VWS. 3—""p—■nu LE£D£ST, 22 December. J Thermometeratandgisteravond om 3 area 6° O. 42.8° Fahr.helt, hedenmorgen om 8 uren 2° O. 85.6° F,, 'e middaga om 12 uren 6° O. 42.8° 7., '«namiddags om 4 uren 5° O. 41° F. Na het in een vorig nommer gegeven verslag omtrent de 3-Octobor-vergadering, waarin tot de oprichting van een Leidsche Yereeniging tot bevordering Van het vreemde lingenverkeer besloten werd en in welk ver slag reeds het nut van zulk een vereeniging voor Leiden in korte trekken werd aangetoond, verwezen wy nogmaals naar de in dit nommer voorkomende advertentie (van het bestuur der 3-October-vereeniging), tevens herinnerende aan het groote belang, dat de winkelstand by 1 zulk een vereeniging heeft, zoodat elko nering doende persoon groot belang heoft by do op-t richting van zulk een vereeniging, die in de, meeste plaatsen reeds bestaat en met succes ook tot ontwikkeling dier gemeenten werkzaam is. Staande de bedoelde vergadering hebben reeds een dertigtal personen hun sympathie met het plan betuigd. De Christelijke Wykverceniging aan het Levendaal, alhier, heeft dezer dagen van de Koningin-Moeder ontvangen een gift van honderd gulden, waarmede zij natuurlijk zeer ingenomen was en die het nuttigu en veel zijdige werk dezer Yereeniging zeer goed te stade komt. To 's-Gravenhage is hedenochtend over leden de heer J. J. Hardenberg, acj.-commies van den huishoudelyken dienst van de Tweede Ka mor. Hagenaar van geboorte, was hjj vroeger aldaar inspecteur van politie, om later te worden benoemd tot commissaris van politie to Tiel. Gedurende een aantal jaren vervulde hy tot voldoening van zjjn chefs z\jn tegenwoordige betrekking, en ook hot voltrouwen van de opvolgende griffiers en leden der huishoudelijke commissie mocht hy ruimschoots genieten. Do ovorledeno was broeder in de orde van don Nerferlandschen Leeuw. Wederom is te 's-Gravenhago een Metalen- Ki uis-ndder overleden, namelijk de heer I. B. 1 j Wallagh Sr., die, tot op Imogen leeftyd zyn j maatschappolijko betrekking als dentist hy i was de oudste tandmeester in de residentie— waarnam. Hjj bereikte don leeftyd van 91 jaar. In buitenlandsche bladen leest men de mededooling, dat onzo gezant te Londen aan do Engolsche regoering heeft bericht, dat, aan- gezien Nederland geen party is goweest in het Britsch Yonesolaansche grensgeschil, het ook niet gobonden kan worden goacht door de uit spraak van hot scheidsgerecht to Rarfis ten aanzion ran con dool dor Engolsch-Nederland- scho grens. Deze medodcoling i3 ontleend aan de d.d. 19 dezor ingezondon Momorio van Antwoord van onzen minister van Koloniën op hc-t Voorl. Verslag over de begrooting van Suriname. De „N. R. Ct." kan or by voegen, dat Enge land ons standpunt, dat do arbitrale uitspraak alleon recht schept tegenover partyen, erkent. Als voorzitter van hot hoofdbestuur van don Nelorlandschsn Prolostantenbond is opgetreden prof. mr. J. Do Loutor te Utrecht. By den aanvang dor vergadering van den Amsterdamscho Raad van gisteren, bracht de hoer Wormsor namens de commission voor Kruger's ontvangst dank aan de politie, aan den hoofdcommissaris en de commissarissen, die zich zeer onderscheiden hebben door hun beleidvol optreden on hun moeiiyko taak zoo flink en waardig hebben vervuld. Do burge meester zeide gaarne bereid to zyn deze hulde aan de politio over te brongen en bracht wederkeerig dank aan de Raadscommissie. (Applaus). Goedgekeurd werden de ontworp-overoen- komsten van koop en huur en gebruik met de Exploitatie-Mij. betreffende de grondon zuideiyk van het Amsterdamscho Entrepot- I dok en de terreinen aan de Ljjnbaangracht en de Mauritsstraat, alsmedo tot verlenging met 6 maanden van het huurcontract dier j Maatschappij betreffende do Süozsteigers. Bfi da voordracht tot benoeming van een directeur van hctgemeontelyk bouw- en woning toezicht, betoogde de lieer Daniël Schut, dat onder de sollicitanten voldoonde krachten uit f Amsterdam waren dan dat daarvoor oon bouw kundige van elders op z. i. to hoog salari9 moet overkomen. De hoor Cohen Stuart deelde die meening. De hoer Kamorlingh Onnes stelde een amendement voor om het salaris van -den directeur te bepalon op f 6000. (De voordracht luidde f 8000). Het araende ment werd venvorpcu mot 21 tegen 15 stem men en do voordracht aangenomen mot 20 togen 16 stemmen. De Raad benoemde vervolgens: tot directeur by den gemeentelij kon genees kundigen dienst de heer J. Monno HuiziDga, inspecteur van het goneeskundig Staatstoezicht in Zuid-Holland, te 's Gravenhage; tot directeur van liet gomeenteiyk bouw- en woningtoezicht J. W. Tellegen, directeur der gemeentewerken to Arnhem. Hot stoomschip „Admiral" vertrok 22 Dec. -van Amsterdam naar Oost-Afrika; de „Flores", van Batavia 1. v. Havre naar Amster dam, is 21 Dec. Dungeness gepasseerd; de „Itzehoo" vertrok 21 Dec. var. Batavia naar Amsterdam; de „Jeanne" (K. W. I. M.) arri veerde 21 Doc. van Amsterdam te Paramaribo; de „Kanzier" (uitreis) vertrok 20 Doc. van Napels; de „Koning Willem II" vertrok 22 Dec. van Amsterdam naar Batavia; do „Prins Willem IV" vertrok 20 Dec. van Paramaribo naar Amsterdam. De oorlogtussclien Engeland en Transvaal» De „Westminster Gazette" zegt heden ln een beschouwing over den toestand, dat het totaal cfifer der Engelsche troepen in Zuid- Afrika zeker ontzagwekkend is, maar dat, als men rekening houdt met het aantal man- nen dat noodig is om de verbindingslfinen te beschermen, er al bitter weinig overbleven om de Boeren te bestrjjden en te vervolgen. Het blad zou zich dan ook niet verwon- deren, als er binnen enkele dagen versterking van bereden troepen werd gevraagd en er dringende berichten kwamen over den toe stand in de Kaapkolonie. Te oordeelen naar de jongste rede van lord Salisbury, is hot _duidelyk dat de regeering verre van op haar gemak is over dit dubbele vooruitzicht. „Yoor het oogenblik," zegt het blad, „biyft !ods slechts de keuze lusschen terugkomen van het besluit om niet de minste onafhan kelijkheid toe te staan óf onze militaire maatregelen zoodanig te leiden dat de voor- naamsto Boeren-generaals genoodzaakt worden zich over te geven. We moeten erkennen dat het land niet geneigd is het eerste middel 'aan te grijpeD, maar wy botwyfelen sterk, of de regoering tot het twoodo by machte is. „In militaire kringen in Zuid-Afrika begint zich ontevredenheid te uiten. Het leger is den 'oorlog moede; de Yeomanry is ontevreden 'dat zy onder de wapenen wordt gehouden, ondanks de herhaalde verzekeringen van ministers en generaals, dat da oorlog gedaan is, en de vrywilligers zyn ontstemd, dat zoo veel meer bevoorrechte compagnieën of korpsen naar Engeland worden teruggezonden, j „Als gevolg van de sociale invloeden, die sedert jaren ons legerstelsel ondermynen, zyn er troepen naar Zuid-Afrika gezonden, die daar nooit heen hadden moeten gaan en zyn er andere teruggekeerd, die daar hadden moeten blyven. Onze officieren en 'soldaten zyn blind noch dwaas; zy zien 'gentlemen, die niets dan hun titels en 'afkomst tot aanbeveling hobben, met de beste baantjes schuiven, maar zoodra ziekte en ont bering komen of de Boeren lastig worden, zich haasten om naar Londen terug te keeren om daar feestelijk ontvangen en met eere- ilegens beloond te wordon en er als helden .«Je poseeren." Dergeiyke critiek is sedert acht dagen geon zeldzaamheid, maar sedert 24 uren beginnen Ook de schryvers van hoofdartikelen critiek 'op het legerbestuur uit te oofenen. Voornameiyk lord Salisbury moet het ont gelden; hem en zyn kabinet wordt gebrek aan doorzicht en geestkracht verweten, ondanks jle handigheid, waarmede hy geld heeft weten plaan uit do vaderlandsliefde, op hét eenige Jiogenblik dat hy kans van slagen had. Moge- Uk heeft hy verkeerd gedaan met te verklaren dat de oorlog was geëindigd, maar dat heeft pem een meerderheid van 184 stemmen in /iet Lagerhuis bezorgd. Naar aanleiding van den inval in de Kaap kolonie bespreekt ook de „Morning Leader" (tevens de mogeiykheid van een opstand in de [Kaapkolonie. Staan de Afrikaners niet op, zegt het blad, dan heeft de inval niet veel te beteekenen en is het alleen maar lastig dat de Boeren nu daar onze ver'oindingsiynen zullen afsnyden. Maar als de Afrikaners op staan en wapens hebben, dan zullen wy paoeten denken aan de mogeiykheid, dat we Zuid-Afrika verliezen. En het is zeker geen geruststellend teeken, dat de censor te Kaap stad Reuter heeft laten seinen dat er vrees bestaat voor een algemeenen opstand. Jlen weet daar meer dan te Pretoria en het is zeer begrypeiyk dat lord Kitchener, die de handen vol heeft om De la Rey togen ,te houden, betrekkeiyk weinig weet van wat er gebeurt. De Boeren hebben zonder twyfel de telegraaflynen afgesneden. De „Times" spreekt zeer uit de hoogte jver den inval en tracht de mogelyke ge- Volgen door bedreigingen te verminderen. )öe Kaapsche Afrikaners, zegt het blad, „zullen niet zoo dwaas zyn nu in opstand te komen, nu zelfs de meest onwetenden onder hen iets gehoord Moeten hebben van de gebeurtenissen van den veldtocht en zy pullen moeten inzien dat we dan, hoe lank- inoedig we tot dusver zyn geweest, verplicht J&ouden zyn een voorbeeldige straf te stellen pp verraad." In het verslag der De Beers Maatschappy komen twee posten voor onder het hoofd: „Agitating Purposes" en wel uitgegeven resp. te Keulen en te Berlyn tot een bedrag van f 720,000 en f 4,200,000. Evenals andere bladen, maakt nu ook de „Berliner Börsen-Zeitung" gewag van het .omkoopschandaal door de De-Beers Maat schappy, hetwelk de „Leipz. Neueste Nach- richten" het eerst aan het licht heeft gebracht. De Beriynsche courant zegt, dat een op het oogenblik ln Nederland vertoevend hoog geplaatste persooniykheid uit Pretoria zich bereid verklaard heeft zyn kennis van de zaak onder cede voor elk gewenscht gerechtshof te openbareD. De „Börsen-Zeitung" meent echter, dat er geen reden is om aan te nemen, dat er voor ieta anders dan advertenties gold besteed is. Die f 720,000 in Keulen en f 4,200,000 te Deriyn besteed aan „advertenties", die do [De Beers mannen zelf „agitating purposes" (agitatiedoeleinden) noemen, zyn inderdaad nogal kosteiykl Zou de Duitscho Keizer geen nadero inlich tingen in deze kunnen verschaffen? Do correspondent van de „Daily Mail" to Kaapstad zegt, dat het hof, dat te Colesberg pitting houdt om de gevallen van hoogverraad te borechten, in alleryi naar Kaapstad ver- trokkon is, daar de Boeren zich op 10 K.M. van het gerechtshof vertoonden. Colesberg heeft een sterk garnizoen, be staande uit Coldstreams, Dragonders en Lan casters, met wat vrywilligers. Te Aliwal-Noord moet ook een sterke be zetting liggen, onder generaal Hector Macdo- nald. Een der bladen bevat echter uit die plaats het bericht, dat in de vorige week 5000 m3n Aliwal doorgetrokken zyn naar den zuid- ioostelyken hoek van den Vrij staat. Daar zal men nu wel apyt van hebben. Reeds den 6den Januari vertrekken 400 man bereden troepen uit het kamp van Alder- shot naar Zuid-Afrika. Uit Malta zullen nog 400 man zich by hen voegen. De „Matin" bevat heden een interview met William T. Stead, waarin gezegd wordt, dat de Tranevaalsche gedelegeerden hem zouden verklaard hebben, den vrede te willen aan vaarden, onder een constitutie als die der Australische federatie, op voorwaarde, dat het voorstel daartoe niet zou uitgaan van minister Chamberlain. Uit goede bron wordt vernomon, dat dit aensatlebericht volkomen ongegrond is. Uit Durban wordt gemeld, dat de militaire autoriteiten aldaar 608 krygsgevangenen van het transportschip „Manila" naar Ladysmith zenden, waar een afgesloten ruimte voor hen is gemaakt. De gevangenen zyn burgers, die zich vry willig hebben overgegeven en daarom niet overzee kunnen wordon getransporteerd. Uit Kaapstad komt bericht, dat generaal Broadwood naar Engeland gaat. Zeker als bo- looning voor zyn houding tegenover Clements, uien hy rustig in den steek liet by Nooitge- dacht, toen deze door De la Rey aangevallen werd, of als een erkenning van z|jn verdien sten voor de voortreffelijke wyze, waarop hy de Engelsche troepen in April van Thabanchu naar Bloemfontein leidde, met verlies van 200 wagens en 7 kanonnen. Al de huis-toe gestuurde Engelsche 'generaals zouden zoo langzamerhand een flinke „club der onbruik- baren" kunnen stichten onder voorzitterschap van Bulier by voorbeeld. De Londensche dagbladen bevatten een telegram, waarin gezegd wordt dat do Boeren groote bedryvigheid aan den dag leggen ten zuiden van Pretoria. Een troep, aangevoerd door commandant Opperman, heeft zich ver toond tusschen Kaalfontein en Zuurfontein, eenige mjjlon ten noorden van Elandsfontein, blykbaar met de bedoeling den spoorweg te vernielen. Het garnizoen had zich echter in staat van verdediging gesteld, zoodat de Boeron zich hobben tevreden gesteld mot het lossen van eenige schoten en voor de patrouilles zjjn teruggetrokken. Blykbaar heeft men hier slechts met een verkenning te doen gehad. Yolgens Engelsche berichten hobben de Boeren na het gevocht by Nooitgedacht, vjjf wagens vol dooden weggebracht. Yolgens Kafferberichten zelfs nogen. In elk geval, zegt een bericht uit Johannesburg, zyn hun ver liezen veel zwaarder geweest dan de onze. Nog doller is echter een bericht uit Bloem fontein, dat volgens het verhaal van een krygs- gevangene, die eenige dagen in het kamp van De Wet is geweest, die generaal bjj don aan val op De-Wetsdorp 6000 man onder zich had, elk van drie paarden voorzien. De Wet had dien man zelf verteld, dat hjj meer dooden had gekregen, dan de Engelschon dooden en gewonden byeenl maar dat hy het nog wel tot Maart kon uitlioudon. Er zyn van geen gevecht der laatste maanden zoo weinig bijzonderheden gemeld al3 van dat by Botbaville op den Gden November. - Thans heeft de „N. R. Ct." er echter een paar onder de oogen gekregen en ze ontleent daaraan het volgende, dat wat meer licht op doze gebeurtenis werpt. Zooals men zich zal herinneren, stond de Engelsche macht onder Le Gallais, die sneuvelde by dit treffen. De Booren stondon, naar men zegt, onder persoon- iyke leiding van Do Wet, wiens verliezen zouden hebben bedragen, behalve eenig geschut, 25 aan gesneuvelden, 30 aan gewonden en 100 aan krygsgevangenen. Het verhaal wil nu, dat majoor Mac Lean, van het 5de bereden infanterie, een slapende Booren- afdeeling verraste en gevangennam, en, ofschoon hy slechts 60 man by zich had, de Boeren hoofdmacht krachtig aangreep. Le Gallais en Ross galoppeerden op het hooren van hot vuur naai* de plaats des gevechts. Le Gallate zag toen, dat ongeveer 800 Boeren, die by het eerste salvo op de vlucht waren geslagen, zich hadden hersteld en om de Engelsche flanken trokkeD. Hy beval daarop Majoor Hickie, zyn stafofficier, om te laten heliographeeren aan Majoor Welsh, den bagage- trein tusschon twee kopjes in veiligheid te brengen en alle beschikbare manschappen op te zenden. Le Gallate bevond zich in een Boerenwoning, die door de Boeren werd aan gevallen. Hy werd hier getroffen, evenals Ross en kapitein Williams. Gedurende vyf uren vochten zy hier tegen een overweldigende macht. Man na man werd neergeschoten, hetzy dood of gewond, maar de anderen vochten door, terwyi de gewonden de geweren laadden. De Boeren onderhielden ten getale van 200 een verschrikkeiyk snelvuur op hot huis, terwyl 800 anderen de verdedigers dreigden af te snyden. Tot op byna 50 M. naderden de Boeren al kruipende een Engelsch kanon. De vizieren waren weggeschoten en alle be dieningsmanschappen gedood of gewond. Maar zy hadden hun kanon tot den laatsten man bediend. De Boeren waanden het stuk al in hun macht, doch werden teleurgesteld. Luit. White en zes man van de Suffolk bereden infanterie zagen het gevaar, stormden toe en openden van naby een vreeseiyk vuur op den vyand, die hals over kop terugtoog. Het kanon was gered. Zy legden zich toen neder en vuurden door tot versterking kwam. Qeleidelyk werden toen de Boeren terugge dreven, totdat de Engelschon hen over de geheele lyn kondon bestryken. Ten slotte werden de Boerc-u met artillene-vuur uit hun stelling verdreven. Maar de overwinning was duur gekocht. Le Gallais was dood, oprecht betreurd door zyn manschappen. En als iets een moeder kan troosten over het verlies van zulk een dapperen zoon, besluit de schry ver, dan waren het zyn laatste woorden tot zyn Btafofflcier majoor Hickie: „Als ik sterf, zeg myn moeder daD, dat ik gelukkig ben gestorven, omdat wy de kanonnen gered hebben." De Antwerpsche „Matin" geeft nog eenige andere by zonderheden, in verband met den dood van dr. De Lantsheere, den Belgischen arta. Daarin wordt verhaald hoe het Boeren- kftmj bjj het Aanbreken van den dag werd aangevallen door een Engolsche colonne, waarop president Steyn beval terug te trekken. Honderd en vyftJg man, waaronder De Lantsheere, weigerden te vluchten en wierpen zich op de Engelschen. Een Engelsch kanon werd ver overd en heroverd. Dit 150-tal vocht naar schatting tegen 6000 Engelschen. Het ge schutvuur was echter te hevig. Na vyf uren stryden8 waren er 55 aan Boerenzyde gevallen en moesten de overlevenden zich overgeven. Ook dr. De Lantsheere was toen doodeljjk getroffen. Uit deze beschry vingen van het gevecht kan men wel de Boerenverliezen verklaren. Maar van het nemen van Boeren-kanonnen door de Engelschen wordt geen gewag gemaakt, wel van het omgekeerde. Hot is dan ook lang niet zeker of de beweerde verovering van ge schut der Republikeinen, waarover in de Engel sche pers zulk een ophef is gemaakt, achteraf gezien wel zoo veel te beteekenen hoeft gehad. Een verband ln de twee beschryvingen meent men te mogen zoeken in de verzekering van don Engelschen berichtgever, dat 200 man het huis, waarin Le Gallais sneuvelde, aan vielen en do mededoeling der „Matin", dat 150 Republikeinen, waaronder De Lantsheere, do Engelschen bestormden. De 800 Boeren, die volgens de Engelsche berichten een om trekkende beweging maakten, zyn dan waar- scbyniyk president Steyn's mannen geweest. De gouverneur van 'Johannesburg heeft het reglement op den verkoop van levensmiddelen in de regeoringsmagazynen verzacht ten bate van vreemdelingen, die door hun consuls aan bevolen worden. Naar 't schynt, kan men te Johannesburg alleen nog voorraad opdoen in de magazynen van de regeering. Nogal morkwaardig is juist in deze dagen van groote spanning het besluit van het Londensche departement van oorlog, om Dinsdag on Woensdag toch te sluiten en zelfs geen modedeelingen aan de pers te doen. Sir Godfrey Lagden, die Britsch commis saris voor Basutoland is geweest, zal waar- schyniyk worden benoemd tot „administra teur der Oranjo-Rivier-Kolonie", zoodra een civiel bestuur wordt ingesteld. By de veriiiezing in het Kaapsche district Paarl werd de candidaat van den Afrikaner bond, de heer Cillie, tot afgevaardigde ge kozen met 1078 stemmen, tegen 943 op zyn tegenstander, den heer Yilliere. In het Boerenkamp op Ceylon moeten niet minder dan 280 gevallen van typhus heerschen, terwyl nog 80 gevangenen onder observatie staan. De geneeskundige dienst heeft de handen vol, maar kan er tot dusver niet in slagen de epidemie to beperken. Tclegr ammca. JOHANNESBURG, 20 December (ft. 0.) De Boeren hebben Dinsdagavond Zuurfontein aan gevallen aan don spoorweg tusschen hier en Pretoria, maar zy zyn teruggeslagen. Aan Engelsche zyde werden geen verliezen geloden. LONDEN, 21 Dec. (ft. O.) Reuters byzondere berichtgever seinde dd. 16 December uit Thabanchu. Hy beschryft het ontsnappen van De Wet en het forceeren van de Thabanchu- ïyn, toen De Wet het hopelooze zag van een poging om in de Kaapkolonie binnen te dringen. Hy zegt, dat het een prachtig schouw spel was, toen het Boerenleger ongeveer 2600 man zeer verspreid den galop begon door Sprinkhaannek. Steyn en Piet Fourie voerden aan. De rit te midden van een onophoudelijk vuur uit do Engelsche kanonnen en geweren was een meesterstuk van stoutmoedigheid en het welslagen volkomen, hoewel er twee stukken geschut en vyf en twintig man by verloren werden. JOHANNESBURG, 21 Dec. (ft. 0.) Generaal French Is den 19den in botsing gekomen waarschyniyk met dezelfde Boerenmacht, die Clements aangevallen heeft; hy dreef haar uit haar stellingen zestien mylen noordwesteiyk van Krugersdorp. De Boeren, die 2500 man sterk waren met vyf stukken geschut, hadden tusschen de veertig en vyftig dooden en trokken terug in een groote wanorde, welke tot een volslagen vlucht werd. De Engelschen hadden veertien gekwetsten. KAAPSTAD, 21 December, (ft. O.) De Booron zyn gisteren op den spoorweg by Houtkraal, noordelyk van De Aar, weggedreven door do Yeomanry. Aan Engelscho zyde geen verhezen. De Boeren trokken westwaarts. Een sterke (Engelscho) patrouillo trok naar Philipstown, om te bepalen of de Boeren dit nog bezetten. De Booren haddon den overgang doen springen en de telegraaf te Houlkraal vernield. Hevige regens vernielden 150 el spoorweg by Rosmead- Junction (Middelburg Road, fen zuiden van Nauwpoort). KAAPSTAD, 21 December, (ft. 0.) De krygawet zal binnenkort worden afgekondigd in de districten Stellenbosch, Worcester en Wellington. LONDEN, 21 December, (ft. 0.) Het minis terie van oorlog bericht, dat, met het oog op den algemeenen toestand in Zuid-Afrika, besloten is, er do volgende week 800 man bereden infanterie heen te zenden. Twee regi menten cavalerie zullen vertrekken xoodra de transportschepen klaar zyn. Detachementen koloniale politie zullen ver trekken zoodra zy gevormd zyn. Yerder zullen er dadeiyk versterkingen gezonden worden voor de cavalerie-regimonten, die in Zuid- Afrika zyn. Australië en Niouw-Zeoland zullen uitgenoodigd worden nieuwe bereden con tingenten te zendon. PARIJS, 22 December (ft. O.). De „Aurore" publiceert een brief van Zola aan den heer Loubefc, waarin hjj met kracht opkomt tegen de door de Kamer van Afgevaardigden aan genomen amnestie-wet, welk besluit gelijkstaat met op de meest afdoende wyze te beletten, dat het recht zfin loop hebbe. Na het vonnis, te Rennes gewezen, moest men een middel vinden om de zaak opnieuw voor bet Hof van Cassatie te brengen. De Regeering was in het bezit van het vol doende feit daartoe. Geen enkele schuldige had moeten kunnen ontkomen aan zyn straf, terwyl de Regeering eindigde met het smoren Leiden. Geslaagd zynvoor het doctoraal examen in de wis- en natuurkunde de heer J. Yollgraff; voor het candidaats-examen in de godgeleerdheid (late ged.) de heer F. G. Yan Reeuwyk; voor het doctoraal examen ln de rechtswetenschap de heer H. F. De Boer. Utrecht. Bevorderd zyn tot semi-arts de heeren: J. A. M. J. Jennteaen en L. H. F. Breedoelt, en tot arts de heer J. Snoep. Korkelijkc Berichten. Woubrugge: Geref. Kerk. lsten Kerst dag, 's voormiddags 10 uren en 's avonds halfzeven, de eerwaarde heer G. Dagevoa, beroepen predikant van Zuid-Beierland; 2den Kerstdag, 's voormiddags 10 uren, dezelfde. Uit <1© „Staatscourant". Koninklijke besluiten. Benoemdtot burge meester der gemeenten Brakol en Poederojjen S. Van Dalen; tol burgemeester der gemeent# Usqucrt, T. E. Welt* Eervol ontslag verleend aan den adelborst 1st* kl. bij de Kon. Nederig Marino-reserve P. Vair Huizen, op verzoek, met ingang van 1 Januari 1901' uit den dienst bjj die reserve. Benoemd tot ridder in do orde van Oranje- Nassau, Th. Brouwer, deken en pastoor te Snoei: Ulrecte Belastingen. De Bnrgemeeator van Leiden Irongt Ier algomeone kennis, dat aan den Ontvangor d»r Dlreoia Beladingen is tor hand geeteld hot kohier der Belasting, op bedrijfs- en andere Inkomoten No. 8 van den diODst 1900/1901, executoir vori.leard den SOaten Deo. JL, en horinnort voorts de belanghebbenden aan hun verplichticg, om den aanslag op den b\j de Wet bepaalden yoofc te voldoen.

Leidsch Dagblad | 1900 | | pagina 3