de nederlaag van generaal Clements zelfs zeer ernstig en totaal onverklaarbaar. Do „West- minster Gazette" roept als oppositieblad uit: „En de Lr.gelscho rogoering bad plechtig ver klaard, dat de oorlog uit wasl" Weer andere bladen «preken van een nieuw Majoeba. En de alleronaangenaamste „Pall Mali" erkent, dat Engeiande aanzien opnieuw geleden heeft om natunriyk met des te meer nadruk te _eischen, dat men den oorlog tot het einde brengt, dat de geheele natie verlangt En do correspondentie geeft o. a. dit beeld van den toestand: „In de straten, waar de krantenjongens nu reeds sedert lang de over dreven en gelogen overwinningsberichten uit gillen, worden nu weer zonder lawaai en zonder schreeuwerige reclame de bullotins met de vet gedrukte <41 ding van de nederlaag verkocht...." En verder: „Men zegt, dat de oorlog uit is en toch be vindt do Transvaal zich thans vry wel geheel in handen van de mannen van Botha, terwijl do Oranje Vrijstaat voor het grootste deel bebeerecht wordt door de kranige en verras sende operaties van De Wet. De Engelsche veldarmee is b\jna in haar geheel door de Boeren genoodzaakt alleen defensief op te treden en wordt dus alleen in de groote steden geconcentreerd. Spoorwegen zijn opge broken en worden door de Boeren beheerscht, zoodat lord Roberts, de overwinnaar, nu zelfs niet meer langs omwegen uit het door hem overwonnen land zou kunnen komen, als hy er nog was. „Het resultaat van den voor de Engelsche troepen op alle doelen van het oorlogsterrem 200 onguüst.'gen toestand is een hevige moedeloosheid, een geweldigo zenuwachtigheid, die vooral in do pers aan den dag komt, yiings bijeengeroepen vergaderingen van den ministerraad en koortsachtige drukte aan het ministerie van oorlog. „Geld heoft men. Maar soldaten?" De schrijver van deze correspondentie over drijft biyxbaar. Er zyn nog wel soldaten te vinden onder de arme EugelscheD, die niet precies op de hoogte zijn van de ellende, die hen wacht op net oorlogstooneel. Maar aan den anderen kant moet men toch erkennen, dat de guerilla,,Nal is daarin moeilijk op zoo'n afstand het systeem te vinden, dat al te optimistische Boerenvrlenden moenen te zien, loch eon heel onaangenaam uitstel van pacificatie voor de Engelschen brengt, eoodat een buitengewone gebeurtenis nog altyd een grooien invloed ten goede voor de Boeren zou kunnen hebben. Of die buitengewone gobeurtonis de opstand in de Kaapkolonie zal zyn, zullen wg nu spoe dig ervaren, nu rechter Hertzog Diet 600 man en volgens Kitchener nog een andere Boeren bende de Oranjerivier is overgetrokken, zoo den stryd naarEngelsch grondgebied overbrengende en den Hollandschen Kapenaars opnieuw de gelegenheid gevend zich aan te sluiten by de zaak van hun stamgenooten. Het is een heldhaftige poging van die Boeren, een prachtig zgstuk van de malle daad van Jameson. Zullen zy zich aan de ovorzyde der groote rivier kunnen handhaven Zullen zg succes op hun pogingen hebben? En als de „N. Gron. Crt." daaraan denkt, herinnert zy zich den jongen „generaal" zelf, zooals wy hem, zegt de schry ver, zoo menig maal op de collegebanken naast ons hebben zien zitten: een donkere, ietwat schuchtere jongen, de meest Engelsche van onze Trans- vaalscho kennissen, die zich niet zoo gemak- keiyk bewoog als zgn landgenooten Botha ©n Krause en niet de groote talenten van den laatste scheen to hebben. Hy scheen zich vooral onder Hollanders met byzonder op zyn gemak te voelon. Den vry langen, ietwat gebogen, gespiordon jongen man zag men meestal zwijgend in oen hoek zitten. De stille Vry stater gaat nu een woord ln de wereldgeschiedenis meespreken. Moge het hem gelukken zyn legertje te maken tot een leger on de Kapenaars de zgde van de Boeren te doen kiezen. Dan kon het wel zyn, dat zyn tocht over de Oranjerivier nog heelwat meer te betoekenen kreeg dan Colenso, Magersfontein en Stormberg te zamen. Intusschen werden uit Kaapstad belangryke versterkingen naar de Aar en het station Hannover-weg gezonden. Do Kaapsche regeering beweert, dat do binnengevallen Boeren niet veel kunnen uitrichton, want de strategische punten in de geheele buurt worden sterk bezet gehouden door de Engelschen, terwyi de Oranjerivier zoo hoog staat, dat hun terug weg is afgösnoden. Middelorwyi heeft de Kaapsche regeering den staat van beleg afge kondigd in de volgende districten: Britstown, Victoria-West, Richmond, Hannover, Murrays- burg, Graaf Reinet, Aberdeen, Middelburg, Steynsburg, Cradock, Tarka en Molteno. Dit communiqué van de KaapBChe regeering wekt te Londen maar matige geruststelling. De „DailyNews" betoogt ineen hoofdartikel, dat, daar de binnengevallen Boeren zich eenmaal in de Zuurbergen genesteld hebben, zy in staat zyn de uitgezonden Engelscho officieren langen tyd het hoofd te bieden, vooral wanneer de Boeren versterkingen krijgen uit den Yrystaat en de Kaapkolonie. Een telegram uit Kaapstad meldt verder, dat de proclamatie van den hoogen Engelschen regeeringscommiesaris Sir Alfred Milner, waarin hy den staat van beleg heeft afgekondigd in een dozyn districten, de Kaapsche Hollanders uitermate heeft verrast, want zoodoende hebben zy verkregen, waartoe zy hem langen tyd getart hadden. Harcourt vraagt in een brief aan de „Times" waar Chamberlain's verzoenende proclamatie, do Boeren uitnoodigende om de wapens neer te leggen, is gobleven. De „Times" antwoordt daarop, dat de inval van de Boeren in de Kaap kolonie Chamberlain's plan om een proclamatie uit te vaardigen, verydelL Twee officieren, die na het gevecht by Nooitgedacht als vermist waren opgegeven, blgken gesneuveld te zyn. Verder heeft De la Rey weer 3 officieren en 205 man van de Northumberland Fusiliers losgelaten; twee officieren en 68 minderen van de Northumber land Fusiliers, die als vermist waren opge geven, zgn gewond en liggen in het hospitaal te Rietfonleiu; 10 man van dat regiment zgn igeaneuveld; en 44 worden er nog vermist. By den Plaatkop, ten N.Ol van Spring fontein, *yn den 13den December twee majoors, een kapitein en een luitenant door de Boeren in vry held gosteld. Men kent het oordeel van Nederlandsche en andere geneeskundigen, die in Zuid-Atrika dienst hebben gedaan by de verpleging te velde, over de onkunde van velen van hun EDgelsche collega's en hun amputatie-zucht. Thans heeft ook een Engelsch chirurg, dr. Pennington, die in Engeland van de Kaap terug is gekeerd, den moed gehad dit oor deel te onderschreven. Negen tienden van de Engelsche dokters in Zuid-Afrika, ver klaarde hy in een lezing, waren menschen zonder eenige ervaring geweest, die voor hun vertrek naar Zuid-Afrika, niets van wondheel kunde wisten dan wat zy op theoretische colleges haddon opgevangen. Naar de over tuiging van dr. Pennington, waren by ge kwetsten tusschen de tien- en twaalf duizend noodelooze amputaties van armen en beenen verricht, on in het meerendeel van de terug gekeerde invaliden moest men slachtoffers zien van de onbekwaamheid van den Engelschen verplegingsdienst. De „Daily Express" neemt een merkwaar dig verhaal op, volgens hetwelk de Engelsche regeoring niet by machte is Kruppkanonnen te krygen. Achttien batteryen inferieure snel- vuurders voor de veldartillerie, die heimeiyk besteld waren by de Duitsche fabriek van Ehrhart, mits zy veilig binnengesmokkeld konden worden, zyn te Woolwich afgeleverd. Volgens de „Express", ia het geld, dat de staat daarvoor hoeft besteed, echter vry wel vermorst, omdat de kanonnen van Ehrhardt nagenoeg waardeloos zyn. De Weener correspondent van de „N. R. 0." schrgft: Van ambteiyke zyde wordt my verzekerd, dat de tyding, alsof er tusschen Engeland en den Tsaar afspraken gemaakt zouden zyn, waarby Rusland tot loon voor zyn neutraliteit zich in Noord-China zou mogen uitbreiden, in dien vorm niet juist is. Alleen staat vast, dat de Tsaar vóór het uitbreken van den oorlog den Engelschen gezant in St.-Petersburg plech tig beloofd heelt strikte neutraliteit te be trachten en om Engeland in Transvaal geen moeiiykheden te bezorgen. Weliswaar ligt het voor de hand, dat Rusland dit niet voor niets doet en zich waarschynlgk met toestemming van Engeland, dat het toch niet beletten kan, in Noord-China zal schadeloos stollen. Maar afspraken zgn daarover niet gemaakt. Trou wens dit is vry onverschillig, want waar het op aankomt is de vraag of de Boeren iets van den Tsaar to hopen hebben. En dit biykt niet het geval te wezen. En Frankrgk, dat niets zonder Rusland doet, zal daarom ook werkeloos moeten biyven. Verliezen van het Engelsche leger, zooals die voorkomen in de Daily Qraphic". Datum. O a a o O •o a o i5 a O o a - t» 00 |1 ■O M g 5 >-a O O 17 Deo. 25 90 664 19 5 18 7 24 48 34 71 19 1 2 14 143 20 12 8 4 26 17 21 O- 16 3 22 Totaal. Abbenes (gem. Haarlemmermeer). Gisteren zyn we den winter ingetroden. Lagen andore jaren om dezen tgd do velden dik met sneeuw en onze kanalen en vaarten met een dikke yslaag bedekt, de te veld staando planten, als: granen, koolzaadgewassen hebben nog hun gewone kleur behouden en zeifs op de geplante bloombollen, als: crocu6sen, tulpen enz. is het weer van invloed. Aan de bolletjes vertoonen zich reeds spruitjes en een enkele maal gluurt een tenger plantje schichtig door het riet. Toch is vorst op zyn tyd door velen ge- wenscht. Reeds vertoonden zich vole verechynselen van ziekte onder het vee, alsmede het kolisk onder do paarden en kwam een ziekto onder de biggen voor, kopziekte genoemd, waaraan reeds veel stierven. Alkeraado. Voor het nationaal geschenk, aan H. M. de Koningin aan te bieden ter gelegenheid van Hoogstderzelver Huwelgk, wordt door de ingezetenen dezer gemeente deelgenomen voor een totaal bedrag van f 305.68. In alle 6 wyken der gemeente waren te dien einde commission voor de inzameling gevormd, Ten gevolge van het overly den van den heer Van Greuningen, is tot de infunctie treding van den nieuwen titularis, met de waarneming der betrekking van gemeente ontvanger alhier, belast do heer Do Ridder, ambtenaar ter secretarie dezer gemeonte. Haarlommormocr. Ten bewyzo, dat de paardenfokkery in alle kringen meer en meer belangstelling ondervindt, en dat in het byzonder het ontwerp van wet aangaande Staatsinmenging in de paardenfokkery, zooals dit door den Minister by d© Tweede Kamer is ingediend, met verdeelde gevoelens wordt ontvangen, kan dienen, dat in hot weekblad „Onze Paarden", uitgever W. Mur, Aalsmeer, niet minder dan 4 ingezonden stukken voor komen van de hand der hoeren Heull, te Tiel, baron J. Van Pallandt, te Waardenburg, H. C. v. d. Houven van Oort, lid van Ged. Staten van Gelderland, alsmede van een anonymus, handelende over de voorgestelde wet. In deze gemeente heeft zich, op uitnoo- diging van den Burgemeester, een Commissie gevormd tot het inzamelen van gelden voor het in 1901 aan te bieden nationaal geschenk aan H. M. de Koningin ter gelegenheid van Hoogstderzelver Huwelgk met Zyne Hoogheid Hertog Hendrik van Mecklenburg-Schworin. De inzameling-zal geschieden met een beurs aan de huizen der ingezetenen. Verschillende heeren worden door de Commissie tot het houden der collecte uitgenoodigd. Hetjn te zamelen bedrag moet worden gestort bg den heer Samson, penningmeester der Commissie, te Hoofddorp, vóór 10 Januari 1901. Hillegom* Op Donderdag den 27aten Decem ber a. s., des avonds te oren, zal de Kerst feestviering voor de kinderen der Hillegomsche Zondagsschool, in de Ned.-Herv. Kerk alhier, worden gehouden onder leiding van da. A. Van Veen en den heer F. Keyzer, etadszende- ling te Amsterdam. Alsdan zullen er lichtbeelden worden ver toond, terwyi een en ander door phonogra- pbische muziek en kinderzang zal worden opgeluisterd. Leimuiden. Voor het aan H. M. de Koningin ter gelegenheid van Hoogstderzelver huweiyk met Z. H. Hertog Hendrik van Mecklenburg- Schwerin aan te bieden nationaal geschenk, is in deze gemeente byeengebracht f 181. Lisse. Voor de inschry ving voor de Nationale Militie voor de lichting 1902 zal meer speciaal zitting worden gehouden ter gemeente-secre tarie op Woensdag 16 Januari a. s., des voor- middags te 11 uren. Noordwjjkerliout. Iets, wat ln dezen om trek nog niet is voorgekomen, nl. een be keuring wegens stroopery met den licht bak. Eergisteravond omstreeks zeven uren bevonden zich in het in deze gemeente gelegen jachtveld van jhr. Dedel, te Amsterdam, de ry ka veld wachter-jachtopziener brig. tit. J. Ngeboer en de onbezoldigd ryksveldwachter 0» Duivenvoorde, ae jachtopziener van den heer Dedel, op surveillance, toen door hen twee personen werden opgemerkt, stroopende met den lichtbak. De veldwachters wisten óón van hen te grijpen, die bleek te zyn zekere P. Koster, oud 37 jaar, bg zich dragende een geladen jachtgeweer. Hoewel de persoon, die den lichtbak droeg, zich met bekwamen spoed wist te verwgderen, mochten de jacht opzieners toch de voldoening hebben den ge noemden Koster te „nemen" en flagrant dóliL Het gerucht als zou het fanfarecorps „De Echo der Duinen" van repetitielokaal zyn veranderd, is tot dusverre van allen grond ontbloot. Het biyft gevestigd in het café „Het Wapen van Noordwgkerhout," Onder de be kwame leiding van zyn directeur, den heer Bervais, wordt goed gevorderd en wy meenen te weten, dat reeds in den e. v. vastenavond een uitvoering kan worden tegemoet gezien. Ook een Krugerhulde. En daar stonden we met ons twintigen ongeveer op het perron van 't station Pietgyzenbrug in de koude. Op het seinhuisje, rechts van ons, stond een vlag en hoog van den „in vreugde" staanden watermolen van den Hoogeveenschen polder, even verder, wapperde vrooiyk uit een groote Transvaalsche„Jongens daar komt ie 11" Jawel, daar kwam de trein. „Hiep, hiep, hiepI" Verder konden we 't niet brengen „Rrrrrtl" En vóór dat onze hand den hoed had kunnen vinden, om het „Hoera" toe te zwaaien, was de trein met zyn geöerden inhoud alweer meters ons voorbg. Enkelen onzer hadden nog even tyd gohad in het directiergtuig waar te nemen een groote jas, waarop een hooge hoed, die waarschynlgk den heer Krugor herbergden en op het balkon van dat rytuig een drietal andere ge stalten. Toen gingen we huiswaarts in het bewustzyn onze „achuldigkeit gethan" te hebben. De komeet, die volgens verschillende courantenberichten in de noordelgke provincies van ons Vaderland zoo goed is waargenomen, is ook hier gezien. Zy, die Zondagnamiddag „op Sloot" bezig waren met het inladen van varkens, zagen aan den noordelgken hemel eon bgzonder sterk licht, dat langzaam dalende, oogenschgniyk achter den watermolen van den Hoogeveenschen polder verdween. Het natuurverschynsel maakte diepen indruk op de aanwezigen, althans zg werden bleek van schrik. Geen wonder, zoo kort na de ver duistering van „de avondster". Vergadering van onze afdeeling der Alg. Ver. voor Bloembollencultuur in het lokaal van den heer P. Heemskerk. Tegenwoordig waren 22 leden. De heerB. C. Vos opende de vergadering met een harteiyk woord van welkom, waarna de notulen werden gelezen en goedgekeurd. Ingekomen waren aanbevelin gen van zusterafdeelingen voor de heeren Wentholt en Onderwater als voorzitter van het hoofdbestuur, en een schry ven van de afdeeling Hillegom betrekking hebbende op de belastbare opbrengst der gebouwde eigen dommen. Besloten werd, dat onze afdeeling de candidatuur van den heer Onderwater zal steunen en adhaesie betuigen aan het schry- ven van de afdeeling Hillegom. De periodiek aftredende leden des bestuurs de heeren W. J. Guldemond, L. M. Van Noort, A. Koildys en Th. Warmerdam werden vervolgens weder herkozen, tot afgevaardigden naar de eerst volgende algemeene vergadering benoemd de heeren P. Heemskerk Sr. en P. Verdegaal en tot hun plaatsvervangers de heeren F. Diemei en A. N. Vermin. De vragenbus bevatte de volgende vraag: „Waarom komt op de agenda niet voor: verslag van de afgevaardigden?" By do behandeling hiervan leidde het debat reeds terstond de aandacht van de gestelde vraag af en hield men zich uitsluitend bezig met de beantwoording van de volgende: „Wordt van de afgevaardigden een verslag v r.angd of niet?" De opinies hierover waren, met het oog op het officieele rapport in het orgaan der ver- eeniging, nogal verdeeld en zoo zal dit punt op de volgende vergadering nog eens worden opgewarmd. Bg de verloting waron de ge lukkigen de heeren E. Oostdam Jzn., F. Die- mol, W. Van Schie en C. Barnevold. De ver gadering, die zich ovor het geheol had geken merkt door iets woeligs, word onder dankzeg ging voor do opkomst door den Yootzitter gesloten. Sedert eenigen tyd heerschen in deze gemeente onder de kinderen in nogal hevige mate do mazelen. Gisteren werd weder een jeugdig slachtoffer dier ziekte ter aarde besteld. Koclof-Arendsvcen. Door een groot aantal tuinders, alhier, is per request aan den minister van financiën verzocht, hun huizen of gebou wen, voor de uitoofoning van tuinbouw of bloembollenkweekory gebruikt wordende, waai de belastbare opbrengst daarvan is geregeld volgens art. 4, hierop art. 2 der Wet te willen doen toepassen. Ter-Aar. De collecte voor het Huldeblijk aan H. M. de Koningin heeft na aftrek der onkosten opgebracht f 104.75, welke gelden aan den penningmeester van het Hoofdcomité zgn overgemaakt. Door den loteling F. Visser alhier is een bezwaarschrift iDgediond tegen de uitspraak van den Militieraad te Leiden, om aan Heeren Gedeputeerde Staten der provincie Zuid-Holland te worden opgezonden. De zitdag van den RyksontvaDger, welke gewooniyk den vierden Woensdag van iedore maand in deze gemeente wordt gehouden, zal voor de maand December van dit jaar niet zyn Woensdag 26 December a. s., doch ia wegens de invallende Kerstdagen bepaald op Vrydag den 2Ssten daaraanvolgende op de gewone uren. Voorhout. De vergadering van de Afd. Voorhout van het Holl. Bloembollen-Genoot schap op Donderdagavond in het Stations- koffiehuia werd door 26 leden bezocht met inbegrip van het Bestuur. De Voorzitter heette de aanwezigen harteiyk welkom, inzonderheid de nieuwe leden Jacs. Hopman en A. Witteman, en stelde er prys op te kunnen mededeelen, dat ook do heer J. Van Deursen met 1 Januari a. s. tot dezo afdeeling zal overgaan. Vervolgens werden de notulen algemeen goedgekeurd en de beschryvingsbrief behandeld, waarby werd besloten mede te gaan met de voorstellen van het Hoofdbestuur betreffende definitieve benoeming van den heer Bronsveld tot secretaris-administrateur en betreffende het niet meer opmaken van lysten van ver- moedeiyke pryzen dor bloembollen in den vol genden handelstyd. Vastgesteld werd daarna een lyst, gemaakt voor bloembollen in het afgeloopen seizoen, en tot afgevaardigde ge kozen de heer Th. C. Mens. De vraagbus bevatte een voorstel om te reclameeren tegen de abusieve schatting der bollenschuren, maar aangezien deze zaak reeds door de Alg. Ver. voor Bloembollencultuur wordt behandeld, werd hiervan, op voorstel van den Voorzitter, afgezien. Bg de rondvraag wees oen der leden er op, dat het wenscheiyker is het schuldregister te ontvangen vóór het begin van den handelstyd dan in Augustus, waarom den afgevaardigde wordt opgedragen deze zaak te bespreken. Hierna volgde een geanimeerde verloting van 7 fraaie prgzen, waarop de Voorzitter met een woord van dank de vergadering sloot. Warmond. Door Burgemeester en Wet houders van Warmond is ter openbare kennis gebracht, dat a. s. Maandag des namiddags te halftwee ten Raadhuize aldaar de gelegenheid zal zgn opengesteld tot kostelooze inenting# Huwelijk van H. lil. de Koningin. De in de zitting van de Tweede Kamer ingekomen vier wetsontwerpen betreffende het huweiyk van H. M. de Koningin zyn gisteravond rondgedeeld. Het eerste ontwerp betreft de goedkeu ring met gemeen overleg der Staten-Generaal van Harer Majesteits huweiyk en regeling van de wgze van voltrekking en van eenige gevolgen van dat huwelgk. Het bovat 7 artikelen, waarvan het lste de goedkeuring inhoudt van het huweiyk, door H. M. aan te gaan met Z(jn Hoogheid Hendrik Wladiinir Albrecht Ernst, Hertog van Mecklenburg, Vorst van Wenden, Schwe- rin en Ratzeburg, Graaf van Schwerin, Heer van de landen Rostock en Stagard, enz., enz., geboren te Schwerin 19 April 1876, wonende te Schwerin. In de volgende artikolen wordt bepaald, dat met afwyking van het bepaalde in het Burgeriyk Wetboek en in de wet, regelende de samenstelling, inrichting en bevoegdheid der gemeentebesturen, de voltrekking van het huwelgk zal plaats hebben ten overstaan van don minister van justitie, als ambtenaar van den burgeriyken stand; dat het huwe iyk zal worden voltrokken ten Paleize aan het Noordeinde to 's-Gravenhage, in tegen woordigheid van zes getuigen; dat ten aan zien van Zyn Hoogheid niet gelden zullen de wetteiyice voorschriften betreffende den leeftyd, waarop men tot eenige landsbedie ning benoembaar is; dat ten aanzien van Z. H. en van de kinderen, uit het huwelgk geboren, in geval van naamsverandering, de artikelen 64 en 65 van het Burgerlgk Wet boek niet van toepassing zgn. (Dit voor schrift beoogt, blgkens de toelichting, om iedere naamsverandering of naamsbyvoeging, wolke ten aanzien van den Hertog of van de kinderen, die uit den hoogen echt moch ten geboren worden, door de Koningin wordt toogestaan, op een door Haar te bepalen tydstip te doen ingaan); dat overal, waar in wetten of wettelgke voorschriften de uit drukking: „Lid van het Koninklgk Huis", „Leden.van het Koninklgk Huis", „Prinsen van Ons Huis", of „Prinsen van het Koninklgk Geslacht" voorkomt, daaronder mede zal be grepen zyn Zgne Hoogheid; en eindeiyk, dat deze wet in werking treedt op den dag barer afkondiging, daar met het oog op hot tydstip van de voorgenomen voltrekking van bot huweiyk, een spoodige inwerkingtreding dezer wet gewenscht is. Het tweede ontwerp strekt tot naturalisa tie van Z. H. den Hertog. Daarin wordt o. a. bepaald, dat de Hertog, van het oogenblik, waarop Hoogstdezelvo de hoedanigheid van Nederlander verkrggt, ingo- zeten van het Ryk wordt; dat het Neder landerschap wordt verloren na de ontbinding van het huweiyk, indien Z. H. van den wil om den staat van Nederlander niet langer te bohou'' n, 8chrifteiyk kennis geeft aan den minis! van justitie, die daarvan onmiddel- ïyk aankondiging doet in do Nederlandscho Staatscourant. Het verlies van het Neder landerschap is niet van invloed op den staat der kindoren, uit het huweiyk geboren; dat de wet terugwerkende kracht zal hebben tot op den dag, waarop Z. H. uit het Duitsche staatsverband zal zyn ontslagen. Uit de toolichting blgkt, dat de aanstaande gemaal der Koningin deze naturalisatie wenscht en dat aan Z. ontslag uit het Duitsche staatsverband, vóór de voltrekking van het huweiyk, zal worden verleend. Het derde wetsontwerp bepaalt, dat aan den Hertog gedurende zyn woduwnaarstaat ten gevolge van het overlydeu der Koningin, een j&arlyksch inkomen uit 's lands kas van honderdvyftig duizend gulden wordt toegezegd. Volgens art. 28 der Grondwet geniet een Koningiu-Weduwe een jaariyksch inkomen uit 's lands kas ten bodrage van f 150,000. De Regeering meent, aldus leeet men in de toelichting dat de redenen, die voor de opnoraing van dit artikel in do Orond» wet hebben gegolden, de toekenning van- eon geiyk inkomen aan den Gemaal vf.a Haro Majesteit, indien voor Hoogt jfenzeivoi* de weduwnaarstaat mocht Intreden, recht vaardigen. Hot vierde ontwerp eindelgk, een verhooging van hot Hoofdstuk Marine der Staatsbegrootiog. voor 1901, houdt in eon verhooging met f 1500 van hot artikel zeetraktementen en1 soldyen, enz., ten einde aan don Hertog, aan( wien als lid van het Koninklgk Huis adju danten zullen worden toegevoegd, evenals zulks hot geval is geweest met vrglen do' vroegero Prinsen van het Koninkiyk Huisfi ook een zee-officier als adjudant te kunnen toevoegen. BUITENLAND. Fraukryk, De radicale bladen belwyfelen, dat de nu door Kamer en Senaat aangenomen amnestie wet de beloofde rust zal brengen. Voor de nationalistische party was het oer levons- voorwaarae tweedracht te scheppen. Doch in zooverre zou de amnestiewet goed zyn, dat het volk nu zien zou, dat de nationalisten niets anders dan beroeps-rustverstoorders De amnestie, zovala zg daar nu ligt, zal Ln enkele gevallen eenige moeilijkheden uit dec weg ruimen. Zy verzekert voor alles aan bet kabinet-Waldeck een aanmerkelijk langeron levensduur en dat is by het korte bestaan van Fransche ministeries op zichzelf reedn een voordeel. Het laat zich ook niet denken, welk ander ministerie de repubiifcoinache belangen tegenwoordig beter zou kunnen ver tegenwoordigen dan Waldeck en zyn coiiega'e. Vervolgens vernietigt de amnestie in do eerste plaats het oude proces van do leden van den krggsraad van 1898 tegen Zole, beweerd had, dat zg den fikschen Ulean ,,op bevel" hadden vrygesproken. Dat k- aen groote aanwinst, waar op de Fransche Jury in alle zaken, die de politiek betreffen, zoo totaal geen pyl ia te trekken. Om dezelfde reden is niet minder bevredigend de ver nietiging van het proces voor do jury tegen Reinach, den beleediger van den zelfmoorde naar Henry, die volgens hem een verrader, zooals Esterhazy, volgens de nationalisten daarentegen een patriotische vervalscher waa Daar de krggsraad in Frankryk nog afdoender bewyzen van vooringenomenheid gegeven heeft dan de jury, zoo moet men het ook uitstekend vinden, dat overste Picquart, de meest gehate man van de nationalisten, niet meer wegens een paar malle aanklacbtjes van niets voor den rechterstoel zyner ge liefde kameraden gebracht kan worden. Zy zouden nog best in staat zyn geweest om hem wegens de niet bewezen mededeeling van het poatduivendossier aan zgn vriend Leblois tot de maximum-straf te veroordeelen. Eindelgk moet men als negatief voordeel de uitsluiting uit de amnestie van Déroulède en van de andere liefhebbers in staatsgrepen niet onderschatten. Hoezeer ook Dóroulède'a prestige verminderd is, toch zou zgn tegenwoordigheid nieuwe aan slagen op de veiligheid van den Staat makkö- ïyker hebben gemaakt, ook zou oen amnestie voor zyn geval tegenover den arroganten toon van de laatste uitingen van Dóroulède er ais een capitulatie hebben uitgezien. Na de voordeelen nu ook de nadeolen. Gene raal Mercier, die dank zgn algomeen bekonde wandaden van de reactionnaire kiezers uit de Benedon-Loire oen zetel in don Senaat gekregen heeft, io volgens, sommigen, nu veilig togen elke vervolging, wat zyn onbeschaamdheid zeker niet Z3l doen verminderen. Reeds nu gedraagt hy zich als de Groot-kiezer in Rennea, waar hy zyn waardigen spitsbroeder, genertal Saint-German, in het openbaar uitnoodigt, om zich daar voor den Senaat candidaat te stellen. De „Siècle" echter meent, dat Merger ondanks de amnestie toch nog als oud miniztwr voor het staatagerechtshof gesteld zou kunnen worden, daar de grondwet, die hot parlement recht geeft een minister wegens ambumtiadryf te vervolgen, niet door een eonvoudige wét veranderd zou kunnen worden. De nu gehouden debatten hebben ook bewezen, dat Móline, als minister-preeiaent, in z\Jn streven om de Dreyfu3-agitaue tot eJken prgs don kop in te drukken, toegelaten Leeft, dat men in het publiek, hei vaisctlB stuk vun Henry gebruikto, ofsch«.»"n .-at; do ve^val- sching afwist. Ook cumedeplich tigheid aan het go bruis. lu vaisch stuk, kan nu niet meer gorechtelgk vervolgd w orden. Hotzelfde geldt ten opzichte van generaal Billot, den minister van oorlog ran Meline, van Dupaty de Clam en eenige Kleinere grootheden uit den generalen stal en de militaire krygsraden. Verder wordt de rehabilitatie van Dreyftm door de amnestio, waarvan hy volgens zyn eigen wensch uitgesloten is, wei ls waar niet onmogeiyk gemaakt, maar wel moeiiykor ge maakt, daar de aanhangige processen materiaal voor do cassatie of revisie ran de ziaI. van Rennes zouden hebben opgeleverd. Deze rehabilitatie is echter noodzakeiyk, want zoolang zy niet heeft plaats gohad, zullen de nationalisten doorgaan met Dreyfus in het openbaar voor verrador en zyn verdedigers voor medoverraders uit te maken, tonder dat men hon deswege voor don rochter kan brengen. Slechts door de rehabilitatie yan den onschuldig veroordeelde kan men den tegen standers definitief don mond stoppen. Zoolang dat nlot heafc plaats gehad, kan men altgd woer voor een wo©roplo7ing van hot schandaal komon ie staan. Wat is nu van meer gewicht, de naüeoien of de voordeelen der amnestie 'i Daar üet de regeoring, terecht of ton onrechte dan, be haagd hoeft haar bestaan op een van de schalen der weogochaal to werpen, schgnt het, dat de aanneming van het ontwerp oen wel kome overwinning dor republikeinen is, maar het is niet onmogoiyk, dat men in de toekomst zal leoreu, dat de amneBtie van Waldeck een slag in het licht of selfa een politiek* fout is geweeeL Belgift, De Belgische regeering zal eerstdaags aan de Kamer een ontwerp aanbieden tol h*»t aan loggen van een electnaciion spoorweg tuascben Brussel en Antwerpen, een weik, waaratMr 6 tot 6 jaren gemoeid zyn.

Leidsch Dagblad | 1900 | | pagina 11