Senreeiileriad van Haariennieimr. Voorzitter de Burgomeostor. Tegenwoordig 16 leden. Wordt mededeoling gedaan van: a. dank betuiging voor de gelukwenschen mot do ver- loving van H. M. de Koningin en Zijne IIoogheid Hendrik van Mecklenburg-Schworinb. Kon. Besluit, houdende goedkeuring der heffing van opcenten op de peisoneele belasting; c. Brief Ged. Staten ten geleide 7an de goedgekeurde begrooting dezer gemeente voor 1901d. proces verbaal van kasopneminge. don uitslag van gehouden aanbestedingen; dankbetuiging I van den concierge J. G. Logel voor verhooging zynor jaarwedde; gdankbetuiging van de wed. N. Van Leeuwen voor het haar verleend pensioen; h. kennisgeving overlijden van den heer E. B. Klaren, ln leven onderwijzer aan de school No. 4; i. het verslag omtrent het onderwijs over 1S99 en j. Besluit Ged. Staten houdende goodkeuring der gemoonte-rokening over 1899. Adres van onderwijzers om traktements verbetering. Het daaromtrent door de School commissie uitgebracht advies gelezen zijnde, wordt na eenige discussiöD op voorstel dier Commissie besloten op het adres afwijzend te beschikken. "Wordt goedgekeurd een schrijven van do Biaatselyke Schoolcommissie, waarbij zi) haar mandaat tor beschikking van den Gemeente raad stelt, naar aanleiding van de wet op don Leerplicht, en besloten die commissie met 1 Januari a. s. als ontbonden te verklaren. Worden vastgesteldhet bestek voor de aanbesteding van de levering der schoolbe- hoeften voor 1901; dat voor het onderhouds werk aan de scholen en onderwijzerswoningen in 1901en dat voor het onderhoudswerk aan het Raadhuis in 1901. Worden herbenoemd tot leden voor het Burgerlijk Armbestuur, voor: wijk 7 de heer A. Coljtjn; wijk 16 de heer G. B. 't Hooft; wyk 17 de heer J. Biemond; wyk 21 de heer W. Biesheuvel; wijk 23 de heer C. Van der Spek en wijk 24 de heer T. C. Los. Tot hoofd voor school No. 5 (Nieuw-Vennep) wordt benoemd de heer G. K. Ter Heege, te Haarlem (de in-functie-treding wordt bepaald op 1 Maart 1901) en tot onderwijzer aan de school No. 4, de heer C. Kink, te Haarlem, en zulks in de plaats van den heer E. B. Klaren (in-functie-treding 1 Januari 1901). Op verzoek wordt aan den heer H. Kleyn eervol ontslag verleend als onderwijzer aan school No. 4 en zulks met ingang van 1 Maart 1901 en daarna in diens plaats benoemd de heer M. Kramer, te Delfstrahuizen, en do in- functie-treding bepaald op 1 Maart 1901. Nadat vastgesteld is het suppletoir kohier van de Hondenbelasting, dienst 1900, op een bedrag Yan f 6.12®, werd de openbare ver gadering gesloten en veranderd in een met gesloten deuren. Gemeenteraad Tan Bodegraven. Voorzitter de Burgemeester. Aanwezig alle raadsleden. Ingekomen zyn: lo. een telegraphische dankbetuiging aan den gemeenteraad van president Kruger, in antwoord op het indertyd Ingezonden telegram van sympathie; 2o. mis sive van God. Staten dezer provincie, houdende terugzending van goedgekeurde raadsbesluiten in zake geldleening en af- en overschrijving. Voor kennisgeving aangenomen. Aan de orde Is de vaststelling van een verordoning op de heffing voor den hoofde- ïyken omslag en de verordening op do in vordering. De Voorzitter deelt mede, dat het gewenscht voorkomt om deze verordening reeds nu vast te stellen, hoewel de wet van 21 September 1900 (Stbl. 164), den t(jd tot herziening laat tct 1 Januari 1902. Hy leest de verschillende artikelen voor, waaruit blykt, dat de voot- gesleld'e verordening bevat een lioofdeiyken omslag naar het aangegeven inkomen niet classificatie en zonder toepassing van het 1ste lid van 2 van artikel 2 dier wet en ook zondor toepassing van 4 de progressie. By de artikelsgewtfze behande ling wordt het woord gevoerd door de heeren Turkenburg en De Niet. De leefiyd van do kinderon, waarvoor aftrek Wordt genoten, wórdt gebracht van 18 jaar, zooals was voor- ?eftteld, op 17 jaar, terwyl het onbelastbaar inkbtnon van f 400 wordt vermoerdord met f 100, voor één kind en met telkens f 60, voor ieder volgend kind. Voorgesteld was een vermeerdoring van f 100 voor ieder kind. Mot algemeene stemmen wordt deze ver ordening alsmede die op de invordering goed gekeurd. Wordt besloten tot verhuur van balans en schalen van de Waag aan J. Zaal en tot ver huur van hot achtergedeelte dor aschschuur aan L. F. Kruyt, beiden op de gewone voor waarde. Benoemd wordt tot gemeente geneesheer dr. G. De Niet, tot verloskundige moj. C. Do Vlieger, terwyl ér leverantie van de genees middelen voor de si men der gemeente wordt gegund aan den heer K. Douwes Dekker, evenals vorige jaren. Uitgeloot worden de aandeelen 8 en 75, ieder ad f 250, dor geldleening ad ƒ5500. Goedgekeurd wordt een besluit tot af- on overschryving tot betaling van renten voor de schoolgeldleening. De heer De Niot vraagt hoe hot staat met de plannen voor een nieuw ziekenhuis, waarop de Voorzitter meedeolt, dat deze vry zeker in een volgende vergadering aan den Raad zullen worden ingediend, doch dat de plannen nog niet van den geneeskundigen inspecteur zyn terugontvangen. Op een vraag van den heer Rollman over het verzuim van aansteken van sommige gaslantaarns op Zondag, wordt geantwoord, dat deze opmerking aan den directeur der gasfabriek zal worden overgebracht. Lo heer Van der Giesen wenscht ernstig werk gemaakt te zien van een duinwater leiding ou. hem wordt een onderzoek toegezegd, torwyi de hoer F. Boer, die vraagt om meer grind op den Stationsweg, eveneens door den Voorzitter beantwoord wordt. De vergadering wordt daarna gesloten, nadat nog was geledigd de armenbus, welke 66.45s bleek te bevatten. Gemeenteraad van Naordwijkerbout. Spoedeischende vergadering op Donderdag 20 Dec. 1900, 's voorin, te 11 uren. Tegenwoordig ih heeren jhr. Dommer van Poldersveid, voorzitter; S. Ponnings en H. Oostdam, wethouders, en G. Warmerdam, P. Do Kan, H. Heemskerk, J. "Warmerdam on J. Van Schie, raadsleden. Mededeeling wordt gedaan van de goed keuring van eenige gemaakte verordeningen, die voor kennisgeving wordt aangenomen, en van een adres van inwoners uit de buurtschap de Zilk, waarby zy verzoeken om een nacht waker aldaar. Het laatste wordt door den voorzitter ter zyde gelegd, zynde dit adres aan een verkeerd adres gericht, daar 't politie zaken betreft en de zorg hiervoor berust by den burgemeoster. Het volgonde punt van behandeling betrof de aanvraag van een som van 4000 als hypotheek op eon stuk land, gelegen te Schip luiden, door den eigenaar, den landbouwer Gerardus Van Winden aldaar. De voorz. zegt, dat de beide wothouders een plaatseiyk onderzoek hebben ingestold, en verzoekt nu den oudsten wethouder, den heer Ponnings, verslag uit te brengen. Deze zegt, dat naar 2yn meening het bewuste land wol f 8000 waard is, hetgeen zyn collega, de heer Oostdam, beaamt. Nadat do voorz. heeft ge vraagd of de leden nog meer inlichtingen ver langen, ontvangt de heer De Kan op oen desbetreffende vraag tot antwoord, dat het land 5 hectaren 40 aren groot is en vry gunstig Ls gelegen, ongeveer 20 minuten bulten *de kom van het dorp. Het voorstol tot plaatsing van do hypotheek, ingaande den 24sten dezer, wordt daarop aangenomen, terwijl zoo spoedig mogeiyk by een notaris te DeRt daarvoor de noodige stappen 2ullen wortten gedaan. Na omvraag sluit de voorzitter do vergadering. TW££i)E KAMJEB, Staatslegrooting voor 1901. Hoofdstuk VI. Marine. By art. 27 wenscht de heer Verhey ver- botering in de zeetraktementen der zeeoffi cieren en van de traktementen dor officieren van de mariniers. Wat betreft de financioele regeling voor do subalterne officieren, spr. erkont dit dankbaar, maar meent, dat de Minister ook hun trakte ment moet verhoogen. Verder bespreekt hy de organisatie voorde officieren der administratie en vertrouwt, dat de Minister ook deze zaak nog eens in ernstige overweging zal nomen. De Minister van Marine zegt, dat reeds veel gedaan is voor de traktements-verbotering der zeeofficieren en meent, dat de financieele positie der officieren van de mariniers niet zoozeer achterstaat by die der overige marine officieren. Do belangen der officieren van administratie en van gezondheid zullen by den Minister ook stoeds behartiging vinden. Artikelen 27 31 Worden goedgekourd. By de behandeling der volgende artikelen wordt door den heer Staalman aangedrongen op verbetering in het lot der mindere schepe lingen en op vry vervoer van vorhuisboedels en het militair vervoer der huisgezinnen, welk laatste door den heer Verhey wordt ondersteund. De Min it ter zegt, dat dit laatste nogal kost baar zou zyn, maar toch worden nu reeds de goederen zooveel mogeiyk kosteloos over gebracht. Verder klaagt de heer Staalman over de harde behandeling, welke de chef van het militair hospitaal te Helder den patiënten doet ondergaan. De Minister ontzegt den spreker het recht te oordeelen over de geschiktheid van den kolonel, chof van het hospitaal, en zegt, dat er maatregelen noodig waren wegens baldadig heden door zieken gepleegd. Na die maatregelen was de orde hersteld. Overigens meent de Minister dat de opgelegde 8trafifen, waarover geklaagd ls, volkomen ver diend waren. In de avond-vergadering werd de beraad slaging over het hoofdstuk Marine voortgezet. By art. 72 (pensioenen) vraagt de heer Brummelkamp wijziging van de pensioenwet voor de weduwen en weezen van het loods- per80neel. Zy hebben zoo weinig, dat zy vaak van de publieke liofdadigbeid afhankelyk zyn. De heer Saaiman bepleit het groote belang van de oprichting van oen pensioenfonds voor weduwen en woezen van militairen beneden den rang van officier. Er is thans een com missie benoemd, om de ontvangen gegevens te beoordeelen. Daardoor wordt z. L de zaak weer op de lange baan geschoren. Men wekke weer geen ydole verwachtingen op. Is do Minister echter bereid een jaarlyksch subsidie te verleenen aan een onderlinge pensioen- vereeniging, die de onderofficieren willen oprichten? De heer Verheyditzelfde punt besprekende, had ook gedacht, dat de zaak sinds verleden jaar vorder zou zyn gekomen. Spr. doet een beroep op den Minister, om deze aangelegenheid ernstig ter hand te nemen. Hy zou niet terstond willen meegaan met het denkbeold van subsidieering. Daardoor zou de groote zaak op den achtergrond geraken. De Minister herinnert den heer Brummel kamp, dat pensioenregeling voor do loodsen en hun weduwen in 1897 ia geregeld. Men moet vasthouden aan het beginsel, dat de weduwen, wier echtgenooten in de uitoefening van den loodsdienst zyn omgekomen of aan de onmiddellijke gevolgon van gevorderde of bevolen diensten binnen zekeren termyn zyn overledon, in ieder geval recht op hooger pensioen zouden hebben dan zy, wier mannen door andere oorzaken zyn overleden. Do gemeDgde commissie voor pensionneering van weduwen en weezen van onderofficieren, enz. hoeft haar gegevens verzameld en moet nu ook nog bescheiden uit Oost- cf West- Indié ontvangen. Daarna zal de commissie de gegevens bewerken en haar voorstellen doen, De Regeering ls dus wel dogeiyk diligent. Na goedkeuring van do nog overige artikelen wordt de begrooting voor Marine aangenomen mot 44 tegen 12 stommen, die van de heeren Ketelaar, Fokker, Yan Gilse, Goekoop, Schaper, Van Kol, Merkelbach, Yan der Zwaag, Heldt, Kerdyk, Schepel en Staalman. De begrooting voor Suriname word, na kort debat, zondor stemming goedgekeurd, evenals de begrooting voor Curasao, en daarna hoofd stuk X in zyn geheel (koloniën) en hoofdstuk XI (onvoorziene uitgaven) en do "Wet op do Middelen. De Voorzitter deelde medo, dat het zyn voor nomen is, om, indien geen omstandigheden dit beletten, tegen Donderdag 3 Januari te halftwee op te roepon tot openbare behande ling van de wetsontwerpen betrekkeiyk het huweiyk van H. M. de Koningin. De Kamer is daarop uiteengegaan. De af- deelingen kwamen hedenochtend byeen tot onderzoek van genoemde ontwerpen. KOLONIËN. BATAYIA, 21—27 Nov. Do troepen, welke in het voorjaar van 1901 vermoedelyk naar SamalaDgan gezonden worden, zullen z(jn samengesteld uit twee van de drie in Atjeh aanwezige veldbataljons, een paar pelotons cavalerie, een viertal stukken geschut, benevens eenige brigades mare chaussee. Op ©enigen tegenstand wordt gerekend, doch de gouverneur schynt te vertrouwen, dat de aangegeven colonne voldoende sterk is om alle verzet te breken. De tocht belooft dus voor de deelnemers interessant te worden; aan liefhebbery om by do expeditie ingedeeld te worden, geen gebrek. (Bat. JNbld.) Den 25sten November zyn de inspecteur van den burgeriyken geneeskundigen dienst, de heer A. G. Yorderman, en de ambtenaar „Item dat sy een Os óncle een Ezel aen de Kribbo van hare cleyne Jesukeu gestellet heeft, die hem met haren adem verwennen, dat is op den clare Text Esaio ghofobdeort, segghendo: „een Os kont synen meester wei, ende oen Ezel do Krebbe syns Hoeren, maer liet volck Israel on wille niet mot allen ver- btaen," enzende sy sion onsen Heore vooV een Kindekon aen, dat noch in de kribbe leyt; sy willen hom derhal ven met schoone Beoldokens endo Popkens, mot Bellekens ende Claoterspaonkens, met Pypon onde Mosiskens danst, ondo met ander kinderlyke ceremoniën pftayen endo tevreden stellen." De „Beeldekons en de Popkons", waarvan Marnix spreekt, waron volgons zy'n eigen getuigenis „de drie Wysen uit don Oosten (van wolke) don eonen peckswart als een Moriaen was". Wy meenen met deze aanhaling uit de „Byoncórf gorustelijk het bericht van Walich, oat or in den Kerstnacht een beeldje, het Gcddolyk Kind voorstellend, gewiegd werd. te kunnen tegonsprokon, waarvoor ten slotte nog eon dorde reden ploit. Deze is to vinden in don ryken schat onzor oude Kerstliederen. Daarin wordt telken-] de kribbo, en niet de wieg, genoemd. Nu eens heet liet: Doe Jesus incer cribhen lach In crankon doeken ghewonden Dan weder hooren wy.- Men loy den heer lnder cribben, Van hoey was ghomaect syn bedde, Aen bey syden quetste hi syn ribben, Nochthans bleef hi dominus. Wy zouden uit de vele Kerstliederen nog moer aanhalingen kunnen doen en dan telkens daarin hooren zingen van het „cribbekyn", maar het zou wellicht een al te dorre opsom ming worden. Wy gelooven, dat men onder de uitdrukking „het kindeke wiegen" hoeft te verstaan een betuiging van eerbied en liefde, aan hetGod- deiyk Kind van Bethlohem gebracht. Dat men dit deed op een naïeve, echt kin- dorlyke wyzo, willen wy gaarne aannemen. Het eenvoudige geloof deed het Goddelijk Kind beschouwen als een kind der menschen, dat öf in slaap moest worden gezongen èf wiens slaap door niets mocht worden gestoord. Maar terwyl men in zyn eenvoudig geloof trachtte den slaap van het Goddelyk Kind niet te storen, richtte men te geiyk een uitnoodiging tot het Goddeiyk Kind, om ons in ons hart te komen bezoeken. Daarom zong men: O Herderkens al soetjens en sonder getier Messias rust alhier: Na, na, na, Kindtje cleyn, Na, na, na, Kindtje reyn; Slaept blom van Jesse stam, Nu slaept onnoozel lam, Slaept nieuw-ghebooren Vorst van Israel, Slaept cloynon Koningh, slaept EmanoeL Goey-liedeken8 van buyten al stillekens al Die komt in desen stal. Na, na, enz. Hond op van u stormon gby noorden windt *1 Uwen Heer dit Kindt. Na, na, enz. Nu Josu nu slaept, nu isset al ghestelt, Nu slaept alsoo ghy wilt. Na, na, enz. Noch weent ghy, noch schreyt ghy uyt Ibitteren rouw, In dose straffe kouw. Het stroy ls al te hert, 't Doet u teer leden smert, O blom van Jesse stam, M(jn aldersoetste Lam, Comt, comt dan liever rusten Iti ons hert. Comt, comt dan liever rusten in ons heit. Wy geloovon eindelyk dat, met het oog op dit Korstlied, men onder de uitdrukking „het kindeke wiegen" moet verstaan het Goddeiyk Kind liefkoozen, Hem liefde betuigen, om daardoor Zyn gunsten te verwerven. Aldus opgevat, kunnen wy in de Korst- liederen wiegeliederen zien, die gezongen werden op den Kerstavond en gedurende den Kerstnacht, welke wakend werd doorgebracht, en waarom de gewoonte, dien tyd wakend door te brengen, bestempeld werd met de woorden „het kindeke wiegen"* voor Cbineesche zaken, de heer B, Hoetink, te Batavia teruggekeerd van hun reis naar de ondernemingen Redjang Lebong en Soeban Ajam. {J.'B.) Het korps controleurs op de buitenbe zittingen zal, naar men ons bericht, een wei nig worden uitgebreid, wegen het meer en meer In belangrykheid toenemen van deze bezittingen, waardoor versterking noodzakeiyk ls gebleken. {Hoer, Hand.) Het „Soer. Hand." heeft vernomen, dat in 1901 de oplumregle zal worden ingevoerd in de residentiën Semarang, Madioen, Kediri, Japara, Djokdjakarta en Soorakarta. De gewesteiyke secretaris van Palembang W. J. Coenon gaat met twee jaren verlof naar Europa, wegens ziekte. (Bof. Xbld.) ATJEIX. Aan van den civielen en militairen gouver neur van Atjeh en Onderhoorigheden ont vangen telegrammen wordt door de „Java-Ct." het volgende ontleend: Een patrouille van Seulimeum omsingelde op 17 Not. in Biheuë de woningen, waarin zich benden van Teungkoe di Bira en Pang Moe da ophielden. By die gelegenheid sneuvelden een Atjeher en werden vier mannon en de vrouw van Pang Moeda gevangengenomen, terwyl onzer- zyds door een klewanghouw niet levens gevaarlijk gewond werd de Europeescho sergeant Krom. By een nachtoiyk bezoek aan Meunatha in den avond van 22 November in gampong Beuah werden door rentjongsteken niet levensgevaarlijk gewond de Europeesche fuse liers Mulder en Jakma; één der aanvallers sneuvelde, terwyl een ander zich overgaf. Aan „De Padanger" is onder dagteekening van 29 November uit Kotta-Radja geseind: In de Tiro-stroek werd door ons eon bende Atjehers verrast. Do uitslag was buiten ver wachting; de vyand liet zeven dooden in onze handen, terwijl een dertigtal van hen gevangen werd gemaakt. Aan ónze zyde sneuvelde een mindere en werden er vyf gewond. Door den Gouverneur-Generaal van Ned.-Indië zyn de volgende beschikkingen genomen: Cl VIEL DEPARTEMENT. Verleend: Wegens laDgdurigen dionst een iaar verlof naar Europa, aan den voorzitter van de landraden te Poerwo- kroto en Bekasi mr. J. Oostwoud Wijdenes en aan den tweeden comraie9 bij de weeskamer te Batavia mr. A. Modderman. Benoemd: Mot ingang 5 December 1900, tot voorzitter van de landraden te Poerwokroto (Krawang) en Bekasi (Batavia), de griffier van den landraad te Kotta^Radja, tevens auditeur-militair bij den krijgsraad in het co ra man de ment Atjeh en Onderhoorigheden, mr. J. Th. Stok; tot lid der wees- en boedelkamer te Semarang J. C. Meyer, thans tijdelijk belast met de waar neming der betrekking van lid dier kamer. Belast: Met de waarneming der betrekking van leeraar in de wiskunde bij de hoogere burger school te Semarang, de luit. tor zee 2de kl. bij de Koninklijke Nederlandscho Marine, C. E. Hoorens van Heyningen, aan wien bij koninklijk besluit een verlof van een jaar is verleend tot het waar nemen eeoer betrekking bij het middelbaar onder wijs in Ned.-Indiö. Gesteld: Voor den tyd van twee maanden of zooveel korfer als zal blykén voldoende te zija ter beschikking van den voorzitter van den land raad te Brebes (Tegal) om te worden belast met griffierswerkzaamheden bij die rechtbank, de klerk ter griffie van dien landraad E. A. Scipio. Benoemd: Tot secretaris van het gouverne ment van Atjeh en Onderhoorigheden, de contro leur bij het binnenlandech bestuur op de bezittingen buiten Java en Madoora, W. J. F. Vermeulen; tot controleur bij hot binnenlandsch bestuur op de bezittingen buiten Java en Madoera, deadspi- tont-controlenr A. H. O. Prins» Belast: Met de waarneming der betrekking Van adspirant-controleur bij bet binnenlandsch bestuur op de bezittingen buiten Java en Madoera E. L. De la Parra, op verzoek eervol nifc 's land9 dienst ontslagen klerk bij hot departement van binnenlandsch bestuur. Verlengd: De termijn, waarvoor de ambte naar J. H. Hunt ter beschikking is gesteld van den voorzitter van den landraad te Bangkalan (Madoera), ten einde met griffierswerkzaaniheden bij die rechtbank te worden belast met zes maan den of zooveel korter als aal blijken voldoende te rijn. Nader verlengd: De termijn, waarvoor do ambtenaar G. W. Swartz ter beschikking is ge steld van den voorzitter van den landraad te Bangkalang (Madoera), ton einde met griffiers- werkzaamheden by die rechtbank te worden be last met zes maanden of zooveel korter als zal blijken voldoende te zyn. Door den direoteur B. O. W. By de exploitatie der Staatsspoorwegen op Java. Benoemd: Tot tweeden commies de wd. derde commies J. J. Groeneveld; tot derden commies de eerste klerken G. M. A. Eramels, F. W. Davidzs en J. A. Davidsz. By bet openb. lager onderwys voor Europeanen. Belast: Met de waarneming der betrekking van onderwijzer derde klasse, J. W. Oroes, van verlof uit Europa teruggekeerd, laatstelijk onder wijzer der tweede klasse. Geplaatst: Aan de school te Poerbolinggo (Banjoemas), do met do waarneming der betrek king van onderwijzer der derde klasse belaste onderwijzer op non-activiteit J. W. Croes. DEPARTEMENT VAN OORLOG. Geplaatst: By aankomst nit Nederland bij de 18de compagnie {4de comp. vesting] artillerie te Batavia, do 2de uiteDant der artillerie C. Ringeling. Overgeplaatst: Van Timoer-Koepang naar Batavia, de off. van gez. late kl. dr. D A. Boon; van Magelang naar Timoer-Koepang, de off. van gez. 2de ld. N. H. Van der Lee. STixrcmoieelo Kroniek^ Zonder twijfel werd gedurende de afgeloopen week de markt weder beheerscht door de atdeeling dor Amenkaansche Sporen. Er heersohte overigens voor de meeste binnenlandsche en boitenlandsche fondsen een goede stemming. Prolongatifln varieer den tusachen 3on 4 pCt. Het spreekt vanzelf, dat by een verloop zooals de Amenkaansche markt had, er nn en dan onvosto oogenblikken ontstaan en er momenten zyn, waarop door ovefgroot aan bod wegenB winstnèming de markt flauw en de koers weifelend wordt. Daartegenover staat, dat voor veel buitenlandsohe Staatsfondsen goede vraag hleef bestaan, voornamelyk voor Russen, waarin de FranBche Beurs trouw mede hielp. Hoewel de gang van zaken in Zaid-Afrika voor de Engelsohen een minder gunstig aanzien heeft gekregen, en het niét onmogelijk is, dat de laatste overwinningen der Boeren door meerdere gevolgd Zullen worden, iets, wat niet zonder uitwerking op de Beurs te Londen zal blijven, zoo meenen wy toch, dat de positie van Londen thans niet meer zoodanig ie, dat dit van grooten invloed op de fondsenmarkt ten onzent zal zyn. De financieele toestand van de Amsterdamsche Beurs is gedurende de laatste jaren gezond go. wcest en wij gelooven niet, dat hiorin veel ver andering is gekomenwel gelooven wij, dat men in Amsterdam sterk bij Amerika geïnteresseerS is, doch het is ook vrij zeker, dat, toen Amster dam zich daarby op groote schaal begon te inte- rosseeren, de koersen zeer veol lager waren. Dat Londen veel van z\jn fonds afgeeft, is natuurlijk, do oorlog kost ontzettend veel geld, en in hoofde zaak zal Engeland daar zelf wel voor rooeteii Zorgen. Hollandsche Staatsfondsen waro» vast en beter. Integralen waren iets meer aangeboden doch 3 pCts. willig. Voor Motnllieken bestond goede kooplust met vaste prijzen. Portngoezen bleven eveneens gevraag! onder den invloed van Parijsche kooporders. In de laatste dagen bestond voor Spanjaai-J den weder vraagmen zegt, dat de regeering met bet Crédit Lyonnais in onderhandeling is, welko onderhandelingen echter afhankelijk gesteld zouden zijn van het al of niet aannemen der Regeoringsvoorstelien door do Cortes. Inmiddels zal de betaling der Jannari-coupons weder op dq gebruikelijke wijze plaats vinden. De minister^, acht het tijdperk nog niet aangebroken, waarop tot het afschaffen van hot „affidavit" kan worden overgegaan. Zooals reeds gezegd, werden Russischo, Staat8- en Spoorwegwaarden, zoowel voor Noderlandache als Frmsche rekening, grif van de markt genomen. In Turksche fondsen had een weinig handel plaats. De toestand der schatkist is weer allertreurigst en de Verheven Porte wordt door' de dringende «chuldeischers weder gedwongen met den bedelzak rond te gaan. Beurtelings wordt er onderhandeld mot de Ottomansche of de Duit-; sche Bank, om te zien, wie van de beide veel- eischendo instellingen nog hot gemakkelijkst zal wezen. Reeds heeft de Ottomansche Bank, welk© niet gaarne mededingers op haar gebied ziet, een voorschot van 110,000 Turksche ponden toegezegd, opdat althans den soldaten en ambtenaren een' weinig van hun achterstallige traktementen kan worden betaald. Ondertnsschen heeft Dnitschland,1 tegen een jaarlyksche vergoeding aan de Port© (als het waar is), vergunning gokregon om paarlen te visschen in de Perzische Golf, en daar een; kolenstation te vestigen. Cultnur- en T abakswaarden verkeer den op een enkelo uitzondering na in ongeanimeerd© stemming, en er valt voor de meeste waarden eonig©: reactie te constateeren. Petroleum - aandoelen waren meerendeel©! hooger. Koninklijke en Moeara-Enim gaven den toon aan. Van deMijnbouw-aandeelen waren Ned.-1 Indische Mijnbouw aanmerkelylr beter; ware het uitgegeven kapitaal der Maatschappij niet zo© groot, dan zouden deze aandeelen bij de zeer gun stige resultaten ongetwijfeld veel hooger noteereo. Aandeelen Suriname en Soemalata konden weder iets van het geleden verlies herwinnen. Stoom vaart-aandeeleu over het alge meen hooger. 1 Na laqg in flauwe stemming vorkeerd te hebben,' werden zoowel aandeelen als obligation Nod.-Zuid- Afrikaansche Spoor, willig en hooger verhandeld. Niet aangenaam i9 het bericht, dat het interim' Op de West-Siciliaanscbe Spoorweg aandeelen dit- maal achterwege zal blijven, omdat de winst over het loopende boekjaar zulks niet toelaat. De Aiiierikaansche Spoorweg-afdeeling was da „great attraction" op de Beurs. De omzet hier was zeker groot; af en too was do stemming weifelend, doch de ondertoon was vast en alles doet gelooven, dat de hausse-bewegmg nog niet ten einde is. Dit hangt echter geheel en al van de Yankees zelf af. De toestand in! Amerika is nog steeds goed, daarin is geen ver andering gekomen; doch hoewel wij gelooveu.dat veel goede Spoorweg-aandeelen niet te boog zijn' en op dén duur zelfs nog rijzen zullen, zoo staat het toch ook als een paal boven water, dat er in de laatste dAgen een koersverboffing vaD aandeel soorten beeft plaats gehad, welke absoluut niet te verklaren is en naar onze meening geen stand kan houden. Reeds meermalen hebben wy, de vol-, gen9 onze moeoing goede soorten aangetoond,1 zoodat het niet noodig is, deze weder aan te wyzenj Rijnlandsche Bank. Do oorlog tussclien K ngolarnl en Transvaal, Men begint in Londen en in geheel Engeland zich langzamerhand te schamen over zyn op tl-, misine met betrekking tot den oorlog en het: sprookje van den geëindigden oorlog neemt men byna met meer in den mond. In het grootscho program voor de ontvangst van den re£a- trioerenden lord Roberts was o. a, oen plech- tige dankgod8dienstoefening in de St.-Paulua' kathedraal opgenomen. Die plechtigheid is, zooals onze lezers weten, uitgesteld, „totdat het werkelyk einde van don oorlog haar rechtvaardigt." Dat is in de eerste plaats weer de schuld van dien lastigen De Wet,' die door de mooiste Engelsche berekeningen de leelykste streep haalt. Aan het departement van oorlog te Londen' ia de wenscheiykheid overwogen van een alge- j heele vernieuwing van het troepen- en paarden- materieel in Zuid-Afrika, in verband met de! gebeurtenissen der laatste dagen op het oorlogsterrein en de nadere mededeelingen, j dienaangaande aan het departement ontvangen. Uit Nieuw-York wordt gemeld, dat er een: herleving is geconstateerd in de verscheping} van muilezels voor de Engelsche troepen in Zuid-Afrika, De kleinere dieren vindon over i het geheel de voorkeur, omdat men meent,! dat zy beter kunnen acclimatiseeren. Naar uit Parya (in het noorden van Oranje-1 Vrystaat aan de Vaal) gemeld wordt, hebben de militaire autoriteiten weigerend moeten beschikken op de vorlofaanvragen, door de ongeregelde troepen voor de aanstaande feest- dagen geformuleerd. j Al deze maatregelen getuigen welsprekend van den grooten ernst van den toestand op het oorlogsterroin. Wy bevinden ons nog steeds te midden van een grooten oorlog, aldus drukt de „Stan- j dard" zich uit in een hoofdartikel. Het orgaan j van lord Salisbury erkent dus openiyk, dat! de oorlog in lange niet uit is, ja spreekt zelfs niet meer van een guerilla, maar van een „grooten" oorlog. En wel mag het zoo spreken, j na de gebeurtenissen van de laatste dagen,1 aarby gebleken is, dat de Boeren nog onver- moeid zyn niet alleen, doch thans ook aan-1 vallend optreden, en met succes. De schetterende „St,-James Gezette" acht

Leidsch Dagblad | 1900 | | pagina 10