ffc T252T Maandag W Deeeml>ei*. fëourant wordt dagelijks, met uitzondering van <§pn- en feestdagen, uitgegeven. i Huldebetoon aan President Krugcr. Leiden, 17 December. Feuilleton. GROOTVADER. PRIJS DEZER COUBANT: Voor telden pér 8 maanden; it. t Vf 1.10. Buiten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd rfln 1.80.' Franco per post J i 't i J J |"j f t 1 1-65.' PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 1-6 regels ƒ1.05. Iedere regel meer 0.17Grootero letters naar plaatsruimte. Voor bet incasseeren bulten de stad wordt 0.05 berekend. De Staatspresident zal a. 8. Woensdag morgen met een extra-trein omstreeks 9.é0 'fstadstyd) te Leiden aankomen. Het perron zal van 6 20 af, uitsluitend voor iionders van toegangskaarten, geopend zijn. Na het vertrek zal de trein langzaam voorby 'het Schuttersveldstoomen, dat gratis voor het publiek toegankelijk is en alwaar de muziek der Stedelijke Schutterij zich zal doen -tooren. De Staatspresident is gezeten in den zoogenaamden „glazen wagen" der H. IJ. S.-M. De Regelingscommissie. Foor de Boerenkrijgsgcvangenen eu linn Trouwen en kinderen. Nog in dank ontvangen by mej. Kutsch Xojenga: 10 van den heer G. By mej. Verdam: 1 van N. N. ƒ1 van N. N. Ofiieloelo Keaïlisgeviuf;;. Kamer van Arbeid voor de Vocdings- cn Genotmiddelen. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien de wot op do Kamers van Arbeid en het Kon. besluit vau 6 Januari 1898 (Stsbl. No. 20) tot vaststelling van een kiesreglement voor dio Kamers; Herinneren de hoofden of bestuurders van de navolgende bedrijven: De biood-, koek-, beschuit-, suiker- en banket bakkerijen; de cacao- en de chocolade-, de meel-en de zuivelfabrieken, benevens die van verduurzaamde levensmiddelen; de tabak- en do sigarenfabrieken; de bierbiouwerijoD, de jenever- en de likeurstoke rijen, benevens do mineraalwaterfabi iekeudo Slagerijen en de zeepfabrieken, aan hun verplich ting om vóór 15 Jauuari a. s. een ljjst of zoo noodig lijsten op te maken van do uamea-en voor namen der mannelijke of vrouwelijkoperso^eu, dio in hun bedrijf binnen het gebioJ der WveDgtjüQem- do Kamer van Arbeid [welk gebied zreb "alloên uitstrekt over do gemeente Leiden) al3 patroons of in hun dienst als werklieden .werk/aam zrju geweest gedurende het laatstverloopen kalondor- jaar of, indien het het verduurzamen van loven 5- roiddelon betreft, gedurende het laatste ijdVak van 7 maanden, dat in dat bedrijf is gewerkt; en om die lijst of lijsten vóór 15 Januari a. s. aan hun collego in te zenden. Onder patroons verstaat de wet de hoofden of bestuurders van ceu bedrijf, waarin ten minste één Ïiersoon boven de twintig jaron tegen genot van oon werkzaam is, en allen, die op het beheer der hoofden of bestuurders toezicht houden, benevens de personen, die door het hoofd of den bestuurder van een bedrijf in den regel belast worden met het doen van wetenschappelijke proeven, de procu ratiehouders, alsmede de personen, dio bij ont stentenis van het hoofd of den bestuurder van het bedry'f, dat hoofd of dien bestuurder vervaugen. Onder werklieden verstaat de wet alle anderen, die tegen genot van loon in een bedrijf werkzaam zijn, behalve degenen, die geheel of gedeeltelijk gezag over anderen uitoefenon. Op de lijsten mogen niet vermeld worden zij, die gedurende het laatstverloopen kalenderjaar of, indien het het verduurzamen van levensmidde len betreft, godurende bovenbedoelde" 7 maanden, niot binnen het gebied dor bovengenoemde Kamer van Arbeid bij hetzelfde hoofd of denzelfden be stuurder zijn werkzaam geweest. Op do lasten behoeven niet vermeld te worden zij, die geen ingezetenen des Rijks of geen Neder landers zijn, of op don 15den Februari a. e. den leeftijd van 25 jaren niet zallen hebben bereikt Zijdie gedurende het laatstverloopen kalender jaar of, inaien het het /verduurzamen van levens middelen betreft, gedurende het laatste tijdvak van 7 maanden, dat in xlit bedrijf ia gewerkt, niet in bet bedrijf van hetzelfde hoofd of denzolfden bestuurder zijn werkzaam geweest on dio aan spraak kunnen maken om op een kiezerslijst voor bovengenoemde Kamer van Arbeid te worden geplaatst, zijn bevoegd daarvan vóór 15 Januari a. e. aangifte te doen bg Burgemeester en Wet houders voornoemd. De formulieren dezer aangiften, zoomede die der lijsten zijn kosteloos voor belanghebbenden ter ge meente-secretarie verkrijgbaar. Voort9 worden de hoofden en bestuurders van do hierboven genoemde bedrrjveD, er, voor zooveel noodig, aan herinnerd, dat het opmaken en inzenden der lysl(en) een verplichting is, tegen wier niet- nakoming straf is bedreigd bjj artikel 42 der wet op de Kamers van Arbeid, luidende als volgt: Hij, die wederrechtelijk niet voldoet aan een hem „in eenigenkrachtens deze wet uitgevaardigden algemeencn maatregel van bestuur opgelegde ver plichting, wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste veertien dagen of geldboete van ten hoogste „vijf en zeventig gulden." Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, F. WAS, Burgemeester. 13 Deo. 1909, VAN HÉYST, Secretaris. ff Omtrent mevrouw Henrietta Schmidt, violiste uit Brussel, dio morgenavond op het concert van „Arion" zal medewerken, liet mon ons een menigte booordeelingon uit Engelsche bladen, alsmede uit oon paar muzikale Fransche tydschriften zien, waaruit biykt, dat do veronderstelling gerechtvaardigd is, dat den bezoekers door haar spel veel schoons te wachten staat. Aan hot Postkantoor alhier on de daar onder bohoorende hulpkantoren werden go- durondé de eerste helft dor maand Dec. de volgende brieven on briefkaarton bezorgd, welke wegens onbekendheid van de goadres-~ «eerden niet besteld konden worden. Briofkaatton: 4 stuks zonder adres Posthumus, Amsterdam; J. Stejjn, Gouda; K. Walter, H. Janssen, Tifijn, J. Wolters, 's-Gra- venhage; G. Karens, Hazerswoude. Brieven: P. J. G. Baselaar, v. d. Bosch, v. Dam, J. Tulner, v. d. Heyden, Blotkamp, J. F. Androchti, De Jongh, G. v. d. Laan, Lichtonauor, L. Meyers, Amsterdam; Directeur Poyenfabriek, Bergen-op-Zoom; Wullinks, W. Kok, Do Archipel, N. Waasdorp, 's-Graven- hage; My Holland, Haarlem, ds. Sluiterman v. Loo, Haarlem; C. Besselaar, Harderwyk; K. G. Do Jong, F. Zuiterduin, M. Lablants, Katwyk aan don Ryn; v. Duyn,Katwyk-aan- ZeoHouwniet, KralingenJ. Mokking, Leiden J. Kater, Do Lemmer; Duindam, Noordwyker- hout; Do Graaf, Rymsburg; F. Vissor, H. Jonkman, Rotterdam; Voorzienigheid,Tilburg. Buitonland (Briefkaarten): R. P. v. d. Bosch Kuys, Belfast; Fortanior Wildschut, Palanlza; C. Muller, Passoeroean. Brieven: F. Mirande, BirminghamH. Schaalje, Bruxelles; Rhoinon, West-Wallen. Omtrent de reis van president Krijger van Den Haag naar Amsterdam en Z.H.Ed. verblJjf aldaar doelt de hoor Van Boescboten, hoofd van den dienst by den President, mede, dat door de Hollandsche IJzeren-Spoorweg- MaatschappU een salon-wagen ter beschikking van den President zal worden gesteld. Het vertrek uit Den Haag heeft a. s. Woensdag plaats per Holl. Spoor v.m. te 9.88, aankomBt to Amsterdam v.m. 11.4. De troin zal te Leiden en te Haarlem telkens 10 minuten stoppen. Hot vertrek uit Amsterdam is bepaald op Donderdag-namiddag 3 u.aankomst te 's-Gravenhage 3.5S. Do trein rydt dan zonder stoppen door. De 22sto iyst van de 22sto jaarcollecte voor de Scholen met den By bel in „De Stan daard" vermeldt o. a.Katwyk aan don Ryn (kerken) met ƒ29; Katwljk-aan-Zee (Geref. Kerk) met ƒ27.80. Do „Unie"-collecte bedroeg to Katwyk aan den Ryn in de Horv. kerk 16 en in de GerGf. kerk 13. Behalvo de „Unie"-collecte zyn te Katwyk-aan-Zoe in het afgeloopen jaar nog 300 in de Geref. kerk gecollecteerd voor do Chr. School. Aan hot gebouw van. het Provinciaal Bestuur werd heden o. a. aanbesteed: Het onderhouden van het Kanaal tusschen Ryn on Schio met zyn aansluiting aan do gemeente 's Gravenhago met de daarby bo hoorende kunstwerken van 1 Jan. 1901 tot ea mot 31 Dec. 1902. Minste inschryver was J. Blok, to 's-Gravondoel, voor f 43,880. Hot onderhouden van de werken, behóorendo tot 'het jaagpad langs den Ryn, van 1 Jan. 1901 tot' en met 31 Dec. 1903. Minste inschryver was W. Bokhoven, te! Gouda, voor ƒ31,400. H. M. de Koningin-Moeder verloofde hedonochtend in de Groote Kerk te 's-Gra- venhago en liet zich aldaar aanwijzingen doen door de Höfcommissio omtrent de inwendige inrichting van het gebouw voor cle kerkeiyke "plechtigheid der a. s. huwelijksvoltrekking. In hetzelfde kerkgebouw worden ook toe stellen aangebracht, om hot gebouw by de inzegening van het Vorstelijk luiwolyk te verwarmen. Hedenavond om 9 u. 16 min. komt Hertog Hendrik aan het Staatsspoorstation te 's-Gravenhage aan. Aan d9n heer Kramer, hoogleeraar in de letteren en wysbegeorte aan de Ryksuniver- siteit te Utrecht, ia opgedragen aan Z. 11. Hertog Hendrik onderricht te geven in de Nederlandsche taal en Z. H. tevens op de hoogte te brengen van do Nederlandsche ge schiedenis. H. M. de Koningin heeft Zaterdagavond to 6 uren do telken jare in de maand December gobruikelyke audiëntie van voorstolling en dankbetuiging, aan officieren en particulieren verleend. De opper-ceromoniemeester van H. M. do Koningin brengt ter konnis van dogonen, die zich opgegeven hebben tot by woning dor cour van gelukwensching, welke door H. M. de Koningin zal gehouden worden ten paleize te 's-Gravenhage, op morgen, 18 Dec., dat genoemde cour zal aanvangenvoor de dames des avonds te 8.45 uur; voor de autoriteiten en deputation te 9.15 uur; voor de parti culieren te 9.45 uur. De luitenant-geneiaal, adjudant-generaal, chef van het Militair Huis van Haro Majosteit de Koningin, maakt bekend aan de heoren militairen, die zich opgegeven hebben voor de cour van gelukwensching, by gelegenheid der verloving van H. M. do Koningin met Z. H. Hertog Hendrik van Mecklenburg Schwo- ring, mede op 18 dozer, dat de heoren, die daarvoor volgens de aanschrijving, opgenomen in de „Staatscourant" van 2 December jl., in de termen vallen, ontvangen zullen worden op bovengenoemden datum van 18 December, op het Koninklijk Paleis te 's-Gravenhage des namiddags te 4 uren. Het comité te 's-Gravenhage voor een volkshulde by gelegenheid van het huwoiyk van Hare Majesteit de Koningin heeft zich tot den Raad gewend met het verzoek, aan het comité een subsidie te verleenen, groot vyftien duizend guldon, ter tegemoetkoming in de kosten, dio de uitvoering van do Laak, dio het comité op zich genomen heeft, mode brengt. Al zal het comité zich ditmaal onthouden van hot aanbrongon van versieringen of ver lichtingen op den openbaren weg, ligt het daarentegen in éyn bedoeling in de eerste plaats op ruime schaal levensmiddelen en andrro feestgaven uit te reiken aan de armen dezer gemeente, te ent hal on de weezen en verpleegden van alle gezindten, het geven van gratis volksvoorstellingen in verschillende lokalen on verder leiding en uitvoering te 'gevon aan verschillende uitingen van volks hulde, welke by liet comité reeds in voor bereiding zyn. Burgemeester on Wethouders hebben met het oog op den korton tyd, aan het comité gelaten voor do vorwozenlyking zynor plannen, geiyktydig huil praeadvies betrekkeiyk liet ton adresse gedaan verzoek aangeboden. Daar, waar aan Burgemeester en Wethouders gebleken is, dat het zich niot laat aanzien, dat de bydragen van particulieren, waarover het comité zal hebben te beschikken, toe reikend zullen zyn tot bestryding van al de te doene uitgaven, waarop de kosten van uit voering geraamd zyn, zyn zy van oordoel, dat geldeiyke steun van gemeentewege gooor- loofd mag worden gerekend. Burgemeester en Wethoudors geven mits ten den Gemeenteraad in overweging aan voornoemd comité een subsidie uit de gemeente fondsen toe te zeggen tot een maximum van 15,000 in geld, onder voorwaarde, dat het 6ubsidie dan alleen zal worden uitgekeerd, hetzy gehoel, hetzy ten deele, zoodra en voor zoover aan hen op naar hun oordeel voldoende wyzo zal zUn aangetoond, dat de balans een tekort zal biyken te hebben opgeleverd. Dezer dagen is hier te lande uit de Z -A. Republiek aangekomen mevrouw de wed. dr. Coster, wier echtgenoot to Elandslaagte sneuvelde. Mevr. Coster is vergezeld van haar yier kinderen en mevr. Pascal van t Alphen, uit 's-Gravenhage. In een schryven aan don Raad van Haarlem zeggon burgemeester en wethouders, dat het waarschynlyk niet aan de aandacht der raadsleden zal ontgaan, dat is wereld kundig gemaakt een deel der in do besloten vergadering van 11 dozer gevoerde besprekin gen, ofschoon do Raad overeenkomstig art. 43 der Gemeentewet aan alle in die vergadering tegenwoordig zyndo personen omtrent de zaak geheimhouding had opgelegd. Daar het niet de eerste maal is, dat een dergeiyk feit zich voordoet, meent het dage- lyksch bestuur, dat het gemeentebelang drin gend eischt, dat openlyk daartegen worde opgetreden on de onderhavige zaak zoo krach tig mogelyk worde tor hand genomen. Men stelt don Raad daarom voor den voor zitter uit te noodigon de te dozer zake be trekkelijke feiten tor kennis van den officier van justitio te brengen. De heer F. G. Wenthe Jr., ingenieur vaa de „werf Conrad" to Haarlem, is door do Chileenscho rogoering aangesteld tot ingenieur directeur voor de exploitatie van het droog dok te Talcaliuano. Door don Nederlander Dirks ontworpen, door den Nederlander Kraus gebouwd, zal hot dok dus ook weder door een Nederlander bediend worden. (De Lig.) Het totaal dor thans by de Ned.-Zuid- afrikaanscho Yereeniging ingekomen giften be droeg op Zaterdag 15 Doe. 1,234,789.11'^. De senaat der Utrechtscho Universiteit heeft den heer A. J. Vorderman, inspecteur van den civiolon geneeskundigen dionst op Java on Madura, tot modicinae doctor honoris causa benoomd. i Hr. Ms. flottieljevaartuig „Assahan", onder bevel van den luitenant tor zoe 1ste klasse F. E. baron Mulert, is 15 dezer van Suez vertrokken. Naar het „Hbl." verneemt, zullen in Noord-Holland twee nieuwe school arrondisse menten gecreöerd worden, behalve in Amster dam, n.l. Bevorwyk en Haarlemmermeer. To Rotterdam Is Zaterdag iu den ouder dom van 67 jaren ovorleden de hoer C. M, Virulyy consul-generaal van Denemarken. HH. MM. de Koninginnen woonden gistervoormlddag de godsdienstoefening bU m de Groote Kerk te 's-Gravenhage, on Ier gehoor van den hofprediker ds. Van dor Flier. Heb stoomschip „Ardjoeno", van Java naar Rotterdam, arriv. 15 Dec. te Marseille en zette do rols voort; de „Koning Willem III", van Amsterdam naar Batavia, pass. 15 Dec. Gibraltar; de „Timor" vertrok 16 Dec. van Amsterdam naar Batavia; de „Zillah", van Newport News paar Amsterdam, pass. 16 Dec. Scilly; de „Oranje-Nassau" arriv. 15 Dec. van West-Indié te Nieuw-York; de „Flores", van Batavia naar Amsterdam, pass. 15 Dec. Kaap Rocca. a Loimuiden. Tot socretaris en tot penning' moester van den Griet- en Vriesekoopschoi poldor onder doze gemeente, ten gevolge vani het overlyden van den heer J. J. Bokhoven en' Slot) Jan, wiens hart al tot berstens too vol wa3, deed eenige sterke halen aan zyn pyp en 'veegde mot zyn mouw zyn oogen af. Man en |vrouw gingen dien avond zoo ter neer gedrukt üaar bed, alsof zy de grootste misdaad op .hun geweten hadden. Den volgenden morgen deed Bet haar vader zijn beste kleoron aan, terwyi aldoor haar tranen vloeiden, die zjj zoo goed mogelyk verborg. Grootvader vroeg of het Zondag was, omdat hy zyn bosto good aan kreeg, en Bet kon geen antwoord govon. Elk onschuldig woord, dat hy sprak, was haar oen verwyt. By het ontbyt durfdo zy hem niet aanzien en Jan evenmin. Toen zy hun brood op hadden, zei Jan op zoo vrooiykon toon als hy kon, tot den ouden man: „Vader, wy zullen samen eens gaan wandelen." „Dat is goed van je, Jan, hooi goed," zei ;de oude dankbaar. „Kom, laat ons dan maar gaan, grootvader; 'hier is uw hoed en stok." „Ik ben klaar, Jan, heelemaal klaar. Wol, 'wat scheelt er nu aan, kind?" Bet had haar armen om zyn hals goslagen 'en kuste hem. „Dag, vader," zeide zy door «nikken heen; „dag, vaderl" Zy had zich voorgenomen niets by het afscheid te zeggen, maar zy kon niet. „Stil, kind," zeide de oude man, „wy gaan niet ver, is het wel, Jan?" „Neen, grootvader, niet heel ver." „En wy komen gauw terug, nietwaar, Jan?" „O ja, grootvader," zeide Jan on de woor den bleven hem byna in de keel stoken. Betjo zei den kinderen, dat zy grootvader een hand moesten geven, en daar zy niet begrepen, wat deze ongewone vertooning bo- toekende, voldeden zy zwygend en met ver wonderde gezichten aan moeders wensch. De oude man was even verbaasd als de .vkind©r$u pa jroeg ,gi Jwt_ een verjaardag was. Jan kon hem niet -antwoorden; zyn keel was als dichtgeschroefd. Zwygend nam hy den grysaard by de hand en ging met hem het huis uit. Bet stond aan de voordeur met de kinderon om zich heen on staarde het twee tal door oen mist van tranon na. Het was goen lange weg naar het armen huis, maar toch voor den ouden man nog rljkeiyk ver, daar by zeer zwak was. Hy liot wel honderdmaal zyn stok vallen en dan raapte Jan dien weer heel geduldig voor hem op. En als zy op eon druk punt de straat mooston oversteken, wenkte Jan do koetsiers Yoor den ouden stakkerd. Eindelyk kwam Jan met zyn onergden- kenden metgezel voor do poort van het armenhuis. By hot gezicht van dat sombere gebouw met zyn hooge, donkere muren ont zonk Jan do moed. Iiy bleef staan en aarzelde. „Grootvader," zeide hy, „gy zult wol moe zyn, willen we even een glaasje bier gaan drinken?" „Ja, Jan, daar zou ik wol trek in hebben," antwoordde de oude man op vroolyken toon. „Nu, laten wy dan maar binnen gaan." Het tweetal trad nu een bierhuis binnen, dat vlak over het armenhuis gelegen was, en toen zy zich verfrischt hadden, nam Jan zyn vader weer by de hand en ging recht op het doel af. Hier stonden zy voor de poort on Jan keek met een vol gemoed naar de koperen bel, die hij aarzelde over te halen. Opeens keek do oude man hem angstig aan. „Jan?" „Ja, grootvader." „Is dit niet het armenhuis?" De blik van den ouden tobber, die bewees, dat hy begreep, waar hy was; de gedachte, dat hy hot plan geraden had, dat alles trof Jan diep in het hart en hy trok zyn vader haastig weg van do poort. „Hot armenhuis? Weineen, grootvader,hoe komt u er aan? Kom, laat ons gauw door loopen: we gaan gauw naar huis, zoo gauw wy kunnen." Jan was zoo verlangend den grysaard van de plek weg te krygon, dat hy hem in zyn haast byna wegdroeg. In zyn opgewonden heid vergat hy heelemaal grootvaders zwakte en het hem zoo hard loopen, dat hy geheel buiten adem geraakte en dreigde om to vallon. Eetst toen zy oen paar straten achter den rug haddon, verminderde Jan zyn vaart en liet don ouden man wat op zyn verhaal komen. Toen gingen zy verdor langzaam naar huis, waar Jan hem zonder een woord in zyn ouden leuningstool by het vuur neder zette. „Ik kon het niet doen, Bot," zeide hy. „Ik zou juist myn hand naar de bol uitsteken, toen hy my aankeek en tot ray sprak, en zijn blik en de woorden, die hy zeide, drongen mij in het hart. Ik kon hot niet doen. Ik had een gevoel, alsof ik den ouden man ging vormoorden. Het is erger dan dat, Bet; als ik hem daar gebracht had, zou hy levend begraven zyn geweest." „Maar, Jan." „Ik zeg je, vrouw, dat ik het nooit zal doen. "We moeten maar doen wat wy kunnen, om hem dat te besparen." En zoo werd besloten, dat grootvader by hen zou blyven zoo lang zy zeiven een dak boven hun hoofd hadden. Het voorjaar kwam nu aan en dan kon do oude man voor do deur zitten en met zyn lieveling Wim spelen, don jongste van de familie. Hy vertelde het kind dan allerlei wondervolle verhalen, of liet hem op zyn knio zitten om paard te ryden. Intusschen werden Jan en Botje hoe langer hoe somberder gestemdde zaak ging achteruit en Jan had reeds een groote schuld by don steenkolen- en aardappolenkoopraan, dio hem niet meer wilde leveren. Nauwelyks kondon zij hot noodige voedsel voor het gezin byeen krygen, alles liep tegen en zy wi3ten nu werkelyk niet, wat to beginnen. Als er geen verandering kwam, dan was het armenhuis het eenige toevluchtsoord. Zoo zat Jan op oen namiddag mistroostig in zijn winkel, toen hij opkeek en eon vreemden man in de deur zag staan; hy kreeg een gevoel, alsof dezo hem den genado- slag kwam toebrengen. „Kom maar binnen," zeide Jan, „ik ver wachtte u reeds." „Zool" zeido do man verbaasd. „Ja," antwoorddo Jan, „ik begryp wol waarvoor gy komt." „Zoo?" zeldo do man weor op denzelf- den toon. „Komt gu hier, om my te bospotton?" riep Jan boos, terwyl hij opstond. „Ik denk er niet aan, u te bespotten," antwoorddo de man kalm, „ik kom zelfs heelemaal niet voor u, maar voor uw schoon vader, dio vroeger myn buurman was." „Neem me mot kwalyk, mynheer," zei Jan, „dat ik zoo opvliegend was, maar wy ver- kceren in groote ellende on ik verwachtte niets dan slecht nieuws." „Misschien kom Ik u juist goed nieuws brengen." „Wat bedoelt gy?" vroeg Jan verlangend. „Wel, oonige dagen goloden zag ik een advertentie in do courant, dio aan uw schoon vader gericht was en waarin hy werd opge roepen om zich to vervoegen by den notaris Janssen, waar hy iets in zyn voordeel zou vernemen. Nu wist ik, dat do oude man zelf niot in staat was dit te doen, en daar ik toevallig den notaris kende, ben ik daar voor hem heon gogaan. Ik vernam daar, dat zyn eenige broeder Karei in Indiö is overleden en hem een som van „Houd op, man," riep Jan, en greep den vreemdeling by dou arm. „Zeg eerst, dat gy geen grap, geen wroedo grap met ons hebt." „Ik bezweer van niet." „En zeg my nu nog iets, mynheer," ging Jan opgowondon voort; „zyt gy werkelyk goed by het hoofd?" „Even goed als gyt" „Goed," zei Jan, „ga dan voort!" „Ik had alleen nog maar te zeggen," ging do vreemdeling voort, „dat do oudo man van zyn moeder zestig duizend gulden erft." „Bet!" riep Jan. „Ja, Jan; wat is er?" „Vaders gold is terug gekomen! Vaders geld is terug gekomen!" „Ben je gok geworden, Jan?" was Bet's antwoord. „Gy ziet het nu zelf, mijnheer," zei Jan tot zyn bezoeker; „zy denkt, dat ik gek ben govrorden; goen wonder, dat ik eerst dacht, dat gy niet good by het hoofd waart. Maar hier is grootvader zelf, hy' kent u en dus kunt gy ham het groote nieuws zelf vertellenhy sprak nog dikwyis ovor zyn broer Karol." Op dit oogonblik kwam grootvader met kleiuen Wim binnen, en hoorde hy do onver wachte tijding. „Wel, wol," zeide hy, „is broer Karei dood, dio arme jongen l" Die armo jongon was echter oen zeventiger, maar de oude man kon hem zich niet anders voorstellen dan toon hij als jongeling naar Indiö ging. Na voel omslag en voel kosten werd groot vader eindelyk in hot bezit van zyn broers erfenis gesteld en toon zijn dochtor vroeg, wat hy er nu mee doon zou, antwoordde do oude man: „Ik zal voor Wim een geweertje koopen, zooals ik hem beloofd heb." „Maar er is veel moer geld dan dat, vadert" „Dat meent ge toch niot, kindl" „O ja, vader, oen boel meer!" „Dan zal ik de rest aan Jan geven om oen karretje on een paard to koopen." „Maar er is nog moerl" „Wol, de rest moet gy dan maar houden, kind, omdat gy uw ouden vader zoo goed' verzorgd bobt." Jan kocht nu weer do oude woning, waar grootvader altyd vroeger gowoond had, en scharrelde zooveol mogelyk cle oude meubelen weer op, terwyl het ontbrekende door nieuwo werd aangevuld. En eoo trok Jan op een* goeden dag mot grootvader aan den arm naar? de oude woning, waar Betje on de kinderen hen reeds vol vreugde wachtten. De oudo man begreep eigonlyk maar ton halve de groote verandering; alleen wist hy, dat hy een gonoeglyk tehuis had on dat by nu zooveel pypjos kon rooken a:S hy verkoos. Op het laatst verbeeldde hy zich, dat hot een heerlyko drcom was, en toen hy eensf 's avonds bij het vrooiyk k netterend haard- uuur zat on zyn oudo kamer horkondo, waarin) nu de gelukkige gezichten van zijn kinderon en kleïnkinderon blonken, toen vroeg hy zijn dochter, of zij hem wakker wilde maken, want dat hy zoo ''ast droomde. Kn zoo droomde hy voort, totdat by op eon, wintordag voorgoed insliop: kalm en tevreden, zooals zyn heelo loven was geweest.

Leidsch Dagblad | 1900 | | pagina 1