N*. 12514 Zaterdag 8 33eceml>er, A°. 1900 <§eze (gourant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit DBIE Bladen. Eerste Blad. Aanbieding Nationaal Geschenk aau H. M. Koningin Wilhelmina. Leiden, 8 Deecmber. Feullletoii. DE STERNTHALS. PRUS DEZER COURANT Toor Leiden per 8 maanden, Buiten Leiden, per loo per en Franco per post t t t i I I i I I llit «genten gevestigd rtJn 1.30. i 1-65- DAGBLAD. PRUS DER ADVERTENTTËN: 4 Van 1 6 regels f 1.05. Iedore regel meer f 0.171. Grootero letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt f 0.05 berekend. Reeds werd door ons aan onze lezers mede gedeeld, dat de loden der hier ter stede go- vormde Sub-Commissie voor de aanbieding van een Nationaal Geschenk aan H. M. de Koningin der Nederlanden, by gelegenheid van Haar huweiyk met Z. H. Hertog Hendrik van Mecklenburg-Schwerin, de giften voor dit doei persoonlijk Maandag a. s. by de inge zetenon zullen in ontvangst nomen. Wy twyfelen niet of hun inspanning zal worden beloond en milde bedragen zullen het bewys zyn van do warme sympathie der burger;) voor het denkbeeld, om welks ver wezenlijking het hier te doen is. Heeft vóór twee jaren by de troonsbestij ging der Koningin de Nedorlandsche bevolking en in het bijzonder de Loidsche burgerij door een schitterendo feestviering getoond, hoe nauw de jeugdige Vorstin haar aan het hart lag, meer reden en beter gelegenheid nog bestaat er thans, om van haar gehechtheid aan Koningin Wilhelmina bJyk te geven. Toen toch gold het vooral een uiting van vreugde, dat de laatste telg in rechte lijn uit het Huis van Oranjo-Nassau zelve de Regoe- 'ring zou aanvaarden; het was vooral hoop in de toekomst, die de biydo dankbare stem ming over het volk veroorzaakte. Thans heeft die hoop zich reeds voor oen deel verwezenlijkt, Onze verwachtingen z|jn werkelijkheid geworden. De aanvallige prinses is gebleken een koningin te zijn, het ver trouwen, de vereering en de liefde van Haar 'Volk ten volle waardig. Met ernst en toe wijding heeft Zij Haar moeilijke taak vervuld. Zjj heeft het bewind gevoerd met vaste han J, met heldor oog en open hart. Zy heeft getoond een ernstige, een liefdevolle, een edele vorstin 1 te z\jn. In Haar leven voort de ridderlyko eigenschappen der Oranje's, Zij was het eonige onder alle gekroonde hoofden, die het wagen dorst den eerbiedwaardigen aanvoerder dier zwaar beproefde volkeren van Nederlandschen stam de hand te reiken, hem openiyk bljjk te geven van Haar Koninklijke deelneming. Die daad alleen reeds deed heel Europa, ja heel de wereld met eerbied tot Haar opzien. Die Koningin nu, onze Koningin, Koningin Wilhelmina zal in het huweiyk treden met Hertog Hendrik van Mecklenburg-Schwerin, loot uit een aanzienlijk, oud, Duitsch vorsten geslacht, maar tevens den man Harer keuze. Zou er dan ooit beter gelegenheid kunnen zyn, om aan de Koningin te toonen, hoe dank baar wü Haar zijn, hoe zeer wij Haar lief hebben, dan op dit oogenblik, zoo gewichtig :voor Haar Persoon, zoo gewichtig k voor 'heel het Nedorlandsche volk. Haar huweiyk gelukkig, het zal het geluk zyn van Nederland. 'Laten wy dan toonen, hoezeer wy vertrouwen in Haai* keuze en daarmede in de toekomst. Laten wy met milde hand bydragen in het geschenk, dat zal moeten getuigen van onze gehechtheid aan Onze Koningin. Laat het een vorsteiyk geschenk zyn, de edele Vorstin in allen deele waardigi Maar wy twyfelen daaraan niet, en nog minder twyfelen wy aan de mildheid der Leidsche burgery, zoo dikwyis bewezen, waar het gold hulde te brengen aan het Vorsteiyk Huis. Ook ditmaal zal Leiden niet achterbiyven en de goede ontvangst op Maandag a. s. zal den Commissieleden het bewys zyn, dat zy niet ten onrechte op de mildheid hunner medeburgers hebben vertrouwd, toen zy zich voor deze moeiiyke taak beschikbaar stelden. Door de leerlingen der Burgerzangschool van den heer C. B. Duyster zal a. s. Donder dag in den schouwburg alhier een uitvoering worden gegeven, met welwillende medewer king van eenige dames en heeren, terwyi het orkest zal bestaan uit musici en dilettanten. Daarby zal o. a. worden uitgevoerd „De Woudkouingin", operette in twee bedrijven van Mart. Schuyl, voor orkest bewerkt door den directeur dor school. Wel ie deze operette reeds vroeger hier uitgevoerd geworden, doch dit geschiedde toen in meer besloten kring. De byval was by die gelegenheid groot. Thans is de gele genheid tot by woning algemeen opengesteld. Wy zagen een menigte beoordeelingen over do uitvoeringen, welke elders hebben plaats gehad, on daaruit biykt, dat men ook daar één en al vol lof was over deze oorspronko- ïyke Nedorlandsche kinderoporotto, welke in vele plaatsen meer dan ééns, in andore zelfs 4- on 5-maal werd uitgevoerd. Enkele aanhalingen laten wo hier volgen: „De goede indruk, dien ik reeds vroeger van werkjes van Mart. Schuyl ontving, word niet weinig verlevendigd, toon ik de opvoering van „de Woudkoningin", van denzelfden com ponist, by woonde. „Ik zeg maar, het is knap en men moet hot maar kunnen, want dat Schuyl oen man vau talent is, een man tevens met een hel deren blik op tooneelkundig.gebiod, is bovon allen twyfel verheven. „Vergefijk maar eens „de Woudkoningin" met andere werkjes in dit genre, en ik ver zeker u, dat de vergeiyking in hot voordeel van „de Woudkoningin" zal uitvallen. Hoe oorspronkelyk is hier de muziek, hoe juist werd do kindertoon getroffen en voor zoover men dit ook by kinderwerkjes mag eischen hoe dramatisch het geheel be handeld 1 „'t Was waariyk een lust, dat jonge volkje to hooren en bezig te zien. Enkelen waren er zelfs zoo „in", als gaven zy een stuk van hun eigen leven. „Van de verschillende solo's, duo's en koren, die het werkje bevat, bevielen my de laatste, uit zuiver muzikaal oogpunt, holmeest. Voor my vormden zy het zwaartepunt der geheele operette. Ik bemerkte tevens tot groot ge noegen, hoe by gemakkeiyke stemvoering, het eenvoudige en melodieuze niet verloren was gegaan en vooral hoe alles in over eenstemming wa3 met don aard en den om vang van kinderstemmen." Een ander schryft: „De Woudkoningin van Mart. Schuyl, te Harlingen, is en dat is zeer goed gezien van den componist en dichter zeer een voudig in opzot en uitwerking. De gegevens, ietwat fantastisch, juist ge schikt om indruk te maken op de „artisten", die tot do vertolking geroepen zyn, om hen te insplreeren en het stuk niet alleen te laten zingen, maar ook te doen meeleven, zyn nu wel niet geheel en al oorspronkelijk of vol byzonder verrassonde wendingon, maar voor kinderen uitermate goed gevonden. Do muziek is hiermede geheel in overeenstemming: zon der ooit kinderachtig te worffen, blyft zy 6teeds eenvoudig en zoo helder als kristal. Het doel een kinderoperette te schryven, is volkomen bereikt, enz., enz. Wy besluiten met de volgende aanhaling: Een Nederlandscho „Mignon", dat was myn indruk, toen ik het scherm voor de laatste maal dalen zag en daarachter vordwynen een van de aardigste menscbjes- groepen, dié ik gezien heb. „Wat een kleurenmengeling, wat typische effecten, maakten al dit rood en geel en blauw en groen, alles zoo afzonderiyk en toch één geheel, alles zoo als óóa stuk ge dacht en ook weer toevallig gegroepeerd overeenstemmend. „Maar wat alles vooral tot éón maakte, was wel do vroolyke, bezielonde uiting van dat kinderspel dat zoo vaak ons een lach (maar nooit een spottende) om de lippen deed spelen, soms ook roerde in zyn ongekunstelde uiting van natuuriyken weemoed en medo- lydon. En nog eons, het geheele werk is zóó waar, zoo echt waar. „Dat i3 vooral de groote verdionsto dezer operette, dat de kinderen woten wat zy zingen en gevoelen dat zang hot hart mee doet ïyden, maar ook vertroosten en blymoedig maken kan. „Er was een goest van* waarheid in allen, zoowel in de kleine ultvóorators als in de groote menschenkinderen, die in dat spel zooveel levensuiting zagen on daardoor mee leefden," enz, enz. Eon post van f 9800 wordt by do Staata- begrooting van Binnonlandscho - Zaken aan gevraagd voor aankoop van een aan het Museum van Oudheden to Leiden grenzend perceel tot uitbreiding van de overvolle lokalen van dit Museum. Het contingent der af te levoron man schappen bedraagt voor Leiden 109. De uitslag van de alhier gehouden her stemming voor twee leden van de Kamer van Koophandel en Fabrieken was als volgt: Uit gebracht 173 geldige stemmen. Volstrekte meerderheid 87. Uitgebracht werden op de heeren H. C. Juta, H. J. Van Nouhuys, J. J. Van Hoeken en W. Pera, resp. 117, 112, 57 en 53 stemmen, zoodat de heeren Juta en Van Nouhuys zyn herkozen. Aan 's Ryks kleedermagazyn te Amster dam is aanbesteed do levering van 3600 kampementsdekens. Laagste inschry vers waren voor 1800 stuks, de heeren Jan Zuurdeeg en Zoon, te Loiden, voor f 3.10. Dr. W. H. Van Rietschoten, vroeger als scheikundige verbonden aan de gasfabrieken te Leiden en te Schiedam, Is met ingang van 1 Januari a. s. benoemd tot directeur der gas- en electriciteitswerken te Oedenburg (Sopron) Hongarye. Voor hot examen Wiskunde L. O. art. 65 is geslaagd de hoer J. Oostenga, uit Leiden. Hr. Ms. gezant te St.-Petersburg, jhr. Van der Staal, is heden uit Den Haag, waar hy met verlof vertoefde, naar zyn post terug gekeerd. Zaterdag 15 dezer zullen mrs. J. S. D. Van Doorn en A. F. C. Hupkens v. d. Eist resp. als griffier en als subst.-griffier der Haag- sche rechtbank worden geïnstalleerd. Men meldt ons uit Warmond: Zondag 9 dezer wordt de3 namiddags te twee uren een kunstbeschouwing geopend van fraaie aquarellen en etsen uit do Kon. Maatschappy „Arri et Amicitias" te Amsterdam en wel in de groote zaal van het café „De Zon", die daarvoor geheel naar eisch is ingericht. De geëxposeerde aquarellen zullen 13 dezer door andere worden vervangen. De kunstbeschouwing zal dagelyks geopend zyn van 10—4 uren tegen den geringen prys van f 0.10, een bedrag, opzetteiyk zoo laag gesteld om ook den werkman in de gelegen heid te stellen voor oen luttel bedrag veel kunstgenot te smaken. De tentoonstelling, welke tot en met 16 December duurt, zal voorzeker ook dit jaar een talryk belangstellend publiek trekken, dat de vele en velerlei talenten onzer hedendaagsche schilders en schilderessen zal kunnen be wonderen. Aangenomen is het beroep naar de Ned.-Ilerv. Gera. te Eist (cl. Zalt-Bommel) door den heer J. Van Duyyonbooden, cand. to Katwyk-aan-Zee. Ingevolge de bevelen van H. M. de Koningin is do kapitein Van Hoogstraten, Hr. Ms. adjudant, naar Schwerin vertrokken. Hy zal aldaar by Z. H. don Hertog van Mecklenburg vertoeven tot de komst van Z. H. te 's-Gravenhage, ten einde den Hertog in de gelegenheid te stellen de Nederlandsche taal te hooren spreken. De Raad van Administratie van het Permanente Hof van Arbitrage hield heden middag onder voorzitterschap van den Minis ter van Buitenlandsche Zakon een vergadering in de Trèves-zaal te 's-Gravenhage. Aan de leden word mededeeling gedaan van de lyst van staatslieden en-andere voorname perso nen, door de verschillende Staten als leden van het Hof voorgedragen. Te Beriyn is bevorderd tot doctor inde geneeskunde, op eon proefschrift, getiteld „Der heutige stand der ruptura uteri", de heer G. J. Wychel, arts, officier van gezondheid lste klasse Oostindisch leger. De datum, waarop H. M. do Koningin na Haar huweiyk met Hertog Hendrik een bezoek aan do hoofdstad zal brengen, is voor- ioopig vastgesteld op Dinsdag 26 Februari. Het vertrok zou Vrydag 1 Maart plaats hebben. Door den „Nederlandschen Journalisten kring" zal op den Tweeden Kerstdag op een nader to bepalen plaats een algemeene ver gadering worden gehouden tot vaststelling van het Huishoudelyk Reglement en ver kiezing van een nieuw bestuur. Naar de „Arnh. Ct." verneemt, zal van christoiyk-historische zyde by de aanstaande verkiezing van een lid der Tweede Kamor in het district Arnhem candidaat worden gesteld dr. J. Th. De Visser, predikant te Amsterdam, die thans zitting heeft voor Rotterdam. Nu de wet op den leerplicht den laten Januari 1901 in werking zal treden, heeft de heer C. A. Zelvelder, schoolopziener in het' district Heeren veen, In een handig boekje' uiteengezet, wat ouders van de Leerplichtwet j moeten weten. Het is een kort, bevattoiyk overzicht, dat zeker velen aangenaam zal zyn' en door de heeren J. Noorduyn «Sc Zoon, te' Gorkum, wordt uitgegeven. Men meldt ons uit Keulen, dat het „Hollandsche Trio" aldaar een enorm succes' heeft behaald met de Trio's van Tschalkowsky, Raraeau en Brahms (C Moll). Ditzelfde programma speelt het drietal op zyn eerste concert in Holland. (Rotterdam 15 Dec.) Het concert te Keulen was inde„Musi- kalischo Gesellschaft." De verzending van brieven en andere stukken aan het oorlogsschip „Gelderland" te Algiers wordt, te rekenen van heden,! gestaakt. Daarentegen zal 10 en 17 December e. k. met den trein van 4.10 a. van Amsterdam naar Emmerik en 14 December e. k. met den trein van 12.42 a. van Amsterdam naar; Antwerpen een verzending van brieven en' andere stukken plaats vinden aan genoemd' oorlogsschip to Port-Said. Opdat die brieven en andere stukken by de sorteering op de postkantoren dadeiyk in het oog valleD, worden belanghebbenden uitge- j noodigd ze te voorzien van twee zich kruisende stropen over het geheele adres, loopende van den eenen hoek naar den anderen. Het stoomschip „Rotterdam", van Rot» terdam naar Nieuw-York, passeerde 7 Dec, Prawlepoint; de „Lombok," van Amsterdam naar Batavia, passeerde 7 December Kaap Carvoeiro; de „Prins Willem V," van Para maribo naar Amsterdam, vertrok 7 Dec. dea voormiddags van Havre; de „Soembawa," van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 7 Dec. te Padang. Hazorswoudo. Ton huize van mej. de wed.' Van Egmond, te Koudekerk, werd deze week andermaal een vergadering gehouden van de leden der onlangs opgerichte „Onderlinge Bran dassu ran tie Hazerswoude—Koudokork". Na opening door don voorzitter, don hoer J. B. Wesselingh, werd op diens verzoek door notaris C. Korteweg het concept-reglement,' door de commissie ontworpen, voorgelezen,1 en artikel8gewyze behandeld, goedgekeurd ea vastgesteld. Vervolgens was aan de orde het kiezen van een directeur en een bostuur. Door den heer G. Dorropaal Sr. werd voorgesteld, don voorzitter, van wien de zaak is uitgegaan,' die haar in het leven heeft geroepen, of m. a. w. den man van het initiatief by accla matie tot directeur te benoemen. Hoe de heer Wesselingh ook protesteerde en zich daartoe beriep op zyn hoogen leeftyd als anderszins, het gelukte hem niet, aan deze welvt: lende hulde te ontkomen. Toen hy eindelyk voor den drang der vergadering zwichtte en het directeurschap aanvaardde, ging er eon dave- dend applaus in de zaal op. Tot leden van het bestuur voor Koudekerk werden gekozen de heeren G. Dorrepaal Sr., R. Dorrepaal, J. Verburg en R. Treur; aan den Ryn: J. B. Wosseling Sr, P. F. Voelen- turf, A. C. Van den Akker en N. Ka j-tain; voor het dorp: C. De Bruin, H. P. b «...uhof, J. Vollekoop, W. B. Bontje en A. P. S.uithof. Slot „Wie kan u dwingen iets te doen, wat gy niet wilt? En gy zegt dat zoo rustigI Denk toch aan Ines; aan ons allon. Zyn wy u onver schillig, dat gy ons onbekommerd kunt ver laten? Dat had ik werkelyk niet gedacht! Hebt gy u over iets te beklagen? Zoo gauw ik weet, wat het is, zal ik het verhelpen." „Neen, mynheer Mohren, ik heb my over niets te beklagen. Mevrouw Hansen en gyzelf behandelt my als een lid uwer familie, ik houd van Ines, als was het myn eigen kind, en uw huis is ook my een waar tehuis geworden. Maar niettegenstaande dat alles moet ik het verlaten." „Zeg my dan ten minste, wanneer gy wog wilt," verzocht Mohren, „misschien kan ik u helpen. Ik ben immers een man van onder vinding." Roberta schudde treurig het hoofd. „Het zyn gebeurtenissen uit het verleden, het verleden, waarvan ik dacht afscheid to hebben genomen, maar dat nu weer voor my opryst. Men heeft my ontdekt, en dreigt my, naar my toe te komenO, laat my ver trekken, opdat men my hier niet vinde." „Wie waagt het, u onder myn dak te dreigen?" riep Mohren uit, en hy fronste do wenkbrauwen. Kalmer ging hy daarop voort: „Uw verleden is my onbekend, maar ik ken u, sedert gy by ons zyt, en ben overtuigd, dat er in uw geheele vroegere leven niets is, waarover gy u behoeft te schamen, al kan (ïe herinnering u ook smarten. Wilt gy my in uw vertrouwen nemen? Denk en handel als ware ik uw broeder, een broeder, die gaarne bereid is voor u te doen, wat in zyn vermogen is." Haar broeder? Roberta brak in tranen uit. Ja, als Ernst Dog leefde! Maar ook hem had een onverbiddeiyk noodlot haar ontnomen; eenzaam en alleen stond zy op de wereld. Mohren wist party te trekken van haar weeke stemming en het gaf Roberta verlichting, met een deelnemend mensch te kunnen spreken over de droevige herinneringen, die zich dien morgen in haar geest verlevendigd hadden en haar ziel zoo machtig bewogen. In grove trekken schilderde zy don oplet tendon toehoorder haar vroeger leven tot den dood harer moeder; daarop reikte zy hem het heden ontvangen schryven. Het kwam van Alfrod von Wöllern, die haar mededeelde, dat hy reeds lang wegens zyn ontoereikende middelen den krygsdienst had moeten ver laten. Nu bevond hy zich in den nypendsten nood, en daar hy vernomen had, dat Roberta een goede positie had en over ryke middelen kon beschikken, verzocht hy haar, hem te willen helpen. In hot hart 2yner vroegere verloofde, schreef hy verder, was zeker nog wel een stem, die te zynen gunste zou spreken. Hy herinnerde haar, hoe hy haar had bemind, en dat hy haar, hoezeer ook de schyn tegen hem was, nooit vergeten had. Bleef echter de gevraagde hulp uit, dan was hy, tot zyn spyt, genood zaakt naar Hamburg te komen en in de familie, waar zy woonde, het verloden haars broeders te onthullen. „De ellendeling 1" riep Mohren uit, terwyi hy het blad papier verachtelijk verfrommelde. „En door zulk een mensch zoudt gy u schrik laten aanjagen en myn huis willen verlaten? Wat zyt gy van plan dan te doen?" „Ik wilde naar Engeland, naar lady Morton vluchten „Gelooft gy, dat de kerel u daar niet ©ven- goed zou vinden? Dat hy u niet dubbel zon bedreigen, wanneer hy zag, dat gy hem vreest? Ik raad u aan rustig hier te biyven." „Hoe gaarne zou ik dat doen, maar moet ik hem niet helpen, als hy het noodig heeft? Is dat niet myn plicht?'' „Onder geen enkele voorwaarde. Gy moogt hem zelfs niet antwoorden. Iedere vrywillige gift van uw kant zou het begin zyn vaneen reeks afpersingen, waarvan gy u niet zoudt kunnen vry waren. Juffrouw Roberta, gy hebt uw vertrouwen heden aan geen onwaardige geschonken; en ik dank u, dat gy het ge daan hebt. Maar laat my don tyd om erover na te denken, hoe die kerel het gemakkoiykst onschadelyk is te maken. Dat is myn zaak, wantgy woont in myn huis. Ontsla u van iedere zorg; morgen zullen wy verder spreken. Goeden nacht I" Hy kuste de koude vingers, die Roberta in zyn uitgestoken hand legde; daarop boog hy diep en geleidde haar naar do deur. Ondanks Mohrens wensch, kon Roberta nog in lang geen rust vinden. Het verleden, waar mede zy sedert lang meende te hebben afge sloten, was haar door de vertelling weer levendig voor den geest getreden en haar gevoelens lieten haar niet met rast. Ofschoon haar liefde voor von Wöllern by na op hetzelfde uur, dat zy hem moest verachten, was uit gedoofd, voelde zy thans in zyn ongeluk toch nog medeiyden met hem. Maar haar toorn over het feit, dat hy beproefde haar, die reeds zooveel geleden had, in zyn verdiend lot te trekken, overwon haar gevoel van medo- lyden. Als het Mohren niet gelukte, haar voor von Wöllern te beschutten, dan bleef haar slechts over naar Engeland te vluchten. Maar zou de man, die het geluk harer jeugd had verwoest, haar nu weer van de plaats durven verdrijven, waar zy een tehuis had gevonden? Zy beminde Ines warm en innig; het verweesde kind had in baar een tweede moeder gevonden. Hoe zou de kleine de scheiding kunnen verdragen? Yan mevrouw Hansen had Roberta slechts goedheid en wel willendheid ontvangen; de heer des huizes zelf was altyd vol oplettendheid en dank baarheid jegens haar geweest. Op hem wilde zjj zich ook verder verlaten, hy beloofde niet zeker, wat hy niet kon nakomen. Mohren zelf was dieper ontroerd dan hy Roberta wilde toonen. Met zyn vurigeD aard had hy lang onder de tropen gewoond, waar het hart sneller klopt dan in het koele noorden. Hy had veel beleefd en ondervonden, vreugde en leed; hy was te kort geschoten en had geleden, maar zyn hart was gelouterd uit al die vuurproeven te voorschyn gekomen en zyn verstand was ontwikkeld, zoodat hy het klatergoud van hot echte kon oudorschoiden. Voor Roberta had hy reeds by de eerste kennismaking sympathie gevoeld; hy leordo haar hoogachten, toen hy zag, hoe weldoend haar invloed op Ines was, en het verkeer met een edelo vrouw is voor een man steeds een verkwikking op zyn vaak stormachtig levenspad. Mohren kon zich nu zyn huis niet meer zonder Roberta denken. Hoe zou hy in deze jaren, dat hot kind de meeste leiding noodig had, by Ines de besturende hand der beminde onderwyzeres vervangen? En verheugde hyzelf zich ook niet dagelyks op het uur, waarop hy naar huis terugkeerde, waarop Ines hem vrooiyk tegen kwam gesprongen en Roberta hom vriondelyk begroette? Zou hy dit alles verliezen, omdat een ellen deling, die eens Roberta's levensgeluk ver woest had, nu de hand uitstrekte, om haar nogmaals te plunderen? Neen, duizendmaal neen, Roberta mocht zyn huis niet verlaten, hy wilde haar beschermen en beschutten met alle middelon, die hem ten dienste stonden. Zoo kon hy haar slechts boloonon, wat zy aan Ines gedaan had, en het vertrouwen, dat zy hem geschonken had. Eindelijk nam hy een vast besluit hoe hy wilde handelen, en daarmee begaf hy zich ter ruste. Den anderen morgen liet Mohren juffrouw Sternthal reeds vroeg om een onderhoud verzoeken; hy wenschte haar ongestoord te spreken. „Laat my hot schryven van "Wöllern be- antwoorden," zeide hy na enkele inlouunde woorden. „Dat heer zal zyn brandbrief door geen tweeden doen volgen, als hy in plaats van een zwakke vrouw een kraclitigen man tegenover zich ziet." „Hoe gaarne laat ik u dat doenriep Roberta uit. „Maar als hy nu eens vsorkelyk hulp noodig had?" „Vrees niet, dat ik hom te hard zal be handelen; daarvoor ben ik hem to veel dank verschuldigd." „Gy hem dank verschuldigd? Dat begryp ik niet." „Door hem ben ik het met my zelf eens geworden omtrent myn gevoelens en won- 6chen, iets, wat zonder zyn laaghartig optreden misschien nog niet zou zijn gebeurd. Juffrouw Sternthal, Roberta, sedert twee jaar ken ik u, heb ik u loeren hoogachten en liefhebben. Hoe innig ik u bemin, werd mij eerst duidelyk, toen ik dacht u te moeten vorliezen. Ik vraag u niet uw hart en hand met den storm- achtigen hartstocht van den jongeling, maar met de diepe genegenheid van den gerijpten man, in de vaste overtuiging, dat ik slechts aan uw zyde verder levensgeluk kan smaken. Wilt gy my uw hand roiken? Myn geliefde echtgenoote en do mooder munor Ine3 worden?" Verrast, byna verdoofd door deze woorden, stond Roberta daar voor hem. Hooi Deze man, dien zy hoogachtte, die alle eigenschap pen bezat om een vrouw gelukkig te kunnen maken, beminde haar, een arm, onbeduidend wezen? Haar, die sinds lang geloofde met ieder levensgeluk te hebben afgedaan? Was het workeiykheid? Werd zy met bedrogen door een schoonen droom? „Roberta, wilt gy niet naar my luisteren?^ vroeg Mohren eindelyk met aandrang. „Ja, dat wil ik," antwoordde zy eenvoudig en legde haar hand in de zyne. Hun verbond voor het leven was gesloten.

Leidsch Dagblad | 1900 | | pagina 1