Presides; Hruger in Den Kaag. Op den gansthen tocht van Kruger door het Rynland, ran do Duilsche grenzen tot Den Haag, word een zeer bosliste en zeer hartelyke hulde gebracht. Het Rijnland heeft president Kruger warm toegejuicht en Franscbo journalisten, die van Marseille af den tocht haddon meegemaakt, verzekerden, dat de geestdrift in het Rijnland misschien minder levendig, maar niet minder harteljjk en groot was dan in Frankrijk en België. De burgemeesters van do gemeonten, waar president Kruger gisteren passeerde, hielden echter allen, crp een enkele gunstige uitzonde ring na, ellenlange speechen 1 De burgemeester te Arnhem was nog niet aan het eind, toen de trein zich weer m beweging zette en vertrok 1 Hoe is het toch mogeiyk, dat zij den President zoo kunnen vervelen mot lange toespraken in plaats van hem te sterken met een korte, kernachtige toespraak. In België zoide president Kruger ook al tot pro& Van Hamel, waar een voorzitter aan het station een vFeeselljk lang stuk voorlas: „Dat zou ik immers aanstonds evongoed kunnen lezen!" Er werd vernomen, dat president Kruger, na de Nederlandsche grens te hebben over schreden, aan het station Zevenaar een tele gram heeft gezonden aan H. M. de Koningin, om H. M. te begroeten op haar grondgobied. Te Zevenaar kwam ook de heer Snethlago, 'de consul-generaal der Z.-A. Republiek, in den wagen. Daar begon het ook telegrammen te stroomen van gemeentebesturen, korkeraden, het Leidsch Studentenkorps, ambtenaren van post- en telegraphie, enz., enz. Uit schier alle gemeenten van het Westland waren bewoners met bun burgemeesters naar Den Haag overgekomen om Kruger toe te juichen. De vervoermiddelon konden niet alle belangstellenden vervoeren. Do volgende bijzonderheden van Krnger's intocht te '8 Gravenhage worden nog medo- gedeeld: Als een zwellende stroom rolden de juich kreten den trein vooruit, toen deze do kom dor gemeente binnenreed. Een trein? Keen, een bloemenwagen, waarin de kinderon Flora's aan veelkleurige linten zóó opgestapeld lagen, dat zjj veeleer deden donfcen aan eon lusthof dan aan het geriefelijk compartiment, dat de Btaatsspoorwegmaalschappy den eerwanrdigen 'grijsaard van al de grens had aangeboden. Het viel dan ook moeilijk, do breedgeschou derde gestalte dadelijk in het oog te krijgen, maar toch, by stond aan een der portierramen, aandachtig luisterende naar het psalmgezang, dat de zangerschare, onder leiding van Richard Hol, plechtstatig onder het ruime gewelf dei- overkapping deed ruischen. De President 'verliet dan ook niet den waggon voordat het jAmen* het einde van deze even innige als godsdienstige begroeting had afgekondigd. Gedurende do geheele uitvoering stond de oude man blootshoofds on hy gaf, voor het perron te botjeden, een dankbaar en goed keurend knikje aan do dames on heoren, die zijn hart met tiet zingen dezer gewijde regelen (hadden verkwikt. By het verlaten van liet rijtuig 'goleidde dr. Leyds het Staatshoofd, die zich gokloed had in een pelsjas. Rauwelijks was .zyn gelaat met stoere uitdrukking zichtbaar, cf een donderend hoezee vervulde de geheele ruimte en het „Leve Kruger" klonk hom links en rechtö in de ooren op zijn gang naar het eivolle kofsalon, waar oen leunstoel voor den bejaarden Boerenzoon gereed stond, waarvan •Kruger echter geen gebruik maakte, daar hy gedurende don ganecken tyd der begroeting verschillende redevoeringon m flinke, staande houding aanhoorde. In de zaal was het eivol, zoodat ook, met inbegrip van zyn gevolg, oen nauwe kring rondom den President werd getrokken. Daarin werden nog opgemerkt prof. "Van Hamel, de vertolker van 's Presidents woorden en gedachten op zyn zegetocht door Frankryk; leden on bostuurdors der Haagsche Z.-A. V., de kolonel-plaatseiyke commandant, en eonige officioreD, de president van don Hoogen Raad, enz. Hot eerst werd de President, die de heeren dr. Leyds en "Wolmaians in zyn onmiddeliyke nabyheid had, toegesproken door den burge meester, staando aan het hoofd van den byoa voltallige» Gemeenteraad, met de volgende rede Mynheer de President der Z.-A. iiepubliok, Hoogedele Heeri Namens den Gemeenteraad van 's-Gravenhage, namens de geheeloHaagsche bevolking, heb ik do eer U welkom te lieeton op deze plaats. „Gö woot, aan den grond van geheel ons Vadoiland, byzonder aan dien van 's-Graven hage, zyn groote geschiedkundige herinne ringen verbonden. „Ligt het daaraan of ligt het aan de stam verwantschap van Uw volk en van ons volk, dat zoo groote sympathie hier overal in den lande zich heeft vertoond? Ik weet hot niet, maar ik kan U wol verzekeren, dat in deze gemeente aller harten bobben gebloed by hot vernemen van de rampen, die Uw volk hebben getroffen. „Aan dozen bodem zyn groote geschied kundige herinneringen verbonden en ik bid U, wanneer een dor eerstvolgende dagen do gelegonboid zich voordoet, wond dan Uw schreden »a3r het voormalig verbiyf van onzo Btadhouders. Daar kan de bodem, waarop gy gaat, by eiken voetstap U verkondigen, hoe dikwyis op diezelfde plaats de groote Zwygor en Zyn Dooriochtigo Zonen een zucht hebben geslaakt, toen hun laDd in even raoeiiyko omstandigheden verkeerde als thans het Uwe. Moge die herinnering aan den grooten Zwyger en Zyn groote Zonen, Maurits en Frederik Hendrik, U bemoedigen en nieuwe krachten schenken. En moge dezelfde Voorzienigheid, die hun stryd tot een zoo gelukkig eindo heeft geleid, ook Uw© reis tot een gelukkige uitkomst wenden, Uw volk ten zegen, der inenschheid tot oer." 'sBurgemeesters woorden maakten biykbaar diepen indruk op den belangstellend toeluiste renden Kruger en vonden weerklank in de harton van alle hoorders. Als consul-generaal der zusterrepubliek sprak dr. Muller eenige woorden van sympathie voor den President en zyn volk. De reeds medegedeelde toespraak van dr. j link word herhaaldelijk onderbroken door ivo's, o. a. daar„ waar hy gewaagde var* de baatzucht en overmacht, van do txmiwe hulp van president S:eyn on van do aan bieding van het oorlogsschip door H. M. do Koningin. Inzonderheid by de vermelding van dit feit scheen aan het gejuich geen eind9 te komen; er weid zells met do zakdoeken ge zwaaid. De heer Kruger gaf nu te konnen, dat by ook het een en ander wilde zegden. Daartoe overgaande, maakte by in de eerste plaats zijn excuus. Hy had nooit een echoot gohad, weinig onderwys genoten en kon dus niet het onderscheid weten of een lidwoord vrouwelijk of mannelyk was. Hy zou dus gewoon spreken. Ik iy niet ongeleerd voogdo hy or aan toe maar ben geheel ongeletterd (gelach)," In de eerste plaats dan betuigde hy zyn hartelyken dank voor de in do toespraken opgewekte herinneringen en de aangeboden adressen. Maar vooral was hy Holland ten zeerste dankbaar, omdat in dat land de zaken dor Republieken de ernstigste verdedigers hebben gevonden. Op zyn eigenaardige wijze ging hy nu aan het verhalen omtrent den toestand van zaken. Was in deze oogenblikken de strQd herinnerd, die Nederland 80 jaren lang in. het belang van de rechtvaardigheid had gevoerd, toch was er zijns inziens een groot onderscheid in toestanden, in zoover do Z.-A. Republieken in den tegenwoordigon oorlog een kindje waren tegenover een groote mogendheid. Hy voerde zyn gedachte terug naar don tyd van Jameson's rooftocht, waarin z. i. de kiem ligt voor het zonder de minste reden aan de Republieken ontnemen van haar vryheid, herinnerende hoe aan de wenschen van Engeland in zake het stemrecht aan de vreemdelingen was voldaan, maar, dat niettegenstaande zynerzUds aan Salisbury de vrede was voorgesteld, Engeland van den aanvang af uitging van de vaste meening, dat de Republieken moosten worden uitgeroeid en zjj als zelfstandig volk niet mochten bestaan. Voor hem, President, was het duideiyk ge bleken, dat het besluit, om niot alleen de Z.-A. Republiek, maar ook don Oranje-Yry- staat te doen vallen, reeds vooraf beraamd was. Toen reeds was besloten, dat zy vernie tigd zouden worden. En onder die omstan digheden konden wy niets ander» doen dan onze grenzen te doen bezetteD, en Krugor drukte er op, dat het terugtrekken der troe pen een onmogelijkheid was. Zy gaven zich over in do handen Gods, om te scryden tot bet uiterste, al wisten zy, dat de twee kleine Republieken stonden tegenover driemaal hon derd duizend man. De President zag hier niet in het werk van do staatslieden der Repu blieken, maar Gods werk, en verheugde zich over de sympathie van het volk in Europa, dat dezen onrechtvaardigen kryg veroordeelt. Holland en Frankryk moeten hun gebeden laten samongaan en spreker schreef die be weging toe hieraan, dat die volken God vreezen naar Zyn woord om rechtvaardigheid te doen zegevieren. Daarom zegt hy: heb de recht vaardigheid lief, want God staat aan de zyde der rechtvaardigheid. Daarom zy aller oog ge vestigd op God, want de stryd is in de hand des Heeren, Op zyn 76sto jaar was hy verplicht, geiyk hy op hot commando had ervaren, te moeten wyzon op de barbaarschheid, waarmode deze oorlog wordt gevoerd. Vrouwen en kinderon worden gebruikt tegen ons, huizen en hoeven worden afgebrand. Generaal l^pberts had wel is waar zyn familie goed behandeld, maar spiekende in het algo- meen voor het voik, had de President liever gezien, dat die menschen goed bohaodekl waren. Hy bracht hulde aan alle bewoners van de Republiek, die, hoewel hun dierbaarste panden hun zyn ontnomen, liever in de ver drukking biyven dan zich overgevon. Kruger verklaarde hierna to bouwen op don invloed eenor boschaafde, godvreezende natie als de Nederlandsche en by hoopte, dat de dagen zouden komon, dat, gesteund door de sympathie in verschillende landen, voor de Republieken het tydperk der rechtvaardig heid zou aanbreken, en hy sprak de vurige hoop uit, dat naarmate de heerlyko Kersttyd nadert, allo verschillen zouden verdwynen. Terugkomende op zyn overtuiging, dat de thans uitgebroken stryd in naam des Heeren wordt gevoerd, hoopte de President alle mid delen te gebruiken om naar het doel, dat hy zich heeft afgebakend, te 6treven, ook al kunnon de mogendheden daarby niet helpen. Na te hebben verklaard, waarom hy bet grondgebied der Republiek heeft verlaten, zeido hy naar hier te zyn afgevaardigd, om al zyn broeders aan te spreken en al zyn invloed te gebruiken om den onrechtvaardigen oorlog to doen beëindigen. Hy besloot zyn gemoedeiyke woorden met het uitspreken van de hoop en het vertrouwen, „dat gansch Holland, welks hartetaal ook die van zyn volk is, zich zou vereenigen, om, zoo 't kan, redding te brengen." Een oorvordoovend hoezee bezegelde Krugers onopgesmukte taal, die den indruk maakte, dat Kruger aan de waarheid niet hetzwygen kan opleggen. Nadat een ambtenaar van de Z.-A. Republiek den President een hartolyk welsoin had toe geroepen on ecnigo hoofden van deputatiën aan Kruger waren voorgesteld, Yorliot h(j met den wensch, dat de vrede voor alle volken weldra moge bereikt worden, de wachtkamer, tot aan zyn rytuig gevolgd en uitgeleid door den ganschen drom van lien, die hem tydens do wisseling der toespraken omringden. Buiten was de stemming prachtig. Langs don geheelen te volgen weg was de mensehen- volte ontzagiyk, vooral natuurlyk in de Rynstraat, waar van af tien oren 's morgens de menschen al plaatsen „besproken" hadden. Te geestdrift ontwaakte ai lang vóór de aankomst: er werd gezongen, gejubeld. De boomen zaten vol met straatjongens, die naar den trein uitkeken en zongen, dat Chamberlain zakjos moest plakken. De orde was volmaakt. Maar aan allee was het te merken, dat er een gxootsche, ongekende betooging brooide. Eindelyk, om kwart voor vieren, ging or een daverend juichen opc De jongens in de boomon hadden den trein gesignaleerd; het werd woeliger en boven de menschenzee wapperden de vlaggen. Ongeduldig werd op den afloop van do ©ntvangsi-piochtighoid binnen gewacht, tot eindeiyic do ry tuigen voorkwamen cn na do «omilóleden en do Z.-A. autoriteiten do gryze President naai' buiten kwam. Do begroeting van bet volk wasééngrooto goostdrifc cu onder een onafgebroken, daverend gejuich en gezang besteeg Kruger zyn rytuig, met ontroering in zyn oogon en op liet gelaat. Hy groette, wuivend met zyn hoed en bleef, vóór hot instygen, even staan om de monschen- massa te overzien, en hy wuifde maar steeds en bleef lang met den hoed in de hoogte stilstaan. De rit naar het hotel was een prachtige triomftocht. Den ganschen weg stonden de menschon dicht opeengepakt en juichton, jubelden zoo, als het misschien hier nog niet gehoord is. De massale geestdrift werkte olectriseerend. De Pxesident, voorafgegaan door huzaren en met de eorewacht m matigen draf, onder commando van den hoer P. "Wurfbain, achter zyn rytuig, aanvaardde de betooging waardig en stil, en met diep ontroerd gelaat. Hy zei mots, noch tegen den heer Fischer naast hem, noch tegen dr. Blink, die tegenover hem zat. Van tyd tot tyd stond hy op, overzag de *vast en doordringend jubelende massa naar alle zydon on hief don hood weer met uit- .gestrekten arm omhoog. De President, zoowel als de andere hoeren ia het rytuig, haddon stoed3 het hoofd ontbloot. De orde bleef bowaard, dank zy het be zadigde politieoptreden en do waardige, wel willende houding der menigte. Behalve dat een huzaar mot zyn paard viel (spoedig zonder ietsol weer op do been geholpen) geen enkel incident op den weg. Vóór het Hotel. By de aankomst aan hot Hotel dos Indes bereikte do geestdrift haar boogtopunt. Het jubelen was daar het geweldigst, de opwinding hot indrukwekkendst. Do kreten „Leve Kruger i" „Leven de Boeronl" „Leve deVry- staat!" „Arbitrage!" klonken hier het harts- tochtelykst. Yoor het HO tel des Indes, waar in het middaguur al duizenden geschaard stonden, werd het plein in den vorm van oen driehoek te halfdrie afgezet en plaatsten zich de tairyke veroenigingen met hun banieren en haie. Aan den ingang van hot hotel was nog aanwezig een deputatie van jongedames van de H.-B. school, waarvan twee zich bezyden do portiek geplaatst hadden met greoto vlaggen, om een President by het binnentreden eer te be wyzon. Het was oen treffende aanblik die duizenden, de vensters waren dicht met belangstellenden bezet, in lantarens eh boomen waren natuurlyk toeschouwers geklommon en aan het monument Saksen-Weimor klampten zich tal van nieuws gierigen vast. Door het ontzettend gedrang geraakten enkelen onder hot publiek ongesteld. Twee jongens en oen juffrouw werden successiovelyk uit het gedrang naar het Hotel des Indes ovorgebracht. Zy waren in zvvym gevallen en werden in het hotel door een geneesheer en twee liefdezusters geholpen. Nadat hot escorto cavalerie un do eercmaclit in draf waren genaderd en front haddon ge maakt, reed het rytuig van den President voor. Ynendeiyk groette Kruger, met den hoed wuivend, en verliet onmiddellyk bet rytuig, terwyl het zangkoor in do vestibule het lied „Yereenigd Afrika" aanhief. Nu kwam buiton geen einde aan de geostdrift. Het geleek oen donderende zee van stemmen, die aan kwam bruisen. Daar klinkt het volks lied van Transvaal. De zang is ooverdoovend, en intusschen dringen de mensckea op, om tegenwoordig te zyn als de President op het balkon komt. Het gedrang wordt te groot, do politie kan het niet tegenhouden en zes huzaren trachten dit nu te doen, het kost geweldige moeite 1 men hoort hulp schreeuwen. Daar verschynt de President op het balkon. Ey wuift de menigte vriondeiyk toe mot den hoed. Naast hem staan de heeren Fischer, "Wessels en Wolm arana. Nu is er aan hot volk geen houden meer, men dringt woest op en werkelyk, het gelukte de dichte menigte eenige meters vorder te komen en hot hotel tot op kleinen afstand te -omringen. Wederom klinkt het Transvaalsch Volks- lied, „Leve Kruger, Arbitrage, Arbitrage I" en aan het geschreeuw, gewuif met zakdoeken en hoeden kwam geen einde. In hot hotel Kruger bogaf zich onmiddellyk, na afge stapt te zyn in het Hötel des Indes, naar het achtergedeelte van de verlichte vostibule en hoorde staande het gezang van. Spool's koor aan. De heeren Fischer en Wolmarans stoDden aan zyn zyde. Oom Paul hoorde het hod „Yereenigd Afrika" tot het einde aan. Spoel word door dr. Leyds aan hem voorge steld en de President drukte den leider en componist de hand en bedankte bem voor het gezang, dat hy zeide zeer mooi te vinden. Toon ging hy naar boven, voorafgegaan door do kindertjes, wier getal zich vrel tot acht had uitgebreid, en die met een vriendelyk lachje op het golaat den President bestrooiden. Maar oen ware bestrooiing werd het eerst, toen de President het eerste "portaal bereikt had, waarboven zich een koepeldak welft. Op de gaandery van dien koopel was geen plaatsje onbezet en van daar uit viel een regen van rozebladeren op het gryze hoofd van don gevierden man. En van beneden uit de vesti bule schalde nog steeds het „Leve Krugor", „Leve Transvaal", aangeheven na het einde van het lied door alle dames en heeren van het koor en door alle in de vestibule aan wezigen, onder welke Krugers kleindochter, mevr. ElofL Toen had boven de begroeting plaats van de dames. Dadelijk onderscheidde de President, ondanks zyn zichtbare hevige vermoeienis, de bekende gezichten, liep op haar toe en wisselde handdrukken. De overige dames werden voor gesteld door den heer Wolmarans. In het middensalon overhandigde mevrouw Harinxma bloemen en sprak zjj hare korte rode uit, die door den President slechts met een kort woord van hartelyken dank werd beantwoord. „Is u moede President?^ vroeg een der dame* „O schrik'Jyk, schrik'lyk", antwoordde Oom Paul. Daarop trad mevrouw Eloff- op haren groot vader toe en gaf hem een kus. „Zoo, zoo, ben je ook hier?" vroeg de President. En toen ontving hy een kus van een heerlijk kindje, een dochtertje van den heer Grobler. Dr. Blink stelde nu alle leden van de Haagscho afdeeiing der N.-Z.-Afr. Yereonlging aan den President voor. Men kwam den President mededeelen dat zyn verschijning op het balkon onstuimig verwacht werd. Dadeiyk begaf hy zich, in gezelschap van de heeren Fischer, "Wessels en Wolmarans op het balkon, waarvan hy sterk bewogen, na eonige oogenblikken woder in het salon teragkeerde. Dadelyk -daarop trok hy zich in zyn particuliere vertrekken terug, vergezeld o. a. van dr. Heyman. In zyn slaapvertrek werd hem een bloemstuk aan geboden namens de naamlooze vennootschap „Hotel dos Indes". En toen scheiddon langzamerhand de ge- noodigden, van wie velen nog tranon in de oogen hadden na de bepaald overweldigende volkshuldo by Krugeris komst op het balkon. Op do stoelen in Yerschiliendo der salons lagen prachtige kransen en bloemstukken, o. a. van het damescomité te Middelburg, van de leerlingen der Haagsche academie van beeldende kunsten en van particulieren, waar onder een met het opschrift „Hulde aan den edelen strijder voor vryheid en recht." Het borstbeeld van H. M. de Koningin prykte tusschen een bloomendecoratie. Een aangename verrassing zal voor Oom Paul ook zyn een photograpkische familie groep, waarop men zyn vrouw ziet en klein kinderen. Eeu vers en een Psalm zyn daarby geschreven. In de kamer staat een kostbare fauteuil; in den rug van den stoel is in kleuren aange bracht hot wapen van Transvaal. De stoel ia een geschenk. 'a Avonds. Voor het „Hótel des Indes" is, nadat de President zich van het balkon had verwyderd, nog een dichte menigte biyven staan tot laat in den avond, ondanks het regenachtige weder, in do hoop dat Oom Paul zich nogmaals zou vertoonen, zwichtende voor het herhaald geroep „leve Kruger. loven de republieken" en dergo- lyke. Het volk zong van alles: hot Wilhelmus, de Zuidafnkaanscho liederen, 't Wien Noerlandsch bloed, enz., enz. Looze hoezeetjes doden telkens de halzen reiken van de nieuwsgierigen, die zich ver beeldden, dat de balkondeuren opengingen. iDtusschen zat de President rustig het middagmaal te gebruiken met den heer Eloff. Een kamerdienaar, Jansen, is speciaal belast mot bewaking van do deur van het particulier salon van den President, in dien zin, dat zich niemand zonder machtiging daarin begove, die niet tot do omgeving van den President behoort. Alle kransen en bloemstukken, den Presi dent overhandigd op zyn tocht van Keulen naar Den Haag, lagen in schilderachtige wanorde opgestapeld in de vestibule van het hotel, op het podium waar des middags het 1 koor zong, en vormden daar eon respectabele opeonbooping. President Kruger liet te halfnegen gister avond het nog steeds juichende en zingende volk door den mond der politie verzoeken het zingen te staken, aangezien hy zich ter ruste wilde begeven. Aan dit verzoek word onmiddellyk voldaan en langzamerhand trok de menigte af. waarna de President zich in zyn slaapvertrek begaf, nadat hy, na het diner, had zitten „gezolsen" met den commissaris van politie Bredell. Op de linten van een dor kransen, die later in den avond keurig gerangschikt werden te midden van het groen dat reeds de vostibule versiert, stond oen gedicht. Het was een bloemgeschenk van de burgery van Emmerik, de laatste Duitsche stad door Kruger gepasseord. Het vors luidt: O Haupfc der Helden du Von Blutsverwandten Stamme Den wachsend rings bodroht Des Unheils wilde Flam me. Die letzto deutsche Stadt Grüsst Dich mit diesein Kranz Eins mit den deutschen Yolk In Mitgefühle ganz. Gistermiddag, kort na de aankomst van president Kruger, heeft dr. Leyds officieel aan den minister van buitenlandsche zaken die aankomst bericht. En nog was de President niet lang in hot hotel, of hy ontving de bezoeken van eenige ministers, nl. van de ministers van waterstaat, binnonlandsche zaken, koloniën, justitie, oorlog en marine. De minister van marine informeerde in het byzonder of de reis op de „Gelderland" den President goed was bevallen. De voorstolling in den Franschen schouw burg te 's-Gravenhage is gisteravond door hot orkest geopend met het Transvaalscho volkslied, gevolgd door het Wien Neerlandsch Bloed. Beide liederen werden door het publiek, dat van zyn zitplaatsen was opgerezen met instemming toegejuicht. President Kruger is hedenochtend reeds zoor vroeg opgestaan, maar beeft zyne particuliere vortrekken niet verlaten. Na het déjeuner heeft hy nog een geruimen tyd rust gehouden, waarna hy confereerde met de leden der deputatie en met dr. Leyds. Op een der bovenzalen van hot „Hotel des Indes" is een register van verwelkoming neergelegd, waarop hedenochtend voorkwamen de namen van leden der Eerste en Tweede Kamer, burgemeesters van omliggende ge meenten, wethouders der residentie, militaire autoriteiten, prof. Van Hamel, tolk van den President op zyn Fransche reis. Van ongeveer 9 uren af hadden zich men schen verzameld voor het Hotel, trots het regenachtige weder. Langzamerhand groeide de menigte aan, die zich echter onthield van uitroepen. Maar tegen elf uren hoorde men plotseling het zingen van een Psalm door eenige zangera. Het waren leden van een Chriateiyk genootschap, die met ontbloot hoofd, een gewyd gezang aanliiovon in de zichtbare hoop dat zy medezangers zouden krygen uit de menigte» Dit gelukte echter niet al te best, maar beter ging het toen liet Wilhelmus en het Trant vaalsche Volkslied werden aangeheven. Van dat oogenblik af rustte men niet, voordat Oom Paul, door het gezang gelokt, op het balkon verscheen gedurendo eenige oogen blikken. Een hartelyke ovatie werd den Staats- president gebracht, die op zyn gewone wijze, namelyk door breede groeten met de hand, daarvoor dank bracht. Een aardig volkstooneoltje deed zich voor,1; doordien een bekend type, „Haagsche Jaapie",' den President toeriep: „dag, Oome Paul, ik1 heb zeventien jaren trouw den Koning ge diend, blep, hiep, hiep, hoera!" of Transvaal: gaat nooit verloren i" uitroepen die het publieki deden schateren. Ook de President had er. schik in en vereerde den Boeronvriend met een afzonderleken groot Een uur later verscheen de hoer Kruger opnieuw op het balkonEen leerling der -Academie van Beeldende Kunsten, die met 1 verschillende anderen, waaronder ook jonge- i dames, buiten stond, had nL de stoute schoenen aangetrokken en had, door bemiddeling van den heer De Bruin, laten weten dat de leer- i lingen Oom Paul zoo gaarne een ovatie wilden 1 brengen. Daar kwam de boodschap torug, dat. aan dit welmeenend verlangen zou worden voldaan, en een oogenblik later kwam Oom Paul werkelyk en kende het gejubel geen grenzen.' Dit moment werd gekinematographeerd. V' President Kruger en de gezant Leyds hebben van de directie der Nederlandsche Opera een uitnoodigingontvangen om Zatordag- avond de voorstelling van de „Willem Teil" in het Gebouw voor Kunsten en Weten schappen te 's-Gravonhage te willen by wonen. Deze opera, die een anderen vryhoidsstryd in de gedachte brengt, achtte de directie in deze dagen zeer gepast. Het verzoek is ge steund door den heer Richard Hol, voorzitter van het bestuur der Nederlandsche Opera- ivareeniging. De missives door de Voorzitters der beide Kamers van de Staten-Goneraal gericht tot 'President Kruger, luiden als volgt: Die van den President der Eerste Kamer: „Hooggeachte Hoer! „De Eerste Kamer der Staten General heet U hartolyk welkom, nu U HoogE ïc!e Neder land met U w hooggewaardeerd bezoek vereert. Zy stemt volkomen in met Uw edel streveü om recht te ver krygen, opdat de U opgedrongen onrechtvaardigen oorlog, die op^ zoo barbaarsche wyzo gevoerd wordt, moge ophouden en de in alle opzichten zoo zeer gewenschtö vryheid en onafhankoiykheid der beide Republieken behouden blijve en voor alt yd 'verzekerd worde. Zy is steeds vol bewondering voor den 1 onovertroffen heldenmoed en zeldzame vol-4 harding van hare stamverwanten in Zuidafrika, van welke U HoogBdelo do uitstekende en terecht algemeen bewonderde vertegenwoor diger is. Yan ganscher harte hoopt zy dat ons aller Vader U Hoogedele steeds Zyn onmisbaren zegen zal schenken en nog gedurendo vele jaren in goedo gezondheid zat doen werkzaam zyn tot heil van Zuid-Afrika." Het schry yen van den Voorzitter der Tweede Kamor luidt: „De Tweede Kamer dor Staten-Generaal heeft my gemachtigd uit haren naam U een oprecht welkom in het land toe te roepen en U do betuiging van Laar hartelyke sym pathie aan te bieden. My van deze opdracht kwytend, teeken ik my met byzondeio hoogachting, enz." Kruger te Amsterdam. I Het bozoek van President Kruger aan de hoofdstad zal twee dagen duren. Het is bepaald op Woonsdag 12 en Donderdag 13 December. Den oor-sten dag zal bfi te Amsterdam ontvangen worden ten Stadhuize, torwyi er op den tweeden dag receptie is in bet Paleis voor Volksviyt en des voormiddags een samen komst in de Nieuwe Kerk. IIECLAMUES. 40 Cents per regel. 10413 7 Bal Zijden Japon fö.59 en hoogor 14 Meter franco en vry van invoenechten thuis! Monsters omgaand, even* zoo van zwarte, witte en gekleurde „Honne- berg-Zyde" vaD 45 Cents tot f 11.10 p. Meter. G. IIKMNEUKUG, ZIJdcn-fabrlltnnt, (K. u. K. Hofl.) Zttrlcb. L TWEEDE liASIüK. De Tweede Kamer heeft in baar zitting rvan gisteravond lieHïóofdstuk Buitenlandsche Zaken voor 1901 aangenomen met 00 tegen 4 stemmen (de heoren Troelstra, Schaper,. Van der Zwaag en Van Kol), nadat by het algemeen debat enkele leden hot woord hadden gevoerd, die door den minister worden be antwoordt, terwyl by de artikelen do heer Schaper uitvoerig protesteerde tegen het voort duren der diplomatieke vertegenwoordiging en andermaal betoogde, dat die vertegenwoordiging zeer goed kon wo: den ver van gen door een consu- lairo. Zyns inziens kunnon de golden voor de diplomatie beter besteed worden, ten nutte dor arbeiders, en hy meent, dat do diplomaten dikwerf Yeel schade hebben berokkend. De Minister wees or op, reeds vroeger de redenen te hebben uiteengezet, waarom de diplomatieke vertegenwoordiging behouden moet biyven, en naar aanleiding van een desbetreffende opmerking van den heer Schaper antwoordde hy, dat, wanneer hy onzen gezant, wegens het verbiyf van Presi dent Kruger te Parys, daar had laten terug komen, hy zich schuldig zou hebben gemaakt aan groote onhoffelijkheid jegens den koning van België, die ook in Frankryk was tydens de afwozigheid van onzen gezant. Daarna werd aangevangen het algemeen debat over de Justitie-begrooting. De heer Bouwman betoogde de urgentie van het wetsontwerp op het notaris-ambt. Verandering Is zeker noodig met het oog o. a. op de declaratie van notarissen, waarop o. a. ook de kosten voorkomen voor de kanton rechters. Zy mogen daarvoor geon geld ia rekening brengen.

Leidsch Dagblad | 1900 | | pagina 2