H*. 12513 Vrijdag 7 BecemBer. A", 1900 feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 7 Deeemlber. feuilleton. DE STEReVTHALS. THIJS DEZER COTJBAHTTi yoor Leiden per S maanden; iieiiil'i is 1.10J Buiten Leiden, per loo per en waar «senten gevestigd zijn 1.30. Franco per post i j j t S it j i i !i 1-SB- £RIJ8 DER -UJVERTENTEÈN: Tan 1 6 regels f 1.05. Iedere regel meer/ 0.17J. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasóeoron buiten do stad Wordt f 0.05 berekend. Wy maken met leedwezen melding van de tyding, dat, volgens op 6 December alhier ontvangen telegraphisch bericht, in Nederl.- Indië is overleden, na een kortstondige ziekte, mr. W. A. De Laat de Kanter, president van don Landraad te Brebes, residentie Tegal. Prinses Helena van Waldeck-Pyrraont, gehuwd met denEngelschen hertog van Albany, ia geduronde eenige dagen de gast van onze Koninginnen. Ze logeert in het Koninklijk paleis te 's-Gravenhage, te welker stede zieh nu ook Oom Paul bevindt. Heel eigenaardig, dat dit bezoek juist moet plaats hebben by de komst van Krugor in ons landl Ze is vergezeld van een groot meester en een dame van haar hof. Wat toch wel het doel van haar overkomst uit Engeland in deze dagen kan zyn? H. M. de Koningin heeft aan het diner van heden, waaraan de zuster der Koningin- Moeder, de Hertogin van Albany, deelneemt, genoodigd den zaakgelastigde van Groot- Britanniö en al de heeren leden der Eugel- sche legatie, in do re6identio aanwezig. De voorzitters van de Eerste en de Tweede Kamer der Stalen-Generaal kweten zich gisteren schriftelijk van de opdracht dier Kamers om Kruger namens de Volksvertegen woordiging te begroeten. Tot de hoofdofllcieren, die heden by den minister van marine ter audiöntie kwamen, behoorde kapitein ter zee J. 0. Jeekel, die bestemd is om te worden belast met het bevel over het te Amsterdam in aanbouw zijnde pantserschip „Koningin-Regentes". Door het bestuur der Haagsche Kook school wordt ons het verzoek gedaan om mee te deelen, dat uit het verslag over de onlangs gehouden algemeens vergadering in de ver schillende bladen ten onrechte zou zyn af te leiden, dat aan die school voortaan geen op leiding voor leerares in de kook-en huishoud kunde meer zou worden gegeven. De genomen maatregel is echter van tjjdo- iyken aard. Gelet op de ruime gelegenheid, die thans aan verschillende andere scholen bestaat om voor leerares te worden opgeleid, wil de Haagsche Kookschool als proef al haar krachten concentreeron: lo. op het degelijk opleiden van meisjos en jonge vrouwen door het eigen bestuur van een gezin en tot het verkrijgen van het diploma van kook- en huishoudkundige, dat do school na tweejarigen cursus en na vol doend afgelegd eind-examen afgeeft. 2o. op maatschappelljken arbeid ten bate van de minder bevoorrechte klassen. Mocht die proef niet leiden tot het door het bestuur verwachte resultaat, d. i. degelijke vorming op ruimere schaal van huishoudsters en dienst boden, dan wordt de opleiding tot den cursus voor de leeraresdiploma's wedor hervat. Beroepen is bil de Ned.-Herv. Gom. te De-Cocksdorp en te Eierland (Tessel) de heer J. Van Duyvenbooden, cand. te Katwyk-a.-Z. Aangenomen is het beroep naar Lobith door den heer H. A. J. Yan Wlje, cand. te Voorhout. Drietal te ScheveningenJ. Lammerts van Bueren, te Bunnik; C. J. Van Paassen, te Meppel, en J. Wartena, te Nieuw-Vennep. De directie der Ned.-Zuidafrik. Spoor weg-Mij. te Amsterdam heeft het volgende bekend gemaakt. Het voortduren der onzekerheid omtrent de toekomst der Maatschappij en het nog uteeda ontbreken van alle inkomsten nood zaken ons wederom de uitgaven te beperken 37) „Ik kon zoo weinig voor do arme Annie doenl Maar gij vermoedt niet, hoe weldoend uw deelneming voor m\j is. Ik heb reeds dikwijls bitter moeten ondervinden, welk een onderscheid het in het gedrag der menschon maakt, of wij rijk of arm tegenover hen staan. Ook hier werd mij die ervaring niet gespaard." „Uw kennissen hier „Ik heb nog niemand van hen gesproken, nergens vond ik iemand thuis." Roberta's stem boefde, terwijl zy sprak. „By Romraers- dorf ben ik tweemaal geweest, Helena kwam echter niet by my." „Helene 1" riep mevrouw Erkstein hieruit. „Woet gy niet, dat Helono sedert twee maan den gohuwd is?" „Helene gehuwd? Met wien?" „Met een zekeren mijnheer Eisner, diohior kort voor uw vertrek opdook. Toevallig leerde hy de Rommersdorfs kennen.'' .Hoe beviel die heer u?" „Dat komt er niet op aan; ik moest immers niet met hem trouwen. Men reed hem in een rolstoel, en hy had witte haren; volgens zyn uiteriyk kon hy Helene's vader zyn. Gy hebt hem heel zeker wel eens gezien. Helene zeide soms schertsend, dat zy hem wilde huwen." „Dergeiyke gezegden herinner ik my zeer goed. Maar hoe kon Helone dat doen? Ik hield dergelyke uitingen nooit voor ernst." „Beoordeel haar niet te streng; zy handelde i'jgeheal juislj van haar standpunt Elan er la, ten einde de voorhanden middelen zoo lang mogeiyk te doen strekken. In verband daarmede zal aan het onge huwd uit Zuid-Afrika teruggekeerde personeel, alsmede aan het gehuwde zonder gezin, nadat zy v y f maanden toelage ingevolge mede- deeling No. 1 hebben genoten, geen toelage meer worden uitbetaald, zoodat zy, die voor het eerst over Augustus toelage ontvingen, die voor het laatst over Decomber zullen genieten. Onder bovenbedoelden termyn wordt ook begrepen de tyd, gedurende welken in Zuld- Afrika non-activlteits-salaris werd genoten. Overigens biyven op de in deze omstandig heden verkeerende personen de bepalingen van alle voorgaande modedeelingon van kracht. Door den Ned. Oudheidkundigen Bond zyn tot buitenlandsche correspondenten be noemd de heeren: dr. Paul Clemen, profes sor in do kunstgeschiedenis te Dusseldorp, en J. A. T. Orban, te Rome, en tot binnen- landsche correspondentie-leden de heeren: A. J. Blaauw, to Amsterdam; M. Van Notten, aldaar; jhr. 0. Th. Six, adj.-intendant van het paleis te Amsterdam; H. Visser J.W.zn., te Leiden, en dr. W. Vogelsang, privaat-docent in de kunstgeschiedenis te Arasterdam. Het flottieljevaartuig „Assahan", onder bevel van den luit. t z. der lste kl. F. E. baron Mulert, is 6 dezer van Algiers vertrok ken, en het pantserschip „Piet Hein" onder bevel van den kapt. t. z. J. H. M. Jansen, 5 dezer te Chefoo binnengevallen. De commandant was voornemens, 7 dezer van daar naar Shanghai te vertrekken. De luit. ter zee 2de kl. H. W. Verkerk, behoorende tot de rol van den monitor „Cer berus", wordt mot 11 December a. s. over geplaatst in de rol van het wachtschip te Amsterdam, en aan boord van genoemden monitor vervangen door den luit. t. z. 2de kl. jhr. G. L. Schorer. Sts.-Ct Het stoomschip „Amsterdam" arriveerde 6 Dec. van Nieuw-York te Rotterdam; de „Anchi8es", van Amsterdam naar Java, ver trok 5 Dec. van Liverpool; de Kaiser" (thuis reis) passeerde 5 Dec. -Kaap dei Armi; de „Prinsos Amalia", van Amsterdam naar Batavia, vertrok 6 Dec. van Genual Haarlemmermoor. In het begin dezer week werden des nachts ten nadeele van A. Aalbersberg aan de Nieuwe Meer uit een ongesloten schuur ontvreemd: een paardentuig, strengen, leidsels, een nieuwe ballastschop en een wagenzweng. "VVie dezen diefstal heeft gepleegd, is nog niet bekend. Sassenheim. Door de yverige bemoeiingen van mevrouw M. en de offervaardigheid der bestuursleden onzer Fröbel-school kon het hoofd dier school, mejuffrouw De Gunst, weer in de gelegenheid gesteld worden aan haar leer- lmgotjes een alleraardigst St.-Nicolaasfeest te bereiden. En zy heelt, naar wy uit zeer goede bron vernemen, dat weer gedaan op een wyze, die allen lof verdient. Voor haar moge de dankbaarheid der kleinen en hun ouders de grootste belooning zfln voor al de moeite, die zy er zich voor heeft getroost om het feest zoo goed te doen slagen. By „dezelfde gelegenheid werden ook de leerlingen van allo scholen door den hoer burgemeester onthaald op versnaperingen en pret, waarvan door de kleinen natuuriyk een zeer ruim gebruik werd gemaakt. Tevens ontvingen gisteren het hoofd der openbare school en de onderwyzers der Fröbel-school eon geschenk van de heeren C. J. Van Houten zegt men, zeer ryk, en Helene wilde in haar huweiyk goed bezorgd zyn. Ik houd dit, even als gy, voor onzedeiyk en zeer te verwerpen maar zien wy het, helaas, niet dagelyks? De Rommersdorfs hebben geen vermogen; de overste leeft van zyn pensioen. Helene is, zooals de moeste meisjes van haar stand, niet in staat voor haar eigen onderhoud te zorgen. Sloot haar vader dus de oogen, dan stond zy geheel hulpeloos. Dat zag zy in. Waarom zou zy wachten? De jeugd gaat spoedig voorbij. Het jonge paar is nu in Boven-Italiö op de huweiyksreis. Mevrouw von Domberg heeft u dus ook nog niet opgezocht?" Roberta schudde het hoofd. „Ik weet niet, of ik geiyk heb of niet, maar het6chyntmy, dat, nu ik hier onder geheel andere omstan digheden bon dan vroeger, my een zeker wantrouwen in den wog staat, dat men meer voelt <ïan men kan beschryven. Hoe moet ik my dat verklaren?" „Uw vermoeden is geheel juist, en mis schien kan ik u de gewenschte verklaring geven, maar ik vrees daarby uw gevoel te kwetsen." „Spreek vry, wat ik n verzoeken mag. Ik kan iedere zekerheid verdragen." „Gy moet de oorzaak zoeken in het gedrag van uw vroegeren verloofde." „Hoozoo? Er is niets tusschon ons voor gevallen; hy verliet Cassel zonder eenige ver klaring aan my en schreef slechts een paar regeltjes aan my*n moeder." „T-oen men hem vroeg, waarom zyn ver loving niet doorging, antwoordde hy met onbepaalde opmerkingen over zwendelaars en zwendelary'en, waardoor eorlyko lieden ge- makkeiyk bedrogen worden, en waarvan men zich slechts met groot verlies los kon maken. Daarby zag men uit de Berlynsche bladen en Zoon te Weesp, bestaande ln roepen chocolade ter uitreiking aan hun leerlingen, die deze gaarne dankbaar in ontvangst namen. Dank ook aan deze beide edelmoedige weldoeners. Valkenburg. Stemgerechtigde leden der Ned.-Herv. Gemeente hebben herbenoemd als ouderling den heer Joh. Binnendyk Dz., en gekozen als diaken den heer A. Feet Az. in plaats van den heer C. Varkevisser, die voor een herbenoeming bedankte. Beiden hebben zich de op hen uitgebrachte keuze laten, wel gevallen. De plaat8eiyke commissie voor hot huweiyksgeschenk aan H. M. de Koningin is voornemens om op aanstaanden Maandag, 10 dezer, langs de huizen een Inzameling te houden van de bydragen, welke de ingezetonen voor dat doel willen afzonderen. Zoetorwoude. In de gisteren gehouden vergadering van don Boerenbond trad als spreker op do he9r C. F. J. Brands, inspecteur der Coöperatieve Raffeisenbanken te Utrecht. In een heldor, zaakryk betoog schetste spreker het ontstaan, het dool en de werking van een Boeren-Spaar- en -Leenbank volgens het systeem-Raffeisen. In het tweede gedeelte zyner rede behandelde hy de statuten zelvon en gaf by oenige artikelen de gevraagde op helderingen. Het bestuur van den Boerenbond heeft goed gehandeld om den hoer Brands uit te noodigen al3 spreker op te treden, want na zyn over tuigend woord traden velen als lid der Spaar en Leenbank too, zoodat zyn wcnsch, waar mede hy zyn rede sloot, nl. „dat ook in deze gemeente een Spaar- en Leenbank spoedig moge worden opgericht" dien eigen dag nog in vervulling werd gebracht. Hot bestuur van den Booronbond hoeft voorloopig het bestuur van do Spaar- en Leenbank op zich genomen. Een woord van oprechten dank aan den heer Brands voor zyn bemoedigend, op wekkend woord is hier voorzeker op zyn plaats. Gomeoutcraad van. Leiden. In een de vorige week, Woensdagnamiddag, gehouden geheime zitting werd besloten, een adres van hulde en wolkom te zenden aan Presidont Krugor by het betreden van het Nederland8cho grondgebied. In do gisternamid dag gehouden zitting word, op verzoek van den heer Den Houter, dit adres voorgelezen. Ook werd den Raad modedaeling gedaan van een verzoek van den eervol ontslagen haven rechercheur L. Schilthuyzen om uitbetaling van z. 1. te weinig genoten traktement (wolk verzoek naar B. on Ws. werd gerenvoycord ter afdoening), en van een dankbetuiging van den Minister van Binnenlandscho Zaken voor do toezending v. (rapportover hot woning- onderzoek in.dt^j gemeente. Aan de benoeming van een hoofdopzichter by do gemeentewerken ging een opmerking vooraf van den heer De Lange. De Raad zou door do missive van B. on Ws. in zake die benoeming den indruk hebben kunnen krygen, dat de Commissie van Fabricage eerst haar aanbeveling samenstelde en daarna overleg pleegde mot B. en Ws. De heer De Lange wenschte te releveeren, dat do samenspreking met het Dagelyksch Bestuur voorafging aan die aanbeveling. By do behandeling van het verzoek van H. Van Oosterum c. s., te Rotterdam, om o. m. goedkounng van eon stratenplan voor een terrein aan de Haarlommertrekvaart en overneming der aangelegdo straten door de don val van het huis Hülsdorf en Stern thai, en velen rekenden nu uw moeder eu u tot die avonturierstors, dio men gewooniyk ln groote badplaatsan aantreft." „Af8chuweiykl" riep Roberta, gloeiend van verontwaardiging, uit. „In plaats van ons te beklagen, om ons onverdiend zwaar lot-, maakt men ons dit tot een verwytl Wat kan een alleen staand meisje daartegen doen? Tot zoo iets gemeens had ik Wöllern nog niet in staat geacht. Maar ik kan bewyzen, dat hij gelde lijke verplichtingen heeft tegenover my'n moeder." „Spreek er eens over met Rommersdorf," raadde mevrouw Erkstein haar aan. „Hy is een man van eer. Ik zelf ben bereid te her halen en to bewyzen, wat ik over Wöllern gezegd heb. Ik wensch u werkeiyk geluk er mee, dat gy van hem af zyt." Zeer opgewonden keerde Roberta naar haar eenzame kamer terug. Nog altyd had zy een vonk van liefde voor Alfred in haar hart be waard; de liefde ziot immers slechts het goede van den beminde en sluit do oogen voor zyn gebreken l Dat Wöllern met haar hart gespeeld had, had Roberta hem vergeven, maar dat hy de eer harer moeder en dus ook haar eigen eer had aangetast, dat kon zy nooit vergeven. Schrifteiyk verzocht zy overste von Rom mersdorf om een onderhoud en legde hem met verwyzing naar het gesprek met mevrouw Erkstein den wissel voor, de gequiteerde hotelrekening van Wöllern met de by voeging, dat Wöllern de betaling geweigerd had, on het schryven, waarmee hy van de vrouwen afscheid nam. Met koele terughouding had do overste Roberta ontvangen. Geduronde haar verhaal week deze voor een warme belangstelling. gemeente, verklaarde de heer De Lange zich tegen het voorstel van B. en Ws., die o. a. in overweging gaven te besluiten de aan te leggen straten &H6en dan kostoloos in eigendom on onderhoud by do gemeente over te nemen, wanneer de straton door de ge meente voor rekening van adressanten zyn aangelegd. Hy wilde dio overneming dan pas doen geschieden, wanneer de stralen voor minstens de helft bebouwd zyn. Voor de onder houdskosten dier straton kan dan een equivalent gevonden worden in hetgeen do belasting betalende bewoners dier straten in de gemeente lasten hydragen. De hoer A. J. Van Hoeken was het cons met den heer Do Lange. De hoeren P. J. Van Hoeken, Van Hamel, Hassol- bach en Dekhuyzen verklaarden zich editor voor het voorstel van B. en Ws., dat uit voerig verdedigd werd door den Voorzitter, die or o. m. op wees, dat door de aanneming yan dat voorstel volo moeiiykheden worden voorkomen. De heer P. J. Van Hoeken achtte door het voorstol van B. en Ws. de bolangen dor gemeente voldoende gewaarborgd en gaf als zyn meoning te kennen, dat de onderhouds kosten van een nieuwe straat niet zoo groot zyn. Da hoer De Lango deelde deze meening niet en ontwikkeldo nog nader zyn bezwaar legen het voorstol van B. en Ws., daarby wyzende op andere voor anderhalf jaar aan gelegdo straten, waar nog geen huizen staan. Do heer Van Hamel wenscht een gezonden, geen speculatieven bouw en gelooft, dat do oorste door hot voorstol van B. en Ws. wordt bevorderd en do tweede daardoor wordt tegen gegaan, wolk gevoelen de hoer Hassolbach verklaarde te deelen. De heer Dekhuyzen vreesde evenals de Voorzitter moeïiykhoden, indien een andere weg wordt ingeslagon dan die, welken B. en Ws. voorstellenz. i. moot do gemeente hot heft in bandon houden, zonder adressanten onnoodig aan banden te leggen. Nadatj naar aanleiding van oenige opmerkin gen der heeren Fockema Andreae en Aalborse, was besloton, dat aan do goedkeuring van hot stratenplan de voorwaarde worde ver bonden, dat vóór tot den aanlog van dit of dat gedeelte straat wordt overgegaan, B. en Ws. met adressanten overleg zullen plegen, werd hot voorstel van B. en Ws. in zyn ge heel aangenomen mot 19 legen 2 st., die der hoeren Do Lango en A. J. Van Hoeken. De heer Van Rhyn had vóór de stemming de vergadering verlaten. "Uit do „staatscourant". Kon. besluiten. Benoemd: bij liet 6de regiment infanterie, lot kapitein, de oorsto luitenant \V. J. 11. Feber, vt>n het korps; bij het östo regiment, tot eersten luitonaut, do twecdo luileDaut M. W. Vieweg, van liet koipa; bij het korps genietroepen, tot eersten luitenant, do tweede luitenant J. J. J. De Bruyn, van het korps; benoemd tot ontvanger der directe belastingen, invoerrechten en accynzen te Baaile-Naeaau o. a., S. Doedens, ontvanger der directe belastingen en accijnzen te Oudewater c. a. Gemengd N 1 e a w s. Gisteravond te elf uren merkte een agent van politie eon knaapje op, in het Noordeinde alleen ronddwalende. Het bleek, dat de knaap, 11 jaar oud, van zyn woon plaats Delft was komen loopen, met het doel naar Amsterdam te gaan. Zyn vader nl. vaart op een pakschuit van Delft naar Amsterdam en was gistermorgen zooals ge wooniyk vertrokken om Zondagmorgen vroeg weer te keeren, doch had den jongen beloofd mede te mogen varen. Daar dit nu niet geschied „Schandelyk!" riep hy uit, nadat hy do hom voorgelegde papieren gelezen had. „Arm kind! Wat kan ik voor u doen? Beschik over my." „Gy zyt oen ervaren man, mynheer von Rommersdorf. Zeg my, hoe ik de eer myner moedor en de myne voor verderen laster moot bewaren. Ik kan my daarby op mevrouw Erkstein beroepeD." „Dat is onnoodig; ik zelf heb Wöllern iets dergelyks hooren zeggen." De overste dacht een oogenhhk na. „Vertrouw my deze papieren toe en laat my handelen. Ik zal u wel iets van my laten hooren." Reeds den volgenden voormiddag gaf de overste aan Roberta een schriftelyke ver klaring van Wöllern, die behelsdo, dat zyn verloving met juffrouw Sternthal si echts ver broken was, omdat zy buiten baar schuld haar vermogen verloren liad en het voor genomen huweiyk daardoor onmogelyk go- worden was. Op mevrouw Sternthal noch op haar dochter viel iets te zeggen, en hy zelf was aan mevrouw Sternthal veel ver schuldigd. Roberta's oogon werden vochtig, terwyi zy la3. „Hoe kan ik u ooit genoeg danken l" riep zy uit en drukte don overste do hand. „Maar hoe kon Wöllern besluiten, dit te schryven?" De overste lachte grimmig. „Ik zeide hem, dat, indien hy deze verklaring niet gaf, ik de zaak publiek zou maken en by den raad van eer in zyn regiment als zyn aanklager zou optreden. Ik, de vroegere commandant, ben daar wel bekend, en de uitslag zou niet twyfelachtig geweest syn. Misschien hield hy het daarom voor beter te schryven. Nu, vroeger of later krygt hy zyn trekken toch wel thuis. Wy hebben hem nu in ieder geval was, ging hot knaapje op pad, in do hoop dan te Amsterdam aan boord te koenen on varende terug naar Delft to kunnon gaar. Door zorg der politie is hy naar Delft to: tt rgebracht. Aan hot slation alhier worden gisteren circA 1609 plaatskaaxten naar Den Haag afgegeven. Eon der vele ingezetonen, die gisteravond uit Den Haag aankomst Presi dent Kruger terugkwam, kreog alhier op het perron eon tooval on weid daarop in de 3do-klasse wachtkamer binnengodragor.. Na geneeskundige behandeling is db man, zekere, J. V., por rytuig naar zijn woning vorvoerd. 20 December a. s. wordt de zaak. van den burgemeester van 'a-Gravenliage (aanklacht-Van Schermbeek) voor de rechtbank aldaar behandeld.. Naar aanleiding van do wie klachten, die waren ingekomen, dat vooral des Zondags-avonds con aantal reizigers uit Den Haag naar Rotterdam in een hoogero klasse plaats namen dan waarvoor zy hun biljet genomen hadden, werd Zondag avond op last van hoogerhand aan het station Schiedam oen buitengewone contróle gehouden van treinen, komende van Rotterdam. Om 9 uren kwamen, zorder voorafgaand bericht, plotseling alle beschikbare contröle- en stationsbeambten uit Rotterdam (D. P.), on werden in do treinen alle spoorwegen upó'a te Schiedam gecontroleerd. De uitslag was, dat tegen een groot getal reizigers 2de eD 3de klasse proces-verbaai werd opgemaakt, omdat' zy in een hoogero klasse zaten dan waarop zy recht hadden. Do Amsterdamsche rechtbank veroordeolde gisteren de gebroeders Baas te Huizen wegens den aanval op het paviljoen te Blaricum tot gevangenisstraf voor den tyd van 3 jaren. Gisterochtend ging te Amster dam het gerucht dat een heer en dame in hun woning op de Prinsengracht door gas be dwelmd in hun slaapvertrek waren gevonden. Hot ia aan het „Hbld." goblekon dat hot goval Bchromoiyk overdreven ie medegedeeld. Do heer en mevrouw De G., wor.endo Prinsengracht, zyn gisterochtend inderdaad be wusteloos gevonden, vermoedeiyk doordat een vulkachel, waarvan de klep te veel gosloten was, kolendampen in het slaapvertrek had ver spreid, Een geneesheer wist hen spoedig weder tot bewustzyn te brengen. Men mag verwachten, dat zy spoedig weder horsteld zullen zyn. Te Oudosluis (N.-H.) zyn drie huizen een prooi der vlammen geworden Persooniyke ongelukken hadden niet plaats. Allo ooms, die eon cadeau wil- len maken zegt de „Potit Bleu" zouden- niet op het aardige en eenvoudige idee van President Krugor hebben kunnen komen. Het is een vingerhoed, dien om Paul heoft be stemd voor het uitzet van de jonge Koningin van Holland. Die vingerhoed is echter een vorstin waardig. Hy is ontworpen door Vernon.^ De vermaarde gravour heeft in de versiering, een groep jonge meisjes aan den arbeid voor gesteld, de Fransche zusteren van Koningin Wilhelmina. Hierdoor wordt op de meest-' bevallige wyze de vredesidee voorgesteld, die, gedragen op den adem der toejuichingen van het volk, misschion in de teedere stom der\ jeugdige Vorstiu weldra uiting zal vinden. President Krugor hoeft de reproductie van dozen vingerhoed niet verboden, opdat hy als hot ware eon zinnebeeld van den vrede zy aan de vingers van Fransche en Hollandscho jonge meisjes. NR. C.) den mond gestopt; maar ik bonyd myn opvolger dat zwarte schaap in zyn kudde niet. Misschien komt hy er wol gauw vanj af. Ween niet, myn kind; do kerel verdient geen tranen." „Gy hebt geiyk, maar het is hard, zeer hard," fluisterde Roberta, en tranen ver stikten haar stem. „Ja, dat geloof ik wel. Er is voel, wat hard is, in de woreld, maar door het teSj verdragen, verzamelen wy ons verdiensten voor hot hiernamaalsMaar laat ik het niet vergoten: hedenmiddag halen myn schoon- zuster en ik u af voor hot concert aan hot Kurhaus." „Onmogelyk 1 Dat kan ik niet doen, hoe, dankbaar ik u ook ben voor uw goodhoid." „Waarom niet? Gy kunt en zult het dagelyks doen, zoolang gy hier blyft. Als men u in uw vroegeren kring terugziet, j verstommen die lastorlyke geruchten vanzelf, j Een ontmoeting met Wöllern hebt gy niet te vreezen; dio komt my vooreorst niet in i den weg." De overste stond op, maar draalde zicht baar met zich te verwyderen. Er scheen hem j een vraag op het hart te liggen. „Hoo schikt zich uw vriendin, mejuffrouw Hülsdorf, onder dezo zware slagen van het noodlot?" vroog hy cindelyk. „Thorosia? Myn arme Theresia! Z:J krank- zinnig, zonder hoop op herstel. eet gy dat niet?" „Krankzinnig? Vreeselyk De Lork® man scheen te duizelon, hy sloeg uk-1 zyn j armen in de lucht, als zocht hij naai steun; eindeiyk herstelde hy zich mot de uitonXo krachtsinspanning. (Wordt vervoigdj

Leidsch Dagblad | 1900 | | pagina 1