TO moeiingen zou het te betreucen zijn, dat men den ouden heer do lasten oplegde van oon reis hierheen, welke in het b33te geval slechts betoogingon kan uitlokken -evador staatkun dige waarde voor de zaak der Boeren. Het .Berliner Tageblatt" verneemt, dat Kruger o. a. zyn bezoek aan Berlijn laat afhangen van het weer en van zijn gezond heidstoestand. Daarom heeft men tot dusver in de ambtelijke kringen te Berlijn goen aan leiding gevonden, om te overwegen of Kruger door den Rijkskanselier „of zelfs door den Keizer", ontvangen zal worden. Ook de „Yossische Zeitung" heeft vernomen dat al de redeneeringen over de vraag, of Kruger door den Rijkskanselier „of zelfs door den Keizer" (de „Yossische" bezigt dezelfde woorden als het „Tageblatt") ontvangen zal worden, voorbarig zijn, omdat de President nog niet beslist heeft of hy eerst naar Den Haag of naar St.-Petersburg zal reizen, on of h(j wel naar Berlijn zal gaan. Daarentegen zegt de „Lokal-Anzeiger"Er .hebben, naar 't schijnt, beraadslagingen plaats gevonden over Kruger's ontvangst te ambte- Jtjker plaatse, en daarvan zal Kruger het laten afhangen of hy naar Berlijn gaat. Kruger zal er wel groote waarde aan hechten den Keizer te spreken, maar de Keizer is nu op de jacht te Letzlingen, zoodat Kruger in de volgende week bezwaarlijk zijn wensch, om den Keizer te ontmoeten, vervuld zal zien. De conservatieve „Reichsbote" schrijft: De diplomatie schijnt te vinden, dat Kruger's tegenwoordigheid den politieken toestand moei lijker maakt. De ministers van alle mogend heden zullen, evenals alle andere menschen, den oorlog, door Engeland ondernomen, ver- oordeelen, maar zy kunnen niet alleen han delen naar hun gevoelens, maar moeten reke ning houden met de belangen van hun land. Kan de Duitsche regoering niet tegen Engeland optreden, nog minder kan zy ten gunste van Engeland's handelingen in Zuid-Afrika in de bres springen. De agrarische „Tageszeitung" schrijft: De Internationale, verjoodschte beursspeculanten- bent houdt het met Engeland; het Duitsche volk daarentogen hyscht de vlag en begroet met schitterende geestdrift het grijze, maar niet gebogen hoofd van de Afrikaansch-Ger- maansche Republiek, en het hoopt dat de Keizer en de regeering zyn gevoelens deelt, en Kruger een waardige ontvangst zal bereiden. President Kruger te Parys. President Kruger ontving gistermorgen den heer Gay, syndicus van den Paryschen ge meenteraad, die hem aanbood oen gouden herinneringsmedaille aan zyn bezoek aan hot stadhuis en een verslag op perkament van de bespreking in den Raad op 5 November over de ontvangst van Kruger. De medaille is 75 millimeter in doorsnede, en vertoont, in een lauwerkrans, de opdracht: „De stad Parys aan president Kruger; 27 November 1900." Het bureau maakte van de gelegenheid gebruik om den President te ver zoeken, zyn naam te zetten op do eerste bladzyde van een Gouden Boek der stad Parys. Do President betuigde zyn hartelykon dank aan de stad Parys voor do sympathie-betui gingen, door haar vertegenwoordigers uitgelokt, on voor do huldiging door de bevolking. Hy eindigde met de herhaling, dat de vrede in de Zuidafrikaansche Republieken slechts kan voortkomen uit arbitrage. De oorlog tusschen Engeland on Transvaal De „Times" bevat een beschouwing over den huidigen stand van zaken in Zuid-Afrika, waarvan het belangrykste deel ia gewyd aan de stygende onrust in de Kaapkolonie, van waar het blad twyfelt er geen oogenblik ami de federal© strydmacht wapenen, pro viand en persooniyke hulp wordt verstrekt. Het uur voor een tevreden en voorspoedig bestaan der ropublikeinsche bevolking onder bescherming der Britsche vlag is tegen ver wachting nog niet geslagen, doch de nieuwe factor, die door het woelen der sympathi- 8eerende Kaapkolonisten nu in het spel komt, doet do verwezenlijking van die hoop helaas nog verder verwijderd schynen. Daarom hebben dus de Engelsche machthebbers het eerst een scherp onderzoekenden blik te slaan op de agitatie, welke een nieuw gevaar voor het Britsche gezag in Afrika oplevert en de Boeren in hun hopeloozen guerilla styft. Tot zoover de „Times". De „N. R. C." laat er op volgen: Hot in de laatste dagen door de Kaapsche JiDgo-pers aangeheven alarmgeschreeuw, over de oproerigheid en verraderlyke adspiraties van de Hollandsche Afrikaners, heeft terstond den indruk gemaakt van op heel iets anders te zyn gebaseerd dan op werkeiyken angst. De gelegenheid tot onderwerping en vordrukking der Kaapsche Boeren door ongrondwettige maatregelen, terwyi hun broeders in de Repu blieken met wapengeweld worden ten onder gebracht, kon niet schooner zyn dan op dit oogenblik, nu binnen enkele dagen het Afrikaner-congres te "Worchester moet plaats hebben. Het is simpel een herhaling van de voor enkele maanden mislukte poging. De door de wot gewaarborgde vrybeid van ge dachte in deze Britsche kolonie moet met behulp -fan het met voorliefde door de Rhodes- pere in kritieke oogenblikken opgeroepen spook der disloyaliteit worden gemuilband. De spookvertooners in Kaapstad en Kim- berley kunnen op voorloopig succes bogen. De groote „Times" van Londen neemt, hoewel nog wat schoorvoetend, het denkbeeld over en is van oordeel, dat de regeering in geval van nood klaar moet staan, om snel en vast beraden een geneesmiddel toe te passen. Dat is het, wat do heeren op do bureaux van de „Capo Times" en „Diamond Fields Adver tiser" zoeken. Zfcjfcullen wol zorgen, dat met Reuters hulp on de belanglooze samenwerking van byzondere dagbladcorrespondenten die nood zonneklaar blykt. Of het Afrikaner-congres, dat 6 December a. s. moet plaats hebben, gevaar loopt? Het is niet te zeggen in hoe ver de baugmakery van Kaapstad invloed zal hebben op het mi nisterie van kolonién. Maar er staat tegenover, dat de hoeren in Downingstraat huil Rhodesi- aanscho Pappenheimers lieel goed kennen en behoorljjk de kansen sullen overwegen. En al behoeft nn het ideo van „h es y-i o£cu" in de oogen van den Jingo niet zoo nauwkeurig in acht lo worden genomen, togenover een Holland&clion Kapouanr als oeru onbepaald bewonderaar van Britsche voortielfelykheid de uiting van het vryo woord vormt zulk een belangrijk bestanddeel in de rechten van eiken Engelschen onderdaan, dat oen besnoeiing er van, vooral in den oogenblikkolyken, in elk geval, gespannon toestand, juist zou kunnen leiden tot wat do „Times" noemt „openlijke daden van rebollie." Do „N. R. Ct." acht sir Alfred Milner dan ook slim genoeg om in te zien, dat hy en zyn zaak by een boietting van het congres veel meer verliezon, dan de Afrikaners or by winnen kunnen. Hot blad wenscht do beteeke- nis van de agitatie der Kaapkolonisten door bovenstaande niet te verkleinen, maar gelooft aan den anderen kant, dat het goschreeuw om „drastische maatregelen" van de Gecharterde pers voor het grootste deel enkel door bybe- doelingen wordt geïnspireerd. Yoor een juiste beschouwing van den Zuidafrikaanschen too- stand en een berekening voor zoover moge- ïyk van de kansen der worstelende partyen dient dit niet over 't hoofd te worden gezien. De Imperial Yeomanry schynt niet erg goed togen hot Zuidafiikaansch klimaat te kunnen. In het hospitaal to Deelfontein liggen 14 offi cieren en 511 man. In dat te Pretoria ver toefden onlangs 44 officieren en 314 man. De „Daily Mali" maakt een aanteekening by een bericht van Laffan uit Johannesburg, volgens hetwelk De la Rey verleden Vrydag te Krugersdorp in de knel geraakt en inge sloten zou zijn, zoodat hy om een etmaal wapenstilstand moest vrageneen paar dagen later seinende, heeft Lord Roberts echter, merkt de „Daily Mail" op, eenvoudig vermeld, dat Clements Maandag te Krugorsdorp was aangekomen. De „Standard" verneemt uit Durban, dat de „Catalonia" daar op weg naar Ceylon is aangekomen mot zeshonderd gevangenen. Uit Kaapstad wordt aan de „Standard" ge meld, dat de directeur van de Kaapsche spoor wegen de beleggers van het Bondscongres te Worcester heeft laten weten, dat hy niet by machte was, extra-treinen te laten loopen naar Worcester of biljetten uit te reiken tegen verminderde pryzen, omdat het houden van zulk een congres, naar de meening van de regeering, thans niet wenscheiyk is. De „Indép. beige" meent, dat Nederland arbitrage zou kunnen aanbieden en het blad zegt in dat verband „Een voorstel op verantwoordelykhoid eener kleine Mogendheid gedaan, die er niet aan denken kan haar wil door gewold op te loggen, en dit voorstel op voorzichtige wyze door de andere Mogendheden ondersteund, zoodanig voorstel krygt het karakter van een beroep op Engelands grootmoedigheid en geeft Engeland ook een mogeiyk zeer welkome gelegenheid zich uit het Zuidafrikaansche wespennest terug te trekken." Inderdaad, het pas weer gebeurde in den Vry8taat, is wel geschikt om de Engelschen een weinig tot nadenken te stemmen. Murktberiohten. Lelden, 1 December. Granen werden heden met voldoend aanbod tot ruim vorige pryzon verhandeld. Jarige Witte Tarwe in de be8te soorten schaars en hooger verkocht. Nieuwe met weinig aftrek. Rogge werd iets lager aangeboden. Gerst en Haver prijshoudend, Paardenboonen op de ver hoogde pryzen met minder aftrek. Daivenboonen meer gevraagd. Overige artikelen onveranderd. Witto Tarwe ƒ6.80 a 8.26, Roode ƒ6.a ƒ0.76, Wal la-Wall a a per 80 KG. Rogge ƒ4.76 a ƒ6.20 per 74 KG. Zomergerst 4.10 a 4.60, Winter- 4.26 a 4.60. Chevalier- 6.20 a 6.76 per HL. Haver ƒ3.16 a ƒ3.60 per 50 KG. Groene Erwten 7.a 8.60 per HL. Paardenboonen 6.10 a 6.36 per HL. Daivenboonen ƒ6.86 a /7.20 per HL. Koolzaad ƒ10.60 a ƒ11.76 per HL^ Kanariezaad ƒ6.60 a ƒ8.26 per HL. Hennepzaad ƒ6.50 a 7.per HL. Boter. Aanvoer 6740 kilogr., late qual. per Va vat 64.— a 68.—, 2de qual. per V* vat 48.— a 62.lste qual. per kilogr. 1.35 a 1.46, 2de qual. per kilogr. 1.20 a 1.30. Lange awarte turf, 180,000 stuks, 3.60 a ƒ4.— per duizend. Utrecht, 1 Deo. Op de weekmarkt waren heden 750 stuks vee aangovoord. De prijzen waren voor •tieren 70 a 160, voor vaarzen 70 a 140, voor pinken 40 a ƒ90, voor melkkoeien 100 a 220, voor kalfkoeien ƒ120 a ƒ230, voor Yaarskoeien 80 a 160, voor vette koeien 140 a 240, voor magere kalveron 20 a 60, voor nuchtere kalveren a voor magere varkens 16 a 40, voor biggen 4.— a 12.—. BUITENLAND* FnuüorQk* Een verslaggever van de „Figaro" heeft een onderhoud gehad met den Duitschen ge zant te Parys, prins Munster van Derneburg, die dezor dagen zyn ontslag heeft gevraagd. Hy heeft van den gezant vernomen, dat er volstrekt geen staatkundige redenen voor zyn heengaan bestaan. Prins Munster is te Parys gekomen met de opdracht, de verhouding tus schen Duitschland en Frankryk op meer vriend- schappeiyken voet te brengen. Hy acht zyn program van verzoening thans, na afloop van het groote vredefeest der tentoonstelling, vol tooid en „een verstandig man treedt uit zich zelf ter zyde, zoodra hy zyn opdracht heeft vervuld om to voorkomen dat hy als een onnut meubel overboord wordt geworpen". Bovendien heeft prins Munster byna den tachtigjarigen leeftyd bereikt en meent hy daarom de rest van zyn leven aan zyn gezin te moeten wyden. Deze en geen andere, ver klaarde hy, zyn de redenon, die hem hebben bowogen don Keizer zyn ontslag te verzoeken, dat onmiddellijk verleend is. Volgens de „Echo de Paria" heeft de nieuwe directeur van de krygsschooi van Fontainebleau, generaal Demaissieux, de offi cieren, die loeraren aan deze school zyn, aangespoord, in hot belang dor kameraadschap hunno maaltyüen in een gemeenschappeiyk restaurant te gebruiken. Men herinnert zich dat de officieren den Israëlietischen kapitein Coblentz haddon uitgesloten. Op verzoek yan den generaal en senator Mercier heeft de generaal De St.-Germain in Hennes, de vriend van Mercier, by wien deze tydens 1 sot Dreyfus-pioces logeeide, besloten zjjn candidatuur voor den nieuwen Senaats- zetol van het departement Ille-ot-Vilaino op te aieilen en dan m den Senaat aan de zyde van Mercier plaats te nemen. Dnit«*ohlaud. Men zegt, dat graaf Herbert von Bismarck benoemd zal worden tot gezant van Duitsch land te St.-Petersburg, een post, dien zyn vader geruimen tyd heeft bekleed. Prins Radolin, dio thans gezant te St.-Pe tersburg is, wordt, zooals men weet, als op volger van prins Munster genoemd. Spanje. In de Kamer bestreed de heer Romero Robledo het voorgenomen huweiyk van do Prinses van A6turièmet don Graaf van Casorla, omdat dat invloed zou kunnen uitoefenen op de betrekkingen tusschen Italië en Spanjo. Do Koningin was tegen het plan. Men moet wachten tot de Koning meerderjarig was, opdat hy dan zelf zou kunnen beslissen. Hoslond. Twee Russische officieren zyn te Odessa teruggekeerd van een rois naar Abcssinië, waar zy een byzondere zending voor den minister van buitenlandsche zaken vervuld hebben. China* Uit Kiel wordt gemeld, (Jat Rusland gestadig zb'n vloot in de Chinoesche wateren uitbreidt. Twee torpedobooten zyn op het oogenblik op de Noordzee op weg naar China. Een slagschip en een gepantserde kruiser volgen hem en weldra zal een tweede divisie van torpedojagers naar het Yerro Oosten op weg gaan. Ook Live Sjootang, gouverneur van Tsjekiang, is uit zyn ambt ontzet. Mot hem is, volgens do „Daily Graphic", de laatste der drie vreemdelingen-hatendo gouvernours verdwenen. Een Fransch detachement moet zich op de grens van de provincie Sjan-si bevinden, en zich gereed maken om naar Tai-joeën-foe op te rukken. Kolonel Yorck, wiens dood gisteren per telegraaf gemeld is, was do bevelhebber van de Duitsche afdoeling, die naar Peking terug keerde van haar grooten tocht naar Kalgan, in het noordwesten. Zyn dood schynt het gevolg geweest te zyn van vergiftiging door kooloxyd: hy was in eon inlandscho hut met een open haard in slaap gevallen. Een dokter was niet by de hand, en toen hy kwam, was het te laat. Gondknst* Een officieele dépêche bevestigt, dat de veldtocht tegen de Ashantynen is afgeloopen. De troepen zyn van Koomassi vertrokken. Balkan-Schiereiland. Uit Konstantinopel wordt van 29 Nov. ge meld: Do directeur van de douanen te Basrah heeft onlangs in 6tryd met alle bekende gebruiken, verscheiden kisten provisies, be stemd voor de Engelsche kanonneerboot „Red breast", geopend, ondanks de protesten van den commandant van de kanonneerboot. Het Engelsche gezantschap heeft dadoiyk een klacht by do Porte en by het paleis ingediend en do terugroeping van den douane directeur te Basrah gevraagd. De Sultan, gisteren kennis nemende van de feiten, heeft terstond die terugroeping gelast. Telegra m mo u. PARIJS, 80 Nov. (R. 0.) President Kruger is hedenmiddag om vier uren, vergezeld door dr. Leyds, prof. Van Hamel, Grobler en Bre- dell, naar het Elysée gereden om afscheid to nemen van president Loubet. By zyn komst ten paleize werd hem militaire eer bewezen door den wachtpost. Het onderhoud duurde tien minuten. Het heeft zeer de aandacht getrokken, dat Loubet, dien middag Kruger ontvangende, tegen het voorschrift van het protocol In, hom te gemoet ging op de trap, en hem zelf naar de zaal der ambassadeurs bracht. Loubet heeft onmiddeliyk president Kruger's bezoek beantwoord in hot „Hötel Scribe". Het publiek was talryker dan 's ochtends en juichte den President toe. Kruger haastte zich, op het balkon te verschynen toen Loubet het „Hotel Scribe" verliet. President Kruger is in bet Palais-Bourbon een bezoek gaan brongen aan Deschanol. De heeren spraken tien minuten lang met elkaar. Daarna bracht Deschanel Kruger een bezoek in het „Hötel Scribe'". De bestuursleden van den Bond voor de onafhankeiykheld der Boeren zullen Kruger naar do grens vergezellen. De President van den gemeenteraad van Parys heeft een telegram van den burge meester van Praag en 400 anderen voorge lezen, instemming betuigende met de mani- testation ter eere van Kruger. Naar Reuter seint, maakt de Parysche brief- schryver van de Brusselsche „Gazette" melding van hbt gerucht, dat gisteren in de wandel gangen der Fransche Kamer liep, als zou Loubet, by de ontvangst van d' Estournelles indertyd gedelegeerde ter Haagsche vredes conferentie langdurig over de arbitrage- quaestie gesproken hebben. Op Kruger's verzoek zal de aartsbisschop van Parys morgen, op het tijdstip van het vertrek, de klok van het Sacró-Coeur laten lulden, en gebeden laten opzeggen in de kerkon, voor de dooden en gewonden in Transvaal. Kruger heeft laten vragen naar den toe stand van den ingenieur Lëon, die in Zuid- Afrika gewond werd. President Kruger wordt Zaterdagavond om elf uren te Keulen verwacht. BRUSSEL, 30 Nov. (R. 0.) De „Réforme" maakt melding van het gerucht, dat het be stuur der Belgische spoorwegen den toegang zal afsluiten tot de stations waar Kruger langs komt, maar de burgerB zal aansporen langs don spoorweg en by de overwegen te gaan staan om den President toe te Juichen. De Beriyn8che correspondent van de „Soir" meldt aan zyn blad, dat President Kruger door den Tsaar ontvangen zal worden. Het verzoek om arbitrage wordt wellioht vódr de reis van den President naar Rualand inge diend, en misschien zelfs vóór de reis naar Beriyn, maar Rusland zou don eersten stap doen. Grobler, die Dondernacht hier aankwam, is door een medewerker van do „Etoiie" onder vraagd. Hy zeide, dat president Kruger recht streeks uit Beriyn naar Don Haag zal gaan; niets is nog bepaald ten opzichte van een onderhoud met den Duitschen Keizer. LONDEN, 30 November. (Officieel.) Roberts is vervangen door Kitchener, die bevorderd is tot luitenant-generaal met den titel van „local general". YRIJBURG, 27 November. (R. OHet gar nizoen van Schweizer-Reinecke is ontzet door een afdeeling uit Vryburg. De Boeren, die om het dorp heen lagen, boden eenigen tegen stand, maar werden met verlies verdreven. Aan de Engolsche zyde werden drie verken ners van Denvison'8 corps gewond. KAAPSTAD, 30 Nov. (R. O.) De militaire posten in heel de Kaapkolonio worden versterkt. Meer en meer wordt aangedrongen op afkon diging van de krygswet in de plattelands districten. PARIJS, 1 Dec. (R. O.) Prof. Yan Hamel, tolk van president Kruger, geïnterviewd door de „Echo de Paris", zeide, dat, hoewel hy niet geheel op de hoogte was van de diplo matieke onderhandelingen, door dr. Leyds gevoerd, hy nochtans kon mededeelen, dat de ontvangst, don President bereid èn door de Fransche Regeoring èn door de bevolking van Parys en van Marseille, een heilzaam gevolg zou hebben en dat één zaak riet aan twijfel onderhevig is, namelyk deze, dat, zoo Engeland aanstonds den mogendheden kennis geeft van de annexatie van Transvaal, die kennisgeving alsdan niets anders zal zyn dan een ydelo formaliteit. PARIJS, 1 Dec. (R. 0) Het „Journal" kont eon groote beteekenis toe aan het feit, dat do artikelen betrekkelijk do Haagsche Con ferentie officieel zyn afgekondigd op den dag van Kruger's vertrek. Het blad ziet daarin een verzoek aan Europa, om niet uit het oog te verliezen de hoopvolle verwachtingen, in het leven geroepen door do slotakte van de Internationale Vredesconferentie. Geïnterviewd door de „Matin", gaf do heer Pauliat als zfin meening te kennen, dat arbi trage mogeiyk is. Do Koningin der Neder landen is voornemens bemiddeling aan te bieden. Rusland, Frankryk en Duitschland zullen haar zekorlyk steunen. Het is waarschynlyk, dat de ontknnoping naby is, welke met de eigenliefde van don overwinnaar en de onafhankelijkheid van de overwonnenen rekening zal houden. PARIJS, 1 December. (E.-J3.) Een groote massa menschen voor „Hötel Scribe" juicht Kruger toe by zyn verschijnen op het balkon alvorens to ruim één uur te vertrekken. By het vertrek worden de rijtuigen van den President en diens gevolg geëskorteerd door ropublikeinsche gardes. Het vortrek heoft ook onder geestdriftig gejuich plaats. Bouquetjes en vlaggetjes wor- don in do hoogto en in do richting van Kruger's rijtuig geworpen. Aller wogen weerklinkt „Love Kruger! Leven de Boeren 1 Leve do arbitrage 1" L1VADIA, 30 November. (R. O.) 11 uren voorm. De Tsaar bracht den dag van gisteren en den afgeloopen nacht zeer goed door. De toestand is bevredigend. Om 9 uren des avonds was do températuur 36.4, de pols 60; hedenmorgen 35.8 en 62. PARIJS, 30 November. (R. 0.) De heeren Loon Bourgeois, d'Estournellos en C'onstans, afgevaardigden, de heer Laboulaye, gezant, en mr. Renault, hoogleeraar in de rechts wetenschappen, zyn benoemd tot leden van het internationaal Hof van Arbitrage. PARIJS, 1 December. (R. O.) Het „Journal officiel" zal morgon een decreet bevatten, waarby executoir zal worden verklaard tus schen Frankryk en de contracteerende mogend heden de akte en de conventies, aangegeven door de internationale conferentie te 's-Gra- venhago. PARIJS, 1 Dec. (R. 0.) Yolgons de „Événe ment" zou Engeland, om een voorstel tot arbitrage te beletten, voornemens zyn de annexatie aan te zeggen, waardoor elk aan bod tot bemiddeling het karakter zou dragen van ongeoorloofde inmenging in de inwendige aangelegenheden van Engeland en elke poging daartoe te beschouwen zou zyn als een uit daging. PARIJS, 1 Dec. (R. O.) De „Echo de Paris" zegt, dat president Kruger van uit Den Haag, waar hy wellicht tot zyn dood zal biyven, de onderhandelingen zal voeren. DURBAN, 80 Nov. (R. O.). De Boeren geven biyk van groote activiteit in het district ten ooston van Stahderton. Gisteren had by Stan- derton een schermutseling plaats. LONDEN, 1 Dec. (R. O.) Het flnancioele blad „The Statist" geeft der Regeering in overweging, om onderhandelingen met Botha en De Wet to beginnen, ten einde den oorlog ten einde te brengen. Daar de Boerenleiders onze beweegredenen verkeerd zouden begry- pen, indien de militaire bevelhebbers daar mee begonnen, stelt de „Statist" voor, dat de hoogste burgeriyke autoriteiten in Zuid- Afrika de onderhandelingen beginnen, op merkende, dat Engeland aanzien en handel verliest, doordat de Zuidafrikaansche bezit tingen gedompeld worden in grooter en grooter ellende. Do Statist" keurt het voor stel van den financier J. B. Robinson goed, dat aan Both a en De Wet zetels worden aan geboden In den Wetgevenden Raad, die zal worden opgericht. KAAPSTAD, 80 Nov. (R. O.) Kolonel Meyrlck nam weer bezit van Lichtenburg op den 25sten November met een bataljon Yeomanry, zonder tegenstand te ondervinden. Toch had hy een hevig gevecht te doorstaan met vier honderd Boeren op tien mylen afstands. PARIJS, 1 Dec. (R. O.) President Kruger ontving hedenochtend den heer Mosenthal, commissaris-generaal van den Oranje-Vrystaat, die hem vaarwel kwam zeggen. Kruger zeide tot hem het volgende: „Gy hebt my reeds op deze zelfde plaats 20 jaren geleden begroet uit naam der Zuster- Republiek. „Ik ben gelukkig U altyd nog op dezelfde plaats te vinden, waar Gy de toekomst met vertrouwen tegemoet ziet." President Kruger ontving eveneens het bestuur van het Fransche comité voor d* Onafhankelijkheid da: Boerec. Dat onderhoud w: zeor liartciijk. Voordat President Krugor liet „liuiel Scriba* 1 verliet vertoonde hy zich nog eor. laatste maal op het balxon. i De menschonmassa bracht hem een warme ovatie, terwyi do presidont groetto door her haaldelijk met den hoed tè zwaaien. De toejuiching en de kreten„L9ve Kruger !'V verdubbelden, toen de president in een landauer de poort van het hotel uitreed. Kiuger verliet om 1 u. 20 m. het „Hotel" Scribe" in een gesloten landauer, geëscorteerd door de republikeinsche garde en begaf zich 1 naar het Gare du Nord. Talryke menschenmassa's brachten hein j ovaties. i PARIJS, 1 Doe. Voor hot verbek van/ president Kruger had de correspondent van\ het agentschap „Hollando-BeJge" een onder-1 houd met den heer Yan der Hoeven. Deze verklaarde, dat het nog niet bekend j is, of Kruger olficieol in Duitschland zal ont- vangen worden. Evenwel verzekeren de ontvangen tele grammen hem een uitmuntende ontvangst. Op een desbetreffende vraag tot den heer Van der Hoeven gericht, antwoordde dozo, j dat de ziekte van den Tsaar het bezoek dat Kruger hem wilde brengen in den weg staat. Hy dankte de pers on verklaarde, dat Kruger er op rekendr, dat eon goede uitslag zyn pogingen zal bekronen. LLIDE.V, 1 December. f 1 Thermornéterstand: gisteravond om 8 uren 3.5° C. 38 33 Fahr.helt, hedenmorgen om I 8 uren 3.5" O. 38.3J F., 's middags om 12 uren 4° C. 39.2° F., 's namiddags om 4 uren 4° C. 39.25 F. De kootsier-majocr van H. M. do Koningin i H. A. Albers, telt hevlen 40 jaren dienst in', het koninkiyk staldepartement. Hoc personeel had do kamer van den jubi- lans Jeestelyk getooid en bood hem als ge- i schenk aan een marmeren pendule met cande- l labres. Hr. Ms. stalmeester, luit.-kolonel baron j Bentiiick cn do oui ritmeester Yan Exterj kwamen persoonlijk Albers golukwonschen, i In tegenwooruighoid van liet geheole personeel kwam latei baron Beniinck namens H. M. de Koningin een gouden doekspeld overhandigen. 1 Dio doekspeld lieelt don Yorm van het onder de koninklyke kroon gestold naamcyfer van H. M. en is versierd inot briljanten. j De overhandiging geschiedde onder een i hartelyke toespraak waarin met dankbaarheid wordt herdacht de onbenspoiyke wyze waarop Albers steeds zijn plicht heelt gedaan. Onmiddeliyk na dit feesteiyk byeenzyn, ging j Albers hot 41sto jaar van zyn actioven dienst- tyd in op den bok van het rfltuig, waarmede j H. M. haar gewone ochtondtoer deed. Heden overleed plotseling, in den ouderdom van 48 jaren, de heer J. Nennstiehl, hoofd der openbare school aan de Kanaalstraat te 1 Utrecht. Den löden December zal van uit Am» sterdam met het stoomschip „Prins Fredorik Hendrik," van den Koninklijken Wost-Ind. maildienst, een detachement aanvuilingstroe- pen vertrekken, ter sterkte van alle op dien datum by het Kol. Werfdepot beschikbare en voor den dienst in Wost-Indië bestomde mill* tairen. Het detachement gaat naai- Suriname, J In de St.-Walpurgskerk te Zutfen zyn nieuwe schilderingen van onder de kalklaag té j voorschijn gekomen. Het zyn voor het raeeien- deel heiligenfiguren, op een donkerrooclen ach- tergrond aangebracht. Het zyn echte kunst- I stukken, wier gelaat in zeer sprekendo trekken j is gopenseeld. Laat de juiste proportie by deze 1 teelden veel te wenschon over, een opmer- j king, welke voor byna elk middoleeuwsch beeld f geldt, zoo zyn toch do afzonderiyke licbaains- deelen zeer nauwkeurig, terwyi de gewaden in sierlyke, ongedwongen plooien neervallen. Men heeft voorloopig slechts het koor en de daar omheen gelegen kapellen onderzocht.' Zoo is er by het grafmonument der Yan I Hoeckerens een groep van vyf figuren aanj het licht gekomen, waarvan de beteekenis, thans nog niet valt vast te stellen. In een kapel daartegenover ontdekte men een zeer fraai schilderstuk, voorstellende Petrus en Paulus met een goknielden monnik naast zich.' Op de pilaren van het koor werden eenige heill0enfiguren blootgelegd, o. a. Christophorus/ Maria met het kind Jezus, St.-Joris, met den' draak, enz. Daar het bekend is, dat er in deze kerk een menigte schilderingen aan wezig zyn, bestaat thans het plan om deze alle te voorschyn te roepen. Het stoomschip „Herzog" (uitreis) arri veerde 29 Nov. te Lissabon; de „Jeanne" vertrok 1 Dec. van Amsterdam naar Suriname de „Kronprinz" (uitreis) vertrok 29 Nov. van Zanzibar; de „Lombok" vertrok 1 Dec. van Amsterdam naar Batavia; de „Prins Willem V", van Paramaribo naar Amsterdam, passeordo, 29 Nov. St.-Michaelsde „Reichstag" (uitreis) arriveerde 80 Nov. te Delagoabaai, Om halftwee g i s t o r n a m i d d a g geraakten aan den Leidschen weg, naby de Dambrug, te Utrecht, eon korporaal der veld artillerie, die te paard zat, met paard en al te water. j Het dier was geschrikt voor een handwagen,' Een en under had een grooten volksoploop, teweeggeb.acht, vooral toon man en paard' op het droge werden gebracht. j Ongelukken kwamen niet voor. De vrouw van E. Yan TurnhoutjJl den Oostender vlsscher, die door de Haar»» lemsche rechtbank wegens moord op defi; IJmulder vrachtrydor Hollig tot 1 jaar gevang Benisatraf la veroordeeld, beeft aan H. M. dè Koningin een adres om gratie gezonden, j In de Sled. WerkJntv zyn opgenomen I DATUM, DAQKN. Tol*, pom. SA Nor. Zondag M so Maandag te V Dinsdag ti Ï8 Woensdag. tt so Dondardag 84 so Vrgdag 81 1 Deo. Zatarda* 10 T*'' ïol' sr, ïifc"' SS 10» SS 104 21 88

Leidsch Dagblad | 1900 | | pagina 3