of verdringen, eerlang met c9ü paai' rooder getinte broeders niet alléén zal komen te etaan tegenover de party van Christendom en Openbaring. En of bet mot het oog op dit alom dreigend radicalisme, nu zoo waar ris, dat de^politieko vrucht" van het Chris telyk begiSKl aan het rijpen is, on mon nu maar rustig dat beginsel moet laton door werken zonder actief op te treden, en wachten tot die r\jpe vrucht vanzelf in den schoot valt. In een Chririelyk Staatsman als dr. Kuypor, die dan toch waariyk met blind zich toont voor de teekenen des tyds, begrijpt De Maas bode dit geloof in de toekomst niet. Zoo mon evenredige vertegenwoordiging of welke leus ook, dio meerdere politieke par tyen onderling gemeen hebben, als den alarm kreet aanheft by het openstaan der stem bus; of zoo men de kans vreest, dat een fel anti-clericalisme by het omverworpen van dit Kabinet zyn intrede zal doen op het Bin nenhof; of zoo men voor het by zonder onder was nog iets verhoopt, dan begrypt De Maasbode, dat men dit Kabinet niet wil omverwerpen. Maar als men, zooals h. i. dr. Kuyper immers doet, den strijd eenigiyk wil aanbinden voor het Christelyk beginsel, dan ontsnapt het aan haar inzicht volkomen, boe De Slandaard onmiddellijk daarop zeggen kan niet op verovering van hot Kabmet te willon uitgaan. "Want het Kabinet staat niet alleen theoretisch ïyurccht tegenover het Christendom en alle Christelyk staatsbeleid, maar 6tuurt h. i., by monde van zyn voorname woord voerders, de geheele sociale transformatie" in een richting, die, meent De Maasbode, dr. Kuyper ovenals zy voor hot Christelyk belang hoogst verderfelyk en noodlottig moet achten. Eet Vaderlandingaande op het Standaard- artikel, vestigt er do aandacht op, dat roods in 1897 jhr. mr. A. F. De Savornin Lobman, tot ergernis van andere Christenen, „tegen portefeuillejacht gewaarschuwd hoeft" en dat dr. Schaepman, „destyds de rol ambieerende van leider en geleider der triumfeorende rech- Jerzyde", dezer dagen bekend hoeft toen meer #an voegzaam was door de zucht tot verovering jran macht te zyn gedreven. Terzelfder tyd, dat De Standaard welk blad, naar Eet Vadbetoogt, dozen zomer alle Christeiyko party en poogde by een te trommelen voor een nieuwe gezamenlyke charge tegen hot ongeloof zich in boven uiteongozetten zin verklaarde, sprak, naar Eet Vad. doet uit komen zoo ontmoeten geestverwanten alkander De Eollander oen daarmede vol komen overeenstemmend woord. De arbeid voor de party moet, vernomen wy, geheel worden losgemaakt van de in 1S97 verklaar bare begeerte om portefeuilles te veroveren. Een verstandig man toch kent tyd on wyzo; en wat in 1897 goed was, zou nu wei eens verderfelyk voor den strijd kunnon blykon. Kaar aanleiding hiorvan zegt Del Vaderland: „Men ziet, de heeren hebben plotseling goen haast gekregen. Het schijnt niet bost mogeiyk het over eon gemeenschappelijk program eens le worden, ofschoon het zelfs al niet aan pogingen heeit ontbroken tusschen christeiyk- historischen en roomschen oen brug te slaan. om or toeli /ion _m.no/-l ttfflj- in to lmiiho», voorspelt De Standaard den spoedigen val dor party, die in dit verband met den smadelykon naam van „de coterie" bestempeld wordt. Maar blykbaar weet zy wel, dat de grieven tegen „de coterie" te weinig ernstig zyn, dat deze te zeer tegenover alle partyen de rechtvaardigheid heeft betracht, om kans te hebben het kiezersvolk met geestdrift tegen haar in het vuur te leidon. Nu do tegonparty geen haast heeft het Kabinet af te breken, zal haar nu hot schouw spel gegund worden, dat de eigen vrienden het doen?" „"Walden" en „Blaricum". In de „Amster- damscho Brioven" van de Provinciale Gronin ger Courant wordt-o. a. het volgende modo- gedeeld over de Kolonies van dr. Frederik Van Eoden, te Bussum, en ds. Kylstra, te Blaricum „Een bittere tyd ligt voor Van Eeden achter den rug. Het vorige jaar word zelfmoord ge pleegd door een zyner discipelen, die in zyn uabyheid was komen wonen, en kort daarna werd dit voorbeeld door een zyner kolonisten gevolgd. Do justitie mengde zich in deze zaak en een onderzoek werd ingesteld in de hutten op „Walden", waarvan het resultaat niet zeer vleiend was. De idealistische pogingen van den dichter dreigden te stranden op de koude zorgen voor het algemoen welzyn van do overheid. Het is echter zoo vor niet gekomen, maar de kolonie is er door in oen slochton reuk geraakt en ei zuilen zeker eenige jaren noodig zyn, voordat de vlek van „Walden's" naam is uitgewischt. De kolonie der Internationale Broederschap te Blaricum maakt op het oogenblik zulk een crisisperiode door. De vrede- en eonsgczindhoïd, die er behoorden te heerschon, zyn verdreven door geschillen over het goloof, die geleid hebben tot een splitsing: do kern, die is overgebleven, is nog maai' bitter klein." dcmecuicraad Tan Voorschoten. Tegenwoordig de Voorzitter en alle leden. Na opening der vergadering herdenkt de Voorzitter de verloving van H. M. de Koningin en spreekt hy den wensch uit, dat Hr. Ms. huweiyk moge strekken tot Haar geluk en tot heil van ons vaderland en deze gemeente. De woorden van den Voorzitter worden door do leden staande aangehoord. Vervolgens wordt mededeeling gedaan van een tweetal besluiten van Ged. Staten tot goedkeuring van een raadsbesluit en vast stelling van de gemeente-rekening. Een adres van de Commissie voor de Ambaclitsteekenschool om subsidie voor de jaren 1900-en 1901 wordtin handen gesteld van B. en "Ws. om advies. Naar aanleiding van eenige opmerkingen van Ged. Staten o. a. dat de gemeente aan spraak kan maken op een ryksvergoeding in de kosten der bestrating v3n do speelplaats der openbare school in het dorp van 25 wordt de Begrooting gewyzigd en opnieuw t- - gesteld. t voorstel van B, en Ws. om a-ap hun te j.e êöc krediet ie vasrleeEAn taan schaffing van een rytuig voor vervoer van lyder3 aan besmettelyke ziekten geeft aan leiding tot eenige discussie. Do Voorzitter zegt, dat het in den laatston tyd meermalen noodig is geweest, dat lydere aan diphtheiitis naar het ziekenhuis te Leiden weiden ver voerd. De eenige stalhouder maakt bezwaar dit op den duur met zyn rytuigen to doen plaats hebben en daarom stellen B. en "Ws. voor van gemeentewege daarvoor een rytuig aan te schaffen. De heer Schoor moent dat het beter zou zyn een brancard aan te schaffen, omdat liet dikwyis zoo bezwarend is lyders in eon rytuig te vervoeren. De Voorzitter en de heer Van Kempen geven de voorkeur aan vervoer per rytuig, omdat dan de ouders mee kunnen gaan en het vooral by diphtheritus-patiënlon op spoed aankomt. Ten slotte worden B. on Ws. gemachtigd, aan te schaffen een rytuig of eon brancard, na besprekiug met H.H. geneeskundigen. Aan den volontair ter gem.-secretarie wordt uit den post „schryfloonen" een gratificatie ver leend van 25 wegens verricht schryfwerk. B. en Ws. worden gemachtigd tot het rooien van boomen op de Wyngaardenlaan en de speelplaats der op. school in het dorp en tot het aanschaffen van nieuwo boomen. De bedoeling is aan den chaotischon toestand op do Wyngaardenlaan een einde te maken door beplanting mot 2 boomsoorten nl. iepen en linden. Het suppletoir kohier dor Hondenbelasting wordt vastgesteld. By do gewone rondvraag vestigt do heer Schoor de aandacht op geregelde ontsmotting der schoollokalen by?, eonmaal in de maand tot wering van besmettelyke ziekten. De Voorzitter wil gaarne het denkbeold over wogen en bospreken met lieoren genees kundigen, maar gelooft, dat het niet doelmatig en zeer kostbaar zal zyn. Hy meent uit don loop der laatste diphtheritia-gevallen to mogen afleiden, dat de besmetting juist niot in de scholen plaats heeft gehad, aangezien 3 kinderen zyn aangetast, die elk een andere school bezochten. De heer De Graaf wyst op den trourigen toestand, waarin zich de weg naar Veur bevindt en vroeg of daaraan nu niets to doen is. De Voorzitter doet voorlezing van een schryven juist lieden door B. en Ws. aan de Commissie over dien weg gericht. Hy is voornemens, wanneer de weg niet spoodig verbeterd wordt, zich te wenden tot hoogere autoriieiton en proces-ver baal op te maken tegen de Commissie. Do lieer Uooymans zegt, dat zoo slecht als de toestand nu is, het nog nimmer geweest is. De Voorzitter deelt m6de, dat geregeld ieder jaar door B. en Ws. over den weg wordt geklaagd in hun verslag aan Ged. Siaceu, maar dii schynt niet te baten. By het laatste bezoek van don Commissaris der Koningin klaagde do hoer v. Kempen nog over dien weg. Iritu&icLen zulien B. en Ws. goen poging onbeproefd laten om in den onhoudbaren toestand van dien weg verbetering te brengen. Nitxs moer aan de oruo zyndo sluit de Voorzitter do openbare vergadering. „Ojaderliiigc Wedun cnzorg", De onderofficiers-v6reeniging der zeemacht „Onderlinge Weduwanzorg" hoeft in „Het Centrum" to Den Heider oen goed be zochte algemeene vergadering gehouden, waarin door don penningmeester, döii hoer Van der Eyk, een financieel ovorzicht werd gegeven van den staat der Yeroeniging op 1 Nov. jl. Aan dat alleszins belangwekkend overzicht ontleenon wy de volgende byzonderhedon Op 1 Januari 1900 telde de Veroeniging 320 leden, 56 donateurs en 1 beschermer; op 1 November jl. 318 leden (lsto kl 39, 2dokl. 45, 3de kl. 5, 4do kl. 149, 5de kl. 13, 6dokl. 67), 73 donateurs en 2 beschermers. De ontvangsten bedroegen van 1 Jan. tot 1 Nov. 4962.23 (met inbegrip van het kas saldo op 1 Jan. ad 1800.02). Aan contribu tion van de leden kwam in ƒ2365.175, van de donateurs ƒ137, van beschermers 20 en van begUQstigors ƒ2, van den correspondent in Oost-Indië ƒ540; aan rente van effecten en belegd geld ƒ36.43. De uitgaven beliepen in hetzelfde tydvak ƒ392.425, waaronder be grepen de aan weduwen gedane uitkoeringen ad ƒ292.32. De netto bezitting der Vereeni ging op 1 Nov. 1900 was alzoo 4569.805 vermeerderd met het bedrag der nog te innen contributiën en donaties, klimt deze som tot ƒ5291.695, waarover de Vereeniging primo November kon beschikken. Het grootste ge deelte dezer som is by de Nederlandscho Bank en de Rykspostspaarbank rentegevend belegd. De bogrooting over 1901 sluit in ontvangst met 4000, in uitgaaf met 1548 (waaronder een som van ƒ1248 voor uitkeermgen aan weduwen) en dus met een bate van ƒ2452. In verband met deze te verwachten gunstfgo uilkomsten, is het bestuur van oordeel, dat over 1901 de maximum-uitkoering aan wedu wen kan plaats hebben. Een huwelijksgeschenk aan Koningin Wilhelmina. De regeenngsgozinde Matin" opent, geiyk gemold, oen inschryving om aan koningin Wilhelmina, by gelegenheid van Haar huweiyk, een goschenk aan te bieden. Zij doet hiervoor in haar hiervolgend hoofd artikel oen beroep op de Fransche vrouwen Aan de Fransche vrouwen I Men zeide vroeger, dat ieder menech twee vaderlanden heeft: zyn eigen en daarna Frankryk. Men zou nu, met meer recht nog, kunnen beweren, ,dat iedere Fransche vrouw twee landen heeft haar eigen en dat, waar een edele daad haar het hart heeft doen kloppen. Ook kennen wy vele vrouwen van ons ras, van de gelukkigste tot de armste, van de hooggeplaatsto zoowel als van de laagste, die zich onlangs min of meer onderdanen gevoelden van Wilhelmina, koningin der Neder landen. Den dag, waarop de gracieuze souvereine, brekende met de lafheid van de omgeving, besloot, een oud volkshoofd, door het ongeluk terneergeslagen, te hulp te komen, zy alléén den dag, dat zy eenvoudig en toch fier hem eea van haar oorlogsschepen zond om den everwinnendea vyand een misdaad te besparen, om onwaardigon gastheeren een verraad te beletten, dien dag dood Wilhelmina alle harten, voor edolmoediglióid toegankeiyk, biyde kloppon, deed zy allo zielen trillen, die voor onthusiasmo ontvankelijk zyn. Zy annexeorde alle Fransche vrouwen. Welnu! Op u, Francises, doet de „Matin" lieden een beroep. Gy hebt eon eenige, lieve gelegenheid om lia&r te huldigen, dio u ver overd heeft. Het is uw taak, op uw beurt een handeling te doen, die, als do hare, do angstige gewetens verlicht en die ten minste voor do eeuwige gerechtigheid de goedgekeurde onmacht van Europa loskoopt. Uw koningin gaat trouwen. Het jaar, dat eindigt, zal het laatste zyn van haar jongmeisjesleven; het jaar, dat weldra begint, zal haar de eerste dagen naast don prins zien, dien zy heeft gekozen. Uit de daden van de bruid kunt gy de daden van de echtgenoot© voorspellen. Zy zal blyven, wat zy was. ZIJ zal haar volk met de reinheid van geweten besturen, met den rustigen moed en de glimlachende fierheid, die zy ons ge toond heeft. Waarom zoudt gy haar dus niet op den drempel van haar nieuw leven begroeten, o moeders, vrouwen en dochters van ons Frank ryk? Waarom zoudt gy niet een trouw en warm verbond vormen, om met een tegelijk eerbiedig souvenir en een sieraad bovendien de bloemenmand by het huweiyk van dit kind te verryken, dat moer dapperheid dan de mannen heeft getoond? Gy hebt twee maanden voor u om met elkaar te overloggen, om den besten vorm te bepalen, die aan uw werk gegeven kan worden. De „Matin" is genegen u tot orgaan te dienen, voor u de noodzakeiyke giften in ontvangst te nemen, uw bemiddelares te worden by de wettelyke vertegenwoordigers van Holland, u te helpen met al haar macht en al haar hulpbronnen. Zy weet, ^y gevoelt, dat in do intimiteit van uw geest en in den diopsten schuilhoek van uw hart liet vaag verlangen bestaat om eens uw toegenegen bowondering voor de jeugdige koningin to kunnen uiten; zy wil helpen by de ontluiking van die bloom van vrouweiyke dankbaarheid Herinnert u, Fransche vrouwen, de gast- vryheid, m Den Haag het vorige jaar aan de vertegenwoordigers der mogendheden aan geboden, die de bedoeling te kennen gegeven hadden voor altyd den wereldvrede te ver zekeren. Herinnert u dien stralonden dageraad eener regeering, die do echo's van oen onrecht- vaardigen en wreeden oorlog weldra gingen verduisteren. Herinnert u de ziele-grootheid van die koniDgin, die alleen trouw wist te blyven aan haar belofte, trouw aan haar goedheid, trouw aan het ongeluk en die tot den ouden Kruger, toen deze den voet op den bodem van Frankryk zette, een te gelyk oprecht en verheven telegram richtte om hem geluk te wenschen, dat hy „in goede gezondheid" aan gekomen was. Herinnert u dat alles en goeft, Fransche vrouwen, uw by dragon, om een haar waardig huwelijkscadeau aan te bieden aan dat jonge meisje, dat het sieraad is van een troon I President Kruger te Parijs. Daar president Kruger gistermiddag te Parys tal van delegaties moest ontvangeD, zette de politie om twee uren den toegang tot hot „Hotel Scribe" af. Om kwart over drieën kwam Rochefort aan den President dé eere sabel voor generaal Cronjé overhandigen, waarvoor hy een inschryving had geopend. Een tweeduizendt^l studenten vereenigden zich op het plein dor Sorbonne om aan pre sident Kruger een adres aan te bieden. In ordeiyken stoet, onder den kreet „Leve Kruger 1" en onder het zingen van de „Mar seillaise", trokken zy naar „Hölol Scribe". Uit een venster van het „Grand Hötel" werd een handvol „sous" en zilverstukjes onder de 6tudenten geworpen, die mot kracht protesteorden. Alleen do leden der commissie en de dragers van de bloemenmand traden om vier uren hot „Hötel Scribe" binnen. President Kruger ontving een delegatie van twintig studenten. Een dezer verzocht uit naam van zijn kame raden des presidents goedkeuring op het plan, om door de schooljeugd een algemeen ver zoekschrift voor arbitrage te doen teekenen; het verzoekschrift zal daarna aan alle hoofden van staton worden gezondon. President Kruger moedigde de studenten aan een dergelijk verzoekschrift te doen teekenen, daar slechts de arbitrage den vrede en de vryheid kan geven. Hy sprak vervol gens over de Boeren, die voor hun land zyn gestorven of in krygsgevangenschap zuchten, on trad daarop tusschen vier studenten op het balkoD, waar hem een geestdriftige hulde werd gebracht. De Parysche correspondent van de Brus- selsche „Soir" meldt, dat de studenten op het werpen met sous antwoordden met den kreet „Weg met de Eogolschenl" en naar de bureelen van de „North German Lloyd" stormden, welker ambtenaren zy verdachten de geldstukjes geworpen te hebben. Eenige commissarissen schoten toe om een botsing te vermyden. Toen de regen van sous opnieuw begon, bereikte de toorn der studenten het toppunt. De onder-directeur van de gemeente lijke politie liet de bureelen van de „North German Lloyd" sluiten en het balkon van het „Grand Hötel" ontruimen. Dank zy zyn maatregelen had het incident geen verdere gevolgen. President Kruger ontving ook een deputatie van de leerlingen der landbouwschool en van het lycée Charlemagne, die hem een bronzen beeld van don beeldhouwer Meroié: David zyn zwaard wettende", aanbood. Om vyf minuten over halfeeven reed presi dent Kruger uit, om een bezoek te gaan brengen aan den minister van buitenlandsche zaken Delcassó, die hem, omringd door zyn personeel, ontving. De staatspresident en de minister drukten elkander de hand, vervolgens werd Kruger in het werkkabinet des ministers binnengeleid. Het onderhond duurde tot half- acht. Kruger dankte Delcassé voor de ontvangst. Delcassó bracht vervolgens Kruger een be zoek» Fresident Kruger ontving eergisteren by zyn bezoek aan de terreinen der Parysche tentoonstelling uit handen van don heer Picard alsncg een herinneringa-medaille, benevens twee exemplaren daarvan voor zyn kleinzoons. De Londensche ochtendbladen kunnen toch niet langer over Krugors verbiyf in Frankryk zwygen, maar opmerkeiyk is het zeker, in hun hoofdartikelen geen zweem van bitterheid to vinden. Pryzenswaardige houding der Parysche menigto, wettige geestdrift van Frankryk, gezond verstand en gematigdheid van do Franscho pers, zorgvuldige terughouding van de regeering der Republiek en dorgeiyke uitdrukkingen vormen or schering en inslag. De „Times" stelt zelfs de houding der menigte te Parys ten voorbeeld aan die van Londen en hoopt, dat deze laatste in dergelyke gevallen evenveel blyk zal geven van verstand en bezadigdheid. Dat die vermaning niet ge heel ten onpas is, bewijst de omstandigheid dat Zaterdag to Parys slechts één politieagent gewond word, terwyl Londen op den dag van den intocht der C. I. V. niet minder dan 1200 gewonden telde. Opmerkelijk is zeker het verhaal van den directeur van Cooks agentschap, dat hy wol honderd aanvragen had gekregen om een goedkoope gezelschapsreis naar Parys, waar onder van lieden die zich vooraf verbinden wilden Kruger mede toe te juichen, maar dat hy gemeend hooft, zidh daaraan niet te mogen wagen. Hanburg, de nieuwe voorzitter van den landbouwraad, preos gisteren in een rede voering te Preston de houding yan de Fransche regeering jegens Kruger. Hy vond de deel neming van het Franscho volk voor dezen begrypelyk, maar gispte Kruger's beschul digingen te Marsoille: niet do Engolschon, maar do Boeren gedroegen zich in Zuid-Afrika als barbaren. Iedereen wist (zei Hanbury), hoe Kruger de beschaving opvatte, door de uitlanders te onderdrukkon en in zyn eigen belang do Boeren uit te zuigen, wog te loopen met de millioenen van de Boeren en zijn eigen lyf te bergen, terwyl hy middelerwyl do achtergelatenen en bedrogenen biyft aansporen om door te vechten en een boroop doet op scheidsrechtelyke uitspraak nu hy verslagen is. Maar het Engelsche volk zou ongevoelig blyven voor een beroep dat van Kruger kwam. Dc oorlog tusschen Engeland en Transvaal. Er heeft zich te Londen een vereeniging gevormd, die zich ten doel stelt, overeen komstig het verzoek van lord Roberts den uit Zuid-Afrika terugkeerenden helden geen sterken drank te geven. De voreeniging zal den naam Bob's League" voeren on heeft, voor zoover ons uit de berichten bleek, geen ander dan het aangegeven negatieve program. Het heet nu weder, dat lord Roberts aan het eind van deze woök zal vertrekken. De toestand van zyn dochter is belangryk ver beterd. Het transportschip „Canada" is den 25sten van Kaapstad naar Natal vertrokken en zal lord Roberts vermoedeiyk van daar naar Kaap stad brengen. Dat zyn vertrok ophanden is, bewyst ook het feit, dat twee eskadrons van zyn lyf wacht naar het gevechtsterrein zyn gegaan. De rassenhaat te Graaff Reinett, een be- langryko plaats in de Kaapkolonie, moot tot oen gevaariyke hoogte zyn gestegen. Yolgens „Central News" ligt do oorzaak van de vyand schap in de verhalen van „beweerde" Britsche wreedheden, verteld door Boeren, die op parool zyn vrygelaten. De correspondent van de „Frankfurter Zeitung" to Loronqo-Marquez maakt melding van een moedige daad van vier Duitschers van het uitlanderskorps. Den 14deu Augustus kwam een koerier by dr.Krieger (een Duitöch dokter to Carolina), den bekenden commandant van het uitlanderskorps, die vroeger in de Transvaalsche Staatscourant wegens dapper heid op het slagveld in Natal eervol vermeld is, om hem te berichten, dat de Engelschen Carolina binnenrukten, de vrouw van dr. Krieger goheel zonder levensmiddelen zat en er in Carolina zelf niets meer te krijgen was. Dadeiyk boden zich vier Duitschers aan om naar Carolina te ryden en mevrouw Krieger van proviand te voorzien. Zy Teden langs de slapende brandwachten van de Boeren en de Engolschon en kwamen na een rit van zes uren te Carolina aan, waar zy het proviand aflaadden in de woning van mevrouw Krieger, die het met vreugde in ontvangst nam. Nadat de paarden twintig minuten gerust hadden, ondernamen zy weor den terugtocht onder bescherming van de duisternis en kwamen ongedeerd in hun kamp terug. Generaal Bulier spreekt beslist het gerucht tegen, dat do Koningin hem tot pair wil ver heffen en verzekert, dat hy er nooit aan ge dacht heeft den titel aan te nemon van lord Buller van Ladysmith. In goed ingelichte kringen houdt men echter vol, dat hy met nieuwejaar wel degoiyk tot pair zal verheven worden. Hot ministerie van oorlog heeft laten be kendmaken, dat het niet waarschynlyk is, dat do yeomanry van het jaar nog uit Zuid- Afrika zal terugkomen. De Engelsche verliozeniyst bevat weer de namen van 23 man, die, meest aan typhus, bezweken zyn. Met de Avondale Castle" zyn te Southampton 13 officieren en 386 manschappen terug gekeerd, allen behoorende tot de vrywilligers- compagnieën van verschillende regimenten. Hetzelfde schip heeft een aantal undesirables uit Transvaal aangebracht, onder wie 61 Hollanders, 20 Duitschers, drie Russen, enz. en drie gevangenen, die op parool zyn vry gelaten. De beschikbare onderofficieren en man schappen van het reserve-eskadron van het 6de garde-dragonders gaan den ltklen December naar Zuid-Afrika scheep. Uit Durban verneemt de „Standard", dat op Hildyard's verzoek do etedelyko schuttery In- Newcastle opnieuw goorganiseord is. De Bolgischo codsui te Pretoria seint: dr. Delantsheere, leider der Bolgisch-Duitsche ambulance, is gesneuveld terwyl hy gewonden van een Boeren-commando verpleegde. De Belgische consul to Kaapstad seint, dat drie1 Belgisch-Duitscho ambulance-verplegers daar gevangen aangebracht zyn. Iemand in den OraDje-Vrystaat schryft aan do „Daily Mail", ton einde menschen te waar schuwen, die teekonen om dienst to nemen by de sporen in Zuid-Afrika. Do betrekkolyk hooge salarissen zyn, zegt liy, ternauwernood vol doende om dagoiyksche behoeften te koopen en de promotie is onzeker en langzaam. Yan particuliere zyde wordt uit Londen ge meld, dat lord Roberts niet minder dan 50,000 man versche troepen zou hebben aangevraagd om de uitgeputte en naar huis verlangende troepen te vervangen en dat noch de kanselier der schatkist noch de regeering daartegen eenig bezwaar heeft geopperd. De vraag, waar men die mannen vandaan zou moeten halen, maakt dit bericht echter niet waarschynlyk. Wellicht zullen we a. s. Maandag, wanneer het Lagerhuis weer. byeenkomt om de aan vullingskredieten toe te staan, meer van de zaak hooren. Uit Durban wordt gomeld, dat sir Alfred Milner nog deze weok zich metterwoon te Johannesburg zal vestigen en als gouverneur der Kaapkolonie zal worden vervangen door sir Walter Hely Hutchinson, gouverneur van Natal. De „Westminster Gazette" zegt, dat lord Salisbury gewichtige redenen heeft gehad om. de iniyving van Transvaal on den Oranje-, Yrystaat nog niet aan de mogendheden mede te deelen. Men herhaalt in Engeland, dat de oorlog in Zuid-Afrika veranderd is in een guerilla; maar het tegenwoordig karakter, van dien oorlog is nog niet van dien aard, dat mon, uit oen rechtskundig oogpunt, den Boeren het recht van oorlogvoerende party zou kunnen ontzeggen. Een zeker aantal generaals van de Boeren staan nog te velde; de eenheden van de Boeren zyn nog tameiyk sterk, vry goed georganieeerdzy handelen volgens een plan van actie; zjj bezitten ge-^ schut; zy vormen dus goen eigonlyke guerilla- bonden, die slechts aan het individueel© gezag van een opperhoofd van de bende gehoorzamen. De Boerenstrydmacht vormt nog een leger, al volgt zy een guerilla-tactiek, en zy biedt nog oen geducht verzet tegen een afdoende bezetting. Als men in deze omstandigheden van oen iniyving zou kennis goveD, die ona in staat zou stellen de Boeren als bandieten te behandelen, zou men het sein geven tot. een ernstige beweging onder do vrienden van de Boeren in Europa. Er is geen redmiddel uit don tegenwoordigon toestand; het ver branden van do hoeven heeft den Booren geen vrees aangejaagd. Wat zouden wy, vraagt de „Westminster" ten slotte, er by winnen, als wy de Boeren als robellen behandelden en i hen, die wy in handen kregen, neerschoten? De Boeren kunnen weerwraak nemen e^ de Engelsche gevangenen afmaken in plaats van hen in vryheid te stellen. Zy zullen zelfs de treinen met uitlanders kunnen aanholden, die naar hun land terugkeeren. De „Times" verdedigt het verbranden van de Boerenerven in Zuid-Afrika als een uit-, stekend middel, om het einde van den oorlog te bespoedigen. Weliswaar brengt het een uitgebreide schade mee, maar die weegt toch geenszins op tegen de zich voortdurend ophoopende oorlogskosten, die eerst zullen ophouden als de oorlog uit is. Alles, wat het einde bespoedigt, is derhalve het goedkoopste en tevens het wonschelykste. Het mag waar. zyn, dat liet verbranden van de Booienhooven' bitterheid zal achtorJaten, maar de Engelschen kunnen dat niet verhelpen. De haat van de Boeren zal in elk geval hevig zyn, en of er een paar boerderyen gespaard worden, dat zal weinig verschil maken. Aan een pas uit de Zuid-Afrikaansche Republiek ontvangen schryven van eon zeer j betrouwbaar persoon ontleent het „Hbl." de volgende byzondorheid: „Een Boer trok na myien en myien te paard te hebben afgelegd de Portugeesche] grens over en werd door de Portugeesche overheid gevangengenomen. Men gaf hom echter de gelegenheid vlak voor hot vertrek van president Kruger aan dezen mede te deeleD, dat Christiaaa De Wet met 4000 man naar de Kaapkolonie trok en gedurende den tocht zyn macht verdubbeld zag." Aan een brief, gedagteekend Durban 2 Nov., ia het volgende ontleend: De toestand is sinds rnyn vorigen brief, zeer verergerd voor de Engelschen. In het: begin, toen ik hier kwam, waren de namen der personen, welke op zouden gaan, reeds bekend en do trein zou op den 19den Oct 1. 1. vertrekken. Elkeen was mal, en overal heerschto een opgewekte toon, tot or opeens; oen telegram kwam van Lord Roberts, dat er geen sprake was van terugkeer der refu giés. Ik was natuurlyk ook zoor terneerge» slagen, doc-h het volk hier, al de menschen, welke reeds 13 maanden wachten, waren dol. j Er word gescholden en geschimpt op Lord Roberts, dat hot zoo kraakte, en (onbegrype-' lyke menschen) toen Buller verloden week naar huis ging, werd hy langs don ganschen( weg toegejuicht, in plaats van hem te ver- zoeken terug te keeren en zyn werk klaar j te maken. Yoor drie wekon kwamen de Natal-1 vrijwilligers thuis, en nu worden er in alls couranten weer oproepen, wyl de Boereu weer zoo barbaarsch te keer gaan, en dat wel vlak by Ladysmith. Ik heb reeds veel menschen gesproken, die pas van het oorlogs- tooneel kwamen, doch do opinio is algemeen, j dat do grootsto moeite voor de Engelschen pas begint. Men vreest hier zeer voor het uitbreken van onordelykheden van d9n kant der refu-' giós. Hun toestand, en vooral die van al de duizenden, welke in tenten leven en wier; kinderen in de laatste dagen zyn gestorven' van gebrek, is inderdaad onhoudbaar.

Leidsch Dagblad | 1900 | | pagina 6