R». 12502 Zaterdag 34 November. A°. 1900 <§ourant wordt dagelijks, met uitzondering van (§on- en feestdagen, uitgegeven. Eerste Blad. LEIDSCH DAG-BEAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden por 8 maanden; i i i i i i i 1.10. Buiten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd zfln 1.80. Franco per post i I t t 1.65. PRUS DER ADVERTENTTÊN: Van 1-6 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17J. - Grootere letterB naar plaatsruimte. Voor het incasseoron buiten de stad wordt f 0.05 berekend. Dit nommer bestaat uit VIER Bladen. Voor de Trouwen en kinderen, der krijgsgevangen Boeren! Sedert de vorige opgave is nog in harteiyken dank ontvangen: door Mevrouw MullerHeynsius: Door bemiddeling van Mej. C., overschot van een cadeau, f 4.42. Offioieele Keuaisgeying. DRANKWET. Burgemeester eu Wethoudera vaa Leiden brongon ter algemeene kennis, dat door OAROLU8 ANTONIUS LEONABDUS KEULS, alhier woonaohtig, een ver- zoekeonrlft is ingediend om vergunning voor den kleinhandel in sterken drank in het peroeol Hooi gracht No. 19. Burgemeester cn Wethouders voornoemd, Leiden. F. WAS, Burgemeester. J3 Not. 1900. VAN HEIJST. Secretaris. Leiden, 24 November. Heden, na afloop der groote najaarsver gadering, vereenigen de Dijkgraaf, Hoogheem raden en Hoofdingelanden van Rijnland zich Jn „Hótel du Lion d'Or" (J. A. Smulders) alhier aan een gemeenschappelyken maaltijd. De uitslag van de alhier gehouden ver kiezing van 5 leden voor de Kamer van Koophandel en Fabrioken is als volgt: uit gebracht 112 stemmen. Volstrekte meerder heid 57. Gekozen de heeren W. F. Verhoy van Wyk, C. Goekoop en A. De Koster (af tredende leden), resp. met 110, 59 en 58 st. perstemming tusschen de hoeren H. J. Van Nouhuys, EL C. Juta (aftr. leden), J. J. Van Hoeken en W. Pera, resp. mot 56, 55, 50 en 49 stemmen. Doze week is in het Volkshuis, alhier, ten Leidsche Debating-club voor den meer Ontwikkelden werkmansstand opgericht. In het wijkgebouw „Pniël" zal Dinsdag avond spreken de heor Zandstra, verbannen rouvemementsonderwyzer der Z.-Afrikaansche Republiek. 1 Onder het opschrift: „Minimum-loon en Maximum-arbeidsduur", schrift men heden ■lit Leiden aan „Het Centrum": Het groote goede nieuws is: de gemeente raad van onze goede, oude, conservatieve stad leeft zich met groote meerderheid in beginsel terklaard voor het opnemen in bestekken foor gemeentewerken van bepalingen omtrent Uinimum-loon en maximum-arbeidsduur. Hu dit schaapje over den dam is.I Deze beslissing is des te merkwaardiger, tmdat de Leidsche Raad reeds tweemaal b 1895 on 1898 precies het omgekeerde gesloten had. De heeren mre. Druckor en Aalber8e, die de bepalingen vooral met warmte Wdodigden, hebben wèl succes gehad 1 Een eigenaardig standpunt werd ingenomen |oor prof. Fockema Andreae, die wèl wilde Jepalingen omtrent minimum-loon, maar niet mtrent arbeidsduur. Vooral mr. Aalber6o stond hom op dit junt te woord. Hy zei, zich te kunnen be trapen, dat mr. Pierson wèl wilde bepalingen )mtrent arbeidsduur, maar niet omtrent pinimum-loon, omdat, eenmaal oen maximum- Jrbeidsduur vastgesteld, het loon vanzelf wol itygen zou. Spr. noemde die redeneering iconomisch juist, maar onbarmhartig. Waarom le natuur niet ietwat geholpen? Doch wat Jrof. Fockema Andreae wilde, noemde spr. (Otaal verkeerd. Immers, worden de werk lieden op hun loon beknibbeld, dan zjjn ze *og wel te vinden, om eendrachtig op te Ireden, en er desnoods een werkstaking aan \e wagen. Maar wanneer men hun arbeidstijd \e lang laat duren, daar zyn ze niet zoo erg ïp tegen; ze weten vaak zelf niet, hoo ver teerd dit uit zedelijk en hygiönisch oogpunt iroor hen is. Spr. meende dus, dat waar het loei der bepaüngen was, de economisch Wakkeren te beschermen, een bepaling van 'naximum-arbeidsduur nog veel dringender \ioodig was dan van minimum-loon. Of prof. Fockema Andreae overtuigd was? Hij repliceerde niet en stemde voor beide 'lepalingen. B. en Ws. zullen nu, na het advies te hebben togewonnen van 't Centraal Bureau voor sociale idviezen (ter navolging II) en van de Kamer jan Arbeid voor de bouwbedrijven, spoedig net een uitgewerkt voorstel bij den Raad tomen. Voor de lichting van 1901 zfln benoemd Ie militaire leden van de militieraden in de jnderscheidene provinciën en tot hun plaats- lervangera de volgende hoofd- en verdere jfficieren: in de provincie Zuid-Holland, te to-Gravenhagelid luit.-kolenel Francke, plaats vervanger luit-kolonel Wenuiger; te Rotter dam* lid luit.-kolonel jhr. Van der Goes, plaatsvervanger luit.-kolonel Van de Wall; te Leiden: lid luit.-kolonel Vaillant, plaatsver- vervanger majoor Schwarz; te Dordrecht: lid luit.-kolonel Engelhard, plaatsvervanger kapi tein baron Van Wassenaer van St.-Pancras. Aan de in dezen winter door de hootd, Officieren van het 4de regiment infanterie- onder leiding van den kolonel Duyker, te houden tactische oefeningen op de kaart zal ook worden deelgenomen door de kapiteins Franqois en Verff, van het 2de regiment veld-artillerie, en de ritmeesters Tilanus en baron Van Boocop, van het 3de regiment huzaren. Onder het voorzitterschap van den minis ter van oorlog heeft zich een commissie ge vormd, waarin o. a. zitting nemen de luitenant- generaals Kool, chef van den generalen staf, Moorrees, inspecteur der artillerie, en Van Kesteren, inspecteur van de infanterie, be nevens veel andere opper- en hoofdofficieren, die aan de plaatselijke- en garnizoens-com- mandanten een schrijven heeft gericht, waarin medewerking wordt verzocht by de oproeping tot deelneming in het aanbieden van eon huldeblijk ook van het leger aan Hare Majesteit de Koningin, door de actief dienende militai ren van het Nederlandeche leger, by gelegen heid van Hoogstderzelver huwelijk met Zjjno Hoogheid Hertog Hendrik van Mecklenburg- Schwerin. De commissie heeft zich vergewist of Hare Majesteit de Koningin zoodanig huldeblijk wenscht te aanvaarden. Aangezien het deelnemen zoo weinig be- zwarond mogelijk moet worden gemaakt, opdat algemeene deelneming worde ver kregen, is door die commissie voorgesteld om te doen bijdragen, door de officieren yIO#0 deel van het hun jaarljjks toekomend trakte ment en voor wat de militairen beneden den officiersrang betreft, op f 0.50 voor hen, die een hoogeron graad bekleeden dan dien van sergeant-majoor, op f 0.25 voor de overige onder-officieren, op f 0.10 voor de korporaals en op f 0.025 voor de militairen beneden den graad van korporaal. Zij is dan ook van oordeel, dat hierdoor een huldeblijk zal kunnen worden aangeboden, Hoogstdezelve en ook het leger waardig. Mot het doel om de algemeene deelneming te vragen ook van de Kon. Ned. Marine in den meest uitgebrelden zin, tot het aanbieden van een huldeblijk aan H. M. de Koningin by gelegenheid van H. D. huweiyk, heeft zich een commissie gevormd, waarvan de minister van marine het eerevoorzitterschap heeft aan vaard. H. M. de Koningin betuigde eveneens reeds groote erkenteiykheid en waardeérmg met het voornemen ook dezer commissie. By directeuren van Teyler's genootschap te Haarlem zyn geen antwoorden ingekomen op de in het jaar 1898 uitgeschreven prys- vraag„Tot welke uitkomsten leidt een streng methodisch historisch onderzoek ten opzichto van het leven en de leer van Jezus?" Door directeuren van Teyler's stichting en de leden van Teyler's Godgeleerd genootschap wordt als nieuwe prysvraag uitgeschreven voor den tyd van twee jaren, zoodat de ant woorden worden ingewacht vóór 1 Januari 1903: „Het genootschap verlangt een ont lading der verschillende beteekenissen, welke aan hot woord „moraal" gohecht zy'n inde zede- kundige geschriften van vroegeren en lateren tyd, alsmede oen aanwyzing van het verband, dat tusschen die opvattingen bestaat." Vóór 1 Januari 1902 worden de antwoorden ingewacht op de reeds ten vorigen jare uit geschreven prysvraag betreffende: „Een onderzoek naar samenstelling en her komst van het vierde Evangelie. De kapt. jhr. G. A. A. Alting von Geusau, van hot 6de reg. inf., wordt overgeplaatst by den gen. staf; de uit West-Indiè teruggekeerde majoor der inf. J. S. Wemas wordt ingedeeld by het 2de regt. inf. te 's-Hertogenbosch. De luit.-kol. G. N. De Wendt, van het 8ste regt. inf. te Arnhem, zal binnenkort den dienst met pensioen verlaten. De luitenants ter zee der 2de klasse H. P. A. Buysing Damsté, A. Ten Broecke Hoekstra, R. T. Muschart, A. E. Thierens en J. A. Wichers Hoeth en de tweede luit. dor mariniers P. J. J. Michielson worden met 30 November a. s. gedetacheerd in de directie der marine te Amsterdam. Met denzolfden datum worden geplaatst de luitenants ter zee der 2de klasse L. A. Van der Stok on P. J. Lucardie aan boord van Hr. Ms. wachtschip te Willemsoord en de luitenants ter zee der 2de klasse P. H. Galló en J. A. Vink aan boord van Hr. Ms. wacht schip te Hellevoetslui8. Sts.-Ct De Japansche gezant by ons Hof is naar Brussel vertrokken. Hy zal zich ln de helft der volgende maand naar zyn nieuwen post (St.-Petersburg) begeven. Als zaakgelas tigde wordt dan in Den Haag verwacht de heer Yoshida Sakuya, lste secretarie van de Japan sche legatie te Weenen. Voor de loteliDgen uit de gemeente R y n s b u r g zal de Militieraad zitting houden op Dinsdag 11 December a. s., des voormid dags te 10 uren in het Invaliedenhuis te Loidenvoor die uit Noord wykerhout op denzolfden dag des voormiddaga te kwart voor elven. Men meldt ons heden uit 's-Gravenhage De heer Wolmarans, die zich weder minder wel gevoelt, is toch voornemens President Krugor nog te gaan ontmoeten. Hy zal in geen geval voor a. e. Dinsdag vertrekken. De heer Wolmarans verwacht President Kruger niet in Den Haag voor Vrydag of Zaterdag a. s. Het gemengde koor, dat President Kruger by zyn komst alhier een psalm zal toezingen, staat onder leiding van Richard HoL Maandagavond heeft eene bespreking plaats met vertegenwoordigers der vereenigingen, die zich wenschen aan te sluiten by de hulde- betooging by Kruger's komst in de Residentie. Ter benoeming van een hoofd der open bare burgerschool aan de Falokstraat te 's-Gravenhage, zyn voorgedragen: K. Gouds waard, hoofd der Openb. kostelooze school aan de Vyzelstraat; C. W. Valken, idem aan de Lepelstraat: en A. Laban, idem naby de Gedenknaald. In een zeer druk bezochte vergadering van afgevaardigden van een 50-tal kerkbesturen en andere corporatiën en vereenigingen onder voorzitterschap van ds. Jonker, byeengeroepen door de afd. Dordrecht van het Algemeen Nederlandsch Verbond en do Ned. Zuid-Afr. Ver. is gisteravond besloten President Kruger op zyn doorreis door die stad op eenvoudige en harteiyke wyze te huldigon. Do trein zal enkele minuten stilhouden en dan zal namens de op hot perron vertegen woordigde vereenigingen met oen kort woord door ds. Jonker een door den heor Adr. Schotel zeer artistiek bewerkte oorkonde worden overgereikt. Een koor zal by het binnenrydon van den trein het Transvaalsche volkslied zingen on by hetafryden een coupiet van het Wilhelmus. De leerlingen van Gymnasium en H. B.-S. zullen op hun verzoek hierby vertegenwoor digd zyn. Reeds is medegedeeld dat de minister van oorlog maatregelen heeft genomen om oen aantal bohooriyk in de gymnastiek onder legde dienstplichtigen, die in Maart 1901 onder de wapenen moeten komen, met elkander by óón of meer compagnieën in te deelen en dat de bedoeling hiervan is, te onderzoeken in welken tyd deze jongelieden tot goede sol daten c. q. kaderleden te vormen zyn. Thans verneemt men dat het in de bedoeling ligt deze eischen in den vervolge ook to stollen aan de adspiranten voor het reserve kader. Beroepen is by de Geref. Gem. to Bierum ds. Dekker, te Nieuw-Vennep. By de Ned.-Herv. Gom. te Kampen is be roepen ds. G. H. Wag naar, te Leeuwarden. Opgericht is eene VisscherU-Maatschappy te Scheveningen, welke tot naam zal dragen „Credo". De Koninkiyke bewilliging op de statuten zal worden aangevraagd. Aanleiding tot de oprichting was do noodzakeiykheid reeds thans een aanvang te maken met uit breiding der visschersvloot om hiermede bytyda gereed te zyn wanneer binnen weinige jaren de Vi8schershaven zal zyn voltooid. Besloten werd, als meest geschikt model, logger-bomruen uit te rustontot nu toe be staat slechts éón zoodanig schip„De Minister Lely". Doel der Maatschappy is uitsluitend reedery (niet met stoomschepen), geen vischhandel behoudens byzondere omstandigheden. Voor- loopig zal haringvisschery worden uitgeoefend met óón logger-bom. Tot de voltooiing der visschershaven zal men zooveel mogeiyk te Vlaardingen binnenloopen. Het maatschappeiyk kapitaal is groot ƒ100.000, in 100 aandeelen, waarvan uit to geven 21, die voorloopig geplaatst zyn. Yoor de eerste maal zyn commissarissen: Jhr. J. P. Teding Yan Berkhout, te Santpoort (gemeente Yelzen)A. Vroiyk Jaczn., te Sche veningen, en J. R. Du Rieu, te Haarlem. Directeur is de heer J. R. Boerlage te 's-Gra venhage. Het stoomschip „Flensburg," van Batavia naar Amsterdam, passeerde 22 Nov. Kaap del Arml; de „Potsdam," van Rotterdam naar Nieuw-York, passeerde 23 Nov. Wight; de „Prins Frederik Hendrik," van Paramaribo naar Amsterdam, vertrok 23 Nov. van Héivre; de „General" (thuisreis) vertrok 22 Nov. van Marseille; de „Soembawa", van Amsterdam naar Batavia, passeerde 23 Nov. Perim; de „Sommerfeld" vertrok 21 Nov. van Makassar naar Europa. Abben.es (gom. Haarleramormeer). De her haalde verschuiving van zand, enz. in de Ringvaart, veroorzaakt door de groote schom meling van het kanaalwater, door groote 8toombooten, enz. aangebracht, Is oorzaak, dat vooral in het oosteiyk deel van vermeld kanaal ondiepten ontstaan, waardoor soms zwaarbeladen schepen en schuiten aan den grond raken, wat natuuriykerwyze tot strem ming van de scheepvaart en tot oponthoud en schade der schippers aanleiding geeft. Kwam vermeld vastvaren verleden jaar nog by laag water voor, thans geschiedt dit zelfs, nu dit betrekkeiyk hoog staat. Zoo voer nog deze week een beladen schuit met bieten vast vlak by den steiger te Huigsloot. We vernemen, dat men thans by do Nieuwe- Weteringsche brug bezig is met het uitdiepen van hot kanaal. Is vooral 's zomers de Ringvaart do pleisterplaats van menigon visscher, waar hy zyn tevredenheid in het vangen van menigen baars of voren vindt, op heden schynt de hengel voorgoed opgeborgen te zyn, zoodat men vermelde heeren met uitzondering van een enkelen broodvisscher weinig meer aan treft. Te Haarlemmermeer begint men zich al meer en meer op den verbouw van fijne zaden toe te leggen. Groote hoeveelheden spinazie- en bietenzaad zyn afgeleverd en thans zyn uitgestrekte volden met roode- en witte- koolplanten bezet, om hiervan bet volgende jaar zaad te winnen. Het spreekt vanzelf, dat daaronder de verbouw aan graan moet ïyden. Weinig hoort men dan ook van 't getik van den dorschvlegel en ook de dorschmachines hebben dit jaar minder goede zaken gemaakt en Z6er kort gewerkt wat het volgende jaar niet beter zal zyn, daar 't vooruitzicht bestaat om nog meer land voor den bietenbouw alsmede voor fijne zaden in orde te brengen. Alkemade. Door den gemeenteraad is tot gemeente-ontvanger benoemd de heer Joh. Van der Meer JGzn. Bodegrayen. Het Nutsdepartement, alhier, heeft in zyn laatst gehouden huishoudeiyke vergadering tot leden van het hoofdbestuur gekozen de heeren Herman Snyders, te Middelburg, dr. D. Bos, te Winschoten, en dr. M. Straub, te Amsterdam. In dezelfde vergadering werd de heer J. Van der Schenk benoemd als commissaris van de Volks bibliotheek. Hazerswoude. Nieuwe gevallen van diph- theritis hebben zich deze week voorgedaan; ook febris typhoidea doet zich nog voor. Wel is de toestand van het zoo zwaar geteisterde gezin gelukkig vooruitgaande; maar in een ander deel der gemeente ligt een jongeling aan laatstgenoemde ziekte zeer bedenkeiyk. Op Maandag 26 Nov. a. s., des voor middags te elf uren, zal de Raad dezer ge meente vergaderen tot behandeling der vol gende punten: lo. Mededeeling ingekomen stukken. 2o. Verordening, regelende jaar wedden onderwyzers. 3o. Verzoek ontslag onderwyzeres school Dorp. 4o. Benoeming onderwyzeres 6chool Dorp. öo. Verzoek M. Spruyt. 6o. Verzoek D. Keyzer. 7o. Af- en overscliryving gemoente-begrooting 1900. 8o. Diverse verzoeken ontheffing schoolgeld. 9o. Benoeming klokkenist en klokluider. lOo. Sup pletoir kohier schoolgeld. Ilo. Ontheffing hondenbelasting. Uit goede bron vernemen wy, dat de plechtige installatie van den nieuwen burge meester, mr. C. S. Van Dobben de Bruyn, zal plaats hebben a. s. Woensdag, des voor- mfdüags te elf uren, in het Gemeentehuis. Gisteravond hielden alle hoofden van scholen in deze gemeente, zes in getal, ver gadering ten huize van den heer H. Krop, hoofd der openb. school aan den Ryndyk, met het oog op de invoering, of wellicht beter gozegd, op de uitvoering dor Leerplichtwet. Do toestand van het driejarig meisje, dat ton gevolge van een ontploffend stuk steenkool, dat uit den haard sprong, in brand geraakte, wa3 veol ernstiger dan men aan- vankelyk kon vermoeden. Hevige koortsen deden het ergste vreezen; doch thans kan men het gevaar als geweken beschouwen. De doelmatige behandeling van een pleegzuster, die juist mot vacantie in de onmiddeliyke naby- lreid logeerde, en de daarby aansluitende latere hulp van den arts, hebben alleszins gunstig gewerkt, om blyvende nadeeligo govolgen te voorkomen. De fietsrijder, die 1.1. Zondag op den Gomeeneweg door zyn ryden zondor licht een groot ongeval veroorzaakte, is niet, zooals ons eerst werd gemeld, er stilletjes van door gegaan; integendeel, latere berichten luidden, dat de geheel ontstelde wielryder, op verzoek van den bestuurder van het rytuig, uit alle macht naar het dorp is „getrapt" om hulp te halen. De man moet zóó door het geval zyn aangegrepen geweest, dat hy, na zyn boodschap gedaan te hebben, „het vaantje streek" of volgens een moer algemeen gebruikelyke uit drukking „buiten Westen" raakte. De passa giers van de tilbury zyn er, niettegenstaande ze veel koude in hun natte kleederen hebben uitgestaan, goed afgokomon, doch de schade aan de uitrusting van paard en tilbury is aanzienlyk. Katwijk. In do afgeloopen week kwamen 8 bommen alhier Yan de haringvisschery terug met een vangst van 140, 205, 210, 270,285, 300, 320 en 390 kantjes; deze week waren de pry zen iets sty ver dan de vorige week en werd voor volle f 12.75 per kantje bedongen. Sommige vaartuigen staken reeds het bedryf en worden woder op den duinreep ter berging getrokken. Noordwjjk. Gisteravond had in hot „Hof van Holland" de aangekondigde lezing van den heer W. J. Van Wagtendonk, chef der afdeeling Volkstelling te Arasterdam, over de Ambachtsgilden plaats. De Voorzitter dor afdeeling Noordwyk van de Algemeene Yereemging tot bevordering van Fabrieks- on Handwerksnyverheid in Nederland, de heer E. De Groot, opende de byeenkomst met een woord van welkom aan den spreker en de in flinken getale opgekomen leden en genoodigden en gaf daarna terstond het woord aan den heer Van Wagtendonk. Ons bestek laat niet toe een meer dan algemeen overzicht te geven van deze doorwrochte, degelyke studie over de geschiedenis van het Gildonwezen. Een groot stuk sociale historie ging in soms breede, vaak ook fijne trekken ons geestesoog voorby, on niot weer te geven is de spanning, waarin ons deze interessante voordracht ge boeid hield, die zoowel door keurigheid van taal als sieriyke voordracht uitmuntte. De oorsprong der gilden verliest zich in het grys verleden. Reeds by de Romeinen en de Ger manen treffen we vereenigingen van dien aard aan, ze verdwynen weer in de eerste helft der Middeleeuwen om later te herryzon en langzamerhand overal Ingang te vinden, tot ze in de 14de eeuw in de meest bekende landen van ons werelddeel nergens meer gemist worden. Had de oorspronkeiyke instel ling een offeren aan de goden ten doel, later richtte zich, met behoud der offergilden, die zich toen met het beoefenen van liefde werken bezighielden de beweging tegen den adel, totdat Karei de Groote in een zyner capitulariën daar een eiDde aan maakte. De zoogenaamde schutsgilden, waartoe de ambachtsgilden behoorden, weer verdeeld in kooplieden-, ambachts- en arbeidersgilden, zouden echter meer het onderwerp der lezing zyn, meer byzonder de ambachtsgilden in ergeren zin. Deze hadden en bepaalden hun eigen organisatiën, later kwamen zy onder de jurisdictie hunner landsheeren en der stedelyke regeeringen, waarby niet vergeten moet worden dat de opkomst der steden voor een groot deel aan de gilden te danken is. Voortvloeiende uit dit verband, belastten zich de gilden met de verdediging der steden, met het handhaven van ordo en rust, het verleenen van hulp by brandgevaar enz. Bestond hierin de militaire strekking dezer corporatiën, als politiek traden zy op, waar zy grooten invloed verkregen op de regeering der steden. Die invloed was vaak zoo groot, dat de edelen, wilden zy niet alle gezag verliezen, zich als leden in de gilden lieten opnemen en er het gewaad enz. van droegen. Ieder gilde had gowooniyk zyn eigen kerk of minstens kapel ln een kerk, waarin de beeltenis van den patroon-heilige op banior of glasraam of gebeeldhouwd te vinden was. Hier wydde de spreker eenigo woorden aan de blazoenen en kenteekenen der onderschei- den gilden. De gilden als industrieele vereeni gingen echter werden meer uitvoerig behan deld: het leerlingen- en gezellenstelsel, het afleggen van proeven of vervaardigen van proefstukken, op welke voorwaarden men in de gilden kon worden opgenomen enz. Het bestuur bestond uit een doken en twee of meer overliedenook de gildeknecht had een omvangryken post. Verderdoch de overvloed van stof dwingt ons tot onkel aanstippen: de feest- maaltyden, waarby we een interessant kykj* kregen op de eet- en drinkgewoonten dier dagen, drinkbekers en drinkhorens, de verga derlokalen, enz. enz. alle belangwekkende byzonderheden passeerden de revue, waarby we telkens stuitten op het oude gezegde (of liever de oude gedachte, die by ons op kwam): alles schort dageioesenl Werkstakingen, geschillen over arbeidsloon en arbeidsduur, vakorganisatie dat alles kende men in de dagen der gilden even goed als in de onze. Het goed, dat de gilden gesticht hebben ze werden, geiyk men weet, met wortel en tak uitgeroeid door de Fransche omwenteling, die er niets voor in de plaats gaf byv. de betere verdeeling van den arbeid, door te groote uitbreiding van óón bedryf te beteu gelen, heeft als schaduwzyde het dooden van alle eigen initiatief, waardoor bekwame gees ten in hun hoogere vlucht belemmerd werden. Dit dor geraamte moge volstaan om een denkbeeld aan te brengea van wat we gister avond te genieten kregen, zoodat het luide applaus, onderstreept door een dankend woord van den voorzitter, in hooge mate verdiend was. Na afloop was er gelegenheid een groot aantal interessante prenten, oude teekeningen, keuren en bescheiden, op dit onderwerp be trekking hebbende, te bezichtigen. NoordwijkerhouC Men kan hier geen mensch ontmoeten of 't is: „'t Hooft nogal gespookt van de week, hè?" Nu, dat heeft het. t Begon Zondag-avond al. Iemand uit Boskoop werd in de buurt van Sixenburg „afgedroogd'* en een andere *an hier ontging op den Ifcetgyzerweg waarschynlyk een zelfde 'lot, door zich van een paar vrienden to doen begeleiden. Dinsdagavond omstreeks 11 uren werden by P. Heemskerk Jr., W. Wittenaar en de wed. Wesseling, allen in do kom van het dorp, ruiten ingeworpen. Woensdagavond omstreeks halfzeven werd een schot met hagel, waarschynlyk uit een geweer, gelost op een telegrambesteller op den weg tusschen hier en Noordwyk, waarover de benchtgevor uit Noordwyk al een on ander meedeelde. Het jongemonsch, aangeduid met de initialen J. N., behoort echter met onder wat men noemt „oude bokenden der justitie". Dit kan eigenlijk met eens worden gezegd van hem, die verdacht wordt, de hoogst afkeurens waardige daad te hebben gepleegd. Het jonge- mensch lootte het vor;g jaar voor do militie. Denzelfden avond werd door zekeren Bakker een paardentuig ontvreemd by mej. do wed. H. Pennings, wat, naar we vernamen, by toe val werd ontdekt door een „onbezoldigde", die by kennissen oen partijtje ging by wonen, Donderdagavond werd weder een schot hagel gelost tusschen hier en Noordwyk, nu op een wagen, waarvan het paard, dat er voor ge spannon was, een oogenblik er van door ging. Wy vernamen, dat de wagen de sporen draagt, maar do voorman Huip Koster bleef ongedeerd. Vrydagavond, omstreeks halfolf, terwyl we dit schryvon, valt er weer een schot, maar hot doel en slachtoffer zal nu wol een haasje zyn, want de lucht is vry helder en een stroopor kan hot al gauw zien. Men begrypt uit een en ander, hoe druk onze politie hot had, en nu was er niet eens een publieke verkooping of een lek in de rioleoring by.

Leidsch Dagblad | 1900 | | pagina 1