12501 'rijjcïag 33 I^i oveiï A0. 1900 jouraat wordt dagelijks, met uitzondering van §on- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Leiden, 23 November. K PRIJS DEZER COURANT; Voor Leiden per 8 maanden, i i i i i l i i 1.10. Buiten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd tgn 1.30.' Franco per post i 3 J t t t i I i t t LM.' PRUS DER ADVERTENTIËN: Van 1 8 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17 j. - Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het lncasseeren buiten de stad wordt f 0.05 berekend. In zyn derde en vierde voordracht in het Volkshuis over de Criminaliteit der Jeugd behandelde Mr. Boissevain de bereids door de Tweede Kamer aangenomen vier wetsont werpen, waarvan hot eerste is een wijziging en aanvulling van de vaderlijke macht en de voogdij, het tweede bepalingen bevat betref- fende de wettiging van natuurlijke kindoren en onderzoek naar het vaderschap toelaat, het derde handelt over straffen en strafwet- geving voor jeugdige personen, het vierde de beginselen bevat, die ten grondslag liggen aan deze gansche nieuwe regeling. "Worden deze ontwerpen wet, dan staan wy voor een geheel andere berechting van jeugdige mis- I dadigers en deugnieten. Dat ontzetting uit de ouderlijke macht vol gens de nieuwe wet niet beschouwd wordt als straf voor de ouders, maar als bescher- mingsmaatregel voor het kind, bewijst reeds van welk beginsel deze nieuwe regeling uit gaat. Bescherming van het kind tegen onbe- voegde of misdadige ouders is dubbel noodig i en de regeering rekent op de hulp van par- tlculiere inrichtingen bij de dwangopvoeding. Een geheel nieuwe instelling, door de nieuwe 1 wet in het leven geroepen, is de Voogdijraad, "uit juristen en leeken, mannen en vrouwen bestaande, een controleerend lichaam, dat in alle moeilijke gevallen van voogdij of ontzet- j ting van de ouderlijke macht voor het kind zal opkomen, dat tevens tot vraagbaak zal kunnen dienen voor wie zich liet lot dier kinderen aantrekt. De bestraffings- en opvoe- dingsmiddelen: plaatsing in tuchtscholen, geld boete, berisping, werden toegelicht en be oordeeld. Bij de (nog te bouwen) tuchtscholen stond ©preker lang stil. Eveneens by de verhouding tusschon den Staat en de particuliere vereoni- gingen waaraan de Staat kinderen toevertrouwt. Daar do Staat verantwoordelijk blijft, stelt hij 1 voorwaarden aan de particuliere gestichten en vereeniglngen, die zich met de verzorging van tot dwangopvoeding veroordeelde minderjarigen belasten. De door den Staat gestelde voorwaarden betreffen de gezondheid, de zedelijkheid, het schoolonderwijs en het vakonderricht. Een Inrichting die zich niet aan de te stollen eischen onderwerpt, ziet zich geen kindoren toever trouwd. De Staat betaalt subsidie. H(j verleent tevens aan erkende particuliere gestichten of vereenigingen het recht z()n lastigste indivi duen te plaatsen in rijksopvoedingsgestichten. In verband hiermede zal noodig zijn de op richting van een „quartier do discipline", oen aparte inrichting voor de moe3t verdorven elementen. Dat zieke en achterlijke kinderen in inrich tingen, waar zy thuishooren, op verantwoorde lijkheid van den Staat verpleegd worden, spreekt vanzelf. Afgaande op wat in Engeland na de vóór jaren geregelde dwangopvoeding geschied is, mag men verwachten, dat ook hier een steeds grooter verscheidenheid zal ontstaan van particuliere inrichtingen, die zich ten doel stellen, de verzorging van verwaar loosde of misdadige kinderen. Déér heeft men naast inrichtingen voor 700 joDgens, huizen waar slechts 15 of 20 joDgens of meisjes te gelijk worden opgevoed en daar tusschen een eindelooze verscheidenheid; aan deze alle vertrouwt de Staat kinderen toe. Deze verscheidenheid levert een groot voor deel. Dat de dwangopvoeding duren zal tot aan het 21sto jaar, d. w. z. tot aan de meerder jarigheid van den veroordeelde, heeft onder meer dit groote voorrecht, dat kwaadwillige ouders noch het recht hebben beslag te leggen op de uitgaanskas van hun kind, noch het kunnen dwingen tot slechte handelingen. De mogelijkheid van voorwaardelijk ontslag uit een inrichting, tijdelijke of blijvende plaat sing in een dienst bijv. wordt medoby de nieuwe regeling toegestaan. In allo opzichten zal dus do nieuwe toestand ten goede komen aan de categorieën van minderjarigen, waar voor hy wordt in het leven geroepen. De volgende, tevens de laatste maal zal mr. Bois sevain de wyziging in de strafrechtspleging voor minderjarigen bespreken. De Yryzinnige Kiesvereeniging stelde gisteravond tot candidaat voor het lidmaat schap van den gemeenteraad in het tweede district (vacature wyien prof. dr. Siogenbeek van Heukelom) den heer A. J. Witmans Mzn., deurwaarder by 's Ryks directe belastingen, met 42 stommen, tegen 40, uitgebracht op den heer H. Paul, civiel-ingenieur, lid van de Provinciale Staten en door de vereeniging .Vooruitgang" gecandideerd. De K-K. Kiesvereeniging stelde den heer P. J. Mulder, boek- en steendrukker, die ook door de Anti revolutionaire Kiesvereeniging candidaat is gesteld. Men deelt ons mede: Door de Kies vereeniging „Geloof en Beiydenis" en de ver- eeniging van kerkeraadsleden en gemachtigden zal hedenavond om acht uren in de Zaal Noordeinde een gecombineerde vergadering gehouden worden. Het te behandelen onder werp zal eyn: Al of niet voortbestaan van het Kiescollege. Heden slaagde voor het examen lager onderwijs handteekenen en perspectief mejuf frouw L. Westdyk, leerlinge van den heer W. J. Lampe, alhier. Door den kolonel, commandant van het 4de regiment infanterie, zQa bevorderd tot muzikant J. H. A Hazes en G. W. Van Volzen, thans muzikant-titulair, en tot muzikant-titulair vde geëmployeerde by het muziekkorps J. K. Van den Burgh. De zitting van den Militieraad zal voor de gemeente Valkenburg gehouden worden te Leiden in het Invalidenhuis op Dinsdag 11 December, des voormiddags te kwart over tienen. Beroepen Is by de Ned.-Herv. Gem. te Graft (toezegging) de heer H. A J. Van Wyhe, cand. te Voorhout. Bedankt is voor het beroep naar de Geref. Gem. te Werkendam door ds. J. H. Donner J.Hzn,, te Nieuwdorp. Met zekerheid kan worden medegedeeld, dat hst Huis ten Bosch niet zal worden ingericht tot verbiyf van Hertog Hendrik of andere vorsteiyke personen. Uit Mecklenburg wordt gemeld, dat Hertog Hendrik viytig bezig is met het beoefenen der Nederlandsche taal naar de Berlitz-mothode. Tot vierde lid van het Internationaal Hof van Arbitrage heeft Frankryk aange wezen den heer De Laboulay, oud-ambassadeur. Mr. W. Van Basten Batenburg, lid der Tweede Kamer, zal zich voor eenige maanden naar het Zuiden begeven tot herstel van gezondheid. R Te Haarlem is tot rector van het gym nasium benoemd dr. A. H. Garrer. Mevrouw Waszklewicz-Van Schilfgaarde heeft het volgende telegram gezonden aan Paul Kruger: „Prosident Kruger, Marseille. Bestuur Nederlandsche Vrouwenbond Interna tionale Ontwapening brengt U eerbiedige hulde, hoopt Gods zegen op verderen tocht." De „Gelderland" heeft biykens heden te 's-Gravenhage ontvangen officieel bericht gisteravond om halfzes de reede van Marseille verlaten met bestemming naar Algiers vóór haar terugreis naar Oost-Indië. De gezant mr. Ruyssenaers, secretaris generaal van het Departement Yan Buiten- landsche Zaken, vertrok heden voor familie aangelegenheden eenige dagen naar Parys, In de naam- en ranglijst van hot corps diplomatique te '6-Gravenhago staan geiyk tot dusverre de gezant en de secretarissen van de Z.-A. Republiek vermeld. Ruim 80 Nederlandsche inzenders op de Wereldtentoonstelling te Parys bieden 15 Dec. in het hotel „Den Ouden Doelen" te's-Graven hage een banket aan, aan den commissaris- generaal mr. baron Michiels van Verduynon, den oud-commissaris-generaal, minister Cromer, en de leden der centrale commissie. In de onder voorzitterschap van den Minister van Buitenlandsche Zaken gehouden vergadering van den Raad van Administratie voor het Arbitrage-Hof, is tot eersten secre taris van het Internationaal Bureau van dat Hof benoemd jhr. mr. J. J. Rochussen, com mies by het Departement van Buitenl. Zaken. Men schryft nader uit Zeist aan het „Utr. Dgbl." als aanvulling op het gisteren door ons medegedeelde: By de Dinsdag door den Raad dezer ge meente gehouden benoeming van een gemeente geneesheer heeft zich hot volgende voorgedaan: Op de aanbeveling kwamen voor: lo. dr. A. J. Van Walsem, te Rynsburg, en 2o. S. Bendien, arts te Amsterdam. By de gehouden stemming, waaraan 12 leden deelnamen, kwamen dertien briefjes uit de bus. De heer Van Walsem verkreeg 7 st.de heer Bendien 4 st. en de heer W. A. Stark 1 stom, torwyi 1 briefje in blanco was. Door de vergadering werd aangenomen, dat het verschil tusschen de in do bus ge vonden briefjes en het aantal stemmende leden van invloed heeft kunnen zijn op de door den heer Van Walsem verkregen meer derheid, omdat in zulke gevallen het te veel gevonden briefje behoort te worden afgetrokken, zoowel van het geheele aantal ingeleverde stombriefjes, als van dat der op elk der candidaten uitgebrachte stemmen, zoodat de uitslag zou zyn, dat van de 12 st. 6 op den heer Van Walsem waren uitgebracht, en dus do volstrekte meerderheid niet verkregen zou zyn. Op grond daarvan werd overgegaan tot een tweede vrye stemmingdaarby verkreeg de heer Van Walsem 6 st., de heer Bendien 5, en de heer Stark 1 stem. Nog geen vol- strekto meerderheid verkregen zynde, werd een herstemming gehouden tusschen de heeren v. W. en B., waarby eerstgenoemde 5 en laatetgenoemde 6 stemmen bekwam. De heer Bendien werd dan als benoemd ge proclameerd. Na de vergadering komt de burgemeester tot de overtuiging, dat de benoeming onwet tig is, en dat z. i. de heer Van Walsem by de eerste stemming de volstrekte meerder heid verkregen heeft en dus als benoemd ge proclameerd had moeten zyn; volgens de al gemeen gevestigde leer, moet in een geval, als zich hier heeft voorgedaan, het te veel in de bus gevonden briefje niet worden afge trokken van alle ingeleverde briefjes, maar van het getal der uitgebrachte geldige stem men en van dat, op elk der candidaten uitge bracht. Volgens deze opvatting zouden dus 11 stemmen zyn uitgebracht, waarvan de heer Van Walsem er 6 bekwam, dus juist de volstrekte meerderheid. Immers, 2 gevallen zyn mogeiyk. Het meest waarschyniyko geval is, dat een raadslid by vergissing twee briefjes, één inge vuld en één blanco, heeft ingeleverd. Dan zou het te veel gevonden briefje geen invloed op den uitslag hebben gehad en de heer Van Walsem recht hebben op de 7 op hem uitge brachte stemmen, dus van de 12 stemmen de volstrekte meerderheid verkregen hebben. Het tweede, ook mogeiyke, maar minder waar- schyniyke geval is, dat één lid in blanco heeft gestemd en een ander üd twee ingevulde briefjes heeft ingeleverd, dan kan die tweede stem invloed hebben gehad op de stemming, en zou, om dien invloed te keeren, in de veronderstelling, dat die te veel uitgebrachte stem den heer Van Walsem was ten goede gekomen, een stem van zyn aantal moeten worden afgetrokken. De heer v. W. zou dus in dat geval slechts recht hebben op 6 stemmen, maar dan moest die ton onrechte uitgebrachte ook worden afgetrokken van het geheele aan tal uitgebrachte stemmen, en dat getal dus tot 11 moeten worden teruggebracht. Ook in dit geval zou de heer v. Walsem dus de vol strekte meerderheid hebben verkregen. Op grond hiervan heeft de burgemeester heden een spoedeischende vergadering belegd, om den Raad gelegenheid te geven zyn onwettig besluit van gisteren in te trekken. Het voorstel daartoe werd echter met 8 tegen 2 stemmen verworpen, waarna de voorzitter verklaarde art. 70, al. 2 der Gemeentewet te zullen toepassen en het benoemingsbesluit niet te zullen uitvoeren, maar ter vernieti ging aan H, M. de Koningin te zullen voor dragen. Het dagblad „De Telegraaf" heeft, geiyk gemeld, met het oog op de feesten ter ge legenheid van het huweiyk van H. M. de Koningin, een prysvrc^T uitgeschreven voor een populair lied, „dat zal moeten vervangen de onmogeiyko deunen, waartoe nu een biy- geestig gestemde menigte gewoon is haar toevlucht te nemen." De prysvraag is tweeledig; f 500 worden beschikbaar gesteld voor hem, die naar het oordeel eenor jury hot best geslaagde lied inzendt, en een zelfde bedrag zal de eompo- nist ontvangen, die, mede naar het oordeel eener jury, den tekst op zoodanige muziek brengt, dat het liod spoedig populair wordt. De beoordeeling dor ingekomen letterkundige bydragon zal plaats hebben door eon jury, be staande uit de heeren prof. dr. Jan Ten Brink, te Leiden; mr. M. G. L. Van Loghem (Fiore della Neve), te Amsterdam, en J. Stamperius, voorzitter van de „Vereeniging tot Verbete ring van den Volkszang", te Amsterdam; de beoordeeling dor ingekomen muzikale bydragen door een jury, bestaande uit de heeren Ant. Averkamp, te Amsterdam, C. A. Heinze, te Muiderbor#, en mr. H. Viotta, te 's-Gravenhage. Ü9 besturen der afdoehngen „Rotterdam" van het Algemeen Nederlandsch Verbond en de Ned. Zuid Afrikaanscho Vereeniging be raadslaagden reeds over de beste wyze om president Krugor by zyn doortocht daar ter stede hulde te bewyzen. Waarschyniyk zal dozo daaiin beslaan, dat de burgery zal worden uitgenoodigd te vlaggen, in het byzonder dat deol hetwelk huizen langs de spooriyn bewoont. Voorts zullon deputaties van alle daar bestaande vereenigingen met banieren en muziek aan het station Delftscho poort worden opgesteld, terwyi namens de burgery door de presidenten der bovengenoemde twee vereenigingen tot den ouden Staatsman het woord zal worden gericht. Het stoomschip „Koningin-Regentes" van Amsterdam naar Batavia, vertrok 22 Nov. van Genua; de „Laertes",van Amsterdam naar Java, vertrok 21 Nov. van Liverpool; de „Salak", van Java naar Rotterdam, passeerde 22 Nov. Sagres; de „Cluden" (Holland-Araerika-iyn) arriveerde 22 Nov. van Newport News te Rotterdam; de „Oengaran", van Rotterdam naar Batavia, passeerde 21 Nov. Suez; do „Potsdam" vertrok 22 Nov. van Rotterdam naar Nieuw-York; de „Zingara", van Newport News naar Amsterdam, is 22 Nov. Bevezier gepasseerd. AnrlanderYCon. Gisteravond traden alhier voor de afdeeling Alfen, Aarlanderveen en Oudshoorn van de Ned. Z.-Afr. Vereeniging op de heeren gebroeders Do Bruyn, beiden Afrikaanders. Nadat in korte trekken door hen het standpunt der Afrikaanders (inwoners der Kaapkolonie) was uiteengezet, werden in een boeiende rede enkele lotgevallen uit den Z.-Afr. oorlog medogedeeld, speciaal het beleg van Kimberley en den slag by Magerfontein betreffende. Beide sprekers werden luide toegejuicht. De afdeeling zond tevens het volgende telegram aan President Kruger: „Afdeeling Alfen, Aarlanderveen en Oudshoorn zendt U met betuiging van harteiyke sympathie haar beste wonschen voor Uw welzyu en het geluk van Uw volk." liillegom. Gisteravond gaf do vereeniging „Voorwaarts", met medewerking van een paar dames, in café „Flora" een uitvoering voor de leden, weike togen een matigep en tiéoprys toegankeiyk gesteld was, om ook de minder gegoeden in de gelegenheid te stellen van het kunstgenot, dat de vereeniging aanbiedt, te kunnen proflteeren. Opgevoerd werden „De orgeldraaier en zyn pleegkind", tooneelspel met zang in vyf bedry ven, gevolgd door eenige komische voordrachten. Zoowel het een als het ander werd op uitstekende wyze uitgevoerd en het is moeilyk to zeggen wat het mooiste was. De voor drachten „Wy komen van 't land", „Een mensch zonder geld", „Door liefde saam- gebracht" vielen zeer in den smaak. De dames W. en J. speelden haar rollen op uitstekende wyze, terwijl de heer en mej. J. biyken gaven een goed talent tot het houden van voor drachten te bezitten. Ook de heer E. wist het gezelschap aangenaam bezig te houden. Gezellig was de avond in hooge mate en de stemming onder spelers en publiek zoo goed als men maar wenschen kan. Na afloop van het programma bleven zeer velen nog een geruime poos byeen, om als vergoeding voor de inspanning van het spelen en toe schouwen eenige aangename uren aan de uitvoering vast te knoopen. De verlofganger J. De Graaf, van het 4de regiment infanterie, van de lichting 1893, is wegens overtreding van art. 134 der militie- wet in werkeiyken dienst opgeroepen op 17 December a. s. Noordwyk. Voor een stampvolle zaal gaf do harmonie-kapel „Crescendo" (directeur de heer Joh. Oostelaar) Woensdagavond in hot „Hof van Holland" haar eerste concert in dit seizoen. Als gewooniyk was de uitvoering keurig en getuigde van degeiyke studie, zoo wel In de nieuwe nummers als in de reed3 bekende. Mocht een enkel minder in den smaak vallen, het geheel voldeed zonder uit zondering wat de uitvoering betreft. Wat meer te roemen by v.: het zangerige in de •ouverture „Mignonnetto" van J. Bouwmann, ons herinnerende aan de bekende Rozen-aria uit de „Martha" van Flotow, of de lieflyke fantaisio uit „La Dame Blanche"? Met uit bundig succes werd het slot- (nieuwe) nummer begroet en toegejuicht, n. 1. de Potpourri populaire (No. van R. Ronaud, wederom een bowy's, dat het publiek bekende volks melodieën gewooniyk hoogor waardeert dan moer gedragen muziek. De uitstekend geslaagde avond werd besloten mot een viertal voordrachten, waarvan „Do Tran8vaalsche boer", door den heer A. Ham op een populaire melodie gezongen, allen meesleepte en volstrekt geen schrille tegen stelling voimde in de „Boeren"-betooging, nu juist eon jaar geleden op een zelfden concertavond. (De andere voordrachten waren getiteld: „Drieske de Scharensiyper", door den heer K. De Bes, „De ontevreden metse laar" door den heer Ci. Duyndam en buiten liet programma „Standaard-kwast" door den heer Bouwmeester). Aan de onvermoeide nasporingen der politie, voorgegaan door den burgemeester van Noordwykerhout, is het gelukt de daders van den laaghartigen aanslag op te sporen en te arresteeren. Het zyn twee jonge mannen, naar wy meen en, reeds oude bekenden der justitie, A. H. en S. N. (belden van Noordwykerhout) genaamd. Beiden hebben bekend, geweer en patronen zyn in beslag genomen, en de eigenlyke schutter, A. H., geboeid naar de gevangenis gevoerd. Het opgegeven motief schynt te zy'n: verre gaande balddadigheid, ln dronkenschap ge pleegd sommigen echter willen er een wraak neming in zien, bedoeld tegen een ander dan het slachtoffer. By nader ingesteld onderzoek is gebleken, dat den getroffene, Louis Mann genaamd, nog een viertal hagelkorrels uit den rug moesten verwyderd worden. Behalve eenige pyn aan de kleine wondjes, ondervindt hy geen nadeelige gevolgen van den aanslag. Noordwyk-uan-Zeo. Op aanstaanden Zon dag des voormiddags zal de inwyding plaats hebben van het vernieuwde kerkgebouw der Nod.-Hervormde Gemeente alhier. Naar wy vernomen, hopen by die gelegenheid als sprekers op te treden ds. Van Walsem, ds. Niorstrasz, van Leiderdorp, en ds. Van Wyngaarden, van Katwyk-aan-Zee. Valkenburg. Daartoe aangezocht door do Provinciale Commissie tot aanbieding vaneen huwelyksgeschenk aan H. M. de Koningin, is door den burgemeester dezer gemeente een vergadering belegd om een plaatselyke sub commissie te vormen. Tot leden ervan werden aangewezen de heeren W. H. Van Oordt, voorzitter, W. Groot, secretaris, J. Sonff, penningmeester, A. Bol Az. Jr., C. Jansen, J. Koek, A. P. M. Van Oordt en J. Van Steyn. Bosloton werd aan de ingezetenen circulaires te zenden, om hen tot deelneming op te wekken, en voorts, om op een nader te be palen dag een rondgang door de gemeente te houden tot inzameling der bydragen, die, naar de Commissie vertrouwt, vele zullen zyn. 'Ier-Aar. In deze gemeente is den 21 sten dezer in den ouderdom van 83 jaren overleden, na een ongesteldheid van enkele dagen, de heer Antonie Job Bocxe, sedert 21 Nov. 1861 ontvanger van deze gemeente. Byna 40 jaren heeft hy alzoo de betrekking van ontvanger bekleed, en getoond een byzondere toewyding voor dat ambt te koesteren. Gedurende de jiren 1851 tot 1861 was hy wethouder. Voorschoten. Maandag 26 November a. s.# 'b avonds te halfacht, zal een openbare Raads vergadering worden gehouden. Daarin zullen de volgende onderwerpen worden behandeld: Ingekomen stukken. Wyziging Begrooting 1901. Crediet-aanvrage aanschaffing rytuig voor ver voer van ïyders aan besmettelyke ziekten. Gratificatie volontair ter secretarie. Rooien van boomen en aanschaffen van nieuwe Kohieren Hoofd. Omslag en Hondenbelasting (suppl.) Zegwaard-Zootormeor. De collecte, onder do godsdienstoefening gehouden voor de alhier gevestigdo Christ, bewaar-, naai- en breischool, heeft opgebracht de som van f 42. Uit do nS toatooo urant". Bij Kon. besluit is pensioen verleend ten laste van den staat aan mr. A W. Hartman, ten bedrage van ƒ3000. Met ingang van 1 Januari, aan G. Kok, te Zieriksee, op z(jn verzoek, eervol ontslag verleend als schoolopziener in het arrondissement Zierikzeo. Aan den kapitein ter zee A. W. F. C. Van Woerden en den kapitein-luitenant ter zee jhr. J. A G. Van der Staal, adjudant en particulier 8eoretaris van H. M. de Koniogin, verlof verleend tut het aannemen der teekenen: eerstgenoemde van ridder 2de klasse in de orde van den Rooden Adelaar, hem geschonken door den Koniüg van Pruisen; laatstgenoemde van ridder 3de klasse der orde van den Leeuw en de Zon, hem geschon ken door den Schach van Pereiö, en van com mandeur der orde van Peter Frederik Lodewijk van Oldenburg, hem geschonken door den gioot- liertog van Oldenburg. Benoemd tot controleur van den waarborg en de belasting der gouden en zilveren werken te Alkmaar, jhr. T. A. M. A. Van Andringa de Kempenaer, commies-stempelaar bjj dat dienstvak te Amsterdam. Benoemd tot inspeoteur der registratie on domeinen van de derde klasse in de 25ste divisio (Roermond), N. A. Vau Konijnenburg, thans ont vanger der registratie en domeinen te IJselmondo. Nadere wijziging der Kieswet. In de afdeelingen der Eerste Kamer vond do houding der Regeering by de indiening en behandeling van het wetsontwerp by ver schillende loden en om verschillende redenen afkeuring zoo wei omdat de Kieswet pas tot stand is gekomen, als om do late indiening en ook wegens do wyze, waarop do Minister zyn ambtgenoolen in het debat heeft ge bracht tot verdediging van zyn eigen hou ding. Men wees er voorts op, dat de gewich tigste bepalingen, waarom het der Regeering, toch allereerst te doen was, verwyderd zyn geworden, terwyl de Twoede Kamer eenige Diet geheel onbelangryke bepalingen in het ontwerp heeft gebracht. Enkele andere leden zagen ln 's Ministers houding meer de gevolgen eener gouverne menteel fout dan van gouvernemonteele zwakheid wegens de toezegging van een technische herziening. Al mocht de houding des Ministers te wenschen hebben gelaten, zy werd toch door deze leden verklaarbaar en in de gegevon omstandigheden nog het meest in 's lands belang geacht. Anderen ontkenden ook, dat de Minister' inconstitutioneel zou hebben gehandeld. Sommigen verheugden zich, dat de poging om, onder den schyn van technische ver beteringen, tot oen groote uitbreiding van het aantal kiezers te geraken, volkomen is mis lukt. Zy constateerden, dat by de behando-' ling voldoende was gebleken, dat zeer velen geen heil zien in het thans reeds weder aan de orde stellen van het Kiesrechtvraagstuk, Dientengevolge bestaat er voorloopig ook niet de minste kans op het tot stand komen van een Grondwetsherziening, waardoor aan den gewonen wetgever de vrye hand zou worden gelaten ten aanzien van het kiesrecht.1 Sommige leden meenden, dat nog verschil-- lende andere werkeiyk technische vorbete*' ringen hadden kunnen worden aangebracht. Missie vau Oost-Mongollë. De zeereerw. pater Henri Raymakers, overste van het missiehuis „Sparrendaal" te Vucht, ontving een brief van den zeereerw. pator L. Van Dyck, provinciaal van Oost-Mongolië, go- dateerd van 25 Sept. De brief geeft «eenige byzonderheden over den marteldood van den eerw. pater Jozef Segers. Na vele versmadingon en folteringen- te hebben doorstaan, word hy den 24sten Juli 1.1. op bevel van den mandaryn van Lan- Ping-Tsien in een kuil geworpen, om lovend te worden begravo i. Toen hy door de aardlaag, die hem reeds bedekte, het hoofd nog wilde oprichten, werd zyn hersenpan met een byi- slag verbryzeld. Zyn lyk werd in de nabyzynde' rivier geworpen. De zeereerw. pater VanDyk voegt or by, dat het verkeer mot de kust uiterst moeilyk biyft, dat het niet mogelyk* Is, dat allo missionarissen aan hun families schryven, daar het niet raadzaam is, don koerier moer brieven mede te geven dan hy- tusschen de vooring van zyn kleed of de zolen zyner schoonen verbergen kan. Dit moge dus de families der missionarissen, die in Oost- Mongolië verbiyvon, geruststellen. Allen, die zich in het zuidoiyk gedeelte van het vicariaat bevonden, hebben zich vert eenigd in de bisschoppelyke residentie vaff Soeng-Shoe-T8oerei Tse. Onder dezen hebbed hun families in Nederland Mgr. A'uols, d( eerw. paters Meyer, Jos. Hoogers, Van Eygen| Spoorenberg, v. Hilst, Uytdewillighen, Kailou De eerw. paters Van Acht, Goosseus e* Jansen, zyn in hun districten van het Noordei gebleven. Verder schryft do zeoreorw. provi#

Leidsch Dagblad | 1900 | | pagina 1