N\ 124-97 Maandag 19 November. A0. 1900 §eze iQourant wordt dagelijks, met uitzondering f van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Feuilleton, DE STERNTHALS. DA&BIiA PRIJS DEZER COURANT* Voor Leidon per 8 maanden; i i i I l-'O- Buiten Leiden, per looper en waar agenten gereetigd zQn 1.80. Franco per post .«liltStitiilt!. *-65. PRIJS DER ADVERTENTIÊN: Van 1—8 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17 j. Orooter» letters naar plaatsruimte. Yoor het incasseeren buiten de stad wordt f 0.05 berekend. Leiden, 19 November. Het studenten-muziekgezelschap „Sempre Crescendo'-' geeft zyn eerste invitatie-concert Tan dit seizoen op Zaterdag 1 December. De 'cemgezins vreemde keuze van den dag „Sempre" 's concerten zyn altyd op Dinsdag of Vrydag geweest wordt gerechtvaardigd door het feit, dat het Utrechtsche Stedelijk Orkest, •waarvan de blaasinatrumenten steeds op „S. C." medewerken, alleen dien dag vry had. Als solisten zullen optreden twee voor Leiden nieuwe krachten: de begaafde jonge violiste xnej. Renée Andriesse, uit Rotterdam, en de in Den Haag zeer gevierde baryton Adolin Ferm in. Het orkest speelt voor de eerste maal een Jugendwerk van Joh. Brahms: „de Serenade op. 11", in Leiden nooit en elders zeer zelden uitgevoerd, een werk, overvloeiende van melodie en jeugdige frischheid; verder de pittoreske i Kleine Suite van G. Bizet: Joux d'Enfants en de in 7 jaren niet door het gezelschap uitgevoerde Freischütz"-ouverture vanWeber, een lievelingswerk van den directeur Gott- .fried Mann. Een zeer interessant concert dus. Wij vestigen de aandacht op de voor dracht, welko vanwege de Nederlandsch- Zuid-Afrikaansche Vereeniging alhier door de heeren gebrs. De Bruyn op Vry dag-a vond a. s. zal gehouden worden. Naar wy vernemen, zijn dezen uit de Kaapkolonie uitgeweken wegens het belangrijke aandeel, door hen aan den oorlog genomon (eon hunner streed mede by Magersfontein en Kimberley), hetgeen zy thans zwaar boeten. Op verscheidene plaatsen hebben z(j reeds uit hun ervaringen allerlei medegedeeld, en zyn daarby door het publiek gevolgd met de belangstelling, welke zy èn door hun lotgevallen èn door hun wyzo van vertellen ongetwijfeld verdienen. Moge ook hier een talryk gehoor van die belangstelling getuigenis afleggen 1 Op de Zaterdag-avond in de Nutszaal ge houden lezing over vegetarisme heeft de heer D. De Clercq, president van denNederl. Vege- tariërsbond, weer eens met de hem eigen spreek vaardigheid op interessante en onderhoudende manier getracht zyn toehoorders te overtuigen van het feit, dat een vegetarische leefwyze alleen goed kan werken; dat de mensch, wat betreft zyn geheelen innoriyken bouw (maag, lengte van het darmkanaal enz.) zoowel als zyn gebit, niet is een carnivoor, maar. een frugivoor (vruchteter). Verder wees spreker op de procentische samenstelling van verschillende voedingsstoffen en op de bereiding er van. Ook wydde spr. eenige oogenblikken aan het zoo voorname kloedingvraagstuk, dat door de meeste personen oen beetje en bagatelle wordt behandeld of uit een geheel verkeerd oogpunt wordt beschouwd. Spr. had ter illustratie van zyn lezing mee gebracht eenige schedels, een stoomkoker, reformkleeding, platen, grahamsbrood (bruin brood) en z.g. sportbeschuit, welke laatste, evenals de onderscheiden soorten brochures, veel werden gekocht. Na de lezing gaf spr. gelegenheid om opmerkingen te doen of vragen te stellen naar aanleiding van het besprokene, van welke gelegenheid door eenige personen dan ook werd gebruik gemaakt. Het auditorium had wel wat talryker kunnen tyn. We 2uUen hopen, dat zy, die door invloeden van buiten (o. a. muziekuitvoering) verhinderd waren, een volgende maal zullen komen. Voor het bouwen van lokalen ton be hoeve van het Museum van Natuurlyke Historie (apiritus-galery) in het Van-der-Werf- park to Leiden, heden to 's-Gravenhage vanwego het Provinciaal Bestuur van Zuid- Holland aanbesteed, was laagsto inschryver de heer Fr. Raaymakers, te Amsterdam, voor f 135,648. De raming bedroeg f 132,500. De Vrijzinnige Kiesvereeniging alhier houdt a. 8. Donderdag-avond een algemeens vergadering, om daarin o. a. over te gaan tot de keuze van een candidaat voor het lidmaat schap vah den Gemeenteraad, Kiesdistrict H, uit de heeren: Dr. H. G. Hagen, dr. G. M. Kruimel, H. Paul en A. J. Witmans Mzn., allen door een voldoend aantal gewone leden schrifteiyk aan den voorzitter opgegeven. Voor een goed bezette zaal trad gister avond in het Leidscho Volkshuis het studenten- mandoline-gezelschap „Lohjarkof' op. Er werd veel aandacht geschonken aan het spel en luide waren de toejuichingen na ieder nommer. In de pauze hield mej. Knappert het publiek op onderhoudende wy'ze bezig met de uitlegging der mandoline, waar en door wie dit instru ment het meest bespeeld wordt, enz. De commissie uit de Prov. Staten van Zuid-Holland, benoemd tot onderzoek der aanvragen van tramverbindlngen van Amster dam— Alfen en LeidenHaarlemmermeer, heeft, geiyk reeds korteiyk gemeld, haar rapport ingediend. De meerderheid der com missie heeft thans voorgesteld, onder krach tige instemming met het standpunt door Ged. Staten ontwikkeld, in zake het hooghouden van het beginsel dat de vaart RynSchie een open vaarwater worden moet, echter onder afwyking van dat praeadvies ter zake van het al of niet subsidieeren van het ont worpen Zuid-Hollandsche tramwegnet in d© Rynstreek, te besluiten aan de aanvragers mede te deelen: lo. Dat zy zich principieel bereid verklaart, onder nader vast te stellen voorwaarden, een renteloos voorschot te verleenen op den in Zuid-Holland gebruikeiykon voet, onder voor behoud: a. Dat de vaststelling in hoofdtrekken van de richting der tramiynen In die provincie, in het byzonder by Leiden, ook wat betreft de overbrugging van waterwegen, geschiede mede ten genoegen der Statenvergadering; b. dat geen naar het oordeel van Ged. Staten dier provincie ingrypende wyzigingen in het tracé der Noord-Hollandsche lynen tot dit net behoorende, worden aangebracht, zonder goedkeuring van dat college, in het byzonder ook, dat de overgangen der Ringvaart van de Haarlemmermeer mede beantwoorden aan de elschen door Ged. Staten van Zuid-Holland te stellen; e. dat de bydragen, door Leiden en Lei- muiden voorwaardelijk toegezegd, vaste worden en de eventueel aan te brengen wyzigingen in het tracé het renteloos voorschot dezer provincie niet zullen verhoogen; d. dat de uitvoering der werken in de pro vinciën Noord- en Zuid-Holland, ten genoegen van Gedop. Staten van Zuid-Holland, geiyk- tydig ondernomen worden. 2o. Dat zy zich de vaststelling van het maximum bedrag van het renteloos voorschot tot nader voorbehoudt. Aan hot op de jongste vergadering van het „Java-Comité" uitgebrachte Jaarverslag is hot volgende ontleend: On verwachten, belangryken, verrassenden steun genoten we van een zendingsvriendin, die ter nagedachtenis van den geliefden vriend en broeder T. M. Looman de opleiding, uit rusting, uitzending, ja zelfs de vestiging van den nieuwen zendeling, voor haar rekening wilde nemen. Zy wist, hoe biyde wyien onze voorzitter was, toen in br. Eggmk, van Leiden, een broeder voor de Battakzendmg gevonden was, met hoeveel toewyding hy, mede met het oog op de aanneming, voorbereidende maatregelen nam, met hoeveel warmte hy de uitzending met al de stoffeiyke uitgaven, daaraan verbonden, in de liefde en het gebed der Christenen had aanbevolen. En toen rypte de gedachte, een monument te stichten ter nagedachtenis van den geliefden overledene; een monument, thans in flguurlyken zin, waarvan de zegenryke gevolgen nog zullen worden gezien, wannoer alle stoffelyke gedonk- teekenen in puin zullen gevallen zyn. Br. Eggink kon, na veel arbeid, zich voor bereiden op het vertrek. Den I2den September trad hy in het huweiyk met mej. W. M. Van Dyi, den llden October werd de zendeling in de Koepelkerk te Amsterdam afgevaardigd en 20 October vertrok het jonge paar naar Genua, van waar de „Prinses Sophie" den 25sten dier maand de reis naar het Oosten aanvaardde. Thans klieft genoemde 6toamer waarschyniyk reeds de golven van den Indischen Oceaan, en richt hy koers naar Padang, van waar onze reizigers met de paketboot naar Siboga zullen vertrekken om verder over land hun bestemming, Angkola, te bereiken. Aan den uitzet vau br. en zr. Eggink werkten verschillende zusterskransen krachtig mede, terwyi mevr. J. P. Eseer weder op zoo ver rassende wyze hulp bood. Het bostuur betuigt, ook namens den zendeling en zyn echtgenoot©, harteiyk dank voor de zeer gewaardeerde medewerking. Br. Eggink zal zich vestigen te Pargarootan, 12 paal of 8 uur van den poet Oeta Rimbaroe gelegen, De zitting van den Militieraad voor de gemeente Oegstgeest zal plaats hebben te Leiden in het Invalidenhuis op Maandag 10 December a. s.f 'a voormiddags te elf uren voor de gemeente Oudshoorn op Don derdag 13 Dec., des voorm. te 1 ls/fc uur. Z. D. H. de Bisscllop van Haarlem heeft benoemd tot leeraar aan het Seminarie Hage- veld den weleerw. heer G. Yan den Boogaard, kapelaan te Oegstgeeet. De 208te jyst van de 22ste Jaarcollecte voor de scholen met den By bel in „De Standaard" vermeldt o. m.Rynsburg met Valkenburg, met ƒ231.46; Wassenaar met f 838.20*. Wegens het overly den van een vriendin der „Unie" te Wassennaar werd de gewone gift van f 200 niet ontvangen. HH. MM. de Koningin en de Koningin- Moeder woonden gistervoormiddag in de Kloosterkerk te 's-Gravenbage de godsdienst oefening by, onder gehoor van ds. Weiter. De Spaansche gezant by ons Hof is van buitonlandsch verlof in de residentie terug gekeerd. Jhr. mr. D. Van Fooreest, kantonrechter te Schagen, hoeft tegen 1 Januari eervol ontslag uit zyn betrekking aangevraagd. Voor de bereden officieren van alle wapens is thans de z.g. wyde rybroek vervallen en vervangen door een collant rybroek van ge keperd laken. Tevens is bepaald, dat de wyde rybroek door de bezitters nog gedurende een jaar mag worden afgedragen. Van Nymegen vertrok Zaterdag een detachement der Koloniale Reserve, sterk 2 officieren en 100 onderofficieren, korporaals en minderen, naar Rotterdam, om van daar per stoomschip „Sindoro" naar Indië te ver trekken. Het detachement staat onder com mando van den kapitein dor infanterie H. A. Van Lookhorst, terwyi als medegeleider optreedt de 2de-luitenant der infanterie W. H. Casaa. Door de heeren H. F. Bultman, als voor zitter, en mr. A. Ferf, als secretaris, uit makende het dageiyksch bestuur van het Nederlandsch Landbouwcomité, is aan de Tweede Kamer een adres ingediend ter zake van den op de Staatsbegrooting voor 1901 aangebrachten nieuwen post voor een inspec teur van den landbouw. Het wil adressanten voorkomen, dat door bet benoemen van een ambtenaar gesteld, dat zulk een omnis homo bestond de land- bouwvertegenwoordiging zoowel de bestaande als een nieuwe op den achtergrond zal geraken. Zy veroorloven zich de meening uit te spreken, dat de krachten, waarover het comité kan beschikken, met de ter-zyde-stelling ver dienen, welke uit het voorstel der regeering spreekt, en betwyfelen of het algemeen land bouwbelang er door wordt bevorderd. Zy meenen daarom hun waarschuwende stem te moeten laten hooren tegen de aan stelling van een dergeiyk adviseerend ambte naar en geven dor Kamer in overweging, den bedoelden post te verwerpen. De voortgezette onderhandelingen met verschillende voorname hotels te 's-Graven- li.ige omtrent de huisvesting van vorstelyke personen of leden van hun gevolg tegen den tyd van het huweiyk van H. M. de Koningin geven eenige aanwijzing omtrent den vermoe- deiyken datum van die heugiyke gebeurtenis. Een Dondordag zal voor de huwelyksvol- trekking worden aangewezen. Indien nu de geruchten bevestigd worden, dat de plechtigheid tusschen 28 Januari en 4 Februari zal plaats hebben, dan zou Donder dag 31 Januari daarvoor gekozen zyn. De vreemde vorston en vorstinnen kunnen tegen des Maandags te voren verwacht worden, om Vrydag daaraanvolgende te vertrekken. Tot directrice aan de middelbare school voor meisjes Heerengracht te Amsterdam is met ingang van 1 Jan. a. s, benoemd mej. W. 0. Boissevain, leerares aan die school. Het geschenk, uit Nymegon, aan den commandant der „Gelderland", baron Sweerts de Landas Wyborgh, aan te bieden, zal zyn een groot portret van President Kruger, in massief eiken lyst, met de volgende inscriptie „Aan den commandant J. H. L. J. baron Sweerts de Landas Wyborgh, geboren te Nymegen den 6den Febr. 1851, by de landing van President Kruger te Marseille, voor Hr. Ma. pantserdekschip „Gelderland" aangeboden door ingezetenen van Nymegen, 21 Nov. 1900." Het ligt in den aard der zaak, dat op 21 November dit geschenk Diet gereed kan zyn, doch er zal met bekwamen spoed aan worden gewerkt, opdat men het per eerste mailboot naar Port-Said of een verderop gelegen haven kunne zenden. Het geschenk, bestemd om op de „Gelderland" te worden opgehangen, zal vergezeld gaan van een klein portret van President Kruger en een calligraphisch uitge voerde opdracht, met het Nymeegsche wapen in kleuren, bestemd voor commandant Sweerts. De burgemeester van Arnhem, baron E. O. Sweerts de Landas Wyborgh zou zich heden naar Marseille begeven, om tegenwoordig te zyn by de aankomst van Hr. Ms. „Gelderland", over welken oorlogsbodem zyn broeder het commando voert. Ook andere familieleden zyn derwaarts getogen. Zaterdagavond kwam te Vlissingen van Duitschland aan de hertog van Connaught, die met de aansluitende nachtboot „Koningin Wilhelmlna", der Maatschappy Zeeland, zyn reis naar Queenboro resp. Londen vervolgde. Prof. dr. A. G. Van Hamel, te Groningen, is uitgenoodigd om by de komst van President Kruger to Marseille als tolk te fungeeren en heeft deze uitnoodiging aangenomen. Naar men aan de „Arnh. Ct." verzekert, zal de Memorie van Antwoord met gewyzigd wetsontwerp op de arbeids- en rusttyden de Tweede Kamer vooreerst nog niet bereiken. De heer Veltman, oud-acteur, zal, ondanks zyn hooge jaren van in de tachtig, wedor voor een enkelen avond het tooneel van den Stadsschouwburg te Amsterdam betreden. Het zal zyn voor een liefdadig doel, ten bate van invalide toonoelisten, weduwen en weezon der maat8chappy Apollo". Veltman zal dan, 13 December a. s., een zyner oude rollen vervullen, hetzy in „Nelly", hetzy in Van Lonnep's „Een Amsterdamsche Jongen". Tusschen deze twee stukken valt zyn keus. Nv. d. D.) Hr. Ms. instructieschip „Nautilus," onder bevel van den kapitoin-luitonant ter zee B. Brutel de la Rivière, is 16 dezer te Santa- Cruz de Tenenffe aangekomen. Schout-by-nacht W. J. P. Van Waning, directeur en commandant der marine te Hellevoetslul8, inspecteerde Vrydag te Rot terdam het aldaar gebouwde flotillevaartuig Assahan" dat, behoudens onvoorziene omstan- j digheden, ovor eenige dagen zee kiest met1 bestemming naar Oost-Indiö. Etat-major van dien bodem: de luit. ter zee 1st© kl. F. E. baron Mulert, commandant; de luita. ter zeo 2de kl. F. Van Wageningen (oudste officier), R. W. Hartman en A. N. Van Santen, en off. van gez. 2de kl. H. O. O. Bloemlnk en de off van adm. 2de ki. T. Akkerman. Chef van het machinokamerpersoneel is de hoofd- mach. lste kl. J. W. Kapteyn. 4 Hot stoomschip „Sindoro" vertrok 17 Nov. van Rotterdam naar Java; de „Koning Willem II", van Batavia naar Amsterdam, vertrok 17 Nov. van Port-Said; de Laertes", j van Amsterdam naar Java, arriveerde 17 Nov»- te Liverpool; de „Prinses Sophie", van Am sterdam naar Batavia, arriveerde 18 Nov. te Padang; de „8oembawa", van Amsterdam naar Batavia, vertrok 18 Nov. van Suez. Boskoop. Het nieuwe kerkgebouw der Chr. Geref. Gom. werd tot den dienst ingewyd met eon rede van dr. Van Lingen, docent aan de theologische schooi te Ryswyk, naar aan- j leiding van Ezechiël 43 v. 12: „Dit is do wet des huizes". De plaatseiyke schoolcommissie koos met algemeene stemmen tot haar secretaris den heer Konings, ambtenaar ter secretarie. Hazerswoude. Tot voorzitter van den Rynenöurgerp older is gekozen de heer J. D. Van den Akker, in plaats van inr. J. Bruyn die naar eiders vertrok. Hillogoiu. Hedenmorgen omstreeks negen uren is alhier een jongetje van 8 jaar jam merlijk verdronken. Terwijl zyn vader onderin een schuit was, gleed het knaapje er af c verdween in de diepte. Nadat het opgehaa was, waren de pogingen, om de levensgeesten op te wekken, tevergeefs. Oegstgeest. Het suppletoir kohier van den hoofdeiyken omslag, dienstjaar 1900, ligt ter gemeente-secretarie ter lezing. AOADËNlËNlEUm Amsterdam. Bevorderd is tot arts de heer L. H. H. Hanrath, geb. te Roermond, en geslaagd zyn voor het eerste gedeelte de heeren A. G. De Bruyn, E. W. De Flines en W. J. A. Schmidt. 14) Kunnen stroomen tranen haar niet oplos sen, zooals een herfstregen de kleuren der bloemen wegvaagt? Of is zy een teedere 'bloesem, die door de eerste vorst vernield «wordt, of wel de eerste ryp, die onze leeftyd ,op onze hoofden strooit? Kunnen wy haar slechts zoolang ondervinden, als de kracht der jeugd onze spieren doet trillen en onzen pols sneller doet kloppen? Waariyk, het zou treurig met de menschheid gesteld zyn, als >een gevoel, dat de wereld beheerscht, van het uiterlyke afhing. Wat ia nu liefde?" „Liefde is de adem Gods, van uit den Hemel gezondon om het menschdom te troosten, te verkwikken, gelukkig te maken...." „Haïti Laat ons by de zaak blyvenenniet op godsdienstig terrein treden. Liefde is, myns inziens, de invloed van een aardschen harts tocht op den geest. Deze beide zyn zoo innig met elkaar verbonden als lichaam en ziel. Als zy zich van elkaar scheiden, is het lichaam ,dood en behoort de ziel niet moer tot deze 1 werol<V Wat daarmee ook moge gebeuren, •zy is voor de menschen verloren. Maar de liefde is een gewichtiger factor in deze wereld, xy ontvangt en verwoest, zy is tiran en slaaf, de geest van het leven en de engel des doods. In de eene hand heeft zy frisch bloeiende rozen, in de andere een scherp zwaard. Voor wien zyn de rozen, voor wien is het zwaard bestemd? Niemand weet het vooruit. Ver nielend als de bliksem daalt het zwaard over ons neder, of de rozen verspreiden een zoeten £6ur ia oase handje '~'l Hy had de laatste woorden op gedempten toon en droomerig gesproken; in spanning en by na ademloos luisterde Theresia naar zyn woorden. „Frans, spreek je uit ondervinding? Heb je ooit liefgehad?" vroeg ze nu. „Ik? Hoe kon ik dat? Het leven liet my daarvoor geen tyd. Wat ik u zeide, was de uitkomst van philosophische beschouwingen in myn snipperuurtjes. Vergeet die dwaze gezegden." „Goddank I Zoo te kunnen ondervinden, als je daar schilderde, moet goddelyk zyn of tot de diepste wanhoop Yoeren. Er zullen echter maar weinig naturen zyn om zulk een wer- kelyk grooten hartstocht te ondervinden; zelfs de uit8tekendste kunstenaar lieeft een geschikt werktuig noodig, zullen zyn moeiten beloond worden." „En je realistische broer is noch een ver heven, noch een fijngevoelige natuur, wilde je zeker zeggen, Theresia? Laat ons die ver velende bespiegelingen laten rusten en weer tot het alledaagsche afdalen. Wat zou je er van zeggen, als wy dezer dagen eens een uitstapje maakten naar Sanssouci? Stern thai en ik spraken er vandaag over. Het weer is nu nog gunstig en Stemthals zuster kent de omgeving van Beriyn heelemaal niet," „Ik ben heel gaarne bereid; maar kuntgy en Sternthal er den tyd wel afnemen?" „Wegens onze bezigheden? Ik denk, dat we dat wel kunnen schikken. Ons personeel is vertrouwbaar, en wie Sternthal of my wil spreken, moet maar eens terugkomen. Morgen zal ik dus met Sternthal alles afspreken; ik weet, dat jy wel zin hebt in dit uitstapje. Je wenschte immer# al lang het eens to maken." „Hoe vriendelijk ?an je, Frans. Je denkt en zorgt steeds voor anderen, hoe kan ik je ooit genoeg voor je liefde danken?" „Kleine huichelaarsterI Alsof je me noodig hadt te bedanken. Kwel je maar niet met noodelooze zorgen, zooals vroeger. Bestryd liever je ziekelyke jaloezie, die geheel onge grond is. Als jy tevreden on gelukkig bent, ben ik het ook. Die ijverzucht zou op den duur ons huiselyk geluk kunnen verstoren." „Vergeef me, Frans," vleide Theresia onder worpen. „Als ik in myn plicht tekortschoot, gebeurde het slechts uit overgroot© liefde tot jou. Maar het zal niet meer gebeuren, jk zal beproeven, my meer te beheerschen." Mevrouw Sternthal wees het verzoek, om deel te nemen aan het tochtje, af; zy vreesde te veel inspanning; Roberta daarentegen was zoo verheugd, als een kind met zyn kerst geschenk. Het meisje, dat zoozeer gewoon was dageiyks van de vrye natuur te genieten, had immers in Beriyn nog slechts den Thier- garten gezien l De herfst had de natuur reeds met zyn hand aangeraakt, en tusschen de ryke groene tinten gele en roodachtige vlekken gesprenkeld; ondanks den helderen zonneschijn, lag een lichte nevel over het geheele landschap. Theresia's kunstenaarsoog en haar goede smaak vonden hier een zoete uitspanning, die zy ten volle genoot. Roberta was verrukt over den idyllisch-schoonen Babelsberg; do kunstige looverpaden van Sanssouci met alles, wat er by behoort, trokken haar minder aan. Daarentegen stelde zy levendig belang in het inwendige van het slot, en tameiyk lang stond zy naast den zetel, waarin eens de groote schepper dezer heerlijkheid den laatsten adem had uitgeblazen. Zonder dat zy het bemerkte, waren haar gezellen verder gegaan. „Zoo in gedachten verzonken, juffrouw Roberta?" vroeg plotseling Hülsdorf naast haar. Toen hy haar miste, was hy terug gekeerd om haar t© zoeken. „Mag ik vragen, wat u zoo ernstig bezighield?" „Zeker moogt gy dat. Ik dacht, hoe die groote geest, die aan dit alles het aanzyn heeft gegeven, die met krachtige hand in hot lot der wereld ingreep, hier eenzaam geleefd heeft en eenzaam is gestorven. Dat moet wel heel treurig zyn." „Waarom? Het was in ieder geval zyn vrye wiL" „Des te erger, als hy niemand had, die hem zoo dierbaar was, dat hy wenschte hem in het laatste uur zyns levens by zich te zien. Hoe verschrikkeiyk verlaten moet hy, die miilioenen beheerschte, zich niet aan het einde van zyn roem- en dadenryk leven gevoeld hebbent" „Maar als nu die groote heerscher met zyn scherpen blik de menschheid zoo erbarmeiyk en jammeriyk gevonden heeft, dat hy haar verachtte en de menschen slechts blinde werktuigen in zgn hand waren?" „Droevige ondervindingen blyven, zooals men my gezegd heeft, niemand bespaard, allerminst een vorst, en ze moeten ons tot voorzichtigheid aanmanen. Eenige individu's mogen we verachten, als we van hun niets waardigheid overtuigd zyn, maar de mensch heid nooit, die moeten wy beminnen. Dat leerde my myn vader." „Maar als dan eens iemand niet met die algemeene menschenliefde tevreden is? Zyn wy dan ook tot meer verplicht?" „Dat geloof ik niet. Persooniyke neiging moet verworven worden; wy moeten van de waarde van de persoon, op wie ze betrek king heeft, overtuigd zyn. De wil alleen is hier niet voldoende/' „Kind, wio heeft u dat alles geleerd?" „Geleerd heeft my dat niemand, maar ik bemin uw zuster Theresia met geheel myn hart." „Theresia? Zoudt gy haar minder beminnen, als gy de een of andere minder mensch- waardigo eigenschap by haar opmerkte?" „Daar heb ik nooit over nagedacht. Maar ik geloof het niet, als door deze eigenschap haar karakter myn liefde maar niet onwaardig werd. Dat zal by jTheresia nooit gebeuren." „Gy hebt goiyk, dat zal nooit gebeuren., Theresia verdient ton volle uw genegenheid j ware zy niet myn zuster, ik zou haar kunnen benydenmaar daar komt zy zelf aan met uw broedor; laat ons hen to gemoet gaan." Later, terwyi mon in een der nabyzyndo' restauraties aan de koffietafel zat, sprak mon over den omtrek. Allen gaven zonder terug houdendheid hun by val te kennen en vooral Roberta was er heel mild moe. „Het verheugt mo zeer, dat van je te hooren 1" riep Theresia. „Je ziet, er zyn zelf* hier landschappon, die met je veelgeprezen Ryn kunnen wedyveren. Niet waar?" „Dat is een quae3tie van smaak, Theresia. Ik zou een vergolyking hier heel moeiiytf vinden, laat ons daarom overal het schoona genieten, waar het ons geboden wordt." „Laat ons van het tegenwoordige genieten, dat is ook myn levensopvatting," verzekerde' Hülsdorf. „Waarom moot men altijd door ver gelijkingen uit het verledene do vreugde van hot heden storen?" {Wordt nmlgdj

Leidsch Dagblad | 1900 | | pagina 1