(§eze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van <§pn- en feestdagen, uitgegeven. eton. DE STERNTHALS. N\ 1249" 13oncler<lag 15 J^bvember, A". 1900 LEIDSCH BA&BLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden pér 8 maanden; iiaiiis: f 1-10- Bui ton Leiden, per looper en waar «genten gevestigd rfln 1.30. Franco per post 1.65. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 1 6 regels ƒ1.05. Iedere regel meer f 0.17J. Qrootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeron buiten do stad wordt f 0.05 berekend. Leiden, 15 November. 1)0 gisteravond gehouden vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken werd uitstedigheid van den heer P. L. C. Driessen, Voorgezeten door den heer H. C. Juta, vice- Voorzitter. Aan de orde waa: lo. Een missive van de Kamer te Nykerk, gericht aan den minister van Waterstaat, !H. on N., over do arbeids- en rusttijden in fabrieken, bewerende, dat de grenstyd te eng 'is getrokken in het nieuw ingediend wets ontwerp. De Kamer te Leiden deelt die van Nykerk mede, dat de Leidsche Kamer als haar ge voelen reeds in April 1900 aan de Tweede Kamer der Staten-Qeneraal heeft medegedeeld, dat zy het ontwerp onaauneemiyk en onuit voerbaar acht, deels op grond dat zy het een zoodanige groote inbreuk acht op de indivi- iöuoele vrijheid van den werkman, dat het tot de grenzen van het Staatstoezicht behoort, en die in zooverre overschrijdt, dewijl in het wetsontwerp rekening wordt gehouden Doch met den tyd, wanneer gewerkt mag worden, noch met de vraag of tegen een vast werkloon of tegen een werkloon per uur gewerkt mag worden. De Kamer te Leiden acht het dus overbodig in verdere details te treden omtrent dit wetsontwerp. 2o. Een circulaire van de Nederlandsche Vereeniging van Werkgevers omtrent gelijk onderwerp en over de Ongevallen wet-wet. Aangenomen voor kennisgeving, dewijl het laatstbedoeld onderwerp zijn actualiteit heeft verloren door aanneming van het ontwerp in de Tweede Kamer. 3o. Circulaire van het Hoofdbestuur der Posterijen en Telegraphie omtrent beperking van Zondagsrust ook op de telegraafkantoren. Besloten werd te kennen te geven, dat verdere beperking van den diensttijd by een aantal telegraafkantoren niet wenscheiyk is, waar aan de bestaande bezwaren voor uit breiding van Zondagsrust is te gemoet te komen door uitbreiding van personeel. 4o. en öo. Adressen van den Ned. bond voor postverkeer en van den heer T. C. B. Ten Hagen, te 's-Gravenhage, omtrent niet- bestelling van weekbladen, voor handel en industrie bestemd, op Zon- en feestdagen. Medegedeeld werd, dat de Kamer te Leiden zich met de ingediende bezwaren voreenigt en verwyst naar de grieven, door haar inge bracht aan het Hoofdbestuur der Posteryon in een circulaire van 10 Januari 1900. 6o. Missive van den Minister van Financiën, omtrent de bezwaren tegen de jam industrie, daaromtrent nadere inlichtingen verzoekende. Aangenomen voor kennisgeving, omdat do Kamer meent haar bezwaion genoegzaam uitvoerig te hebben ontwikkeld. 7o. Missive van het bestuur dor Nodcrl. 6 teen fabrikanten, verzoekende ondersteuning van het verzoek aan de Rageering ter zake van de plannen tot afsluiting en gedeeltelyko drooglegging dor Zuiderzee. Aangenomen voor kennisgeving. 8o. Missive van de heeren Smulders c.s. te Rotterdam, machinefabrikanten, houdende ver zoek om adhaesie op een verzoek tot toe kenning van vrgdom van rechten voor bagger machine. De Kamer te Leiden geeft aan adressanten te kennen, dat zy den Minister by herhaling een advies heeft verstrekt over tariefs-herzio- ning en dat wel van veel wydere 6trekking, t. w. afschaffing van alle invoerrechten op grondstoffen, fabrikaten en half-fabrikaten. 9o. Missive van den Minister van Water staat, H. en N. over de wenscheiykheid tot het afleggen van examens door bedienaars van stoomtoestellen. Beantwoord, dat verwerving van dit diploma niet noodig wordt geacht, immers dat dit zou leiden tot groot ongerief voor velen, die prac- tisch ervaren zyn ook zonder diploma of afgelegd examen en door de practyk volkomen geschikt zfjn geworden voor de bediening van stoomwerktuigen van zeer eenvoudige con structie. lOo. Adres van de Kamer van Kooph. te Arnhem, verzoekende der Tweede Kamer goed keuring te onthouden, aan het ingediend wetsontwerp op den kleinhandel in sterken drank, tenzy het ontwerp belangrijk worde gewijzigd. Aangenomen voor kennisgeving uit over weging dat de Kamer te Leiden reeds zelf standig uitvoerig haar meening over het aanhangig wetsontwerp aan de Regeering heeft doen kennen. De vergadering word daarop gesloten. In het Leidsche Volkshuis Is sedert Maandag van 7 tot 10 uren 's avonds een verzameling photographieën te zien naar werken van Ghiberti en Donatello. Wie be langstelt in het prachtige bronzen beeldhouw werk dezer oude Florenty'nsche meesters, vindt hier een gunstige gelegenheid ter kennis making. Tot hot beantwoorden van vragen is steeds iemand tegenwoordig. Do verzameling bljjft te zien tot en met Zaterdagavond. De 1ste luit.-kwartierm. J. A. Van der Meer, van het 1ste reg. huzaren te Deventer, wordt 1 Febr. overgeplaatst by het 4do reg. inf. te Leiden. De heer H. De Groot, cand. te Leiden, heeft beroep ontvangen naar Graft N.-H. (toezegging); bedankt voor Kedlchem, Arkel, Kropswolde, Heiloo en Graft, en aangenomen naar Hylaard (Friesland). Tot de Evangeliebediening in de Ned.- Herv. Kerk is toegelaten do heer C. P. F. Abbing, theol. cand. te Leiden. B(j den Raad van State, afdeeling voor de geschillen van bestuur, werd gisteren door Staatsraad mr. De Noróe van Babberich ver slag uitgebracht in zake liet beroep van jhr. A. Rappard, te Leiden, tegen het besluit van B. en Ws. uit Leiderdorp, waarby hem voor- waardeiyk vergunning is verleend tot oprich ting van een inrichting tot het bouwen en herstellen van vaartuigen uit staal, (jzer of ander materiaal, en het maken en herstellen van yzer- on metaalconstructies alsmede van stoomketels en -machines op een terrein by de Spanjaardsbrug. De Konlnkiyke beslissing in deze volgt later. De candidaten J. Riemens Jr., te Rotter dam, en H. A. J. Van Wyhe, te Leiden, hebben zich thans boroepbaar gesteld in de Ned.-Herv. Kerk. Beroepen is by de Ned.-Herv. Gem. te Sirjansland (toezegging) do heer J. Van Duyven- bode, cand. te Katwyk-aan-Zee. Ds. J. H. Donner, pred. te Nieuwdorp (Z.-Beveland), staat op het drietal voor pred. by do Geref. Gem. te Ede. Te Haarlem is in plaats van mej. Betsy Hol de hoer Gerard Zalsman benoemd tot leeraar in den zang aan de muziekschool der Maatschappy tot bev. der Toonkunst. Zaterdag 1 December a. s. zal door den Commissaris der Koningin in do provincie .Utrecht, of by diens afwezen door een der loden van Gedeputeerde Staten, aan het gouvernementsgebouw worden aanbesteed het maken van een gebouw voor chirurgische en gynaecologische klinieken op een terrein naby den Cathary'nesingel te Utrecht. Do raming bedraagt f 459,000. Ned.-Herv. Kerk. Te Rotterdam (vac.-dr. H. M. Van Nes)dr. A. Troelstra, to Willems oord; dr. E. J. W. Posthumus Meyjes Jzn., te Middelburg, en G. F. Haspels, te Kralingen (vac.-dr. L. Heldring): J. Lammerts van Bueren, to Bunnik; A. De Haan, te Zwolle, en dr. W. Lamers G.Hzn., te Goeste Harlingen J. D. De Hoog, to Simonshaven; A. G. H. Van Hoogenhuyzo, te Ierseke, en J. Lammerts van Bueren, to Bunnik. De Oosterachterhoek van Brabant, die zoo lang van verkeersmiddelen verstoken is geweest, wordt nu in do toekomst van alle kanten toegankeiyk gemaakt Drie verschillende tramiynen zyn ontworpen: éón van Geldrop, niet ver van Eindhoven, naar Helmond, waar voor de heer Van den Heuvel de concessie aanvroeg; éón van St-Oederode naar Tilburg, die door den stoomtramweg „Do Meiery" in exploitatie zal gebracht worden in aansluiting by haar andere lynen, en elndeiyk één tram- lyn over Luiksgestel, Bergeyk, Valkenswaard en Leenden naar Budol, waarvoor de heer J. Pypers, lid van den Gemeenteraad te Eind hoven, de voorloopige concossio aanvraagt; deze laatste zal een eloctrische tramlyn aan leggen. Het hospitaal-kerkschip „De Hoop" is gisteren naar 's Ryks werf gebracht, de equi page afbetaald, het schip buiten dienst ge steld en in conservatie op de werf opgeno men. Het verslag over de afgeloopen cam pagne zal worden medegedeeld. Het punt betreffende de subsidie aan de Huishoud- en Industrieschool, te Alkmaar, waarover in de vorige Raadsvergadering de stemmen staakten, is gisteren beslist. Mot 8 tegen 6 stemmen besloot nu de Raad f 2500 aan die instelling te verstrekken. B. en Ws. hadden voorgesteld /1500 te geven. Het stoomschip „Bromo" arriveerde 14 Nov. van Rotterdam te Bataviade „Oengaran", van Rotterdam naar Batavia, arriveerde 14 Nov. te Marseille; de „Prins Willem IV" arriveerde 14 Nov. van West-Indiö te Nieuw- York; de „Spaarndam", van Nieuw-York naar Rotterdam, passeerde 14 Nov. Dover; de „Sumatra", van Batavia naar Amsterdam, arriveerde 14 Nov. te Suez. Abbenos (gem. Haarlemmermeer). By het rooien der suikerbieten komt men allengs tot de ontdekking, dat het aanhoudende natte weder zeer nadeelig gewerkt heeft op de grootte. Verreweg was het dit jaar voor den land bouwer verkieslyk op gehalte te contracteeren. Het maximum-voordeel beliop in dat geval soms f 8 per 1000 K.G. boven het gewone contract. Bodegraven. Dinsdagavond hield ons Nuts- departement de eorste openbare vergadering in dit seizoen. Voor een vry talryk publiek trad als spreker op do heer J. C. Van den Borg, van Heerenvoen, die zyn hoorders boeide met eon schoone voordracht over den stad houder Willem III. Spreker schetste dezen Oranjetelg als knaap, als jongeling, als stad houder, als echtgenoot, als veldheer, als staats man, als vriend, als koning van Engeland, als vertegenwoordiger en voorvechter van het staatkundig evenwicht in Europa, het pro testantisme als werktuig bezigende, als ruste- loozen bestryder van den heerschzuchtigen Lodewyk XIV. Dit alles werd door spr. meosteriyk geteekend; het applaus na afloop der voordracht was dan ook wel verdiend. Het bestuur van den Meyepolder, alhier, zal op Donderdag 22 Nov. a. s. 6chouw voeren over don ring of kade van den polder en over de begrinding en bezanding dor wegen en voetpaden. Boskoop. Uit 104 sollicitanten voor de be trekking van tydeiyk onderwyzer of onder - wyzeres aan de openbare school is door B. en Ws. benoemd de heer C. M. De Blinde, van Oldemarkt. Hillegom. De Hillegomsche „Harmonie- kapel" zal op Dinsdag 20 dezer een uitvoering geven in de concertzaal van den heer Sister- mans, alhier. Ilazerswoude. Ter aanvulling van vorige berichten omtrent de benoeming van mr. C. S. Dobben de Bruyn tot burgemeester dezer ge meente dlene nog, dat met het oog op diens benoeming twee adressen onder de ingezetenen hebben gecirculeerd, nl. één aan den minister van binneniandsche zaken en éón aan den Commissaris der Koningin, waarop 156 kies gerechtigde burgers hun naam hebben ge teekend en dat deze adressen door twee onzer gemeenteraadsleden persooniyk zyn bezorgd ter plaatse, waar zulks behoort. Dat deze verzoekschriften, alsmede een mondeling onderhoud met den Commissaris der Koningin en bezoeken aan verschillende in vloedry ke personen eenigszins bygedragen hebben tot do benoeming, mag met eenige zekerheid worden verondersteld. De heer Van Dobben de Bruyn is geboren te Bodegraven, voltooide zyn studiën In de rechten te Utrecht en be kwaamde zich tot het burgemeestersambt onder leiding van mr. H. A. Van der Velde, burgemeester van Loosduinen, in welke ge meente hy als volontair op de gemeente secretarie werkzaam was. Naar men ons mededeelde, is het adres van don nieuw- benoemden titularis vooralsnog: Bazarstraat No. 36, te '6 Gravenhage. Koudekerk. By publicatie aan de ingo- zetenen heeft de burgemeester opnieuw ge wezen op de bepalingen van artikel 19 van het reglement op de wegen en vootpaden in do provincie Zuid-Holland, waarby uitdrukke- ïyk bepaald is, dat het Is verboden een uur na zonsondergang en een uur vóór zonsopgang met rywiolen zonder licht te ryden. By overtreding zal onmiddeliyk proces verbaal worden opgemaakt. TJit de „Staatscourant". Kon. besluiten. Benoemd bij het personeel der militaire administratie, tot hoofdintendant, de kolonel-intondant F. A. Thomóse, thans directeur der centraio magazijnen van militaire kleeding en uitrusting. Met ingang van 1 December 1900, aan S. Borman, op zyn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Schaden. Degeneraal-majoor-hoofdintendant E. Van Gendt, van het personeel der militaire administratie, op pensioen gestold en het bedrag van het pensioen oepaald op ƒ2700 'ajaarg. TWEEDE KAMER. Vergadering van gisternamiddag. Regeringsreglementen voor Suriname en Curagao. De Minister van Koloniën zeide in antwoord op de algemeene beschouwingen, dat zy aan do Koloniale Staten niet dezelfde rechten kan toekennen als aan de Staten-Generaal. Zucht tot centralisatie bezielt haar niet, maar het wetsontwerp strekt om de kolonie in gezonden democratischen zin te ontwikkelen zonder de autonomie te willen fnuiken. De minister zegt, dat het verlangen naar af schaffing van de subsidiën niet overeenstemt met den wensch naar ontwikkeling der koloniën^ waarvoor overigens reeds zeer veel is on nog wordt gedaan. Wat meer speciaal Curasao betreft, ook voor die kolonie wordt gedaan wat kan, doch men moet rekening houden met de geologische ge steldheid en de verdwuning van den doorvoer handel door vervanging der zeilvaart door stoomschepen. Verder de concessie-voor waarden van de Maatsch. „Suriname" verdodigondo, zegt de Minister, dat alles gedaan wordt tot ont wikkeling van de welvaart van Suriname. De plaatseiyke decentralisatio van Curasao zal door de Regeerings-voorstellen worden mogeiyk gemaakt, waardoor ao kiezers op Curasao de leden dor districtsradon zullen kunnen kiezen. Na repliek van den heer Van Kolzegt de heer Pyttrsen, dat veel van hetgeen die spreker gezegd hoeft, eenzydig is, vooral ten aanzien der Maatsch. „Suriname". die juist het werk gedaan heeft ter ontwikkeling van de kolonie en gozorgd heeft voor de voorbe reiding van den spoorwegaanleg, die mogeiyk is door wyziging van het tracé en rente garantie. Intusschen is spr. het eens mot veel van hetgeen de heer Van Kol heeft gezögd. Na repliek van den hoer Rink en dupliek van den heer Meester worden de algemceno beraadslagingen gesloten. Aan de orde is het ontwerp tot w y z 1 ging van het regoeringsregle men t voor Suriname. Artikelen I en 2 worden goedgekeurd. By art. 3 bespreekt de heer Pijnappel de bedoeling der uitdrukking „algemeene ver ordeningen" en noemt hy het taalkundig on1 juridisch onjuist om die verordeningen te be grijpen onder „wettelijke voorschriften." Het slot van het debat was, dat do Minister het artikel zéé wyzigde, dat nu gesproken wordt van „wetteiyke regelingen". Artikelen 3 en 4 worden goedgekeurd ovon- als art. 5, waarin nu ook bepaald is, dat de gouverneur noch rechtstreeks, noch zijdelings deel mag nemen in eonig handelsbedryf cu' evenmin in eenige concessie, de kolonie be treffende. Na goedkeuring der artikelen 6 18 wordt behandeld art. 19, waarin bepaald wordt, dat de leden der koloniale staten rechtstreeks go-; kozen werden door de kiezers In verhouding van 1 op 200 kiezers, doch nimmor mindor dan 13 of meer dan 25. De heer Van Karnebeek wilde handhaving van benoeming van een deel der leden uit de regeerings-ambtenaren, terwyi de Minister meent, dat men beter doet alle leden recht streeks te doen benoemen. Art 19 wordt goedgekeurd. Do commissie van rapporteurs over het voorstel tot wyziging van het Regeerings- reglement voor Suriname, heeft ten aanzien van de kiesbevoegdheid van vreemdelingen een amendement Voorgesteld, by aanneming waarvan aan de overgangsbepaling als zesde lid zou moeten worden toegevoegd dat vreemde lingen, wier namen by het in-werking-treden der wet op de kiezerslyst voorkomen, ton aanzien van het kiesrecht als ingezetonen worden aangemerkt. De heer Yan Kol heeft een amendement ingediend, strekkende, dat do beschikking ovor eventueele batige saldo's niot in het reglement wordt uitgedrukt. Fe e» - Rusteloos dwaaldo het meisje rond; als zy in huis was, werd zy door een geheimzinnige macht gedreven naar den tuin, van daar naar het nabyzynde dorp en oindelyk het kerkhof op, tot by het graf haars vaders. Daar was de eenige plaats, waar zy rust vond. Uren lang zat zy daar over het verleden te peinzen, want de toekomst lag voor haar als oen met zeven zegelen gesloten boek. Haar gelukkige, zorgelooze jeugd was, dit voelde zy maar al te duideiyk, met haar geliefden vader hier in deze groeve neergelaten. Het laatste, pynlyke afscheid was genomen, moeder en dochter zaten in het rytuig, dat haar naar het naastbygelegen spoorwegstation moest brengen. Grunert vergezelde ze daar heen. Hy wilde daar de beide vrouwen nog voor het laatst behulpzaam zyn, evenals hy op zich genomen had voor don verkoop der roerende goedoren op „Groot-Helmsdorf" te zorgen en do weinige daarvoor in aanmerking komende voorwerpen naar Berlyn te zenden. De bel luidde, de sneltrein stopte hier slechts enkele minuten. Grunert hielp mevrouw Sternthal in den trein en drukte haar zwygend de hand. „God zegene en beware u, juffrouw Ro berta," zeide hy tot deze. „Als gy of uw moeder ooit een vriend noodig hebt, dan ben ik tot iederen dienst bereid." De locomotief floot, de trein zette ziel beweging. Het had sin ris 'en vorige:: ©nophoudeiyk geregend; het grijs van bewolkten hemel en het landschap, van iedere bekooriykheid beroofd, liepen in elkaar. Het gezicht hiervan kon de beide reizigsters niot opvroolyken; het kwam maar al te zeer met haar eigen droefgeestige stemming overeen. Mevrouw Sternthal zat daar neder, geheel onbewust van haar omgeving, en wees iedere poging van Roberta, om een geregeld ge sprek aan te knoopen, door haar stilzwy- gendheid af. Er was alle overredingskracht van het jonge meisje toe noodig om haar mama over te halen, gedurende de reis aan het korte middagmaal deel te nemen. Een reisgezellin wilde te goeder trouw zich ook met Roberta onderhouden, maar het jonge meisje was zéé schuw en kortaf, dat het by een poging bleef. Het scheen, als kwam er geen einde aan dezen dag; toen echter de sneltrein tegen den avond het station der hoofdstad binnen- stoomde, leek het Roberta, alsof de tyd slechts kort geweest wa3. „Uitstappen 1" riepen de conducteurs. Met haar moeder aan den eenen arm, de andere belast met reistasch, doeken en para- pluie's, stond Roberta hulpeloos op het perron en keek naar Ernst, die de vrouwen had willen afhalen. Eindeiyk kwam hy. „Gelukkig, dat je daar zytl" klonk het uit haar mond. „Ik was al bang „Dat ik weg zou biyven? Dwaasheid; ik weet maar al te goed hoe hulpeloos gy zyt; maar een man van zaken is niet altyd meester van zyn tyd. Mama, geef my uw arm, het rytuig wacht Je re$u, Roberta.... Wie zal er met zooveel bagage loopen?" Spoedig zaten de vrouwen in het rytuig, dat door de helder verlichte straten naar de plaats van bestemming rolde. Het rytuig hield I stil voor oen groot huiseen ruk aan de bel riep den statigen portier, wien Ernst eenige aan wy zingen gaf, en nog steods aan den arm van haar zoon, govolgd door Roberta, stapte mevrouw Sternthal door de ruime vestibule on ging een trap op, dio met een prachtigen looper bekleed wa9. By de glazen deur, die toegang gaf tot de eerste verdieping, bleef Ernst staan, en zeide: „Hier is onze woning, mama; ik hoop, dat ze u zal bevallen." In de gang opende hy een deur en leidde do vrouwen in een helder verlichte kamer, waar een theetafel sieriyk gedekt was. „Hier bevinden zich uw woon- en slaap kamers," zeide Ernst. „Ik heb de theetafel hier laten klaarzetten, omdat ik dacht, dat u dit aangenaam zou zyn. In ieder geval zyt gy vermoeid van de reis." Met een dankbaren blik zonk mevrouw Sternthal in den naastbyzynden zetel; spreken kon zy niet, zy was naar lichaam en geest totaal uitgeput. Roberta nam haar hoed en reismantel af en wilde er mee In de kamer daarnaast gaan. Ernst hield haar tegen en drukte op de schel. „Dat is de taak van uw kamermeid," zeide hy. „Ge moet leeren u te laten bedienen, heden ten dage taxeeren de dienstboden haar meesters of meesteressen slechts naar de mate, waarin zy kunnen bevelen. Éénmaal op do schel drukken roept het kamermeisje, twee maal de werkmeid en driemaal de keuken meid. En nu, Roberta, neem je plichten aan de theetafel waar." „Waar zyn jouw kamers dan?" vroeg Roberta later. „Aan den anderen kant van het huis. Ge zult die, benevens de daartusschen gelegen vertrekken, morgen zien." Den volgenden morgen, na een rustlgen nacht te hebben doorgebracht, waren moeder en dochter, vooral de laatste, geneigd om vry wat vroolyker de wereld in te kyken. De jeugd stelt immers altyd belang in het nieuwe en onbekendeI Aan de vertrekken, die door de beide vrouwen bewoond werden, grensden een ruime eetkamer met tweeontvangsalonsdaarop volg den een werk- en een slaapkamer voor Ernst. Hot geheole appartement was naar den laatsten smaak en degelyk ingericht. Diep zonken de voeten in zware tapyten, zware stoffen bedekten de zwellende kussens, hingen voor deuren en vensters; groote spiegels in breede lysten versierden do wanden en weer kaatsten de machtige gaskronen. Ernst vergastte zich aan de verrassing zyner moeder en de kinderlyko verrukking zyner zuster. „Zyt gy tevreden, mama?" vroeg hy eindeiyk. „Gy ziet toch wel in, dat de oude rommel van vroeger hier niet thuis behoorde." „Ja, dat begryp mUn jongen. Maar tusschen dien ouden rommel, zooals gy het noemt, heb ik lange, gelukkige jaren door gebracht en ik vrees, dat ik oven weinig pas in deze prachtvolle omgeving als die oude dingen/' „Geloof dat niet, moeder. Als men maar eerst dat gevoel van nieuwheid te boven is, went men spoedig aan hot betere; vooral vrouwen kunnen dat. Binnen korten tyd zult gy heelemaal niet meer begrijpen hoe g(j mot den vroegeren toestand tevreden zyn kondet." Mevrouw Sternthal schudde ongeloovig het hoofd. „Laten we maar eens wachten, Ernst," zolde zy. „In ieder geval zal ik door de tegenwoordigheid van myn kinderen zoo ge lukkig zyn, als ik nog eenigszins zyn kan. Maar zeg my eens „Wat, beste mama?" „Gaat de pracht, die ons omgeeft, niot boven onze krachten?" „Neen, zeker niet, mama. Maar hel leven in een groote stad is zeer verschillond van dat op het land. Het stelt byzondoro eischen, die wy moeten nakomen. Als wy door anderen voor zoo riJk gehouden willen worden als wy zyn, moeten wy ons ook met het uiterlyko vertoon van dien rykdoin omgeven." „Wat kan het my scholen, of mor. mjj voor arm of voor r\lk houdt!" „Met uw zelfgenoegzaamheid geloof ik -lat. gaarne. Maar er is my aan gelegen, zelfs zeer voel aan gelegen, en uit liofde toe my wilt gy u toch wel eenige kleine offers go- trooston?" „Wat een moeder tot bestwil barer kinderen doen kan, is voor haar nooit een offer, myn zoon; maar je weet, hoe ik er over denk on je kent myn zwakke gezondheid. Verlang niet meer van me dan ik doen kan." „Natuuriyk niet, beste mama. Overigen» zal immers Roberta u steeds ter zi.jde staan en kan zy allo plichten, die u te lastig zouden, vallen, van u overnemen. Niet waar, kleintje?'* Hy keek op zyn horloge. „Ik moei nu weg. Maakt hot u behaaglijk en jy, Roberta, zult wel voor mama zorgen. Yorgeet niot, dat het kamermeisje uitsluitend tot uw beschikking staat. Fanny is heel handig." „Maar, Ernst „Geen maar, kind, ik weet al, wat je zeggen wilt. Je moet leeren, het buiion mij, to stellen. Ik kom zoo gauw ik kan. Maar zaken gaan voor." (Wordt vervolgd

Leidsch Dagblad | 1900 | | pagina 1