N°. 12491 Maandag lur r\ovember. A®. 1900 <§eze <€ourant wordt dagelijks, met uitzondering van fon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. J Eerste Blad. Leiden, 12 November. Feuilleton. DE STEREUTHALS. LEIDSCH PRIJS DEZER COUBAim Yoor Lelden per 8 maandeni i i i l i I 1101 Buiten Leiden, por looper en waar agenten gevestigd sfln 1.80. 1; Franco per poet •titiiaSatitSti* I*®5, PRIJS DER AD VEBTEN TIËN Van 1—8 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17J. Groctore letters naar plaatsruimte. Voor het incassoeren buiten de stad wordt f 0.05 berekend. De heer 0. De Ruiter, aannemer, wonende man den Trekvliet alhier, geeft den gemeenteraad te kennen, dat hy op het terrein genaamd !„De Maliebaan", kadastraal bekend, gemeente i Leiden, Sectie M, No. 1047, strekkende langs jeen gedeelte van het Ryn- en Schiekanaal, een houten loods op 6teenen voeting en af gedekt met gegolfd plaatyzer, wenscht te doen bouwen tot berging van aannemersmaterialen ten gereedschappen; dat hy gaarne spoedig (met de uitvoering van dit werk zou willen .beginnen, daar hy thans de arbeidskrachten .daarvoor beschikbaar heeft, zoodat hy ver boekt, hem daartoe de vereischte vergunning -Wel te willen verleenen. Aangezien by en Ws. hiertegen geen bezwaar bestaat, adviseeren zy gunstig. Ter vervulling der vacature van 8don .©nderwyzer aan de jongensschool 2de klasse, lis de volgende voordracht opgemaakt: lo. J. iU. Mazurel, 2o. L. F. Yan Zoest en So. A. Meerburg, de eerste onderwyzer te 's-Graven- hage, vroeger te Leiden, en de beide anderen ©nderwyzer alhier. Nu door den gemeenteraad tot de oprlch- yting van een openbaar slachthuis is besloten, ^flchynt het B. en Ws. wenscheiyk, dat reeds ^thans wordt overgegaan tot de benoeming van den directeur dier inrichting. Het is toch van het grootste belang, dat by het opmaken der definitieve bouwplannen, by den bouw zeiven en by de inrichting van het slachthuis met de adviezen van den toekomstigen direc- ■fceur kunne worden rekening gehouden. Intus- öchen spreekt het vanzelf, dat het niet in hun bedoeling ligt, dat de te benoemen direc teur reeds aanstonds als zoodanig zou optreden, maar dat die benoeming eerst zal ingaan op den dag, waarop het slachthuis in exploitatie zal worden genomen. Voor de adviezen, (inmiddels door den directeur gegeven, zal hem dan, evenals dit destyds by den bouw .van het gesticht .Endegeest" is geschied, oen belooning kunnen worden gegeven, waarvan het bedrag later door den gemeenteraad kan worden bepaald. Wat nu de aan de betrekking te verbinden bezoldiging betreft, zoo komt het B. en Ws. voor, dat deze in overeenstemming behoort te zyn met het gewicht der betrekking en den omvangryken arbeid, dien deze den directeur ongetwyfeld zal opleggen. B. en Ws. zouden het daarom biliyk achton, indien de bezoldiging werd bepaald op 3500 per jaar, benevens het genot van vrye woning in de voor den directeur bestemde woning ,op het terrein, welke deze verplicht zal zyn 'ie betrekken. Wat eindelfik den persoon aangaat, die tot deze gewichtige betrekking behoort te worden .benoemd, na de groote diensten door den inspecteur der vee- en vleoschkeuring ten behoeve van de oprichting hier ter stede van ©en openbaar slachthuis reeds bewezen, en met het oog op de uitnemende wyze, waarop deze zyn tegenwoordige betrekking vervult, waaruit zyn bekwaamheid en geschiktheid ©m als directeur van het slachthuis op te treden voldoende zyn gebleken, zal het met .verwonderen, dat B. en Ws. in het onder havige geval een oproeping van sollicitanten ■©verbodig achten en den gemeenteraad met volle vertrouwen dr. D. A. De Jong voor deze betrekking aanbevelen. Naar aanleiding van het verzoek van den heer D. Komen en het daaromtrent uitge bracht advies van do Commissie van Fabricage, geven B. en Ws. in overweging, aan adres sant op zyn verzoek met ingang van 1 Decem ber a. s. eervol ontslag te verleenen uit zyn betrekking van hoofdopzichter der gemeente werken alhier. Tegen een gunstige beschikking op het verzoek van L. Van Santen om het weiland in den Pesthuispolder wederom voor den tyd van 5 jaar van de gemeente te mogen huren, bestaat noch by de Commissie van Fabricage, noch by B. en Ws., bezwaar. Alleen zouden zy daarin de bepaling willen opnemen, welke ook in alle overige pachtcontracten van de gemeente voorkomt, dat de pachter belast is met het onderhoud van de tot het verpachte perceel behoorende hekken, bruggen en duikers. Tot dusverre kwam dit onderhoud by uitzon dering by deze verpachting voor rekening van de gemeente. Overigens meenen ook B. en Ws. dat In de bestaande voorwaarden en ln het bedrag der pachtsom geen wyziging behoeft te worden gebracht. Zy geven mitsdien ln overweging het wei land in den Pesthuispolder, kadastraal bekend onder Sectie L No. 552 en 553 gemeente Leiden, groot 1 H. A., 84 A. en 18 cA. wederom voor den tyd van 5 jaar, ingaande 1 Januari 1901, onder de hand te verhuren aan L, Van Santen alhier, tegen een pacht van 180 per jaar, en onder bepaling, dat het onderhoud der by het verpachte weiland behoorende hekken, bruggen en duikers voor rekening van den pachter zal komen en overigens onder de bestaande voorwaarden, By Raadsbesluit van 4 Januari l.L werd besloten tot den aankoop van perceel Breestraat 119, ten einde, door overbrenging derwaarts van de Schuttery-bureelen, te kunnen overgaan tot een uitbreiding van het politie-bureel hier ter stede. Thans is voor die uitbreiding een plan van verbouwing door den directeur van gemeente werken ontworpen, dat, biykens het rapport van de Commissie van Fabricage, behoudens een enkele wyziging, waarmede B. en Ws. zich kunnen vereenigen, do goedkeuring dier Commissie heeft kunnen erlangen. De kosten dier verbouwing worden geraamd op circa 5000. Voorts zal voor inrichting en meubileering dier vertrekken naar het oordeel der Commissie van Fabricage een uitgave van pl. m. 800 noodig zyn. Het komt B. en Ws. voor, dat de gelden, voor zooveel de eigenlyke verbouwing betreft, door goldloening zullen moeten worden ge vonden, maar dat do kosten van inrichting uit de Onvoorziene Uitgaven zullen behooren te worden betaald. Naar aanleiding van een desbetreffend verzoek van mevrouw de wed. G. G. Van Buttingha Wichers, geb. M. J. A. Van den Ham van Heyst, om restitutie te mogen ontvangen van het schoolgeld, dat zy voor haar kinderen Geertruida Catharina, zynde op de gemeenteschool van mej. Maclaine Pont, en Johan, zynde op de gemeenteschool van den heer Japikso, betaald heeft over do maanden Juli en Augustus, daar zy zich pas in Sep tember in de gemeente Zoeterwoude gevestigd heeft, deelen B. en Ws. mede, dat naar de strenge lettor der desbetreffende verordening afwyzend op het verzoek van adressante zou behooren te worden beschikt, aangezien alleen by tusschentydsche vestiging der leerlingen in de gemeente (dus niet in een naburige gemeente) door den Raad gedeelteiyke terug gave van schoolgeld kan worden verleend. Toch komt het B. en Ws. voor, dat het de bedoeling van den gemeenlyken wetgever geweest is om die teruggave te verleenen in al die gevallen, waarin van een bezoek der school reeds van den aanvang van het kwar taal af geen sprake kon zyn, eenvoudig omdat de leerling er nog niet was. Dit geval echter is evenzeer aanwezig by vestiging in eender aangrenzende gemeenten als by vestiging in de gemeente zelC Het komt B. en Ws. daarom voor, dat billykheidshalve wel termen aanwezig zyn om ook op dit verzoek een gunstige beschik king te nemen, zoodat zy voorstellen aan adressante terugbetaling van schoolgeld te verleenen over de maanden Juli en Augustus ten bedrage van 20. -> Het bestuur v&n het H. G.- of Arme Wees- en Kinderhuis, alhier, draagt den Raad ter vervulling van de vacature ln genoemd college, door het bedanken van mevrouw E. W. Oorfc—De Goeje, het volgend dubbeltal voor: mevrouw de wed. dr. H, O. Klps—Valckenier en mevrouw de wed. dr. D. DoyerReinhold. Den gemeenteraad bieden B. en Ws. aan de eerste lyst van bezwaarschriften tegen het kohier der plaatselyke dlrocte belasting, dienst 1900. Zy stellen voor te handhaven do aanslagen van: C. Ph. F. Abbing, C. Albers, A. B. Batenburg, A. Boehmor, A. Boekkooi, J. Van den Borg, L. Bosman, C. W. Th. Van den Brandhof, W. Briöt, P. Van den Broek, J. Bruining, E. J. De Bruvn, B. J. Bynen, N. A. Colla, G. J. M. Couvóe, W. P. Demmenie, A. Drie88en, L. Van Duuren, J. Van den Ende, M. Eskoek, B. J. Forf, F. B. Filippo, D. N. Van Gelderen, C. J. A. N. Van do Gent, G. J. Gros, Wed. F. B. A. Grooss, C. A. Van Hees, A. De Hen, W. Van Heusden, J. W. Hofstede, J. S. Hollander, H. Kamerlingh Onnes, F. W. Kissing, J. J. H. Klomp, Th. Kloppenburg, P. J. W. Knaap, G. J. W. Koolomans Beynen, W. C. Lafeber, P. J. 0. Laken, W. F. Laman, A. D. Langeveld, A. Leemans, D. Van Leeuwen, P. Van de Marei, A. Martyn, H. Mees, E. C. D. Nierstrasz, A. J. Nieuwenhuis Jr., J. W. Niouwenhuizen Segaar, A. F. Nuyens, W. J. F. Nuyene, A. Van Uon Ouwoolon, S. Platteel Jr., H. W. Pruissen, J. O. Rinner, K. A. Rombach, P. H. Romeyn, 0. D. Van Rossen, B. W. Rutgers v. d. Loeff, J. D. Rutgers v. d. Loeff, E. Schaofor, J. G. M. Scheffer, J. C. Schorer, J. G. Schorer, G. Seydell, J. Slot, Wed. H. Vroom, P. Vroom en H. Van Zoelen; To verminderen de aanslagen vanD. Binnekamp met ƒ0.94; C. Christiaanso met ƒ14.10; W. J. Dieben mot 4.11; Ph. A. Feltzer mot 9.40; J. K. Emeis mot 9.40; A. T. Fortunati met 2.35; N. C. v. Golder- malsen met 4.93A. J. Hartwyk met 0.94 A. B. Hofhuis met ƒ5.88; P. v. d. Horst met ƒ1.41; W. Van Houten met 2.35; J. H. T. E. v. Hunsel met 12.93; J. A. Karstens met ƒ9.40; J. F. Koulemans met 2.82; A. Van Klinken met ƒ0.94; H. J. Kolkert met ƒ10.58; W. H. v. d. Laaken met 2.85; B. Leussen met 9.40; D. Massaar met ƒ4.70; G. Neuteboom met ƒ1.76; W. Ridderhof met 4.70L. Schilthuyson met 9.40H. Scholte met 2.82; J. Schouten met 2.35; J. Snel- ders mot 1.76; Wed. P. Thyssen met 9.40; A. L. Timan met 6.88; A v. d. Velden met 2.35; L. Van Velzen met 2.82; C. Ver hoeven met ƒ1.18; wed. D. J. Verhoeven met ƒ4.70; H. Van Vliet met 2.94; M. J. E. De Vrind met 1.18; D. Wilhelm met 14.10; J. v. d. Wilk met ƒ4.70; D. F. Van Wyk met ƒ4.70 en C. L. Wyn met 22.32; on to roieeren de aanslagen vanF. W. A. Beelaorts van Blokland ad ƒ21.15; T. Z. De Boer ad ƒ1.76; A. Bronsgeest ad ƒ1.76; G. J. B. A. Janssens ad ƒ21.15 en Wed. A. C. Mulder ad 1.76. Het totaal der vorenstaande afschryvingen bedraagt 255.57. B. en Ws. bieden den gemeenteraad aan een voordracht tot verhooging van eenige begrootingsposten van don loopenden dienst. Het totaal dier verhoogingen bedraagt 8985.51 en kan gevonden worden door af- schryving van den post voor Onvoorziene Uitgaven. Voorts stellen zy voor, uit den post voor Onvoorziene Uitgaven te voldoen de declaratie van de hoeren De Jongh, Tellegen en De Koning, wegens het door hen uitgebracht advies over het plan van den Directeur van Gemeentewerken voor de rioleering van deze gemeente. Deze declaratie bedraagt 1213.40. Met ingang van 1 Februari 1901 worden overgeplaatst: de lsteluitenant-kwartiermees ter J. A. Van der Meer, van het lste regiment huzaren te Deventer, by het 4de regiment Infanterie te Leiden, en ds 2de luitenant- kwartiermeester J. Haitsma Muiier, van het 4de regiment infanterie te Lelden, by het lste regiment huzaren te Deventer. De nieuwbenoemde majoor D. F. H. Helbach Is van af heden belast met het bevel over het 2de bataljon 4do regiment infanterie alhier in garnizoen. De kiesvereeniging „Vooruitgang" heeft voor het lidmaatschap van den gemeenteraad candidaat gesteld den heer H. Paul, civiel- ingenieur, die de candidatuur heeft aangenomen. By het onderzoek der Oorlogsbegrooting voor 1901 in de afdeelingen der Tweede Ka mer betoogden enkele leden, dat de inrichting van de kazernes te Leiden zeer veel te wen- schen laat. Bedankt is voor het beroep naar do Ned.- Herv. Qem. te Moerdyk de heer J. Van Duy ven- boodon, cand. te Katwyk-aan-Zee. By den heer Corns. Morks Cz., te Dordrecht, is verschenen een „Dordrecht Transvaal-Album" van de „Zondagsbode voor Stad en Land." Dit Dordtsch-Transvaalsch Album is „opgedragen aan de stryders uit Dordrecht en Omstreken", die in dezen oorlog aan de zyde der Boeren hebben gestaan. Men kan er een denkbeeld van krygen hoovoel Nederlanders met de Boeren meevechten of gevochten hebben, als men ziet hoeveel de buurtschap Dordt er aan te wyzen heeft. En het album geeft nog niet eens de portretten (met by schriften) van allen uit Dordrecht en omstreken. Het Perskantoor te Dordrecht vraagt inlichtingen naar den heer P. J. Van Es, van wien het laatst is gehoord uit Kroonstad op den Cden Mei 11. Nu in den laatston tyd zooveel in de couranten wordt geschreven over den milicion- Sabbatist te Helder, verdient het vermelding, dat ten bureele van den inspecteur der infan terie te 's-Gravenhage een serg.-majoor-scliry- ver-Sabbatist werkzaam is, wien het Is ver gund, dos Zaterdags zyn Sabbat te vieren, op voorwaarde, dat hy des Zondags die werk zaamheden verricht, wolke hy anders des Zater dags heeft te doen. Vad Dr. J. Pli. Vogel, privaat-docent aan de universiteit te Amsterdam, is door het Gou vernement van Britsch Indiö benoemd tot Archaeological Surveyor van den Punjab, Beluchistan en Ajmezen; hy zal met 1 Jan. a. s. die betrekking aanvaarden. In den door de Tooneelvereoniging „Eens gezindheid", te Weesp, uitgeschreven natio- nalen Reciteer-wedstryd, op Zaterdag jl., be haalde onze vroegere stadgenoot do heer S. R. Perrin, van Kampen, den eersten prys1 (verg.-zilveren medaille) in de afdeeling Ernst met het gedicht „Een Nacht aan de Kust" van P. Louwerse, en in den Eere-wedstryd deqi tweeden prys, bestaande uit een kunstvoorwerp* met zilver gemonteerd. De heer E. Willebrands, alhier, behaalde in dienzelfden wedstryd eon derden prys (zilveren medaille) in de aideoling Luim met het gedicht „'t Is erg mot de Meiden", van dr. E. Laurillard. Men meldt uit Apeldoorn, dat Zaterdag weder vertrokken zyn de Vorst en de Vorstin van Bentheim. K. M. de Koningin vergezoldo met Haar gevolg, bestaande uit jhr. Van Pabst, den adjudant Van Hoogstraten en barones Sloet, den Vorst en de Vorstin tot aan den trein. De burgemeester en een vry talryk publiek waren eveneens aanwezig. Het stoomschip „Kanzier" (thuisreis) arriveerde 9 Nov. te Marseille; de „Kron- prinz'1 (uitreis) vertrok 9 Nov. van Napels; de „Oongaran", van Rotterdam naar Java, passeerde 10 Nov. Kaap Carvoeiro; de „Mem- non" arriveerde 10 Nov. van Amsterdam ie Swansea; do „Amsterdam", van Rotterdam naar Nieuw-York, passeerde 10 Nov. Scilly; de „Bah", van Amsterdam naar Batavia, arriv. 11 Nov. te Olehlohde „Essen", van Australië en Java naar Amsterdam, is 10 Nov. Gibraltar gepasseerd; de „Koningin-Regentes", van Amsterdam naar Batavia, arriv. 11 Nov. Ie Southampton; do „Sumatra", van Batavia naar Amsterdam, vertrok 11 November van Djeddah; de „Zaanland" (Zuid-Amerika lyn) arriv. 10 Nov. van Glasgow te Buenos-Ay res. Benthuizen. Door mej. De Zwaan, onder- wyzeres aan de o. 1. school alhier, is teger* 15 Dec. a, s. eervol ontslag aangevraagd als zoodanig wegens benoeming aan een by zon-' dere Bchool te 's-Gravenhage. Bodegraven. Zaterdagmiddag begaven zich de meeste onderwyzers uit onze gemeento naar AJfen, waar veel onderwyzers en onder- wyzoresson uit het arrondissement Woerden byeengokomen waren, om afscheid te nemen van hun geachten schoolopziener, den heer Zolvolder, die a. s. Viydag als districtsschool opziener in het district Heeienveen in funcuy treedt. Nauwelyks was do hser Zelvelder nj do vergaderzaal gekomen, of do heer Van Bachum do Boer, van Alfon, nam hot woord. Mot een gepaste toespraak bood hy den heei^ Zelvelder, by diens vertrek uit het arrondisse ment Woorden, namens byna alle onder wyzers en ouderwyzeresson, een stoffelyk' blyk van sympathie aan. Nadat do heere.T Van Duyn, van Oudshoorn, en Nypels, van Alfen, nog het woord gericht hadden tot dou schoolopziener, bedankte deze in Kchoono taal voor het huldebiyk. Daarna namen de onderwyzers met een hartelyken handdruk afscheid van den boef Zelvelder en hiermede was de plechtigheid afgeloopen, maar do herinnering aan do veert ion jaren, gedurende wolke de heer Zelvelder schoolopziener in het arrondissoment Woerden was, zal by de onderwyzers, zoowel van hut openbaar als het byzonder onderwijs, niet uitgewi8cht worden. Om zyn stekte recht vaardigheid en humaniteit stor.d de heer- Zelvelder by alle onderwyzers hoog in achting. Mej. A. A. J. De Ridder, alhier, is ge slaagd voor heb examen voor apothekers bediende. ltoelof-Arendsveen. Door net verlies der schroef geraakte de BoskooperDoot der firma 6) „Helena von Rommersdorf 1" riep Roberta uit, Lilli's vriendin hartelyk kussend. „Dat is mooi, heerlyk. Sedert wanneer ben je op '„Gravenhorst" „Sedert gisternamiddag, liefste. Je ziet, dat /we je zoo gauw mogeiyk komen opzoeken." „Dat moest ook," verzekerde Lilli, „een toeval had je Helene's aankomst kunnen verraden en dan was het uit geweest met onze verrassing." „Nu is ze volkomen gelukt," zeido Roberta. „Laten we nu naar mama gaan; later houd ik je heelemaal voor my. We hebben elkaar 'Eooveel te vertellen." f Zoo was het inderdaad, maar het onder houd was echt kenmerkend dat van jonge meisjes. Vragen, antwoorden, verbaasde en verwonderde uitroepen, verschillende namen, dat alles, vermengd met zilveren lachen, wemelden door elkaar. Elk van die drie scheen slechts te spreken, niemand scheen te luisteren, cn toch verstonden zy alles. Tot nu toeging het gesprek slechts over vriendinnen van het pensionaat. Helene von Rommersdorf, de dochter van ©en militair van hoogen rang, had de inrichting vroeger verlaten dan Roberta en was later in briefwisseling gebleven met eenige school gezellinnen, over wie zy nu inlichtingen kon geven. „Maar laat ons nu eens over u zelf spre ken," zeide Roberta eindelijk. „Over my? Wat valt er v&n my te zeg gen?" Helene haalde de schouders op. „Ik leef heel kalm verder in de wereld." „Geloof het niet, Roberta," zeide Lilli. „Verleden winter was zy de meest gevierde balkoningin, en de ring aan haar vinger ver klapt de rest." „Lilli, hoe kun je zoo iemand3 geheimen publiek maken?" riep Helene berispend uit. „Geheimen? Heb je me niet zelf bekend, dat jo verloofd waart? En draag je niet den ring van uw verloofde?" „Ben je de bruid?" vroeg Roberta haastig. „Hoe heet hy? Waar woont hy? Wanneer trouwt ge?" „Drie vragen ineens. Hy heet Frits von Hartfels en is luitenant in papa's regiment, maar van trouwen kan voorloopig nog geen sprake zyn." „Waarom niet? Als je elkaar bemintI" „Onnoozel kindl Weet je dan niet, dat een officier, om te mogen trouwen, een zeker inkomen moet hebben? By oen goudvischje zooals gy, dat aan iederen vinger tien dui zend thaler meebrengt, is dat niet noodig, maar wanneer Frits en ik aan trouwen kun nen denken, weet ik nog Diet on ik geloof, al kwam er niets van, dan zou het my het hart nog niet breken." „Heienel Hoe kon je je woord geven, als je zoo denkt?" „Dat kwam zooOns engagement is ook niet publiek, zelfs myn ouders weten er niets van. Och, het is zoo heerlijk, een geheimpje te hebben, en Frits is een nette jongen. Zyn kameraden weten ongeveer, boe het met ons gelegen is, en dat heeft ook zyn goede zyde. Myn keus hing langen tyd tusschen hem en den mooien Freddy, maar ten laatste koos ik toch Frits." „Mooie Freddy? Wie ia dat?" vroeg LillL „Zoo, weet jy dat niet? Het is luitenant von Wöllern. Ik vond hem vroeger ook heel aardig, maar in den laatston tyd dweept hy slechts met den Ryn, vooral met het Zeven gebergte, on dat verveelde my." „Von Wöllern, zeg je?" vroeg Roberta met onzekere stem. „Alfred von Wöllern, by genaamd mooie Freddy. Kent ge hem soms, kleintje?" Roberta voelde hoe zij onder den scher pen blik van Helene bloosde. „Ikwy papa en mama leerden dezen zomer een heer kennen van dien naam," stamelde zy verlegen. „Hazoo," zeide Helene spottend. „Ik be- gryp je." „Neen, Helene, er valt niets te begrypen, wy zagen elkaar slechts con paar uren. „Maar in een heel romantische omgeving. De kloosterruïne Heisberbach, de Drachenfels en ten slotte 's avonds eon boottocht op den Ryn by maanlicht. Jo ziet, ik weet het heel precies, al kon ik ook niet denken, dat jy er by waart." „Helene!" „Word maar niet boos, kleintje. Wat be- toekent het overigens? Iedereen moet in zyn leven een kleinen roman hebben; dat vormt het karakter. Daarby toon je een goeden smaak te bezitten; Freddy is reeds aan velen bevallen, maar als een echte vlinder fladderde hy van bloem tot bloem, zonder zich te laten inpalmen. Misschien heb jy meer geluk." „Ik zou ook wel een man willen inpalmen 1 Foei!" „Wat een deugdzame verontwaardiging. Kind, lk zie, je kent de wereld noch de mannen." „Als zy zyn, zooals jy ze beschryft, Helene, dan wil ik ze heelemaal niet loeren kennen." „Wil jy misschien beter zyn dan onze wereld? Of geloof jo de wereld te kunnen veranderen?" lachte Helene. „Men moet mot de heerschende strooming mee kunnen gaan; daarin ligt tegonwoordig het gehoele geheim van te slagen." Helene von Rommersdorf bleef nog eenige dagen op „Gravenhorst", maar dit gesprek werd niet meer voortgezet. Als zyop„Groot- Helmsdorf' kwam, wist Roberta zorgvuldig 1 te vermyden, met baar alleen to zyn, en in het byz'yn van mevrouw Stornthal moesten dergeiyko gosprekken natuuriyk achterwege biyven. Tegen Kerstmis kwam Ernst een paar dagen by zyn ouders logoeron. Hy was ver rukt over het tot nog toe behaalde succes en kon er maar niet over uitgepraat raken. Op raad van zyn ervaren patroon had hy aan verscheidene beursspeculaties deelgenomon en daarby gouden vruchten lngooogst. Ongelukkig echter stonden die meer ln verhouding tot zyn beperkte middelen dan tot zyn wenschen. Ja, als zyn vader ln don zomer maar naar hem had willen luisteren l Maar de eigen zinnigheid van den ouden heer was al te erg; zelfs het tastbare succes van zyn zoon ver anderde niets aan zyn besluit. Mevrouw Sternthal was trotsch op „haar jongen"; zy had altyd wel gedacht, dat Ernst met talenten begaafd was; dat werd nu klaar en duideiyk bewezen. Waarom wilde haar man hem nu geen grootere sommen toevertrou wen? Het was toch mooi zoo vanzelf, zonder er een hand voor om te draaien, ryk te worden. Maar met den anders zoo verstandigen man viel nu niet te redeneeren. „Laat my toch eens eindeiyk met vrede," zeide hy ten laatste geërgerd. „Ik doe het volstrekt niet meer. Op hetgeen do een wint, moet toch een ander verliezen, en ik behoor, niet tot hen, die gomakkelyk in de val worden, gelokt. Ik had liever gehad, dat Ernst do som, die hy van my ontvangen heeft, dadelyk verloren had. Dat komt er voog of laat toch van, en die eerste winst by beurs- of andere hazardspelen is des duivels handgeld." „Maar, gy plaagt u zelf jaar in, jaar uit en maakt allerlei beschikkingen op do velden, waarvan ge niet weet wanneer en of ze wel ooit vTuchton zullen afwerpen." „Dat begrypt gy iet, Uefste. Wy, menschen,( moeten in alle omstandigheden des levens onzen plicht vervullen; *ok dien tegenover^ den grond, die oqs voeden moet. Wie zal oogsten, moet zaaien, maar eerst met zorg toebereiden. Maar ook daarna moet hy er- niet Unterfantend by staan, maar viytig zorgV dragon voor wat ontkiemt en groeit, en Gods zegMi daarover afsmeeken. Zoo heb ik het myn leven lang gedaan on ik hoop het zoo te biyven doen." De toebereidselen tot het Kerstfeest gingen ondertusBchen frun gang. Had Roberta al ge hoopt aan Ernst een werkzame hulp te hebben by de zorg voor het bedeelen der kinderen en armen van het dorp, sy zag zich deeriyk teleurgesteld. Geeuwend, met een sigaar ln de hand, zat of liever lag Ernst in zyn armstoel en keek naar zyn zuster, terwyi hy verzekerde, dat hot op het land „criant" vervelend was. Moeder en zuster verraste hy by hefcj uitwisselen der Kerstgeschenken Inde familie, met kostbare armbanden, zóó kostbaar, dat) Roberta haar broeder de kleinigheden, die- zy voor hem gemaakt had, bijna niet durfdA aanbieden. {Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1900 | | pagina 1