De oorlog tussclion Engeland en Transvaal* Uit Parys gewerd ons, zooals uit achter staand telegrammen blijkt, het wèlaangename bericht, dat de gemeenteraad van Parys be sloten heeft, president Kruger by zyn aankomst te Parys te begroeten en hem op het stadhuis te ontvangen. Het gemeentebestuur van Parys, vertegen woordigende de stad Parys, zal dus den presi dent officiéél ontvangen en hem zyn levendige sympathie met de Transvaalsche republiek aanbieden. Hu is Parys niet Frankryk en de regeering van Parys niet die van Frankryk. Ook bestaat de mogeiykbeid, dat de prefect der stad Parys een spaak in het wiel zal steken. Maar dat neemt niet weg, dat het besluit van den Paryschen gemeenteraad de stem ming aangeeft ten opzichte der Boeren en de hoop gaande maakt, dat van de volkeren van j het vasteland van Europa een beweging kan uitgaaf die voor president Kruger een krach- tigen steun kan zyn op zyn diplomatieke zending. Volgens een bericht uit Brussel zal die zending niet dadeiyk na do aankomst in Europa beginnen. De heer Fisoher moet name ly k verklaard hebben, dat de president, die met de „Gelderland" te Djibouti in uitste- ikende gezondheid is aangekomen, behoefte aan rust zal hebben, voordat hy zyn diplo matieke reis door Europa onderneemt. 1 Lord Roberts seinde van Yrydag, 2 Nov., ,uit Johannesburg (zoodat hy dus toen niet i te Chieveley in Natal by het graf van zyn zoon kan zyn geweest), dat generaal Kitchener, die het bevel voert te Lydenburg, na een nachteiyken marsch het kamp van den Boeren- commandant Schoeman by Steenkampsberg overvallen heeft. De Boeren trokken met achterlating van wat munitie naar het noordon af, zoodat de verrassing nogal weinig te be- duiden heeft gehad. Toch is het telegram in zooverre belangryk, waar vroeger door Engelsche correspondenten verteld werd, dat commandant Schoeman zich had overgegeven en dat het Engelsche legerbestuur door zyn tusschenkom8t Botha en De Wet trachtte te overhalen, eveneens de wapenen neer te leggen. Na eerstgenoemd wapenfeit moet Kitchener naar het kamp van generaal Schalk Burger te Rooikrans zyn opgerukt, waarop ook deze Boerenafdeeling naar het noorden aftrok. Het moeiiyko terrein maakte een vervolging der Boeren onmogeiyk. Britsche verliezen: vier gewonden, waar onder één ernstig. Boerenvorliezenvyf ge sneuveld, velen gewond, één krygsgevangen. Vorder werden acht geweren en veel munitie buitgemaakt. Generaal Clements nam veel vee, veel munitie en zes gevangenen by Witwatersberg. Kelly-Konny's troepen hadden schermutse lingen met de Boeren in het zuiden van den Vrijstaat. Daarby werden drie Yeomen gewond. Van generaal Rundie was bericht ontvangen, dat luit. Cavendish Brown den 23sten en een mindere den 25sten October door een ontplof baren kogel waren gedood. Waarschyniyk yaren die moorddadlgo patronen door Boeren op de Engolschen buitgemaakt. Volgens het verhaal van gewonde Boeren, die in het hospitaal te Potchefstroom waren opgenomen, zouden hun commando's in het gevecht van 26 October 140 dooden, gewonden en vermisten hebben verloren. Hoe die mannen dat konden weten, schynt generaal Barton onvorschillig te zyn geweest. Generaal Paget, die met zyn colonne naar Rustenburg was opgerukt, om te voorkomen, dat andore commando's zich met De Wet vereenigden, heeft Donderdag een gevecht geleverd ten zuidwesten van den Magatopas. Do bereden troepen onder Plumer verdreven de Boeren uit twee sterke stellingen over moeilyk terrein. Ten gevolge van den aan houdenden regen konden infanterie en zware kanonnen moeilyk vooruitkomen en kwamen zy in den regel te laat, om aan het gevecht deel te nemen. Britsche verliezen 2 man gesneuveld, een gewond. Van de Boeren werden zes man gevangengenomen en veel vee werd buit gemaakt. Uit dit telegram biykt slechts, dat op ver- schillendo plaatsen in de Republieken door de Boeren ia gevochten en klaarbiykelyk niet zonder succes, daar zy zich niet hebben laten vangen. Iemand, die met de laatste uitgezette Trans- valors naar Holland is gekomen, en volkomen betrouwbaar en op de hoogte is, deelt mede, dat, sedert de occupatie van Johannesburg, de goudmynen niet alleen niet meer bewerkt .'zyn, doch dat zelfs het uitpompen van water is nagelaten. Vyf maanden lang staan de mynen dus onder water. Welk een verwoes ting er dientengevolge langs den W.W. Rand is aangericht, is te begrypen. Do Boeren-regeering heeft gedurende den oorlog het pompen in de mynen toegelaten, aldus do belangen der aandeelhouders, zelfs in zulk een tyd, behartigende. Hoe waakt het beschaafde Engeland voor dio belangen? Millioenen enmillioenen ponden sterling van Europeesche kapitalisten gaan verloren om het Britsche ryk uit te breiden. Als de oorlog nog langer duurt, zullen de myn- aandeelen geen penny waarde meer behouden. En Europa laat Engeland begaan en blyft blind voor de reusachtige schade, die ook zyn belangen wordt berokkend. Reuter meldt uit Pretoria, dat tusschen Zandrivier en Kroonstad, ten gevolge van onvoldoende veiligheidsmaatregelen, een com pagnie vrywilligers door de Boeren gevangen is genomen. Een mailtrein werd aangehouden en zeven zakken met brieven zyn verbrand. Uit Kroonstad wordt gemeld, dat De Wet te Frankfort, 80 myien ten Oosten van Heil bron, is. Hy heeft in de nabyheid van deze plaats 800 stuks vee buit gemaakt. De Wet zou dus opnieuw ontsnapt zfin^ aan de Britsche bevelhebbers, die hem den terugtocht over de Vaalrivier, naar het heette, hadden afgesneden, als hy ten minste onlangs ten Noorden van de Vaal is geweest, wat sommigen nog sterk betwijfelen. De generaals Pole-Carew en Olery zyn reeds te Durban aangekomen op den terugweg naar Engeland. Ook generaal Howard gaat naar huis. De „Presse" beweert, dat de Fransche Regeering heeft besloten president Kruger te beschouwen als het hoofd van een Staat, dat incognito reist en hem dus geen officieele eer zal bewyzen by zyn komst in Frankryk. Een schietvereeniging te Marseille heeft besloten president Kruger by zyn aankomst een gedenkpenning en een gouden palm aan te bieden. Eet schrikbewind. Dat er in de Transvaal een waar schrik bewind heerscht en iedere niet-Engelscbman geen oogenblik zeker is niet in den „tronk" gezet te worden, bewyst het verhaal vaneen met de „Guelph" medegokomene, die vry wil lig vertrokken is. Op zekeren morgen wordt door eon Engel sche patrouille in don tuin van een zyner bekenden, op korten afstand van hem wonende, een geweer gevonden. Hy wordt onmiddeliyk gearresteerd en in de gevangenis gebracht. Of hy nu al verzekerde, dat het geweer niet van hem was en hy niet wist aan wien het behoorde (vermoedelyk was het .door de Engelschen zelf daar geworpen), het hielp niets. De militaire autoriteit werd er mede in kennis gesteld en dezo gelastte aan de vrouw met haar drie kinderen, waaronder een 14 dagon oud, de woning te verlaten, om naar de ge vangenis te worden overgebracht. Den anderen morgen werd de geheele familie tusschen militairen naar de plaats hunner woning ge bracht en der vrouw vergunning gegeven mede te nemen wat zy dragen kon. Toen zy daarmede terugkwam, werd de geheele inboedel buiten gebracht, met petroleum begoten en in brand gestoken. Ten eindo de geleideiyke afdanking van de koloniale afdeelingen mogeiyk te maken, is men te Pretoria doende met de reorganisatie van de bereden infanterie. Alle regimenten, welke manschappen hebben, die kunnen paardryden, hebben last gekregen, die naar Pretoria te zenden. Zoodoende zal de geregelde bereden infanterie weer op volle 6terkte komen. De berichten uit allerlei plaatsen uit de Republieken gewagen van stortregens. Uit Delagoabaai wordt aan do Kaapsche „Argus" gemeld, dat drie Amerikaanscho Ioren, die berichten van Steyn by zioh hadden, te Lebombo zyn gevangengenomen. Dr. Jameson is Zaterdag van de Kaap te Southampton aangekomen. Reuter seinde Zondag uit Kaapstad: „Generaal Smith Dorrien heeft met twee kleine colonnes den lsten uit Belfast een nachteiyken marsch gedaan te midden van een stortvloed van regen en het lager van de Boeren te Witkop verrast, met het aanbreken van den dag; maar daar de troepen door weekt waren en blauwbekten van de koude, konden zy geen party trekken van hun succes. Dan gaat het bericht, zonderling, aldus voort: „De vyand vervolgde daarop onze troepen en viel ze mot groo'te stoutmoedig heid aan, maar leed zwaar. Onze verliezen waren gering." Boe De Wet ontsnapt Een stryder van De Wet's legerkorps, thans hier te lande toevende, besohryft ln de „N. R. Ct." zyn tochten door den Vrystaat. Onder meer geeft hy het volgende boeiende verhaal van de wyze, waarop De Wet somtyda zyn inlichtingen kroeg. Het gebeurde had plaats tydens de fameuze achtervolging van De Wet door vier Britsche korpsen Generaal De Wet begreep, dat de Engel schen de vervolging niet te lang zouden uit stellen, en het was hem daarom veel waard om te weten of de Engelschen reeds toe bereidselen maakten, om hem den volgenden dag aan te vallen. Toevallig was lk in zyn tent, toen do generaal zyn wil hieromtrent te kennen gaf. Ik bood generaal De Wet aan, om een patrouille van tien myner manschappen uit te zenden, die in den nacht van den 2den op den Sden Juli zouden moeten trachten tot in het vyandeiyk kamp door te dringen om to 8pioenen. Dankbaar nam de generaal myn voorstel aan. Ik riep vrywilligers opde meesten boden zioh onmiddeliyk aan. Ik koos er negen uit, die onder leiding van luitenant J. Van Ham dezen gevaarvollen tocht zouden ondernemen. De stoutmoedigheid van Van Ham en het vertrouwen, dat hy onder zyn makkers genoot, was my een waarborg, dat Johan niets onbeproefd zou laten, om de uiterst moeiiyke opdracht ten uitvoer te brengen. Tegen elf uren s avonds, toen de maan nog slechts zacht naschemerde en den omtrek der kopjes flauw verlichtte, toen alles in en om Lindloy in diepe rust verzonken scheen, ging het kleine dappere troepje op pad. Gepraat was er niet veel geworden, elkeen had zich marschvaardig gemaakt, den bandelier en het geweer goed nagekeken, een stukje harde klinker werd in den zak gestoken, maar ieder der achterblyvenden was in spanning over den afloop van dezen vermetel en tocht. Natuur!yk ging onze burggraaf en kok mee, hy had gebeden en gesmeekt, om van de party te mogen zyn. Met een „Saluut, hou je goed jongens" vertrokken zy, Van Ham voorop, als altyd even vrooiyk en zonder vrees. Er zat goed ras in Johan, niet voor niets was hy de zoon van onzen dapperen generaal Wan Ham. Na een half uur stapvoets gereden to hebben, hield het troepje halt. Er werd geloot wie de paarden zou oppassen. In verspreido orde gingen de anderen vooruit, vooraan Van Ham en de burggraaf, gebruik makende van elke dekking, die het terrein hun aanbood, nu eens kruipende op handen en voeten, dan weer zich voortschuivende op den buik, ge- ruischloos als Indianen. Oogen en ooren werd goed de kost gegeven. Zoo kwam men eindeiyk aan do eerste vyandolyke schansen. Hiervoor hadden de Engelschen een ongeveer twee meter breede yzerdraadversperring aangelegd. Ook deze moeiiykheid werd overwonnen, hoewel de handen door het puntige stekel draad werden ontveld. En daar op ongeveer 40 passen rechte een donkere gedaante, even uitkomend tegen den schaars verlichten hemel, een schildwacht kalxa op aüa geweer geleund. niets vermoedend, misschien slapend. Hy stond boven op den aarden wal. De verspieders bleven dicht by elkaar. Allen waren zoo donker mogeiyk gekleed en aangezien de Engelschen den grond zwart gebrand hadden, kon men geen menscheiyk lichaam, dat zich schuivende voortbewoog, onderscheiden. Zonder eenig geluid werd de aarden wal beklommen. Nu vertoonde zich opeens een vuur, waaromheen enkele hel rossig verlichte gedaanten, dom melende met het geweer tusschen dobeenen, zekerlyk de kampwacht, en daarachter een weinig verder nog even door het schynsel beschenen de eerste ryen tenten. Men was dus in het vyandeiyk kamp. Op goed geluk werd verder gekropen, men wist niet tot hoever het vyandeiyk kamp zich uit strekte; het Engelsche kamp scheen alleen ter rechterzyde van den weg te zyn. Men ontmoette ten minste niets moer. Eindeiyk kwam men aan de rivier, die vlak by het dorp stroomt. In de nabyheid van deze een boerenplaats, waar uit een der vensters een licht straalde. Hier sloop men naar toe. Daar begint eensklaps de hond te blaffen, aanhou dend en luid. Een Engel6ch soldaat of officier treedt naar buiten en tracht met zyn scherpen blik de duisternis te doorboren. Niets bespeu rende van onze vermetelen, vloekte hy tegen den hond en dwong hem door een paar schoppen tot stilte. Daarop ging hy weder naar binnen. Na een oogenblik gewacht te hebben sloop v. Ham vooruit en keek door het raam naar binnen, en zag daar verschil lende officieren gezeten om een tafel met kaarten en paperassen voor zich. Zy spraken luid, zoodat hy byna alles verBtaan kon. Een oud-officier met gryzen stoppelbaard en snor, vermoedelyk de generaal, was bezig te dictee- ren en uit hetgeen hy zeide kon Van Ham opmaken, dat men van plan was den volgenden dag de Boerenstellingen aan te vallen. Nu wist hy genoeg en gaf order, om terug te gaan. Nogmaals moest dezelfde afstand afge legd worden. Eindeiyk, na vyf uur afwezig heid, kwam de kleine heldenschaar doodver moeid, overal gekneusd, de handen tot bloedens toe geschramd, in ons kamp terug. Zy werden met een warmen handdruk ontvangen. Dadeiyk werd generaal De "Wet van den uitslag der zending op de hoogte gesteld. Nadat Van Ham verslag gedaan had van zyn tocht, stond generaal De Wet op, drukte hem ferm de hand en voegde hem toe: aJy is toch maar een vinnige Hollander". Generaal De Wet, nu op de hoogte van de plannen der Engelschen, liet midden in den nacht alle commandanten by elkaar roepen en hield krygsraad. Dezo duurde maar onge veer een half uur. De commandanten keerden naar hun kampen terug en lieten de man schappen wekken. Allerwegen klonken nu bevelen en geroep. De ossen, die vreedzaam onder het juk trokklaar lagen te slupen, be gonnen by al die bedry vigheid te loeien. Daar op eens de trompet, het signaal voor „opzaal" en dan van mond tot mond gaande het com mando: „naar de posities, kerels." Het was pas ongeveer 4 uren in den morgen, onze dekens waren hard gevroren en daarby was het byna geheel donker. En dan in die barre koude ponder eon warmen verkwikkenden morgendrank, niets dan een hardon klinker om op te kauwen. De meeste Boeren hadden tenten of wagens om in te slapen, wy niet; de harde grond vol met kleine bultjes was onze legerstede, de bloote hemel was ons dak. Maar onze diensten werden gewaardeerd door een man als generaal De Wet, meer vroegen wy niet. Marktberiohten. Bodegraven, 6 Nov. Kaas. Aangev. 202 wagens to «amen 11016 stuks, wegende zt 60319 KG, Prijs lste soort Goudsohe 29.60 a zwaardere f 81.— a 2de soort 24.60 a f 26.— Derbykaas, pry's late soort 27.60 a 2do soort 26.60 a Edammer Kaas, prys late •oort f 81.60 a 2de soort 26.60 a 28. wagens Leidsche Kaas, f a het schippond. Handel ving. Amsterdam, 6 November. Op de veemarkt waren aangevoord 267 runderen, van welke de prijzen waren: vette koeien lste qual. 62 a 66 o., 2de qual. 68 a o., 8de qual. 64 o. per küo: 60 melk- on kalf koeien 120 a 240; 41 nuchtere kalveren f9 a 11, graskalveren —af—; 8 sohapen f a488 vette varkens, 40 a 43 o. por kilo. 8ohiedam, 6 November. Noteering van do Beurs- commissie. Moutwyn f 11.60 per HL. Zonder fast en zonder belasting. Spoeling f 1.60. Noteering van de Makelaars. Moutwijn f 11.76, Jenever f 16.76, idem Am&terd. proef f 17.60. Noteering van den Distillateursbona. Moutwijn f 11.75. Jenever f 16.76, Amst Proef f 17.26. Rotterdam, 6 November. Granen. By kleinen toevoer is Jarige en Nieuwe Zeeuwsohe, Vlaam sche en Overmaassche Tarwe als voren genomen. Niouwe Inlands olie Rogge alleen in de beste soorten onveranderd te plaateen. Nieuwe Winter- en Zomergerst zonder prysverandering. Nieuwe Haver flauw. Nieuwe Witteboonen prijshoudend. Nieuwe Bruineboonen alaroreu. Nieuwe Blauwe Kook- erwten traag. Kanariezaad onveranderd. Buiten- landsohe Granen stil. Jarige Witte Zeeuwsche, Vlaamsohe en Over maassche Tarwe f6.60 a f 7.60, Nieuwe Witte dito 6.26 a f 6.90, Nieuwe Zeeuwsche, Vlaamsche en Overmaassche Rogge f 6.a f 6.60, Nieuwe Zeeuwsohe en Vlaamsche Wintergerst f 4.60 a ƒ6.26, Nieuwe dito Zomergerst f4.60 a f6.20, Haver f 2.a f 8.26, Witteboonen f 10.26 a f 11.25, Bruineboonen ƒ7.60 a f 9.80, Blauwe Kookerwten f 7.— a f 9.60, Kanariezaad f 6.60 a 7.60. Als volgt is afgedaan: Amerik. Mixed Muis uit lichter f 119 a f121, dito dito uit zeeboot f116 a f 117, alles per 2000 kilo vry aan boord. Moei. De stemming bleef gedurende de vorige week geheel dezelfde. Eenige inlandsche fabrikan ten gingen voort tot zeor lage prijzen te verkoo- uen, terwijl andere wederom aan hnn beduidend hoogere noteeringen vasthielden en ook koopers vonden. Ten slotte waren eohter eerstgenoemden niet meer genegen tot die lage prijzen af te geven. Superieure qualiteiten buitenlandsch meel zyn gevraagd en worden schaarsch. Heden onveranderd met meer consumptie-vraag. NOTEKRINGEN. Prima qnaL inlandsch 11.26 a f 11.76 lste qualiteit 10.26 9 10.75 Zeeuwsche Tarwebloem. Prima Amerikaansch Patent 11.60 12.26 lste qual Straight 9.60 10.26 2de Bakera 8.— 8.76 Extra puike quaL Hongaarach s 14.26 16.26 lste b 12.— 114. 2de Prima qual. Duitsch late i b i Prima Belgisch11.— i 11.76 late 10.26 10.76 Prima Fransoh 11.25 A JJuïó si T k I0-2** 10-76 ,10.60 ,11.60 Inlandschè BoggeÖo' Duitscbe Fransche ,10.26 ,11.— Rotterdam, G Nov. Vee. Aanvoer 45 Paarden» Veulens, Ezel, 1G6G magere Runderen, 680 vetle Runderen, G95 vette en graskal veren, 83 nuchtere Kalveren, 1 Schaap Lammeren, Varkon, 282 Biggen, 3 Bokken of Gciton. Men noteert: Vette Runderon lste qual. 62 a 2de qual. 6G a 3de qual. 62 a cents, Osaen lste qual. Gi a 2de quaL 60 a 8de qual. 64 a cents. Stieren lste qual. 66 a 2de qual. 46 a 3de qual. a cents. Kalveren lste qual. 90 a 2de qual. 80 a 70 cents, alles per KG. Handel tamilrjk. Melkkoeien f 230 a f 1G0, Kalfkoeien f 220 a f 170, Stieren 210 a f 90, Pinken f 96 a 76, Graskalveren 70 a f 30, Vaarzen f130 a f 110, Paarden f 260 a f 30. Handel zeer goed. Boter. Aanvoer: 66/8 en 47/16 ton en 494 stukken van J/a kilo. De prijzen waren als volgt: lste qual. 64, 2de quaL f 60 en 8de qual. f 46. Voor stukken van kilo werd 66 a 60 ets. betaald. BUITENLAND. Frankrfl k, President Loubet heeft op het telegram, dat keizer Nikolaas naar aanleiding van de onthulling van het gedenktoeken voor wyien president Carnot naar Lyon zond, het volgende geantwoord „Ik ben diep getroffen door de edelmoedige gedachte van Uwe Majesteit, om zich te willen aansluiten by de hulde, door de stad Lyon gebracht aan de nagedachtenis van president Carnot. „Frankryk zal dit bewys van toegenegen sympathie hoogeiyk waardeeren. Het vergeet evenmin het aandeel, dat uw doorluchte vader heeft gehad in de nauwe toenadering van onze bevriende en verbonden landen, met, zooals gy terecht zegt, een uitsluitend vredelievend doeL Frankryk voegt in zyn vereering en zyn herdenking mot vromen eerbied de namen Alexander HI en Carnot samen. „Niet alleen in myn naam, maar in naam van geheel Frankryk breng ik Uw Majesteit myn diepgevoelden dank. Ik verzoek Haar tevens verzekerd te willen zyn van myn gevoelens van harteiyke en on- veranderiyke vriendschap." OrootJh'l twnnlBi Koningin Victoria zal Woensdag uit Schot land op het kasteel Windsor terugkeeren. Volgens de Daily Mali" wordt tegen het volgende jaar een groote EDgelech-Egyp- tiache expeditie naar Kordofan (in Noord- Alrlka) uitgerust tegen een inlandsch hoofd, dat met 100,000 volgelingen Kordofan en het gebied westelijk daarvan beheerscht In een gevecht, 18 October tusschen Engel sche Oeganda-verdedigingstroepen en den stam dor Nandi-opetandelingen geleverd, z|Jn dr. Sherlock en luitenant Henderson zwaar gewond. l'ortugal, De koningin van Fortugal heeft zich door een heldhaftige daad ln Oascaee zeer de genegenheid van het volk verworven. De koningin, die gedurende een wandeling aan het Btrand een met twee personen bemande vlsschersboot zag omslaan, sprong zonder be denken in het water en redde de belde ver ongelukten na elkaar. Bnsland. De keizerin-weduwe van Rusland moet te Kopenhagen ernstig ziek liggen. Tar««Bl^le CttoMMj Hefc schynt niet onwaarschyniyk, dat de verkiezingen te Nieuw-York gepaard zullen gaan met eenige ongeregeldheden. Er is een geschil gerezen tusschen Devery, chef der Nieuw-Yorksche politie, die door destedeiyke autoriteiten, welke domocratlsch zyn, is be noemd, en Mac Cullagh, den staats-superinten- dent der verkiezingen, welke door de republi- keinsche regeering van den staat is aangesteld. Devery beweert, dat nooh de deputy-sheriffs, noch de stedeiyke politie-agenten het recht hebben iemand te arresteeren, zoolang hy niet gestemd heeft, terwyi Mac Cullagh verzekert, dat zyn deputaties leder, die de bepalingen omtrent de verkiezingen overtreedt, zullen arresteeren, ook al heeft hy nog niet gestemd. Mac Cullagh verwittigde Zondag den mayor, dat hy vernomen had, dat er stelselmatige pogingen zouden gedaan worden om de kiozers te intimideoren, en dat men gedreigd had, zyn deputaties te overvallen. Devery vaardigde later een order aan de politie uit, waarin verklaard wordt, dat Mac Cullagh's intimidatie-methoden niet geduld zullen worden, en waarby hy zyn mannen last geeft, het stemrecht van allo burgers te beschermen. Ingevolge dit bevel is een aanklacht inge diend, waarby Devery beschuldigd wordt van verraad, door de trachten Mac Cullagh in de uitoefening van zyn plicht te verhinde ren, en door zyn manschappen aan te sporen hetzelfde te doen. Devery is tegen borgstel ling van 1000 dollars vrygeiaten. Er worden botsingen verwaoht tusschen de politie en Mac Cullagh's deputaties. Het Republikeinsch Nationaal Comité heeft een kennisgeving uitgevaardigd, waarin het zegt, dat berichten uit alle bronnen toonen, dat de verkiezing een ware landslip ten gunste van Mac Kinley zal zyn. Telegrammen. MASERU, 31 October (R. O.) Hot aantal Boeren in de buurt van Basutoland wordt steeds grooter. Een commando van 1400 man is dicht by Ladybrand. De stad Ficksburg en het district van dien naam zyn ln het bezit van de Boeren. DJIBOUTI, 6 Nov. IR. 0.) De .Gelderland' la hier gisteren aangekomen en zal hier drie dagen biyven. By het passoeren van Port- Said zal de „Gelderland" instructies ontvangen met betrekking tot de ontscheping ln Europa. President Kruger, die zich verheugt !n een uitmuntende gezondheid, gaf zyn biydschap te kennen toen hy ln kennis werd gesteld met het laatste succes der Boeren. Dokter Heymans verklaarde, dat Kruger alleen mot verlof naar Europa kwam. CRADOCK, 4 November. RO.) Men meent, dat een Boeren-commando zich bevindt by Petersviile, ten zuiden van de Oranje-rivier. Een soldaat van het "Welsh-regiment is Woensdag doodgeschoten, terwyi hy op patrouille was in de nabyheid van Philipstown, waarheen een garnizoen gezonden is. PARIJS, 5 Nov. (R. O.) In den gemeente* raad deed de heer Galli het volgende voorstel J „Do gemeenteraad richt tot do Zuid-AfrR kaansche Ropubüek de betuigiug van zfin levendige sympathie en bewondering. De Raa^ zal zich mot zyn bureau naar hot Lyonsche- station begeven om president Kruger by zyrv aankomst te begroeten, en hem uitnoodigen op het stadhuis te komen, waar hy uit naan$ van de ingezetenen van Parijs zai wordeqj ontvangen." Het voorstel van den heer Galli werd met algemeene stemmen aangenomen. PARIJS, 5 November. [R. O.) Do groep voor de nationale verdediging heeft een afgozant, schap benoemd om president Kruger by zfi'rj aankomst hier aan hot station te begroeten.) BREMEN, 5 November. (R. O.) Boesmann's, bureau moldt: De matroos Kunze, dio dooi* de pest was aangetast, is hedenochtend go-! storven. Alle onder toezicht geplaatste perso-' nen zyn tot dusver gezond. k [Het stoomschip „Marienburg", waarop de matroos zich bevond, was den 19den October! van Rosario, in de provincie Santa Fé, Arger - tiniö, te Hamburg aangekomen, en van daar, 27 October naar Bremen vertrokken. Het schip 1 heeft dus acht dagen te Hamburg gelegen.]! LONDEN, 6 November. [R. O.) Do J£-ïbsvs\ verneemt uit Peking, via Taku, van 5 dezer Admiraal Alexeieff heeft een schryven ge-1 zonden aan Li-Hung-Chang, waarin gevraagd 1 wordt naar do voornemens van China betref-J fende Mandsjoerye en China wordt uitgenoodigd de regeering over dat gewest weder op zich te nemen onder bescherming van Rusland,] hetgoen, naar de admiraal hem verzekert,; zal zijn tot wederzydsch voordeel van beide' landen. BREMEN, 6 Nov. {A. E.) Er hebben zich tot nog toe geen andere gevallen van pest! voorgedaan. Professor Kossel van het Reich8gesundheitsamt" is aangekomen. Alle; genomen maatregelen tot afzondonng zyn door hem goedgekeurd. LEIDEN, O November. Thermometerstandgisteravond om 8 uren 7.5° C. 45.5°.Fahr.helt, hedenmorgen om^ 8 uren 7.6° C. 45.6° F., 's middags om 12 uren 9.6° O. 49.1° F., 's namiddags om 4 uren 10.5° 0. 60.9° F. Met veel genoegen brachten wy heden^ middag een bezoek aan de Inrichting voor Teekenonderwys aan de Langebrug, van den heer W. J. Lampe, waar gedurende enkele' dagon een tentoonstelling wordt gehoudeil van toekeningen in den vorigen cursus doorj leerlingen van beider kunne vervaardigd. Wat or te zien hangt, is inderdaad hoogst belangryk en geeft een duldeiyk beeld van' wat er op -de school, zoowei wat lager als wat middelbaar onderwys aangaat, geleerd, wordt. Er werden ln een jaar ongeveer 1500^ teekeningen gemaakt, waarvan er nu 45Ó, ter bezichtiging zyn gesteld. Ze betreffen klein' en groot stilleven, vlak-ornamont (kopie en' compositie), klein en groot pleister naa fragmenten van het monscheiyk lichaam,) bloemen naar de natuur (wat tegenwoordig, zeer in de mode ia), pleister-ornament, wand^ platen als gewoon voorbereidend teekenen. Op de bovenzalen vindt men er van dez<£ afdeelingen woder terug, alsmede penteekeij ningon on het begin van het composeerenjj perspectief, anatomie (spieren en onderdeelon van het skelet), enz. De benedenzaal is tevens versierd met eed fraaie plantengroep, terwyi verschillende gipsen en andere voorwerpen VQor den bezoekeo eenigszins een leiddraad z(jn, om zelf na to gaan in hoever de leerlingen zyn geslaagd, j Een wandeling naar genoemde inrichting is dus iederen belangstellende byzonder aan te bevelen. Men zal er heusch geen spyt van hebben. De Nederlandsche mail i6 morgenochtend alhier te verwachten. L Met de Koninginnen zyn gisteravond op Het Loo aangekomen de Vorst en deVorstiü van Bentheim, die eenige dagen de gasten vah Hare Majesteiten zullen zyn. Lange-Ruigewoido. Op initiatief van don heer W. Poolman, arts alhier, werd te deze* plaatse oen vergadering gehouden, waarin besloten werd tot oprichting eener vereenigingj die zich ten doei stelt 0. a.het helpen op^ heffen van al wat ziekten doet ontstaan ojj onderhoudt; het aanschaffen en beschikbaaij stellen aan de leden der vereeniging on aa^ onvermogende inwoners der gemeenten Lange* Rulgeweide en Waarder, van vorplegingsi artikelen. Een bestuur werd gekozen en eon reglement vastgesteld. Aanvankoiyk tradeij 97 leden tot de vereeniging toe. V4orloopig zal de vereeniging een plaatse^ ïyk karakter dragen, doch do ontwerper hoopH dat spoedig andere plaateen van Zuid-Hollan^ het hier gegeven voorbeeld zullen volgerii waarna men pogingen in het werk kan stellen! ten einde te geraken tot een grooto Proving dale vereeniging, evenals in Noord-Ho!landj waar het Witte Kruis zoo uitnemend werkt) De nieuwe vereeniging ontving den naam va$ het „Groene Kruis". Hedenochtend, ongeveer te zeve uren, werd brand ontdekt in een der lokale\ van de leerschool by de gemeentoiyke kweekj school voor onderwyzers en onderwyzoreese* in de N. Kerkstraat te Amsterdam. De brandweer wist den brand, door onba kende oorzaak ontstaan, te beperkon tot da eene lokaal op de eersto verdieping, waarvai een gedeelte van don vloer en de balklaag door het vuur verteerd werden, torwyi d/ raamkozynen werden beschadigd. Hoewel dus de schade niec groot is, heeft men toch het ongerief, dat het lokaal, waai u de brand geweest is, en het daarondej gelegene door waterschade, tydelyk aan ho gebruik moeten worden onttrokken, g Tot aanvulling van hot borich' omtrent het ongeluk, den wisselwachter Werner te Venloo overkomen, deelt inon ncj het volgende mode: Een vreeseiyk oogenblik moet de man vöt zyn dood gehad hebben. Hy was met de1 hak van zyn schoeisel tusschen de raiis contrarail beklemd geraakt en deed alle moei, om zich los te werkon, toen hy een rangea machine zag aankomen. Do machine nadeil en hy had geen gelegenhoid te ontkome Hy moet nog gecchreeuwd hebben, do niemand merkte hem op vóórd liet ie iaat w.

Leidsch Dagblad | 1900 | | pagina 3