Brand Prix-Paris ISBO. Filii um»: Broslrat 51. LE RIOJA-CLARETE fin raugn supérieur de table IMSON ANTON!® AGÜILAB, Beurs van Amsterdam. Helena Paulowna van Roeland la In 1799 gehuwd met Friedrich Ludwig, erfgroother- Jog van Mecklenburg-Schweiin (1778 1819), die, na haar dood in 1803, in 1810 her- trouwde mot Caroline van Sakson-Weimar en in 1818 met Augusta van Hessen-Hom burg. Uit het eerste huwelijk werd geboren Paul Friedrich, groothertog van Mecklen burg-Schwerin (1800—1842), die in 1822 huwde met Alexandrina van Pruisen. Dezen waren de ouders van Friedrich Franz H van M.-S. (1823 1883), uit wiens derde huwelijk, met Maria von Schwarzburg-Rudol- Btadt, Hertog Hendrik in 1876 werd geboren, Provincials Stalen van Zuid-Hoilani De najaarsvergadering der Provinciale Staten van Zuid-Holland werd heden door den Com missaris der Koningin in deze provincie mr. J. ';Ct. Pat(jn geopend met een herinnering aan de nagedachtenis van den heer Hein van Rockanje, sedert do laatste bijeenkomst der Staten overleden. De geloofsbrieven van het in zijn plaats - gekozen lid mr. D. Fock werden onderzocht en 'goedgekeurd. De heer Fock legde de belofte af en nam zitting. De Voorzitter richtte hierna, terwijl alle leden zich van hun zetels verhieven, het woord *ot de vergadering en deed het voorstel in deze eerste bijeenkomst van de Provinciale Staten van Zuid-Holland na het bekend wor den van het heuglijke feit van de verloving van H. M. de Koningin een adres van geluk- wensch aan H. M. te richten. De griffier deed daarna voorlezing van het concept-adres dat met toejuichingen werd be groet en goedgekeurd. In handen van spociale commission werden gesteld verschillende missives, o. a. het voor stel tot hot stellen der voorwaarden aan de Rotterdamsche Tramwegmaatschappij voor de tramwegen op do Zuid-Hollandsche eilanden in handen van de heeren Michiels van Ver- duynen, Kemink, Over water, Visser, A. J. C. Van Weel en Evers; de subsidie-aanvrage voor den aanleg van tramverbindingen tusschen Amsterdam en Alfen en Leiden Haarlemmermeer, in handen van de heeren Conrad, Van der Gi)p Baren- dregt, Dolk, Drost, Juta, De Moncby, Van Velzen, Versteeg van Vollenhoven, Van Wychen en Evers; de zaak betreffende hot beschikbaar houden van plaatsen voor Zuid-Hollandsche krank zinnigen in de buitongestichten met de nota van dr. Ruysch betreffende de wenscbolijkheid tot oprichting van een provinciaal krank zinnigengesticht, in handen van do hooren Bevers, Van Heemstra, Juta, Muller, Ruysch, Van Stolk en D. Van Woel. Op voorstel van den hoer Gevers Dey- noot c. s. werd besloten het adres van de Haagsche Landbouw-afdeeling om eon provin ciaal subsidie voor een blïjvenden curcus in hoefbeslag te 's-Gravenhage te behandelen in de eerstvolgende bijeenkomst der Staten, vast gesteld op Dinsdag 20 November. Door den Voorzitter was voorgesteld, Gedep. Staten in deze zaak diligent te verklaren. Voor de eerstvolgende vergadering werd o. a. nog aan de orde gestold het rapport omtrent de waterafstrooming in deze provincio met de daartegen ingebrachte bezwaarschriften on voorts allo voorstellen, die alsdan gereed zijn. De vergadering werd daarna verdaagd tot 20 November 's voormiddags te elf uren. Gemengd Nieuw»* Aan de telophoon alhier is aan gesloten onder No. 419 de heor P. J. Dirkse, anrdappelenhandel, Hoefstraat. By een bouwwerk in de Book- horststraat te 's-Gravenhage had hedenochtend een ernstig ongeluk plaats. Door hot kantelen van een balk vielen drie werklieden, smeden in dienst van de firma Vincent en Co., te Schiodam, van een 7 meter hoogen steiger. Zy kwamen terecht op grooto blokken hard steen en yzereii binten. Een hunner greep zich nog vast aan oen ijzeren bint, maar liy •werd door zyn makkers omlaag gesleurd. Eon der drie werklieden, die allen in Schiedam thuis behooreD, genaamd Vredenbrecht, was onmiddellijk dood. De beide andoren, Pronk, die ernstig verwond, en Oukoop, die minder ernstig verwond werden, zyn overgebracht naar het Gemeente-ziekenhuis. Door de politie is een onderzoek naar het gebeurde ingesteld. 1 In zake zyn klacht tegon don burgemeester van Den Haag werd heden de oud-hoofdcommissaris, Van Schermbeek, door den rechter-commissaris gehoord. Door de politie z(jn thans in be- 6lag genomen ten huize van den zoon van 'don verdachten huisknecht te 's-Gravenhage drie kisten, bevattende een groot aantal stuk ken antiek en modorn zilver en goud, serviozon enz., afkomstig van diefstal ten huize van den heer Raedt van Oldenbarnevolt. Een vierde kist met linnengoed werd door eon buurman van dien zoon by de politie gebracht, zeggende, dat do kist op onverklaarbare wyze in zyn tuin was terechtgekomen. Voor de rechtbank te Haarlem stond gisteren terecht de heer J. W. Stuffers, journalist aldaar, omdat hy in September 1900 'als redacteur van „Het Vliegend Blad do Spaarnebode" opzettelijk den commissaris van politie te Haarlem, H. J. F. A. A. M. Van Goor, heeft bolecdigd, door in het op of omstreeks don 14den dier maand te Haarlem verscliynendo No. 2637 van „Hot Vliegend 'Blad de Spaarnebode", wolk blad in het open baar verspreid wordt, zoo onder de abonné's, alsook door verkoop por nummer, te schrijven en op te nemen een artikel of bericht, waarin hU genoomdon commissaris van politie op zettelijk de beleediging heeft aangedaan hem aan de lezers van zyn blad voor te stellen als een ambtenaar, die z(jn politiepersoneel jdoet zuchten onder een roede, die wel iets doet denken aan den Spaanschen tyJ, die nu al ruim een jaar alle bevordoringen van dat personeel tegenhoudt, waarmede hij zich mis schien plasdankjes van den wethoudor van financiën denkt te verwerven, omdat er zoo veel en zooveel van de politiebegrooting in kas blijft, by wie van bevordering geen van standjes krijgen wel sprake is en die geen slag heeft om met zijn personeel om te gaan. Als getuigon waren door het O. M. gedag vaard de heer Van Goor en eon der uitgevers van „De Spaarnebode", terwijl de beklaagde zijnerzijds eenige personen als getuigen a décharge had laten dagvaarden. In de rechtzaal was een zeer talrijk publiek aanwezig. Als eerste getuige trad op de heer Van Goor, die volhardde by zyn schriftelijk gedane klacht. Op de vraag van den bekl. of get. agenten van politie'voordraagt voor bevordering, ant woordde get. toestemmend. De President weigerde evenwel den get. te vragen of deze niet, toen een inspecteur hem een rapport bracht, dat met iets dikker garen dan gewoonlijk was ingenaaid, het den inspec teur eerst voor de voeten gesmeten en hem toen gelast hoeft het weer op te rapen. De President wees er den bekl. op, dat hy hier niet terechtstaat voor smaad, maar voor eenvoudige beleediging, en dat het niet aan gaat den comm. van politie, die hier is als getuige, voor allerlei andore feiten ter ver antwoording te roepen. Bekl. was het hiermee niet eens en toen de eerste getuige A décharge, de heer A. J. Clausing, voorkwam, wenschlo hy dezen ge vraagd te hebben wat hy in den nacht van 12 op 13 Febr. had waargenomen omtrent de wyze, waarop de commissaris omgaat met zyn personeel. De President weigerde weer deze vraag te stellen; de rechtbank ging in raadkamor en vereenigde zich daarmee. Hierna verviel het verhoor van twee andere getuigen a décharge, waarvan de heer S. nu afzag, omdat hy hun dergeiyke vragen had willen doen. Toen bekl. evenwel deu adjunct inspecteur Kompers gevraagd wilde hobben, of de commissaris hem niet had geschopt of willen schoppen, maakto de President opnieuw bezwaar, wat don bekl. de opmerking ont lokte, dat hy nu al 14 jaar do rechtszittingen als verslaggever by woont, en meermalen heeft opgemerkt, dat in dergeiyke gevallen aan advocaten vragen werden veroorloofd, die hem nu worden verboden. De president ontkende dit. Hot hooren van twee andere getuigen 4 décharge verviel nu opnieuw. De subst.-off. van just., mr. De Vries van Doesburg, betoogde, dat het er niet op aan komt, of bekl. meende, dat wat hy schreef waarheid is. Zelfs de waarheid mag niet gezegd worden in een beleedigenden vorm. Overigens, zeide spr., is hier van ongeschikt heid van den commissaris van politie niets bekend. Het feit qualificeerendo als beleediging van oen ambtenaar in de uitoefening zyner functie, requireerde spr. een boete van f 50, subsidiair 10 dagen gevangenisstraf. Bekl., die op de vraag van den president reeds ten stelligste de bedoeling om to be- leedigen had ontkend, begon zyn verdediging met zyn verbazing over deze vervolging uit te drukken, daar hot heele Haarlemsche publiek wel weet, dat hy nog geen vyftigste heeft gezegd van do misstanden by de politie. H(j betoogde hoe twee getuigen wel degelijk hebben gezien, dat ue commissaris den adjunct- inspecteur Kempers een schop trachtte te gevon; hoe hy do bevordering der agenten tegenhoudt, daar er sinds Juni 1899 niemand is bevorderd; dat de gotuige Clausing over een standje, door den commissaris gegeven, zoo verontwaardigd was, dat hy den volgenden dag een voluit onderteokend stuk plaatste; dat hot politiepersoneel nooit compleet i3 omdat er niet g6noeg sollicitanten komon,» en wie er zyn, zoo gauw mogelyk weggaan, zelfs naar slechter betaalde betrekkingendat er zelfs iemand by de politie is aangenomen, die 7 dagen gevangenis achter den rug heeft, wegensverzet tegen de politie. Bekl. eindigde met het vertrouwen uit te spreken, dat de rechtbank hem vryspreken zal. (Applaus van het publiek). Uitspraak 15 dezer. Hot O. M. by de rechtbank te Haarlem eischte drie jaar gevangenisstraf tegen Eduard Van Turnhout, van Ostende, beschuldigd den 7den October G. Heilig te IJmuiden te hobbon doodgestoken. Bekl. ont kende. Als verdediger trad op mr. Z. Van den Bergh, van Amsterdam. Togen W. J. Freyer, den 17-jarigon kruideniersloopjangen, die te Haarlem ver schillende inbraken pleegde, o. a. tennadeele van do heeren mr. Van Nooten, Lebret, Scheltema Beduin, Vormoer en Munstorman, word oen gevangenisstraf geöischt van 5 jaren. Afgewezen of niet-ontvankeiyk verklaard werden gisteren door den Hoogen Raad de verzoeken tot rovisie, waaronder die van do medeplichtigen aan den moord op een veldwachter te Osch. Vernietigd word een arrest van hot Hof te Amsterdam, waarby iemand tot 45 dagon gevangenisstraf was veroordeeld wegens weder- sponnigheid en de zaak verwezen naar het Hof te '8 Gravenhage. Verworpen word het boroep van een bier- huishoudor te Amsterdam, die zonder ver gunning gelegenheid tot dansen had gegeven en muziek doen uitvoeren. Vernietigd werd een arrest van het Hof te Amsterdam, waarby een bediendo aan diefstal was schuldig vei'klaard, en de zaak naar liet Hof te 's-Gravenhage verwezen. Conclusie werd genomen door het O. M. in de zaak van twee personen te Utrecht, die verzuimd hadden aangifte te doen voor de personeele belasting van gaskachels, die haar verbrandingsproducten door een schoor steen op zolder, doch niet in de open lucht ontlastten. Mr. Noyon concludeerde tot be vestiging van het vonnis der rechtbank, dat hen van rechtsvervolging had ontslagen. Tot verwerping van het cassatieberoep werd geconcludeerd in de zaak van iemand te 's-Hertogenbosch, die zyn paard in een verhoerde categorie voor de belasting had aangegeven. Uitspraak 3 Decomber a. s. Een brutale inbraa.k heeft Zondagavond plaats gehad in perceel 354, Singel by de Oude Spiegelstraat, te Amsterdam. De weduwe W. Honselaar kwam omstreeks elf uren met haar eenig dochtertje thuis. Zy bewoont oen sousterrain, waar zy sedert eenige jaren een zaakje uitoefent in koffie, thee, enz. Zy ontstelde al reeds, toen zy bemerkte, dat de voordeur van hot winkeltje openstond, maar wie beschryft haar schrik, toen zy in de binnenkamer achter den winkel zag, dat alle kasten waren opengebroken, haar bed was zelfs doorzocht. Een trommeltje, waarin voor by na ƒ1300 aan Russische effecten, benevens een knip met geld voor een gister ochtend te betalen vordering, waren verdwenen. Ook eenige gouden sieraden en juweolen waren gestolen. Even bekomen van haar schrik, snelde zy naar het politiebureel Gymnasium. By het door de politie ingestelde onderzoek was echter geen spoor van de inbrekers te vinden. Daar boven in het huis Zondags nooit iemand aanwezig is, hadden zy vry speL De weduwe, die het geld eonige jaren ge leden door een erfenis had verkregen en dit had bewaard, is totaal geruïneerd, zóó zelfs, dat zy haar zaakje moeilyk zal kunnen voort zetten. Later in den nacht werd nog weer elders een poging tot inbraak gedaan. De heer Druch, eigenaar van oen bloemen winkel St.-Jansstraat hoek Schoutensteeg, zag voor die steeg een persoon op verdachte wyze rondsluipen. Dit wekte achterdocht, en toen de hoer Druch een raam openschoof, zag hy nog in de steeg een tweeden persoon voor de deur van een bergplaats van rywieldeelen van den heer Bakels staan en hoorde iets vallen. Met een buurman maakte hy toen buiten alarm, waarop zy een persoon op staat zagen vluchten en ook iemand over de daken inde steeg zagen klimmen. Een van de twee verdachten, zekere O., werd later gearresteerd en herkend door de beide personen, die hem hadden zien vluchten. O. beweert, dat hy beschonken is geweest, en wel in de steeg te hebben geloopen, maar volstrekt geen plan te hebben gehad om in te breken. Hy is voorloopig in arrest gesteld. (Tel.) Hot in de vorige week in de Schie tusschen Delft en Overschie opgehaalde lyk is herkend als te zijn dat van den 51-jarigen expediteur A. J. V., wonende te Rotterdam. Een kwartjesvinder heeft gister ochtend wederom zyn slag kunnon slaan. Met den trein van 7.30 van Rotterdam vertrokken trof hy te Tilburg twee jongelieden, oogen- schyniyk varensgezellen, aan in een derde klasse-wagen. Deze jongelieden deelden te Bokstel by aankomst mede, dat zy de dupe waren geworden voor f 30. Het kunstje met de kaarten, waarvan in den trein onnoozele menschen nogal eens het slachtoffer worden, bestaat hierin: De kaartlegger heeft in de linkerhand tusschen duim en vingers een kaart, in de rechterhand tusschen duim en wysvinger de kaart, die gekeerd moet worden, en tusschen duim en tweeden vinger de derde kaart. De kunstgreep bestaat nu hierin: Telkens, wanneer de kwartjesvinder niet om geld speelt of oen enkelen keer wil laten win nen, wordt do kaart, die tusschen duim en voorsten vinger der rechterhand geplaatst is, gewoon weggeworpen. Moet het slachtoffer verliezen, dan wordt de kaart, die tusschen duim en overige vingers der rechterhand ge plaatst is, behendig over de eerste lieenge- worpen on die tusschen duim en voorsten vinger vastgehouden. Dit is het beruchte „Een, twee, drie, klaverenaas 1" (N. li.) De Nederlandsche oorlogsschopen „Zeehond" en „Dolphyn" zullen van Nieuwe- diep wordon uitgezonden, om to trachten den vermist wordenden Nederlandschen stoom trawler „Dolpbijn", van do Maatschappy Doggersbank to IJmuiden, op te sporen. Gisteravond, omstreoks negen uren, ontspoordon by Utrecht eenige wagens van een goederentrein der Centraal Spoor. Do weg was daardoor zoo versperd, dat de aan komende en vertrekkende treinen over één spoor mossten ryden. Een en ander gaf nogal veol vertraging. Persoonlijke ongelukkon kwa men niot voor. De schade beperkt zich tot het materieel. Mo n schryft aan het „Hbl.": Werd tot dusver de loting voor de natio nale militie voor de lotelingen uit Bunscho ten te Baarn gehouden, gisteren had die op hun verzoek te Bunschoten plaats. De lote lingen, reeds vroeg in den ochtend zwaar beschonken, wilden m9t allo goweld den kolonel militie commissaris sprekon en toen deze op aanraden van den burgemeester een onderhoud weigerde mot deze niet-toereken- bare menschen, die zich als bezetenen aan steldon en rondliepen met grooto Oranje- sjerpen, werd het mes getrokken en zoo danig gevochton, dat uit Amersfoort hulp moest worden gerequireerd. Een detachement van het eskadron ordon nansen, onder bevel van luitenant G. J. Maris, is nog des ochtends naar Bunschoten ver trokken, om de orde, welko zeer ernstig ver stoord is men zegt o. a., dat het Gemeente huis gewoonweg belegerd werd door de lotelingen en hun niet minder dronken kameraden, allen boeren en visschers te herstellen. N. of M.? Moet het Mecklemburg zyn of Mocklenburg? Daaromtrent bestaat geen eenstemmigheid. De proclamatie, waarin H. M. de Koningin Haar verloving aan Haar Volk mededeelde, sprak van Hertog Hendrik van Mecklemburg (dus met m). Dit had ten gevolge, dat men vry algemeen dat voorbeeld volgde, tot men begon te twyfelon of mon hier ook met een drukfout te doen kon hobben. Men keek zyn postzegel verzamelingen eens na en vond toen postzegels van „Mecklenburg" (mot n)men zocht in den Almanach de Gotha en vond „Mecklembourg" (met m). De Duitschers echter zullen het wel weten en die zeggen en schryven zonder uitzondering Mecklenburg (met n), waarvoor ook de afleiding pleit: „Mikelinburg", dat is: „groote burcht." In het Fransch, waar men vóór den mede klinker b nimmer een n, maar steeds een m plaatst, spreekt men dus van Mecklembourg (mot m). Het ligt voor de hand, dat wy ons aan de Duitschers te houden hebben en voortaan spreken van Mecklenburg (met n). Het Staatsspoor hoeft, naar aan leiding van het ongeluk, indertyd te Kapelle gebeurd, een maatregel genomen, die ook in Engeland toepassing vindt. By mistig weer zullen de treinen niet meer van blok tot blok mogen ryden, maar een stationsafstand of minstens twee blokken van elkaar verwydord moeten blyven. De Antwerpsche staking. Zondag werd weder een meeting gehouden, waar Bartels en Anseele spraken over den acht- urendag. Gistermorgen werd een manifestatie gehouden, met muziek voorop. Er werken thans 243 molens. Het aantal manifesteerenden wordt door hot „Hbl. van Antw." op 1000 geschat. In de kolenmijnen van Perryberg, in Virginia, zyn door een ontplofflDg van myngas tien delvera gedood en vier ernstig gekwetst. Naar de „Köln. Ztg." d. d. Zater dag uit Zurich vernam, stond sedert dien morgen acht uren het geheele uit 90 woon huizen bestaande en 370 inwoners tellende dorp Süs in het Unterengadin in lichterlaaie, RECLAMES. 40 Cents per regel. a nbleuu Io 9317 16 Hecrengrncht 3, La Hayc. 6 November 1900. pCt# Nod. Gart. Nat, Sohuld .2*" Obligatiln3 Hongorijo, Lcon. iu Zilver 1880 4* Oosten.;. Bonte in Pap. Moi/Nov. 5 Jaiu'Juli 5 PorL, O. B. 1853 84 mot Tickot 3 dito dito lSSS'j'J 4* dito dito 18904 dito dito Tabakslconing. 4 IlusUnd Burn uL 1S94 .4 1S30 Kb. 525 4 1SÖ7.69 100 4 ISSQBb. G25,2desorio Gansl. 4 G- Emissie 1894 Eb. 625 4 Spanje, ObL P-rp. Sohold 4 Turkije ObL Geprivil 4 gecoavorteordo aerfe D. 0. Mexico Binn. Aflostaio 2o oor. 6 Brazilië, 18694 funding Looning 1808 6 Colombia 100—500 1* Yonczuel», ObL 1881 100 4 600 4 Peruv. 'Corp, Obl0 Gort v. prof. Aand. Italië, ObL Zuid-lUL Spoor 8 Spw.leon. 1887'89 eor. A-ll 3 Portugal, Boira Boixa 3 ft uiland, Obl. Wladik. 1S9C-93 4 UJasan-Ur. E. 625 4 1888 4 1890 4 Aand. N. A£r. Handjlav-.oonig. Cult. Mij. Vorstenland. Kon. Petxolonmbronnon Dordtoche Petroleum Gowonu Aand. ScbibaiefT Aand. Sumatra Palemb&ng. Moeaia Luim Ncd. Handel-My. Ee3coulre N. W. Pao. Hyp.-B. Scbuldbr. lnoomobonda Maxwoll Aand. HolL IJ -eren Spoorweg M(j. 'ot ExpL v. buatipw. ObL Nod. Contr. Sp. /ÏOOO 3 Aand. N* Zuid-Air, Spoor g ObL 1899 4 ObL Boxtel-Wezel 1S57/S0 gcat. Aand. Acicrikaanachi Voort Kottord. Lloyd Amerika. Aand. Atchison Topeka pt«f- 9 Oiilig. 9 Adjjt. 9 Aand. Donv. RioOrand» 9 9 Flor. Ctr.i P.ninfl St. Louie is Son Fr. gow. A. .2«pr.A- Aand. Mies. Kansas Texas Obl. »lokyp. Erie Spoor Aand. 2o pro! A. J Ontario Western Aand. NerL Woat. C. y. Aand. Boutin Pao. C. Gow. Aand. a pCL GoudL Union Pao. Cert. v. Aand. prof. Aand. W. N.-Y. &P.*£g.0.v.A. a ,goa.inortg.b. a a InOOmcb. W&basb Sp. 0. prof. A. Kansas City Sh. Bw. Cy. A Cert v. Aand. Prof. AamL a 10 Hyp- ObL 3 QongarQe, Tboiss-Loten. 4 Turkjje, Spoorw.-Lo^n3 Spanjo, Madnd-Loteu. 3 Fr. Doli Tabak Mij. Aand. Doli-Cultaar-Maatachappi) Cert v. Aand. AronAsbarg. Aandoelon Sonombah Aandeelon Botterdam- Doll. koers. 76* 89* 82* 81* 80* 23*. 34* 28* 95 61 74% 100* 94* 95* 63* 91 22* 24% 39% 60* 84 13* 29* 29* 63* 12*. 56* 54 62* 93* 95 95* 95* 100 51* 263 128 146* 70* 149* 149 91* 7* 109* 108* 84* 162 60*. 89* 103 123 33* 74* 99* 82* 20*. 12* 12 36* 11% 90 65* 12* 18* 22*. 38* 38* 80* 62% 75 16* 91* 31 19* 13 12% 35* 67* 118 26* 26* 36 83 619 367 220 beien 75* 83* 82* 81* 80* 2331. 34* 94* 61 100* 95* 95* 64* 22* 39* 60* 84* 13* 29* 29* 67* 12* 66% 64*'. 97* 09* 269* 123 69* 149 149 109 85 160* 33* 74 20*. 12* 37* 11% 80* 66* 12% 18* 22* 37* 38* 80* 63% 12% 13 34* 67* 116% 26* 24* 37 Deli-Batavia 365; Noord-Colobes-My. 46. Oostenrijk, Papier f 20.92)f dito Zilver f 20.92* Franscho^—Dlvorso Kjjksmark Itusson Zilyoron Roebels 1.25 dito in Gouden Roobels 1.39* Prolongatie 4 pCt. ingezonden. Uiinoodiging vanwege den Nederl. R.-K. Volksbond. Een uitnoodiging van den Volksbond? Zeor zeker, een uitnoodiging van goeder harte 1 En aan wien? Aan heel een menigte van Leidsche fabrieks arbeiders. Aan allen nameiyk, die onder de Katholieken op de fabrieken gaan, verzoekt de Nederlandsche R.-K. Volksbond by deze, dat zy [evenwel zonder vrouwen of kinderen] eens willen samenkomen op een propaganda- vergadering in het gebouw Rapenburg N°. 10, van welke vergadering dag en uur nader zal worden bekendgemaakt. En waarom nu deze bepaalde uitnoodiging Dat zullen wy eens in een paar eenvoudige woorden duidelijk trachten te maken. Ziet, menigeen van u, goede mannen uit het volk, pleegt ter goeder trouw te zeggen Och, wat heb ik met dien Volksbond te maken? Het is waar, de overheden beminnen dien bond en de lui zyn er ook wel aardig onder elkander bijeen, maar ik voor my, ik ben reeds voor den zieken dag in eenige andere corporatie of fonds gegaan. Waarom moet ik, ik gewoon fabriekswerkman, nu Dog in dien Volksbond? Waarom? Waarom gy nog naar den R.-K. Volksbond komen moet? Vooreerst, omdat gij, goedo fabrieksarbeiders,1 het dan beter hebben zoudt op de wereld. Aan den Volksbond is een bepaalde afdeeling voor uw soort menschen, welke afdeeiing' Sint-Bavo af'deeling heet. Zoodra gy nu zoo verstandig waart, die afdeeiing mot een flink' getal te komen vullen, dan zoude men u daar leeren, -datgene met elkaar gemakkolyk te doen in uw huishouden, wat u thans alleen zoo zwaar* valt. Een voorbeeld, in zake de winterprovisie, zal hier dadeiyk alle opheldering goven. De brandstoffen en de aardappelen zyn immers zoo verbazend duur? Welnu, van die duurte zoude voor u al dadeiyk iets vervallen, als"1 gy de genoemde zaken maar in het groot kondet opdoen. Gy, ieder alleen, kunt dat niet, dat weten wy wel. Maar vereenigt u doodeenvoudig, voor een bagatel, in den Volks bond, en wel bepaald in zyn Sint-Bavo afdeeiing, 1 en dan zal die afdeeiing met haai- bestuur volgaarne groote bestellingen doen, en aan iedor van u, zonder winst, zyn bestelde portio beschikbaar stellen, zoodat gy dezen winter niet al te veel lydt. Nog een ander voorbeeld!.... Er kunnen voor u, helaas, tyden van slapte van werk, ja, soms tyden van geheele werkeloosheid intreden. Nu is er tegen dien nood in den Volksbond reeds een mooie fonds-inrichting. Welnu, als gy nu tot de Sint-Bavoaf deeling overgaat, dan kondet gy immers ook in den Volksbond, als gij dat verkiest, u zolven lid maken in het fonds tegen werkeloosheid. Men eischt van u deze dingen niet, en men beveelt ze u niet, maar men raadt ze u aan tot uw waarachtig welzijn. Gy weet toch wel, dat do genoemde Bond in zijn geheel bepaald door hoogst-eerbiedwaardige volksherders in hot leven is geroepen, juist om uw arbeidersstand te verheffen en te verbeteren. Maar de kracht moet hier komon van de menigte. Evonalsin ons eigen lyf de hand niets zou kunnen doen, als de olloboog niet wilde, en de elleboog weer niet al3 do schouder tegenhield, en de schouder woor niot als het sleutelbeen gebroken was, kortom, evenals in ons lichaam alle ledematen moeten medehelpen, om iets te kunnen uit richten, zoo moeten, in den werkmans- en fabrieksarbeidersstand, alle koogore en lagore arbeiders, opzichters, knechten, bazen, enz. in een bond samenkomen, om iets goods voor hun gezinnen klaar te krygen. En zoo komen wy tweedens, als vanzelf, op zoovele andere belangen van u. Zoodra gy met een honderdtal of zelfs meerdere kameraden daar in een ordeiyken Volksbond een vor« oeniging vormt, vergaderend onder een oigon president, bepaald uit de fabrieksarbeiders ge kozen, beschermd door het toezicht en het zwoegen van een edelmoedigen adviseur, voort geholpen door de welwillendheid van de Kerk en van het stadsbestuur, die allen den Volks bond in zyn geheel zeer begunstigen, ziet, gosdo fabrieksarbeiders, dan eerst zyt gy (in gocdon zin verstaan) zulk een edele macht in de worcld, dat er langs den weg van orde en van liefde, by uw geöerde patroons, indien het goed of noodig is, steeds raeer kan gevraagd worden voor uw hoogere belangen. Als er thans sprako komt van eenige gunst by uw patroons te verwerven, dan zyn doorgaans uw patroons welwillend genoeg. Maar aan stonds staat zoo'n patroon voor allerlei moeilyke vragen. Wat hy aan den ééner wol zoude willen toestaan, zoude hy oen ander niet eens mogen geven; mooie, goede zaken,] welke hy in uw belang zoudo willen onder- nemen, worden door enkelen onder u somtyds totaal verknoeid en onmogelyk gemaakt; somtyds zelfs heerscht in u, ovenals trouwens in ieder monsck, datgene, wat mon noemt: j tegen zich-zeloen wezen. Welnu, de koninklyKe! weg, om door het verwinnen van uw fouten' on gebreken weer een fiere stand te worden,1 een stand, die by de patroons alles geda- kan krygen, is uw ordelyke voreenigin^ Want evenais in een huisgezin een meisje of' jongen, die een vreemden aard heeft, door- gaans toch nog goed blijft, omdat vader en moeder, broers en zusters hem allen zoo goed voorgaan, zoo zouden ook op het werk doj meer losse of verkeerde lui onder de fabrieks- arbeiders bepaald in het goede spoor meeloopon, als de tientallen, ja, de honderdtallen van zyc 1 kameraads allen krachtig aaneengesloten, den vriendelyken toon, den beteren praat, de dank- baarheid én vooral ook de knappe opvoeding én den godsdienst openlyk voorstonden. Aan één mensch alleen gelukt zoo iet3 mooiJyk eu vandaar begint zoo iemand dikwerf maar met stil te wezen. Doch, dat moest toch zoo niet zyn 1Eet gy allen niet uw dagelykseb brood van uw patroon? Staat gy niet allen, voor hot oog van God? Is de arbeid geen, eervol bestaan? Waarom dan is uw toestand toch vaak zóó treurig, dat menigeen zyn hoofd moet schuddon over uw fatsoen? E11 waarom wordt de patroon niet op de handen gedragen? En waarom zyt gy hem niet als zyn kinderen? Hot is helaas, alles, omdat do liefde, do eerbaarheid en zoovele andere schoone sieraden des menschen zyn heengegaan by I volen. j Dat alles terug te winnen is do roeping van onze dagen, speciaal ook do rooping vanj don Nederlandschen R.-K. Volksbond. Och, dat alle patroons dit op de eerste plaats inzagen en dat zy allen hun onderhoorigen dien geest Gildon bewerken 1 Maar op de tweede plaats moeten de fabrieksarbeiders zeiven handelen. GeldelUk voordeel on geestes- verheffing, beide wachten hen op den duur in het gebouw op het Rapenburg (no. 10].: Laten dus zy allen, zoodra zy in hot Lcidsch. Dagblad de aankondiging lozen van de< propaganda-vergadering, zich henenspocdon naar dit gebouw. Aan don schrijver dezer' lettoren heeft de zeer eorwaardo adviseur van i den Volksbond te voren reeds beloofd, dat de vergadering hartelyk, vriendschappelyk en zonder eenigen dwang zal gehouden wordon. Moge dit schoone work dan goed gelukken en de Sint-Bavo-afdeeling reusachtig groot worden. Fabrieksarbeiders, laat uw goede kansen toch niet voorbijgaan! Aan het einde dezer invitatie past nog een zeer byzonder dankwoord aan het Lcidsch Dagblad voor de verleende plaatsruimte. Die dank wordt hier, namens zeer \elen, gaarnn hoogachtend aangeboden. N.N. AoademlenieuvfH. Amsterdam: Bevorderd is tot arts d» heer J. Peet, geb. te Hilversum, en geslaagJ zyr voor het eerste gedeoito do heoron A. ly Schenk en O. Wolters.

Leidsch Dagblad | 1900 | | pagina 2