N*. 12486 Dinsdag 6 November. A®. 1900 feze £ourant wordt dagelijks, met uitzondering van (§on- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 6 November. F'euilleton. Schoenmaker, blijf bij je leest! PRIJS DEZER COURAHTl I. Voor Lelden por 8 maanden; 4 s s i t f IM Buiten Leident por looper en waar agenten gevestigd ajjn L80. Franco per post iiitSêstïSltiit'» 1-®®*' PRU3 DER ADVERTEITTIËIT: Tan 1-8 regels f 1.05. Iedere regel meer 0.17J. Grootere lettere naar plaatsruimte. Yoor het lncasseeren buiten de stad I wordt f 0.05 berekend. i In de groote zaal van het „Volkshuis" 'sprak gisteravond de heer v. Sandick, ingenieur [en hoofdredacteur van „De Indische Gids", 'over vuurspuwende bergen. Het publiek was 'zeer talrijk. Vijfhonderd kaarten waren afge- geven, verscheidene menschen moesten worden teleurgesteld. Van iemand, die de uitbarsting van Krakatau heeft bijgewoond en bovendien een door en door der zake kundige is, kon men een belangrijke voordracht verwachten. Zy was dit in hoogo mate. Een diepen indruk kreeg men j van do geweldige krachten, die in de aarde werkzaam zijn of rusten, een indruk, die ver sterkt werd door de lichtbeelden van photo- ,v graphieën, genomen voor en na een uitbarsting. of bewoners van een land, waar het veilig is, 'zich een zuivere voorstelling kunnen maken ^.van het ontzaglijke dezer natuurkrachten, staat te bezien. Doch tot een ieders verbeelding moeten gesproken hebben de geweldige ver- woestingen door water, a6ch, steenen over fgroote oppervlakten vruchtbaar land aange- richt. De duidelijkheid en aanschouwelijkheid fvan des heeron Van Sandick's schilderingen, geven recht te verwachten, dat het hem gelukt is het publiek te treffen. I Daar onze tooneelverslaggever gisteravond in Den Haag een voordracht moest houden, I kunnen wij heden geen beoordeeling van hem over de hier door de vereeniging „Het Neder- landsch Tooneel" gegeven voorstelling geven. Alleen zij dus medegedeeld, dat de Schouw- burg vrij goöd» d00*1 volstrekt niet geheel bezet was, dat het gordijn meermalen moest worden gehaald (na het derde bedrijf zelfs driemaal) en dat na het laatsto bedi'yf aan mevrouw Mann—Bouwmeester, die in Ibsens „Hedda Gabler" de titelrol vervulde, onder luiden bijval een bloemstuk werd aangeboden. Blijkens het verslag van den stand der wijkverpleging, uitgaande van het wijkgebouw „Geloof, Hoop, Liefde", van October 1899 tot October 1900, bepaalt het werk der wijk verpleegster mej. M. Naudin ten Cato zich tot de gemeente wijk 8, sedert de annexatie vergroot door toevoeging van een. deel van wyk 10. De subsidie, van gemeentewego aan de wijkverpleging toegekend, verplicht tot de verzorging van alle patiënten van den armon- dokter der wijk, dr. G. M. Kruimel. De ver pleegster strekt echter haar zorgen uit tot de fondspatiënten, die in haar wijk wonen. Het werk der wijkverpleegster is twee ledig verpleging der ziekon in hun woningen en behandeling dor loopendo patiënten in het gebouw der wijkverpleging. In October van het vorige jaar geopend en ingericht naar de hooge, doch rechtmatige eischen, door de ge- moente gesteld, heeft dit gebouw het werk zeer doen toenemerif in zoo hooge mate zelfs, dat het zuster Tpn Cate te zwaar werd. Gedurende den vorigen winter werd zij iederen morgen op de polikliniek op gewaardeerd wordende wijze bijgestaan door mej. G. A. E. OorU Op den duur moest worden uitgezien naar bezoldigde hulp by het baden en ter verrichting van enkele bezigheden van huis- houdelijken aard, aan de behandeling van patiënten in eigen gebouw en aan de eigen lijke wijkverpleging verbonden. En zoo werd hiervoor aangesteld mej. M. Lau, in wie de wijkverpleegster een betrouwbare hulp meent gevonden te hebben. Over den omvang van den arbeid is het beBt te oordeelen door ber studeering van de volgende oyfers. Het aantal in eigen woning verpleegde patiënten bedroeg: October 31, November 37, December 25, Januari 28, Februari 33, Maart 39, April 23, Mei 14, Juni 20, Juli 18, Augustus 12, September 14, te zamen 294. Aan huis gebrachte bezoeken: October 335, November 293, December 381, Januari 368, Februari 362, Maart 414, April 302, Mei 318, Juni 237, Juli 224, Augustus 146, September 108, te zamen 3478. Op do polikliniek behandelde patiënten: October 123, November 119, December 111, Januari 121, Februari 109, Maart 112, April 113, Mei 99, Juni 75, Juli 94, Augustus 89, September 84, te zamen 1249. Bohandelmgen op de polikliniekOct. 1238, November 1165, December 1018, Januari 1283, Februari 1154, Maart 1386, April 995, Mei 941, Juni 777, Juli 866, Augustus 950, September 942, te zamen 12,715. In het gebouw gegeven badenOotober 25, November 111, December 136, Januari 114, Februari 136, Maart 126, April 127, Mei 128, Juni 163, Juli 173, Augustus 161, September 161, te zamen 1561. Aan £niis gegeven badon, over hetgansche jaar, 107. Deze baden zyn alle gozondheids-, geen reinigingsbaden. Yan het aantal in eigen woning verpleegde patiënten, ten getale van 67, vallen onder de rubriek: heelkunde 13; geneeskunde 38; de overige zes zyn kraamvrouwen en kraam kinderen. Yan Juli af verpleegt zuster Ten Cato do zieken van het in de wyk gelogen Minnehuis. In Juli bracht zy er 149, in Augustus 242, in Soptombor 279 bezoeken. Door bestuurders van het Minnehuis wordt daarom jaarlijks aan de wijkverpleging ƒ60 betaald. Tydens haar vacantie, ditmaal van half Augustus tot half September, werd zuster Ten Cato vervangen door zuster Rechter. Dat in dien tusschentyd-liet aantal patiënten niet afnam, is het zekerste bowys, dat do ver pleegster waardig vervangen werd. Wat den financieolen toestand der wykver- ploging betreft, het is het bestuur niet moge- ïyk op dit oogenblik daarvan een duideiyk overzicht te geven. Eerst wanneer, binnenkort, geregeld zal zyn wat aan allerlei benoodigd- heden, gas watèr, byv. voor rekening van de wyk verpleging, wat voor rekening van het wykgebouW komt, eerst als zal kunnen be- cyferd worden, -jteat een vol jaar werken mèt polikliniek ènj t^piamer kost, zal hetmogeiyk zyn ontvangsten en uitgaven zuiver tegenover elkander te stellen. Alléén wordt dus nu ver meld, dat de contributies, door 335 contri buanten opgebracht, ƒ784.25 bedragen, dat 88 aan oxtra-giften in de wykverplegingskas vloeide, dat aan vaste bydragen tot het ver strekken van melk en eieren aan zieken en herstellenden ƒ341 werd ontvangen, aan giften voor buitengewone uitgaven 343.50. Aan die bereid waren in dringende gevallen te helpen wordt zeer harteiyke dank betuigd. Do bus in het gebouw en hier en daar geplaatste busjes leverden een inhoud van 30.42'/^. Zeor noode maakt het bestuur melding van een groote verandering, die in de wyk staat plaats te hebbenHet opgeven door dr. Kruimel van zyn stadspraktyk is voor zyn patiënten en allermeest voor de wykverpleegster een bard geval. Wie, als zy, terugziet op twee jaar van ongestoorde samenwerking, zou wel gaarne op meer dergeiyke jaren vooruitzien. Gelukkig is er reden te vertrouwen, dat in denzelfden geest door den plaatsvervanger van dr. Kruimel zal worden gewerkt. Als van de meeste verslagen, is het slot ook van dit een ernstig verzoek om geldeiy- ken steun. Wykverpleging behoort gelukkig tot die takken van maatschappeiyken arbeid, van wier dringende behoefte een ieder over tuigd is, die haar kent. Yan het „Woordenboek der Nederlandsche Taal" is heden van het 2de deel verschenen de 15de aflevering (derde aflevering van het Tweede Stuk), behandelende de woorden Beter - Bewakkeren, bewerkt door dr. A. Kluyver. Mej. J. Plokker, alhier, is benoomd tot rykstelephonist De Fransche mail wordt hedenavond alhier verwacht, Geslaagd is voor het examen in de vrye- en orde-oefeningen de hew W. J. Beumer, van Sassenhoim. Blykens te 's-Gravenhage ontvangen be richt is het pantserschip „Gelderland" te Djibouti aangekomen. Reuter seint uit Lübeck van 5 November: Hedenmiddag te 12 u. 12 min. kwamen HH. MM. de Koninginnen en Z. H. hertog Hendrik uit Lensahn hier aan. Aan het station hier ontmoetten de vorstelyke personen de leden van het Mócklenburgsche hertogeiyk Huis. Nadat het ontbyt gebruikt was, reisde het gezelschap na éénen verder naar Hamburg. Do toestand van Prins Yictor von Wied, onlangs van zyn paard gevallon, is thans be vredigend. In „Hotel des Indes" to 's-Gravenhage is aangekomen de hëor E. Esseler, ex-staats- procureur der Z.-A. Republiek, eenigon tyd krygsgew, ;n. Volgens do „N. R. Ct." bestaat hot voornemen to Amsterdam het getal arron- dissements-schoolopzieners van 4 op 7 te brengen, en in do provincie Noord-Holland nog een districts schoolopziener er by aan te stellon. Tor vervulling der vacature van leeraar in de Engelsche taal aan het Stedelijk Gym nasium te Amsterdam worden door curatoren aanbevolen de heeren A. E. H. Swaen, leeraar aan do Hoogore Burgerschool te Nymegen, en M. G. Van Neck, leeraar aan de Hoogere Burgerschool en aan hot Gymnasium te Breda. Het Nederlandsch Natuur- en Goneos- kundig Congres zal te Rotterdam byeenkomen op 11, 12 on 13 April 1901, (de congressen mogen voortaan, volgens besluit van het laatste congres, in 1899 te Haarlem gehouden, drie dagen duren) onder voorzitterschap van dr. H. Klinkert. Algemeen secretaris is de heer A. E. Arkenbout Schokker. De overige bestuursleden zyn: dr. G. J. W. Bremer, algemeen onder-voorzitter; dr. C. Kerbert, algemeen penningmeester; dr. E. VanRycke- vorsel, prof. dr. J. 0. Kluyver, prof. dr. W. Einthoven, prof. dr. A. A. G. Guye endr. H. Blink, de laatste vier achtereenvolgens voorzitters der sectie voor natuur-, schei- en wiskunde, der sectie voor biologie en natuur- lyke historie, der sectie voor geneeskunde en dor sectie voor geologie en physische geographie. In verband met het besluit van den gemeenteraad te Amsterdam tot aanstelling van een directeur van den gemeenteiyken gezond heidsdienst, ter contróle ook van den dienst buiten de gasthuizen, der zoogenaamde stads- geneeskundigen, heeft de commissie van toe zicht op den gemeenteiyken dienst haar ontslag ingediend. Voorzitter der commissie is dr. Juda. Betreffende den herbouw van de afge brande kerk en toren te Harmeien is door den minister als zyn wensch te kennen ge geven, dat deze gebouwen, om hun monu mentale waarde, zooveel mogeiyk behouden biy ven en gerestaureerd zullen worden volgens do vorige bouworde. Uit Londen wordt aan „l'Indépendance beige" bericht, dat de onderhandelingen over de schadevergoeding, welke aan de Ned. Zuid- Afrikaansche Spoorwegmaatschappy zal worden toegekend, byna geëindigd zyn en dat eerlang een definitieve regeling kan verwacht worden. Te Wormerveer hebben de beide wethou ders, de heoren J. A. Laan en A. Noordanus, als zoodanig hun ontslag genomen. Het stoomschip „Statendam", van Nieuw- York naar Rotterdam, passeerde 6 Nov. Lizard. Haxerswoudo. Het bestuur der schietver- eeniging „Eendracht maakt Macht" heeft besloten, de oefeningen, die dit jaar nog zullen gehouden worden, alleen des Zaterdags te doen plaats hebben, by gunstig weder, op het plein der oponbaro school en wel van des namiddags halfeen tot zonsondergang. NoordAvyk. Gedurende de afgeloopen maand October werd in de rykspostspaarbank inge legd f 4369.41, tegen een bedrag van 4877.84, dat werd terugbetaald. Het laatst uitgegeven boekje draagt het nummer 875. In den loop derzelfde maand werden aan het rykstelegraafkantoor behandeld 703 tele grammen, en wel verzonden 257, ontvangen 3!?0, opgenomen en verder geseind 116. Oudshoorn. Gedurende do afgoloopenmaand werden aan het telephoonkantoor alhier be handeld 111 telegrammen, nl. 41 verzonden en 70 ontvangen. Tegen het verzoek van mej. de wed. Boot alhier tot verplaatsing der smedery naar de perceelen Sectie B Nos. 1120 en 1023 zyn %een bezwaren ingebracht. Zoeterwoude. De gemeonterekenlng over het dienstjaar 1899 Is door Gedeputeerde Staten vastgesteld in ontvangst op 31,656.48 in uitgaaf op 28,289.535 en mitsdien het batig saldo op 3366.94s, strekkende dit besluit tot ontlasting zoowel van den ontvanger als van burgemeester en wethouders. SEKSTE KAMER. De Eerste Kamer is gisteravond te half- negen byeongekomen tot hervatting harerj werkzaamheden. Ingekomen waren verschillende missives, waaronder een van H. M. de Koningin, hou dende kennisgevmg van de verloving van H. M. de Koningin met Z. H. Hertog Hendrik van Mecklenburg-Schwerin, en luidende als volgt: „Myne Heeren 1 Wy vervullen by deze de aangename taak u konnis te geven van Onze verloving met Zy'ne Hoogheid Hertog Hendrik van Mecklenburg-Schwerin. Wy zyn overtuigd van de belangstelling,1 waarmede de Eerste Kamer der Staten- Generaal deze mededeeling zal ontvangen. En hiermede, Myne Heeren, bevelen wy u in Godes Heilige bescherming. Het Loo, den 16 October 1900. (Get.) Wilhelmina.** De Voorzitter zegt daarop: „Myne Heeren 1 Deze gewichtige en naar wy hopen en vertrouwen voor ons land en Vorsten-1 huls hoogst gelukkige gebeurtenis, die een nieuw tydperk zal openen tot heil van Land en Volk in een lange reeks van jaren, hebt u zeker met my met de hoogste belang stelling en ingenomenheid vernomen. Ik heb gemeend in den geest der Kamer te handelen door deze missive van onze geliefde Koningin namens u te beantwoorden met de i volgende missive, welke ik den heer griffierj verzoek voor te lezen." De griffier doet voorlezing van den brief' aan H. M. do Koningin, luidende: „Mevrouw! Namens de Eerste Kamer der.i Staten-Generaal kwyt ik my van de hoogst) vereerende taak Uwe Majesteit de hartelyke/ gelukwonschen der Kamer aan te bieden naar aanleiding van Hoogderzelver verloving met Zyne Hoogheid Hortog Hendrik van Mecklen- burg Schwerin. „Deze gewichtige verbintenis zal onder Gods zegen ongotwyfeld het levensgeluk van Uwe Majesteit in hooge mate bevorderen. Z(J zal J tevens den eeuwen ouden band tusschen Neder- land en Oranje nog hochtor maken en daardoor strekken tot heil van Vaderland en Volk". Deze missive wordt met applaus begroet. Onder de ingekomen 6tukken behoort voorts nog de nota van den minister van buiten- landscho zaken van 15 Oct. j. 1., naar aan leiding van de woorden, door den voorzitter der Eerste Kamer gowyd aan de nagedachtenis van koning Humbert van Italië, ten geleide van den brief van dankbetuiging van den heer f Visconti Venosta, zoomede de van de Tweede' Kamer ingekomen wetsontwerpen. Do vergadering is verdaagd tot Woensdag 11 uren ter behandeling van de Waterstaats- wet en hetgeen verdor aan de orde zal wordou gosteld. Oranje cu Mecklenburg. In hot stukje over de verwantschap vab H. M. Koningin Wilholmina met Hertog Hen drik, overgenomen uit de „N. R. Ct.", moest staan, dat de grootmoeder dor Koningin er de ouer-grootmoeder van Hertog Hendril (niet diens grootmoedor) zusters waren j Slot Als een gebroken man en ternauwernood moer in staat zich op do been te houden, volgde Dirk Scherp de beide politieagenten. De oogen onafgewend op den grond gevestigd houdende, schreed hy met knikkende knieën als een arme zondaar voort. Voor den hoofdcommissaris gebracht, ver nam hy, dat om zyn arrestatie en uitlevering op goede gronden verzocht was, alsook, dat het hem nu vrystond, hiertegen in verzet te komen, in welk geval een nauwkeurig vóór- onderzoek zou worden ingesteld, gedurende welken tyd hy natuurlyk in l^pchtenis moest biyven. Baas Dirk achtte het onder deze omstandig heden niet geraden togen zyn arrestatie en uitlevering eenig protest te doen gelden, hetgeen ook den hoofdcommissaris, als zynde liet eenvoudigste, zeor best beviel. Zonder verder verhoor werd de gearresteerde achter slot en grendel gebracht, om morgen met het gevangenen-transport den terugtocht naar de residentie te aanvaardon. Doodmoede van de ongewoon lange reis en de daaraan voorafgegane drukte kwam vrouw Hanna met den ochtendtrein in haar woon plaats aan. Huurrytuigen waren er aan het station nog niet, en zoo moest het hoogst afgematte vrouwtje zich om zoo te zeggen naar huis slepen, waar zy als eerste werk een kop sterke koffie zette, om zich daarna, half ontkleed, te bed nog een paar uren rust te gunnen. Zy werd echter door zware droo- men gekweld, waarin zy weende en lachte, luid sprak, alsof zy met haar Dirk bezig was, en om zich heen sloeg en in de dekens krabbelde, alsof het dat gehate vrouwmensch gold, dat al die ellende over haar anders zoo vreedzame woning gebracht had. Doch eensklaps schrikte zy van baar leger stede op, want tweemaal reeds was er aan de huisdeur gescheld, en nadat zy vlug een ochtendjapon had aangetrokken, snelde zij naar beneden om te openen. Een notte heer met goed verzorgden knevel trad binnen en vroeg na eenige onberispelijke buigingen, of „mynheer de dokter" thuis was. „Wie?" vroeg vrouw Hanna, die op dit oogonblik heelemaal niet meer dacht aan den door baas Dirk aangekochten doctorstitel. „Jawel, myn man," ging zy na eenige oogen- blikken, zichzelve verbeterend, voort „Neen, die is niet thuis." „Myn naam is Eduard Van Osch," zei de nette heor, andermaal buigend. „Door „Het Biervat" ben ik met mynheer uw man bevriend „Ja, ja, dat weet ik al," viel vrouw Hanna hem bits in de rede. „Gy hebt myn mans en ons verwoest geluk op uw geweten; gy, mot uw huweiyksbureau, gy „Maai", mevrouw, neem my „Och wat, is dat een manier van doen, een getrouwden man te misleiden en hem met een lichtzinnig vrouwspersoon op hol te laten gaan?" „Om 's hemels wil, mevrouw „Och, zwyg met uw onnoozele praatjes l" knarsetandde vrouw Hanna; „gisteren heeft men myn man in "Wcenen gevangengenomen en vandaag wordt hy hierheen gebracht, en dan zal men u ook wel dagvaarden en laten spreken." „Maar nu bezweer ik u tocb, goede vrouw, my slecht? voor een oogenblik te willen aan- hooren. jtyier heerscht bepaald een vreeseiyk misverstand. Nooit heeft mynheer uw echt genoot in myn huis zjjn plicht als man van eer geschonden; nog minder weet ik er van, dat hy zich heimeiyk met een dame ver- wyderd heeft. Wie heeft u dat toch verteld?" „Och wat, verteld heeft het my eigeniyk niemand; maar ik weet het toch. Daar, lees dit briefje maar, dat hy vóór zyn vlucht hier in huis geschreven heeft en voor my achter liet. Wat moet dat beteekenen, als hy zegt, dat zy'n bezoek by u zyn ongeluk geweest is Haastig greep de heer Van Osch naar het hem zoo raadselachtig voorkomende briefje en nadat by het hoofdschuddend gelezen en herlezen had, voegde hy vrouw Hanna glim lachend tóo: „Er gaat my een licht op. Aan do vlucht van mynheer uw echtgenoot heb ik wol eenigszins schuld, maar geen recht bank tor wereld kan my daarvoor straffen, en gy zelve zult my vryspreken, als ik u hot volgende mededeel. Waarom ik zulks niet eerder doen kon, zal u aanstonds blijken." „Ik kan het haast niet gelooven," ant woordde vrouw Hanna op nog altyd fluiste renden toon. „Maar luister dan eerst eens naar my," viel mynheer Van Osch haar in de rede. „Den 12den dezer maand den dag, toen uw man van hier vertrok ontving hy een briefje van my, dat hem den onverwachten dood van een jongedame meldde, met do by voeging, dat ten gevolge daarvan zyn bezoek by my overbodig was geworden. Die brief was echter niet aan hom, doch aan een heor in Breslau gericht, die met my aangaande een echtverbintenis met deze dame in briefwisseling stond. Nu had ik het ongeluk, den voor Breslau bestemden brief in de aan uw man geadresseerde enveloppe te steken, terwyi Ik aan hem geschreven had, dat de bedoelde jongedame zich nog den vorigen avond ver loofd had en zich dientengevolge zoo wèl bevond, dat zy zyn verdere bezoeken niet meer noodig had." „Ja, maar waarom had hy eigeniyk een dame by u te bezoeken?" „Wel, omdat zy zich ongesteld voelde en ik den dokter 's avonds te voren verzocht had, in die hoedanigheid haar een visite te brengen, hetgeen hy dan ook zoo goed was te doen. En nu kryg ik hedenmorgen met allerlei liefiykhedon het voor uw man be stemde briefje nit Breslau terug, omdat die heer meent, dat de door hem aangezochte <jame zich met een ander verloofd heeft: van haar dood weet hy natuurlyk niets, omdat deze mededeeling by vergissing by uw man terecht kwam. Gy ziet dus, dat ik eerst heden morgen de verwisseling kan bemerkt hebben, en om de zaak tot opheldering te brengen, kwam ik hierheen." Vrouw Hanna stond als versteend onder den indruk van dit verhaal. „Maar waarom is myn man er yan door gegaan, als hy niets kwaads op zyn geweten heoft?" vroeg zy nog altijd twyfelond. „Klaarblykelyk alleen, omdat hy tengevolge van de hem onbekende verwisseling der brieven geloofde, dat de gestorven dame dezelfde was, die hy daags te voren behandeld had. En daar hy haar tweeërlei geneesmiddelen had voor geschreven, is hy misschien beducht geweest, dat hy zich in het bewuste recept vergisten zóó don dood van de dame veroorzaakt had. Een andere verklaring weet ik niet te geven. Daarmee komt overeen, wat hy my schreef, en slechts in dat verband heeft het zin, als hy my verzoekt, zyn visite ten mynent tot eiken prys geheim te houden." „Gy kunt zoowaar gelyk hebben," meende vrouw Hanna, nadat zy het briefje gelezen had, dat haar man onmiddollyk vóór zyn vertrek aan den heer Van Osch had geschre ven. „Maar wat kan ik nu doen, dat hem de sohande bespaard biyft, als gevangene hier aan het station aan te komen?" „Ga zoo spoedig mogelyk naar de politie en trek uw verzoek om in-hechtenis-neming van uw zoogenaamd voortvluchtigen man in, terwyl ge u op een betreurenswaardige ver gissing beroept. Dan zal men u een bevel tot vry lating meegevon, dat ge aan de geleiders van 't gevangenen transport kunt overhandigen, en waarmee ge hem tot aan hot naaste station te gemoet rydt, waar hy dan vrygelaten en zoodoende alle opzien vermeden wordt." Denzelfden namiddag, om vier uren onge veer, stapte vrouw Hanna te K.uit don gewonen trein, die van de residentie kwam. K.... waa een station, waar eenige lynen kruisen, en het vyfde, van do residentie af gerekend. Vrouw Hanna had er de voorkeur aan gegeven tot hier te ryden, vooreerst omdat zy en haar man hier volslagen onbekend waren, maar ten andere ook, omdat de Weener trein hier eenige minuten langer vertoefde en zy dus de vryiating zekerder zou kunnen bewerkstelligen dan by een korter oponthoud van den trein. Daar klonk een gefluit, de "Weener trein kwam binnenstoomen en vrouw Hanna snelde met haar bêyelschrift in de hand naar den gevangenenwagen, die door zyn kleine] gotraliede raampjes kenbaar gemaakt was. j Een barsch uitziende gebaarde agent stond op do treeplank van den wagon en las ver- wonderd hot hem door vrouw Hanna over handigde stuk door, vervolgens mat hy het in bange verwachting vóór hom staande vrouwtje met een doorborenden blik en riep] toen naar binnen in den wagon: „Dirk] Scherp, gy zyt uit de hechtenis ontslagen en kunt uitstappen." i Alsof het spoorrytuig achter hem in brand stond, zoo haastig sprong baas Dirk in zyn1 gemsjagerskostuum en mot zyn koffer in de hand naar buiten. „HannaI" riep hy half dol van vreugde,] toen hy zyn trouw wijfje gewaarwerd. „Dirkt" antwoorddo vrouw Hanna met door tranon verstikte stem, en ton spyt van het nieuwsgierig toekykende publiek vioion de beide luitjes elkaar als een paar jong' verloofden om den hals. „Heb ik dan geen schuld aan haar dood?" vroeg hy fluisterend, opdat niemand van do omstanders het hooren zou. „Het was een heol andere, die gestorven is," stelde Hanna hem gerust; „die brief 1 was niet voor u bestemd en kwam slechts door verwisseling aan uw adres." „Den Hemel zy dank!" zuchtte baas Dirk., „Maar nu naar het eerste het besto hotel, oudje, om myn gemsjagorspak uit to trekkon." „Neen, daarin bovalt ge my juist het beste," 1 meende vrouw Hanna glimlachend, terwyl zy verder gingen. „In den zwarten walvisch" heette het dicht by het station gelegen koffie- j huis, waar zy binnentraden. Zy hadden elkaar1 zooveel te vertellen en te vergeven, dat hot gauw avond werd. En toon zy met den' laatsten trein thuis gekomen waren en baasj Dirk goedgeluimd het lievelingsliedje van zyn Hanna begon te fluiten, viel deze met haar) voor haar jaren nog flinke stem in en zongj mee van „twee harten en één zin." 'j Maar baas Dirk nam zich heilig voor,') nimmer meer van zyn gekochten titel Dr. Med,^ Th. Scherp gebruik te maken.

Leidsch Dagblad | 1900 | | pagina 1