„Du Nord", ZONDAGSRUST. DE GRACIEUSE. Machinist-Stoker. De Kamer van Arbeid De Hegerhut van Dom Tom. MiMiffl'Eim, WOROEN GEVRAAGD F.A. MENGELWERK. G. Van Brosse!, iiiisS Mill», BEUZE1AKER Co., DRANK-AUTOMAAT, Plantsoen 83. W. VAN BEELEN Cl, te Katwijk, Oude Singel 6, Leiden, Id de KofMaal zuivere Preanger-Koffie, BEUZEMAKER Co, UW ÊêlêiÈ Volksbijeenkomsten. vingers narekenen, dat ten slotte de ernst en de degelijkheid van het debat er onder moeten leidon. Iets wat te bedenkelijker is, omdat onze Grondwet niet het standpunt inneemt, dat een Kamerlid uitsluitend voor den Kamer- arbeid leeft. Dan toch zou niet een schade loosstelling, maar een voldoend inkomen aan het Kamerlidmaatschap verbonden moeten z\Jn. Nu dit niet zoo is, moet er dus rekening mede worden gehouden, dat de Kamerloden nog andere bezigheden hebbon. Het valt dan ook te betwijfelen, of zoo overdreven ijver wel een meerderheid zou hebben gevonden, zoo de stombus niet nade rende was. Mon wil nu blijkbaar den indruk geven, dat men bezield is door een ijver, die geen grenzen kent; maar loopt juist daardoor dan ook gevaar, zich meer door het applaus van de kiezers, dan door het wezenlijk belang van het land te laten leiden. Een zesweekscho begrootingsdiscussio toch, vooral aan het slot Yan een parlementaire periode, mot Ministers en met Kamerleden, die buiten hun kracht raken, loopt gevaar niet aan het doel te beantwoorden. De Ingenieur bevat een artikel over onze nieuwe kruisers „Noord-Brabant", rGelderland" en „Utrecht", respectievelijk gebouwd te Ylissingen, Rotterdam (Feyenoord) en Amsterdam, 't Zijn drie zusterschepen van de „Holland", „Zeeland' en „Friesland", al wijken zij in onderdeelen af van haar andere zusters o. a. in de kotels. Op deze schepen zijn toegepast de Yarrow- ketels. Het lokte bedenking uit, toen hiertoe werd besloten, maar het is, nu de ketels reeds eenige jaren in gebruik zijn, duidelyk gebleken, dat do adviseurs der Regeenng blijk hebben gegeven van een juist inzicht. Niet alleen vernam De Ingenieur nooit iets van eenigszins aanzienlijke reparatie of van een groot aantal pypjes, dat vernieuwd moest worden, maar het vertrouwen in deze ketels is zoo groot bij onze marine-autoriteiten, dat men by de nader gebouwde kruisers de cyhndrische vlampypketels ook vervangen zal door Yarrow-waterpijpkotels. Ook in dit opzicht, zegt De Ingenieurzijn onze schepeu, evenals in veel andere opzichten, de buitenlandsche vóór, zelfs de ioo hoog geroemde Britsche. Dit mag, merkt de Mtddelbwrgsche Courant aan, hierop do aandacht vestigende, wel eens gereloveerd worden in een technisch blad, waar zelfs in marinekringen dikwijls gedacht wordt, dat, wat bouw on constructie betreft, ©nze oorlogsschepen steeds als het hinkend paard achteraan komen. De dezer dagen verschenen tweede afleve ring van het Oranjeboek heeft De Maas- lode eenige opmerkingen doen maken. Do eerste is, dat door de verschijning daarvan de onjuistheid der meening gebleken js, als zou ons Departement van Buitenland sche Z3ken lydelyk en onverschillig toeschou wer geweest zyn van de moeilijkheden, die zich in de eerste helft van het vorige jaar tu8schen Pretoria en Londen hebben voorge daan. Men heeft den Minister ten dezen allerlei ongegronde verwijten gedaan. Uit de thans openbaar gemaakte diplomatieke bescheiden blijkt duidelijk, dat van ons Departement van Buitenlandsche Zaken wel degelijk pogingen zijn gedaan, om het geschil tusschen Engeland en de Transvaal een vreedzame oplossing te doen hebbeD. Maar op do wyze; waarop dit geschied is, geeft De Maasbode eenige critiek. Hoewel, zegt zij, don Minister de eer moot gegeven worden, dat li# de Nederlandsche natie niet werkeloos toeschouwer beeft laten zjjn bij het gevaar, dat haar stamverwante volkeren dreigde, zal menigeen misschien van oordeel zijn, dat de wyze, waarop Nederland ten dezen optrad, niet alleen weinig kloekheid en zelfstandigheid, maar ook niet voldoende kennis van zaken verried. De Maasbode heeft er vooreerst aanmerking op, dat de Minister in den aanvang reeds door den consul den ra3d liet geven aan President Krager, zich zoo toegevend en gematigd mogelijk te betoonen, en dat hij dien raad, die toch waarlijk zoo eenvoudig was, eerst gaf, nadat hij zich vergewist had, dat de Duifcsche Regeering in deze meening geheel deelde. „Was het zaak," schrijft De Maasbode„om een zoo vredelievend en voorzichtig man als den Transvaalschen Staatspresident die reeds zóóveel blijken van toeschietelijkheid had gegeven, dat velen meenden, dat hy reeds te ver was gegaan met zulk een vermaning op het lijf te vallen? Uit het antwoord, dat Hruger aan onzen consul gaf, klinkt dan ook een zeer gerecht vaardigde geraaktheid. De President, „zich gevoelig toonende voor dit bewys van vriend schappelijke gezindheid", verklaarde zoo toe gevend als mogelijk te zullen zijn; „altijd was de President toegevend geweest; hy wenschte geen oorlog Kende de heer De Beaufort, die zyn be richten langs omwegon verkreeg („uit ver schillende Europeesche hoofdsteden"), wel voL- ledig den waren staat van zaken, waarin hij van advies diende? Kruger schijnt dit betwijfeld te hebben, want hij voegde aan. zyn antwoord toe, dat het de onafhankelijkheid der Repu bliek gold, en dat hy deze niet kon prysgevon." Voorts doet De Maasbode uitkomen, dat de Minister, toen maanden later de zaken een kritieke wending begonnen te nemen, op 4 Augustus van het vorige jaar den President aanraadde het Engelsche aanbod van een internationale commissie niet af te wijzen. De Maasbode releveert, dat er, gelyk uit het antwoord van Kruger bleek, geen spraak was van een internationale commissie, maar van een Transvaalsch-Engelsche, waartegen natuurlijk. b\j hem groote bezwaren bestonden. President Kruger antwoordde echter tevens, dat een. stellig weigerend antwoord omtrent die com missie niet aan Engeland zou gezonden worden. Elf dagen later deed de Minister toen aan den President weten, dat de Duitsche Regeering het met zyn raad van 4 Augustus geheel eens was. Men zou zeggen, dat dit louter, evenals de vorige maal, door den Ministor gedaan werd, om zijn raad by den President meer ingang te doen vinden. Maar De Maasbode riet hierin een bewfjs van on zelfstandigheid van den Minister en schrijft: „Toen schynt de heer De Beaufort gewetens wroeging te hebben gekregen, dat hy by dezo tweede depeche zoo zelfstandig waa opgetreden. Hy deed elf dagen later den President be richten, datde Duitsche Regeering het met den inhoud zyn er depeche van 4 Augustus volkomen eens wasP Met deze pogingen van den Minister, om aan President Kruger een vredelievende op lossing van het geschil te raden, en met dat beroep op de meening der Duitsche Regeering heeft De Maasbode geen vrede. Zy besluit aldus „De bedoeling onzor Regeering is onge twijfeld goed geweest. Maar haar optreden getuigde van droeve zwakheid en overdreven angst. 1 Het zenden van de „Gelderland" in 1900 maakt het zenden der depeches van 1899 niet goed. En gaarne zouden we vernemen, of uit Den Haag niet alleen naar Pretoria geseind is, maar ook naar Londen Ook De Standaard geeft in een driestar dergelijke aanmerkingen. Zy schrjjft nl.r „Blijkens een twoodo aflevering van hot Oranjeboek over 1899 heeft de Minister van Buitenlandsche Zaken op 4 Augustus, door onzen consul-generaal te Pretoria, aan Pre sident Kruger den raad doen toekomon, om op het stuk der Gemengde Commissie van onderzoek aan Chamberlain toe te geven, en, by depeche van 15 Aug. daaraanvolgende, dezen raad nader aangedrongen door de mede- deehng, dat deDnitsche Regeering van gelijke meening was. Het geval herinnert men zich. Na de mislukte conferentie te Bloemfontein had de Regeering te Pretoria eigener beweging het kiesrocht ten gunste dor uitlanders ge wijzigd. Chamberlain wierp tegen die wijziging de bedenking op, dat het effect er van niet noemenswaard zou zijn. En toen dit weer spraak ontmoette, stelde hij voor, een Ge mengde Commissie, voor de helft uit gede legeerden der Engelsche on voor de helft uit gedelegeerden, der Transvaalsche Regeering bestaande, de te verwachten uitkomst te laten onderzoeken, en, bleek die ongunstig, nienwe bepalingen te doen ontwerpen. Heel do continentale Pers was het er destyds ov6T eens, dat Kruger dit voorstel niet kon aannemen, zonder zich in beginsel te execu- teeren, overmits op die wijs feitelijk Engelands inmenging in de binnenlandsche aangelegen heden van Transvaal zou erkend en be zegeld zyn. Thans te vernemen, dat in zoo kritiek oogenblik onze Minister, met Duitschland in verstandhouding, President Kruger heeft aan gemaand, om aan Chamberlain's eisch toe te geven, doet niet alleen vreemd aan, maar doet ook de vraag rijzen, of het niet zeer bedenkelijke diensten zyn, die men, op dio manier als fidéle ami aan Transvaal poogde te bewijzen. Vreemd doet ook aan deze verstandhouding met de Duitsche Regeering, van wie men weet, dat ze ditmaal de sympathie harer neutraliteit, over Samoa heen, meer aan Engeland dan aan Transvaal ten goede deed komen." En voorts vindt De Standaard het zonder ling, dat thans die modedeelingen worden verstrekt. Zy laat nl. ten besluite op liet hierboven geciteerdo volgen: „En het vreemdst van alles is wel, dat we kort op elkaar twee afleveringen van het Oranjeboek krijgen: éón in September, waarin geen enkele depeche over Transvaal staat, en óén in October, enkel met depeches over Transvaal en wel met depeches, die reeds maanden, eer de eerste aflevering hetiicht zag, op het Buitenhof lagen te beschimmelen. Onwillekeurig vraagt men zich dan ook af, wat toch de oorzaak is, dat deze depeches, die in. September geheim werden, gehouden, nu opeens aan de publiciteit worden overgegeven. Het Journal des Débats ziet er een poging in, om aan de Engelsche Regeering te toonen, dat we haar voorstellen tegenover Transvaal gesteund hebben. Is dit aan te nemen? En. indien niet, waaruit verklaart go deze uiterst zonderlinge handelwijze dan?" Een kus. 't Is laat. De schemering valt. Alles op de groote zaal van het gasthuis Lykt ingeslapen. Niets beweegt er zich. De blanke ry bedden verlengt zich tot hot einde der zaal, enkel afgebroken door de vensters, verlicht door de droeve glansen der ondergaande zon. Boven de hooge deur, aan hot einde der zaal, tikt de klok langzaam, als afgemat van koorts, terwyi, rondom de kachel, de pleegzusters, met haar witte mutsen, zwygend breien, het is haar aan te zienvol treurigheid. Van tyd tot tyd verryst hot ondiiidelyk geluid van een fluisterend gebed of het zacht geritsel van een rozenkrans. Het late licht verspreidt ver welkte ambertinten over alles. W1 Is zes uur, de arts zal aanstonds komen, zuster." a zuster." Het geluid van een. deur, dan een gedempte tred. De arts is niet jong meer, versleten door veel zorgelyk nachtwaken. Hy draagt lang haar, in lokken langs zyn schraal gezicht, wat hem een middeleeuwsch voorkomen goeft. Zyn oogen zyn zwart on heel klein, en zyn ingezonken wangen zyn vol schaduw onder de vooruitstekende oogbeenderen. Hy- gaat langzaam van bed tot bed'; hy luistert naar het kloppen der harten; eenige zieken fluisteren hem woorden toe, vaag als klachten.; droge kuchjes verscheuren de stilte. En de arts gaat van bed tot bed, gevolgd door de zuster, die zyn zacht gemompelde voorschriften ontvangt. „Het meisje van bed twaalf is heel min," fluistert zy. Hy maakt een onbestemd, gebaar en geeft geen antwoord. Do zieke van bed twaalf heeft de oogen open, groote bruine oogen, fel schitterend van koorts. Zy hoest al sedert een jaar; haar borst is als doorknaagd; haar slanko handen zyn matbleek als waskaarsen; zy liggon uit>j gestrekt, languit op het witte laken, dat in' rechte plooien neervalt langs het bed. Boven haar hoofd strekt een pleisteren Christusbeeld, de armen uit, gebogen over hot stille kind. Het meisjo gaat sterven; haar diopo blik ▼eroeoïgt alle moeite en sorgon van een uit-, doovend leven en de laatste hoop van al wat leeft. Ala vungo tongen vlammen lichtglansen van de Eeuwigheid in haar op. Zy ziet den. arts aan; hy sebynt haar te- komen van ver,' van heet ver, maar zy hoort zyn stap, dien zy, o, zoo goedf kent. Zyn welluidende stem' is doorgedrongen tot in hot diepste van haar wezen, als de liefkoozing van een zachtwarme hand; zy is blij als hy haar nadert en tot haar spreekt met een stem zóó teeder en zóó trillend, dat het haar is alsof zy de harpen hoorde der aartsengelen, die zy vroe ger hoeft gezien boven hot altaar van haar kerk, op een oud Duitsch kerkraam sera fijnen in lange blauwe gewaden, zwevend over de spitsbogen, in verwelkende nichten,1 tusschen het matto groen van yie hoornen. Hy is de Man, de eenige, die in haar nabyheid is gekomen sedert zy vrouw is, sedert een. onbestemd verlangen naar liefde' in haar innigste wezen ia ontwaakt.Zy hoeft, geen liefde gekend. Haar moeder, een ruwe, hardwerkende vrouw, had tijd noch lust om het teere,naar liefkoozinger. L u. kerende meisje met kus of vriendeiyk woord to troosten, ais de vader klappen en scheldwoorden had uit-)1 gedeeld en het arme kind m een hoek zat te» huilen. Al heel jong- is zy uit huis gestuurd, om in de stad te gaan dienen. Er is te veel i gevergd van haar krachten en de kiem der) tering, die in de smalle, hygende borst-' sluimerde, heeft zich onder den invloed van', zwaar werk en weinig eten snel ontwikkeld. Wei is het leven hard geweest voor het bleeke, uitgeputte schepseltje, dat nu sterven gaat. Maar het droefste van al, dunkt haar, dat zy geen liefde heeft gekend. En stille tranen, m den stillen nacht, zyn er vaak opgeweld in baar slapelooze oogen, als het verlangen haar vervulde, het bitterzoet ver langen naar óén eersten en laatsten kus. En hy, wat weet hy? Zyn wetenschap' kent ook geen enkele aardsche vreugde. Zyn studie heeft het beetje geld verslonden, dat zyn' hardwerkende ouders hem, uit hun dorpje, konden zenden. Hy sleept zyn trenrig leven voort in de eentonigheid van dit gasthuis, den hemel ziende, als een kluizenaar, door de vensterruiten, en niet vee! meer van de natuur dan do spichtige populieren, die 's avonds wuiven langs de lanen van het plantsoen. Maar liet zieke meisje van bed twaalf trekt hem aan. Eens, op een morgen, heeft, hy haar een bosje viooltjes gegeven, een heel klein bosje van een stuiver, viooltjes zacht en rein van geur, en de twee zielen, de ziel der jonkvrouw en de riel dor bloemen, zyn als verwante aromen saamgesmolton. En het zieke meisje heeft geglimlacht en de jonkman heeft dien bleeken glimlach voelen dringen in zyn ziel. Van de straat komt het langzame geluid van een weemoedig werkmanslied. Nationale Hypotheekbank, Amsterdam, Keizersgracht 370. OPGERICHT in 1801. Gestort Kapitaal. f 250,000.- Reservekas250,000.— gestort Waarborg fonds (uitsluitend bestemd ter ver zekering van de rente en aflossing der Pandbrieven) „2,500,000.— gesloten Loeningen op 30 Juni 1900 tot een bedrag vanf 27,J*96,866,89£. Verstrekt geld op eerste hypotheek op huizen en lande- *yen, tegen lage rente en zonder vooruitbetaling. Geeft Pandbrieven uit, ren- 'Jondo en 4 pCt. Inlichtingen te bekomen ten kantore der Bank te Amsterdam en by den Heer J. W. BECK, te Aar- landervccu, Agent voor Aarlan- d9rveen en Omstreken. 6194 28 ONTVANGEN een nieuwe collectie Geboorte-, Verlovings- en Onderlrouwkaarten van af ƒ1.5© per 50 met Env. Haarlemmerstraat 267, Leiden. SDoor een fltnkon roorraad earicaturen byzondor ingericht voor alle 3581 20 Briofls-Briwïiii RUIME KEUZE VOORDRACHTEN en iSRiüLOfTSUEDEREN. doorHH. Doctoren aanbevolen, voorkomt het voorover loo- pon en ronde ruggen by Kin deren en Vol wassenen, versterkt do longen en ver ruimt de borst. 14 a 15 jaar. Dames. Heeren. a.öo. Franco na oniv. van postte. 2086 21 13. YISCUMAKIiT. 13. Wordt gevraagd, ten behoeve van het Gereform. Minnehuis, Kaarsen makersstraat alhier: een Inwonend Ongehuwd Machinist Stoker, van middelbaren leeftyd, en Lidmaat der Herv. Gemeente. 9136 16 Zich aan te melden met Getuig schriften aan het Gesticht, op 6 November a.a., 's avonds te 7 uren. Namens Diakenen der Ned. Herv. Gem. P. FONTEIN Jr., Voorzitter. J. LA RIVIÈRE, Secretaris. voor de Voedings- en Genotmiddelen te Leiden, haar blydschap uitspre kend, dat de gezameniyke Slageispa- troon8 Zondagsrust invoerden, heeft met leedwezen waargenomen, dab toch eenige slagerswinkels des Zondags geopend zyn, waardoor by eenige uitbreiding die Zondagsrust in ernstig gevaar zoude kunnen komen, en besluit daarom in het belang van alle patroons en gezellen voor het goede doel, dat zy beoogen, het publiek openiyk dringend te verzoe ken, zich algeheel te onthouden des Zondags vleeschwaren te koopen. Leiden, 1 November 1900. 9229 22 Namens de Kamer voornoemd J. HARTEVELT Azn., Voorzitter D. J. B. ROETERING, Secretaris* VER. NED TUONEELISTEN Parkschairaliarg Amsterdam. ZONDAG 4 NOVEMBER: Beroemd drama in 7 tafereelen van Miss HARRIET BEECHER STOWE. 9236 24 Aanvang 8 uren precies. ENTREE: late Rang 50 Cents, 2de Rang 35 Cents, Balkon 25 Cents. Plaatsen te bespreken a 10 Cents extra. Zie Aanplakbiljetten, HABTESTEEG. Jenever, ltitter of Pnnch, 6 Cents per Glas. 9158 5 Stoffen reclltstreeks uit de Fabriek van °Krefeid ïod EIten Keussen Zwarte, gekleurde en witte Zijdenstoflen, Fluweel, Peluche, in alle soorten on in alle afmetingen to verkrijgen. Men vrago monsters by opgaaf van hot 7^rlangUe. Amsterdaiiiselic Hypotheek Waarborg Maatschappij gevestigd te Amsterdam. Zoolang de voorraad strekt, zyn de niet uitlooibare gewaarborg de 4 pCt, Hypothecaire Obll- gatiëu in stukken van ƒ1000, ƒ500 verkrijgbaar by: de Firma LEZWIJN EN EIGEMAN, EEIDEX. 7464 11 Centraal- Advertentie-Bureau viK 921 17 CEBRQEDERS VAN OER HOEK, BBEESIR1AT 111, LE1E8I. PLAATSING VAN ADVERTENTIES in alle Binnen- en Buitenlandsche COURANTEN. Harde, Witte en Zuivere Siearine-Kaarsea van de Stearine-Kaarsenfabriek APOLLO", te SCHIEDAM, Bkkboond te Weeneyi in 1873 met de Verdienste-Medailie, te Parijs in 1878 raetde Gouden Medaille, te Amsterdam in 1883 met de Gouden Medaille te Antwerpen in 1885 met het Eer e- Diploma, te Parijs in 1900 met den Grand Prix. (Hoogste onderscheidingen). Deze kaarsen vonken niet na en geven zeer weinig rook bij het uitblazen. 8448 18 Zyn verkrygbaar by alle voorname Winkeliers. Al wat men koopt op Zon dag, terwijl het even goed een dag vroeger of later gekocht kon worden, koopt men veel te duur! Het wordt namelijk gekocht ten koste van de Zondags rust der winkeliers en hun bedienden. Leerares in Stemvormmg, Uit spraak en Solozang. SPEEEKUUB: 7601 9 Dinsdag en Vrijdag 12 uur. Agent v/h. „L. D.", beveelt zich be leefd aan tot het plaatoen van Advertentiën, het leveren van „De Gra dense" en andere Boek werken. 7749 11 Tevens Agent der Ned. Verz. Bank, gevestigd te Amsterdam. Sluit verzekeringen op leven en by overlyden van af f 50. en hooger. D. VAN GRUTING, Rijks en plaatsver». Districts-Veearts, is verhuisd van Leiderdorp naar Spreekuur ei?2 7 VOEDSELc„ V°0R jonge KINDEr£N AJlen, die iets te vorderen hebben van- of verschul digd zyn aan de Nalatenschap van Mevrouw de Wed. G. J. CORTS, geb. GROEN, gewoond hebbende te Leiden aan. de Turfmarkt No. 8 on aldaar den 4den September 1900 over leden, worden verzocht hiervan Op gave of Betaling te doen, vóór den 15den November a. tu, ten Kan tore van den Notaris A. D. VUGH, Rapenburg 62, te Leiden. 8818 13 brandt men dageüjks op Duitsche wijze 389 12 uitmuntende door geur en smaalt Prys per 5 ons 57J Cent. VERKOU W&STOKliUYZEN, NIKÏWE BUS 47, TE LEIDER: a. Een pracrisch ervaren, Bouw* kundig Ingenieur, voor don tyd van drie jnxon. Jaarwedde ƒ8500. b. Een IIoofdopzichter der Ge* raeentewcïkeu, in vasten dienst. Aanvangsjaarweddo 15GG. Franco inzending van gezegelde adressen aan Eurgomoester en Wet houders te Leiden, vóór 8 Novem ber 1900. Inlichtingen geeft de Diiectour der Gemeentewerken. 9003 16 13. VISCIf MAKIvT 13. 2084 19 AAAAAA*AAA By A. W. SIJTHOFF, te Leiden te ter perse om spoedig te verscbynen GRONDSLAGEN DOOR Dr. P. VAN GEER, Hoogleeraar aan de RijR8-Universiteit te Lelden. 2241 28 WW! Costumier. Groningen. MAGAZIJN VAN Tooneel- en Bal-inasqué- Kosfumes, Brciluits- os hr.tartiketeii. Steeds uiterst nette en bulijJcc levering. 8605 12 COMMISSIE VOOR DE VERKOOP OER KAARTER De HAAKTEST zijn verkrijgbaar goiteld tegen ƒ0.35 por stak, ton kantore van de Heeron: F. W. A. SCHÜDEL, Papengracht 2, op Maandag 5 Nov., voor hen, wier naam begint mot een der letters A tot en met F. C. C. TIELEMAN, Middelstegracht 4S, op Maandag 5 Nov., voor hen, wier naam begint met een der letters G tot en met E. O. GOEKOOP, Nieuws Rtfn 47, op Maandag 5 Biov., voor hen, wier naam begint mei een der letters M tot en mat lt. D. HARTEVELT, Nieuwo Ryn 64, op Maandag 5 Nov., voor hen, wier naam begint mot een der letters 8 tot en met 16, van 18 uren v oonukddnga. Er worden niet meer dan 3 Baarton, aan dón persoon uitgereikt. PLAATSBESPREKING IHusdag ft Nov. in de Vestibule van do Stadsgehoorzaal, tusechen 1 en 3 uren 's namiddags. 9213 40 Het Bestuur: M. VAN KLEEFF, Voorzitter. H. H. BREÜNtNG, Socretaris.

Leidsch Dagblad | 1900 | | pagina 6