N8. f2484 Saterdag 3 November. A". 1900 feze (Courant wordt dégelijks, met uitzondering van (§pn- en feestdagen, uitgegeven. feuilleton. Schoenmaker, blijf bjj jo leest 1 PRIJS DEZER COURAUTt Voor Lelden per 8 maanden, i i i lil rif 1.10J Buiten Leiden, per looper en waar Agenten gevestigd zQn 1.80.' Franco per post I t I t f 1.65. PRIJS DER ADVERTENTIÈN: Van 1 6 regels 1.05. Iedere regel ineer 0.17}. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt 0.05 berekend. Dit nonuner bestaat uit VLEK Bladen. Eerste Blad. Leiden, 3 November. Prof. dr. J. M. Van Bemmelen, alhier» vierkleden zyn 70sten verjaardag, by welke gelegenheid hy zeer veel biyken van vriend schap en waardeering ontving. Met dezen datum zal alzoo weldra het oogen- blik van zijn aftreden als hoogleeraar aanbreken. Geboren te Almeloo, den Sden Nov. 1830, ontving dr. Jacob Maarten Van Bemmelen zyn voor bei eidend onderwas te Leiden, om zich daar in Sept. 1847 als student te laten inschrij ven. Protf. Kaiser, Ryke en Verdam, alhier, en in de chemie prof. Van Kerckhoff, te Groningen, waren zyn leermeesters en in Oct. 1864 promoveerde hy te Leiden tot doctor in de wis- en natuurkunde. Van 185260 was Van Bemmelen assistent van prof. Van Kerckhoff aan het chemisch laboratorium te Groningen en van 1856 tot 1864 leoraar in chemie en physica aan do academie „Miner va", benevens leeraar in chemie aan de Landbouwschool aldaar. Daarna, van 1864 tot 1869, als directeur der R. H. B.-S. te Groningen optredende, en van 1869 tot 1874 als directeur der H. B.-S. te Arnhem, en mede-directeur der middelbare school voor meisjes, werd dr. Van Bemmelen in Febr. van laatstgenoemd jaar benoemd tot hoogleeraar in de Anorganische Chemie te Leidon en aanvaardde hy dit ambt den 25sten April d.a.v. met een oratio: „De Scheikunde als leer der Atoiwisseling". Sedert deed prof. Van Bemmelen tal van onderzoekingen, die voornamelijk de samen stellingen der alluviale gronden in Nederland, het absorptievermogen van den bouwgrond, do structuur der Kolloïden, en het vraagstuk der onbepaalde verbindingen (absorptieverbin- dingen) betreffen. Ook zyu geachriiten hande len over deze onderwerpen. Prof. VanBemmelon was, is de leermeester van prof. Bakhuis Roozeboom, van dr. "VV. Stor tenbeker, van dr. F. Schreinemakers, van dr. E. 6. Klobbie en m. a. bekende geleerden. Hu is ridder In de orde van den Neder- landschen Leeuw. De volledige uitslag der door den hoer ,D. Veilbrief, architect, te Leiden gehouden aanbesteding van hot ontruimen en afbreken van de door brand beschadigde broodfabriok „De Voorzorg" aan do Hoogewoerd 64 en het ter plaatse bouwen van een bakker^ mot annex winkelhuis en twee bovenwoningen Is als volgt: W. A. Verbruggen (Waddingsveen) 15,800; A. Den Ouden, 13,265; Joh. Th. Bik,/" 12,649; D. Van Lith ƒ12,162; Jac. Bink 11,999; A. Van T Riet 11,987; J. B. Hoogeveen 11,900; N. Kioots 11,700; A. Smittenaar 11,560; P. J. Hartevelt 11,600; J. W. Vreeswijk ƒ11,280 en J. Zitman ƒ11,179. Aan laatstgenoemde is het werk ter uit voering opgedragen. B. en Ws. van Amsterdam hebben o. a. de volgende voordrachten opgemaakt: Ter benoeming van een tweeden onder wijzer aan de school der lste klasse No. 103: A. A. Verdeniu8, te 's-Gravenhago;G. Fiieringa, te Akkruui; J. Francken, te Leiden; van een tweeden onderwijzer aan de school der 1ste klasse No. 13J. Francken, te Leiden A. A. Verdonius, te 's-Gravenhage; G. Fiieringa, te Akkrum. Verder stellen B. en Ws. den gemeente raad de benoeming voor van een administra teur der stadsdrukkerij. Hoewol mr. Ch. Enschedé, in wiens door don Raad aangenomen plan van reorganisatie dier drukkerij do be noeming van een verantwoordelijken admini strateur voorkomt, een bezoldiging van 1800 tot 2400 voldoende acht voor den nieuwen titularis, meenen B. en Ws. dat traktement te moeten stellen van 2000 tot 8000. Gedurende de afgeloopen maand October zfjn aan het postkantoor te Lisse verzonden 149 binnenL telegrammen en 28 buitenl. of 177; ontvangen: 122 binnenL en 32 buitenl. of 154; nog dionsttelegrammen 2 binnenL en 2 buitenl. Verzonden en ontvangen dus totaal 835. Gedurende dezelfde maand zijn op de Rijks postspaarbank te Lisse ingelegd 1626 en uitbetaald 2974. Hot laatste boekjo draagt het nummer 68. Gedurende do afgeloopen maand Octobor zijn aan het postkantoor te Sassenhoim ver zonden: 70 binn9nl. telegr. en 34 buitenl. of 104; ontvangen 79 binnenL en 87 buitenL of 116, dus totaal 220. Beroepen is bij de Geref. Gem. A to Werkendam, ds. J. H. Donner Jr., te Nieuwdorp. Beroepen is by de Ned.-Herv. Gem. te Moerdijk, de heer J. Van Duivenbooden, cand. te Katwyk-aan-Zee. De „Sts.-Ct." van heden bevat een Kon. besluit van 19 October 1900, tot aanwijzing van do perceelen, welke ingevolge de wet van 10 Juli 1900 moeten worden onteigend voor den aanleg van een vissohershaven met daarbij behoorende en daarmede in verband staande werken te Scheveningen naby de uitmonding van hot ververschingskanaal. Op 9 Nov. zal in een openbare vergade ring van do anti rev. kiesvereeniging „Neder land en Oranje" alhier als spreker optreden de heer H. De Wilde, redacteur van „De Hollander," met het onderworp: „Eischt de politieke toestand van ons land samenwerking der Christelyke partyen?" De Nederlandsche Vereeniging to Hamburg heeft H. M. de Koningin op haar doorreis naar Lensahn een treffende hulde gebracht. Schier allo leden waren op het perron van het spoorwegstation aanwezig, waar ook Hertog Hendrik zyn verloofde opwachtte. Zoodra de trein stilhield, stapte de Hertog in om do Koningin te begroeten. De menigte zong uit volle borst het „Wilhelmus" en het „Wien Neerlandsch Bloed". De consul-generaal Qlelchman, diens echt- genoote en consul Van Oordt begroetten H. M., terwyi mevrouw Gleichman H. M. een bloem ruiker overhandigde. Hierna overhandigden do jongejuffrouwen Hendrika Hartog en Gesina Maas in naam van do Nederlandsche Vereeniging H. M. Koningin Wilhelmina en do Koningin-Moeder twee bouquetten met rood-wlt-blauwe linten en wenachten zy H. M. nogmaals geluk met H. D. verloving, waarop H. M., minzaam als steeds, antwoordde: „Het verheugt My zeer u allen hier te zien. Ik vind het zeer lief van de Nederlandsche Vereeniging". Onder voortdurende hoezees en het zingen van het „Wien Neerlandsch Bloed" zette toen do trein zich, na een oponthoud van ongeveer 10 minuten, weder in beweging naar Lensahn. De hoer Henri Raymakers, overste van het Missiehuis „Sparrendaal", to Vucht, ontving een eigenhandig schryven van den minister van buitenlandsche zaken, waarin deze hem verzekerde van zyn belangstelling en getuigde van do ernstige maatregelen, die door Hr. Ma. minister-resident, den heer Knobel, genomen worden tot bescherming der Nederlandsche Missionnarissen in China. Mejuffrouw Aleida M. O. Geenen, zieken verpleegster by de eerste ambulance van het Nederlandsche Roode Kruis, onlangs uit Zuid- Afrika teruggekeerd, heeft haar vorige be trekking als hoofdverpleegster by de kliniek aan het academisch ziekenhuis te Utrecht weer aanvaard. Op zyn verzoek is eervol ontslag ver leend aan den heer O. Van Andel, consul van België to Soerabaia, In zyn plaats is benoemd do heer E. Schuurrenberger. Ds. G. H. Wagenaar, thans Ned. Herv. prediLait te Leeuwarden, vroeger te Aalsmeer, komt voor op het zestal ter beroeping van eon predikant by de Ned. Herv. Gemeente te Kampea. Ook aan de Vereeniging „Arbeid Adelt" en de Industrieschool te 's-GraveDhage, is de bewerking opgedragen van een deel van het uitzet van H. M. de Koningin. Do te Amsterdam gehouden vergadering van deelhebbers In do Negotiatie ten laste van den straatweg van Spaarndam naar Sand- poort heeft tot commissarissen gekozen de hoeren H. F. Wisboom van Giessendam, te Lisse, en P. De Booy, te Amsterdam. Naar men verneemt, zal een reorgani satie worden ingevoerd by het korps inten danten en kwartiermeesters by het leger, waar- by de kwartiermeesters onder een eigen chef gesteld zouden worden onder opperlelding van den hoofd-intendant. In verband met het verbiyf ln do residentie van vor8teiyke personen en deputaties by het huweiyk der KoningiD, in't laatst van Januari of 't begin van Februari, wordt vanwege het Hof onderhandeld mot de voornaamste hotels aldaar. Slechts de naaste betrekkingen der Koningin en van Hertog Hendrik zullen by hun huweiyk als gasten in de residentie tegenwoordig zyn. De heeren Wolmarans, lid der Zuid- Afrlkaansche deputatie, De Bruyn, secretaris van die deputatie, en Van Alphen, postmeester- generaal in de Zuld-Afrikaansche Republiek, zyn te 'B-Gravenhage in het „Hótel des Indes" aangekomen. Onder aanwezigheid van een groote schare belangstellenden ia te Delft ter aarde besteld het Btoffoiyk overschot van professor J. M. Telders, in leven hoogleeraar aan de Polytech nische School aldaar. Of a. waren tegenwoordig de ministers Goeman Borgesiua, Lely en Cremer. Eerstge noemde hield aan het graf een rede en her dacht den ovorledene als directeur der Poly technische School en als mensch. Professor Pekelharing schetste als secretaris van den Raad van Bestuur der Polytechnische School de verdiensten van prof. Telders ten opzichte van het technisch onderwys. Veel kransen en bloemstukken waren op de Ujkkist gelegd. Door het Transvaal-Oomitó te Batavia werd gisteren aan nog ingekomen giften een bedrag van ƒ1000 overgemaakt aan de Noder- landsch Zuld-Afrikaansche Vereeniging te Amsterdam. - Prof. G. A. F. Molengraaf! is uit Transvaal teruggekeerd en heeft zich voorloopig te Bussum gevestigd. Naar het „Hbl." verneemt, hoeft de keizer van Japan den heer Van Eys, minister- resident van Nederland, benoemd tot grootkruis der orde van do Ryzende Zon, en den hoer Ridder Van Rappard, laten secretaris der Nederlandsche legatie te Petersburg, tot officier derzeifde orde. De kapt W. A. Sodenkamp, van het 2de reg. veld-art. te'e-Gravenhage, wordt met medio Nov. a. e. bevorderd tot majoor en alsdan belast met het bevel ovor de com pagnieën van het 4de reg. vesting-art., te Helder in garnizoen, ter vervanging van don majoor J. A. D. De Fremery, die met ge noemden datum wordt toegevoegd aan den commandant van de vesting-artillerie. De majoor L. M. J. Wenniger, van het reg. gren. en jagers, wordt eerstdaags bevor derd tot luit.-kol. by dat korps. Fad De voorzitter van het Hoofdcomité van het Roode Kruis heeft van dr. Lingbeek een telegram ontvangen, volgens hetwelk dr. Mac Leod uit Zuid-Afrika terugkeert, drs. Lingbeek en Van Engelen met den hospitaal- trein te Loren^o-Marquez zyn; drs. Bierens de Haan, Janssen en Pameyer met de ver plegers Leonhard, Jeltes en Bowler by de Boerencommando's zyn. Verlenging van verlof wordt aangevraagd. Vermoedeiyk zyn de pleeg zusters Meteleikamp, Schippers, Drayton Lee en Sevonhoven, in dit telegram niet genoemd, op de terugreis. By koninkiyk besluit van 81 Oct. 1900 is het besluit van den Raad der gemeente Amsterdam van 17 Oct. 1900, waar by dr. E. Verschaffeit, buitengewoon hoogleeraar aan de Gemeenteiyke Universiteit te Amsterdam, is benoemd tot gewoon hoogleeraar ln de physiologie der planten en de pharmacognosie aan die Universiteit, bekrachtigd. Volgens het „N. v. d. D." bestaat hot voornemen tot oprichting van eon Bond van hoofdinspecteurs en inspecteurs van politie te Amsterdam. De mindere politiebeambten zyn reeds tot stichting eener vereeniging overgegaan. Giatoren overleed te 's Gravenhage jhr. B. L. Teding van Berkhout. De ontslapene was vroeger leeraar in do Engelsche taai en letterkunde aan het etedeiyk gymnasium aldaar, doch nam om gezondheidsredenen zyn ontslag uit die betrekking. Ook ls de heer Teding leeraar geweest aan de Koninkiyke Militaire Academie, terwyi o. a. een bloemlezing uit werken van Engelsche dichters on prozaïsten („Stories and Songs") en een Engelsch woor denboek, door hem samengesteld, het licht zagen. Het stoomschip „Maasdam", van Rotter dam naar Nleuw-York, passeerde 2 Nov. Praw- lepoint; do „Prinses Amalia", van Batavia naar Amsterdam, passeerdo 2 Nov. Gibraltar do „Timor", van Batavia naar Amsterdam, arriveerde 2 Nov. te Suez; de „Kronprinz" (uitreis) passeerde 1 November Peniche; de Minerva" arriveerde 1 Nov. van Amsterdam te Hamburg. Abbenes (gem. Haarlemmermeer). Nu do gemeenteraad van Haarlemmermeer tot twee maal toe geweigerd heeft, om oen stembureau aan don Ringdyk by Aalsmeer op to richten, bestaat aldaar het voornemen zich deswege tot den Minister van Binneniandsche Zaken te wenden. Door de natte weersgesteldheid gedurende den zomer, schynen over het algemeen de suikerbieten zich meer in het loof dan in den knol te hebben ontwikkeld. De opbrengst valt dan ook veelal niet mede. Voor hen, die op suikergehalte hebben gecontracteerd, is echter het hooge suikerpercentage een buiten kansje, dat de minder ruime opbrengst wel kan vergoeden. Het toeval speelt steeds zyn parten. Dit ondervond mej. de wed. Stapel te Nieuw* Vennep ook weer eens. Tot driemaal toe had zy een lot eerst voor zichzelve weggelegd, doch later aan een ander tegen betaling overgedaan en nu wilde het, dat op elk der vermelde loten een paard werd gewonnen. Oudshoorn. Ofschoon er over het algemeen nog voldoende gras is, hebben enkele vee-' houders, als een govolg van het ruwe weer der laatste dagen, hun kalfkoolen gestald. Van do 25 lotolingen dezer gemeente lichting 1900, hebben er 7 reden van vry- stelling opgegeven, nl. 2 als eenigo wettigs zoon en 6 op grond van broederdienst. Hel getal af te leveren manschappen zal vormoe* deiyk 6 of 7 bedragen. Uazerawoude. Sedert een jaar bestaat hier een atdoeling van de „Coöperatieve vereeniging van RaifeiseDbanken en landbouwvereenigin» gen" te Utrecht, welke afdeeling deze week in de zaal van den kastelein C. L. Boers haar eerste jaarvergadering hield. Van het hoofdbestuur was een schryvez ingekomen, waarin aan de afdeelingen bericht werd, dat de rente der gedeponeerde gelden was verhoogd van 8 tot 8 Pet., waaruit het bestuur der Boeren- spaar- en leenbank „Hazerswoude Koudekerk" aanleiding nam tot een verhooging van 2.88 tot 3 pCt. Tot lid van den Raad van toezicht werd gekozen, in plaats van wyien den beer F. Veelenturf, de heer A. De Jong. De afdeeling bestaat thans uit 38 loden, die hoofdeiyk aansprakoiyk zyn voor het kapitaal. Deze bepaling is als waarborg van de grootste soliditeit de grondslag en het be ginsel der Raifeisen-bankon, waarvan er thans in Duitschland ongeveer 8000 bestaan. Tyaons en na den Fransch-Duitschen oorlog was er dan ook geen enkele dezer banken, die in haar verplichtingen jegens de deelhebbers te kort schoot of door achteruitgang te niet ging. De ontvangsten en uitgaven der afdeeling over 190Q waren als volgt: Ontvangsten Ingebracht spaarbank 13,304.71 Terugbetaalde voorschotten 6,300. Loopende rekening. 9,700.— Intresten en provisiet 358.66s Totaal 7 28,663.37* Uitgaven Terugbetaald door de spaarbank 6,624.— Voorschotten'gegeven. 9,650.— Loopende rekeningen 13,250. Intrest en onkosten 226.281 Totaal f 28,660.28' Voor het lidmaatschap, waartoe men zich. kan opgeven by de heeren J. B. Wesselingh, als voorzitter, of W. Van der Poel, als kassier^ wordt vereischt: lo. dat men godsdienst, huisgezin en eigendomsrecht, in christeiyken zin, als de grondslagen der samenleving erkenne en zyn gedrag daarnaar regele; 2o. dat men bekwaam zy om verbintenissen aan te gaan; 8o. dat men geen lid zy van een andere leenbank, die onbeperkte aansprake- lykhoid van haar leden vordert, en 4o. dat men zyn woonplaats hebbe binnen den kring der afdeeling Hazerswoude-Koudekerk. Om geld in de spaarbank te beleggen, be hoeft men geen lid der afdeeling to zyn. Gelden worden ter leen verstrekt tegen een jaar- ïyksche rente van 4.20 ten honderd plus 4 pOt. provisie. De inzameling voor het „Tehuis voor verbannen Afrikaners" heeft, na aitrek der onvermydeiyke onkosten, opgebracht 194.50. Mejuffrouw P. Van Wyk heeft wegers 10) Rinkelend vloog het kopje in een dozyn echerven in een hoek. „Dan zult ge ook geen koffie meer met my drinken, booswicht I" riep liet vertoornde vrouwtje in de hoogste opge wondenheid uit, en haar donkere oogjes fon kelden daarby zóó woest, dat zelfs de zwarte kat, dio onder liefkoozend gespin langs haar iapon streek, het geraden achtte de keuken |e verlaten. „Ik moet toch eens zien, of hy vandaag weer don hoogen hoed heeft opgezet, die pude gokl" meende vrouw Hanna, langzamer hand wat kalmer wordend en de scherven tan het stukgesmeten kopje byeengarend, ppdat de slagersjongen, die elk oogenblik met liet vloesch kon komen, ze niet zien zou. „Neen, hy heeft zyn slappen hoed op," constateerde zy by haar onderzoek van de kleeronkasL „Maar waar is de indkoffer, die feltyd hier in den hoek stond En er ontbroken pok twee geheole kostumos, waarvan hy er |och maar óón aan zyn lyf dragen kanl En paar do open latafelprecies, zyn half pozyn nieuwe overhemden heeft hy eveneens taeegenomen 1" schreeuwde het gopynigde yrouwtje, maar toen zil daarna ook naar het geld koek en vluchtig natelde wat hier ontbrak, toen liet zy als met lamheid geslagen de armen zakken, en niet in staat zich langer op de been te houden, viel zy op de canapé lieer en keek zuchtond en met strakken blik jvoor zich uik Allo werkzaamheid der zin tuigen 6cheen by haar opgehouden te hebben en zy bemerkte niet, dat inmiddels de slagers jongen gekomen was en haar door de open deur had toegeroepen, of hy het vleesch in de keuken of ergens anders moest neerleggen. „Het spyt mevrouw zeker nog, dat mynheer op reis is gegaan," meende de glimlachend op den drempel staande jongen, die over de vreemde houding van de anders zoo gaarne schertsende doktersvrouw ten hoogste ver baasd was. „M\jn man op reis?" riep zij als geölectri- seord opspringend uit. „Ha, ben jij hot?" vroeg zy, als uit een benauwden droom ont wakend. „Waar heb je hem gezion?" „Toen ik het vleesch in de stationsrestau ratie bracht, zag ik mynheer den dokter in den bliksemtrein stappen. Hy had haast om nog moe te komen." „Was er een vrouwspersoon by hem?" vroeg vrouw Hanna met vliegenden adem en in do grootste opgewondenheid. „Dat kan ik zoo precies niet zeggen; er stappen allerlei menschen in, en mynheer de dokter was vry wel de laatste." „Ja, ja, die andere was vóór hom inge stapt," zei vrouw Hanna meer tot zichzelve dan tot den verwonderden slagersjongen, die wel bemerkte, dat hier iets buitengewoons aan de hand was, maar zich natuuriyk niet kon voorstellen, wat het eigeniyk beteekende. „Dus hy is er van door gegaan, die oude gek l" mompelde vrouw Hanna, toen zy weer alleen was. „Zou men het mogeiyk achten, dat een man van acht en vyftig jaar nog zoo kinderachtig zou kunnen worden, en dan nog wel in zoo korten tyd?" En terwyi zy zoo in zichzelve pratend door de kamer liep, viel haar blik op het met haar armband be zwaarde briefje op de ronde tafel. Haastig greep zy het op en las het met ingehouden adem. „Het komt uitl" sprak zy zacht, „hy is weg en weet zelf niet waarheen hy ging. "Waarschyniyk heeft dat dametje hem de reisroute voorgeschreven. Maar hy scheen reeds by zyn vertrok berouw te hebben over zyn dwaasheid, daar hy schryft: Myn bezoek, gisteren, by den heer Van Osch, was myn ongeluk." Nog een heele poos tuurde zy op het achter gelaten briefje, en opeens viel haar als een centenaarslast van de borst, overvloedige tranen stroomden uit haar zwarte, met lange wim pers overschaduwde oogen, en in plaats van den toomeloozen haat, dien zy tot nu toe tegen de gewaande ontrouw van haar Dirk gekoes terd had, doortrilde haar plotseling een gevoel van innig mededoogon met den misleiden man. Hoe vaak had men niet gelezen, dat zoo iets als eon heksery een man overvallen was, waardoor hy vrouw en kinderen verliet zeker, zoo'n betoovering moest het zyn, die haar Dirk had meegevoerd, want hy was toch altyd zoo goed voor haar en by het heengaan schreef hy immers nog: „LiefsteHaflha, denk niet verkeerd over my, ik kan niet anders." Luid weenend las en herlas zy deze afscheids woorden, on het papier werd van haar tranon schier doorweekt. Maar wat nu te doen? Zy wilde de handen niet werkeloos in den schoot leggen, doch alles in het werk stellen, om de verbiyfplaats van haar Dirk te weten te komen en hem uit dat gevaariyke gezelschap to bevryden. Zonder ander toilet te maken, wierp vrouw Hanna haar stofmantel weer om, ten einde het huwelyksbureau van den heer Van Osch op to zoeken. Die moest het weten, waarheen haar man zich begeven had, en hy zou haar to woord staan, die koppelaar, zoo zy hem niet by de politie zou aangeven. Alsof zy vleugels aau de voeten had, zoo snelde vrouw Hanna door do straten een zonderlinge tegenstelling met de deftige schre den, waarmee gisteren baas Dirk zich over denzelfdon weg in groot gala naar do woning van zyn vriend Van Osch begeven had. Reods op eenigen afstand stak zy ongeduldig de hand naar den schelknop uit, en de klank der meer gerukte dan getrokken schel gaf duideiyk te kennen, dat degene, die verlangdo binnenge laten to worden, in vliegende haast ofgrooto opgewondenheid handelde. „Ik zou gaarne mynheer Van Osch spreken," zei vrouw Hanna met bevende stem tot de aan de deur verschynonde dienstbode. „Mynheer is op reis." „Waarheen?" „Dat weet ik niet." „Wanneer komt hy terug?" „Dat kan ik ook niet zeggen." „En de jonge vrouw of dame, die gisteren hier was en tegen den middag uit ry den ging „Dio is ook vertrokken met een meneer, met wien zy zich gisteren verloofde." „Aha!" snoof vrouw Hanna. „Zoo, nu weet ik genoeg. Adieu 1" Do straat en de huizen schenen met haar in 't rond te draaien, toen zy mompelend en meer in draf dan in gewonen gang voortliep. Hoofdschuddond keek het dienstmeisje haar na en zei glimlachend by zichzelve: „Dat arme mensch moet het in de bovenverdieping ^ankeeren." Zonder zich lang te bedenken, snelde vrouw Hanna naar het politiebureau, om dat mooie zaakje aan te geven en de opsporing van haar voortvluchtigen man te verzoeken. Want slechts op die manier meende zy hem uit de gevaariyke handen, die hem afzetten en plun derden, te kunnen bevryden. In de spreek kamer van don commissaris Vos, tot wien men haar verwezon had, moest zy nagenoeg een half uur wachten en van dien tyd maakte zy gebruik, om haar toestand kalm te over wogen en alles hoel netjes by elkaar te zoeken, wat zy te zeggen had. En torwyi zy daar zoo zat, trad een fatsoeniyk gekleede man binnen, die haar terstond buitengewoon bekend voorkwam, zonder dat het haar echter mogeiyk was hem „thuis te brengen." Den binnen getreden© scheen hot eveneens te gaan, want hy keek al maar schuin naar vrouw Hanna en streek daarna peinzend en nadenkend over den zwaren, roodblonden knevel. Opeens evenwel flikkerde er iets in zyn oogon, en op mevrouw Scherp toegaande, stak hy haar vriondschappeiyk de hand toe met do vraag: „Hanna?" „En ook haar viel het thans als schollen van de oogon. „Jozef, ben jy het?" riep zy, in half pyniyke, half blyde verrassing uit. „Ja, ik ben hot zelf," antwoordde hy, nog altyd haar hand in do zyne houdendhet was de voormalige onderofficier by de dragonders, aan wien zy „kennis" had, toen zy vool jaren geleden als vroolyk dienstmeisje in do residentie woonde. Doch op hetzelfde oogen blik werd zy by den commissaris binnen geroepen, en half beschaamd de oogon neor- slaande, verliet zy haar voormaligen vriend. Nadat haar identiteit was vastgesteld, noodigde de ambtenaar met zyn streng on flink voorkomen haar uit, de geheelo zaak kalm en bondig te verhalen. En vrouw Hanna voldeed aan deze uitnoodiging op meestorlyke wyze. Alle opgewondenheid scheen by haar geweken, en daardoor klonken haar ver klaringen en vermoedens des te overtuigender. 'Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1900 | | pagina 1