Boeren, heeft tot de bevolking een oproeping gericht, waarin het konnis geeft van ztfn voornemen om President Kruger by diens aankomst een waardige ontvangst te berei den „voor de burgerdeugd, de toewijding en den moed, dien de bewonderenswaardige grijs aard toont ter verdediging van de onafhan kelijkheid der Znid-Afrikaanaehe Republiakeu". Voor dea goeden naam van Frankrijk en Marseille is hat zoo leest men verder van belang-, dat de betooging een grootsciien waardig karakter draagt, den stempel van sympathie en bewondering voor den. on tem baren moed van een volk, dat voor aijn onaf hankelijkheid worstelt, een afspiegeling van der Franschon liefdo voor recht en vrijheid. Terwijl het Comité hiervoor de medewer king der 6tadgenooten inroept, doot het tevens nadrukkelijk uitkomen, dat het geenszins beoogt „betoogingen in daden, of woórdön tegen een natie, waarmede Frankrijk vriendschaps betrekkingen heeft, Het doel is veel edeler, hooger, het bestaat in het brengen van dn welverdiende eer aan den man, in wien de strijd van den zwakke voor de vrijheid is belichaamd en wiens reis naar Europa een nieuwe heldendaad ie, die aller eerbied af dwingt". avia staatkundige quaesiiên moeten daarom buitengesloten worden, en bij voorbaat wordt de medewerking algewezen van ieder, die er een partydoel mee beoogt. „"Wy doen een be roep en zpn er zeker van, dat men er aan zal gehoor geven op alle mannen van goeden wfl, die met ons vervuld zyn van eerbied en bewondering voor oen burger, die tot zijn laat sten ademtocht geeft om de eer en de onafhankelijkheid van zijn land te verdedigen." Yoorzkter van dit Comité is het lid van den departementalen raad EL Thourel, secre taris da reeder A. Yiolie. Uit de Zuid-Afrika ansche Mail, Hoe do EngeLschen huishouden. „Ons Land" deelt het volgende mede: „Iemand zendt ons een brief door hem. ont vangen uit X, (een dorpje ten noorden van de Oranjerivier) van een zuster en gedateerd 24 Sept. 1900. De toezendar zegt: Ter op heldering wil ik alecht3 zeggen, dat mijn zwager en alle mannelijke personen, die op de plaats waren geweest, reeds 6 maanden lang krijgsgevangen zyn te Groenepunt, zoo dat er geen enkeL persoon van die plaats nog op commando isalleen de huipeiooze vrouwen en een blinde zwager van mij, en volgens den brief is diens woning ook verbrand. De inzender wil zijn naam niet genoemd hebben, daar hy omler de krijgswet woont en bevreesd is in moeilijkheden, te zullen geraken. De brief luidt als vo-gt: „Lieve broeder en zuster. Met onze ge zondheid is het neg wel, maar wijverkeeron in een treorigen toestand, daar onze plaats op den I8den verbrand werd. Wfj zyn nu op het dorp. fiet is een treurig leTen. O, ik heb den beker gedronken, maar ik weet niet hoe Ik hem heb kannen ledigen. Het was hard, bitter hard, gal met edikfc. Ons huis, dat van S., den armen blinde, en van zuster D.enX. zyn allen verbrand. Ik wil a nog schryven, maar voel zwak en uitgeput en beef zoo, dat ik do pen met kan vasthouden. Uw brieven heb Ik met groote Wydscbap ontvangen. Ach, broeder en zuster, den 18dea zal ik nooit vergeten, toen ik royii woning moest verlaten, en moest aanschouwen hoe zz verbrand was met alles wat op zolder was, 80 zakken mie hoe ©n alles wat ik bezat. Eeoige kleinigheden werden alleen gered. Yan Dinsdag tot Zater dag brandden de buizen. O, ik moet sluiten, want myn hart laat my niet toe, verder to schryven." INGEZONDEN. Geachte Bedadiel Mag ik u zeer beleefd een plaatsing ver zoeken voor onderstaande regelen, handelende over de ten algemeenen nutte bestaande orga nisatie „Het Leger des HeiJs". Door den Edolachtbaren Heer Burgemeester is toegestaan, dat er op Maandag, Woensdag en Donderdag a. a. een buscolieete van huia tot huis in Leiden zal gehouden worden, ten bate van het werk van genoemd Leger in Nederland, Het is deze algemeen© poging, welke ik ook hierdoor gaarne onder do aan dacht van het publiek wensch te brengen en hou zeer aanbeveel. Om het nu reeds alge meen bekende en door velen gewaardeerde geesteryk en maatschappelpk werk uit te breiden is een byzondere geldelyke hulp nooeög. Moge de bovengenoemde gelegenheid hiertoe door elkeen worden waargenomen l U, geachte Redacteur, vnendelyk dankende voor de verleende plaatsruimte, Uw aller dienaar voor het volk G. Mast* Ja. Kapitein Leger de» Heil», Leiden. Noordwykorhout. In do maand October werd aan het hulppostkantoor alhier op de Rykspostspaarbank ingelegd f 2507.14 in 28 inlagen. Terugbetaald word f 304.75 in 10 koeren. Ongetwyfeld had eon commissie voor het inzamelen van golden zoldon aangonamer taak, cfan dio zich hior had go vormd, om doktor Vaa Nes te Noonlwijk, dio ook bier praktizeerde, by üiens 60-jarig jubileum oen huidoblyk aan to bieden. Met graagte werd gegeven. Die commissie, bestaande» uit de hoeren A. Van Dyk, P. De Kan, G. Warmer dam, F.. Diemei, A-Kaudps, W. J. Galueoiond, P. Yan Eeeen (den bakker), Th. Goemaus, M. Van Dyk on G. Bouwmeester, toog Donderdag morgen naar Noordwyk ooi den jubilaris by monde van eerstgenoemde» te complimenteeren en het bewya van hoogachting en vereering namens tal van gemeentenaron aan te hfedon. Dea avonds behoorde da commissie, maar nu met do echtgenooten, voor zoovar zy ze hadden, weder tot do gonoodigden en voor zoover daar gebruik van kon worden ge maakt, heeft zp daar met de andere feest- gonooton een feest gevierd vol geestdrift, oen hartelyk, oon innig, oen eenig feest. Het hulde blijk van hier bestaat uit een fraaie noten houten zilverkast [zie NoordwyKj, passende de salonstukken, door de commission van Noordwyk en Voorhout aangeboden. We ver namen, dat tydens de vijftigjarige loopbaan van den jubilaris zyn hulp ia Ingeroepen bp de geboorte van ruim 5000 wereldburgers, 'tis een heel Loger, waarop naar we hopeu door den boer Yan N03 nog menige door niets verduisterde blik zal mogen geworpen worden. By gelegenheid van zyn gedenkdag heeft dokter Yan Nes ook den arm vader der Katho lieke en den. diaken, der Hervormde Gemeenten alhier in staat gestold een ruime bedoeling te houden van krentenbrood en wittebrood. Volgens belofte moet ik het nog hebben over het niet twijfelachtige deel onzer politie. Ik bedoel onzen havenmeeete:-klokkenist-aan plakker-bode en afslager by verkoopingen-bode van de Noordzyder-Iioogeveenscho- en Ziiker- poldors -belastingbiljetteuombrenger - opzichter van de begraafplaats-voorlooper by begrafe nissen-vlag uitsteker-gemeenteveldwachter. Het zyn alle baantjes waar wat aanzit, en misschien zyn er nog meer, maar myn asem is op. Ik moet even tot me-zelf komen. Ziezoo. Daar by is by nog tuinder, k woeker en boenderfokker. Moeten we by zqq'h veel- zydigheid niet vol bewondering uitroepen, wat eertyds is gezegd van. onzen groolston admiraal: „Alles te geiyk is die held!" 0, leefle Yan Alphen nog en had hy van onzen brave gehoord, een gedicht ware stellig uit zyn pen gevloeid, waarby de roem van „De Klepperman" totaal zou zyn verbleekt. Maar aan alle dingen komt een einde en' dus ook aan myn lofrede. Polkle is nu eenmaal politie en haar dienaren hebben a o 0 d i g een ongerepten naam. Daaruit volgt, dat zy alLes moeten vermyden, wat hun goeden naam kan schaden. Laat ons even nagaan of zulka hier Inderdaad geschiedt. Niemand mag een ander last, hinder of schade toebrengen. Een politiedienaar, die er voor heelt te waken, dat zulka niot geschiedt, dus wel allerminst. En wanneer we nu zien, dat onze veldwachter hoenderfokker dag in dag uit zyn grooten koppel pluimvee de buurt opzendt tot groot verdriet der omwonenden, wanneer op klachten daarover wordt geantwoord: Schiet ze maar doodl wenschte ik te vragen: „Biyft de naam van zoo'n politie-dienaar ongerept? Yoor een paar dagen was het nog erger en een gehoornd beest, dat de tuinen in de buurt inspecteerde en het treurig overschot dor zomerweelde tot nul trachtte te reduceeren. Ik werd woedend en wapende my met een knuppel. Toch wist ik my te bedwingen en zong zoo aanminnig als mpn stemming toeliet:* „Bokkie, bokkie, bokkie, bokkie. bèl" Maar het beest was in een oogwenk het gevaar ontweken. Het was blijkbaar beleedigd.Ik dacht eerst, dat myn onheilspellende blikken afbreuk hadden gedaan aan de lieflykbeid van myn zang, maar van achteren bekeken was het de geit van den veldwachter. Maar in ernst, ieder zal begrijpen, hoe lastig het is, steeds te moeten waken, dat do omgeving door het losloopend gedierte tot oen ruïne wordt gemaakt. Klachten brengen geen hulp; laat ons hopen, dat de publiciteit het zal doen. Hoelof-Arendsyeen. De heer M. L. Mazairac, kommies 3de klasse by 'sKyks dir. bel.,inv. en acc., is van Vlaardingen tydeiyk ver plaatst naar hier, kantoor Alkemade c. a. YFoubrugge. Den 15don November a. s. zal de heer Fabius, 1ste luitenant der infan terie te Naarden, hier een rode houden voor de leden vamYolksweerbaarheid, tot grondslag hebbende: „Een weerbaar volk". Marktberichten. Eenreenteraad ran NanrdwQksrbauL Avondzitting. Tegenwoordig de burgemeester en alle leden, behalve de heer Heemskerk, met kennisgeving. Na opening door den Voorzitter worden de notulen der vorig® vergadering gelezen en goedgekeurd. De Voorzitter doet mededeeling van een ingekomen adres van "W. Rmgrok en anderen, allen bewoners van de buurtschap do Zilk, waarin wordt gewezen op den Biechten toe stand van de openbare school aldaar en ver docht om verbetering. Burg. en Weths. stellen voor, op dat adres afwyzend te antwoorden. Behalve nog andere reden, waarin reeds veel van hetgeen adres santen aanvoeren, wordt ontzenuwd, voert de Burg. nog aan, dat het naderende seizoen bouwen minder wenschelyk maakt en dat de eerstdaags op te richten byzondere school in de nabyheid genoemde openbare wellicht voor een deel zal ontvolken. Nadat de heer De Kan nog heeft gevraagd, hoeveel leerliDgen door te weinig nrfmte op het oogenblik van onderwya zyn verstoken, en de Voorzitter hierop heeft geantwoord van niet één, wordt het verzoek van adressanten conform het voorstel van Borg. en "Weths. gewezen van de hand. Voor de verpleging van de wed. r. Schooten, wier denkvermogen aan helderheid te wen- echen overlaat, wordt aan J. Romtfn een jaariyksche tegemoetkoming van f 100 toege staan, die echter telken jare opnieuw zal moeten worden aangevraagd. De aanbieding van de begrootmg voor het volgende jaar leverde geen stof tot op- of aanmerkingen. De Burg. lichtte h.iar zeer duidelyk toe en zy werd onveranderd voor- loopig vastgesteld in inkomsten en uitgaven op een bedrag van /"13,911.51s. Wordt besloten de armonlaan en armentuin, waarvan de huurtyd Kerstmis a. s. vervalt, weder voor een tydvak van 5 jaren publiek te verhuren. Aan den oud-onderwy'zer De GraafT werd weder de gewone gratificatie van f 25 verleend. Nadat nog door den heer Yan Schie de aandacht was gevestigd op den slechten toe stand van den Kerkweg by het gesticht „de Voorzienigheid" en. do Burg. de noodige ver beteringen bad toegezegd, werd de vergade ring gesloten. 1) e oorlog tusscheu Engeland en TrunsvaaL Jean Carrère, de begaafde medewerker van de Parysche „Mabn", die tevergeefs trachtte een bezoek te brengen aan de kryigsgevangen Boeren op St.-Helena en toen. naar Zuid-Afrika doorreisde, van waar hy zyn interessante brie ven van het oorlogsterroin scbreof, is thans te Parys teruggekeerd. In afwachting van de uit voerige beschouwingen, welke hy heeft toege zegd en die hy, uit vree3 voor onderschepping zyner brioven, niet aan do post durfde toever trouwen, deelt het blad alvast het een en ander mede van zya indrukken. Carrère ziet er goed uit. Behalve een lichten aanval van ingewandskoorts en rheumatiek, een gevolg van de doordringende koude 's nachts, heeft hy in Zuid-Afrika weinig geleden. Toch heeft hy te Johannesburg, Pretoria en elders meermalen honger geleden, 's Ochtends en 's avonds boonen, zelden rundvleesch, nu en dan hondenvlee8ch, nooit wild en, als ze er waren, slechte aardappelen. Aan de Kaap heeft hy voor het eerst weor vrachten gezien, maar steenhard. Alies was even duur. Yoor een flesch whiskey moest hy 2 guinjes if 25) betalen. Suiker kostte 3 shillings het pond, een kaars 2 shil lings. Lucifers waren een weelde-artikelin geheel Pretoria en Johannesburg waren er misschien alles byeen honderd doosjes, zoodat men ze van elkaar trachtte te kapen. Twee maal heeft by dat zolf gedaan; eens toon hy by zyn collega Gwynne op ontbyt was, eon anderen keer by vice-consul Ferr, die onvoor zichtig genoeg een doosje op tafel had laten staan. Verscheidene dagen aaneen was hy de eonige, die lucifers bezat, en als hy op straat een sigaret aanstak, kwam men van alle kanten aanloopen om wat vuur te vragen. Anderen deden trouwens evenals by. Eens zeifs had Carrère alle moeite om te beletten, dat majoor Armstrong hem zyn doosje afhan dig maakte. De dagen, dat er rundvleesch werd gegeten, was het feest, en was er eens een konyntje, dan werd daar een week laDg over gesproken. Toen Carrère eens een potje mosterd had weten machtig te worden, werd hy thuis met gejuich ontvangen. Wat den oorlog betreft, gelooft Carrère, dat die stellig het tegenwoordige rogensoizoen nog uit zal duren en misschien nog wel langer. Hoe de Boeren het zoolang kunnen uithouden, hoopt hy nader uiteen te zetten, maar dit wilde hy nu reeds zeggen, dat, al zyn de Boeren weinig talryk, de natuuriyke gesteldheid van hun land hen in staat stelt, den guerilla nog langen tyd vol te houden. De groote afstanden stellen een honderdtal beweegiyke Boeren in staat, duizenden Engel- echen voortdurend bezig te houden en af te matten. Als de Boeren een der kleine wachtposten langs de Vaal 's nachts aanvallen, kunnen do Engelsche soldaten niets tegen hen uitrichten, want vóór zy versterking hebben gehaald, zyn de Boeren al achter drie ryen van kopjes ver dwenen. In het open veld is het voor de Engelschen nog kwader gesteld, want daar worden zy bovendien geteisterd door hun ergs ten vyand, den regen. Nog gaf Carrère een voorstelling van een grasbrand en vertelde hy van de gevangen neming van een Iersch bataljon van het Engelsche leger door de Iersche brigade van het Boerenleger. De gevangenen smeekten hun stamgenooten om aan hun zyde te mogen vechten, maar dezen waren zóó verontwaardigd, dat eerstgenoomden oorlog voerden tegen een volk, dat voor zyn vryheid strydt, dat zy de gevangenen hun gansche uniformkleeding afna men en als landloopers midden in don nacht in hun hemd wegjoegen. Biykens de offlciöelo cyfera, die Maandag avond aan de pers zyn medegedeeld, bedroeg het aantal personen, die by de verwarring tydons den intocht der City Imperial Volun teers in Londen kneuzingen of verwondingen opliepen en in hospitaion moesten worden verbonden, meer dan 1100. Toch is er geen enkel Engelsch blad, ook niet van de oppositie, dat die ongelukken maar met óón woord wyt aan de strafwaardige zorgeloosheid van den minister van binnenlandsche zaken of van het hoofd der politie, die geen enkelen veiligheids maatregel hebben genomen. De onpartijdige waarnemer zal zich onwille keurig afvragen: "Wat ligt aan den on be schrijf lij keu vreugderoes en zulke «ntlmsiastiscke uitbarsting der nationale gevoelens, als by den intocht van de C5ty Imperial Volunteers hun hoogtepunt bereikten, ten grondslag? Do correspondent der „Weser-Ztg." te Londen, dit nagaande, schryft: „In Engeland, waar de algemeene weer- plicht niet bestaat, werden vry willigerskorpsen alleen tot verdediging van het land gevormd. Toen nu in December van het vorige fcar de Britsche troepen in Zuid-Afrika door zulke harde slagen getroffen werden en de militaire organisatie van Engeland zeer gebrekkig bleek, kwam er b(J het Engelsche volk, dat in de vaste overtuiging van Engelands onoverwinne lijke positie opgegroeid is, een onverkwikkeiyk gevoel van schaamte en verontwaardiging op, en het erkende by instinct, dat de opsnydende, leugenachtige leugens der jingo-bkulen geen geloof meer verdienden. Toen ontwaakte by de Engelsche jongelingschap de nationale geestdrift en de opoffering voor koningin en vaderland. De lord-mayor bood uit naam der City het ministerie van oorlog de beschikking over en de uitrusting van een regiment vry- williger8 aan. Het benoodigde geld. (1,500,000 gulden) werd binnen eenige dagen geteekend en in het laatst van Januari en begin Februari gingen 1535 officieren en manschappen, die zich uit verschillende vry willigers-korpsen der hoofdstad aangemeld hebben, naar het oorlogs veld. Yoor het vertrek werden alle manschap pen van het regiment tot vrye burgers der City benoemd en werd hun de burgerbrief ter hand gestold. Yoor de eerste maal in de Engelsche geschiedenis werden vry willigere, die tot alle klassen der maats chappy behoorden, voor buitenlandschen oorlogsdienst gebruikt. „Dat het Engelsche ministerie van oorlog het aanbod der City met vreugde aannam, laat zich denken, want nu kon de Engelsche regoering de wereld laten zien, dat zy in ge val van nood op de weerbaarheid van Engeland© manlyke bevolking kan rekenen, want hoewel de 8trydvaardigheid der Engelsche vry willigers korpsen en militietroepen door deskundigen dikwyls in twyfei is getrokken, heeft het vry whligers-regiment, wat dapperheid en vol harding betreft, niet voor de linie-regimenten ondergedaan. Maar daarmede is aan do tegen standers van den algemeenen krijgsdienst in Engeland een welkome gelegenheid gegeven, zich op deze ervaring te beroepen en te be weren, dat men, wat hot volksleger der Fran schon in da Loire-campagne en by het beleg van Parijs, en wat de niet militair georgani seerde Boerencommando's konden prestoeren, ook van de Engelsche vry willigerskorpsen kan verwachten. Do C. L Y's. hebben nu voorloopig genoeg van den oorlog. Toen de minister van oorlog hun hot vereerend aanbod deed om tegen oorlogssoldy zich nog een jaar ter beschikking te stellen, om „zoo nooaig" op te komen, hebben totaliter twee man zich bereid verklaard. Het is een foft, dat de Boeren fn don ïaat- sten tyd weer krachtiger optreden, een feit ook, dat de Engelschen byna nergens meer baas zyn dan in do hoofdplaatsen en aan de communicatielynon. Aan voordeeltjes ontbreekt het d6n Boeren dan ook niet. Doch men lette wel: het zfjn voordeeltjes, die met elkaar alleen dit groote doel doon bereikenafmatting en uitpatting van de Engel sche troepen. Maar niets geeft aanleiding tot het vermoe den, dat deze voordeeltjes langzamerhand zouden kunnen groeien tot een groot strate gisch voordeel, als hoedanig wy zonden mogen beschouwen: het vernietigen van oen groote Engelsche legerafdeeling, het afenyden en het handhaven der afsnyding van een of meer der communicatie-lynon, het nemen van punten, die uit een militair of politiek oogpunt van gewicht zyn. Het is inderdaad een groote stap van guerilla-voordeeltjes tot zulk eon beslissend strategisch voordeel. En niets geeft aanleiding te vermoeden, dat deze stap gedaan zou kun nen worden. Uit wat er omtrent de guerilla bokend wordt, biykt mots van een stelselmatig optre den, dat ten slotte zou leiden tot oen actie in het groot. En bovendien biyft het helaas zeer de vraag, of de Boeren tot een der drie opgenoemde groote oorlogsdaden om ons tot die drie te beperken in staat zouden zyn. Herhaaldelijk is gebleken, dat de Boeren - desnoods wel in een grooten slag kunnen winnen (men bedenke echter, dat zy thans minder artillerie en artillerie-munitie hebben), maar dat zy van zulk een overwinning by gemis aan slag- of stoot wapenen en ten ge volge van hun eigenaardige opvatting van oorlogvoeren niet het juiste gebruik tot ver nietiging van den tegenstander kunnen maken. By een afsnyding van den spoorweg met een groote macht op een gemakkelijk in staat van verdediging te brengen punt hebben zy misschien iets meer kans, al moet men aan nemen, dat zulke punten door de Engelschen sterk bezet zullen zyn, en dat zy dus een sterkte zullen hebben te nemen wat, gelyk de oorlog bewezen heeft, voor de Boeren na genoeg onmogeiyk is. Bovendien overwege men by doze even tualiteit, dat zulk een afsnyding voor don aanvaller altyd gevaariyk ia, omdat een spoe dige aanvoer van troepen voor den afgesneden© steeds mogeiyk is en dat zy in dit geval alleen een wezeniyk succes zou zyn, wanneer zy op de vier, althans op de drie naar Pretoria loopende hoofdlijnen tegeiykertyd en. dan nog op ieder van die lynen (op verschillende punten te gelyk) mogeiyk was. Eindeiyk heeft men zich het geringe succes der Boeren by Lady smith on by het kleine Mafoking an by Klmberley met zyn zwak garnizoen slechts te hArinnftrftnt om te be grijpen hoe weinig kans op succes een aanval op versterkte plaatsen als Bloemfontein en Pretoria zou hebben, waarover naar aanleiding van het succes in da guerilla na zelfs door deskundigen gesproken wordt» De „N. Gron. CL" kan dan ook niet inzien, dat men uit wat de guerilla tot nu toe geleerd heeft de conclusie mag trekken, dat er kans is op een spoedige verbetering van den stand van zaken uit oen militair oogpunt voor de Boeren. Kruger*» rei» naar Lorengo-Marquau De heer C, die krachtens zyn betrekking tot de omgeving van President Kroger be hoorde, en met den President mee de gren zen overtrok, in in zfn geboorteplaats terug gekeerd, waarheen, zyn vrouw en kinderen reeds maandwi to voren de wyk hadden moe ten nemen. De heer 0. was zoo vriendeiyk eon der correspondenten van het „HbL", die hem be zocht, een en ander ta vertellen, 0. a. over de wflze waarop Kroger de grens overtrok: Er liepen kort na elkaar twee treinen;, in den eersten zat da President, vergezeld van do hoeren Eloff, Grobler, Bredell en dan geneesheer; een eind vóór het station liet men den trein op een zyspoor loopen en voor de woning van consul Pott stapte de hoog® reiziger uit Toen kort daarop de tweede trein kwam, die doorstoomde' tot het station Loren^o-Marquez, stonden duizenden, waaronder ook veol spionnen, teleurgesteld te kyken; de President waa reeds veilig bin nen 1 Het zoogenaamd gedwongen verhiyf in hot buis van den Portugeescfaen gouverneur was Kroger volstrekt niet onaangenaam; veel meer is dit te beschouwen als een onder scheiding. Yan die berichten, alzoo vervolgde de hoer C., van Boeren, die hun President tydens het verbiyf te Lorenqo-Manpiez on aangenaam zouden bejegend hebben, is niets waar. Dat de aanbieding van de „Gelderland" onzen on President goed deed en zyn Hefde voor Holland en de Hollanders zeer versterkte, laat zich begrijpentrouwens wij, Nederlanders, staan toch zeer goed bfl den President aan geschreven; ik wil u voor de aardigheid een staaltje vertellen„Eens kwamen er enkelen van een commando om paarden vragen, te kennen gevende, dat het hun méér moeite kostte die te verkrygen dan de Hollander- commando's. Toen stoof de President op, zeggende: „"Wat praat jy my van die Hollan ders waar is Coster?" Die enkele kern achtige woorden waren voldoende, om de vragers onthutst te laten afdruipen. Ja, Coster zal in Transvaal nooit vergeten worden;wist u wel, dat hy, toen de oorlog begon, bedankt heeft voor een officiersrang en alleen als ge woon borger wilde meevechten? De President heeft op het schip z\Jn kok ook een Hollander meegenomen; de dokter regelt dagelyks het menu. Het was aardig om waar te nemen, met hoeveel hartelykheld tydens het langdurig verbiyf in den salon wagen, de vrouwen, uit don omtrek or voor zorgden, dat het inden keukenwagen aan geen reebokjea of wat dan ook mankeerde. Yan de keuken sprekende, denk ik onwille keurig atante Sanne; ik geloof, dat men in ons land meent, dat zy ook een tyd lang Pretoria verlaten heeft; dit is evenwel niet het gevaL Zy was er en is er onafgebroken gebleven; zy bewoont hot Presidentshuis en geniet de voreischte onderscheiding van den kant der Engelschen, die er voor waken, dat haar geen moeite gedaan worde; ja, zelfs de hoeve buiten Pretoria wordt tegen gebeuriyk- heden beschermd. Ten slotte wil ik. u nog even myn meening zeggen over den toestand; ik geloof, dat de mannen, die nu nog in het veld staan, zullen biyven voortgaan de Engelsche troepen af te matten en op allerlei wyza te benadeelen; voeg daarby de stemming in Londen ik bedoel die van do mannen van het kapitaal en het zal blyken, dat Engeland naar termen zal zoeken, om er een eind aan te maken. En laten we niot vergeten, het persoonlijke woord van Krugor zal ook nog gesproken en door tienduizenden met geestdrift ontvan gen worden! President Kruger's ontvangst in Frankrijk, De burgemeester van Missy-aux-Bois heeft een brief geschreven aan enkele Franache bladen, waarin hy den verschillenden gemeente raden een vernuftig middel aan de hand geeft om president Krugor by z(jn aankomst te Marseille hun sympathie te betuigen. De be tooging zou inderdaad grootsch zjjn en men 1 mag met vrij groote zekerheid aannemen dat veel gemeentebesturen aan het voorstel zullen gehoor geven. Debrief luidt als volgt: „Naar aanleiding van oen artikel, verschenen in een nieuwsblad in het Noorden van Frankrijk betreffende de aankomst van president Kroger, geloof ik dat de meest grootsche betoogmg, die men hem zou kunnen bereiden en. die het beste zou beantwoorden „als de trilling zelf van het verbitterde hart", zou zyn dat al de burgemeesters van Fraókryk, zonder onderscheid van kleur of party, hun gemeente bestuur in geheime zitting byeonriepen en president Kroger per brief hun beste welkomst groeten toezonden by zyn aankomst op Franschen bodem, enz., enz. „Al deze brieven zouden rechtstreeks ge richt moeten worden aan den burgemeester van Marseille en wel intyda zoodat de presi dent ze by zyn aankomst zal vinden. Dit zou oen eeregroet van geheel Frankryk zyn, waardig den helden tot wie hy ia gericht en waardig ons Franschen. „Der pers is de taak opgedragen om dit denkbeeld te verspreiden en ik geloof niet dat er in Frankrijk óón burgemeester zal zyn, dia doof zal bi y ven voor deze vaderland lievende oproeping." De Fransche bladen melden nog, dat in het hotel de Noaillea to Marseille de eerste ver dieping geheel is gereserveerd voor president Kruger en zyn ambtenaren, die hem te Mar seille zullen ontvangen. Niettemin biyft de president slechts óón dag in de havenstad. Het slot van het adres der Ieren, dat Presi dent Kruger L»y zyn landing te Marseille zal worden aangeboden door het comité, onder presidium van misa Maud Gonne, luidt als volgU „Onze vyand ia de uwe, ons gebed, dat om wraak vraagt, vermengt zich met het gebed van uw volk, en de pylon, die te gele gener tyd onze noodon en die van uw volk zullen wreken, bevinden zich in denzelfden j koker." Het comité, dat te Marseille ia gevormd I ten gunste v«i de onafhankelykheid der Manheer de Eedacteur! Naar aanleiding van het Ingezonden Stuk in Uw blad van Donderdag 1.1., is het Bestuur der SlagersgezellenvereenigiDg zoo vry op een paar onjuistheden te wyzen. Er wordt namelyk in gezegd, dat die B. H. Spekslagers, die hun winkols des Zondags geopend houden, hun knechts niet laten werken, wat geheel onwaar is, daar by een van die Patroons de knechts van des morgens acht uron tot des namiddags één uur op Zondag moeten werken, en by een ander dit een paar uur geschiedt. Ten tweede, dat er een bestuurslid des Zaterdagsnachts op straat is gezien, iets dra gende; dit is geheel bulten de waarheid, daar het Bestuur, waarvan de leden dit allen met hun naam onderteekenen, bewys kan leveren waar zy zich in dien nacht bevonden hebben, maar zeker niet op straatZy achten het noodig u hierop te wyzen, ter voorkoming van schade aan hun naam en aan. dien der Yereaniging. Met de meeste hoogachting. Uw dienstw. Dienaronj G. B. Spbuxï, Pres. F. B. v. d. Nat, Yice-Pres. G. Küol, late Secr. W. Frankhutzkn, 2do Secr. a Hollebzbk, Penningm. J. Snel, Comm. J. M. Doornik, Comm. Met Goudsche kaas ging bet verleden weok naar wensch: op enkele Zuid-Hollaudscbe markten, met name Alfen, Bodegraven ou Gonda, liepen de noteeringen hooger en kon de handel vlugger worden genoemd. De weersgesteldheid is de laatste veertien dagen zeer ongunstig voor do melkopbrengst, en het staat te wachten, dat de marktaaovoeren binnen kort sterk zullen verminderen. Dat dose vermin dering niet zonder invloed op de prnzen de? kaas zal spn, mag met eonigo zekerheid woeden aan- r gonomen. Te verwachten ia dan ook, dat do tegen woordige hooge pry zen van Goudacho iia&s voor eerst wel zullen standhouden en dat en.-cok» beate partyen, vooral van zwaar gewicht; nog boven de tegenwoordige hoogste rasiktnoteeringen zullen worden verkocht. Op de Noord-Hollandsche markt bleef klein® Edammer verleden week vrijwel op den. vorigen prgs; to Alkmanr liepen commissie en middelbar© respectievelijk tot ƒ29.50 en ƒ30.50, dos weer 0.50 hooger dan dé week te voren. Delftsche ea Fnescho kaas zijn een weinig lager in prijs dan een paar we kou geleden: Maas sluis noteerde verleden week ƒ34.50, Delft 34^ Sueok, voor Friesche nagelknae, ƒ41; prgzon, welke, bij die van vette kaassoorten vergeleken, nog altijd buitengewoon boog mogen heeten. To Londen was verleden week meer vraag, voornamelijk naar beate soorten, en gingen da prijzen een weinig omhoog. In de Aiblasserwaard werd de vorige week vaiï ƒ2029 besteed; in do Lopiker- en Krimpenor- waard liopen de pryzen van late soort üoudech® van f 2»—f 30, zware SI—32,2de eoort 21—27 Derby 1ste soort 2de soort ƒ25; Edaminet lste soort 29f 31,2de soert f 25f 28. (N. DJ

Leidsch Dagblad | 1900 | | pagina 10