N». 12483 Vrijdag 2 November. A8. 1900 feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 2 November. jf'euilleton. Schoenmaker, blijf bij jo leest! Wordl vervolgd PRIJS DEZER COTTRABTi Voor leiden per 8 maanden; i»« iiïï^ ï.iOi Buiten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd zijn 1.30. 1.66. PRUS DER ADVERTENTIËN: Van 1—6 regels f 1.05. Iedere regel meor f 0.17 L Grootere letters naar plaatsruimte. Yoor het incasseeren buiten de stad wordt ƒ0.05 berekend. Ofüoieelo Kennisgeving:. - Burgomeester en Wethouders van Leiden; f Gezien het adrea van Gebroeders PROOT, hondondo verzoek om verguuDirg tot plaatsiog on in-vrerking- etoliing van een gasmotor van 1 p.-k. in hnn Apotheek aan de Maaramanaateeg No. 17, kad. hekend Beolie-G No. 151; Golet op do artt. 6 en 7 der Hinderwet; Geven bij deze kennis aan het publiek, dat ge noemd verzoek met de bylagen op de Becretario dezer gemeente ter vieio gelogd ia; alam.ê'de, dat op Honderdag 15 Nov. a. e.,'a voormiüdaga te elf oren, op hot It&adnuis, gelegonhoid zal worden gegeven «m bezwarsn tegen dat verzoek in to brengen, Burgemeester en Wethoadors voornoemd, Leiden, F. WAS, Burgemeester, I Nov. 1900. VAN HJ2YST, Öcoretarls. Maandag 19 November a. 8. zal aan het ge bouw van het Provinciaal Besluur te 's-Gra- venhage worden aanbesteed het bouwon van lokalen ten behoeve van het Museum van Natuurlijk© Historie in het Van-der-Werf-park te Leiden (spiritus-galery). De raming bedraagt f 132,500. Alhier hield het Schaakgezelschap zyn jaarvergadering. Uit het verslag van den secretaris over 1899/1900 bleek, dat, ofschoon het getal leden niet talrijk is, do opkomst uitmuntend was te noemen, dank zy den goeden, vriendschappelyken geest, die onder de leden heerscht. Ook werden de bijeen komsten dikwerf bezocht door andere schaak liefhebbers, waaronder een paar dames-schakers. Een dezer dames heeft zich als werkend lid voorgedragen, wol een bewijs, dab het edele schaakspel naar wensch wordt beoefend. Met het dames-schaakgezelschap te Utrecht wordt oen simultaan-party gespeeld, die nog niet is afgeloopen. De kas der vereeniging bevindt zich in voordeeligen staat. Met den wensch, dat „Palamedes" als het Oudste schaakgezelschap van Nederland steeds in lengte van dagen moge blijven bestaan en in bloei toenemen, werd deze genoeglijke bijeen komst door don voorzittor gesloton. By het examen vryo- en orde-oefeningen der gymnastiek is geslaagd mej. M. G. De Bruyn, van Leiden. By do firma Burgersdyk en Niermans, „Templum Salomonis", alhier, verscheen do catalogus van oen bolangryke boekverkooping, welke van 12 tot 17 November a. s. zal plaats hebben. Do boekwerken stammen in hoofdzaak uit de nalatenschappen van mr. J. G. v. d. Hoop, in leven griffier van het kantongerecht te Groningen, en mr. H. H. A. Sluis, oud-lid van Gedeputeerde Staten van Drente. Hierby zyn gevoegd de bibliotheken van mr. R. H. J. Gallandat Huet, advocaat te Haarlem, (hoofd- zakeiyk Germaansche taal- en letterkunde), ©n dr. H. A. Groskamp, arts te Deventer, benevens vele kleinere verzamelingen en nalatenschappen, ook op theologisch gebied. De catalogus is verdeeld iu de volgende 1 rubrieken; Geschiedenis en aardrykskundo, zoowel van Europa (voornameiyk Holland) als Wan Azië, Afrika en Amerika, waarby een belangryke afdeeling over genealogie en heraldiek. Dan volgen staats-en rechtswetenschappen, f benevens staathuishoudkunde, verder theologie en philosophic, taal- en letterkunde, classieke j philologie, archaeologio, bibliographie, werken i over kunst, geïllustreerde werken, hand- schriften, postzegels enz. Wy willen niet eindigen zonder nog op onkele rubrieken meer speciaal te hebben gewezen, zooals de geschiedenis en plaatsbeschryving, waarby de afdeeling over ons land vele ge zochte werken bevat De hierop volgende rubriek genealogie vermeldt een byna compleet exemplaar van den Almanach de Gotha, hierby ook de hoogst zeldzame 18de-eeuwsche jaar gangen. By de theologische afdeeling bevinden zich, behalve nieuwere werken en tydschriften, vele zeldzaamheden, o. a. een serie werken over hot Protestantisme in Frankryk (hierby zeer zeldzame). Zoo ook een kostbare collectie werken (meest uit de 18de eeuw) mot be trekking tot de Jezuïeten. De grootste afdeeling is de taal- en letter kunde (900 nos.). Hierin zyn de Oostersche talen, Hoogdaitsch, Noorsch, Nederlandsche taal- en letterkunde zeer belangryk. Op het gebied der classieke talen treft men in den catalogus zoowel oude al3 nieuwe degeiyke uitgaven- der Grieksche on Latynsche schryvers aan. Do afdeoling Grieksche en Romeinsche archaeologie bevat vele kostbare serieën en standaardwerken. De werken over geneeskunde en wis- en natuurkunde komen ala tweede afdeeling dezer bibliotheken in December a. s. ten verkoop. Naar men verneemt, zou het huweiyk van H. M. de Koningin met Z. K. H. Hertog Hendrik in de tweede helft van Fobr. 1901 te 's-Gravenhage voltrokken worden, en zyn er by de Vereem'ging tot bevordering van het Vreemdelingenverkeer te Amsterdam plannen in bewerking, om Hr. Ms. intocht te dier stede, die geljjk zou vallen met het jaariyksche bezook aan de hoofdstad in April (waarschyoiyk den 16don), zoo plechtig en luisterryk mogeiyk te doen zijn. Binnenkort zal men meer byzonderheden vernemen. Te 's-Gravenhage heeft zich oen voor- loopig damescomité gevormd, dat nog zal worden uitgebreid en zich ten doel stelt aan de vrouwen uit al do kringen der residentie do gelegonhoid to geven, aan H. M. de Koningin oon biyk van hulde en verknochtheid aan te bieden ter gelegenheid van Harer Majesteits huweiyk. Reuter seint uit Hamburg van gisteren De Koningin der Nederlanden is, vergezold van Haar verloofde en de Koningin-Moeder, hedennamiddag op het Venloör-station aan gekomen, waar de Hollandsche consul-generaal Gleichman, de vico-consul Van Oordt en de leden der Nederlandsche vereeniging met hun dames aanwezig waren, om do vorstelijke reizigers te begroeten. Prachtige bloemruikers worden aangeboden. Na een kort oponthoud word de reis naar Lensahn voortgezet. De speciale berichtgever van „De Tel." seint dd. 1 Nov. uit Lensahn: De Groothertogin-weduwe Marie, moeder van Hertog Hendrik, is heden op het kasteel Gueldenstein aangekomen. De Groothertog- Regent en Hertog Friedrich Adolf worden morgen verwacht. Do Groothertogin-weduwe Mario en de Groothertog van Oldenburg mot gemalin on dochter waren ter ontvangst aan het station. Om 9 uren stoomde de extra-trein, het station binnen. De Groothertog kuste de Koningin en de Koningin-Moeder hartelyk op beide wangen. Hertog Hendrik bevond zich eveneens in den extra-trein. Hy had zich in Lübeok by de vorstelyko reizigs^rs gevoegd. Het station was met Y-licht verlicht, terwyl versieringen waren aangebracht. Door het raadslid Th. G. Schürmann, te Haarlem, is aan den Gemeenteraad de vol gende motie ingediend: „De Raad, van meening, dat de commissaris van politie door zyn gedr3g en wyze van optreden tegen het hem onder geschikt personeel niet beantwoordt aan de eischon, welke aan een zoodanigen ambtenaar gesteld mogen worden, doet van deze meening mededeeling aan den Burgemeester als hoofd der politie en gaat over tot de orde van den dag." Naar men verneemt, is het zooveel moge- ïyk openbaar aanbesteden van brandstoffen, papier- en bureelbehoeften en andere huis- lioudelyke benoodigdheden ten dienste van de Staats* en Openbare Colleges, het gevolg van een verzoek van de Algomeene Rekenkamer om het stelsel van onderliandsche inschryving zoo weinig mogelyk in toepassing te brengen. De opper-coremoniemeester maakt be kend, dat het Hof, Ingevolge de bevelen van Hare Majesteit de Koningin, den lichten rouw zal aannemen voor den tyd van drie dagen, ingaande op Zaterdag 8 November, wegens het overiyden van Zyno Hoogheid prins Christiaan Victor van Sleeswyk-Holstein. (Ste.-Cf.) De heer A. J. Ackermann, te 's-Graven hage, mocht gisteren den dag herdenken, waarop hy zich vóér veertig jaren daar ter stede als muziekleeraar vestigde, terwyl het 35 jaar geleden was, dat hy zyn aanstelling ontviog als leeraar in piano en theorie aan hot tegenwoordig Koninklyk Conservatorium voor muziek. Zyn vele vrienden, leerlingen en oud-leerlingen lieten dezen dag niet'onopge merkt voorbygaan. Do majoor A. F. A. Huberts, van het 6de reg. inf. te Breda, wordt tegen 16 Nov. tot luit.-kol. bevorderd. Vad.) Uniformveranderingen voor de landmacht zyn weer in aantocht. Thans zal ook by de artillerie een langdurige proefneming plaats hebben. De minister van binnonlandsche zaken heeft de tijdoiyke waarneming van het direc teurschap der Polytechnische School, te Delft, opgedragen aan den hoogleoraar mr. B. H. Pekelharing. 1T-- omschip „Aurora" vertrok 1 Nov. van 1> .wasser naar Amsterdam; de „Gedé", van Rotterdam naar Batavia, vertrok 1 Nov. van Marseille; de „Lombok", van Batavia naar Amsterdam, is 1 Nov. Dungeness gepasseerd; de „Solo" vertrok 1 Nov. van Singapore naar Kiao-Ghow. Abbcnos (gera. Haarlemmermeer). In de kerk to Abbenos hield gisteravond de heer Plokhooi, vroeger Chr. onderwyzer in Zuid- Afrika, eon Transvaal-lezing, dio met onver deelde aandacht door een tairyk publiek gevolgd werd. Onder een aandachtig toeluisteren schotste spreker de geschiedenis der Zuid-Afrikaansche Republiek, het recht der Boeren op hun land, hetwelk zy èn door aankoop èn door her haalde oorlogen togen de Kaffers verkregen hadden, de ligging van het land en de grond soorten, waar o. a. het dal, het hooge veld en het boschveld genoemd werden, de ryke goudaderen zich diep onder don grond bevin den en die eerst na 1878, juist op de onvrucht baarste streek des lands, nl. m het hooge veld, ontdekt en sedert dien tyd hot lokaas der Engelschen werden, den vermeenden eisch der uitlanden, nl. het stemrecht en de daaruit voortvloeiende verwikkelingen tusschen Enge land en Transvaal. Verder het verzamelen van Engelsche troepen (soldaten) op 's lands grenzen, dat tot het bekende ultimatum van Kruger (Volksraad) en ton slotte tot den oorlog aanleiding gaf. Verdor wees hy op do geestdrift, door de Transvalers vóór den oorlog gevoeld, juist omdat aldaar do bevolking de vele aanmatigin gen der Engelschen moede was, en verder op de gevechten by New-Castle, Glencoe, Dundee, Ladysmith en die der Tugela. Ingedeeld by het Hollanderkorps had hy ook de bloedige worsteling by Elandslaagte meegemaakt, waar aanvankelyk 850 man, ver doold in 8 korpsen als het vermelde korps uit 116 man, het boerenkorps uit 450 man, terwyl de overigen tot het Duitsche korps moeten gerekend worden, met 2 kanonnen tegen een veel grooter aantal Engelschen met 26 kanonnen streden, maar door de over haaste vlucht der uitlanders van Johannesburg vermeld Boerenkorps vormende, tot ruim 400 man verminderd worden. Intusschen was na de pauze het uur al ver gevorderd. Spreker bopaalde zich dus kort tot oenige punten. Zoo wees hy op Paarden- drift, waar Cronjó door eigen schuld was ge vallen. Aan Chr. De Wet was het aldaar zelf gelukt, het groote kanon, Long Tom uit het boerenlager te vcrwyderen. By het vreomdelingen-legioen ingedeeld, werd hy by Kameeldrift de gevangene dor Engelschen, en naar Pretoria gevoerd, werd hem de keus gesteld: Ceilon of Holland. De collecte, voor vermeld doel bestemd, was ruim voldoende, om daarmee de kosten te dekken. Alien. A v. 't H., alhier, geraakte by het scheppen van een emmer water in den Ryn, waarschynlyk door een duizeling be vangen. Eenige uren daarna haalde men zyn ïyk op. De ongelukkige was een oppassend man en vader van vier kinderen. Haarlemmermeer. Alhier geraakton twee paarden, gespannen voor een boerenwagen, toebehoorende aan mej. wed. 0. Rau, door het losraken van de zweng op hol. De wagen werd den wegkant ingeshngerd, terwyl de paarden een heel eind verder op den Kruis weg werden gegrepen. De kootsier werd van den wagen gesleurd zonder zich te bezoeren. Aan do Leidsche Vaart nabij deEmmabrug sprong een net gekieed man to water, schyn- baar met het doel zich te verdrinken. Met behulp van eenige omstanders werd hy or met veel moeite nog bytyds uitgehaald. In een paar gezinnen in deze gemeente komen b\J kinderen gevallen voor van de besmettelyke ziekte diphtheritis, waarvan 1 reeds met doodoiyken afioop. Hazersw oude. Het bestuur van den Gemeen© wegschen-polder zal schouw dry ven op Maandag 5 November a. s. Oudshoorn. De dag voor het in-ontvangst- nemen van polderlasten is door het bestuur van den Gnephoekschon polder bepaald op 19 December a. s. Zoetorwoudo. Door het bestuur van den Oost- en Westbroekpolder zal 5 November en door dat van den drooggemaakten Gelders- woudschen polder op G November een schouw worden gedreven over alle kaden, dammen, slooten, enz., in genoemde polders aanwezig. De collecte, gehouden ten bate der ver eeniging „Trouw aan Koning en Vaderland", heeft in deze gemeente, na aftrek van eenige kosten opgebracht f 15.14s. In de afgeloopen maand werden alhier geboren 3 jongens en 4 meisjes, waaronder een tweeling; als overleden werden inge schreven een jongen en een meisje en 2 wed. Een huweiyk werd voltrokken. Op Woensdag 7 Nov., des avonds te zeven uren, zal ten huize van L. Angenent alhier een vergadering worden gehouden der IJsclub Zoeterwoude, waarin lo. verslag wordt uitgebracht over den toestand der vereeniging 2o. rekening en verantwoording wordt gedaan over 't afgeloopen jaar en 3o. aan de orde wordt gesteld verkiezing van 3 bestuursleden; af tredende leden zyn de heeren W. J. C. VanJ Bouwdyk Basliaanso, J. Corbeau en A. A.y Van Gils. Uit <lo „Staatsscom-cint". •Kon. besluiten. Benoemd tot inspecteur der registratie en domeinen Isle kl. to 's-Graven- i hage J. Ter Pelkwijlc, thans '2de kl.tot id. 2de kl. te Zwolle B. J. Boelink, thans 3do kl.; tot id. 3de kl. te Dordrocht J. Terpstra, thans 3de kl. te Roermond. Benoemd tot ridder in de orde van Oranje- Nassau A. Groenier, leeraar aan de Rijks ïloogere j Burgerschool te Utrecht, en de heer B. D. Snabilié, algemeen pakhuismeester te irfeinarang Gedetacheerd by het wapen der artillerie van het leger in Nederiaudach-lodiö, voor deu tyd van drie jaren, de eerste luitenant F. B. Umbgrove, van het korps rijdende-artillerie, en voor den tijd van vijf jaren, de tweede luitenant \V. V an Maaneu, van het 1ste» regiment vesting-artillerie. Door don minister van koloniën is de heer J. L. bt.iudenmaijer gesteld Ier beschikking vaiu den gouverneur-genc-mal van Nederlandsch lndi?,^ om ie worden benoemd tot derden-sluurmau bij de gouvernementsmarine aldaar. Provinciale Stalen van inid-üolianl Gedeputeerde Staten van Zuid Holland, den Staten van nader bericht dienende omtrent ca aanvrage der Hollandsche Eloctrische Spoor wegmaatschappij om subsidie voor den aanleg 1 van tramvorbindingen AmsterdamAlfen en 1 Leiden Haarlemmermeer,bly ven van meening, dat het geldelyk offer ad f 538,861, dat van J de proviDcio gevraagd wordt, niet in vorhouding staat tot het belang, dat door dezen tram- aanleg wordt gediend, en biyven in over weging geven op de aanvrage afwyzend te beschikken. Het lid der Prov. Staten van Zuid-Holland dr. Ruysch heeft aan de Staten een nota gezonden betreffende de oprichting van een provinciaal krankzinnigengesticht in Zuid- Holland. Aan dozo nota is het volgende ont leend. Do bedoeling van deze nota is geenszins de tot-stand-koming van de beslissing der Prov. Staten op voorstellen van Gedeputeerde Staten tot tydeiyko voorziening door nieuwe voorstellen te belemmeren of te vertragen. Integendeel, de tot-stand-koming eener be slissing, om in het onmiddellyk dreigend plaategebrek te voorzien, wordt door dr. Ruysch zeer urgent geacht. Wat by deze nota bedoold wordt is do vraag onder de oogen te zien: Moet, ook nadat de beslissing op hot voorstel van Gedeputeerde Staten zal zijn gevallen, er dus voorloopig in het gebrek aan plaatsruimte geheel of ten deele zal zyn voorzien, op den duur worden voortgegaan met het tot heden in deze provincie gevolgde stolsel van uit besteding, met buitensluiting van eigen ver pleging, of moot, nadat deze voorloopige voor ziening zal getroffen zyn, de oprichting van een eigen provinciaal gestichtop een tydstip, dat opnieuw voorziening in plaatsruimte zal moeten getroffen worden—voorbereid worden? Ala nadoelen, aan de oprichting van een provinciaal gesticht verbonden, worden voor nameiyk door de tegenstanders daarvan go- noemd lo. de groote verantwoorde!ykheid, welke de provincie daardoor op zich nomen zoude ten opzichte der verpleging, dus zoowel ten opzichte der patiënten zeiven als ten opzichte hunner familiën; 2o. de meerdere administratieve beslomme ringen, welke uit het beheer van dergelyk 6) Hy scheen zichzelven ontzag in te boezemen, want zyn schreden werden hoe langer hoe deftiger en zyn gelaatstrekken namen een plechtig-angstige uitdrukking aan. Toen liep hy haastig nog eens de belendende kamer in ©n sloeg het receptenboek open; „hm, hm, \dat komt uit 1" kwam toen over zjjn lippen. En met die woordjes sloeg hy het boek weer 'dicht, nam zyn gewichtigen stok by den ivoren knop en verliet, als in gepeins ver zonken, zyn woning. Hoofdschuddend keek Hanna hem na; zy was er immers al aan gewoon, dat hy nu en dan iets byzonders aan de hand had, vooral sinds hy den doctorstitel bezat, maar zoo onbegrypelyk als vandaag was hy haar toch in zyn geheele loven nog niet voorgekomen. En veel zeggen mocht zy niot, wanneer hy dergeiyke muizenissen had, want dan duldde hy geen vragen, en tegenspraak nog veel minder. Terwyl mevrouw Scherp aldus nadenkend haar ochtendwerk verrichtte, stapte baas Dirk met schier grappige opgeblazenheid naar de i woning van den heer Van Osch. Hy kon deze nauwelyks bereikt hebben, toen Hanna in den borstzak van zyn daagsche jas een denzelfdon morgen per post ontvangen briefje vond, op welks buitenkant „Eduard Van Osch, Inter nationaal huwelyksbureau", gedrukt stond, lerwyi zij op de keerzyde las: „WaardeHeer Dokter, de dame verwacht u tegen negen uren. T. L v. O.", Als versteend en met half geopenden mond bleef vrouw Hanna een heele poos middon in de kamer staan,- terwyl 2y krampachtig met beide handen den bezemsteel omklemd hield. En toen er daarna weer leven in de kleine gestalte scheen te komen, greep zy naar haar hoofd, alsof zy een boozen droom daaruit wilde verjagen. „Zoo, zool" sprak zy venynig, „heb je je daarom zoo opgedirkt, oude gek?" „Maar hy is immers getrouwd," meende zy dan woer nadenkend, „wat kan hy dus op dat huwelyks bureau te doen hebben? Misschien, dathy me kwyt wil zyn en een andere zou willen heb ben, omdat hy nu dokter is, die oude gekl Ja, ja, de nieuwe wetten maken de echt scheidingen gemakkelyk. Maar wacht, Dirkje l Ik zal je op de viDgers kijken, en zoo licht zal geen ander hot huis binnendringen, dat ik heb helpen bouwen. Ledigheid is des dui vels oorkussen," zuchtte zy, op een stoel neervallend. Lang zat zy zoo vóór zich uit to staren, en toen zy eindeiyk weer aan haar werk ging, zeido zy, als gerustgesteld, tot zichzelve: „Zwygen zal ik en doen alsof ik van niets weet, maar de oogen zal ik open houden en zóó den mooien jongen het best vangen." Op hetzelfde oogenblik, dat Hanna deze besluiten nam, schelde haar Dirk, nogmaals zyn manchetten rechttrekkend, aan de woning van den heer Van Osch, die een klein huis alleen bewoonde en daarin benevens een huwelyksbureau nog een MM garni Weld. Wel kon men niet op alles zweren, wat deze menschenkennende afstammeling van een vroeger aanzieniyk geslacht over den omvang zyner huwelijkszaak in het koffiehuis ten beste gaf, maar een zinledig woord was het daarom toch niet^ wat op het plaatje naast de deur schel onder zyn naam te lezen stond„Inter nationaal huwelyksbureau". Een vry groot aantal echtverbintenissen bracht hy jaariyks tot stand, en al zegenden hem later ook niet allen, die hy tot elkaar had gobracht, toch wist hy zich hiermee te troosten, dat ook veel zoogenaamde huwoiyken uit liefde slecht uit gevallen waren. Naast de opbrengst, die hy uit deze kiosche bemiddelaarsrol trok, kwam hot zeer dikwyls voor, dat „zoekenden" of „gezochten" van nog onvolkomen paren by hem hun intrek namen er dagen, ja vaak weken lang in zyn „hótol garni" woonden, om hun of haar zaak tot een goed eiude te brengen. Zulk een gast was het ook, wie het bezoek van baas Dirk gold. 's Avonds te voren had de heer Van Osch hem over een tot de hoogste standen behoorende jongedame gesproken, die by hem logeerde om een officier uit een naburig garnizoen te ontmoeten, die de tus- schenkomst des heeren Van Osch had inge roepen. Nu was de officier echter niet op het bepaalde uur gekomen, misschien niet eens in de stad zelf gearriveerd, hetgeen de be doelde dame dermate gegriefd had, dat zy in een ernstige, zenuwachtige opgewondenheid vervallen was en geneeskundige behandeling wenschte. Een praktizeerenden geneesheer uit de residentie wilde de heer Van Osch in dit geval nu juist niet er by halen, omdat hy zich niet gaarne in de kaart liet kyken. En zoo wenddo hy zich dus tot zyn vriend van de bierhuistafel, Dr. Scherp, met de bede, de eigeniyk niet ernstig zieke dame op een nog nader te bepalen uur te bezoeken en haar iets voor to schry ven, ten einde haar zenuwen te doen bedaren. „Heeriykl" zei meester Dirk dadelyk by zichzelven. O, hoe gaarne zou hy reeds in de werkeiyke praktyk zyn opgetreden, als hy er maar zeker van geweest was, niet ergens mis te grypen l Maar dit was liier niet te vreezen. De heer Van Osch wendde zich immers juist daarom tot hem, om de aan wezigheid van deze nobele dame en haar ziekte geheim te houden. Die ziekte echter was biykbaar zóó weinig gevaarlijk, dat meester Dirk geen der bedenkeiyke artseny- middelen behoefde op te halen, die hem by een, hoewol nauwelyks denkbaren, slechten afloop der behandeling in ongelegenheid hadden kunnen brengen. En zoo gaf hy dan ook zyn vriend Van Osch zyn toezegging, maar behield zich uitdrukkeiyk geheimhouding der geschie denis voor, daar hy zich anders er niet uit zou kunnen praten, wanneer ook een ander hunner kofflehuisvrienden, gelyk reeds meer malen het geval geweest was, zyn genees kundigen bystand verlangde. Twee middelen vooral had hy zich, naast de gebruikolyke aanbeveling van diëet-houden en dergelyke, ingeprent: bromcalium voor het bedaren der zenuwen, en als soms noodig wordend slaapmiddel chloraalhydraat. Beide medicamenten had hy zelf reeds gebruikt en laatst nog eens, toen zyn bloed ten gevolge van den hem uit Amerika toegezonden doctorstitel in wat al te hevige opschud ding geraakt was. De Latynsche aanduiding en de verkorte schryfwyze der bedoelde artikelen had hy zich uit het pas aan geschafte receptenboek eigon gemaakt; alleen betreffende het hem in aard en betee- kenis onbekende decimaalteeken by de hoe veelheid der dosis ontmoette hy eenige moeilykheden, die hy overigens door getrouw inprenten van het in het receptenboek afge beelde getal meende overwonnen te hebben. tGoeden morgen, beste dokter l" riep vriend Van Osch hem reeds in do gang te gemoot, terwyl hy hem als welkom do met zegel- en andere ringen bepaald overladen hand toestak. „Hoe maakt het de jongedame?" vroeg meester Dirk halfluid en met doftigon ernst, den rotting in de eene en don hoed in de andere hand houdend. ,0, dank u, het scliynt my niet erg too," antwoordde Van Osch met een dier sieriyke buigingen, dio hem buitengewoon gemakkelyk afgingen en den slanken in een fijne flanollen huisjas gekleeden beer lang niot slecht stonden. Hy wist daarby zeer hoffelyk en toch weer voornaam to glimlachen en liet zyn beide ryen tanden, wit als albast, onder den dikken, roodbruinen knevel, voor don dag komen. Het kamermeifye, dat de aankomst van „mynheer den doktor" gemeld had, kwam met het antwoord terug, dat do dame hom verwachtte. De heer Van Osch vergezelde zyn vriend tot aan de deur der jonge patiënte en trok zich toen terug. Meester Dirk echter trad binnen met een waardigheid, dio de beroemdste arts der residentie zich niet had behoeven te schamen. Hy genoot bepaald in de rol, waarnaar hy reeds lang zoo vurig verlangd had en die hy thans zonder het minste gevaar spelen kon. De jongedame een statige brunette van omstreeks twee en twintig jaren stond uit den leuning stoel op, om den binnentredende eenige schreden t© gemoet te gaan.

Leidsch Dagblad | 1900 | | pagina 1