tl Burgerlijke Stand. Hel Paviljoen der Zuid-Airlkaanscbe Republiek. Dr. H. J. Kiewiet de Jonge schryft in de „Dordtscho Courant" „Wat zonde en jammer zou zyn geweest, is voorkomen. De verzameling in het Paviljoen der Z.-A. R. te Parijs wordt niet verspreid; velen zal het in en buiten Holland, vooral in Zuid-Afrika, tot blijdschap strekken, dat z\j in haar geheel is gekocht door een Dordtenaar, den heer Hidde Nyland. Zij blijft dus in ons land, om, als de Republiek mocht verdwijnen, voor altijd een trouw historisch beeld te geven van haar eindbeschaving. Dan zal Dordrecht, als het dat voorrecht waardeert, hot Tiansvaalsch Museum bezitten en een bedevaartplaats zyn voor wie de nagedachtenis eeren van een uitgemoord klein volk. Maar als Transvaal blijft bestaan, dan gaat de verzameling naar Afrika terug. Dat juist is het mooie in deze daad van Hidde Nyland, dat hij heeft gered uit liefde om te behouden, niet zucht tot bezit. Toen ik dezen zomer veel in het paviljoen was, kwamen er bijna dagelijks liefhebbers voor het een of ander nummer zich inschrijven als gegadigden. Die wou bij de sluiting geld geven voor de korensoorten, een ander voor de huiden, een derde voor de wapens. En zelf schreef ik ze soms in, als een die dienst deed bij ontijdige boedolverdeelmg. Want waar moest de wakkere consul-ge- noraal der Z.-A. R. te Parijs, Pierson, die zijn naam groote eer aandoet buiten het vader land, eon van het prachtige driemanschap Pierson, Pott en Snethlage, op wie de Repu bliek en Nederland trotsch kunnen zijn, waar moest hy na afloop met alles blijven? Ik heb dat dikwijls met hem besproken, be treurende, dat het uiteen moest gaan; het kon niet anders. Het paviljoen zelf, als al do pronkgebouwen der tentoonstelling, naar den schijn eeuwen tartende, zou geen winter kun nen verduren, evenmin als de echt lijkende Boerenwoning er naast. Alleen wat er in was, in beide, kon blijven bewaard. En daar waren zulke mooie, historische dingen onder 1 Nu kunnen dus door den heer Nyland de gebouwen zelf niet worden overgebracht naar Dordt, schoon hy het graag had ge wild. Enkel de pilaren, waartusschen Krugers borstbeeld stond, overdekt met opschriften, worden by den grond afgezaagd en dus be houden. Die opschriften, ze zullen tot in lengte van tyd getuigen van haat tegen do JCngelschen in dezen oorlog. En die pilaren, *e zyn my vertrouwd geworden, omdat ik een dag of tien er achter zat, onzichtbaar voor het publiek. Wat gebeurde het dikwyls, dat, terwyi ik daar zat, een ïyf boog over het rood fiuwee- len koord tusschen de pylers. „Est-il per mis?" en dan binnenkomen en een gesprek beginnen, altyd over de Boeren; Franschen, Amerikanen, Russen, Ieren; Ieren vooral. Ik herinner my twee jonge Ieren met hun vrouwen, en nog hoor ik een van haar: „Niemand kan het lot dor Boeren voelen dan wy, want wy ïyden wat zy ïyden al twee honderd jaar." Enkelen maar keken aandachtig naar de mooie kaarten en tabellen over het onderwys. Dat pakte niet. En toch waren die het beeld van wat de toekomst der Republiek zou zyn als dezelfde hand het roer had mogen houden. O, dat opnieuw Mansvelt hot greep l Met hem en Leyds stond het Hollandses element sterk, Wat wil ik den inventaris opmaken van het Paviljoen? Platen; boeken; dierenver zamelingen; voorwerpen uit hot leven van Boeren en Kafferslandbouwproducten, granen, tabak, wol; jachttriomfen ais geweien en ruwe of bewerkte huiden en mineralen; de Inhoud van de Boerenwoning. Alles komt in het bezit van onzen stadgenoot. Maar het liefst verhuize het later weer naar Afrika, naar de herstelde Republiek; anders als het zoo moet dan in Dordrecht." Gemengd Nieuws. Volgens „De Bakkerscourant" is aan de verificateurs van regeeringswege order gegeven, van al het Amerikaansche meel, dat hier te lande wordt ingevoerd, monsters te nemen en die op te zenden. Als deze maatregel goed wordt uitgevoerd en de resultaten van het onderzoek worden publiek gemaakt, kunnen wy zegt het blad deze niet anders dan toejuichen, en zal die blyken een handeling te zyn in het voordeel van den vryhandel. Te Arnhem heeft een instorting plaats gohad in een in aanbouw zynden yskelder aan de Agnietenstraat, aldaar, waarby twee arbeiders oDder het puin bedolven werden. Beiden zyn, hoewel één eerst na goruimen tyd werkens, zonder andere dan lichte kwetsuren, bevryd. Zondag is er to Tilburg een vechtparty geweest tusschen eenige jonge heden, waarby weer van het mes gebruik gemaakt is. Zekere R. ontviDg daarby vier wonden, dio zyn opneming in het ziekenhuis noodzakelyk maakten. De dader, J. d. B., is gearrosteord en gevankelyk Daar Breda over gebracht. Hy heeft bekend. De toestand van den gewonde is zoodanig, dat levensgevaar geweken is. In don Bie8bosch zyn door den storm enkele polders ingevloeid. Het vee is in -veiligheid moeten gebracht wordon. Onder Werkendam staan de polders blank. Do bietenoogst ondervindt daardoor aanmerke- lyke vertraging. Te Tog01en is de dienstbode van den heer P. D. by het glazenwasschen uit een raam van de tweede verdieping op straat gevallen. Zy bleef op de plaats dood. Het mag zeker als een byzonder- hoid worden vermeld, dat alle vyf zoons van den koperslager J. J. Bruins, te Kampen, een vry nummer hebben getrokken voor de militie. Ook de laatste lootte 11. Zaterdag vry. Men zal zich herinneren, dat eonigo weken geleden een bericht de ronde deed, ontleend aan de „Daily Mail", waarin .niet meer of minder wordt beweerd, dan dat de Engelschen geen Hollandsche bollen meer noodig hebben, die in Ierland tot een zoo volkomenhoid gekweekt worden in de grootste verscheidenheid. Zonder twyfel is dit bericht door menlgen bloembollenkweeker met angst gelezen en werd de toekomst donker ingezien. Gelukkig is het resultaat geheel anders en is er zelfs in de drukste export-maanden Aug. en Sept. meer verzonden dan in 1S99. Ziehier de olficieele cyfers. Uitvoer van bollen naar Engeland: in 1899: Aug. 1,147,702 K.G., Sept. 85S,713 K.G., totaal 2,000,415 K.G.in 1S90: Aug. 1,300,577 K.G., Sept. 1,048,904 K.G., totaal 2,409,541 K.G. Over deze boido maanden dus een vermeer dering van 403,541 K.G. De geluksmuis. Een merkwaardig voorval wordt uit Parys bericht. Toen Yrydag de koopmans-weduwe madame Jacques zeer dapper een muisje wilde grypen, dat in haar keuken allerlei ondeugd uithaalde, schoot, toen zy het dier in den schoorsteen wilde pakken, plotseling een tegel los, achter welken het dier gevlucht was. Toen zy de hand in de ontstane opening stak, was zy ten zeerste verbaasd, in plaats van de muis een groot pakket te voorscbyn te trekken, dat, benevens rolletjes goud en zilver, ook bankbiljetten en staats-obbgaties tot een bedrag van 40,000 franken bevatte. De eerlyke madame Jacques begaf zich zonder verwyl naar het naastbyzynde politie- bureel, waar zy zich als eigenares van den door haar ontdekten schat mocht beschouwen, indien zich niet binnen een jaar de werkelyke eige naar alias verstopper aangemeld had. Do zon van madame Jacques' geluksdag was hier mede nog niet ondergegaan, want naar gemeld wordt, moeten opeens een half dozyn vryers opgedoken zyn, die met één slag alle mogeiyke goede eigenschappen en bevallighedon by de gelukkige vindster ontdekt hebben. (U. Dj Yolgens de „London Elec." heeft men te Calcutta op het net der Calcutta Electric Company by hevige onweders dik wyls het volgend verschynsel opgemerkt. Na eiken bliksemstraal namen de gloeilampen plotseling in helderheid toe, terwyi deze weer gaandeweg tot het normale bedrag afnam. Waarschyniyk moet dit geweten worden aan een verschynsel, overeenkomende met dat, het welk by coherers optreedt, waar de weerstand van het koolpoeder onder de werking der electrische golven plotseling vermindert. Het is best mogelyk, dat de weerstand van het koolfilament onder den invloed der tropische bliksemflitsen afneemt en later weer normaal wordt ten gevolge der auto-decoherentio van de kool. De „Daily Press" ontving uit Bradfort den 8sten September het volgend telegram: In de zitting der British Association for the Advancement of Science van heden, deed Sir William Preece de gewichtige mede- deeling, dat hy, ten gevolge zyner proeven met telegraphic zonder draad, tot het besluit was gekomen, dat het mogelyk was op zee een gesprek te voeren over een afstand van een tot acht myien zonder aanwending van draden. Hy zei, dat zyn stelsel practisch uit voerbaar was en gemakkelyk zou uit te breiden zyn tot telephoneeren tusschen schepen en de kust. De zonnebloemen in Amerika.— De cultuur van zonnebloemen begint in de Yereenigde Staten zeer de aandacht te trekken, en wordt vooral aanbevolen voor de droge, onvruchtbare deelen van het land. Men ver- krygt er een goede soort schildersolie van, die niet voor lijnolie behoeft onder te doen en dan ook als zoodanig gebruikt wordt door meubelmakers en rytuigschilders. In verschillende deelen van Amerika, waar de grond door den korenbouw verarmd is, legt men zich met oordeel op doze cultuur toe en maakt men er nagenoeg evenveel winst mede als met tarwe. De olie, die men er uit de zaden perst, wordt byzonder reschikt geacht voor de bereiding van houiverven, dewyl zulke verf aan het hout een vornlsglans geeft. De stengels van zonnebloemen, die in één zomer tot vier meter hoog kunnen groeien, geven een goede brandstof, die meer dan voldoende is om stoom te maken voor de oliepers. De zaadkoeken van zonnebloemen zyn zeer gezocht als veevoeder, sommigen geven er de voorkeur aan boven koeken van katoenzaad; de zaad8chillen bevatten evenveel voedsel als I de uitgeperste kernen en kunnen dus door de koeken gemengd worden. Yan al deze voordeelen, en er zyn er nog meer, weet men hier te lande maar weinig, zoodat cultuur-proeven aanbeveling zouden verdienen. Kruger beleodigd. Zondag- middag heeft in het Transvaalsche paviljoen op de Paryscho tentoonstelling een ergerlyk echaudaal plaats gehad. Een talryke menigte stond by een rond het borstbeeld van president Kruger en gaf in geestdriftige bewoordingen uiting aan haar toegenegenheid voor den grooten overwonnene. Een troepje Engelsche toeristen scheen zich daaraan te ergeren, want opeens drong eon moid, zekere juffer Clara Liveline uit Londen, door de menigte en spuwde, onder een vlood van scheldwoordon, het borstbeeld in het gelaat. Eerst stond de menigte ontsteld, maar opeens greep men de helleveeg beet en als de politie haai" niet intyds ontzet had, zou men haar de kleeren van het ïyf hebben getrokken en haar een bestraffing hebben toegediend als ondeugende kinderen wel eens krjjgen. Onder sterk politie-geleide werd zy in een rytuig naar het politieburoel op het Mars veld gebracht, uit vrees dat de verontwaardigde menigte haar opnieuw te ïyf ging. Onlangs werd by feesten te San- José, in Californiö, een luchtballon opgelaten. Een nieuwsgierige knaap, Machado genaamd, waagde zich zóó dichtby, dat hy in de tou wen verward raakte en onverhoeds onder jammerlyk hulpgeschrei tot ontzetting der menigte de lucht inging. De man in het schuitje kon hem niet helpen, maar riep hem toe zich goed vast te houden en liet gas uit, zoodat de ballon op eenigen afstand langzaam daalde en de jongen meer dood dan levend van schrik, maar ongedeerd op aarde terugkeerde. Het publiek bracht hem een ovatie. Een treurig f a m il i e t o o n e e 1 is Zondag te Siddebuursterveen (gemeente Sloch- teren) afgespeeld. De 20-jarige milicien Eerko Prins, in garnizoen te Assen, kwam Zaterdag zyn vrouw, de 27-jarige Harmke Dontje, in de echtelyke woning opzoeken. De verstand houding 8Cheen niets te wenschen over te laten, ook Zondag niet, totdat Prins in den loop van den middag zyn vrouw voorstelde, met hem een bezoek te brengen aan zyn ouders, die te Noordbroek wonen. Zy stemde toe en voldeed aan het verzoek van haar man, om vóór bun vertrek hot schaap binnen te lialon en het konyn voedsel te geven. Doch toon zy do schuui deur weer binnentrad, kwam hy haar tegemoet en schoot op haar. De vrouw meende, dat haar man uit „«aardigheid" mot loskruit geschoten had en vermaande hem, hot niet weer te doen. Maar een oogen-. blik later zeeg zy neer. Haar man had 3 revolverkogols op haar afgeschoton, waarvan een onder don slaapde tweede in de wang, de derde in de borst terechtgekomen was. Doch dat was don milicien nog niet voldoende. Hy nam haar op, wierp haar op een hoop turf en bracht haar nog eenige verwondingen toe met een mes en een hooivork, onder een uitroep, waaruit bleok, dat hy haar van ontrouw verdacht. Daarop maakte hy zich haastig uit de voeten, terwyi de vrouw zich naar een buurman sleepte, waar geneeskundige hulp werd ingeroepen. Later is zy op advies van dr. Niemeyer, te Noordbroek, in het academisch ziekenhuis te Groningen opgenomen. Aldus het verhaal der vrouw. De tyd zal leeren, of het waar is. Maandagmorgen in zyn garnizoen te Assen teruggekeerd, voerde Prins tot verontschuldi ging Yan zyn te laat komen aan, dat zyn vrouw een poging tot zelfmoord had gedaan. Hy werd daarop onmiddellijk opnieuw in het genot van verlof gesteld. Intusschen is de man te Groningen aangehouden en ter beschikking van do justitie gesteld. Een tragi8ch-romantisch verhaal komt van de Philippynen. In 1872 bevond zich de tegenwoordige majoor der Amerikaan sche vry willigers op genoemde eilanden Uharles Rockefeller te Hongkong, waar een Chineesche kindermeid zich met zyn driejarig zoontje uit de voeten maakte. Ondanks alle moeite kon hy geen spoor ervan terugvinden. Onlangs nu doodde hy by een gevecht op Luzon een jongen blanken officier, die een afdeeling Philippyners aanvoerde. By het lyk werden papieren gevonden ten name Yan Paul Stanhope uit Hongkong, benevens een in het Engelsch geschreven dagboek. Ten gevolge van een samenloop van omstandigheden kwam den heer Rockefeller door den Amerikaanschen consul te Honkong ter ooron, dat Paul Stan hope de aangenomen zoon was van een En gelsch koopman aldaar en voorheen Paul Yen hoette, onder welken naam hy door een Chineesche vrouw op een school geplaatst was. Het bovenbedoelde kindermeisje echter heette Yen en de majoor, niet twyfelende of hy had zyn eigen kind omgebracht, is nu waanzinnig van wanhoop naar Honduras gevlucht. Te Rockland, in Maine, stond onlangs de Tramwegmaatschappy éón dag ontvangsten af voor een oudevrouwenhuis aldaar en dien dag deden de schoonste en lieftallig6te jonge dames als conductrices en wagenvoersters dienst do laatsten met een „heuschen" wagenvoerder naast zich, om ongelukken te voorkomen. Ongelooflyk veel jongelui veroorloofden zich dien dag de weelde van te trammen en voor een plaats werd tusschen de 10 ets. en f 12.50 betaald. Yoor de oude vrouwtjes werd zoo f 1250 byeen- gebracht. AARLANDERVEEN. Bevallen: E. Hooge- veen geb. Van Dijk D. F. De Kleer geb- Broek huizen D. Gehuwd: J. C. Zirkzee en C. \Y. Blokker. ALFEN. Bevallen: J. De Leeuw geb. Yan Baarzel Z. C Slootjes geb. Groenendijk Z. G. A. Kloyn geb. Both D. J. Van Klaveren geb. Yan der Helm D. H. Goudkuil geb. Van Kaai Z. Overleden: H. M. Yan Hofwegen D. 11 a. BODEGRAVEN. Bevallen: M. Burggraaf geb. Niesing Z. Overleden: J. Plomp 8 w. Gehuwd: P. Verheul jm. 26 j. en J. Twaalf hoven jd. 27 j. HAARLEMMERMEER. Ondertrouwd: W. Spaans en M. Lanser. D. Net en G. De Ruiter. J. Ravestijn en J. J. Verbeek. M. Boer wedr. en M. Gortzak. Gehuwd: \V. Hulsbos en A. F. Yan 't Riet. J. Van der Marei en M. Yan der MaarJ. P. J. Anderson en J. Kooy. L. Leyten en A. Konings. Bevallen: C. J. Yan Vunren geb. Immink Z. G. Middelkoop geb. Van 't Hof D. M. M. Bioraans gob. Scbonbage D. H. Tamboer geb. Möhle Z. T. De Groot geb. Spaans D. \V. Luimee geb. Grevenstuk Z. M. Hoogkamer geb. Turnhout Z. C. Rietveld geb. Schoonder- woerd D. A. De Bakker geb. Scbreuder Z. M. J. Kuighaver geb. Dabn Z. G. Van Tol geb. Balder D. M. Van der Beek geb. Ras Z. M. Smit geb. Stander Z. G. Vaalbnrg geb. Verboom Z. C. P. Yan Scbooten geb. Heomskork D. M. Van Walstijn geb. Gouwe leeuw Z. Overleden: C. M. Do Brnyn, 68 j. T. Groeneveld, 63 j. HILLEGOM. Ondertrouwd: P. Nederpolt en A. M. Warmerdam W. Gras en J. W. v. Bemmelen. H. Petera én A. v. Stijn. Bevallen: M. Van Staveren geb. Spierings Z. L. Van Beek geb. Nieuwenbuis Z. J. Rutten geb. Boekraad Z. A. Ciujee gob. Visser D. M. Zandvliet geb. Staats D. A. v. d. Beidt geb. Van Amorstoort Z. M. G. v. Roodon geb. Heudriks D. M. Vroling geb. Onneweer Z. A. D. v. d. Borg gob. Wolters D. Overleden: Th. S. Mooyokind 3 m. KOUDEKERK. Bevallen: C. De Jong geb. v. Klaveren D. C. v. d. Berg geb. v. Staveren D. NIEUWKOOP. Bevallen: G. Stadsfoortgeb. v. Pijlen D. NOORDWIJK. Gehuwd: Cornelis Hoek 26 j. (van Katwijk) en Mietje Van der Voet 21 j. OUDSHOOKN. Bevallen: L. De Jong geb. Edel Z. J. Ketel geb. Krygsman D. TElt-AAR. Bevallen: A. Heemskerk geb. Wijfjes Z. E. Aartman geb. Olijerboek D. K1JNZATERWOUDE. Bevallen: C. Van Kem pen geb. Moerkerk Z. ZEVENHOVEN. Bevallen: Cath. Blom, eebtgeu. van J. Balvert, Z. A. Janmaat, eobtg. van B. J. Van Nieuwkerk, Z. Gehuwd: Jan De Gans en Maartje Krul. ZWAMMERDAM. Bevallen: J. Boer geb. Veenendaal D. A. M. Verkaik geb. Van Beramel Z. J. Baars geb. Kalis Z. Overleden: D. Kalis, wednr. van M. M. Van Bovene, 85 j. A. De Lange, wed. van J. tL Van den Heuvel, 56 j. TWEEDE KAMER. Eooge Colleges van Staat, enz. By het afdeelingsonderzoek betreffendo do begrooting voor Hoofdstuk II werd o. a. ge vraagd, welke werkzaamheden door de refe rendarissen en de commiezen van Staat ver richt worden, en of niet, indien de gevraagde verhoogingen w orden toegestaan, verminde ring in het aantal ambtenaren gebracht kan worden. Eenige leden meenden to weten, dat in het laatste jaar weder decoraties zyn toegekend aan overledenen en aan personen, aan wie de decoratie reeds verleend was. Men drong er op aan, dat maatregelen genomen worden, ten einde dergeiyke vergissingen onmogeiyk te maken. Sommigen hadden bezwaar tegen de onderscheidingen, die by het toekennon van ridderorden en medailles gemaakt schynen te worden. Er schynen zekere categorieën van personen te bestaan, die by uitsluiting voor een be noeming in de Orde van den Nederland6chen Leeuw in aanmerking komen. Andere cate gorieën en hiertoe behooren, naar het schynt onder andere de vrouwen kunnen alleen een benoeming in de Orde van OraDjo-Nassau verkrygen, terwyi aan andere klasse van per sonen slechte medailles worden toegekend. Men betoogde, dat niet gelet behoort to worden op de sociale positie der personen, die men wil decoreeren, maar uitsluitend op de mate van verdienstelykheid, welke men door de toekenning eener onderscheiding wil huldigen. Een lid wenschte, dat elke decoratie zou verleend worden by gemotiveerd besluit, waarin de reden der onderscheiding wordt opgegeven. Onvoorziene uitgaven. By het afdeelingsonderzoek betreffende Hoofdstuk XI werd o. a. gevraagd voor welke receptie van vreemde officieren f 956.10 werd uitgegeven en naar aanleiding van den post ad f 137.60 voor receptiekosten van burgerlyke en militaire autoriteiten ter gelegenheid van de overdracht van een borstbeeld van generaal Chassó, door de bevolking van Breda aan het leger aangeboden, wilde men gaarne ver nemen waarom by deze overdracht receptie- kosten moesten gemaakt worden en welke reden er bestond om die kosten ten laste van den Staat te brengen. Wet op de middelen. By het afdeelingsonderzoek werd o. a. opgemerkt, dat, wanneer een plakzegel op een wissel is geplakt en deze wordt, volgens de eene of andere vergissing, niet gebruikt, men do kosten van het plakzegel niet kan terug- krygen. Sommige leden achten dit onbillyk en vroegen of hierin geen verandering ge bracht kan worden. Sommige leden opperden opnieuw op de bekende gronden bezwaar tegen het voort bestaan van de Staatslotery. BUITENLAND. Dultaohland. Volgens oen gerucht in de Duitsche pers, zou de verloving ophanden zyn van hertog Adolf Friedrich van Mecklemburg-Schwerin (de oudere broer van hertog Hendrik) met prinses Feodora van Slees wyk-Holstein-Augustenburg. Deze Verloving zou bekendgemaakt worden, als koningin Wilhelmina te Schwerin komt, om haar aanstaande schoonmoeder te bezoeken. Het keizeriyk jacht „Hohenzollern" heeft bevel ontvangen alles voor een zeereis in ge reedheid te brengen. De Keizer zal in het begin van de volgende maand op rois gaan haar Zweden. Bolffië. In de Kamer zal do Regeering geïnterpelleerd worden over de uitlevering van Sipido, terwyi in don gemeenteraad een lid der rechterzyde by den burgemeester zal aandringen op ver klaring aangaande het zenden van inspecteurs der gemeenteiyke politie naar het buitenland. Gelyk men weet, had de vrygesproken vyftionjarige jongeling zich uit de voeten gemaakt om niet door de Regeering in een Verbeterhuis geplaatst te worden, maar is hy nu onverhoeds te Billancourt by Parys door de Fransche politie ten huize van een oud oom in hechtenis genomen en terstond aan de Belgische politie uitgeleverd. De „Pelit Bleu", verklarende in den knaap zelf zeer weinig belang te stellen on hem die niet waard te achten, duidt echter der Belgische RegeeriDg den genomen maatregel zeer euvel. Al had de inhechtenisneming op volkomen wettige wyze plaats gehad, zegt zy, (wat echter h. i. nog te bewyzen valt) zoude zy do „kwaadaardige gebetenheid", waarmee Enge land (volgens haar) daarop aangedrongen heeft, w«algeiyk biyvon vinden, ovcnals de slaafsch- heid, waarmee de Belgische Regeering eraan toegegeven heeft. Deze Rogeering, verklaart het blad, „heeft al haar waardigheid vergeten door met zulke slapheid van ruggograat" voor do wenschon van Engeland te bukken in een zoo nietige zaak. Verbeelden de Belgische machthebbers op die wyze het Belgisch publiek voor Engeland terug te winnen, dan bedriegen zy zich schromelyk, meent de „Petit Bleu"; integendeel, zoo het mogelyk ware zyn enthusiasme voor de Boeren nog aan te vuren, dan zou de Regeering daartoe aldus het middel hebben gevonden. De advocaten van Sipido mooten de aan houding onwettig verklaard hebben, indien er geen nieuw feit bestaat, dat tot oen nieuwe vervolging aanleiding zou bunnen geven. Aldus medegedeeld, is de rodeneering niet zeer duidelyk, daar toch het Hof van Brabant don knaap wegens den aanslag op den Prins van "Wales by zyn vryspraak tot zyn meerder jarigheid ter beschikking van de Rogeering gesteld had. Üei*ichten over Kijnland's boezem, gedurende do week van 2127 Oct. 1900. St&nl vaD den boer.em to Lolden. Idom to Oale-WetcriaK Workiu der btoomgemaleu WaterIoo2iQg "lange natuurlijken weg. Watcrm.atiag Regen val ia lqM. 21 Oct. 22 Oct. 23 Ook 24 Oct. 25 Oot. 25 Oot. 27 Oot. 60 03 64 51 52 49 53 om.—A.P. 57 56 56 63 58 49 45 cm.—A.P. Spaarndaoi 11 Va n*> Halfweg JTCVa u., Gouda u., Katwj's 22% n, Spaaradaoi a„ baif.veg u., Qouda 2 tu, Katw.jk 20 Door do aluie to uouda u. 41.1 Spanje. Uit Madrid wordt gomeld: De Carliston- bende, die Zondagavond om 7 uren onder juichkreten op Karei VII on mot opgestokon bajonet Badalona binnendrong, bestond uit meer dan vyftig jongoliodon, cie do Caili3ten- rauts droegen. Zy trachtte de gendai inorle- kazerno te bestormen, rnaar werd teruggeslagen, waarby haar leider viel. Do kapitoia-generaal zond onmiddellijk een regiment Navarra- en 'i Numancia-huzaren, waarop do bende Sn de naburige bergen vluchtte. De overheden be* j schouwen de beweging als mislukt en afge- j daan. In Barcelona hadden talryke huiszoe- kingen plaats. I Volgons nadero officieelo berichten, by Let ministerie van binnonlandsche zaken ontvangen is de prefect van Barcelona van meening, dat de Carlistische generaal Solivar, die te Badalona gepakt is, reeds een aantal personen gewapend 1 en een oproerige beweging op touw gezet j had. Een troepje gewapendon, met roode baretten op, is ook in do richting van Monc3da gezien en wordt door mitery en voetvolk achtervolgd. OrooUBritAnttUk In Australië is het plan geoppord om Koningin Victoria te verzoeken by haar titels die van Koningin van Australiö te voegen. De Gerste minister van Nieuw Zuid-Wales, sir William J Lyne, heeft daarop een ander denkbeeld aan de hand gedaan. Hy zou wenschen, dat de Vorstin uitiDg zou willen geven aan hot denk beeld van de eenheid van Engeland met zyn 'j koloniën, door den titel Keizerin van het Britsche Ryk aan te nemen. Bumeuië. Naar de bladen melden, zyn in het dorp Boeda, district Rimnie, by de heffing van de ji nieuwe alcohol-belasting rustverstoringen voor- i gevallen. Een ontboden troepenafdoeling werd door boeren aangevallen en moest van de ge- i weren gebruik maken. Er wordt gemeld, dat drie booron gedood werden. ASrüïCU Een Duitecher, die te Tunis den moord op koning Humbert verheerlykte, is veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf en 8000 franken boete. Balkan-Schiereiland. Maarschalk Schakir Pacha is Zondag uit Konstantinopel naar Berlyn vertrokken met een byzondere zending van den sultan aan keizer Wilhelm. *1-4 X-: Onze Begrafenisfondsen. In de volksuitgave van 't Nut is thans ver schenen „Onze Begrafenisfondsen" door mr. H. S. Veldman. Uit de cyfers, door de Nutscommissio, de heeren prof. Molengraaff, prof. Legebeke en J. L. Huysinga, indertijd medegedeeld in het rapport, biykt, dat de helft der geheele be volking van ons laDd is verzekerd in een of ander fonds voor oen gemiddelde som van zestig gulden per hoofd, hetwelk een totaal verzekerd bedrag van byna honderd een en' dertig millioen gulden uitmaakt. Voorwaar groote ("Hallen. Wanneer men nu verder weet, dat de Nuts- commissie het totaal der bydragen, door de leden per jaar te storten, geschat heefó op ruim f 4,100,000; dat per jaar door de fondsen uitkeceing gedaan wordt voor ruim 50,000 overledenen, tot een totaal bedrag van meer dan f 2,000,000 dat de onkosten gesteld kunnen worden op f 1,400,000; dat de bezittingen der fondsen een som van f 12,500,000 beloopen; dat het jaarlyksch inkomen meer bedriagt dan f 4,600,000; en dat, zooals uit het vervolg zal blyken, de belanghebbenden niet in staat zyn con&ftle uit te oefenen; dan zal men zeker de wenscheHJkheid inzien, dat de wetgever zich met de begrafenisfondsen gaat bezighouden. De schry ver behandelt in het algemeen ovei> zicht achtereenvolgens: de leden; de promie; do onkosten; het bodestelsel; do bezittingen, de reserve, den financieelen toestand in 't algemeen en de kindersterfte. I Prins-Gemaal. In het „Weekblad v. h. R." schrijft een inzender jln artikelen van allo bladen en ook door mr. Levy wordt thans gesproken van den Prins-gemaal, waarschyniyk een godachtelooze navolging van den titel, aan den echtgenoot van koningin Victoria gegeven. Een liortog kan ook door zyn huwelyk met een koningin geen prins worden, on zal dus hertog-gemaal heeten, tenzy anders besloten wordt. ,Met meer recht zou men kunnen beweren, dat kinderen, die uit dat huwelyk geboren mochten worden, de titels van prins ö:i prinses zullen voeren, en niet alleen do oudste zoon krachtens de Grondwet". Dat een hertog door zyn huwelyk met een koningin niet vanzelf wordt prins, is zegt de redactie van het „Weokbl." een stolling, d:e zooveel van een axioma weg heeft, dat wy niot recht vatten, hoo iemand daarover anders kan denken dan do geachte inzender. Zal nu echter aan Z. H. Hertog Hendrik van Mocklemburg by de vol trekk ing van zijn huwelijk mot onze Koningin in Nederland do titel van prins wordon toegekend? Dit zal f nader blyken, maar ons wil het zoo voorkomen, dat Zyn Hoogheid, dio den hortogeiijken titel krachtons geboorterecht draagt door zyn afstammiDg uit eon oud vorstoiyk geslacht, er geen prys op kan stollon dien titel tover-, wisselen met een anderen, hem in Nederland te schenken. De minister van justitie liet de quaestie, zoo er een is, natuurlyk in het midden, waar hy in de aanvullingen, die hot ontw. tot herziening Yan B. II van het Swb. voorstelt in de artt. 103, 109, 111 on 113 sprooktvaaf „den gemaal der regeerende Koningin". Leimuidoju Nauwoiyks is het stoffoiyk overschot van onzen wethouder don heer Bokhoven ter-aarde-besteld, of andermaal ia der gemeente een raadsiid door den dood ontvallen. Do heer Joh. Straathof Jz., die veel jaren in dit collego zitting had, is 29 October overleden. Laatstgenoemde zou als zoodanig 1901 hebben mooten aftreden.

Leidsch Dagblad | 1900 | | pagina 6