„Carsjens". In de Minimal A. VAN OSCH. ZONDAGSRUST. GÉouMi tut Inomi „öe Volharding". STUIVERSZEEP SIILTANEZEEP, Lijfrente. ARMENZORG. I ©gïdeycoêderen fijn gekruide St.-Nicolaas firma I. C. RATING, zuivere Preanger-Koffie, Vertrouwd Adres Keuken gereedschappen BI. Langezaal Zoon. RA. Transporten en Verhuizingen. VENNOOTSCHAP Geboorte-, Verlovings- en Onderlrouwkaarlen C* Van Brussel, Natuurwollen Ondergoederen. J1NSEN TILANUS, Friezenveen. BEUZE^AKER Co., GRONDSLAGEN Koetsier, DESKUNDIGE Mevrouw VAU ZEG8EREN, Stationsweg74Rotterdain. tl 3 BEUZEMAKE8 Co., Zijt Gij Doof?? Javaanache Likeur. 8.W. SCHilETLEN, Hooigracht 49. maal waagde ik het door de middenopening een vluchtigen, angstig-eerbiedigen blik te werpen op den afgrond onder ons: een op onze terugkomst wachtende menschenmenigte, een donkere vlek met liehte rose stippen voor de gezichton, die naar boven keken, naar die kleine wereld van gas en zyde, van waar ik op hen neerzag met een liefhebbend verlangen weer by hen te zyn. Toen ik opnieuw rondom m\J keek, zag ik het meer van Genève als een plas helder water, waarin de groote stoombooten vliegen geloken, die wanhopige pogingen deden om er over heen te zwemmen, zonder echter vooruit to komen. En de lange ry stadjes en dorpen langs den noordelijken oever scheen uit do hoogte een aanplanting van fijne bloemknopjes in verschillende kleuren, geschikt tot bouquot- ten en lange slingers, waarvan de stelen in het water stonden. "Welk een heerlijke, zalige kalmte 1 Geen gedruisch van de-machinegalerij, geen feestelijk klokgelui, geen* loeien van de kudden in het Zwitserscli dorp, geen barbaarsche muziek van het negerkamp, geen krijschend gillen van de Arabische kooplui niets van dit alles kwam tot ons op dio trotsche hoogte, waar een heerlijk zuivere lucht het bloed frisch en warm door onze adoren deed stroomon. O, al die andere door hot menschelyk vernuft uitgedachte vervoermiddelen, waarbij men te midden van stof, rook en geraas over het water of den grond gesleept wordt, wat leken ze ons ruw, vermoeiend en lastig, vergeleken bij dit zachte, stille, als in een wolk omhoog gaan in een heerlijke, reine lucht, zonder oenige beweging te voelen, alsof niet wij zaclukens stegen, maar alsof do aarde zich van ons verwijderde 1 Niemand sprakniemand lette meer op zijn buren. Elkeen dronk be geer! g, als een gulzigaard voor zich alleen, die verheven schoonheid inmet lange teugen, stil, onbeweeglijk, verzonken in eerbiedige bewondering. Maar ik boor den lezer ongeduldig vragen „En toen? Welken indruk maakte op u het zien verdwijnen van de aarde? Wanneer begon het moeilijk ademhalen? Wanneer 3pronghet bloed uit de ooren? Wanneer traden de flauwten in?" En dan moet ik hun, die mij nog niet begrepen hebben, een uitleg geven, dio niet zeer vleiend is voor mijn ijdelheid. Ik moot zeggen, dat aan den ballon eon touw bevestigd was van circa een en dertig millimeter middel lijn, geweven uit Napolitaansch vlas, en sterk genoeg om meer dan negen duizend kilo's te houden, dit touw reikte o, moeilijke beken tenis tot de aarde, waar het gewikkeld was om oen cylinder, die in beweging werd go- bracht door een machine van vyf en twintig paardenkracht, en die weerIn óón woord, het was een tocht per ballon-captif. Ja, ge kunt uw schouders ophalen zooveel ge wilt, maar èen uitstapje van vijfhonderd meter boven de aarde leek mij verreweg ver- kioslyk boven een stijgen en vooral boven een neerdalen van zeven duizend meters. Monsieur Charles scheen dit geheel met mjj eens te zijn, want nogmaals vroeg hi), zonder het hoofd om te wenden: „Stijgen wi) nog altoos?" „Wy stijgen nog altoos 1" Toen verloor hij zijn engelengeduld. En wat zit onze kapitein daar toch in zijn krant te studeerenl 'k Had niet gedacht, dat iemand op zulk een eerbiedwaardige hoogte een grap kon uithalen; maar dit merkwaardig verschijnsel deed zich nu voor. „Men heeft ons bedrogen," riep de kolos, die met den armen bangerd den gek wilde steken, „er is geen touw meer te zien, de ballon is niot captif." Eon erbarmelijk „Groote goedheid 1" volgde op dien uitroep, en ik geloof stellig, dat mijn buurman zijn wreedaardige grap zou hebben voortgezet, zoo niet aan den anderen kant van het schuitje een krachtige stem had ge juicht: „Wi) dalen 1" O, boven alle beschrijving lieflijk bericht I Doch was het waar? Wy voelden evenmin de beweging van het dalen als te voren die van het stijgen. De een hield vol, dat wij hooger, de ander, dat wij naar de laagte gingen; anderen beweerden, dat wij op dezelfde hoogte bleven. Die onzekorheid duurde echter niet lang. Naar beneden kijkend, zag ik Genöve grooter, de Arve breeder worden, het gewemel in den doolhof van straten en pleinen begon weer te gelijken op een menschenmassa. En toen ging het dalon steeds snellerdaar onder ons, op den gevel van het Palais des beaux arts, in de parken, in de tuinen was hot of de standbeelden als menschen groeiden of de schilderijen begonnen to leven, of de bloemen ontloken, of de watervallen telkons hooger sprongen nameneen verward gegons van stemmen, rijtuigen, muziek enruischend water kwam tot ons, en door do midden opening naar beneden kijkend op de omheinde plek, waar de reis was aangevangon, zag ik do naar ons opkijkende gezichten als een mandje roode appelen; langzamerhand begon ik de cirkels der oogen en de zwarte strepen der .monden te onderscheiden. Nog éón minuut, en daar zijn de honderd lachende gezichten; daar zijn do bedienden, daar worden wij met zes stevige haken aan de oppervlakte der aarde bevestigd. O, mijn lieve medemenschen, dikwijls is het mij onbeschrijflijk zoet een poos te leven ver, ver van u af, maar niet boven u; dit begeer ik niet; ik ben niet trotsc-b. Mijn persoon talmde niet lang met het overwippen van de brug, die ons terugvoerde naar de op deze aarde wandelende mensch- heid. Maar zoo ik niet tot de laatsten be hoorde, die voet aan wal zetten, monsieur Charles was de eerste van allen. Vrienden, die hem opwachtten, bestormden hem met vragen. Hij wierp hun in het voorbijgaan een schuwen blik toe en zei met heesche stem: Heerlijk 1" „Vondt u het niet mooi?" vroegen myn jonge reismakkers. „Gaan wij een volgenden keer eens een vrije luchtreis maken?" „Verbeeld jel Daar kan ik nog niets van beloven," zei ik; maar in stilte voegde ik er bij: „Jawel, op de internationale tentoon stelling van het jaar null" Gemeenteraad van Wagaomr.r. Voorzitter de Burgemeester. Aanwezig: alle leden. De Voorzitter opent de vergadering en zegt: Mijne Heerenl Het zal gisteren zeker gegaan zijn als mij. Het was stellig voor ons allen een blijde verrassing, dat H. M. de Koningin b(J proclamatie kennis gaf van Haar verloving met Z. H. Hertog Hendrik van Mecklomburg Schwerin. Reeds meermalen is er over de verloving van H. M. gesproken on het was zeker de wensch van het volk, -dat deze eenmaal tot stand zou komen. Nu is aan dien wensch gehoor gegeven. Do tijding is met vreugde door het geheele Nederlandsche volk ontvangen. Ik stel daaroih den Raad voor, namens de inwoners van "Wassenaar twee adressen van gelukwenschen te verzonden éón aan H. M. do Koningin en één aan de Koningin-Moeder. Dezo woorden werden staande aangehoord en het voorstel met instemming aangenomen. Do adressen luiden als volgt: lo. Mevrouw 1 De Raad der gemeente Was senaar veroorlooft zich Uwe Majosteit zijn meest welgemeende gelukwenschen aan to bieden by gelegenheid van Hoogstdprzelver verloving met Z. H. Hertog Hendrik van Mecklembuig Schwerin. Waar de Raad den hartgrondlgon wensch uitspreekt, dat dezo verbintenis moge strekken tot geluk van Uwe Majesteit on ter verhoo ging van den luister van Haar Doorluchtig Huis en tot heil van het Nederlandsche volk, meent hy de tolk to zyn van de gansche burgery der gemeente Wassenaar, die zoo menigmaal het voorrecht mocht smaken Uwe Majesteit binnen haar grenzen te zien. 2o. Mevrouw 1 De Raad der gemeente Was senaar veroorlooft zich Uwe Majesteit met die pen eerbied zyn meest welgemeende geluk wenschen aan te bieden ter gelegenheid van de verloving van H. M. de Koningin met Z. H. Hertog Hendrik van Mecklemburg-Schworin. Waar do Raad den hartgrondigen wensch uitspreekt, dat deze verbintenis moge strekken tot geluk van H. M. onze geliefde Koningin en van het Nederlandsche volk, mag hy uit drukking geven aan de hoop, dat Uwe Majesteit lange jaren moge worden gespaard, om getuige te zyn van dat geluk en er in te deelen. Ingekomen zyn: lo. een schryven van de hoofden der R.-K. P. scholen, houdende dank betuiging voor de toegestane som, om aan do kinderen, die de school getrouw bezocht hebben, een belooning te geven. 2o. Een verzoek van don heer Möllenkamp om afschryving voor een half jaar van don hoofdeiyken omslag. Hierop wordt gunstig beschikt. 3o. Een rapport van het hoofd der school aan de Waalsdorperlaan over het herhalings- onderwys, gegeven in den vorigen winter. Daar dit rapport zoor gunstig is, stellen B. en Ws. voor het herhalingsonderwys op die school in te voeren on het salaris van hot hoofd met f 100 te vorhoogen. Do heer Verbrug vraagt, waarom de heer Peeroboom f 250 voor het herhalingsondorwys geniet en de heer Yan Doorne maar f 100 zal krygen. Ook wenschto hy te weten, waarom do onderwyzeres in handwerken in hot dorp f 156 verdient en dio aan de Waalsdorperlaan f 234. Vanwaar dit verschil? Do heer Overgauw antwoordt, dat aan school No. 2 meor lessen in dat vak worden gegeven en dat het aantal kinderen daar grootor is. De heer Yan Pallandt vindt f 100 wat vcol. Hy wilde het salaris afhankeiyk maken van het aantal kinderen, dat aan het onderwys deelnemen. Hoe grooter dit gotal is, hoe meer do ge meente recht heeft meer geld daarvoor to bestoden. De heer Grevers is tegen traktoments- verhooging, omdat die verhooging zal blyven bestaan, al wordt er geen herhalingsonderwys gegeven. De Voorz. zegt, dat in het laatste geval de f 100 toch wel toegekend mogen worden als biyk van waardeering voor de werkzaamheden van don heer Yan Doorne. Zonder stemming worden beide voorstellen aangenomen. Op het verzoek van den heer Hunk, onder- wyzer aan dezelfde school, om verhooging van salaris, wordt gevolg gegeven. Het voor- stol van het Dag. bestuur om het salaris met f 50 te verhoogen wordt aangenomen. Besloten wordt f 500 van het batig saldo over 1899 over to brongon op don post van •onvoorziene uitgaven, om daaruit den aanleg van gasleidingen enz. te betalen. De heer Verbrug wenscht, dat de heer v. d. Burg de helft der kosten van aanleg van gasbuizen voor zyn rekening zal nemen. Allo bewoners van huizen, aan de gemeente toebehoorende, konden dan ook vragen om aanleg. Eveneens wordt besloten, dr. Yan Praag de helft der kosten te vergoeden. Aan de orde komt nu do Begrooting. By de algemeene beraadslagingen verlangt niemand het woord. De inkomsten worden onveranderd goedgekeurd. By do afd. uitgaven werden soms op- of aanmerkingen gemaakt. De post van f 200 als salaris voor den gemeente-opzichter is den heer Yerbrug een doorn in het oog. Hy wenscht van dezen stelregel uit te gaan: We hebben een opzichter of we hebben er geen. Zoo'n halve opzichter, die ver van hier woont en maar eens per week hier komt, is geen opzichter. Hy kan geen werk controleeron en nog minder toe zicht houden op het werkvolk. Hy stelt daarom voor, den gemeente-opzichter to ont slaan of hem to verplichten hier, in do ge meente, te wonon. Do Yoorzitter wil don heer Don Ho9t handhaven. Hy is voor hem onmisbaar, daar hy zelf geen deskundige is. En waar zullen we een opzichter voor f 200 krygen? De heer Yerbrug heeft hot niot over die f 200, hy wenscht dien post te verhoogou met f 100, desnoods mot f 200, maar hy verlangt, dat de opzichter werkeiyk opzicht uitoefent. De hoor Ruygrok en vele leden met hem vindon een onderbaas als de heer Ouwerkork onnoodig. Wanneer er eon opzichter is, dan oefent die het opzicht uit on do heer Ouwer kork kan dan werk verrichten. De heer Broeksmit maakt de opmerking, dat de opzichter ook bekwaam moet zyn, om toe te zien op de werken aan gebouwen. Do heer Van Pallandt meent, dat Kunst, de voormalige opzichter van het gesticht, zeer geschikt is als opzichter. Het is een net werk man, een eerlijk mensch en ook een kundig mensch. Wat den aankoop van materialen betreft, do gemeente kan ook oen abonnement nemen op bladen, waarin die meestal ge adverteerd worden. Niemand heeft iets tegen den heor Den Hoot, als opzichtor, men wil niets op zyn capaciteiten afdingen, maar men verlangt, dat de opzichter in do gemeento zal wonen, om steeds toezicht to kunnon houden. Nadat de „haven" nog oven ter sprake gebracht is, wordt hot voorstel van don heer Verbrug met 8 tegen 2 stemmen aangonomen. De heer Broeksinit blyfe buiten stemming(- Hy vindt, dat het voorstel te ernstig is, om. zonder daarover eens gedacht to hebben, te kunnen beslissen. Verder hoorden we nog, dat liet urinoir op het slooteind vervangen zal worden door een yzeren bak en dat liet plan bestaat het plein, waarop tharis hot urinoir sLaat, mot plantsoen te beplanten. Nadat op voorscel van den heer Yerbrug nog een post geschrapt- wordt, nl. reis- en verbiyfkosten van politiebeambten, wordt de begrooting in ontvangst en uitgaaf vastgesteld op f 29,863,32*. Tot ambtenaar van don Burgerlykon Stand wordt gekozen do heer a. G. Yerbrug, die do benoeming aanneemt. By do rondvraag worden nog eonrge vragen gedaan en opmerkingen gemaakt, waarop de Voorz. beloofde voortaan te zullen letten. Niets meer aan de orde zyndo, werd do vergadering gesloten. E"c;i Êecölto-oïs. Dr. Laurilla: l schreof naar aanleiding der verloving van II. M. «Ie Koningin de volgende dichtregelen, opgenomon in hot „N. v. d. D.": Het votk vau Nederland begroet zrjn Kouingiu, No dragend óm Haar kroon de groene raak der min, En 't hoopt, dat van na aan die frtsicke blaad'rcatoui Zich door do gratie Gols tot bloemenkrana ontplooi'. ITot volk van Nederland doelt fn de reine vreugd. Die om der Dochter heil het Moederhart verheugt; Der Moeder vreugde blijvhet kind, dat zij bemint Geen kind meer, nccnl maar toch, maar toch allijil- [Haar Innd! liet volk van Nederland begroet den Yorsteuzoon, Die hier ah Vöret-Gcmaal zal zcct'ien naait den Troon, En haalt hem fecsi'lijk straks iuet juichend „Welkom iu, Maar mot het woord. „Wcea goed voor onze Kcamgio I" liet volk van Nederland bidt don Alzogennar „Maak, God! don wensch, de hoop van onze harten waar, Geef dat, opdat steeds meer zich onze dank verhoog', Do profetie van heil historie worden moog'l" BOSKOOP. G o b o r e liReinier Antonias, Z. van A. Vurens en F. Gliee. Overleden: A. Abbenbroek, 6 w. Gehuwd: J. Van Lutterveld, 29 j. en A. O. Ouwerkerk, 27 j. D. Van Es, 22 j. en A. De Vink, 22 j. A. Vau Wilgen, 24 j. on N. Bijland, 22 j. OUDSHOORN. Bevallen: G. Verkerk geb. Yan Vliet, Z. REEUWUK. Overleden: C. M. Ver burg, 14 d J. W. Van Triefc, 10 d. RIJNZATEllWOUDE. Bevallen: C. Schoijt, eebtg. van J. Bakker, D. ZEVENHOVEN. Overleden: Clnzina Elisa beth Bos, 7 w. Allen, die iets te vorderen hebben van- of vcrschnl- digd zyn aan de Nalatenschap van Mevrouw de Wed. G. J. CORTS, geb. GROEN, gewoond hebbende te Leiden aan de Turfmarkt No. 8 en aldaar den 4den September 1900 over leden, worden verzocht hiervan Op gave of Betaling te doen, vóór den 15den November o.s., ten Kan tore van den Notaris A. D. YIJGH, Rapenburg 62, te Leiden. 8818 13 Te koop gevraagd door een soiled Persoon, in of by Leiden of flink Dorp: Welland of Tuingrond, gelegen langs den Straatweg. Brieven Bur. v. d. BI. No. 8781. 7 Sloomboot-Maatschappij Wocusdag 24 October zullen da diensten LEIDENW0U- BRUGGE V.V. WOERDEN-AM STERDAM via Amstel (Kapitein Bakker) en da locaaldienst AALS MEER - AMSTERDAM niet wer den gevaren. 8816 20 Alle andere diensten blyven onver- «nderd, terwyi naar en van de groote Veemarkt te Woerden verschillende extra Booten zullen varen. (Men zie hierover strooibiljetten "aan boord verkrygbaar). P. J. WEIJENBERGH, Directeur. 1>E 5145 7 „OPRECHTE" Haarlemmer-Olie alleen verkrygbaar by DE KONING TILLY, 13 Achterstraat 15, Haarlem,. Harde, Witte en Zuivere Stearine-Kaarsen van de Stearine-Kaarsenfabriek APOLLO", to SCHIEDAM, Bekroond: to Ween en in 1878 met de Verdienste-Medaille, te Parijs in 1878 met de Qouden Medaille te Amsterdam in 1888 met de Oouden MedaiUer. te Antwerpen in 1885 inet het Eer e-Diploma, te Parijs in 1900 met den Orand Prix. (Hoogste onderscheidingen). Deze kaarsen vonken niet na en geven zeer weinig rook het uitblazen. 8448 18 Zyn verkrygbaar by alle voorname Winkeliers. "WftRob- of Werklinlzcn ge vraagd voor BiiiMdng, Woens dag, Donderdag of Vrijdag, voor een goede Schoonmaakster. Inlichtingen geeft gaarne Mevrouw M. VAN LEEUWEN, Pieterskerk- gracht 11. 8792 9 8212 28 Beproeft de VAN DR 8765 10 Houtstraat 1, Teleph. 334, Filiaal: Breestraat 102, Teleplioonn. 300. brandt men dageljjks op Duitsche wijze 389 12 uitmuntende door geur en smaak. Pry» per S one 57j Cent. VEUKÜUW&STOKllUYZEN, NIEUWE BIJV 47. VOOB 8812 12 prima geëmailleerde en wordt op. de streng ste keur geleverd. KltEliifX 0 Meubelen, Bedden, Matrassen, Ledikanten, j onz., wordon op zéér S gemakkelijke voor- I waarden geleverd, f I onder de sdiptste ge- I licimkoudiiig. Brieven Bureel van dit J Blad onder No. 8530. KI6EDIET. Costumier. Groningen. MAGAZIJN VAN Tooueel- en Bal-masqnó- Kostunics, Brrilofts- en Feestartikelen. Steeds uiterst nette en billijke levering. 8605 12 Ds ondergeteekende, A. TAN OSCH, Bocrhnvesirnat No. 11, heoft de eer te berichten, dat hy voor eenigo weken door de Engelschen uit Transvaal is verdreven en nu een met den Heer II. BRANDT, Doezawtraat No. 8, heeft aange gaan en beveelt zich by zyn Begun stigers minzaam aan. 8772 24 De goederen tot vervoer aange nomen worden verzekerd by een Maatschappy naar verkiezing. Al wat men koopt op Zon dag, terwijl het even goed een dag vroeger of later gekocht kon worden, koopt men veel te duur! Het wordt namelijk gekocht ten koste van de Zondags rust der winkeliers en hun bedienden. van nette Burgerlieden, die een vrye Kamer en een net en degeiyk Mo&tkuis verlangen. 6173 5 Adres: Papensfraat 4. OTÏ X"VANGEIX x eon nieuwe collectie van af ƒ1.50 por 50 met Env. Haarlemmerstraat 267, Leiden. Door een fllnken voorraad caricaturen byzonder ingericht voor allo 8681 20 RUIME KEUZE VOORDRACHTEN en BRUILOFTSLIEDEREN. Btóeponeerd Fabriekmerk Verkrygbaar by t 2085 20 13. VISC1IMARKT 13. Ju W. SUTHOFF, te Leiden, is ter perse om spoedig te verschynen DOOB Dr. P. VAN GEEBs Hoogleeraar aan de Hijka-Unlveraltelt te Lelden. Door toevallige omstandigheden biedt zicb 1 Nov. aan: oon ongohüwd, 27 jaren, eenigszins bekend met moestuin. Beste getuigon staan hom ten dienste. Bnoven fr. Buitenplaats „Zuidwyk", Gemt. Was senaar. 8828 9 (voor Dames). Spreekuur: 8532 11 Dinsdag van 10 8 oren. Sooiétó Anonymo. Cognae'" Fins Beis .t X.-40 (lc Liter in verzegel- 1 de bemande llcsch van 6 Liter, voor zien van bot attest van DrP-F- van HAMEL BOOS. Proefflcsch b. f L80. iffip Cognao op flessohen in diverse priizon. a Uitsluitend verkrijgbaar bij: 13. VISCH3IABKT 13. 2084 19 Alle gevallen van DOOFHEID of HABDIIOOBIGHEID zyn nu Geneesbaar door onze nieuwe uitvinding, behalve degenen, welke doof geboren zyn. Gegons ln do ooren hondt direct op. Be- •ohryft Uw gevat; onderzoeking en raad vry; men kan zich met weinig onkosten te huis genezen. 6164 14 Dr. Dalton's Rural Institute, 596 La Salle Ave., CHICAGO ILL Sloomboot-Maalscliappij Naar Amsterdam via Alfen, Ulthoon en Ouderkerk 5 vm. (Maandag 1.30 's nachts) 2.— nrn. Naar Gouda via Alfen, Boskoop en Waddingsvoen 5.30, 9.30,12. vm. 4.45 nm. 's Avonds 6.15 naar Alfen en Nieuwveen. 8816 21 Onderstreept Zondags niet. PEltSONENTAltlEF. LeidenAlfen enk. reis 25 en SO Cents, retour 35 en 25 Gents. Tusschouplaatsen naar verhouding en by 20 reizen groot rabat. EN aan schilfers gesneden en dit met warm water in een overdekten pot tot een pap opgelost, is niet alleen beter, doch ook veel goedkooper dan elke andere zacble Zeep. Zacble Zeep, zóó ge maakt, kotd Hlechls 4 a 5 Cents por pond. 8824 35 Gebruikt ook SlujiversKeep- poeder of Saltanezcep- poeder. Ze zyn, de qualiteit in aanmerking nemende, goed kooper dan elk andor fabrikaat. StuitiDg dor 7de premiever- deeling Januari a. s. Bowaart uw strookjes l Naamlooze Vennootschap, Vereenlgdc Zeepfabrieken, ROTTERDAM. Voor Leiden uitsluitend ver krijgbaar ƒ1.ao per Luxe flacon bij 8136 14 Deze likeur is een Pousse Café en geiykt in smaak op „Chartreuso",

Leidsch Dagblad | 1900 | | pagina 7