VEEL GELO! Hangen Salonla Aalmarkt 25. J.L. „DORDRECHT." W. J. CREYGHTON, f Geeft geen Guldens uit at; W. VAN BEELEN Cl, te Katwijk, levert tegen concurrerende prijzenS. '/AN SOMEREN Co., VIM FLINKE AFNEMERS TM Elften, BOOM 60 Mn. MENGELWERK. Plantsoen 83. BEÜZE1AKER Co., Nationale Hypotheekbank, J. JD. WIEPSMA, A-ntiquare, P. F.BOLLANBET, HOOEDPHIJS: CORNs. VAN DER VEN (Wierda's Boekhandel), telephoonn. 114. telephoonn. 114. iackinekolen. 1 Eachelkolen. Anthraci&tkolen. Eaardkolen. si 50 Nootjeskolea. Cokes. «s KantoorMiddelweg 19 G. Houtskolen. S Pakhuizenfialgewater 10-11. Turf. IL telephoonn. 114. telephoonn. 114. ROTTERDAM, De regel van zulke combination nu kan öf in verwantschap van beginsel öf in practische overeenstemming op bepaalde punten van Staatsbeleid liggen. Welke dier twee gelden zal, hangt af van het naast gekozen doel. En wyi nu, gelijk we in den breede aantoon den, thans almeer de aanval tegen de Christe lijke grondslagen van het Staatsleven gaat, scheen die verwantschap van beginsel den doorslag te moeten geven. En nu zy" eindigt De Standaard Eet Vaderland na deze onze verklaring gerust. Van eendrachtige samenwerking tusschen de vele Christelijke partijen is, het blad heeft volkomen gelijk, nog geen sprake. In het „Unio"-rapport zit nog een kink in den kabel. En ook is de opvatting van de eischen, die de sociale quaestie ons stelt, eer geschikt, om ons te verdeelen, dan om ons te vereenigen." De anti revolutionnairen zullen dan ook, naar De Standaard verzekert, noch hun standpunt verloochenen, noch hun beginselen offeren op het altaar eener onheilige ambitie. „Van een politiek komplot is schijn noch schaduw te ontdekken. En wat hot regeer-program der toekomst aangaat, ons dunkt, in plaats van zich daar over, voor wat ons aangaat, te bekommeren, zou het niet kwaad zijn, als'de redactie van Eet Vaderland daarover eens een consult met het trio Pierson-Kerdijk-Troelstra hield, niet ons ten behoeve, maar ten bate vau de poütiek, die ze zelve voorstaat." Onder het hoofd Volksmisleiding" bespreekt de Eicuwe Provinciale Groninger Courant het feit, dat het dagblad Eet Volk reeds tweemaal schamper heeft opgemerkt, dat de firma Yan Kempen (in haar adres aan de Tweede Kamer) „een Ongevallenwet wenscht, die den minst mogelijken druk legt op den Noderland- schen werkgever". En wat staat er nu vraagt het blad in het officieele verslag? Dat de adressante hoopt, dat het gemeen overleg „zal mogen leiden lot zoodanige tech nische wijzigingen, dat het loffelijk doel dezer wet moge worden bereikt, met den minst mogelijken druk voor de Nederlandsche nijverheid". Het blad teekent hierbij aan: „Dat maakt nogal eenig verschil. De firma heeft dus allereerst het oog op het loffelijk doel dezer wet, dat moet bereikt worden; en in de tweede plaats merkt ze op, dat dit kan met den minst mogelijken druk voor de nijver heid. Is dat zonde? Of willen de heeren socialisten liever de nijverheid zoo drukken, dat ze de concurrents met het buitonland niet kan volhouden? Zoo ja, dan komt er ook oen tffd, waarin geen ongevallen meer kunnen gebeuren en dan kan de wet weer inge trokken worden." Keizigers, die met den trein van 5.5 naar Amsterdam of 5.43 naar Utrecht vertrekken, vinden aan het station in de kiosk reeds het. ILcicïscli Dagblad met de laatste telegrammen. Iu (len ballon. Belofte maakt schuld, en beloofd had ik het mijn jeugdigen reismakkers; maar ik hoopte nog altijd van het houden dier be lofte ontslagen te worden. Helaas 1 de kans daarop was klein, want 's morgens, by een tochtje op het meer van Geneve, zag ik boven die stad een aardappelkleurigen bol zweven, ter grootte van een sinaasappel; alleen op het denkbeeld van den volgenden dag daarin te moeten stappen, werd ik al duizelig. De fortuin was mij echter gunstig; toen we by de omheinde piek kwamen, stond er aangeplakt: „Wegens den wind opstijging onmogelijk," en vurig hoopte ik, dat die wind zou aanhouden. Den volgenden dag echter was het bladstil onbeweeglijk stond de lucht, onverbiddelijk was het noodlot „In 's hemels naam danl" zei ik by my zeiven, en begaf my naar de plaats van afvaart naar de hoogere gewesten, in de stemming van een tot dwangarbeid veroordeelde, maar toch buitengewoon nieuws gierig naar do emoties van zulk een luchtreis. By de omheining vond ik een goed vriend uit Turyn en noodigde hem uit den tocht per ballon mee te maken. „Je wilt, geloof ik, den gek met my steken," was zyn antwoord, en hard op den grond stampend„Ik houd het er bp." Als verklaring van zyn tegenzin in luchtreizen, volgde een verhaal van een tocht, zeven en twintig jaar geleden dpor een zyner vrienden ondernomen. Deze had tegen betaling van honderd lire willen voldoen aan zyn lust om mot nog drie heeren per ballon op te stygen; maar op het kritieke oogenblik bleek het, dat hy zyn krachten had overschat. Zoodra de ballon pylsnel naar boven ging, was hy doodsbleek geworden; angstig in een hoek van het schuitje gedrukt, had hy, zoolang de tocht duurde, voortdurend, als iemand, die niet goed by zyn .hoofd is, ge roepen: „Niet hooger, niet hoogerl" Op de, aarde neergedaald, was hy per rytuig naar huis en daar onmiddellyk naar bed gegaan en het had eon volle maand geduurd, eer hy weer in zyn normalen toestand was. Ik dankte myn vriend voor zyn bemoedi gend vertelsel, betaalde aan een loket voor het heerlyk genot, dat my wachtte, en stond tegenover een reusachtigen ballon van Chineesche zyde, omspannen door een net werk van vierhonderd touwen en gevuld met drie duizend vyfhonderd kubioko meters licht gas. Dit gevaarte zou mij brengen, waar ik niet de minste begeerte had heen te gaan. In de afgesloten ruimte, waar de ballon zou opstygen, vonden wy een massa men- schen uit allerlei landstreken, en daaronder verscheiden met veeren en pluimen opge tuigde oude en jonge dames, wier verlangen om de lucht in te gaan biykbaar veel sterker was dan het myne. In tien talen wordt er geredeneerd over het weerstandsvermogen van do zyde en het touw, over de automa tische veiligheidskleppen, enz., alsof ieder een cursus in de luchtscheepvaart had gevolgd. „Wy treffen betr riepen mfin reismakkere vrooiyk uit. „Wy behooren tot de eerste j ploeg." i Die geluksvogels zyn elf in getal, de kapi tein niet meegerekend; aan hem, een kolos salen Zwitser, sterk, blond en uiterst fleg- matiek, is de zorg voor onze dierbare per soontjes toevertrouwd. Wy gaan, elk met zyn genommerd briefje in de hand, in een groep by elkaar, en dit geeft dadolyk eenige toenadering tusschen de lotgenooten. Onder hen zyn twee dames van circa veertig jaar; de echtgenoot van een harer, dien ik door my'n modepassagiers monsieur Charles hoor noemen, doet voor zyn levens gezellin niet onder in sterkte van lichaams bouw; te oordeelen naar de uitdrukking van zyn goedig, bleek gezicht, is zyn hartstocht voor de luchtscheepvaart nög minder hevig dan do myne. Ik begryp, waarom hy zulke angstige blikken werpt op zyn reisgezellin: het toeval heeft in onze ploeg de meost indrukwekkende gestalten van Genève byeen- gobracht; één van hen is bepaald een kolos. Zal het op tweehonderd kilo's berekende weerstandsvermogen van elk der vierhonderd touwen voldoende blyken? Die vraag staat duidelyk in zyn oogen te lozen. En er zyn er meer, die eikaars gestalten meten als om hot gewicht te schatten. De kolos, een jeug dige grappenmaker, zegt: „Waar zullen wy neerkomen? In een of andere rotsspleet, op een gletscher of in een meer? Ik heb een voorgevoel, dat er zoo iets gebeuren zal." „Je hoort het?" vraagt monsieur Charles zacht aan zyn wederhelft; ik vang een „zwyg, het is belachelyk" op, waaruit ik de gevolg trekking maak, dat zy met dien scherpen papegaaisbek de luchtreis gewild heeft, en dat hy in vredesnaam omhoog gaat om hier benedon rust te hebben. Een groote, dikke Duitscher lykt my ook niet byzonder begeerig om van onze planeet te scheiden. „Hebt gy last van duizelingen?" vraagt hy mfj zacht in het oor. „Meer dan my voor deze gelegenheid aan genaam is," luidt myn antwoord. Eindelyk wordt do ketting, die ons tegen houdt, losgemaakt, en over een smal houten brugetje klimmen wy in het schuitje, waar de kapitein, met het oog op het te bowaren even wicht, elk onzer zyn plaats aanwyst. Een stem roept: „AttentieI" Allen wenden zich naar één kant; daar ontdek ik iets, wat velen do sterkste beweeg reden is tot dezen tocht: oen groot, naar ons gekeerd photographie-toestel. Wy nemen allen de houding aan van onverschrokken luchtreizigers. „Klaar 1" roept de photograaf; en er wordt woer druk gepraat. Het gewich tigste moet nog komon. De kapitein fluit; zes bedienden in livrei maken te gelijk de zes touwen los, die ons aan den aardbol ver binden, en de ballon zet zich in beweging. Is dit alles? VerrukkelijkLangzaam,byna ongemerkt, stygen wy. Ik heb myn plaats tusschen den kolos en monsieur Charlos, van wien ik alleen het profiel te zien kryg, een photographisch beeld van vrees on angst. Dit geeft my moeden alles gaat naar wensch, zoodat ik durf uitkijken naar den zich steeds verruimenden horizon. Maar opeens waag ik het, onvoorzichtig genoeg, my voorover te buigen en vlak onder my met myn oogon den afstand tusschen ons en de aarde te meten. Snel trek ik my terug; maar het is te laat: ik kryg oen hevige duizeling; ze duurt hoog stens een minuut. Een oogenblik kwam ik in verzoeking, om, als een lafaard, my stil, het hoofd voorover en de oogen gesloten, neer te viyen tusschon de beide hooge ba lustrades van hot schuitje. Een blik op monsieur Charlos behoedde my daarvoor: ik zag het trillen der spieren van de hand, waarmee hy zich aan de touwen vastklemde. Al was de duizoling voorby, toch hield ik een vroemd, moeilijk te omschryvon gevoel van onbebaaglykheid; een onbedwingbare neiging om stil te b)\Jven zitten, oen gevoel van physieko afzondering, een lastig duidelyk bowustzyn van myn lichamelyk gewicht, een soort van minachting voor de zwakke bouw stof van het gevaarte, dat ons omhoog bracht. „Een alleronaangenaamst gevoel," hoorde ik een der dames, die ik niet zien kon, hardop zeggen, 't Was uit myn hart gesproken. Zonderling I Ik was my op dit oogenblik volstrekt niet bewust van de natuurwet, vol gens welke wy stegen, noch van het toestel, dat ons droeg; ik had een gevoel, of wy door een reusachtigen, langzaam en zonder ge- druisch de lucht doorklievenden vogel werden opgenomen. Het schuitje hing volmaakt stil; men hoorde niets, zelfs geen gefluit in de touwen. Ik zou er op gezworen hebben, dat wy onbeweeglyk in het luchtruim stonden. „Alles goed en wèl; maar ik zou toch liefst geen luchtreiziger van myn ambacht zyn," zei een mynor buren. En ik evenmin, dacht ik. Praat my niet van de gevaren der zeel De oceaan is verraderlyk, onbetrouwbaar, maar toch, men voelt iets onder zich, iets, waartegen men tot op zekere hoogte zich kan verdedigen; maar de lucht... de lucht is niets. Neen, luchtscheepvaart zal nooit myn tak van sport zyn; dan nog liever de flets. En hoe dwaas, hoe onwaar leken my al die uitdrukkingen, die gezegden, waardoor men gewoon is een gevoel van vreugde, van ver heven biydschap uit te drukken; zich los van de aarde voelen als naar omhoog zwevend hoog verheven boven het aardsch gewemel in de hoogste hemelen, onz., enz.zinledige phrasen, anders niet. Nooit had ik my, als op deze luchtreis, zoo innig, zoo onafscheide- lyk verbonden gevoeld aan de planeet myner geboorte. Beneden ons werden intusschen de stroomen beekjes, de huizon doosjes, de parken kleine tuintjes, do menschen insecten; alsof een reuzenkracht alles langzaam verkleinde, gaandeweg ineen deed krimpen. 't Was nu een verrukkelyk schouwspel. Genève schitterend van gouden zonlicht; de Arvo en de Rhóne zilver glinsterend; oen lange reeks van met dorpen en stadjes be plante heuvelen; een groote halve maan, zacht hemelsblauwde groene borgen van de Jura, de gryze rotsen van Savoye, de trotsche Mont-Blanc-koten een eindeloos, onmeteiyk verschiet van azuur, groen en 9neeuw, als het alleen een arend gegeven is teaanschouweiO En in dit wondorschoon natuurtooneel gaven twee der reizigers zich de moeite om het! eilandje van Rousseau en Voltaire's kasteel! to willen herkennen. Een ander paar was het onoons over do grenzen van Frankryk. „Ziet eens, do kapitein zit zyn courant te lezen," zoi do kolos opeens. En werkelijk, de kapitein las zyn „Tribuno de Genève", dood bedaard, alsof hy in het „Café duNord"was. Deze opmerking scheen monsieur Chailes eonigsziii8 gerust te stellon; hy deed zyn best om flauw te glimlachen: als de kapitein zyn courant las, kon or goen onmiddellyk gevaar zyn. Maar, wy wyken afl riep weer een stem en dadelyk verdween de glimlach van het gelaat van monsieur Charles. Workeiyk was de wind een weinig opge stoken, on de groote Zwitsersche vlag, die onder aan den ballon hing, wapperde sterk, de ballon was eenigsziDs veranderd van rich ting. Maar or was hoegenaamd geen schudden of beweging merkbaar. Monsieur Charles keek van ter zyde angstig op naar den dynamo meter, alsof die hom den juiston graad van gevaar zou aanwyzen; als hy een oogenblik zyn blikken afwendde, dan was het om oven snel naar benoden te kyken, naar hot afge bakend terrein van de tentoonstelling. Een tentoonstelling van zulk een hoogte gezien! D&n schynfc zo wat ze feiteiyk is: een volksvormaak. Wy zagen een klein, als voor een carnavalsoptocht getooidstadje, door een beekje in twee helften verdeeldaan den eenen kant orde en symmetrie, aan den anderen oen bont gewemel van veelkleurige huisjes; de foestolyk vlaggendo torentjes en de platte of puntige daken schitterden in bonte kleuren, dat alles stond in een doolhof van tuinen en boschjes, met wit flikkerende fon teinen en watervallen. En overal een gewir war van Lilliputtertjes, die uit en in allerlei openingen kropen, of als krankzinnigen holden over de wegen van een vinger en do pleinen van een hand breed. Op een der bruggen ging de electrische tram; ze leek een slak, zich vastklemmend aan een strootje, dat over een smal streepje water lag. Ik kreeg aan het uiteinde der stad een voorwerp in het oog, dat de grootte en den vorm had van oen schelp; het was een reusachtige circus. En het groote Zwitsersche dorp, de clou van-do tentoonstelling, scheen een doos .speelgoed, iets, dat men met belde handen kan grypen om het aan een kind te geven. Op hetkerk- ploin van het dorp zag men een gewarrel van roode en witte stipjes: dat moesten do Zwit sersche meisjes zyn, bezig zich te oefenen in haar nationale dansen. „Dalen wy?" vroeg monsieur Charles, zon der my aan te zien. „Neen, wy stygen nog altoos!" „Drommels Hy vond, dat hy ruim genoeg waar voor zyn geld gehad had. En ik zou onwaarheid sproken met te zeggen, dat ik niet tevreden was met het gonotene. Toch begon ik my meer op myn gemak te voelen; zóó zelfs, dat ik dacht: Waartoe dient het, om dat touw zoo stevig vast te houden! En ik liet myn rechterhand wat los.een klein, klein beetje. Voor «le tweede Agent v/h. „L. D.", beveelt zich be leefd aan tot het plaatsen ran idvertentieu, liet leveren van ,,De Gracieuse" on andere Boek werk en. "749 11 Tevens Agent der Ned. Yerz. Bank, gevestigd te Amsterdam. Sluit verzekeringon op leven en by overiyden van af f 50. en hooger. nrpiji Leerares in Steravorming, Uit spraak en Solozang. SPREEKUUR: 7601 9 Dinsdag on Vrijdag 12 uur. doorHt :toren aanbevolen, voorkomt hot voorover loo- pen en ronde raggen by Kin deren en Vol wassenen, versterkt de longen en ver ruimt de borst. 14 a 15 jaar. Dames. Heeren. 3.50. 2086 21 Franco na ontv. van postw. 13. VISCHHARIiT. 13. Amsterdam, Keizersgracht 370. OPGERICHT in 1861. Gestort Kapitaal. f 250,000.— Reservekas250,000.— Gestort Waarborg fonds (uitsluitend bestemd ter ver zekering van de rente en aflossing der Pandbrieven) n 2,500,000.— Gesloten Leeningen op 30 Juni 1900 tot een bedrag vanƒ27,396,800,89j. Verstrekt geld op eerste hypotheek op huizen en lande- ryen, tegen lage rente en zonder vooruitbetaling. Geeft Paudbrieven uit, ren tende 3£ en 4 pCt. lm lick tin geu te bekomen ten kantore der Bank te Amsterdam en by den Heer J. W. BECK, te Aar» landerveen, Agent voor Aarlan- derveen en Omstreken. 6494 23 Centraal- Adverleutie-Bnreao VAN 921 17 GEBROEDERS VAN DER HOEK, BREISSmiI 113, HIDES. PLAATSING VAN ADVERTENTIES Dl ALLE Binnen- en Buitonlandscho COURANTEN. wordt gegeven voor gelileurde Platen, oude Meu belen, i^orselein, antiek Zilver, enz., door 8819 18 Nieuwstraat 8 b/d. Burcht. ^3 co -3 Nieuwe Rijn 3. SLUIT VERZEKERI XGEN tegen torand, op het verroer van goederen per schip, stoomboot of spoor, op geldswaardig papier, per post, VAN GEND LOOS, enz., op het leven en tegen ongclnkken, tegen inbraak, diefstal, enz., enz. 6718 11 Een blok Ileerenlinizen, beslaande uit 5 Woningen, gelegen te Arnhem, ter gezamenlijke huurwaarde van 1600. Een Automobiel, ter waarde van 1GOO. Drie Ameublementen, ter waarde van ƒ300, 250 en ƒ200. 73 Fongcr's Rijwielen. 3 Fonger's Tandems. 59 Gouden Horloges, Merk Waltham Wal oh 1 Gouden Horloge, Merk Vacheron. 1 Gouden Horloge, Merk Ocean. 1 Marmeren Pendule. 368 Vso Loten in de 3668tc Staatsloterij. Toewijzing Der Prijzen volgens de (rekking der 3G5sl° Staatsloterij. Loten tb f 2.50 per stuk, verkrijgbaar by den Hoofd-Agent: en by de H.H. THEOD. EGGENSTEIN, GEORGE v. d. WERP, Steenstraat en Hoogewoord 8; J. G. WIJNBEEK, J. WIJNBEEK, J. A. SMIT, J. HOGER- VORST, Haarlemmerstraat; H. J.JUNG,Noordeinde; H.ZIRKZEE,Hooigracht, hoek N. RynW. L. v. VELZEN, VroawesteegJ. H. RIENKS, Kort-Rapenburg. •■'02 80 Levensverzekering-Maatschappij Goedgekeurd by Kon. besluit van 10 Nov. 1873, No. 21. (geheel geplaatst). 1476 36 A. "W. tSUTTItlFL', te Leiden, heeft uitgegeven en by alle Boekhandelaars verkrijgbaar gesteld: Een Kenr van Vaste-Planten, geschikt voor Snybloemen en Cultuur iu den tuin. 48 getoleorde platen met begeleidenden tekst door E. Til. WITTE. 8 afleveringen kƒ0.80. Een zeer mooi boek mei bijzonder fraaie platen. Gebonden zal het een prachtig cadeau zijn. Handleiding by het Onderwijs iu de Plantkunde. Naar het Dultsch bewerkt door Dr. H. W. HEINSIPB. Eerste DeeL Met 24 gekleurde platen en 289 afbeeldingen in den tekst, gebf 2.25. Dit udert kort vertekenen werk is nu, reeds ingevoerd bij het onderwijs op vete Hoogere Burger- en normaalscholen. Planten-Atlas, door Dr. H. J. OAEKOEBT. Met oen voorwoord van Prof. Dr. HUGO DE VREES. Het 124 gekleurde pisten, do af beeldlngon bevattende van meer dan 600 soorten van planten. 2de druk, geb. f6.—. Kamerplanten. Handboek tot het Kweeken van Planten in de Kamer, door E. TH. WITTE. Ryk geïllustreerd, en gebonden f 4.26. VERZEKERD BEDRAG f 36,800,000.- (30 September 1S99). RESERVE6,196,000— Sluit alle soorten van verzekeringen, op levens- en sterftekansen gegrond. De Tarieven zijn volgens de laatste sterftetafels berekend. Inlichtingen te bekomen voor Nederland aan het HOOFD BUREAU te Dordrecht en de BIJKANTOREN te Amsterdam en te Rotterdambij den Hoofd- en de Provinciale Inspecteurs en bij de Agenten in alle plaatsen van Nederland. Bestellingen worden ook aangenomen: BriQiieUeU. sT 8826 16 voor middelen tegen hoest, zware verkoudheid of schorheid in de keel, want 8717 26 „Gasjes Sleuteldrop" helpen U beslist en kosten slechts voor anys .10 Cents, voor. 4- mi TTwnoof «5/1-n Vion rtin rrcs roode (ToHmilrtfVn Onlr ieaa-oiiiy. uw.* ./ettig gedeponeerd; Verkrygbaar by de meeste Drogisten en Comestibleswinkelsl

Leidsch Dagblad | 1900 | | pagina 6