N'. 12472 Zaterdag SO October, A0. 1900 feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit DRIE Bladen. Reiden, 20 October. TRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden, i i i I i I i 1-10. Buiten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd zyn 1.80. Franco per post .•••••atStttS!** PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 1-6 regels 1.05. Iedere regel meer/" 0.17|. - Grootore letters naar plaatsruimte. Voor het incasscoron buiten de stad wordt f 0.05 berekend. Eerste Blad. froor de vrouwen en kinderen der krijgsgevangen Koeren! Sedert de vorige opgave is nog hot volgende ingekomen: Mevrouw Muller—Heynsius. Van C. J. K. 2 hemden. Van N. N. 1. Van den heer Z. f 2.50. Van A. d. L. f 1. Van K. f 5. Van N. N. f 5. Na de' door den gemeenteraad genomen besluiten behoort thans te worden overgegaan tot het ontwerpen der gedetailleerde plannen en bestekken voor den bouw van twee zeer gewichtige en omvangrijke werken, als het 'openbaar slachthuis op het terrein aan den jMaresingel en het Sanatorium voor zenuw- iziekten op het buitengoed „Rhyngeest". Voorts izal ook liet algeuieeiie rioïeerplan jvoor deze gemeente, hetzy dan volgons (het ontwerp van den Directeur van Gemeente werken, hetzy volgens het vereenvoudigde plan van den wethouder Dekhuyzen, weldra aan de orde komen, of wel, indien de Raad inocht besluiten, hetgeen ook B. en Ws. beter zouden achten, niet tot d© uitvoe ring van ©en zoo ver strekkend werk over te gaan, zullen aanstonds maatregelen moeten worden genomen om, !by wyze van proef, door reiniging van sommige tier meest vervuilde wat oren langs biologischen Jweg, aan de gegronde klachten van de be woners van Zoeterwoudschen, "Witten Singel en Hoogen Ryndyk tegemoet te komen. Bovendien wacht nog steeds op uitvoering 'het gemeenteraadsbesluit tot vergrooting van hetpolitiebureel door betrekking en verbouwing ivan de thans by de schutterij in gebruik zijnde vertrokken van het Raadhuis. De gemeentelijke graanbeur3 is in wording en aan den bouw der vaste rijbrug ter verbinding vanVroev/yk 'met het centrum der stad is de eerste hand gelegd. Eindelijk worden ook ontwerpen voor •den bouw van andere vaste verbindingen met ;tie binnenstad voorbereid. Het behoeft wel geen betoog, dat het go- .lyktydig ontwerpen en uitvoeren van zoo 'velerlei buitengewone werken, benevens het .toezicht op do uitvoering daarvan, onmogelijk aan één on denzelfden man kan worden opge dragen. Zullen die werken behoorlijk worden ontworpen en uitgevoerd, dan zal den l>irecteur van Gemeentewerken iemand moeten worden ter zijde gesteld van groote practlsche ervaring, maar tevens wetenschappelijk onderlegd en van erkende bekwaamheid. Het komt B. en Ws. daarom voor, dat het belang der gemeente eischt t y d e 1 ij k aan den üirecteur van Gemeentewerken, speciaal ten behoeve van den bouw van het Sanatorium en van het gemeentelijk slacht huis en van de proefnemingen met biologische reiniging, een practise!* ontwikkeld bouwkundig ingenieur toe te voegen, in staat om zoo noodig zelfstandig op te treden en dus de te zware taak van den Directeur te verlichten. Den duur van diens aanstelling zouden B. en Ws. willen bepalen op 3 jaar, het tijdvak, door hen voor de uit voering van bovengenoemde groote werken noodig geacht. En de bezoldiging zou h. i. behooren te worden vastgesteld op f 3500 per jaar, een, zij erkennen het, hoog salaris, maar, naar zij meenen, volstrekt noodzakelijk om den persoon te kunnen ver krijgen, dien zij in de gegeven omstandigheden noodig hebben. Onder mededeellng dat de bovenaangegeven tijdelijke versterking van ons bouwkundig personeel ook door de Commissie van Fabri cage een dringende eisch wordt geacht, geven B. en Ws. den Raad thans in overweging tot de aanstelling vopr deD tyd van 3 jaar van een bouwkundig ingenieur op een jaar wedde van f 3500 te besluiten en tot de vaststelling van den overgelegden staat van af- en overschrijving voor den dienst 1900 over te gaan, waarbij er op gerekend is, dat de nieuw aan te stellen titularis nog gedurende 2 maanden in dit jaar zal werkzaam zijn. Op den post voor Onvoorziene Uitgaven z\jn thans nog f 16,01 6.835 beschikbaar. By gemeenteraadsbesluit van 28 April 1898 werd door den gemeenteraad besloten aan den Minister van Binnenlandsche Zaken aan te bieden de vergoeding van de kosten van aankoop van grond, benoodigd voor de oprichting van een Ryks-zuivelcontrólestation, bijaldien zoodanig station te Leiden mocht worden gevestigd, en een bedrag van f 2500 voor dit doel beschikbaar gesteld. Thans vernemen B. en Ws., dat voor dit doel niet, zooala zy aanvankelijk meenden, een terrein groot 780 M1. zou benoodigd wezen, maar een terrein ter grootte van 1100 M». Pogingen, aanstonds door hen in het werk gesteld om der gemeente de beschikking ook over het grootere terrein te verzekeren, wer den met een gunstigen uitslag bekroond, in dien zin, dat ook de meer benoodigde 320 M'. voor denzelfden prijs per M*. zullen kunnen worden verkregen als de aanvankelijk vast gelegde, nk voor f 3 per M3. Met het oog op hot grooto belang, daarbij voor onze gemeente betrokken, geven B. en Ws. den gemeenteraad thans in overweging hun te machtigen het geheele benoodigde terrein namens de gemeente kosteloos ter boschikking te stellen van de Regeering voor de oprichting van een Ryks-zuivelcontröle- station, en hen, tot een uitgave van f 3500 voor den aankoop c. q. van het terrein te machtigen. Naar aanleiding van een desbetreffend verzoek van den heer E. A. T. Vermond, doelen B. en Ws. mede, dat de Commissie van Fabricago, blykens haar in de Leeskamer ter inzago liggend Rapport, do door adressant voor de huur van het stukje land genaamd: „het Galgeveld", betaalde pachtsom voldoende acht en betwijfelt, of by een eventueele open bare verpachting een hoogere huur zou woorden geboden. Zich met het gevoelen dier commissie ver- eenigende, geven zy in overweging bedoeld stiikjo teelland, groot 16.60 A., gelegen buiten de Morschpoort onder de gemeente Oegstgeest, kadastraal bekend onder Sectie E. No. 537, wederom voor den tyd van 5 jaren, ingaande 1 Januari 1901, onder de hand te verhuren aan genoemden Vermond, tuinier alhier, voor een jaarljjksche huursom van/"45 en overigens onder de bestaande voorwaarden. De Commissie van Financiën heeft geen bedenkingen tegen de in haar handen gestelde begrootingen voor 1901 van de dienstdoonde Schutterij, de Stedelijke Werkinrichting en de Stads Bank van Leening, en adviseert den Raad die begrootingen goed te keuren. Den gemeenteraad leggen B en Ws. ovor een adres van de afdeeling Leiden der Neder - landsche Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde, houdondo verzoek, om ton behoeve van oen door haar te stichten rykstuinbouw- wintercursus gedurende de wintermaanden des avonds kosteloos gebruik te mogen maken van een der schoollokalen. Met hot oog op het hier booogdo doel komt het B. en Ws. voor, dat voor het verleenen van den van de gemeente verlangdon steun alleszins termen aanwezig zijn. Mitsdien geven zy in overweging te besluiten, aan gonoemde afdeeling ten behoeve van den door haar te geven rykstuinbouwwintercursus gedurende de wintermaanden op vyf avonden per week telkens gedurende twee uren een door hen aan te wyzen schoollokaal, verwarmd en verlicht, kosteloos ten gebruike af te staan, onder bepaling, dat alle kosten van herstel van aan hot gebouw of aan het meubilair toegebrachte schade door haar zullen moeten worden vorgoed. Ten aanzien van een adres van den heer G. Verberg en het daaromtrent uitgebracht advies van de Commissie van Fabricage, deelen B. en Ws. mede, dat ook hun eon huurprijs van f 1 per week voor den onlangs door do gemeente aangekochten stal tegenover den molen „De Oranjeboom" voldoende voorkomt, mits niet alloen de gemeente geenerlei kos ten .an vernieuwing hebbe, maar bovendien ook alio onderhoudskosten gedurende den loop van den huurtijd door adressant worden ge dragen. Naar aanleiding van een desbetreffend verzoek van den heer P. Verboog deelen B. en Ws. den gemeenteraad mede, dat by art. 69 der Verordening op de Straatpolitie hot wiolryders verboden is hun rijwiel te beryden in de stegen, bedoeld by art. 72 dier zelfde verordening. Onder die stegen be hoort ook de Pieterskerk-Koorsteeg. Het is dus met verboden een rywiol door die stoeg aan de hand /to voeren en onjuist is alzoo de bewering van adressant, dat de door hem geopende inrichting met rywiolen niet te bereiken is. Termen, om do verordening te wyzigen in dien zin, dat wielryders ook op hun rywiol gezeten de steeg zullen kunnen passeeren, bestaan er h. i. niet. Zoo ergens, dan is handhaving van dit verbod in de zeer nauwe en zeer drukke Pieterskerk-Koorsteeg volstrekt noodzakeiyk. Overigens had adressant beter gedaan zjjn inrichting voor rywiolen niet te vestigen in een straat, waar het ry wiel verkeer aan banden is gelegd en althans, vóór daartoe over te gaan, 's Raads beslissing op het thans by den Raad ingediend adres behooren af te wachten. Eventueele nadeelige gevolgen van dit ver zuim heeft hy thans geheel aan zich zeiven te wyten. Op grond van het bovenstaande geven B. en Ws. in overweging, afwyzend op het verzoek te beschikken. B. en Ws. leggen den gemeenteraad over een verzoek van mej. F. J. Eldering om ten behoeve barer lessen in toegepaste scheikunde aan de leerlingen van den kookcursus voor dames, alhier, gebruik te mogen maken van het lokaal voor natuurkunde der Hoogere Burgerschool voor Meisjes. Aangezien by B. en Ws. tegen Inwilliging van dat verzoek geenerlei bezwaar bestaat, geven zy in overweging aan mej. Eldering tot wederopzeggens toe vergunning te ver leenen gedurende 1 uur per week gebruik te maken van het lokaal voor natuurkunde van de Hoogere Burgerschool voor Meisjes ten behoeve barer lessen aan genoemden kook cursus onder voorwaarde, dat door haar jaar lijks 5 zal worden betaald ter vergoeding der kosten van verwarming on dat allo kosten van schoonhouden en bediening en die van herstel van aan het gebouw of aan het meu bilair toegebrachte schade door haar zullen moeten worden vergoed. De wenschelykheid is gebleken, dat de bevoegdheid, aan B. en Ws. toegekend, om ontheffing van de bepalingen van art. 12 der Bouwverordening te verleenen, niet uitsluitend beperkt biy ve tot het geval van herbouw van één woonhuis, maar dat ook by herbouw van meer, aaneengelegen woonhuizen, deel uit makende van hofjes, welke instellingen van weldadigheid zyn, zal kunnen worden toege staan, dat van die bepalingen worde afgeweken. Tot herbouw van tot dorgelyke stichtingen behoorendo huisjes, al is die wegens den toestand, waarin die woningen verkeeren, wenscheiyk, zal niet licht worden overgegaan, in geval de door de gebouwen tezamen inge nomen oppervlakte niet groot genoeg is om daarop een zelfde aantal woningen te herbou wen, voldoende aan de bepalingen van art. 12 der verordening. Wanneer de te herbouwen woningen van hofjes als de hierbedoelde tot woning voor niet meer dan twee personen bestemd zyn wat in den regel het geval is bestaat er naar de meening van B. en Ws., wolke door de Commissie van Fabricago gedeeld wordt, geen bezwaar, dat ook voor een zoodanigen herbouw ontheffing kan worden verleend. B. en Ws. geven derhalve in overweging, om art. 12 der Verordening op het Bouwen en Sloopen met een daartoe strekkende be paling aan te vullen. Onder aanbieding van onderstaande lyst van boomen, welke blykens een door de Commissie van Fabricago ingesteld onderzoek behooren te worden gerooid, geven B. en Ws. den gemeenteraad in overweging tot het doen rooien en den openbaren verkoop van die boomen to besluiten: 1 iep voor perceel Stille Ryn No. 1, slecht; 1 iep voor perceel Apo- thekersdyk 33a, hol; 2 wilgen voor deRyks- werkinrichting, slecht; 1 iep aan den Ryns- burgerweg (Terweepark), slécht; 1 linde voor perceel Rynsburgersingel 9, slecht; 2 iepen voor perceelen Maresingel 3 19, hol; 1 linde aan den Heerensingel (Zylpoort), slecht1 iep aan den Zyisingel (Waardstraat), slecht; lid. aan den Hoogen Ryndyk (Rynstroom), slecht; 2 eiken op het Plantsoen (Musis Sacrum), dood; 1 iep Yoor perceel Kaiserstraat 3, slecht; 1 id. aan het Steenschuur (Nut van 't Algemeen), hol; 1 id. voor perceel Levendaal 131, slecht; 1 id. voor perceel Oranjegracht 13, slecht; 1 linde voor perceel Heerengracht 46, slecht; 1 id. voor perceel Heerengracht 60, slecht; 1 iep voor perceel Heerengracht 66, slecht; 3 iepen aan den Ouden Ryn (Kerksteeg), slecht; 1 iep voor perceel Voldersgracht 63, dood; 1 id. voor perceel Oude Vest 33d, hol en slecht; 1 id. voor perceel Mare 2, liol en slecht; 1 kastanje voor perceel Langegracht 65, slecht; 1 id. voor perceel Nieuwe Ryn 39, slecht. B. en Ws. zeggen, dat uit den aard der zaak de gelden, benoodigd voor don bouw van het gemeentelyk slachthuis, waartoe door den gemeenteraad in zyn zitting van den 27sten September werd besloten, uit geldleening zullen moetèn worden gevonden. Zij bieden mitsdien den Raad den desbe- treffenden suppletoiren begrootingsstaat, ten bedrage in ontvang en uitgaaf van f 400,000 tor vaststelling aan. Aangezien de beide meisjes van den heer J. T. Wanjon, wegens vestiging in deze gemeen te, eerst eerst sedert 1° September het onder- wys alhier hebben gevolgd, geven B. Ws. in ovorweging gunstig op zyn verzoek te be schikken en aan adressant restitutie van schoolgeld te verleenen over de maanden Juli en Augustus, ten bedrage van f 4. Door den Commissaris der Koningin zyn herbenoemd tot loden van het college van schattors voor 'sRyks directe belastingen de heeren P. J. Groen, W. Kok en J. Wilholmy Damstó. De aanbeveling voor directeur der ge meentewerken te Vlaardingen bestaat uit de hoeren: no. 1. D. Komen, hoofdopzichter der gemeentewerken te Leiden; no. 2. G. J. Bosma, chef de bureau by de gemeentewerken te 's-Gravenhage; no. 3. H. G. Hemmes, gemeente-architect te Maassluis. By boschikking van den minister van binnenlanscho zaken is bepaald dat de com missie, aan welke wordt opgedragen het examineeren van hen, die een akte van be kwaamheid voor het middelbaar onderwys wenschen te verkrygen in wis- en natuur kundige wetenschappen, zeevaartkunde en boekhouden, voor het jaar 1900 zitting zal houden te 's-Gravenhage; is aan deze commissie tevens opgedragen het examineeren van hen, die in 1900 de akte van bekwaamheid verlangen voor de wiskunde, bedoeld in art. 65 der wet tot regeling van het lager onderwys; en zyn benoemd: tot lid en voorzitter dier commissie: dr. J. Campert, inspecteur van het middelbaar onder wys te 's-Gravenhage; tot lid en ondervoorzitter: dr. P. Yan Geer, hoogleeraar aan de ryks-univeraiteit te Leiden; tot leden: dr. F. Do Boer, hoogleeraar aan de ryks-universiteit te Groningendr. J. De Vries, hoogleeraar aan de ryks-universiteit te Utrecht; dr. P. Zeeman, P. Van der Burg en dr. A. CL Scheltema, hoogleeraren aan de Polytechnische School; dr. A. P. N. Franchi- mont, dr. C. K. Hoffmann en dr. K. Martin, hoogleeraren aan de ryks-universiteit te Leiden; dr. J. D. Van der Waals en dr. H. De Vries, hoogleeraren aan de gemeenteiyke universiteit te Amsterdam; dr. G. J. M. Coolhaas en C. J. Francois, leeraren aan de hoogere burgerschool met 5-jarigen cursus te 's-Gravenhage; A. J. Goedkoop van Nelle, leeraar aan de hoogere burgerschool te Delft; E. J. Hoos, directeur der zeevaartschool te Rotterdam; L. Bouman Jzn., leeraar aan de 2de-hoogere burgerschool met 3-jarigen cursus te Amsterdam; C. Knappert Kzn., oud-leeraar aan do openbare handels school te Amsterdam, wonende te Hilversum; J. C. F. Prikken, leeraar aan de ryks-hoogere burgerschool te Gouda, wonende te 's-Graven hage; D. Stigter, leeraar de openbare handels school te Amsterdam; C. Van der Waals, leeraar aan de hoogere burgerschool met 3-jangen cursus te Rotterdam; L. Van Zanten Jzn., leeraar aan de hoogere burgerschool te Tiel; P. Poot, hoofd eener openbare lagere school te 's-Gravenhage. Remonstr. Broederschap. Aangenomen is hot geroep naar Friederichstadt aan den Eider (Sleeswyk-Holstein) door dr. C. D. Sax Jr., te Boskoop. Chr.-Geref. Kerk. Door de gecombineerde classes 's-Gravenhage Gouda, bygestaan door de Gedeputeerden der Synode, zyn met gunsti gen uitslag geëxamineerd de heeren M. Den Boer, A. Van der Heydon Jzn., J. L. Jaspers en J. v. d. Vegt, respectieveiyk beroepen predikanten te Urk, Broek-op-Langendyk, Bos koop en Zaandam. Te Alfen a. d. Ryn is onder leiding van don heer P. J. M. De Bruin, predikant te Apel doorn, een gemeente gesticht. Diploma's voor electro-technisch ingenieur aan de universiteit te Luik (Institut-Montefiore) zyn uitgereikt aan den oud-luit.-ter-zee 2de klasse W. A. J. v. d. Hurk, van 's-Graven hage (met groote onderscheiding); de luits.- ter-zee 2de klasse G. J. Leverland en J. C. Van Iterson (beiden met onderscheiding) en den oud-luit.-ter-zee 2de kl. E. Van Assum. Op de voordracht voor opzichter-admini strateur der duinwaterleiding te Den Helder, die te rekenen van 1 Januari 1901 door de gemeente zal worden geëxploiteerd, komen voor de heeren A. J. Lafeber, adjudant-direc teur dor waterleiding te Gouda, en R. Engel- berts, te 's-Gravenhage. Naar de „Tel." verneemt, wordt door mr. E. Oosting, vice-prosideut dor arrondissements rechtbank te Assen, als zoodanig eervol ont slag aangevraagd. Naai' men verneemt, is de dezer dagen tot commandant der 1ste divisie benoemde generaal-majoor Van Dam van Isselt bestemd om later op te treden als inspecteur van het militair ondorwya. Woensdagavond hield de nieuw beves tigde predikant by de Ned.-Herv. Gemeente te 's-Gravenhage, dr. H. M, Van Nes, zyn in tree-rede, die door een zeer talryk gehoor werd gevolgd. Dr. Van Nes uitte allereerst een woord van dank aan prof. dr. J. H. Gunning, die hem met zoo welwillende woorden Zondag jl. in zyn ambt had bevestigd. Hy hoopte, dat hy zyn schoone taak zou kunneu volbrengen, zooals prof. dr.Gunning hem had voorgehouden. Verder richtte hy een woord van erkente- i ïykheid tot do predikanten, kerkvoogden, diakenen, ouderlingen en leden van den kerkeraad. Na deze inleiding sprak dr. Van Nes naar aanleiding van Efeze 2: 19 22. Uit hetgeon de buitenlandscho pers over de verloving zegt, deelen wy nog mede wat de „Mecklemburger Nachrichten" schryft: De laatste dochter van het in raad en daad even zeer-boroemd heldengeslacht van de Oranjes huwt met een spruit uit Niclots ouden vorstenstam. Naar do Noordzee wil de Oostzee! „Eens trokkon van de kust der Noordzee op don roep van vorst Pribislav, de in nood en gevaar, in den stryd met de wraakzuchtigo golven der zee gestaaldo Friezen naar do Oostzee, om Mocklemburg, dat door de bloedige vernietiging der Wenden was ontvolkt, te koloniseeren, er het Christendom en Duitsche beschaving te brengen. Hoden brengt Mecklem- burg Holland zyn dank. Het zendt het 't beste, wat hot heeft: oen lid van zyn edelen vorsten stam. „Slingert zoo de herinnering reeds een historischen band om de beide volken aan het strand, der Oost- en Noordzee, heden zelfs wyst nog hun taal er op, dat zy by elkaar behooren. Hertog Hendrik zal het niet moeilyk vallen zyn hooge bruid en haar volk in haar eigen tongval te begroeten. Onze plat-Duitscho taal toch, die de Hertog spreekt, is met het Hollandsch van éón stam en éón wortel, zoodat de Mecklemburgers, die een Hollander (lees een „Grönniger") hooren spreken, eerst meenen, hun eigen plat-Duitsch te hooren. Zoo uit het zich in de taal, dat beide volken van Nederduitschen aard zyn, hoezeer ook tyd en geschiedenis hen politiek uit elkaar hebben gevoerd. „Wat echter de politiek van het verleden uiteen gevoerd heeft, dat kunnen het heden en de toekomst weef vereenen. Schynt de groote politiek reeds daarop te wyzen wy wyzen slechts op den heldenstryd der Boeren, in wier ryen Duitschers, Mecklemburgers in grootea getale hebben gevochten de gesloten familieband, dien wy heden met zoo groote vreugde ais een feit mogen beg oeten, is daartoe misschien een aansporing tc meer." Over den toekomstigen gemaal van Koningin Wilholmina schryft een van zijn vroegere leermeesters aan de „Köln. Ztg."; Onder de vele jongore vorstenzonen in Duitsch- land treedt Hertog Hondrik van Mecklemburg- Schwerin ongetwyfeld het meest op den voor grond door zyn eigenschappen. Den zonen van Friedrich Franz H van Mecklemburg-Schwerin zyn alle goede karaktereigenschappen eigen en do zuster, Groothertogin Elisabeth van Oldenburg, gelykt in dit opzicht volkomen op haar broeders. Een „mensch als goud" zou men van een andor sterveling zeggen, die op Hertog Hendrik geleek. Met een zeer helder verstand verbindt Hertog Hendrik een zeld zame vastheid van karakter en van wil, een buitengewone mate van plichtbewustzyn, groote belangstelling voor al het wetenswaardige. Do yverige jager, die geen vermoeienissen en geen gevaar ontziet, is ook een jagerofficier van levendigen dienstyver en echt soldateske natuur, eenvoudig en beminneiyk, open en ook do lieveling van zyn Mecklemburgers. Yan een vrooiyk temperamont, doch den noodigen ernst niet missend, en daarby door wereld reizen over een ruimen gezichtskring beschik kende, is Hertog Hendrik een zeer gelukkigo keuze te noemen. Met name te Dresden heeft de verloving van Hertog Hondrik levendige belangstelling gewekt, aangezien hy daar met zyn broeders opgevoed en in hooge kringen geen onbekende is. Wie met hem in nadere betrekking kwamen, bewaren daarvan naar uit Dresden bericht wordt de aangenaamste herinneringen. Met zyn vroegeren leermeester Pollatz, die hem voorbereidde tot het vaandrigs-examen, staat hy nog altoos in briefwisseling. By de bezoe ken, die hy ieder jaar aan het Dresdensche hof brengt, verzuimt hy nooit, de familie Pollatz te bezoeken, om zonder eonige vorme- ïykheid een met vreugde welkom goheeton gast in den familiekring te zyn. In do „National Zeitung" leest men het volgende „De jonge Koningin heeft zulk een zelf standig en beslist karakter, dal zy ongetwyfeld by de keuze van haar toekomstigen gemaal zich in het geheel niet zal hebben laten leiden door de oene of andere politieke bygedachte. Dat haar keuze gevallen is op con Duitschen Prins, zal mon niettemin wegens de vriend- schappelyke betrekkingen lusschon Duitschland en Nederland 6lechts met blydsciiap kunnen begroeten". De conservative „Reichsbolo" gaat na, van wanneer deze liefde kan dateeren en meent, dat de wederzydsche geneigdheid vermoedeiyk reeds ontstaan zal zyn in don tyd, dat Koningin Wilhelraina te Potsdam vertoefde wegens het doopfeest van don eersten zoon van den Erf prins von Wied. Gisternamiddag reed de Koningin te Apeldoorn weder in een mot vier paarden bespannen rytuig uit, waarby de Hertog do teugels voerde. Ook do Koningin-Moedei maakle een rytoer. H. M. de Koningin verleende gistermiddag te twee uren audiëntie aan het corps diplo matique tot het in-ontvangst-nemen van de gelukwenschen van de gezanten met Harer Majestoits verloving. Naar uit Apeldoorn wordt gemeld, is het vertrek van Hertog Hendrik vastgesteld op Dinsdagmorgen. Zondagmorgen zullen de Koninginnen en de Hertog van Mecklemburg de godsdienst- oofening by wonen in de Hofkapel op Het Loo, waar de Hofprediker dr. G. J. Van der Fiier zal voorgaan. By de godsdienstoefening in de Portugeesch- Israëlietische Kerk aan den Boschkant to 's-Gravenhage Is gisteravond in het gebed voor de Koningin en Hare Koninkiyke Moeder ook genoemd Hertog Hendrik. ALkomado. Op Maandag 19 Nov. a. s, des voorm. te 10 u., kunnen ter 'Secretarie dezer gemeente, ten behoeve van hen, die meenen recht te hebben op vrystelling van den dienst der nationale militie wegens broederdienst of als (oenige wettige zoon, do vereischte getuigschriften worden aangevraagd. llazerswoude. De „Yereoniging tot Werk- verschaffing" heeft al haar leden on begunsti- gers opgeroepen tot een vergadering in de zaal van den kastelein C. L. Boers tegen a.s, Dinsdagavond te 7 uren. Onder meer zaken, i die ter tafel gebracht kunnen worden, zal er voornameiyk besproken worden, welke werk- zaamheden dezen winter aan werkelooze arbei- ders zullen worden opgedragen. Aangezien het nu zeer moeilyk is, ieder jaar geschikten arbeid te vinden voor zoovelen, zie elk, voor hy tor vergadering trekt, in eigen kring rond, 1 ten einde het bestuur in zyn veelomvattende taak met raad en daad voor te lichten of te steunen. - Toen in de laatstgehouden vergadering van „Nut en Genoegen" do voorzitter weer met zyn voornemen voor den dag kwam, om te bedanken voor zyn betrekking, was er eeD spotvogel, lk geloof de penningmeester, die snedig aanmerkte: „U is wellicht bevreesd, mynhoer de voorzitter, dat de vereeniging u het volgende jaar, als u moet aftreden, tocb-' uw congé zal geven." Dit gezegde verwekte' zulk een storm van hilariteit, dat de president,'; door dit sprekend bewya vaa onvörholea>

Leidsch Dagblad | 1900 | | pagina 1