De Leidsclie Gemeente-begrooting voer I90L By de algemeen© beschouwingen in de Sectiën werd door verschillende leden hulde gebracht aan het beleid en zuinig finan cieel beheer van Burg. en Weths.; zy hadden daarby met genoegen gezien het lage per centage van de inkomstenbelasting, al was dit dan ook iets hooger dan voor 1900. Evonwel moesten eeüige dier leden het betreuren, dat de subsidie aan de Schouwburg eigenaren nog altyd op de begrooting voor komt. Gevraagd werd, hoe het staat met het ten vorigen jare door B. en Ws. toegezegde spe ciale onderzoek omtrent de toekenning van pensioen aan weduwen en weezen V3n ge meente- ambtenaren. Één lid, erkennende de welwillendheid van het Dagelyksch Bestuur, wanneer een der leden van den Raad verzoekt een gemeente- inrichting te mogen bezoeken, wenscht toch deze principieel© vraag beantwoord te zien: „In hoeverre is een lid van den Raad krachtens zyn mandaat bevoegd een gemeente-inrichting te bezoeken?" In een Sectie werd krachtig bepleit de wenscheljjkheid, voort te schrijden op den weg, die sedert eenige jaren ook in deze gemeente is ingeslagenmedewerking van het Gemeentebestuur tot verbetering van den eeonomischen toestand der minvermogende medeburgers. Men herinnerde aan hetgeen ter zake van het woningvraagstuk is gedaan, aan de subsidieermg der wykverpleging, aan de beraamde, zorgvuldig voorbereide keuring van levensmiddelen. Doch zoo wol by deze onderwerpen als op menig ander terrein van Sociale politiek" blyft nog veel te doen over. In buitenlandsche gemeenten, met name in Engeland, Zwitserland en Duitscbland, is in deze richting reeds heelwat meer tot stand gebracht. Men vertrouwde, dat, al bevat deze begrooting geen nieuwe voorstellen m deze richting, B. en "Ws. hun aandacht aan dit groote belang zouden biyven wydon. B. en Ws. antwoorden hierop, dat door hen met orkentelykheid werd kennis genomen van het gunstig oordeel, door verschillende leden omtrent hun beleid en zuinig financieel boboer uitgesproken; ook in de toekomst zal het hun ernstig streven zyn de belangen der gemeente naar hun beste vermogen te behartigen. De jaarlyks ten behceve der Leidsche SchouwburgvereemgiDg op de begrooting uit getrokken subsidie is oen uitvloeisel van bet Raadsbesluit van 28 April 1898, waar by die subsidie voor 15 jaren werd toegekend. Het ten vorigen jare door B. en Ws. toe gezegd onderzoek omtront de toekenning van pensioen aan weduwen en weezen van ge meente-ambtenaren is ingesteld en nadert zjjn voltooiing; weldra hopen B. en Ws. in staat to zyn de resultaten van dat onderzoek aan den Raad mede te deelen. Uit den aard der zaak zal nimmer aan eon lid van den Gemeenteraad, dat een gomeente- lyke inrichting wenscht te bezoeken, de toe gang worden ontzegd. Gerechtigd den toegang krachtens hun lidmaatschap te eischen zijn de Raadsleden evenwel niet. B. en Ws. geven gaarne de verzekering, dat Vkif1 'frefnecSEbmiscïrerT toestand onzer minver mogende medeburgers zal gevestigd biyven. By de i n k o m s t e n werden o. a. de vol gende opmerkingen gemaakt: Opbrengst van brug-, kaai-, haven-, kraun sluis-, dok-, boom- en veergelden. Twee leden biyven evenals het vorige jaar hun be zwaren doen gelden tegen den grooten overlast, dien schoolgaande kinderen, fabrieksarbeiders en anderen door de week en kerkgangers des Zondags ondervinden van het herhaaldelijk geopend zyn der bruggen aan de Mare en Haven. Een dezer leden geeft in overweging den schuiten van zekere tonnenmaat, die gebruik maken van de groote vaart omdat zy vrij gesteld zjjn van brug- en havengeld, te vergunnen de gemeente aan de Haven binnen- 1 komende door den Yliet te vorlaten, waardoor het mogelijk wordt, dat de hiervóór genoemde bruggen worden ontlast. Het zou alsdan noodig zijn als weg voor te schrijven: de Haven, Hcorengracht, Nieuwe Ryn, Rapenburg en Vliet, daar m deze vaart de bruggen gedeeltelijk vast en daarbij veel hooger zyn dau in de groote vaart. Antwoord v a n B. en W s.Reeds by do indiening in November van hot voiigo jaar van de ter hernieuwde vaststelling aan geboden verordening op de havengelden werd door B. en Ws., naar aanleiding van do by de behandeling van de gemeentebegiooting 'voor het jaar 1900 geopperde bedenkingen, medegedeeld, dat zy zouden overwegen of niet door eon wyziging van het stelsel dezer be lasting aan de thans weder geuite giieven zou kunnen worden tegemoetgekomen. Immers by behoud van het tegenwoordige stelsel was het niet wel mogelyk die grieven weg te nemen. Aangezien daartoe evenwel tevens de verordening op de helling van bruggelden zou moeten worden gewijzigd, stolden B. en Ws. de behandeling van dit punt in uitzicht Lo geiyk met de herziening van de verordening op de bruggelden. Die herziening nu zal eerlang aan do orde komen, daar do heffing der brug gelden krachtens de bestaande verordening niet langer dan Lot 31 December 1901 werd goedgekeurd. By die gelegenheid zullen B. en Ws. dan ook, ingevolge de door hen godane toezegging, ernstig overwegen, in hoeverre door een algeheele wyziging van het stelsel dezer belastingen aan den hierbedoelden over last kan worden te gemoet gekomen, en wanneer dit blykt mogelyk te zyn, daartoe strekkende voorstellen by den Raad indienen. Opbrengst voor het gebruik of genot van openbare gemeentewei ken, bezittingen of inrich tingen en dat van door of vanwege het ge meentebestuur verstrekte diensten. Aan een lid is gebleken, dat krachtens art. 3 No. 9 der veroidening van 17 Febr. 1898, belasting wordt geheven van de prïvaatriolen van nieuw gebouwde huizen, en ook van die van reeds besUande woonhuizen, zoodra er in de uitloo- zing dier laatste eenige verandering gebracht wordt, omdat al die riolen ook dienen voor afvoer van hemel- of menagewater of van heide te zamen, terwyi het aangehaalde artikel der verordening zegt: „voor het hebben van privaatriolen is geen belastiDg verschuldigd." Hy vraagt: Is de uitlegging door B. en Ws. van dit artikel wel juist? Of ligt het soms in de bedoeling der verordening, dat alle privaat riolen van woonhuizen, ook al dienen ze te gelyk voor al voer van het hemel- en menage- water, vry zyn van belasting? Hy vestigt er nog de aandacht op, dat een privaatrioo), waarin niets dan faecaliön komen, niet bruikbaar is; de vrystelling heeft dus alleen zin, wanneer er in dat riool ook water komt, en waarom mag dit dan geen hemel- of menagewater zyn? Bovendien weerhoudt de belastingheffing velen, om verbetering in hun bestaande rioleo- ring aan te brengen. Antwoord van B. en Ws.Krachtens hot bepaalde by art. 3 sub 9 der Verordening van 17 Februari 1898 is voor het hebben van een riool tot ontlasting van vuil of water, voor een jaar of korter, een belasting ver schuldigd van 5, terwyl by uitzondering privaatriolen van die belasting zjjn vrijgesteld. Het ligt nu in den aard der zaak, dat, wanneer de loozing van water door het privaat, zooals byv. by closets het geval is, kenneiyk ten doel heeft de reinheid van .liet privaat i o bevorderen, do belasting ook in dat geval niet verschuldigd is. Wanneer daarentegen van het privaat gobruik worde gemaakt voor het loozen van hemel of menage water, dat by gemis van dat privaat een afzonderlijke loozing zou behoeven, is evern natuurlijk do belasting wol verschuldigd. Immers het geldt dan nier meer een privnatrrool, dat bywyze van exceptie van de belasting werd vrijgesteld, maar een riool tot afvoer van vuil of water, waarvoor krachtens de duidolyke letter der verordening de belasting vorschuidigd is. Wil men ook deze riolen Yan de belasting vrij stellen, dan zal daartoe wijziging der verorde ning noodig zyn. Opbrengst van schoolgeld aan het Gymnasium» De mouwe cursus begon met 103 leerlin gen. D6 schoolgelden kunnen dientengevolge op f 9115 worden uitgetrokken, of f 335 minder dan voorloopig geraamd was. Opbrengst van schoolgeld aan de Hooger e Burgerschoten. De Hoogere BurgerschooL voor jongens begon haar nieuwen cursus raet 191 leerlingen, die voor meisjes met 110 leerlingen. De schoolgelden kunnen daarom thaos worden uitgetrokken op f 10,950 voor de jongensschool en f 6105 voor de meisjesschool, te zamen 17,115, of f 267 minder dan voorloopig geraamd was. Ontvangsten, resultaat van een afzonderlijk beheer: Gasfabriek. Met genoegen heeft een lid gezion, dat de winst over 189J voel hooger is geweest dan waarop zij geraamd was; niettegenstaande den verhoogden kolenprfis vmdc hij hot geraamde Winstcyfor vuor 1901 toch nog belangrijk; tevens constateert hy, dat de tegenstanders van de verhooging van den gasprys eenigszins gelijk hadden, toen zy vermeenden zonder deze verboog mg nog genoeg winst te zullen maken. Dy vermoedt, geraamd is, zeker 10 cents per HL meer zal bedragen. Naar aanleioing van dezo begrooting wfidt hy een woord van waardeering en dank aan het beleid van commissarissen. Gaarne verneemt hij echter hoe het komt, dat onder de lasten de koleop^ys op f 11.25 por ton is gesteld, terwyi door commissaris sen, by de behandeling van het voorstel tot verhooging van den gasprys, hiervoor f 10 was opgegeven. Ook vraagt by wat de oorzaak is, dat het onderhoud der gebouwen, hetwelk voor 1900 op ƒ2000 geraamd is, voor 1901 op ƒ7000 wordt voorgesteld. Ant-woord van B. en W s.Voor den tormyn 1 April 1900—31 Maart 1902 is een contract gesloten met de steenkolen-bandels- vereeniging to Utrecht voor de levering van steenkolen tegen den prys van 10 per 1000 KG. franco station Leiden. Hierop sloeg de medodeeling van commissarissen by hot voor stel tot veihooging van den gasprys. Nu worden evenwel om verschillende redenen niet alie benoodigde steenkolen van die vereoniging betrokken. Zoo wil die vereeniging alleen voor een bopaalde hoeveelheid contiacteeren en geen vryheid laten om bij klimmende behoefte over een gcootere hoeveelheid te beschikken. Dan kan het bezwaar opleveren geheel afhan- kel„k ie zyn van één zelfdo Maatschappij by mogelyko storing in do productie, in welk geval de maatschappy van liaai- verplichtingen ontslagen is. Ook is het wenscnelijk, dat het personeel der fabriek op de hoogte blyft van de behandeling van verschalende soort kolen. Al dezo omstandigheden leidden er toe, dat in het loopende dienstjaar ook Engelsche gaskolen werden' ingekocht tegen prijzen van f 13.35, 14.25 en ƒ15 per 1000 KG. franco aan de fabriek. Dientengevolge werd de ge middelde prys, waarvoor de fabriek haar kolen voor den termyn 1 April 1900—31 Maart 1901 franco in magazyn ontvangt ƒ11.26 per 1000 KG., de prys, die in de begrooting voor 1901 werd opgenomen. Het onderhoud der gebouwen heeft in 1899 con uitgave vereisclit van f 4243.72. In 1901 zullen o. m. de volgende werken noodig zyn: herstel van de zinken bedekkingen van ver schillende luchtkappen, van den vloor in de regulateurkamer, van de beschoeiing langs den Maresingel, benevens het inwendig verven der machinekamer en het uitwendig verven der gebouwen. In verband met het stygen 1 van den prys der materialen wordt hiervoor ©en uitgave van f 7000 noodig geacht. Krankzinnigengesticht „Endegeesl". Op de vraag van een der leden, waarom het batig saldo zoo veel lager geraamd is, dan het vorige jaar, antwoorden B. en Ws., dat by de raming van de inkomsten over het loopende dienstjaar, aangezien het gesticht destyde nagenoeg geheel vol was, uitgegaan werd van een totaal aantal patiënten van 377, ter wyi by de raming voor het jaar 1901 slechts op 350 patiënten werd gerekend. Bovendien zyn de levensmiddelen en vooral de steen kolen thans belangryk duurder dan een jaar geleden. Niettemin meenen ook B. en Ws. te mogen verwachten, dat de resultaten van dat jaar gunstiger zullen zyn, dan by een raming mag worden aangenomen. Demonstratie eener Installatie voor biologische reiniging van. riool- en afvalwater, gehouden door dr. J. W. Jenny Weyerman, van Amsterdam, op 18 October in de kleine Stadszaal te Leiden, voor de leden van het Departement der fledtrlandsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid en verdere be langstellenden Nadat de voorzitter, de heer W. H. Verhey van Wyk, den burgemeester en den leden van den Raad het welkom had toegeroepen, begon dr. J. W. Jenny Weyerman met voorop te stollen, dat by hier niet gekomen was, om de Leidsche rioleerplannen aan critiek te onderwerpen, voel minder aan zyn studiën pas klaar te maken. Ditusschon hoopte hy door zyn demonstratie meerdere waardeering op to wekken, dan waarvan de Leidsche rapporton biyk gaven. De kenni3 der bacteriën is betrekkelyk oen zeer jonge wetenschap, die echter zoodanige vlucht heeft genomen, dat ze in de medische wetenschap het hoogste woord meespreekt. Beschouwt men daar de rotting als een uiterst gevaarlijk proces vol gevaren, die men zoo veel mogelyk. moet trachten te vermyden, de algemeene wetenschap is die gaan bestempelen als een. noodzakelijk proces zonder gevaren. De werking der bacteriën is naar de laaiste opvattmg drieledig! lo. ontleden zy de moleculen der rottende stof onder opneming van water; 2o. doen zy die rottende stof omzetten in minstens twee lagere samengestelde stoffen zonder opneming van atomen onttrokken aan andere stoffen; 3a. doen zy die rottende stof omzetten in minstens twee lagere samengestelde stoffen onder opneming van zuurstof, in welk stadium het belangryk is er op te wyzen, dat ammo niak. overgaat tot salpeterig zuur en van sal- peterig zuur tot salpeterzuur. Hoewel niet over het hoofd mag worden gezien, dat in deze drie groepen van processen een geheele reeks scheikundige verbindingen plaats grijpen, waarby nog tal van factoren en andere omstandigheden medewerken, is het resultaat van elke rotting dus, welke tot het einde toe doorgaat, de omzetting der rottende stof in eenvoudige samengestelde scheikundige verbindingen, welke onschadelijk zyn voor het bestaand leven en geschikt voor den opbouw van nieuwe levende orga nismen. In de practy k (te Manchester, Leeds, Glasgow, Exeter en andere plaatsen) geschiedt deze bio logische reiniging door het rioolvocht zekeren tyd te laten vertoeven in groote overkluisde walerkelders (septic tanks) zonder aan eenige bewerking van buiten af te worden onderworpen. Is dit daar eenige uren in, dan zyn de verschil lende organische stoffen (bloed, koolbladeren, papier enz.) bereids alle in oplossing zonder viye zuurstof met veel minder bacteriën, en wordt dit geleid naar een open filter, d. i. een bak van zeer grooten omvang, waarin grind, cokoa of sintels. Na zekeren tyd ook hierop to hebben gestaan, wordt het product (dat thans aardig wat viye zuurstof begint te ver- toonon en daarmede in verband aanmeikeiyk uon nner Kwam; 'op èon tweeoe filter ge bracht, waar het eindproduct eer. klaar reukloos water vormt met mmmnim bacteriën en maxi mum zuurstof; met welke bewerking een vior en twintig uur heengaat. Feitelijk is het niet good van filters te spreken, daar hét publiek aan de hand van het bekende Duitsche rapport over deze aan gelegenheid, waartegen mee genoeg kan worden gewaarschuwd, don lomieven indruk krygt, dat de werking is een h.ueerende. Was dit zoo, dan zou m een minimum van tyd de tank verstopt raken, de groote hoeveelheid moerasgas, die do tanks opleveren en waar mede o. a. te Exeter het geheele terrein wordt verlicht, niet kunnen worden verklaard, terwyi het feit, dat m de oxydatiobedJen vrye zuurstof aanwezig is, daarmede lynrecht in stryd zoude zyn. Sedert heeft do practyk in Engeland geleerd, dat men de overkluizing der tanks gerust kan achterwege laten, daar by gebruik spoedig aan de oppemakte een harde korst wordt ge vormd, waarop een man kau staan, met hier en daar gaten, waaruit het gas opstygt, onaf- hankeiyk van de vorst. Ook zyn sedert de open bakken vervangen door aan alie kanten opengewerkte torens van cokes; al hetwelk door photographioen, welke circuleerden, aan- scliouwlyk werd voorgesteld. Deze voordracht ging gepaard mot de uit legging van een laboratorium-installatie op het podium aanwezig sinds 13 October 1900 met do reiniging van Leidsch rioolwater in werking, waarmede de spreker van af Februaria van dit jaar onophoudelyk had geëxperimenteerd. De resultaten, waarvan een gedeelte in natura aanwezig, met al de verschillende analysen zoowel in grapiiisehen vorm als in cyfers, op zuurstofgehalten, bacteriën-aantal enz., gaven liem aanleiding tot tal van wetenschappeiyke opmerkingen gevolgtrekkingen en bewysgron- den, die hy in verband bracht met het rapport, dat eerstdaags van hem zal uitkomen aan den "Wethouder van publieke Werken te Am sterdam ter toepassing van biologische reini ging zooal niet van geheel dan toch. van een gedeelte van Amsterdam. Nadat de spreker eenige vragen, die naar aaaleiding van het behandelde tot hem werden gericht, had beantwoord, was de Voorzitter ongetwyfeld aller tolk, toen hy in warme be woordingen dr. Jenny Weyerman hartelyk dank zegde voor zyn hoogst belangwekkende demonstratie, die hy hoopt en vertrouwt dat ook hier toepassing moge vinden. De Secretaris: J. Habtevelt Az. Wassenaar D. L. M. T. Meinesz geb. Baronesse Van Ittersum D. J. M. C. Peetere geb. Van Zyp D. F. C. Ilarteveld geb. Frankhuizen Z. S. Van den Wyugaard geb. Lens D. D. Pardon geb. Broers Z. M. H. G. Kruyt geb. Hendriks D. F. Comolisse geb. Semp Z. M. C. De Vrind geb. Hensen Z. C. Christiaanse geb. Kortenoevon Z. GEHUWD: C. De Jong jm. en CL J. Verver jd. P. Mieremet jm. en 8. Voorzaat jd. D. Brokaar wedr. en 0. Duk wed. P. Marjjt jm. en M. Linsohooten jd. J. C. Karroruans jm. en Th. M. Steenvoordo jd. D. v. <L Wegen jm. en J. M. Verbrugge jd. D. Dongelmans jm. en E. Karreman jd. OVERLEDEN: J. W. Van Hiele M. 56 j. D. W. Vodegel Z. 3 w. M. E. Van Dam geb. Dool V. 56 j. N. I. Oosterbaan Z. 25 j. J. E. Werkhoven D. 19 j. G. Sierag geb. De Pree D. levenloos. L L Ossevoort M. 35 j. I. Boekman M. 71 j. D. E. Siegenbeek van Heu- kelom AL 50 j. J. M- Strui9 geb. Jansen wed. 57 j. C. AL Scholte D. 2 m. J. Van Putten M. 71 j. J. Foreman M. 68 j. E. Hollebeek geb. v. d. Nat V. 50 j. M. H- Verbree D. 7 j. L. J. Middelham D. 2 d. A. Molenaar AL 84 j. P. J. Hinrichs Z. 8 d. I. y. d. Nat geb. Wiggers D. levenloos. L. H. v. d. Vos M. 56 j. J. W. Blok Z. 24 j. J. Smoltzer Z. 1 d. RECLAMES, a 40 Cents per regel. Hea moet liet ijzer smeden als liet heet is. Dit aloud bekende spreekwoord heeft zich nogmaals bewaarheid gezien, toenoDze verslag gever een bezoek bracht by den Heer A. Van Gestel, 2 Ridderstraat, te Breda. De Heer Van Gestel is nl. Mr. Smid, en was juist bezig een bout yzer te smeden, toen onze verslaggever zich by hem aanmeldde. Een. oogenblik, zeide do Heer Van Gestel, want ik moet het yzer 6moden als het heet is. Dat is zoo, zeide onze verslaggever, en ik zal op U wachten. Na eenige minuten wachtons was het yzer gesmeed en verklaarde onze verslaggever het doel van zyn bezoek. Ha, Ha, zeide de Heer Van Gestel, U wenscht eenige verdere inlichtingen omtrent de uitwer king der Pink-Pillen van Dr. Williams op het gestel myner echtgenoote, zy is zooals ik U geschreven heb. Sedert eenige jaren was zy lydende aan maagzwakte, geen eetlust on veel vermoeidheid, alle mogelyke middelen hebben wij Icvorgoefs aangewend en besloot zy toch. ook eens de Pink Pillen van Dr. Williams te gebruiken en het resultaat is by een geregelde behandeling uiterst gunstig geweost, zy is thans hersteld en kan haar huishoudelijk weik verrichten. Dankbaar ben ik, tot Uw Pink-Pillen myn toevlucht genomen te hebben. Ik had U Hui1! 6i,Ul6rgfffififi^hKwerkiDg van langen duur zou zyn en tot heden is myn echtgenoote nog goed gezond en haar slaap is rustig. Prjjs f 1.75 de doos; ƒ9.— per 6 doozen. Verkrygbaar by Snajulié, Steiger 27, Rotter dam, hoofddepothouder voor Nederland, en apotheken. Franco toezending tegen postwissel. Daar het doel dezer genooswyzo is de her nieuwing van het bloed en de versterking der spieren, strekt haar werking zich op veel ziekten uit: bloedarmoede, rheumatiek, heup- jicht, zenuwpyn, verlamming, ruggemergs- ziekte, St.-Yitus-dans, hoofdpyn, zenuwachtig heid, klieren, enz. De Pink-Pillen hergeven de schoone kleuren aan de bleeke gezichten, handelen in alle gevallen van verzwakking en hebben een werkdadige handeling op alle ziekten, veroorzaakt door Uchameiyke en gees- teiyke overspanning en door buitensporigheden. Ook echt verkrygbaar voor Leiden en Om streken by Reyst Krak, Drogeryen, Bees tenmarkt Wyk 5 No. 41, en J. H. Dijkhuis, Drogeryen, Hoogstraat No. 6. Wacht U evenwel voor de namaakselsver schaft U de echte Pink-Pillen alleen bij den Heer Sndbilé, te Botterdamof bij de depot houders, die onder de attesten in de couranten zijn aangegeven. Alle andere personen verkoopen goedkoopere zoogenaamde Pink-Pillen, zulks is slechts om het publiek te bedriegen. Onze ver slaggever vernam in verschillende plaatsen in Nederlandhoe de personen er ingcloopen zijn en hoegenaamd niet de minste uitwerking dezer nagemaakte Pink-PULn ondervonden- hadden, onnoodig te zeggen, dat deze personen spoedig, met het gebruik der echte Pink-Pillen weder zijn begonnen. 8817 86 Het namaaksel der Pink- Pillen heeft nog nooit iemand (Ca genezen. Afbeelding der dooa: Flnanoiéele Kroniek* Bur^erlfike Stand van Leiden. BEVALLEN: W. AL Stol geb. JoDgbloed D. J. M. Kouwenhovon geb. Post D. A. Arbouw geh Nagel D. A. C. Lager berg geb. Nyssen Z. S. M. Kenbeek geb. VergunstZ. A. Middel ham gob. Bonnet D. AL P. Kooreman geb. Van der Mark D. J. M. A. H. Semmelink geb. Simou D. J. Doove geb. Chaudron Z. J. Bavelaar geb. Tonninga Z. C. M. Bey geb. Es wilder Z. AL E. Ober geb. Van Leeuwen D. M. Wetselaar geb. Vermond Z. J. E- Van Voorthuyzen geb. Hou weling Z. H. Van der Helm geb. Zandvliet D. S. Masurel geb. Crama Z. M. C. Vreeburg geb. Van den Berg Z. CL M. Le Maitre geb. Fuohs Z. E. Mark geb. Over het algemeen verkeerde de Beurs met uit zondering vaa de Amerikaansche Spoorwegmarkt in een gedrukto en flauwe stemming. Zonder twyfel i9 de meest gegronde reden daarvan de dure geldmarkt en dezo vindt wederom direct of indirect haar oorzaak in den langdurigen oorlogstoe stand in Transvaal en den oorlogacktigen toestand in China, want werkelijk, wat den toestand in China betreft, valt het nog zoo gemakkelrjk niet uit te maken of deze of gene mogendheid de zaak als oorlog of niet als oorlog beschouwt, waarom dan ook het voorstel van minister Delcassé van Frank rijk allen bijval verdient, dat elke mogendheid, by deze zaak betrokken, nu eens duidelijk motiveore wat zij met China en tegenover China van plan is. Het gevolg van dezen onzekeren toestand is dan ook een onvaste stemming ter Beurze. Hollandsche Staatsfondsen verkeer den onder den indruk van den hoogeren prolongatie- koers, door welken het aanbod dezer fondsen steeds overheerschend was, en de koersen dan ook voort durend afbrokkelden. Metalliekeu waren flauw en aangeboden, niet tegenstaande de geruohten, dat men in Oostenrijk van plan was een nieuwe leening te sluiten, worden tegen gesproken. De alotbetaling, welke aan de Oostenryksch - Hongaarsohe Bank moet geschieden, zal waarsohijnlijk uit de besohikbare kassaldi kunnen worden voldaan. Russische Staajs- en Spoerweg- fondsen waren, hoewel by beperkten handel, vast gestemd. De Russische regeering sch\jnt opnieuw met Nieuw-York in onderhandeling te zijn over de plaatsing van een Russische leeniDg ad 10 millioen pond sterling, voor welke leening een der voornaamste internationale bankiers huizen bezig is een syndicaat te vormen. Het ia voor Rusland te hopen, dat deze leening nu een» beter van stapel zaL loopen dan de leening ad 500 millioen franken, welke het in Frankrijk nog ateeds hoopt te plaatsen. Deze beide leoningen staan in geenerlei verband met elkander, daar, zooals wij vroeger reeds schreven, de Fransche leening voornamelijk voor spoorwegdooleinden zal moeten dienen. Spanjaarden noteerden aanzienlijk lager, onder invloed van de Parijsche Beurs, welke ont stemd was, deels omdat de ouderhandelingen omtrent de nieuwe leening met de kwikzilver mijnen tot onderpand zijn afgesprongen, maar voornamelijk om do ontevredenheid over de font der gestelde rente-vermindenng. llot lijdt ec'itór geen twijfel, of do voorgestelde reducue zal wef. tot stand komen Turksche fondsen waren niet gunstig go- stemd; geen wonder, de eeuwige geldnood dor Turksche regeering moet wel ontstemmend op de markt dier fondsen werken. Wel heeft de Porta op allerhande manieren getracht opnieuw geld op te nemen, doch men mochc nog niet tot een resultaat komen. De conversie der Douane-leening is nu wel weder ter sprake gebracht, dodr da Sultan wil hier nieL van hooien, terwijl een alge meene conversie zal wordeu ter hand genomen. De Chineezen (natuurlijk de Ckuicescho Staatafon dsen) haiideu etuL zeer gedrukt aanzien en dat wel mot zeer beperkieu handel; het vermoeden ligt voor do hand, dat zj dit aanzien voorloopig wol zolieu bc-hoaden. De Luuaiion- ontvangsten, welke reeda aaijiuerkel.,ke vermin deringen aanwijzen, len gevolge v.iu den ooiJog zullen voortaan niet alleen aan Cmua ten goede komen; de Russen hebben een Bank.aangewezen, waar de ontvangsten inooten gestort woideu, om. eventueel verdeeld te worden, zooais China en Rusland zullen goed vinden; het spreekt vanzelf, dat deze verdeeling niet in het nadeel van iius- land zal zijn. De Zuid-Afrikaansehe öpoor weg waarden hadden een zeer afwisselend en be wogen verloop. Men verkeerde dan ook voort durend in een angstige stemming, wat de Engelsche regeering omtrent de Maatschappy znl beslissen. De toon der Engelsche bladen, welke zich niet ontzien het denkbeeld van in-beslag-neming te bespreken en aan te bevelen, op grond, dat de Spoorwegdirectie niet onzydig is gebleven en een belangryk deel aan de oorlogeopernties heeft ge nome... verwekt ernstige ongerastheid. Du b aksmark fc toonde een verdeelde stemming, was over het algemeen flauw, met eukmo uitzonderingen, zooals do aandeelen Senembah, welke up huoge laxatie van de aangeboden tabak ouiliour lie-, e.i. Van de Po ti u u - ..-.en bestond voor K o n i n k 1 ij k e vi jg ev.4Jg tegen opgaande koersen, doch Enimb wazen aangeboden. Mijnwaarden verkeerden in zeer flauwe stemming en waren aangeboden, tegenover welk aanbod weinig of geen vraag bestond. De Amerikaansche bpoorwegmarkt ver heugde zich in het begin der week in een zeer geanimeerde stemming; hooldzakelyk waren het TT-m/vll».. 1Z-4 U.U.O* en voor Amerikaansche rekening gekocht werden. Atchison, Southern-Pacific, Den vers Norfolk en Western waren mede gezocht. Wat de laatste betreft, deze waren aan merkelijk hooger op het gerucht, dat de directie van plan zou zyn op de gewone aandeelen 3 pCt. dividend uit te keeren. De vrees, welke men koesterde, dat de manirestatiën, bij gelegenheid- van het bezoek van Bryan aan Nieuw-York, de Beurs in groote ontstemming zouden brengen, is niet bewaarheid gewordeu. ItijnLandache Dank Bodegraven. By de op Vrydag alhier ge houden loting voor de nationale militie is door 38 ingeschrevenen deelgenomen. Acht daarvan hebben vrystelling opgegeven wegens broederdienst, vier als eenige zoon, terwyi er vyf lichaamsgebreken hebben opgegeven. De heer W. Ockhorst, alhier, directeur der Eerste Nederlandsche Biervatonindustrie, heeft aan het Dageiyksch. Bestuur dezer ge meente vergunning gevraagd tot uitbreiding der fabriek en het plaatsen en in-working- brengon van een stoommachine op het perceel, kadastiaal bekend m Sectie B, No. 3276. By burgemeester en wethouders dezer gemeente is een verzoekschrilt ingekomen van den heer P. Van Dam Az.r te Rietveld, tot hel plaatsen van een maalstoel in zyn koren- maaldery, in werking te brengen door twee Amerikaansche windmolentjes, to plaatsen op het erf, ten westen van het gebouw, kadastraal bekend in sectie B, No. 1892. Het voorbereidend militair onderricht alhier is weder aangevangen. Ook enkele jongelieden uit de gemeente Langeruigeweide, waar genoemd onderwys niet gegeven wordt, nemen hieraan deel. Loiinuiden. De loting voor de nationale militie, lichting 1901, leidde voor doze ge meente tot den volgenden uitslag1 W. Straat hof, 2 P. Van Ankeren (br-d), 3 A. Van Stra ten, 4 A. J. Schiebroek (e. w. z.), 5 G. Van Heiningen, 6 J. C. Van Graas (e. w. z.), 7 A. J. Van Diemen, 8 J. J. Kooy (gebr 9 J. Van Veen (e. w. z.), 10 C. Van Muyden, 11 G. Nagtegaal, 12 C. Straathof, 13 W. C. Roest, 14 P. J. Horsman, 15 C. Bergman, 16 H. Van Bostelen (br-d), 17 A. Lange veld, 18 H. Otto, 19 P. Van Harten (e. w. z.), 20 G. Bosman, 21 A. G. Van den Hoorn, 22 C. Bernard, 23 W. Eveleens (e. w. z.), 24 K. Stigter (e. w. z.). Het aantal lotelingen was bepaald veel voor deze gemeente; het contingent bedraagt ver- moedelyk 6. Voorschoten. De uitslag der loting voor de nat. militie is als volgt: 1 J. v. d. Hoonaard, 2 O. De Gier, 8 H. Aliddelkoop, 4 J. W. v. Heiningen, 5 C. J. Kuneken, 6 H. Ouwersloofc, 7 N. De Bruyn, 8 A. Zwaan, 9 P. C. v. Wissen, 10 J. F. Berkhuyzen, 11 AL Verhoog, 12 L. A. v. Leeuwen, 13 N. J. v. d. Valk, 14 E. Jansen, 15 P. Waasdorp, 16 W. v. Lochem, 17 J. 0. Korswagen, 18 P. J. Hendriks, 19 B. Blok, 20 J. A. Mens, 21 W. G. Harteveldfc, 22 J. J. Rutgers, 23 D. Tesko, 24 A. H. v. d. Krogt, 25 J. P. De Bruin, 26 J. Langeveld^ 27 A. C. Zuiderduin, 28 H. Jongeneel, 29 W. v. d. Marei, 30 H. Seger, 31 P. v. Hemert De nummers 19, 21, 27 en 31 hebben redenen van vrystelling. Waarschynlyk bestaat het contingent uit 7 of 8 lotelingen.

Leidsch Dagblad | 1900 | | pagina 10