MARGAUX, The .Br^ndsm <a „DE SPORTMAN", Geeft geen Guldens uit Dj Vin zili ts ittaflta ai tó Mor LDEGSTEEGaan io Dmls mniT 19 ei kraaiergtraat tg too Nionm li. 11. MARKS JR., Winter-Provisie. Tandarts ff. SCBODTEN, Souchon a f 1.30 per K.G. LEIDSOH DAGBLAD, WOENSDAG 17 OCTOBER. - TWEEDE BLAD. PERSOVERZICHT. Inzenders van Advertentiën Tailleur, PIANINO. Verkrijgbaar in alle buurten der stad. In het bijzonder wordt de aandacht gevestigd op 3183 So. I24G9. Anno 1900. Dr. Schaepman bespreekt in No. 8 van tefln Chronica het bekende artikel van professor 5)e Louter over de taak van een kleinen Staat. By de critlek, door den hoogleeraar .fcp de handelingen of liever de verzuimen Ivan onze regeeringamannen in hun betrekking (tot het buitenland geoefend, heeft prof. De fouter het zich meent dl*. Schaepman Jtvel wat al te gemakkeiyk gemaakt, waar hy de beslissing „over de keuze der middelen" 'Eenvoudig aan de Regeering overliet, om fdan „in wat beeldspraak te verklaren watzy :»ooal had te doen." Speciaal waar de Utrochtsche geleerde „het geding over diplomaten en consuls" doorzyn ^onstuimig geschryf heeft heropend", merkt |dr. Schaepman op: „Een zeer zonderling geding. Om de kosten kan het niet gaan. Niemand Wal ontkennen, dat de hier bedoelde consuls /beroepsconsuls moeten zyn. Dezen behooren ajoed en zeer goed te worden bezoldigd, v Maar deze consuls zullen toch ook eenige diplomatieke eigenschappen moeten bezitten. 6)eze eigenschappen zyn somtyds aangeboren, jsnaar altyd, ook by voor de diplomatie in de Wieg gelegde diplomaten, zyn ontwikkeling en (jeering noodig. Consulaire bekwaamheden zyn ("Weer andere dan diplomatieke en vorderen (iBen geheel andere school. Zwitserland kan toch niet in alles ons Jtnodel wezen. Zwitserland geeft ons model- gouvernantes; Zwitserland geeft ons een ijnodel-legerZwitserland geeft ons een model- (iyertegonwoordiging in den vreemde. Des JCHiten zu viel. Alles te zamen genomen is /Zwitserland Zwitserland en wy zyn, Godlof, Nederland, Nederland met zyn dynastie van JOranje en zyn ryk van Insulinde. Maar wij behoeven voor deze hervorming 'onzer diplomatie nog niet te vreezen. Zelfs fj)e Standaard waarschuwt in deze voor over all ng. Te goeder ure. Immers, voor wie nogal eens buiten de .landgrens kwam en hier en daar een vreem den staatsman ontmoette, is het nog niet zoo Weker, dat onze diplomaten nogal lieden van Vweinig beteekenis zyn. Op dit punt is de (yerdediging van De Nederlander niet sterk :genoeg en "Worden te veel verzachtende om standigheden gepleit. Wie een weinig in andere dan Noderlandsche kringen verkeerde, ';Weet, dat meerderen van onze diplomaten een 'goeden naam en faam van talent, van weten schap en van karakter met zich droogen. Indien de hoogleeraar De Louter ernstig (Wil onderzoeken waarom wy als kleine Staat (niet meer voor de Zuid-Afrikaansche Repu blieken hebben kunnen doen, dan wil ik hem wel op den weg helpen. De eerste reden is deze: Onze Regeering [heeft zich te toeschioteiyk betoond waar het betrof do voorbereiding voor de Vredes-confe- jrentie. Van deze zeer langwyiige Journée des i Dupes is zy de eerste dupe geweest. Zy dacht i Richelieu, den veroveringsoorlog, aan de deur 1 to holpen zetten, -en Richelieu kwam, van het "hoofd tot do voeten gewapend, binnen. Onder j'de bloemenslingers van allerlei bepalingen j behield de hebzucht vry spel. Zal fk de macli- ton van de hebzucht noemen? Ik wys slechts [pp één byzonderheidde Aziatische despoten werden toegelaten, zelfs de „unspeakablo |Turk", en Christenvorsten werden buiten- I gesloten tegen openbare verklaringen helaas, imoskovitischo verklaringen l in. Onze teeder-kinderiyke en beminnelyko |ydelheid heeft ons de gastvryheid doen ver- jleenen aan de koizerlyk-russische Conferentie. !wy meenden het zóó goed. Maar wy hobbon jniet don moed gehad te zeggen, zóó of zóó ■ofneen. Deze is de eerste reden, die ons tot lyde- '^ykheid dwong by latere gebeurtenissen. Maar er is een andere, en die ligt dieper. Het rechtsbewustzyn van een volk, het (geweten, dat op den duur den Staat en wat Idies meer zy, beheerscht, is niet een opwelling Jvan gevoel, een vraag van stamverwantschap, [van vryheidszin, van voorouders en nazaten, pet is een vraag van consciëntie, van goed ©f kwaad. Alles komt hierop aan of in het Wik een waarachtig geweten en bewustzyn ■van recht en onrecht leeft. Dat is niet de [uitkomst van een openbare meening, van de )v heers chores over de toekomst", of hoe men .'het wezen noemen wil. Alles tJdelheldt Zoolang de groote leeraren van het reoht in Nederland geen ander reoht weten te loeren dan het recht van den dag, zoolang zy tot hun leuze houden: „So sitze ich am sausenden Webstuhl der Zelt TJnd webe der Gottheit lebendiges Kleid" het „lebendige", dat Is «het altyd wisselend en verwisselend kleed van het oogenblik, dan ontbreekt, door het ontbreken van een eeriyk volksbewustzyn, het merg en het bloed, de pit en de kracht van den Nederlandschen Staat om te zyn een Staat van recht. Ook de hoogleeraren in den Nederlandschen Staat vergeten maar te dikwyis, dat door de aanneming van de motie-Dumbar het souve- reine recht van den Statenroof openiyk is erkend. Een krasse, maar noodzakelyke maatregel wordt voorgesteld in het wetsontwerp, hou dende verbod om phosphorlucifers te vervaardigen, ten verkoop voorhanden te hebben en in grootere hoeveelheid dan 100 gram te vervoeren of in te voeren. Bedoeld worden de lucifers, die door wry- ving op elke ruwo oppervlakte ontvlammen. Zy worden, hoezeer het gebruik van zoogen. Zweedscho lucifers ook is toegenomen, toch nog veel gebezigd, omdat zo zich in alle kli maten beter laten bewaren en gemakkeiyker ontvlammen dan do Zweedsche. „Deze voorgestelde maatregel is kras, niaar ook noodzakeiyk", zegt dr. Nolons in do Ven- loo8che Courant. „Kras" schryft hy „wyi de wet hier het vervaardigen van een bepaalde soort van goederen verbiedt; iets dat al heel zelden voorkomt. Noodzakeiyk wyi het de eenige manier is om de afgryseiyke gevolgen van de bewerking met witten phosphor te voorkomen. Dit wetsontwerp is een sprekend bewys, dat met de onbeperkte vry held op economisch gebied in ons land voorgoed gebroken is. Er worden toch niet beperkingen, voor waarden, maatregelen voorgeschreven by de lucifersfabricatie, maar het gebruik van een grondstof, het maken van een bepaalde soort van lucifers wordt verboden. Natuuriyk, eerst nu het vaststaat, dat op een minder ingrypende wyze het doel niet bereikt kon worden. En te recht. Waar een industrie zoo direct en onver- mydeiyk aanleiding geeft tot het verwoesten der gezondheid van wie er deel aan nemen, daar heeft ze geen recht van bestaan. Zy dient dan niet om de macht van den mensch over de stof te vermeerderen en uit te breiden, maar ze maakt den mensch slaaf en slachtofFer van de stof. Al zouden er geen andere lucifers te krygen zyn het zou dan nog beter zyn terug te gaan tot vuursteen, ketsstaal en zwam. Die teruggang zou in dit geval vooruit gang zyn." Onlangs zegt V. in Het Nederlandsche Dagblad had het Handelsblad e&n zeer be langwekkend artikol over de verminde ring van het arantal processen. De schryver van dat artikel zocht de oorzaak van die vermindering vooral in de vermeer dering van het aantal Naamlooze Yennoot schappen, die zelf weinig procedeeren, omdat zy door juridische raadslieden worden geleid, die processen weten te voorkomen, en tegen wie niemand gaarne procedeeren wil, omdat zy financieel gewoonlyk machtiger zyn dan particuliere personen. De kracht van dat argument ontgaat ons niet, maar de voor naamste oorzaak van het verminderen der processen zoeken wy toch elders. Er is een zekere moedeloosheid. Een soort overtuiging, die steeds meer veld wint, dat procedeeren toch niets geeft. Dat de wet een eeriyk man altyd in den steek laat en een oneorlykman altyd helpt. Dat men door te procedeeren goed geld naar kwaad geld gooit. Wie procedeert over een koe, geeft er een toe. Er zyn veel groote kantoren, waar de stelregel geldt nooit te procedeeren en dat is op zichzelf geen gezond verschynsel. Dat het aantal processen vermindert, is verblydend, maar is die vermindering daaraan toe te schryven, dat er meer onrecht wordt geleden en niet, dat er minder onrecht wordt ge pleegd, waar is dan de winst? De rechterlyke macht moet dienen om aan de menschen recht te verschaffen en zien zy, dat zy by haar geen recht krygen kunnen, dan is de Staat op een der gewichtigste punten in zyn plioht te kort geschoten. Aan de rechters alleen willen wy de schuld niet geven. /-'y Yeel kon by hen anders zyn, maar het groote kwaad schuilt In de slechte en ver ouderde wetten, in de doctrinaire opleiding der juristen, die meer leeren letten op de eischen van stelsel, logica en systeem dan op de behoeften der maatschappy, in de fiscale wetten (zegel-, registratie- en griffierechten), die de rechtspraak in hooge mate belemmeren en het recht nóodeloos duur maken. De Staat moet dus toezien. De ware oorzaak van het verminderen der processen moet worden opgespoord. De rechterlyke macht mag niemand ongetroost laten heengaan. Wie recht heoft moet recht krygen en niemand moet worden afgeschrikt om zyn recht te zoeken. Hoe meer het recht zegeviert, des te meer schrik komt er, juist omgekeerd, onder hen, die onrecht plegen. Thans echter is het een gulden tyd voor velen, die zich ongestraft aan hun verplichtingen kunnen onttrekken, omdat het recht zoo tydroovond en zoo kostbaar is en het bewys zoo moeiiyk, dat de meesten liever schade en onrecht lyden dan recht te zoeken. Het is natuuriyk wel een standpunt, dat te verdedigen valt, dat men altyd maar liever schade en onrecht lyden moet en zich met den troost van een goed geweten tevreden stellen, maar zy, die zoo denken en wier meening men moet eerbiedigen, mogen zich toch wel eens af vragen of zy daardoor niet het onrecht in de hand werken. Met een gewaarwording van dankbaarheid aldus De Standaard zal do toespraak van den Voorzitter, den heer Van Kempen, ter opening van de Jaarvergadering van Boftz, gehoord en gelezen zyn. Het feit toch, dat een invloedryk patroon niet slechts den werkman tegemoetkomen wil, maar eigener beweging erkent, dat hy rechten bezit, waarop niet mag worden afgedongen, geeft hope voor de toekomst. Vooral op Boftz was deze betuiging op haar plaats. Geiyk men toch weet, is Boftz opzetteiyk opgericht met het doel om de Christen patroons er toe te brengen, dat ze hun ver plichtingen voor God Jegens hun werklieden teederder zouden indenken en meer consciën tieus nakomen. Elders bezigt men daarvoor de „afzondering". In Rusland, België, Prankryk en elders zyn er patroons van Christelyke boiydenis, die zich elk jaar, of om de twee jaren, een drie, vier dagen geheel in de eenzaamheid terug trekken, van alios afzonderen en van ieder afsluiten, om zich in de stilte voor God rekenschap te geven van de wyzo, waarop ze hun daglooners bejegend hebben. Zy het ook op andere wyze, Boftz volgde toch hetzelfdo conscientie-motief. Daarvoor, en daarvoor alleen, is het opgo- richt. Naar ons bleek, is er thans oen plan in de maak^om dat doel van Boaz geheel te ver anderen, d. w. z. Boaz te laten sterven en den ouden naam van Boftz te geven aan een vereeniging met een heel ander doel. Mag hieruit afgeleid, dat het oorspronke- lyk doel van het oude Boftz zoo volledig voor het oog van den Kenner der harten bereikt is, dat de patroons-conscientie geen verdere opscherping meer behoeft? De hoogleeraar mr. M. W. F. Treub treedt af als redacteur van het Sociaal Weekblad. Zyn opvolgers zyn do heeren mrs. J. Van Drooge en M. I. B. Bruinings. Over do aan leiding tot dit aftreden schryft de heer Treub in dat blad o. m. het volgende Het wotenschappelyke fundament der vry- zinnig-democratischo denkbeelden is hier te lande nog door niemand gelegd en my is niemand onder de vryzinnig-democraten be kend, wien de omstandigheden veroorloven zulk een arbeid te ondernemen. Dat ik er in slagen zal dien arbeid te volbrengen, durf ik niet beloven. Het is een taak, waarby veel moeiiykheden zyn te overwinnen, en ook afgezien daarvan, wil ik niet zoo onvoor zichtig zfin van voorspellingen te doen omtrent een zaak, welker tot-stand-brenging slechts voor een deel afhankeiyk is van myn wil. Doch wèl weet ik, dat van eenigszins omvang- ryken wetenschappelyken arbeid voor my niets komt, zoolang ik telkens word afgeleid door journali8tisch werk. Van het oogenblik, dat ik kon en moest gaan denken aan zulk een zeer omvangryken arbeid, werd ik dus geplaatst voor een keuze, die waariyk niet gemakkeiyk was. De slotsom van myn over wegingen was, dat ik èn aan den my opge dragen werkkring èn aan de sociaal-econo mische denkbeelden, die ik huldig, verplicht ben den journalistischen arbeid vaarwel te zoggen. Men zoeke achter myn aftreden als redacteur van het Sociaal Weekblad geen andere redenen. Andere zyn er niet. Dr. A. W. Bronsveld repliceert in de „Kroniek" der Stemmen voor Waarheid en Vrede (October-nummer) volgenderwys in de tusschen hem en het weekblad Patrimonium gevoerde polemiek, waarvan wy tot dusver melding maakten: „Door hetgeen wy in de vorige Kroniek hebben gezegd over het zuiver-politiek en weinig geesteiyk karakter van dit sociaal program, willen wy niet geacht worden een oordeel uit te spreken over het verborgen, geesteiyk leven van „Patrimonium"'s leden. Wy zyn geen kenners der harten, maar ge- looven gaarno, dat in dit geesteiyk kind van den heer Wolbers er worden aangetroffen, die hun knieën buigen niet voor Baftl, maar voor Goddoch dit is ons bezwaar, dat men tot staatkundige partyen en candidaten komt met een program, dat in niets vertoont, van welken huize het is. Het is zuiver-sociaal. Ook vind ik het af te keuren, dat op de erve der politiek een arbeidersparty afzonderlijk optreedt, en uitsluitend pleit voor haftr be langen, die bovendien bijna alle zyn van stoffeiyken aard. Voorts dank ik het weekblad „Patrimonium" voor zyn hoofdartikel van 21 Sept. j.l., en goef do verzekering, dat ik niet gaarno zou gerekend worden tot hen, die „van verre toezion met ironischen glim lach, waar het geldt Christus en Zyn Woord te doen erkennen als de eenige bron van wyshoid en van kracht." Het Huisgezin spreekt zyn verwondering uit over de kalmte en onverschilligheid, waar mede van de zyde der Katholieken de leger- wotton yan minister Eland zyn ontvangen, en vraagt zich af of wy den stryd moede en bereid zyn, ons op den stroom van het militairisme te laten afdryven. De mogelykheid bestaat, dat met de open bare behandeling van de legerwetten onmld- deliyk na het Kerstroces een aanvang wordt gemaakt. Met het oog op dezo mogelykheid - zegt Het Huisgezin dunkt het ons meer dan tyd, het volk van de beteekenis van minister Eland's wetten en van de persoon- ïyke en geldelyke offers, die zy opleggen, goed te doordringen offers, die in nage noeg alle politieke programs beslist zyn geweigerd. Was er kans, dat door onderhandelingen, door overleg die offers tot de kleinst mogolyko afmetingen konden worden teruggebracht, dan zou het misschien goede politiek kunnen heeten, tegen de legerwetten niet reeds onmlddeliyk een onverzooniyke houding aan te nemen. Maar die kans bestaat niet. Minister Eland heeft in zijn antwoord met nadruk gezogd, dat de door hem voorgestelde maatregelen „niet anders beoogen dan voorziening in het strikt noodige," dat do daaruit voortvloeiende verzwaring der persoonlyke en geldelyke lasten „tot de geringste afmetingen is terug gebracht," maar „dat die lasten dan ook niet voor vermindering vatbaar zyn." Ovor de beteekenis dezer woorden is alie discussie ydei en overbodig. Ze beduiden, dat de Minister alles wil wat hy vraagt en niets kan toegeven Onze grootste grief tegen minister Eland's voorstellen biyft de aanmerkelyko verhooging van het contingent: tot dusver 11,000, zal hot op 17,500 worden gebracht. Nu is het waar, dat van dezen 5,200 bestemd zyn voor den korten oefentyd van vier maanden, maar behalve dat aldus 5,200 jongelieden, tot dusver van allen dienstplicht vry, uit hun werk zullen worden gorukt en in de kazerne gestopt, zullen toch nog jaariyks 1300 jonge lieden meer voor don volledigen diensttyd moeten opkomen. Onthoud dit wel: een go- moente, die thans 22 miliciens stelt, zal er onder de nieuwe wet 85 hebben te leveren. Donk eens aan, hoe aanmerkelyk de kans op vryiotea «al verminderen. Voor de lichting 1899 bedroeg het aantal ingeschreven militie- plichtlgen 47,952. Hiervan werden om ver schillende redenen (broederdienst, eenige zoon, gebreken, enz.) vrygesteld 21,278, bleven dus voor don dienst aangewezen 26,679 militie- plichtigen, van wie 10,991 werden lngeiyfd en 15,638 niet ingeiyfd. Ondanks het zeer groot aantal vrystellingen bleef de kans op vryioten betrekkelyk aanzionlyk. Onder de nieuwe wet zal dat anders wor den. Neemt men dezelfde cyfers als boven, dan zullen van de 26,679 tot dienst aange wezenen 17,500 worden ingelyfd en maar 9179 niet ingelyfd. Men heeft dan ongeveer twee kansen, dat men er inloot, tegen óón, dat men vryioot. Thans is de verhouding onge veer één tot anderhalf. Van de ernstige grieven, die Het Huisgezin verder tegen de aanhangige wetsontwerpen heeft, legt het blad byzonderen nadruk op deze twee: lo. het ontbreken eener behoor- lfike schadeloosstelling aan miliciens, die ge heel of ten doele kostwinners zyn; 2o. dat als vrywilligers voor den korten oefentyd enkel zullen worden toegelaten „jongelieden uit den werkenden Stand, dio door handen arbeid in hun onderhoud voorzien." Burgerlijke Stand. AARLANDERVEEN. Bevallen: A. Don Brave geb. Van Leenwon Z. G. Van Beerschoton geb. Van Dam D. Overleden: M. Van Leeuwen Z. 10 m. ALFEN. Bevallen: P. Splinter geb. Lager- bnrg Z. J. Boero geb. Grobben Z. A. \'an der Stoel geb. Van Dam L). J. M. Van den Ent geb. Van Diggelen D. Overleden: U. Spek, wedr. van G. Loa, 80 j. BODEGRAVEN. Bevallen: G. Van Leeuwen geb. Poot D. A. Ten Brink geb. Verburg D. T. Plantinga geb. Kingma D. Overleden: J. J. De Vlieger 2 m. Gehuwd: G. Stolwijk jm. 26 j. en C. Oude- jans jd. 24 j. HAARLEMMERMEER, Ondortrouwd: L. Leyten en A. Koniugs. P. J. Anderson en J. Kooy. J. Vau der Marei en M. Van dor Maarl. W. Hulsbos en A, F. Van 't Riet. J. Swart en H. G. Van Dijk. Gehuwd: C. Willeme en M. Van Aaist. J. G. Kempenaar wedr. en A. Kruyt gescli. Bevallen: N. Verboog geb. Van den boom Z. A. Wynhout geb. Oosthoek D. M. Schónlmge geb. Van GeJlekom D. J. M. Van der Le ien geb. Van Egmond Z. A. Koomen geb. Visser Z. G. Kooyman geb. Noordhoek D. P. Spoel.nan geb. Van der Linden D. Overleden: li. Slothouber 70 j. C. Van Leeuwen 82 j. KOUDEKERK. Bevallen: A. E. Van Burik geb. Wientjes Z. Overleden: N. A. De Wit 1 j. NOORD WIJK. Gob o ren: Johannes Mattbeus, Z. van P. Caspers en K. Koeman. Pietor, Z. van M. Korbee en J. Van der Bent. Ondertrouwd: Cornelia Hoek 26 j. en Mietje Van der Voet 21 j. Overleden: N. J. Schelvis 4 ra., Z. van W. Schelvis en G. Van Resteren. D. Van der Niet 78 j gehuwd met C. Hoek. RIJNStsURG. Go boren: Jannetje Clasina, D. van L. Ravensbergen en G. Do Mooy. Jacobus, Z. van C. y. d. Mey en M. Krol. Peter nel la, D. van W. Van Klaveren en G. De Mooy. Catharina, D. van T. Starkenburg en C. Slijkhuis. STOMP WIJK. Bevallen: P. C. Van Veen geb. Van Hagen Z. B. W. Dobbe geb. Van de Sande Z. Overleden: A. M. Van der Voort D. 0 w. J. P. Van do Sande Z. 4 j. VALKENBURG. Geboren: Johannes, Z. van D. J. Weeber en A. W. Van Schenkbof. Gehuwd: G. Vlasveld jra. 26 j-, van Valken burg, en A. Ligthart, wed. van C. Aartee, 86 j-, te Haarlemmermeer. ZOETER W OUDE. Geboren: Margareth» Petronella, D. van H. v. Amsterdam en 8. Van Velzen. Neeltje en Cornelia, D. en Z. van J. A. Hoogendoorn en A. Breo. Ondertrouwd: C. Slingerland 86 j. en A. Berg 27 j. ZEGWAARD. Geboren: Morntje Gerrüge,D. van J. Van Elleswyk en 0. Van Kuitenburg. Overleden: P. Siardyn 70 j., echtgenoot van A. De Wilde. J. Wegman 67 j., eobtgenooU van C. Vonk. Gehuwd: W. Veldhayzen jm. 27 j. en Gk Lammens jd. 26 j. on van andero voor het Leidsch Dagblad be stemde stukken wordt beloofd verzocht de kopy daarvan slechts op één zydo van het papier te schryven, en niet ter weerszyden, niet tegen elkaar. Ook is het wenscheiyk, dat vooral de namen «eer duidelijk worden geschreven. Beide maatregelen zyn in het belang van spoed en juistheid. zeer aanbevelenswaardige Tafelwijn d, f 36.— per 48 flesschen, en andere roode en witte Bordeaux-, Rijn-, Moezel- en Morgenxoljnen, door de Firma XI !±i KMA> 1'. A. DAMEN ZOON ia den handel gebracht, worden des- verlangd a contant geleverd met 10% korting-. 8310 00 VRAAG S. V. E*. PRIJSCOURANT: IIOOGE WOERD 50. 7303 7 I-uiko Zecuwsche Aardappe len, beste soort, te verkrijgen si f 3.76 per H.L. franco station does, b;j l.VdïItELSESi,teHoedekens- keike, bij Uoos, 8610 8 Leidsohe AtUletiek-Vereeniging opgericht 30 Aagnetns 1806. Het Bestuur heeft de eer te berichten, dat in deze Vereeniging een afdeeling voor „JUNIORES" la opgericht voor het Voetbalspel, voor jongelui tusschen 12 en 10 jaren, tegen een contributie van 2.50. Voor inlichtingen en toetreding vervoege men zich tot een der Secretariseen JOS. 80IAR0NI, Nieuwe RUn 81. HENDRIK IJDO Ez., Hoogt. Kerkgracht 4. Het Voetbal-Terrein ia gelegen aan den Rljnsbnrgerweg, eerste land voorbij den Tob 6601 28 voor middelen tegen hoest, zware verkoudheid of schorheid in de keel, want 8717 26 „Bosjes Sleuteldrop" helpen U beslist en kosten slechts voor anjjs 10 Cents, voor zout 12J Cent. Vraagt aan hen, die ze reeds gebruikten. Ook voor kinderen is er geen beter middel, een ware heilzame lekkernij. Wordt nooit los verkocht. Wettig gedeponeerd. Verkrijgbaar bij de meeste Drogisten en Comestibleswinkels. Ter overneming aangeboden: een goed onderhouden Piunlno, zeer mooi van toon, in zeer nette linat voor 125 Old. Te bevragenRapen burg 75. 8690 7 I voorzien van puike Banden, West- woodvelgen alloa linksche on rechteche draad, sierlijk en sterk gebouwd, snel en gemakkelijk loopend, 2-maal ge bruikt, wegenB plotsel. ziekte voor f 76 over te nemen. Brieven Bureel v. d. Blad No. 8688. 9 Rattendood (FELIX mmSCII, Delltzsch) is het beste middel, om Ratten en Huizen enel en zeker te verdelgen. Onschadelijk voor menschen en dieren. Te verkrijgen in pakjes van 30 en 00 ets. bi) REYST KRAK, Beestenmarkt 8069 10 BREESTRAAT 82, LEIDEN, 7813v van netto Burgerlieden, die een vrye Kamer en een net en degeiyk dagciyks te consuKccrcn, Kosthuis verlangen. 6173 5 behalve Dinsdags. Adres: Papenstraat 4.

Leidsch Dagblad | 1900 | | pagina 5