N*. 12468 Dinsdag 16 October. A* 1900 feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van §on- en feestdagen, uitgegeven. Dit uommer bestaat uit TWEE filadeu. Het Leidsche Ricleerinysplan. Leiden, 16 October. Feuilleton. Het geheim Tan den verloofde. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT i Voor Leiden per 8 maanden; Buiten Leiden, por looper en waar agenten gevestigd zfln 1.30. Franco per post tl.'iitïSJllï.. t t t 1.65. PRIJS DER ADVERTENTTËN: Van 1-6 regels f 1.05. Iedere regel meer 0.17J. Grootore letters naar plaatsruimte. Voor het ineassoeron buiten de stad wordt ƒ0.05 berekend. V; Eerste Blad. Voor dc vrouwen en kinderen der krijgsgevangen Boeren! Sedert de vorige opgaaf kwam nog int Bü mevr. Van Schouwenburg: Van N. N. ƒ3. Van mevrouw J.: 1 pak vrouwen- en klnderkleeren. Van N. N. ƒ0.50. Restant collecte bjj mej. Maclaine Pont ƒ3.10, zoodat die collecte in het geheel 17.85 opbracht. i Van mevr. J.: oen pak kleeren -+- 5. By mevr. Muller: Van W. B. v. K. f 1.76. Van mevr. B. ƒ3. Van N. N. ƒ5. Van den heer M. ƒ0,50. Van mevrouw K.een pak kleeren. Van mej. Zirkzee, Oranjegracht: een pak kousen. i Van N. N. ƒ2.50. Van mevr. De V.: een pak kinderkleeren. Restant collecte Meisjesburgerschool 6.50, loodat die collecte 28.50 heeft opgebracht. Bü mej. Van Dorp: Van D. N. ƒ2. Mej. H.een pak kleeren. Mevrouw V. K.een pak kleeren. By mej. Kutsch Lojenga: Van mevr. G.een pak kleeren. Van mej. B.: een pak kleeren. I Van mevr. d'A. ƒ2. Bü mej. Verdam: De heer O. ƒ25. 1 Mej. J. V. S.een dankoffer voor haar ver- Jaardag 1. Giften en goedereü, ook witte kousen, worden nog tot Donderdag 18 Oct.'a morgens '10 uren ingewacht by mevrouw Muller, HoogL Kerkgracht 22. C Ol'iioleelo KeuaUgeviug. Burgemeester on Wethouders vaa Leiden; .Gezien het adres van de Maatschappij van ver» duarzaemdo lovensmiddoion „Üe ötor'', vuorheen N. WOUTERLOOD P.Jzn,, houdondo verzoek om ver dunning tot uitbreiding van do fabriek san het .Levendaal beotie D Nos. 1197, 1199 on 1437, door bet bouwen van magazijnen en hot verplaatten en Uitbreiden der bnkulagorb; 'f Gelet op do artt. 6 en der Hindorwet; - Geven bi) deze konnis aan het publiek, dat go- Boomd verzoek met de bylagen op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd is; msmedo, dat op Maandag 39 Oot. a. e., 'e voormiddage to e.f uren, Op bot Ba&dhuia, gelegenheid zal worden gegevou om bezwaren togen dat vorzook in te brengen, c t Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, F. WAS, Burgemeester, 15 Oot. 1900, VAN HEYST, beoretaris. 1 VIL De commissie van deskundigen i3 nu ge- óaderd tot de door B. en Ws. in de tweede plaats gestelde vraag: „Is de berekening dw kosten van uitvoering van het plan en van die 'der exploitatie juist? Of kunnen die kosten eenige vermindering ondergaati By de beantwoording dezer vraag dient yolgens de commissie op den voorgrond te Worden gesteld, dat de aan het elot van hot vapport van den directeur der gemeentewerken medegedeelde begrooting van kosten een globaal karakter draagt, zy het ook dat zy berust op berekeningen, die met het oog op het stadium waarin de zaak verkeert, voldoende scbynen te zyn overwogen. Iets anders ware ook niet te verwachten. Een nauwkeurige begrooting kan toch eerst gemaakt worden, wanneer het ontwerp in details is uitgewerkt. Dit verelscht echter een zeer omvangrijken arbeid en het lag voor do hand hiertoe niet over te gaan, alvorens gebleken was, dat tegen het ontwerp geen principieele bezwaren waren aan te voeren. Ka het door de commissie op de eerste vraag gegeven antwoord, zou het wellicht aanbeveling verdienen B. en Ws. voor te stellen aan de boantwoording van de tweede vraag het uitwerken van het ontwerp en het opmaken van een nauwkeurige begrooting te doen voorafgaan. De commissie acht dit echter niet onvermijdelijk en meent, dat reeds thans de volgende opmerkingen aangaande de be grooting kunnen worden overgelegd. De begrooting is gesplitst als volgt: 1. Rioleering. 891.000 2. Pompstations 174,000 8. Persbuizen392,000 4. Diversen en onvoorzien 93,000 Totaal f 1,550,000 Yoor de eigenlijke rioleerlng met inbegrip van grachtkruisingen, toegangskokers, spoel- schuiven en dergelijke werken, werd, naar aan de commissie is medegedeeld, een bedrag gesteld van f 648,710. Een nader onderzoek der bedragen, waaruit dit eindcijfer is samengesteld, leidt tot het besluit, dat het ruim is genomen en dat by de uitvoering dit cyfer vermoedelijk 100- a 150,000 gulden zal meevallen, voornamelijk omdat het leveren en leggen der riolen ©enigs zins hoog is begroot. Besluit men bovendien nog tot de toepassing van een kleiner riool- type, dan kan op dit hoofd nog ongeveer f 100,000 worden bespaard. Voor het aansluiten van de bestaande huis riolen aan te leggen hoofdriolen is een bedrag van f 120,300 uitgetrokken. Het komt de commissie niet alloen voor, dat deze poet te hoog geraamd is, doch bovendien dat hy ge heel uit de begrooting behoort te vervallen. Vergist zy zich niet, dan is do gemeente volkomen bevoegd, het loozen op de openbare wateren te verbieden on te verplichten tot aansluiting op het nieuwe riolennet. Is dit juist, dan verdient het, volgens de commissie alleszins aanbeveling, de kosten van de aan sluiting ten laste der verschillende eigenaren te brengen. Elders geschiedt dit eveneens en uit een geldeiyk oogpunt verdient deze oplossing alles zins aanbeveling, wyi de betrokken eigenaren de kosten, die voor ieder van hen slechte een gering bedrag vertegenwoordigen, allicht onder de gewono onderhoudsuitgaven zullen brengen, terwijl de gemeente do kosten uit geldleening moet vinden. Voor kosten van noodzakelijk te dempen slooten is het aanzieniyk bedrag van 115,920 uitgetrokken. De gegevens ontbreken dor commissie, om over dit cyfer een beslist oordeel uit te spreken, doch afgezien van de deugde lijkheid der raming, scbgnt hot mogelijk, dat op dit onderdeel besparing verkregen wordt. Eerstens kan er op gerokend worden, dat de vry boteekonende hoeveelheid grond, die by het leggen der riolen overblyft en weggevoerd moet worden, voor demping van slooten wordt benut; in do tweede plaats mag worden over wogen, dat een aantal van deze slooten parti culiere slooten zyn en deze dus niet op kosten van de gemeenschap behoeven gedicht te worden. Men kan dit, als te Rotterdam en elders, aan do eigenaars overlaten. Alles byeengenomen, komt hot der com missie voor, dat de betreffende begrootingspost tot ongeveer de helft van het uitgetrokkene kan worden teruggebracht. Voor den bouw der twee pompstations wordt f 174,000 geraamd. Contröle van dit cyfer is ook alleen mogeiyk aan de hand van een uitgewerkt ontwerp. Het is echter niet waarschyniyk, rekening houdend met de koBten van elders uitgevoerde werken van soortgelijken aard, dat op dit onderdeel besparing zal kunnen worden ver kregen, vooral wyi het raadzaam zal zyn op de noodlge ruimte voor uitbreiding van de machinekracht te rekenen. Integendeel zou de commissie willen aannemen, dat in plaats van centrifugaalpompen, zuig- en perspompen worden toegepast en dat dientengevolge de begrooting met rond f 65,000 te verhoogen is. Het voor do persbuizen uitgotrokken bedrag van f 892,000 mag geacht worden met do te verwachten werkelijke kosten overeen te komen. Resumeerende en in het oog houdende, dat de cyfers van de commissie uit den aard der zaak een globaal karakter dragen als die van de overgelegde begrooting, zou laatstgenoemde kunnen worden verlaagd als volgt: door lagere raming van het leveren ©n leggen der riolen met f 125,000 door het toepassen van een kleiner type van riolen met100,000 door het afvoeren uit de begroo ting van de kosten van huieaanslul- tingen met126,000 door het afvoeren uit de begroo ting van de demping de? particuliere slooten met 54,000 totaal vermindering mot f 405,000 daarentegen verhooging voor het maken van zuig- en perspompen met 55,000 biyft vermindering f350,000 Aan den Raad dor gemeente Lelden Is het volgende adres gericht: Edel Achtbare Heerenl Ondergeteekenden, bestuursleden van den Leidscben Bestuurders- bond, waarby zyn aangesloten: de Timmer- liedenvereeniging „Vooruit", afdoeling Leiden van don Alg. Nederl. Timmerliedenbond, de afdoelingen Leiden van den Nederl. Bakkers- gezellenbond, de Sociaal-Democratische Arbel- derspavty, don Ned. Metselaarsbond, don Ned. Opperliedenbond, den Ned. Schildersgezellen- bond, den Ned. Stukadoorsbond, den Ned. Intern. Sigaren- en Tabakbowerkersbond, den Ned. Typografenbond, de Schoenmakersver- eeniging „Streven naar Verbetering", afdeeling Leiden van den Ned. Bond voor Schoen makersvakorganisatie, geven te kennen: dat liet by de heerschende werkeloosheid 6teeds moeiiyker wordt voor de werklieden, om by niet te langen workty'd een behoor) yk loon to bodingen; dat de gemeente daartoe mee wei kt, dooi de voor haar uit te voeren worken in het openbaar aan te besteden en aan een der laagste Inschryvers te gunnen, waardoor de aannemers ln de verzoeking komen, hetgeen ze to laag inschryven te verhalen op het loon hunner werklieden; dat het niet op den weg der gemeente kan liggen op die wyze oorzaak te zyn, dat de lgonstandaard gedrukt wordt, en de belangen van oen deel harer leden geschaad worden; dat het integendeel de plicht der gemeente is, aan alle werklieden, die direct en indirect in haar dienst zyn, een behoorlyk inkomen by niet to langen arbeidsduur te verzekeren, wat slechte zou bereikt worden, door In do bestekken van gemeentewerken bepalingen omtrent minimum-loon en maximum-arbeidstyd op te nemen; dat het minimum, waar het loon niet be neden mag dalen, zal het behoorlyk zyn, door de vakvereeniglngen in haar huishoude- ïyke vergaderingen aldus is vastgesteld: voor timmerlieden, metselaars en stukadoors twee en twintig cent, voor schilders en typografen twintig cent, voor opperüeden zestien cent per uur; en als maximum- arbeidsduur elf uren per dag des zomers, tien dos winters, en voor de typografen het ge- heele jaar tien uren; met verhooging van vyf en twintig percent by overwerk, van vyftlg percent by nachtwerk, ingaande drie uien na het einde der gewone dagtaak, en van honderd percent by Zondagswerk; redenen, waarom zy er by U w College met nadruk op aandringen, te bepalen, dat de vanwege de gemeente aanbestede werken zooveel mogoiyk hier ter stede uitgevoerd worden; in de bestekken bepalingen op te nemen omtrent minimum-loon en maximum- arbeidsduur en deze te bepalen, zooals ze door de vakvereeniglngen zyn vastgesteld en hier boven zyn meegedeeld en omsohrevon, en tevens bepalingen op te nemen, dat het aantal halfwassen niet meer dan een vyfdo van het aantal volslagen werklieden mag zyn. Het adres is onderteekend: L. Crispyn, A. Pannekoek, P. Stafleu, H. D. Van Weizen, J. Verhoef, C. Van der Zeeuw en J. H. Ellen. Van Gedeputeerde Staten is by den Ge meenteraad van Leiden een aanschryving ontvangen, houdende mededeeling, dat, ten ge volge van de uitkomsten der Jongste volkstelling, tegeiykertyd met de periodieke verkiezing van leden van den Raad in 1901 het aantal Raadsleden van 27 op 81 behoort te worden gebracht. Morgen zal door een commissie, bestaande uit de luitenants A. A. Den Hoed, W. H. Hennua en A. J. R. Brandt, een onderzoek worden ingesteld naar do geoefendheid der adspiranten milicien-wielryders van het 4de regiment infanterie, om te kunnen bepalen of zy al dan niet in aanmerking komen voor een aanstelling tot milicien-wielryder by go- meld korps. Aan hot Postkantoor alhier en de daar onder behooronde hulpkantoren werden ge durende de eerste helft dor maand Oct. de volgende brieven en briefkaarten bezorgd, welke wegens onbekendheid van de geadres seerden niet besteld konden worden. Brieven: Breeveld, P. Hoogendooren, Alfen a. d. Ryn; mynh. en mevr. kol. P. O. Kool, Blitz Co., mej. Do Boer de Leeuw? Amsterdam; Frits Rasink, Arnhem; Chr. Kerkvliet, 's-Hage; Schipperadres Haven meester, Breda; A. Reintje, mej. I. Spaan, Van der Leede, 's-Hage; D, Ten Broeke, Maarson; mej. J. Overduln, B. V.? Leeuwen, Rotterdam; Reinder Strikwerda, Sneek; Ant. v. Tevoren Voorhout. Briofkaarten: H. Bakels Jr. (ofBabels), mej. Beute, Amsterdam; J. Jilles, mej adres moj. Rig? 's-Hage; mej. E. Violet, Groningen; mej. J. H. Dert, Haarlem; H. Wiebes, Leiden??; mej. J. Schurink? R. Kubel (of Keibei), Scheveningen. 4 brief kaarten zonder adres). Uit het buitenland terugontvangen: o. Brieven: W. Douaten (of Dowaten), Londen; M. Verhaar, Meiden by Hildon; Docter Schülein, Parys; N. v. der Loede, Heideck by Rhemberg; mej. Lambrechts, Wien (villa Todesea). b. Brlefkaaarten; Jozef v. Oerle, Antwerpen; Jacob v. den As, Bruck; mevr. Favart (of Favait) Bruxelles; P. J. Bertel, Köln; mevr. M. M. Ferguson de Jong, Par(js. Drlo binnenlandsche drukwerken en één buitenlandsch onbestelbaar. Bedankt is voor het beroep naar do Ned.-Herv. Gom. te Ruinen (toez.) de heer H. De Groot, cand, te Leiden. De firma J. Van Gelder, alhier, heeft tot groote tevredenheid een orgel geleverd aan do Gereformeerde Kerk te Zwfindrecht. Het instrument bleek aan alle eischen te voldoen. De kast, streng in styl, was gebouwd naar een ontwerp van den heer H. J. Jesse. De by beschikking van den minister van oorlog by het wapen der infanterie van het leger hier te lande overgeplaatste 2do luitenant F. J. Nix, van het leger in Nederlandsch-Indië, is ingedeeld by hot 4do regiment infanterie. Genoemde officier is door den regiments-com mandant bestemd voor de 8de compagnie van hot 3do bataljon van het korps. De zestiende lyst van de 22ste jaar- collecte voor de Scholen met den Bybel ln „De Standaard" vermeldt o. m.Aarlanderveen met Nieuwkoop (Zuideinde) met f 73.06 j Leiderdorp met Zoeterwoude (Hooge Ryndyk) met 205.50. Onder do nagiften komen voor: Haarlem-; mermeer O.-z. met ƒ11.25; Waddingsveen, met ƒ20; Woerden (Kerkcolloge te Zegveld)' met 10. De groothertog en de groothertogin van Hessen brachten Zondag eon bezoek aan de Koningin en de Koningin-Moeder te König. Hare Majesteiten brachten gisterochtend op haar terugreis naar Het Loo hun een tegen bezoek te Darmstadt. Over elven vertrokken HH. MM. naar Het Loo. Het bypost- en telegraafkantoor op Het Loo werd op 14 dezer voor het algemeen verkeer heropend. Te Bendorf a/Rbeln is overleden de hoer P. S. Hamel, oud-consul-generaal der Neder landen. Uit Zuld-Afrika kwam gisteren by haar familie te Neede mejuffrouw Aleida M. C. Geenen, ziekenverpleegster by het Roode Kruis, van do eerste Noderlandsche ambulance. Tot secretaris van het Duitsche gezant schap te 's-Gravenhage, ter vervanging van den heer von Flotow, wiens plaats sedert geruimon tyd onvervuld bleef, is benoemd Graaf de Montgelas, die gisteren ln de resi dentie is aangekomen en zyn Intrek heeft genomen in het Hötel des Indes. Bedankt is voor het beroep naar Ostende door da. E. B. Couvée, te Enter. Te Dordrecht is by de Vrye Chr. Evang. Gem, beroepen ds. G. W. Van Leussen, te Goes. Ds. G. J. D. Aalders, vroeger predikant by de Geref. Gemeente te Elburg, thans vor- biyf houdende te Apeldoorn, heofc het boroep naar de Geref. Gemeente te Nieuw-Dordrecht aangenomen. Te Hilversum is overleden de heer P. A. De Boer, lid van den Raad van Tucht op de Koopvaardijschepen. Do overledene was gedurende 89 jaren in de dienst der „Kon. Ned. Stoombootmaatschappy" werkzaam, eerst 6) „Door een zeer treurige en vreeselyko ge beurtenis, lieve Natalie," antwoordde lord Alfred, terwyi zyn gelaat door eon wolk van I treurigheid overdekt werd. „Het is niet voel 'meer dan honderd jaar geleden, dat onze witte roos in een roode veranderd werd, I maar dit geschiedde op dringend verzoek van het hoofd der familie Dentry." „O, vertel ons die geschiedenis oensl" smeekte Rosina, die brandde van nieuws gierigheid, en Natalie sloot zich by dit ver doek aan. De jonge graaf keek zyn verloofde teeder in de schoone blauwe oogen, die hem vol (verwachting aankeken, en begon: „Ik heb reeds gezegd, dat onze vlag de 'kruistochten meegemaakt heeft en bygevolg iheel oud moet zyn. Onze familie behoort dan jpok tot de oudste adeliyke geslachten van Engeland. Ons stamhuis is altyd beroemd geweest, zoowel om do dapperheid zyner jinannen als om de schoonheid zyner vrouwen" en graaf Alfred boog ridderiyk-galant ''tegen zyn oude moeder en Natalie. De eerst genoemde viel hem echter in de rede: i>Nu g(j toch over de deugden der vrouwen 'Van Dentry spreekt, moet gy ook zeggen, jöat zy beroemd xyn geweest om haar trouw ;in de liefde." Natalie bloosde en drukte haar verloofde jVriendeiyk lachend de hand. Deze vertelde (verder: fMyn voorvader, dat wil zeggen myn over- oudoom, was buitengewoon lang ongetrouwd gebleven. Zyn hart was tevreden met do studie en ridderlijke vermaken, maar bleef vry van alle zachte on teedere aandoeningen. Menige bokoorlyko jonkvrouw keok smach tend naar hom uit en zuchtte in stilte over zyn ongenaakbare terughouding. Hy scheen t voor Amors gouden pyien onkwetsbaar te zyn. Eens maakte hy echter een lange reis door do Alpen, en hy bracht by zyn torugkeer een jonge, nauwelyks zestienjarige echtgenoot© mee naar huis. Lady Ellen, zoo hoette zy, moet eon beroemde schoonheid zyn geweest: aanvallig, beminiyk, prachtig van gestalte en daarby onweerstaanbaar in al haarmanieren. Ieder, die haar zag, was geheel en al bewon dering. Als z(j stond, moeten haar zwarte lokken als een glanzende trourmantel om haar heon gehangen hebben. Haar handen en voeten moeten zoo teer en fijn geweest zyn als die eener fee. Zy kon lief zingen on geestig praten. Als lord Dentry met haar uitging, wekte zyn schoone vrouw ieders verbazing en bewondering. Hy vergoodde haar. Jarenlang had de liefde in zyn hart ge sluimerd. Maar nu was zy ontwaakt, en wel mot een gloed, dio hem geheel vervulde. Zyn hartstochtoiyke liefde was diep in zyn hart geworteld en zou slechte ten koste van zyn loven daaruit weggerukt kunnen worden. Hy beminde Ellen onuitsprekeiyk en schonk haar gaarne alle schatten en genoegens, die een vindingryke liefde kon bedenken. Maar zy begreep hem niet. Zy was een luchthar tige Fransche en had Fransche begrippen en Franscho zeden mee naar Engeland gebracht. Na de eerste twee jaren van zyn huweiyk had lord Herman den wensch te kennen gegeven om zich uit het woelige leven van bals en vermaken terug te trekken en op Dentry geheel voor zyn echtgenoot© televen. Maar zoo iets viel volstrekt niet in den smaak van lady Ellon. De bewondering van velen was haar tot een levensbehoefte ge worden. De geestige man met al zyn ge leerdheid, kennis en ondervinding verveeldo haar. Zy zag in hem niets anders dan een ouderen levensgezel, aan wien zy onvorbid- deiyk gekluisterd was. Het verbiyf op Dentry was voor haar als een gevangenschap. Als ik het wèl heb, bewoonde zy de beide kamers, die gy, Natalie en freule Rosina, thans in gobruik hebt. Hot zyn de fraaiste vertrekken van het geheele huls en volgens de oude oorkonden van een archief, heeft lady Ellen ze tot verblyfplaats gehad." „En bewoont tegenwoordig niemand den westeiykon vleugel van het slot, waar de bibliotheek ligt?" vroeg Rosina snel en on verwacht. Alfred werd donkerrood; deze vraag had hy niet verwacht, „Niemand, freule. Dit gedeelte van hot huis is, sedert den dood van myn goeden vader, onbewoond." „Zoo dan moet ik my vergist hebben," zeide de slimme spreekster kalm. „Onlangs meende ik licht te zien achter een dor ramen." „Hierin hebt gy u zeker niet vergist, lief kind," antwoordde gravin Olara bedaard. „Een oude dienstmaagd onzer familie brengt daar in stille afzondering haar ouden dag door, de laatste dagen van een veelbeproefd leven. Het licht, dat gy gezien hebt, brandde waar schyniyk in haar kamer." „Juffrouw Martha 1" dacht Rosina dadeiyk. Alfred nam eohtor den draad van zyn verhaal weer op, alsof hy door geen enkel woord in de rede geveJlen was: „De hartelooze Ellen was niet in staat om geluk te verspreiden. Zy maakte haar echt genoot volstrekt niet gelukkig, en myn arme voorvader zag de bloesems zyner liefde ver welken, zooals de lentebloesems, waarover de koude adem van de nachtvorst is heen gegaan. De edele graaf vond het geluk niet, dat hy zich gedroomd had. Hy had een lange reis ondernomen en bracht op zekeren dag een jongeling mee naar huis, den eenigen zoon van een pas gestorven vriend zyner jeugd. Hy had den stervenden vader beloofd, dozen Jongeling als zyn eigen kind aan te nomen en hem te laten onderrichten in alle ridder* lyke kunsten, in de wetenschap en in alles, wat tot de opvoeding van een volmaakt ridder wordt vereischt. Do zoon moest later op waardige wyze do oude titels en den ouden naam van zyn geslacht voeren en den roem zyner doorluchtige voorvaderen handhaven. Lord Herman werd by dit edelmoedige plan door de beste en edelste dryfveeren be zield. Hy kon in de verste verte niet ver moeden, dat de tegenwoordigheid van zyn jeugdigen gast den vrede van zyn huis in gevaar zou brengen. Reeds na korten tyd werd het levendig in hot stille slot. De jeugdige edolknaap was zeer spoedig volleerd in de ridderiyke bediening zyner be- kooriyke meesteres en bood zich vrywillig aan als haar page. Hy bespeelde de fluit en zong smachtende liederen, die zyn Fransche gouvernante hem geleerd had. Ook vergezelde hy lady Ellen op do valkenjacht, speelde urenlang schaak mot haar en hielp haar in het kweeken van bloemen. Spoedig waren zy groote vrienden en was Theobald de onaf- scheideiyke metgezel der schoone slotvrouw. Naast deze warme vriendschap scheen de ernstige, oudere gemaal overtollig te zyn. Lord Herman bemerkte zulks en bezweek haast aan de folteringen der jaloezie, die zyn trouwe ziel martelden. Hy meende oon ondankbare slang aan zyn hart gekoesterd en een vreeseiyken vyand in zyn huis ge haald te hebben. Een oude dienaar van het huis, Frits, die lord Herman als kind op de armen had ge dragen, zag met groot leedwozen de droef heid van zyn heer. Hy begreep do oorzaak en waagdo het op de vriendschap van lady Ellen en don pago te zinspolen. H(j stelde den graaf voor om Theobald van het slot to ver- wyderen. Ondanks alle persooniyke indrukken, hiold lord Herman in zyn hart een trouweloosheid van Ellon echter voor onmogelyk. Hy wist wol is waar, dat zyn jonge vrouw lichtzinnig en levenslustig was, maar hy kon en wilde niet gelooven, dat zy aan haar eigen eer en die van haar gemaal zou te kort doen. Toch knaagde de worm van achterdocht in het geheim aan zyn hart. Hy vormde hot plan om Bcherper en oplettender toe te zien op hetgeen er in zyn omgeving gebeurde. Maar al te spoedig vond hy de gewenschto gelegenheid. Lady Ellen zat met haar gemaal aan het middagmaal. Als gewoonlyk verrichtte de page Theobald zyn ridderdienst door de spyzen uit de hand van Frits aan te nemen en met bevalligen zwier de dame des huizes te be dienen. Hy droeg een witte roos in het knoopsgat van zyn zyden wambuis en lord Herman vroeg, hoe hy aan die schoone bloem gekomen was. (Wordt vervolgd

Leidsch Dagblad | 1900 | | pagina 1