4 Wij lezen in de Daily Graphic" van 12 October, dat Sir Charles Warren, de man van den Spionkop, een rede heeft gehouden op eene vergadering van het Augustine-college to Canterbury. Daarin zeide hy o. a.: „Er zyn Boeren en Boerenveel van hen zyn onze Koningin goedgezind en hebben dit bewezen door zich bij do Britscho troepen te voegen V' Wat een nonsens 1 En die goede Engolschen gelooven dat maar alles; welke onnoozele menschen tochl Hot commando over Bullers leger, dat voorloopig te Lydenbnrg biyft, is opgedragen aan generaal Lyttelton. In de buurt van Komatipoort heeft het geducht geregend, maar tot dusver heeft de gezondheid der Engolsche troepen daar nog niet onder geleden. By een zoo uitstekend ingerichton geneeskundigen dienst is dat wel gelukkig! Een pas uit de Transvaal teruggekeerd Duitscker, zekere Frank, die 20 jaren daar gewoond heeft en berichten van Jean Carrère voor de „Matin" mc-braéht, heeft aan de redactie van dat blad verzekerd, dat de Engel- schen op het oogenblik in Zuid-Afrika niet •270,000 man op de been hebben, maar wel '450,000 man, alle inlandsche hulpkrachten, die voor het vervoer van levensmiddelen en munitie gebruikt worden, meegerekend, voor welke ontzaglijke massa de 10,000 Boeren, die nog in het veld en over verschillende commando's verdeeld zijn, slechts kunnen terugtrekken. En toch gebeuren er ongelooflijke dingen. Telkens als een post van 3- of 4000 Engel- schen hoort van de nadering van een troepje van 3- of 400 Boeren, maken eerstgenoemden zich uit de voeten. De doile vrees voor dien duivel van een De Wet zit er bg de tommies zoo diep in, dat de generaals hen niet tot den aanval kunnen krijgen. Het ïykt wel, of de Engelsche helden alleen goed zjjn om rustige burgers te verdrukken. Hun den eed van onzijdigheid afpersen, boerderijen verbranden, waar vermeende vrienden der combattanten wonen, de Boeren mot de ergste mishandeling dreigen, als de spoorweg binnen een kring van 2 of 3 myieu vernield wordt, zijn dingen, waarin- de officieren en man schappen van Roberts hun geleken niet hebben. In de Kaapkolonie wordt dan ook de tegen woordige wijze van oorlogvoeren zelfs door de meest getrouwe Engelschen ten scherpst© afgekeurd. Verleden jaar nog werd daar in bijna elk gegoed gezin uitsluitend Engelsch gesproken en droomden alle jonge meisjes er van, een Engelsch officier te trouwen. Thans is dat alles geheel omgekeerd. De ambtenaren mogen zich nog illusion maken, de tegenwoordige oorlog is, zelfs al wordt hy gewonnen, voor Engeland het begin van het einde. De correspondent van .Daily Telegraph" te Lorengo-Marquez seint, dat Van der Post, Steyn's secretaris, beweert, dat als Roberts maar het woord „onvoorwaardelijk" wilde schrappen uit zijn proclamatie, alle leiders dor Boeren zich dadelijk met hun volgelingen zouden overgeven. De onzekerheid ten aanzien van de behandeling, die zy zullen ondergaan, is do oorzaak, dat zy zich nog blyven ver zetten. Men verwacht volgens den correspondent der „N. R. Ct." te Londen nog geen dadeiyken terug keer van uitgewekenen naar den Rand, wegens vde onzekere toekomst van den Nederlandschen spoorweg. Het is onwaarschyniyk, dat de Britsche regeering de bruggen en overgan gen, door de Boeren vernield op hun terug kocht naar Komatipoort, bljjvend zal her- J stellen, voordat er een schikking getroffen is tusschen het bestuur van 'sryks spoor wegen en de Nederlandsche Maatschappij ,De Delagoa-baai zal lijden onder den stilstand ,van het verkeer. Alle noodbruggen zullen weg gespoeld worden als het Tögenseizoen doorzet. Het heet dat de Engelsche regeering een nieuwe ridderorde zal invoeren, de orde van de Ster van Afrika genoemd. l>e uitvaart vau prof. dr, I>. E. Siegenbeek van Heukelom. Zeer groot was de belangstelling, welke hedenmiddag op den doodenakker aan de Grcenesteeg werd betoond bij de ter-aarde- bestelling van het stoffelijk overschot van wijlen prof. dr. D. E. Siegenbeek van Heukelom. Do lykstaatsie bestond uit den rouwwagen ;en zes volgkoetsen, en overal, waar ze door Leidons straten passeerde, stonden wederom tal van deolnemenden geschaard, en van vele woningen en academische geboiyyen waron de gordijnen neergelaten, ovenals van de studenten-sociëteit Minerva". Op verlangen der weduwe was de kist ,'mot haar droeven last van uit de woning naar den lijkwagen gedragen door acht per sonen, die het meest met den overledene in aanraking waren gekomen in de vele besturen der inrichtingen, waarvan hg deel had uitge- maakt. Op den tocht naar de begraafplaats gingen zy naast den lijkwagen, terwyl de overige dragers er achter liepen, terwijl daarvóór, met de bedienaars der Leidscho Begrafenis-onderneming, eveneens gingen twee gemeente-boden. Zeldzaam talrijk was de schat van kransen, palmen en andere bloemstukken, die de kist bedekten. "Wy merkten er linten op, waaruit 'bleek, dat ze 0. a. waren van zyn collega's, van de leerlingen aan hun hooggeachten 1 leermeester, de faculteit der geneeskande, van het Collegium van het Leidsch Studentencorps, van den kerkoraad der Doopsgezinde gemeente, alsmede van familie, vrienden enz. Het college van curatoren der universiteit 'was in den stoet van familieleden enz. ver tegenwoordigd door den burgemeester mr. F. Was en de Academische Senaat door den rector-magnificus prof. dr. J. E. Yan Her eon A.Jz., waarby zich op weg naar het graf aansloten de hoogleeraren, het Collegium en besturen van studenten van de geneeskun dige en andere faculteiten, doctoren, de vroe gere Leidsche hoogleeraar dr. H. Treub, uit Amsterdam, de gemeenteraadsleden met de wethouders en den secretaris, d# volledige kerkeraad der Doopsgezinde gemeente, afge vaardigden van verschillende inrichtingen zooals de Maatschappy van Weldadigheid en de Konlnkiyke Nederlandsche Grofsmedery, de laatste vertegenwoordigd door de commis sarissen den heer P. Zillesen en den oud- mi mster van marine J. C. Jansen. Toen allen geschaard stonden om de groeve en daarboven de kist was geplaatst, trad do rector-magnificus naar voren en voerde vol- genderwyze het woord,: Het is het verlangen der naaste betrekkingen van onzen overleden vriend, geheel in over eenstemming met zyn geest, dat aan deze plaats alleen het woord zal worden gevoerd door don vertegenwoordiger van den Acade- mischen Senaat. Een droeve taak, maar een taak, die met liefde wordt aanvaard, want de hulde, aan de nagedachtenis van Siegenbeek van Heukelom te brengen, welt my uit het hart. Sedert een ry van jaren had ik het voor recht in vriendschappeiyken omgang met hem te verkeeren. In zyn veelomvattende, nooit verpoozende, werkzaamheid, in lief en leed heb ik hem gekend, want ook het leed is hem niet gespaard, en meer en meer heb ik hem leeron hoogachten en waardeeren. Een merkwaardig man is van ons heen gegaan, die op zeldzame wyze in zich ver- eenigdo practischen zin en ideaal streven. Aanvankelyk scheen het, dat hy zich geheel zou wyden aan de ny verheid, doch onweer staanbaar trok hem de beoefening der welen- schap aan en reeds had hy een eervolle plaats in de maatschappy verworven, toen hy op dertigjarigen leeftyd voor het eerst als student aan onze hoogoschool werd ingeschreven. Na een loffelyke promotie vyf jaren later, bleef hy steeds aan de wetenschap getrouw. Zyn warm hart en zyn levendige deelneming in de behoeften der gemeenschap brachten hem weldra weder in tal van colleges en vereenigingen, waar de belangen der groote maatschappy behartigd worden. En zoo staan thana om zyn groeve ver- eenigd de vertegenwoordigers uit alle rangen en standen der samenleving, treurende over zyn vroegtydig scheiden, dankbaar overden kende wat Yan Heukelom voor hen gedaan heeft. Wy verloren in hem een der beste bur gers der gemeente, die tyd noch moeite spaarde waar het gold in grooten en kleinen kring de belangen te behartigen, die hem waren toevertrouwd of waartoe hy zich getrokken gevoelde. En dat waren er zeer vele. Niet het minst voorzeker wordt hy gemist door de lyders van sociale nooden, waarvoor hy met raad en daad zooveel heeft verricht. Wars van uiterlyk vertoon ging hy zyns weegszonder aanzien des pereoons, geen vriendschap, geen eerbotoon zoekende, die hem desniettemin in ruime mate ten deel werden. Het is niet van myn bevoegdheid zoo vervolgde spreker over dat alles in den breode uit te weiden, nog vele malen zal in openbaren en besloten kring zyn nuttige werk zaamheid worden herdacht. Toch mocht ik niet geheel zwygen van alles, wat hy gedaan heeft bulten de Universiteit. Daarbinnen lag het terrein zyner volle toewyding, van zyn geliefkoosd werken en streven. Daarvan weten inzonderheid zyn medeleden in de faculteit van geneeskunde, welke hem 12 jaren tot do hare mocht tellen. In dien korten tyd heeft hy met zyn voor- treffeiyke gaven en onvermoeiden arbeid zyn naam gevestigd als uitstekend onderzoeker op hot gebied der ziektekundige ontleedkunde en het was ongetwyfeld zyn grootste vol doening, helaas ook de laatste I dit overal erkend te zien toen in het vorige jaar twee lyvige boekdoelen in de Fransche taal ver schenen waren, die de onderzoekingen in zyn geliefd Boerhave-laboratorium verricht, alom bekendmaakten. Al zyn ambtgenooten waren er getuigen van hoe lief hy de Leidscho Universiteit had; hoezeer het zyn streven was haar aanzien en haar goeden naam te verhoogen, haar hulpmiddelen uit te breiden. Wy allen betreuren in hem een hoog ge waar deerden ambtgenoot, wiens vriendscbappelyke omgang, opgewekte zin en onvermoeide arbeid blyvend zullen worden gewaardeerd. Siegenbeek van Heukelom was ook een voortreffeiyk leermeester. Liefde voor de studie, liefde voor het onderzoek wist hy door woord on voorbeeld zyn studenten in te boezemen. Ook daarvoor is hem het loon niet onthouden. Zonder iemands gunst te zoeken was hy van allen bemind en algemeen was, ook onder de kweekelingen dor universiteit, de verslagen heid, toen de treurmare zich verbreidde, dat zyn opwekkend woord niet meer zou worden gehoord. Ook buiten de stad zyner inwoning en buiten den kring der universiteit heoft Yan Heukelom zeer Yelen aan zich verplicht. Tal- looze geneeskundigen, alom in den lande, vonden hem steeds bereid, om in hun belang en in dat hunner patiënten onderzoekmgen te verrichten van patholoog-anatornischon aard en vele zyn de diensten, die by aan de justitie bewezen heeft op het gebied der gerechteiyke geneeskunde. Wy waren allen sedert langen tyd met kommer vervuld, omdat we zagen, hoe een ge heimzinnige ziekte zyn forsch lichaam sloopte, hoe weinig het baatte, dat hy in denvorigen cursus herhaaldeiyk rust nam en in andere omgeving herstel zyner gezondheid zocht. Zyn krachtige wil en zyn yzeren volharding boden weerstand aan het sloopingsproces. Nog in den aanvang dezer week nam hy zyn ambtsbezig heden waar en vleide hy zich met de hoop zyn geliefkoosdon arbeid te kunnen voortzetten, toen plotseling een dier onvoorzienbare ver- 8limmeringen zyner ziekte intrad, waardoor hy binnen den tyd van een etmaal bezweek. Hem is de smart van een lang ziekbed gespaard, hy is bewaard voor het grootste leed, dat hem kon treffen: te moeten zeggen: ik kan niet meer. Dat schenkt ons berusting. Wy bewaren de herinnering aan den krachtigen geest, aan het vriendschappelyk hart, aan den braven man." En zich alsnu tot de aan de groeve staande kinderen van den overledene wendende, eindigde spr. aldus: „Oneindig meer dan wy hebt gy, zyn zonen, in uw vader verloren. De deel nemende belangstelling van zoovelen kan in dit oogenblik u weinig troost geven; maar denkt toch in uw later leven, vooral in moeilyke omstandigheden, nog eens aan dit uur en aan de» plaats Roept u to binnen wat ge hier gezien en vernomen hebt, dan ryst het beeld uw8 vaders levendiger voor uw geest, dan hoort ge zyn woord, dan ziet ge zyn voorbeeld, dan spreekt de stem van uw geweten. Luistert naar haar; dat zal u goed zUn. Als ge in de ouderiyke woning zyt terug gekeerd, getuigt dan aan uw brave moeder want eon brave moeder is zy ook voor u van de indrukken, die gy hier hebt ontvangen, spreekt tot hafcr van het diepe medeiyden, dat wy met haar gevoelen, maar zegt vooral, dat wy haar gelukkig pry zen, omdat zy zulk een echtgenoot gehad heeft." Na deze lykrode, met de grootste aandacht en de diepste stilte aangehoord en onder den indruk van het aangapende oogenblik uit gesproken, zeide de oudste zoon van den overledene, de heer J. Siegenbeek van Heukelom, ook namens de weduwe dank voor de aan zyn vader gewyde, zoo waardeerende woorden, alsook voor de ondervonden en ook te dezer plaatse door allon opnieuw betoonde deelneming by het verlies van hun vader, die ook reeds tydens zyn leven zooveel harteiyke vriendschap mocht ondervinden. Toen werd de kist in den grafkelder neer gelaten en werden daarin levende bloemen gestrooid, niet alleen door de familie, maar ook door vereerders en vereordsters van allerlei rang en stand. En toen was ook deze treurige plechtigheid wederom volbracht. 31 ci r k tboriclitoii. Leidon, 13 October. Granen werden heden met voldoend aanbod meerendeels tot iets lagero prij- zen verhandeld. Witte Tarwe kon moeilyk vorige prijzen op brengen, alleen de puikste soorten weiden boven de noteering verkocht; voor de mindere soorten en nieuwe was de vraag gering. Rogge met weinig kooplust en prijzen iets lager. Gerst onveranderd. Haver, Paaraeboonen en Daivenboonen werden ook tot wat lagere prgzen verhandeld. Zaden nagenoeg zonder handel. Witte Tarwo f 6.— a fl.lb, Roode f6.20 a f6.76, Walla-Walla f a f per 80 KG. Rogge f 4.75 a f 6.40 per 74 KG. Zomergerat f 4.20 a f 4.50, Winter- f 4.25 a f 4.00. Chevalier- f 6.20 a f 5.75 per HL Haver f 3.16 a f 3.60 per 50 KG. Groene Erwten 7.50 a f825 per IIL Paardonboonen f5.75 af 6.10 per HL. Duivenboonen f 6.50 a f 6.80 per HL Koolzaad f 10.— af 11.50 per HL Kanariezaad f 6.a f7.50 per HL. Hennepzaad 6.75 a f 7.25 per HL. Boter. Aanvoer 7300 kilogr., 1ste qnal. por V4 v&t 66.a f 60.2de qual. per vat 50. a f64.lste qnal. por kilogr. f 1.40 a f 1.60, 2de qaal. per kilogr. f 1.25 a f 1.35. Lange zwarte turf. 990,000 stuks, f 3.25 a f 3.75 per duizend. Doveuter, 12 Oct. Boter per V* vat f 24.— a f 25.afw. f"23.a f 24.—, per l/,c vatf 11.a f 12.50, por KG. f 1.05 a f 1.20. Eieren f 6.a f 5.75 de 100 stuks. Tafelhonig f 0.36 af 0.45per KG. Utrecht, 13 Oot. Op de weekmarkt wuren beden 1360 stuks vee aangevoerd. De prgzen waren voor «tieren f 100 af 180, voor vaarzen f 80 af 150, voor pinken f 40 a f 100, voor molkkoeien f 120 a f 230, voor kallkoeien f 140 a f 240, voor vaarskoeien f 100 a f 180, voor vette koeien f 160 a f 260, voor magere kalveren f 20 a f 80, voor nuohtere kalv. f af voor magere varkens f 20 a f 50, voor biggen f6.a f 12. Lecorrardon, 12 Oct. Boter. Aangevoerd 85/4, 30/8 en 7/16 v. Eerste soort f 47.—. Kaas. Aange voerd 24,484 KG.; Nagel- fa -. Vee. De aanvoer bestond beden nit: 2784 Run deren, 1315 Schapen, 928 Varkens, Bokken en Geiten, Paarden, totaal stnks, waarvan de noteering is als volgt: Stieren, enter- f 85 tot f 140, Twenter- f 180 tot f 245, Osson f 175 tot f 200, vette Kooien f 180 tot f 225, raelke en kalve Koeien f 145 tot f200. Pinken f46 tot f 75, vette Kalveren f 25 tot f 66, Graskalverea f 40 tot f 70, nuchtere dito 9 tot 11, vette Schapen 18 tot f 21, weide id. f 15 tot f 18, Lammeren f 14 tot 16, vette Varkens f 50 tot 70, magere dito f 35 tot f 45, vette Biggen f 30 tot f 40, kleine dito f7 tot f8, Paarden f tot Vette Kooien lste qual. 28 tot 30 c., 2de qual. 26 tot 28 c., 3de qual. 18 tot 21 c., stieren 25 tot 30 c., vette kalveren 26 tot 35 c., vette Schapen 23 tot 25 c., vette Varkens 19 tot 21 c.. Varkens Londensche markt 19 tot 19.50 c., p. '/s KG. Zwolle, 12 Oct. Boter. Aangevoerd 406/8 en 187/16 v. en 2760 stukken, wegende samen 11,370 KG. Prgs per ty* f 22 a f 25.—, per KG. f 1.05 a f 1.25. Sc icdam, 12 Oct. Spiritus f 7 Va, Moatwijn flauw. Distillateurs f 11; Beurscommiasief 101/*; Jenever f 15; id. Amst. proef f 16.50. Alkmaar, 12 October. Kaas. Aangevoerd 476 partijen, wegende 170,000 KG.; kleine f30.60, commissio f 29 en middelbare f 30. Handel vry goed. LEIDEN, 13 October. ThermomotersUndgisteravond om 8 uren 11° C. 61.8° Fahr.heit, hedenmorgen om 8 uren 11° C. 51.8° F.f 's middags om 12 uren 12° C. 63.6° F., 's namiddags om 4 uren 12.5° C. 54.5° F. Aan het dezer dagen gehouden examen voor milicien-sergeant by het 4do regiment infanterie, waaraan door 28 milicien korporaals der jongste lichting van de militie ia deel genomen, werd voldaan door W. De Wolf van het lste bataljon, H. J. J. Kress, J. Van Boek van het 2de, D. Kapteyn van het 4de, J. T. Van Douwe en J. H. Mohr van hot 5de bataljon. Do hier met namen genoemde milicien-korporaals zyn in het geheel nu 7 maanden in dienst, een tydvak, dat tot heden toe altyd grooter is geweest om tot milicien sergeant te kunnen worden bevorderd. De heer C. v. d. Berg, oud-volontair- 8tenograaf, is weder toegelaton tot de stono- graphische inrichting dor beide Kamers der Staten-Generaal, om tydeiyk op do proef als stenograaf werkzaam te zyn, op een maande- lyksche geldeiyke belooning. Het bestuur der afdeeling Den Haag van de Vereeniging „Volksonderwya" heeft een onderzoek ingesteld naar de oorzaken van het weinig gobruik maken Yan het herhalmgs- onderwys in genoemde gemeento. Eon rapport hiervan wordt weldra verwacht. De hoogleeraar mr. M. W. F. Treub, te Amsterdam, treedt af als redacteur van het „Soc. Weekblad". Zyn opvolgers zyn de heeren mr8. J. Van Drooge en M. I. B. Bruinings. Het stoomschip „Koningin-Regentes" van Batavia naar Amsterdam, arriveerde 13 Oct. te Genua; de „Oengaran", van Java naar Rot terdam, passeerde 12 Oct. Sagres; de „Porno- na" vertrok 12 Oct. van Stettin naar Amster dam; de „Prinses Sophie" vertrok 13 Oct. van Amsterdam naar Batavia; de „Statendam", van Rotterdam naar Nieuw-York, passeerde 12 Oct Lizard. Katwijk. Gisteravond en hedenmorgen kwamen van de haringvisschery aan het strand alsnog aan: KW. 89, leedeiy Katwy^-aan Zee, met 36Ü kantjes, KW. 24, idem, met 330 kantjes, KW. 93, idem, 290 kantjes, KW. 43, idem, 290 kantjes, KW. 50, van den reeder L. v. Duyn, 260 kantjes, KW. 27, van den reeder M. Haasnoot, 300 kantjes. By afslag werd de haring gisteren verkocht voor f 14.35 per kantje. Zegwaard. Het bestuur van den Binnen» wegschen polder onder doze gemeento en Bleiswyk zal op Woensdag 31 dezer schouw dry ven over de vaarten,molenboezems, tochten en de daarin aanwezige hoofden, bruggen, duikers en waterstoepen, alsmede over de 8looten en de zich daarin bevindende dammen en duikers. Volgens de uitkomsten van de laatst gehouden Volkstolling bestond de bevolking op 1 Januari jl. uit 787 m. en 767 vr., totaal 1564 zielen. In 1890 waron deze cyfers 722, 736 en 1608. In tien jaar tyds dus een ver meerdering Yan 46 inwoners. BL ITEiS^ANIK Frnnkryk. Te Parys had gisteren in het ministerie van buitenlandsche zaken de eerste byoen- komst plaats van de internationale conferentie botreffende de suikerrechten. Het diepste ge heim wordt bewaard omtrent de besprekingen en het aantal on de nationaliteit der afge vaardigden. Den dag n& de sluiting van de tentoon stelling, 6 November, begint de nieuwe zitting van hetparlement. Emilo Zola en de uitgever der „Aurore", de beer Perroux, zy'n tegen den 27sten dezer opgeroepen voor de rechtbank te Versailles. DnlLtchlund, By Homburg auf dor Höhe geschiedde gis teren de plocbtigh8id dor eerste-stoen-legging van het op te richten Ryks-Limes-museum, dat op do plek van het oude Romeinsche kasteel Saaiburcht wordt gebouwd, ze had plaats in tegenwoordigheid van den Keizer en de Keizerin. By het leggon van den oorsion sleen hield de Keizer, by het doen van de drie hamer slagen, eon toespraak. By den eersten slag wydde hy don steen aan de herinnering van keizer Friedrich. By den tweeden slag wydde hy dien aan de Duitsche jeugd, die uit dit museum leeron moge wat het betoekent een wereldryk te zyn; en met den derden slag aan de toekomst van Duitschland, dat in het vervolg door de innige samen working van vorsten en volken, zoo sterk, zoo vast vereend en zoo machtig worden moge als hot Romein sche Rülc, opdat, zooals eenmaal gezegd werd: „Civis Romanus Sum", de Duitschers even trotsch konden zyn op hun burgerschap als de Romeinen het geweest v.'aron, on in het vervolg moge gezegd worden: Ik ben een Duitsch burger l By de steenlegging gebruikte de Keizer hot truweel en don hamer, die in de ruïne van den Saaiburcht zyn opgegraven. [De limes of paalgraven is een 550 KM. lange muur, die tusschen 70 en 100 n. Chr. door de Romeinen, op de wyze van den be kenden Chineeschen muur, aangelegd is om de invallen der vryo Germanen tegen to gaan.] De Keizer on de Keizerin, die gisteren van Homburg naar het Rynlaud en de provincie Hannover wilden vertrekkon, hebben hun reis uitgesteld, daar de toestand van Keizerin Friedrich het HH. MM. gewonecht doet achten, eenige dagen in de nabyheid van 's Keizers moeder door te brongen. Men bevestigt, dat het Pruisische minis terie een nieuw ontwerp voor een Ryn-Weser- Elbe-kanaal hoeft uitgewerkt, dat den Keizer, als hy te Beriyn terug is, ter goedkeuring zal voorgelegd worden. De tot dusver slechts broksgewys be kende brioven van Bismarck aan zyn vrouw zullen, naar men mededeelt, volledig verzameld worden zooals ze in de nalatenschap zyn ge vonden en met Kerstmis by Ootta verschynen. De verzameling omvat 500 6tuks en loopt van de jaren 1847 tot 1892. Wat tot nu toe bekend was uit de brieven van Bismarck aan zyn vrouw, was zeer aantrekkeiyk en vol humor. De correspondent van „N. R. Ct." te Beriyn seint: Wegens „waarschy nlyko majesteitsschennis" is Haupt, de redacteur van de „Maagden- burg8che Volksstimme", die tegeiykertyd sociaal-democratisch gemeenteraadslid is, tot zes maanden gevangenisstraf veroordeeld. Het openbaar ministerie zeide zelf, dat het wiskunstig-zekere bewys niet geleverd kon worden, dat met de gewraakte grappen inde „Volkaatimmo" do Duitsche Keizer bedoeld was, maar er pleitte de grootste waarschyn- ïykheid voor. Het openbaar ministerie ver langde ook nog, dat Haupt'a mandaat van lid van den gemeenteraad vernietigd zou worden; dit weigerde echter het Maagdenburgsche gerechtshof. De grappen in quaestie, dienaar men meende betrekking hadden op de toe spraken van den Keizer tot de troepen voor China, waren afkomstig uit een Zuid-Duitsch sportblad en zyn reeds een ander verant woordelijk redacteur te Erfurt, die ze nadrukte, op een jaar gevangenisstraf te staan gekomen. De Beriynsclie rechtbank heeft den schrijver M^TimiiinAn Harden wegens bolee- diging van den Keizer in een artikel in „Zukunft" tot zes maanden vestingstraf ver oordeeld. Dolgië. Volgons „Le Peuple" is het gerucht van een komplot tegen het leven van prins Albert van België op de volgende wyze in de wereld gekomen. De socialisten hadden eenige jonge anarchisten in hot „Volkshuls" aan de deur gozet, omdat zy daar te veel lawaai maakten. Deze uitdryving maakte nogal gerucht en kwam ook ter ooren van het gerecht, hetwelk meende, dat de raad van behoor van het „Volkshuis" deze lawaaimakers aan de deur had afgezet, om zyn verantwoordeiykheid af te schudden. In werkeiykheid is er nooit oftonimmer gedacht aan een aanslag tegen prins Albert. Prins en prinses Albert ontvingen Dinsdag de Belgische journalisten, die hen goluk- wen6chten. Do prins dankte voor het aandeel van de pers aan de geestdriftige ontvangst van Zaterdag en Zondag. De pruis begroette in het byzondor de nederigö ie; or 1'.ie hem hol iiardiiekk.igat vt-i v«»&eii eu nom niet meer onbekend waren. Generaal Brialmont heeft een plan voor de uitbreidlDg der haven van Antwerpen uit- gowerkt. Het grondgebied der stad zal hierdoor mot 2870 H.A. vermeerderd worden, om den aanleg van een vryhaven raogeiyk te maken. Er zal 6500 meter kade aan de Schelde nieuw aangelegd moeten worden. Vooropgesteld ia het tot-stand-komen [van de doorsteking der Scheldekromming beneden Antwerpen. Op den Borgeweerter poldor aan den linkeroever moet een industriestad van 680 H.A. aangelegd worden. Kaapkolonie, Cecil Rhodes heeft tot do afgevaardigden van den Zuid-Afrikaanschen B<*ïd, die hy in Groote Schuur, zyn woning te Kaapstad, aan oen ontbyt genoodigd had, een rede voering gehouden, waarin hy zeide te ge looven, dat zyn afwezigheid tydens de laatste Parlementszitting voordeeliger was goweest dan zyn tegenwoordigheid had kunnen zjjn. Op sommige lieden scheen hy het effect te maken van een egel. Wat Rhodesia betreft, hoe schitterend zyn toekomst ook kon zyn als enafhankolyke staat, die toekomst zou nog schitterender zyn als het deel uitmaakte van oen Zuid-Afrikaanschen statenbond. T clogra in in o u. KAAPSTAD, 12 October. (R. O.) Generaal Bulier keert naar Engeland terug. LORENZO MARQUEZ, 12 October (R. O.) Het Nederlandsche oorlogsschip „Gelderland" is heden alhier aangekomen. LONDEN, 13 October (R. O.) De „Daily Telegraph" verneemt uit Loren$o-Maiquez van gisteron, dat, volgens rnededeeling van Paul Krugers kleinzoon Elolf, de president Maandag ot Dinsdag met do „Gelderland" zal vertrekken. ALIWAL NOORD, 12 Oct. (R. O.) Eer patrouille vertrok gisteravond, met het desi voorraden te halen voor het garnizoen, welke spoedig verwacht worden. De patrouille keerde echter onverrichter zake terug met het oog op de aanwezigheid van talryke kleine al'deelmgen Boeren In do buurt LONDEN, 12 October. (A. O.) Verkozen zyn: ministerieelen 383, liberalen 165, Iersche nationalisten 78. De ministerieelen wonnen 34, de oppositie won 31 zetels. LONDEN, 13 October. (R. O.) Sir W. Harcourt is horkozen in West-Monmoulhsbire, met een meerderheid van 3525 stemmen; in 1895 was zyn meerderheid 5287 stemmen. BRUSSEL, 12 October. (R. De overste van het zendingwezen Scheut hoeft een nota medegedeeld, berichtende cat 15 zendelingen van het vicariaat van Zuid-west-Mongolië zyn verbannen en teruggebracht naar de Russische grens. Onder hen zyn drie Nederlanders Leesens uit Bemelen, Lemmens uit Beeck by Maastricht en Van den Meeredonck uit Bokstel. De congregatie lieolt don minister van buiten- landsche zaken verzocht de bank te Kiachra te machtigen om de noodige gelden voor 10 schieten. Mon raoldt uit Rotterdam «aan het „Utr. Dbl.": Het voormalig gerechtsgebouw op hot Haagsche Veer krygt een nieuwe bestemming. Het hoofd-commissariaat van politie, thans gevestigd op de Kaasmarkt naast het stadhuis, verhuist daarheen. Men heeft het eerst willen inrichten tot museum, maar daarvau is afgezien, omdat er behoefte bestaat aan een nienw verblyf voor de politie. Er zyn aan dat gebouw zeer belangryko historischo herinneringen verbonden. Te zauien met het aangrenzendo terrein van de sociëteit „Harmonie", maakte het eenmaal dool uit van den voetboogschuttersdoele St.-Goorge, dagtee- kenende uit de eerste tyden van hot bestaan van Rotterdam. Toen de voet- en handbogen door vuur wapenen werden vervangen en er hier een burgerwacht (schultery) werd opgericht, kwam hot Doelo-gebouw in het bezit van deze, en de kapiteins der schutterij hielden er hun vergaderingen en hun drinkgelagen. Het gebouw is in den loop der tydon hor- haaldelyk verbouwd en "vernieuwd gewordon en het is ook meermalen van bestemming veranderd. Het is by beurten hotel en restau ratie, en concert- en toonoelzaal geweest. In zyn qualiteit van concertzaal heeft het den tyd beleefd, dat de concertbezoekers zeiven kaarsen moesten meebrengen ton behoeve der verlichting. Toon de sociëteit „Harmonie" werd opge richt, kwam het gebouw in het bezit van deze. Destyds werd hot nog aangeduid met den naam „Dooie", welke naam later overgegaan is op de nieuwe concertzaal, welke de socië teit aan de zyde van de Vest liet bouwen. Het gebouw aan het Haagsche Veer werd toen van de sociötoit afgescheiden. In het begin dezer eeuw, na Neerlands herstel, werd er de rechtbank van koophandel gevestigd, en nu laatsteiyk huisvestte het do arrondiss8ment8-rechtbank en do kantonge rechten, thans alle verhuisd naar het nieuwe gerechtsgebouw op den Noordsingol. Ambtenaren 2L-A- S.-M. Biykens een by de directie dor Nederland sche Zuid-Afrikaansohe Spoorweg-Maatschappij ingekomon telegram van den consul-generaal der Nederlanden te Kaapstad, ia op 8 October jl. weder een stoomschip, de „Guelph", vsa Kaapstad vertrokken met 0. m. een aantal geëmployeerden der Maatschappy met vrouwen en kinderen, te zamen ongeveer 130 personen, aan boord. Ook nu zyn do namen dor terugkoerendou niet by de directie bekend. In de Sted. Werlilnr. *y n opgenomen DATUM. DAGEN. Yolw. pers. Kin- doren. Totaal. 7 Oct. Zondag 45 49 8 Maandag 63 lü 9 Dinsdag 67 15 10 Woensdag. 03 15 It Dondeicl.ig 1 7U 15 1 IJ Zaïoiuag. 00

Leidsch Dagblad | 1900 | | pagina 3