Jrediat-Maatschappij „De Bazar", Sunlight Zeep Loterij. Firma J. G. RATING, Filiaal: BREESTRAAT 102. leis «n Mum, Specialiteit in KOFFIE. Id de Metal DE BESTE BUST DER WERELD. A.LJEVLIEGER,! Firma J. Th. PER|)IIINfi ZONEN, S. P. MINNEK, Haarlemmerstraat 141 Van af heden ontvangt men voor elke TIEN omslagen ÉÉN nummer. Hollandsche, Fransche en Weener Brood bakkerij en Koekbakkerij. Burgerlijke Stand. Neemt Uw maatregelen! MENGELWERK. Vervolg der Advertentiën. Heerengracht 52. Earenmarkt 14. Heerengracht 7. LEIDEN. Heerengraeht 7. Van de GOEDKOOPSTE tot de FIJNSTE] SOORTEN. DE DIJRECTIJEJ. Onderlinge Levensverzekering van Eigen Hulp. Agent voor Leiden en OmstrekenA. J. BINNENDIJK en F. DE BOER, Rapenburg 99. Niets pleit beter voor de qualiteit dan het steeds toenemend debiet. Alle soorten dagelijks versch gebrand. Zjjt Gij Doof?? zuivere Preanger-Koffie, Czaar Peter Java Pijst. Phen is: Java Pijst. 3325 20 Stoomryst pellerij „DE PHENIX", ZAANDAM. Houtstraat 1. Telepboonn. 334. Telephoonn. 366. 8362 co „Haast zou men zeggen, dat de Begeering 'f>p de tot-stand-koming van de technische W^zigingen der Kieswet weinig prtfi meer Btelt j. Nu, dwepen doen ook wy allerminst daar mede, doch w\j kunnen ons toch moeilijk voorstellen hoe een regeering, die tech- nische fouten in de kieswet heeft ontdekt en de Kamer gereed ziet haar voorstel in be handeling te nemen, er toe kon overgaan ,'zelf de aanneming van haar ontwerp in de waagschaal to stellen, door oen voorstel om de behandeling te vertragen. Of zijn hier andere invloeden aan het werk goweest? Helt de Regeering er thans toe over dien leden in hot gevlei te komen, die in 1901 de leus algemeen stemrecht''willen opheffen en daarom, van geen wegneming van gebroken hl de tegenwoordige wet willen hooren? "Wij zouden het b y n a moeten onderstellen, want of do Ongevallenwet nu 3 weken vroeger /©f later in het Staatsblad komt, heeft voor een wet, die toch vóór 1903 wel niet zal kunnen werken, al zeer weinig te beteekenen. Tegen a. s. Woensdag is de tweede Onge vallenwet aan do orde gesteld, en zulks zon der iemands protest, aldus De Standaard. Hot voorstel van don Voorzitter ging door met algemeene stemmen. Dit verheugt ons te moer, omdat er thans •uitzicht bestaat, dat de behandeling er van niet langer gerekt zal worden dan strikt noodig is. De Kieswet komt als tweede snel trein achterop en zal vanzelf tot spoed dwin gen, zoo men botsing voorkomen wil. Immers, de Kieswet moet binnen oen maand zijn afgehandeld, en dit beperkt vanzelf do tijd ruimte voor de Ongevallenwet. Versnelde behandeling nu van dit wetsont werp is daarom mogelijk, omdat, zonder voorbehoud, door Regeering, Kamor en Pers erkend is, dat het ontwerp als een goheol nieuw ontwerp aan do ordo komt. Ware dit betwist, rekking zou plicht heb ben kunnen worden, om een verkapt amen dementsrecht van de Eerste Kamor af to snijden. Nu daarentegen pleit alles or voor, om do behandeling te concentreeren op do punten, die in de Kamer nog n i o t tot beslissing zijn gekomen. Voor ons nu is dit nieuwe niet van buiten gemeen gewicht. Ons principieol bezwaar tegen het eerste ontwerp blijft onvorzwakt ook tegen hot tweede bestaan. Alleen de concentratie van macht in do Rijksbank: zal iets minder zijn. Iets, wat wo toejuichen, en het stemmen voor dit tweedo ontwerp ons zelfs gemakkelijker zal maken dan die stem, die van Antirevolutionaire zijde voor hot eersto ontwerp werd uitgebracht. TJit verschoidene berichten blijkt, zegt Hd Schoolbladdat er nogal eonige schoolop zieners zijn, die, vóór de intro 'e van den nieuwen stand van zaken, door do invoering van do leerplichtwet te verwachten, hun ont slag verzoeken. „Van de districts-schoolopzienors vormeldden wij in het vorig nommer, dat de heer Van Marken, In Den Haag, op verzoek eervol waa ontslagen, en thans wordt bericht, dat ook de heer Poutsma, te Haarlem, aan"aftreden denkt. Zoo komen er vacatures, terwijl ook, naar men weet, in die, welko ontstaan is door het bodanken van den heer Wijn, te Winschoten, en door het overlijden van den heer Valkhoff, te Arnhem, nog niet voorzien is. Wat deze betrekkingen van districts-school- opziener betreft, is de Regeering goheel vrij in haar kous en tegen het benoemen van vakmannen in de kracht van hun leven be staat hier geen bezwaar, want hot traktement is zóó, dat bijna ieder, die een betrekking aan een lagere school vervult, uit hot oog punt van salarieering bij een benoeming tot districts-schoolopzienor zich zou verbeteren. De keus is dus niet beperkt tot de gepension- neerde en meest reeds zeer bejaarde onder wijzers, zooals tot nu toe met die Yoor arron- dissements-schoolopzieners het geval was. Wat deze laatste betreft, van wie er ook een aantal niouwe benoemd moeten worden, is er kans, dat de keus zich voortaan ook tot de nog in functie zijnde onderwijzers zal kunnen uitstrekken, ton minste als, naar ver moed wordt, de vergoeding, die deze school opzieners ontvangen, by de invoering van do leerplichtwet van 500 op ƒ1500 a ƒ1800 zal gebracht worden. *Wy zouden dit zeer toejuichen, om daardoor reeds dadelyk bij de invoering oen groot deol dor uitvoering van de leerplichtwet in handen van practische onderwijsmannen to geven, in de steden zoo wel als op het platteland in handen van onderwijzers, dio daar verscheidene jaren zijn werkzaam geweest. Vooral in do eerste jaren van don leerplicht zal het werk van denarr.- schoolopziener zoo omvangrijk zijn, en hangt er zooveel van zijn ijver en werkkracht af, dat ook met een salaris van 2000 het nog niet te hoog zou zijn beloond." AABLANDERVËEN. Overleden: C. Hoo- gendoorn 12 d. ALFEN. Bevallen: Th. Van Leeuwen geb. Opdam Z. G. Spierenburg geb. Van der Hoeven Z. J. De Knijff geb. v. d. Zwart D. Gehuwd: B. Aelbers jm. 26 j. en M. P. W. Bes jd. 25 j. BODEGRAVEN. Bevallen: a J. Blaazer geb. Molenaar Z. Overleden: C. W. Ten Brink 2 m.J. W. Buitelaar 29 j. NIEUWKOOP. Bevallen: E. Bos geb. Vermoy Z. D. Van Leeuwen geb. Van Leeuwen, levenl. 'L. Overleden: A. Burger, wed. van N. Rijne, 87 j. E. E. Kleinenburg, echtg. van B. Turk, 74 jaar. Gehuwd: A. Verborg, wedr. van A. Van Mid delkoop, cn A. Van Middelkoop, wed. van A. Wiggeise do Joug. OUDSHOORN. Overledon: D. M. Buiten huis D. 3 j. A. Hogervorst, wed. L. Klomp, 70 j. RUNZATERWOUDE. Gehuwd: J. Van der Zwam pn. 22 j. en A. Bcrgsboeff jd. 30 j. TER-AAR. Bevalleu: G. Vcrlaan geb. Hev- man D. (wonende le Zevenhoven). C. M. E. Heemskerk geb Bocxo D. L. J. Lam geb. Morgen rood D. J. K. Van der Laan geb. Winters Z. Overleden: A. Do V09 5 j. WASSENAAR. Go boren: Wilhelmina Johanna Agatha, D. vau J. V ester cn A. G. Wensveen. Jaoobua Laurentius, Z. van N. Wensveen en Ar Van der Kroft. Clasina Maria, D. van P. Van Jaarsveld en G. De Nijs. Clara, D. van J, Van den Bosch en J. O. Drost. Gerardus Nicolaas, Z. van Th. J. Alkemade en C. M. C. v. d. Zalm. Overleden: J. Van Dyk, D. 18 dagen. ZWAMMERDAM. B e a 11 e nE. J. Van Kam pen geb. Stolwnk Z. Gehuwd: H. Schrave, Wedr. van N. Van Vliet, 64 j. on D. Van den Hoven, Wed. van H. Mol, 52 j. RECLAMES, a 40 Cents per regeL W\j hebben thans de zomer achter ons en nu kunt U wel begrypen, dat na de doorge stane hitte er in ons lichaam een groote ver andering plaats heeft. Deze verandering van weersgesteldheid en jaargetyda heeft een grooten invloed op ons bloed. Daarom zyn wy in de lente en in den herfst blootgesteld en onderhevig aan branderigheid en uitslag. Men moet deswege het bloed zuiveren en tovons krachtig maken, om aan al die ver andering weerstand te kunnen bieden. En zulk een krachtgever is thans algemeen bo- kond, doordat hy bewyzen geleverd heeft zulks te doen. Wie kent thans nog niet de Pink-Pillen van Dr. Williams? Groot en klein-, in stad, dorp en gehucht zyn ze bekend. En waarom? Omdat ze goed doen. De heer H. Peters, Plattenweg te Reeuwyk by Gouda, schryft ons„Mijn vrouw leed sedert het vorige jaar April aan bevigen brand en uitslag. Sedert zy Uw Pink-Pillen gebruikt, is zulks voel beter geworden en ben ik U ten hoogste dankbaar. Ik zal Uw pillen eenieder ten zeerste aanbevelen." Neemt dus Uw maatregelon en zuivert Uw blood mot het najaar. Andere ziekten, welke dezelfde oorzaak hobbon, zooals rheumatiek, huidziekten, alge meene zwakte, boonziekto by het kind en somtyds do tering, zyn door hun gebruik ge nezen geworden. Door do maag hot opnemen van het voedsel te vergemakkelyken en door hot bloed te zuiveren genezen de Pink-Pillen allo ziekten. Pry's ƒ1.75 de doos; ƒ9.— per 0 doozen. Verkrygbaar by SnabiliiJ, Steiger 27, Rotter dam, hoofddepothouder voor Nederland, en apotheken. Franco toezending tegen postwissel. Ook echt verkrijgbaar voor Leidon en Om streken by Rkyst Kbak, Drogerijen, Bees tenmarkt Wyk 5 No. 41, en J. H. Dijkhuis, Drogeryen, Hoogstraat No. 5. Men geYO acht, dat de echte Pink-Pillen van Dr. Williams zich in een houten kokertje be vinden, met rooskleurig papier omwikkold, waarop met blauwe letters gedrukt staat: Pilules Pink pour Personnes Pales du Dr. Williams. Verder moet zich op ieder uitwen dig omhulsel bevinden een wit 6trookje papier ovor de lengte der étui geplakt, waarop staat: Prijs f 1.75 Old. de doos, 9, Old.per 6 doozen. Eenig depothouder voor Nederland Snabtlié, Steiger, 27, Rotterdam. Voor de gebruiks wijze raadplege men de ingesloten Hollandsche Circulaire. 8382 61 Sen angstige nacht. Er werden spookgeschiedenissen verteld, de eone al akeliger dan de andero. Vooral oom Willem was er sterk in en dischte verhalen op, die je de haren te berge zouden doen ryzen. Oom had een nichtje gologeerd, Hen- riette genaamd, oon meisje van zestien jaar, dat ondanks haar leeftyd vreesely'k bang was uitgevallen, en hy wildo haar oen beetje van haar kinderachtigen angst genozen. Toch vreesde hy, to ver gegaan te zyn. 'tls niet aan te bovelon, zenuwachtige men- schen 's avonds laat met spookgeschiedenissen van do wya te brengen, en om dus een wending te geven aan het gesprek, vroeg hy lachend: „Je bont toch niot bang, Jetje?" Het meisje hield zich goed. „Ben je mal," zei ze; denk je, dat ik iets geloof van al, wat je verteld hobt?" Haar bleekheid was echter geheel in tegen spraak met haar voorgewonden moed. Onder vroolyker gesprekken werd de avond verder besloten on eindeiyk ging iedereen naar bed. De kamer van Henrietfce was door een deur van do kamer van haar tante gescheiden. Tante bracht het meisje zelf naar haar kamer, stak de kaars aan en wenschte haar goeden nacht. Maar op haar kamer gekomen, begon zy nog eens na te denken en keordo nog even naar haar nichtje terug. „Luister eens," zei ze, „als je soms bang bent, mag je gerust de deur van myn kamer open laten staan." Maar Henrietto wilde zich tot het laatste toe goed houden. „Neen, neenl" riep ze. „Ik hen heelemaal niet bang; doe de deur gerust toe." Ditmaal jokte zy niet, want zy weerstond zoo goed mogeiyk aan het onbehaaglijk gevoel, dat zich van haar meester maakte. Dikwyis werken omstandigheden buiten onzen wil onbemerkt op ons zenuwstolsel en onze hersenen en brengen ons in een toestand, die ons ten speelbal laat aan de grillen van een verhitte verbeelding. Dat Is dan nog wel 4?een vrees, maar eon bang voorgevoel en de onbestemde huivering voor het onbekende. De phantastischo verhalen van dien avond hadden Henriette in zulk een toestand ge bracht. Het jonge meisje had overigens nog moed gonoeg om heimelyk met haar eigen bangheid te lachen. Zy ging liggen, maar kon niet slapen. Allerhande geluiden, die echter niets akeligs hadden, hielden haar wakker. Het houtwerk kraakte; eon paar muizen krabbelden en ritsten achter het behangsel; buiten stak de wind op en schudde de kruinen der boomen, zoodat enkele takken nu on dan met een krachtigen tik tegen de glazen zwiepten van het kleine venstor. Henriette kon het niet meer uithouden. Zachtjes stak zy do hand uit naar den knop van de deur naast haar bed en zonder gedruisch te maken draaide zy de kruk om, ten einde de deur een weinig open te zetten. „Tante zal wel in slaap zyn," dacht zy by zichzelve. „zy zal er niets van bemerken."' Zy luisterde, en inderdaad hoorde zy heel duideiyk de regelmatige ademhaling van tante, die gerust lag te slapen. De gedachte, iemand in do nabyheid te hebben, stelde haar weer gerust, en oindelyk viel zy in slaap. Zy sliep gedurende een zekeren tyd on droomde ongotwyfcld van moordenaars on dieven en spoken, toon zy door een zwaar gedruisch en door een hevigon slag op den arm werd opgeschrikt. Zy ging overeind in bod zitten, het koude zweet parelde op haar voorhoofd en haar slapen bonsden. In de kamer was het zoo goed als volslagen duister en daar zy nog half slaapdronken was, kon zy op hot eerste oogenblik niots rondom zich onderscheiden. Alleen hoorde zy nog altyd de takken tegen het raam zwiopen en den wind in de toppen, der boomen ruischen. Grooto, zwarte wolken dreven snel door het luchtruim, terwyl zy by tusschenpoozen de zilveren sikkel der m3an mot haar schaduw bedekten. Langzamerhand begonnen de oogen van Henriette aan hot halfduister gewend te worden en bogon zy' de haar omringende voorwerpen min of meer duidelyk te onderscheiden. Ondanks haar schrik moest zy toegeven, dat or in do kamer niets te zien was, wat baar angst kon recht vaardigen. AJles had zyn gewoon aanzien. Toen haar vrees een woinig bedaarde en haar tanden niet zoo erg meer tegen elkander klapperden, waagde Honriotte het, ecu blik te slaan naast haar ledikant Er was niets to zïon. „Och kom", zei Henriette by zichzelve, „ik heb toch niet gedroomdik heb wol degelijk eon slag op don arm gehad. Myn schouder doet er nog pyn vanEnonder- tusschenik geloof toch niet aan spoken." De vrees beving haar opnieuw, totdat een luid gesnork uit de aangrenzende kamer liaar nieuwen moed deed schoppen. „Laat het zyn wat het wil," dacht zy by zichzelve; „tante is daar toch on ik loop geen gevaar." By die gedachte werd zy bepaald over moedig, en een schaduw op den grond ziende, strekte Henriette vastberaden den arm uit en tastte er naar. Maar eensklaps stokte in haar keel een kreet van ontzettenden schrik. Zy had een anderen arm gezien of liever de schaduw van een anderen arm, die onder haar eigen bed uitkwam en beproefde haar by den pols te grypon. Dezen keer was er geen twyfei meer zy had goed gezien, er lag iemand onder hot bed verscholen I Met haar laatste tegenwoordigheid van geest en met inspanning van alle krachten greep Henriette den knop van de deur, om ze naar den binnenkant open te rukken. Maar ondanks de kracht, die nog vertien voudigd werd door den schrik, was de deur niet te verroeren; een onbekende, geheim zinnige macht hield haar onwrikbaar tegen»' Nu was zy huiten zichzelve van angst. Zy verloor al haar koelbloedigheid en kalm overleg en onder het slaken van een akeligen zucht liet zy zich op haar bed neervallen.' Haar tante had niets gehoord en bleef gerust doorslapen. Zy snorkte regelmatig door, ter?' firma A. A. RENSINK, BREESTRAAT 132, LEIDEN. O8614 14 in alle formaten RUIM VOORHANDEN. Depot van het Hederl. Bijhel-Gen. Meubelen, Geilden, (dalrassen, Ledikanten, enz., worden op zéérE gemiskkeiykc voor- j naardeu geleverd, onder de stiptstc ge- j hcimliondiug. Brieven Bureel van dit Blad onder No. 8530. H KREDIET. Nootjes 40/55 f l.OO 1 j? Nootjes 80/40 g Nootjes 15/30 1.80 Voor centrale Terwarmisig de meest geëigende brandstof'. 8331 52 PATENT- of EIETCOKES verkrijgbaar a f 2.75 de 100 K.G. VRIJBLIJVEND A CONTANT. Door deze wordt de aandacht van het geachte Publiek van Leiden en Omstreken gevestigd op onze sinds jarenlang bestaande Zaak, en maken hiermede bekend, dat onze Magazijnen voor het o~s. Winter seizoen ruim gesorteerd zjjn in de navolgende Goederen, 8400 140 Dames- en Heerenkleedingstuliken. Manufacturen in alle soorten. Bedden, Dekens, Ledikanten. Kachels, Fornuizen, Lampen. Tapijten, Karpetten, Spiegels. Horloges, Klokken, Regulateurs. Parapluies, Schoenen. Speeldoozen uiet Automaat. Harmonica's en Citers. Meubelen, Schilderijen. Dat aan een ieder van onbesproken gedrag bovenstaande goederen op Orediet geleverd worden, en wel met Wekelijksche-, Maandelijksche en 3-Maandelijksche afbetaling met gedeeltelijke vooruitbetaling, terwijl H.H. ambtenaren van spoor, tram enz. zonder vooruitbetaling crediet verleend wordt. Voor contante betaling 5 pCt. korting. Aanbevelend, Bureau: KORTENA Alt KADE 3, V6RAVENHAGE. woo u Directeuren: J. C. VAN GOENS, J. E. SCRUIJLEEBORG en Mr. E. A. SMIDT. Verzekerd Kapitaal f 14,600,000 I Winst in de 6 jaren 1886/89 122,424 Verzekerde Eente 630,000 6 1890/94 232,849 Reservefonds 6,000,000 8 1895/97 263,24S l/itkeering van 95 pCt. der Winst aan hen, wier verzekeringen winst opleveren. Allo gevallen van DOOFHEID of HARDHOOBIGIIEID zyn nu Geneesbaar door onze nieuwe uitvinding, behalve dogenen, welke doof geboren zyn. Gegons in de ©oren lioudt direct op. Be schrijft Uw geval; onderzoeking en raad vrg; men kan zich met weinig onkosten to huis genezen. 6164 14 Dr. Dalian's Aural Institute, SOS La Salle Ave., GHICAGO ILL brandt men dagelijks op Duitsche wijze 389 12 uitmuntende door geur en smaak. Prijs per 5 ons 57j Cent. VERKOUVV&STOKHUYZEN, NIEUWE DIJN 47. dl 6321 40 Uitsluitend verpakt. Alom verkrijgbaar.

Leidsch Dagblad | 1900 | | pagina 6