i§eze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. N*. 12460 Zaterdag O Oetot>ei*. PHIJS DEZER COURANT l Yoor Lelden por 8 maanden, i i I i I i I i i if 1.10.' Buiten Leiden, per looper en waar agenten goveetigd tjjn 1.80. Franco per poBt i 1.65. PRUS DER ADVERTENTTËN: [<y Van 1—6 regel» f 1.05. Iedere regel meer f 0.17J. Grootore letters naar plaatsruimte. Voor het incasaeeren buiten de stad wordt f 0.05 berekend. Dit nommcr bestaat uit DRIE Bladen. Eerste Blad. Leiden, 6 October. De by koninklUk besluit tot 2don luite nant by het 4cle regiment infanterie benoemde sergeant N. A. A. Bruyn zal den lSden dezer door den kolonel, regiments commandant, wor den beéedigd en in functie gesteld. Genoemde officier wordt ingedeeld by de 2de compagnie van het 4de bataljon, alhier in garnizoeu Yan 8 tot 25 October a. s. worden van het 4de regiment infanterie ter beschikking gesteld van den militie-commissaris in hot 3de district van Zuid-Holland, ten einde by de loting te assisteeren, do 2do luitenant O. G. James en de sergeanten L. Neuteboom en W. Woud. Op de elfde lyst van qo 22ste jaarcol- lectio voor do Scholen met den Bybel in „De Standaard" komen o. a. voor: Waddingsveen met Moerkapelle, Zuid Gouwekade, Kruisweg en Benthuizen, met 180.415, waarvan voor Waddingsveen 145.755, Moerkapelle 18.75 en Benthuizen 16.41. Van welingelichte zyde wordt aanneme lijk geacht, dat President Kruger in een Fransche haven zal landen en niet op Itali- aansch grondgebied. Eenige zeor aanzionlyke ingezetenen in Den Haag hebben het Zuid-Afrikaansche drie manschap aangeboden een geheel gemeubeld huis ter beschikking te stellen van President Kruger, wanneer hy zich in do residentie blyvend of tydelyk mocht komen vestigen. In het „Hotel des Indes" te 's-Graven- hago hebben intrek genomen eenige olficieren van het Zweedsche leger. Op het IXde algemoeno Vredescongres, thans te Parys gehouden, is do Ned. Vrede bond vertegenwoordigd door de hoeren dr. Baart de la Faille en 0. Middelkoop, leden van het Hoofdbestuur. Ter gelegenheid van het 650-jarig bestaan van de gemeente Den Haag en het 10-jarig 'bestaan van de Vereeniging „die Haghe" zal 'op 14 Nov. a. 8. deze Vereeniging haren 'leden een feestavond aanbieden, waartoe de zangvereeniging „Cecilia" zal medewerken en waarby hoofdmomenten uit de geschiedenis der residentie in lichtbeelden zullen worden vertoond. In eenige afdeelingen der Tweede Kamer zal Maandag a. s. nog het begrootingsonder- zoek worden voortgezet. Hare Majesteiten do Koningin on do Koningin-Moeder zullen 8 October des morgens te 8 uren 42 minuten van Het Loo voor eenige dagen naar het buitenland vertrokken. Te 's-Gravenhage is tolegraphisch bericht ontvangen van hot overiyden van den heer Johan Francois, controleur by het binuen- landsch bostuur te Bodja (Ned.-Indiö). Te 's-Gravenhage is aangekomen do gep. generaal-majoor Van Vliet, oud-civiel en militair gouverneur van Atjeh. De majoor J. J. G. baron Van Voorst tot Voorst, van het 2de rog. inf. te Maastricht, is bestemd om in November toegevoegd te worden aan den inspecteur der infanterie te 's-Gravenhage. Te Arnhem is overleden do heer J. P. De Bordes, kapitein der infanterie van het N. O.-I. leger. Het personeel van het Nederlandsche 'Roode Kruis in Zuid-Afrika bestaat thans nog i uit 6 geneesheeren, 7 verpleegsters en 3 ver plegers. Op de terugreis zyn, voor zoovor bekend, mej. G. H. B. Beyaen, M. F. Smit, S. G. Smit en M. W. Schreuders, die den 28ston October 1899 met de 1ste ambulance naar het oorlogsveld vertrokken. Tot de vermeerdering van het aantal raadsleden te 's-Gravenhage zal eerst worden overgegaan na de officieele bekendmaking van do uitkomsten der jongste tienjarige volks telling. Overeenkomstig do antecedenten heeft de verkiezing van do nieuwe raadsleden plaats te geiyk met de periodieke verkiezing, welke eerst in Juli 1901 volgt. Burg. en Weths. van 's-Gravenhage hebben den gemeenteraad voorgesteld, om, in navolging van een dergelyke inrichting in het buitenland en te Amsterdam: lo. te besluiten, dat op de gemeentegasfabriek zal worden opgericht oen inrichting voor cyaanzuivering met geelbloedloogzoutbereiding; 2o. aan de gemeentegasfabriek te verbinden een techno loog, mot den titel: „ingenieur der gemeente gasfabriek", op een jaarwedde van f 2000 a 3000; 3o. tot dekking der kosten, ad 65,000, van hetgeen voorloopig van de inrichting behoort gemaakt te worden, dat bedrag op de begrooting van de gemeentegasfabriek uit te trekken. De directeur berekent de kosten van een complete inrichting voor cyaanzuivering voor een capaciteit van 120,000 a 130,000 M*. gas per 24 uur op 80,000 en de zuivere op brengst, na aftrek van alle onkosten, rente (en een ruime afschryvmg, op ruim 20,000 jfcer jaar. Het is de bedoeling den technoloog, naast 'den directeur, te belasten met het voeren van het bedryf der cyaanzuivering en van zyn diensten overigens in andere deelen dor fabriek gebruik te maken. De afdeelingen der Tweede Kamer heb ben benoemd tot rapporteurs over do navol gende hoofdstukken der Staatsbegrooting over 1901: Marine: do heeren Groen van Waarder, Goekoop, Merckelbach, Mees en Staalman. Financiën: de heeren Ketelaar, Van Gilse, Van der Kun, Van Kempen en Loeff. Oorlogmet de daarby behoorende ontwer- pon betreffendo de machtiging op de Reken kamer tot verevening eener som van 191,000; suppletoire oorlogsbegrooting voor 1898; ver- sterkkingen voor oorlog dienst 1900 eu de vestingbegrootiDg voor 1901, de heeren Geert- sema, Seret, Pynappol, Van Heemstra en De Ras. Jhr. De karees van Swindoren, gezant- schapsraad by de Neuwiaüdsehe legatie te Parys, heeft het officierskruis van het Legioeu van Eer ontvangen, by gelegenheid van presi dent Loubot's benoeming tot Ridder-Grootkruis in de orde van den Nederlandschen Leeuw. Woensdag 10 dezer, des avonds te 8 uren, zal in de Nieuwe Kerk te Amsterdam een plechtige samenkomst worden gehouden ter herinnering van den 75sten geboortedag van den Staatspresident der Zuid-Afrikaansche Republiek, den heer Paul Kruger. Als sprekers zullen optreden dr. G. J. Vos Az., dr. P. H. Ritler en dr. O. J. Lammerink. De plechtigheid gaat uit van het ministerie van Hervormde predikanten, het Algemeen Nederlandsch Verbond en de Ned. Zuid-Afri- kransche Vereeniging. Waai*8chyniyk zal het Zuid-Afrikaansche driemanschap niet tegenwoordig kunnen zyn by deze huldebetooging op Kruger's ver jaardag. Naar aanleiding van het bericht, ontleend aan „De Katholieke Schooi", kan „Het Centrum" medodeelen, dat er geen sprake is van het bezoldigen der arrond.-schoolopzieners. Slechts zal hun abonnement voor reis- en verblyf- kosten eenige verhooging ondergaan in verband met hun meerder werk. Ook zullen er geen 25, maar 15 nieuwe arrondissementen geformeerd worden. Do Nederlandscho gezant to Madrid echryft aan hot „Weekblad voor den Export- handel" over het mynwezen in Spanje o. a., dat waar in hoofdzaak de gunstigo keer van zaken niet te miskennen is, in de eerste plaats onze scheepvaart zich daarvan rekenschap be hoort te geven, om by toeneming van trans- portaanvraag ook meerder materieel beschik baar te kunnen stellen. Do officieren van het garnizoen te Deven ter waren door H. M. de Koningin uitge- noodigd, voor zoover zy aan Hare Majesteit zyn voorgesteld, do matineé hedennamiddag tusschen halfdrie en halfvyf op Het Loo by te wonen. By koninkiyk besluit is aan dr. W. C. Mensonides, te Ede, vergunning verleend hot perceel kadastraal bekend sectie K No. 1C36, te Ede, te bezigen als een gesticht voor krankzinnigen, op do wyze zooals dit, over eenkomstig do aan mejuffrouw Sophia Genis verleende vergunning, welke hierdoor vervalt, thans is ingericht. In het gesticht, bestaande uit de villa „Ruimzicht" en twee paviljoenen, mogen uit sluitend vrouwen, doch niet meer dan twintig, verpleegd worden. Sts.-Ct Omstreeks halfvyf gistermiddag is te Rotterdam aangekomen de „König" van de Duitsche Oostafrika-iyn, met passagiers uit Zuid-Afrika. Aan boord bevonden zich de heeren A. C. Van Rossum, B. J. Hermans, H. Schippers, Do Boor en Van Otterloo, en de dames Bossinga, Oostorbaan, Ham en Van Straten, met kind. Het meerendeel dor passagiers uit Zuid- Afrika was reeds te Napels ontscheept, o. a. do heeren D. W. Erasmus en J. B. Wolmarans, do Nederlandsche attaché by het Boerenleger, luitenant Thomson, en een aantal doctoren en pleegzusters van do Russische ambulance. De Vereeniging van Oliefabrikanten in Friesland heeft aan den minister van finan ciën gezonden een adres met verzoek, een invoerrecht van ongeveer 1 per 100 K.G. op vreemde voederkoeken, zoowel in vasten als in poedervorm, in zyne fiscale wetten op to nemen- Willem Kes is in den wedstryd om een lied met piano-begeleiding, uitgeschreven door de „Berliner Illustrirte Zeitung," met don eersten prys bekroond. Geret. Kerken. Drietal to BierumW. Bouwman, te Ezinge, J. Dekker, te Nieuw- Yennep en 0. J. Stadig, te Den Helder. Hr. Ms. torpedobooton „Hydra" en „Scylla", onder bevel van de luitenants ter zee der 1ste klasso W. T. De Booy en W. C. J. Smit, zyn 5 dezer gezamenlyk te Messina aangekomen. De minister van justitie verleent a. s. Woensdag geen 'audiëntie. Het stoomschip „König", van Hamburg en Amsterdam naar Oost-Afrika, arriveerde 4 Oct. te Lissabon. Abbonos (gem. Haarlemmermeer). Nu do jacht op hazen en patrijzen opengesteld is, ziet men op verschillende plaatsen van het jachtrecht gebruik maken en menig langoortje of patrys wordt dan ook verschalkt en door het moordend lood getroffen. Ook in Abbenes' omstreken schynt dit jaar nogal wild te zyn. Door drie heeren van elders werden aldaar deze week op éón dag geschoten 9 hazen, waarondor een zeer groote, en 17 patryzen. Evenals andere jaren zal Donderdag 11 October het vogelschieten wederom plaats vinden. Gewoonlyk ziet men daar alsdan by deze gelegenheid meer schutters voor dat doel vereenigd dan op de andere naburige plaatsen. Ook dit jaar verwacht men flinke deelneming. Alfcn. Gedurende de maand September jl. werden ter kaasmarkt alhier aangevoerd 71 wagons, tegen 67 een jaar te voren. Een langzame vooruitgang valt alzoo te consta- teeren. Alkemade. Aan hot postkantoor alhier, te Roelof-Arendsveen, en do daaronder ressor- teerende hulpkantoren to Oude-Wetering en te Rypwetering, werd gedurende het 3de kwartaal 1900, ter Rykspostspaarbank inge legd ƒ49,986.22 en terugbetaald 9341.72. Het laatste door dit kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 505. Bodegraven. D® bibliotheek der Christeiyke JongeUngsvereeniging „Timotheus", alhier, is weder eiken Zaterdagavond van 7 tot 8 uren voor het publiek geopend. Deze bibliotheek bevat tal van degelyke boeken, waaronder nieuwe werken. Vrydagavond ontstond er een binnen brandje alhier, ten huize van den heer v. A., in de Noordstraat. Met eenige emmers water werd de brand spoedig gebluscht. De heer A. Breekland, door het Nuts- dop:u'tement alhier benoemd als commissaris van de Volksbibliotheek, heeft voor deze be noeming bedankt. Gedurende do maand September is aan het Postkantoor, alhier, in de Rykspostspaar bank ingelegd 2866.98 en terugbetaald 4102.70. Het laatst uitgegeven boekje draagt het nummer 748. Onze burgemeester is deze week van zyn verlof in de gemeente teruggekeerd en heeft zyn ambt weder aanvaard. Noordwykorliout. Hot mond- en klauw zeer onder het vee, dat zich eerst sporadisch vertoonde, heeft a3n de Zuidzyde onzer ge meente de laatste dagen grootere afmetingen aangenomen. Van de ziekte onder de varkens hoort men aanmerkeiyk minder. Deze schynt aan 'fc afnemen. Oudshoorn. Gedurende de afgeloopen maand werden alhier geboren 1 jongen en 4 meisjes, terwyi 3 personon als overleden worden aan gegeven. Huwelijken werden niet voltrokken. Kynsburg. Het voornemen bestaat in onze gemeento naast het reeds bestaande Fanfare korps een Harmonie-korps op te richten. Reeds een twaalftal deelnemers heeft zich aangemeld1* Maandag-avond a. s. zal in bet Café „De Land bouw" een vergadering worden gehouden, waarin de heer D. Van Wouw, van Noordwyk, als spreker zal optreden en de noodige wen ken zal geven om tot een goed rosultaat te komen. Rypwetering. Naar men ons uit goede bron mededeelt, zal op 10 Oct. a. s. te Ryp wetering een Rykstolephoonkantoor worden geopend in aansluiting met Alfen. Roelof-Arondsveen. Ten Rykstelegraaf- kantore alhier werden gedurende het 8de kwartaal 1900 behandeld 3217 telegrammen, nl. verzonden 1347, ontvangen 1676 en opge nomen en verder geseind 194. Voorhout. Gedurende het afgeloopen kwar taal zyn by de Rykspostspaarbank alhier geschied 104 inlagon tot een bedrag van 3681.68 en 19 terugbetalingen tot eon bedrag van f 1322.90. Uitgegeven werden 7 nieuwe boekjes. Waddingsveen. De heer Tuymelaar, bur gemeester dezer gemeente, heeft het bescherm heerschap over het fanfarekorps „Concordia" aanvaard. Zondag a. s. treedt in de Gerf. kerk alhier op de heer Vogel, predikant te Gouda. Den löden October a. s. zal het 35 jaar geleden zyn, dat ds. G. v. d. Pot zyn ambt als predikant by de Remonstrantsche Gemeente alhier aanvaardde. Woubrugge. Een openbare vergadering van den Raad dezer gemeente is belegd tegen Dinsdag 9 October a. s., 's voorm. te elf uren. Voor grati8-vaccinatiën wordt zitting gehouden in het dorp ten Raadhuize, op Dinsdag 9 October, 's nam. te halftwee, en te Hoogmade, in het lokaal der openbare school, op Woensdag 10 October d. a. v., 's voorm. halftwaalf, Zocterwoude. Door den burgemeester is eon openbare vergadering van den Raad belegd tegen Dinsdag den 9den October, des voor middags te 11 uren, waarvan de agenda luidt: 1. Ingekomen stukken. 2. Vaststelling van het suppletoir kohier van den hoofdelyken omslag, dienst 1900. 3. Reclames tegen den aanslag in den hoofdelyken omslag. 4o. Aanbieding der gemeente-begrooting voor 1901. Voor de ingezetenen dezer gemeente bestaat gelegenheid tot kostelooze inenting en herinenting op 11, 12 en 18 October a. e. op elk dior dagen des voormiddags tusschen 8 en 9 uren, ten huize van den gemeente geneesheer. Overlegging van een geboorte briefje is verplichtend. De hoogeerw. heer vicaris-generaal van hét Kathedraal Kapittel te Haarlem bezocht gisteren de R.-K. Parochie in de Zuidbuurt tot het doen zyner jaariyksche visitatie. Van de gelegenheid om Z. H. E. te spreken werd door ingezetenen gebruik gemaakt. Zegwanrd-Zoetermcer. Aan het hulp-post kantoor alhier werd gedurende de maand Septembor in de Rykspostspaarbank in 62 inlagen gestort een bedrag van 5759.64 en aan 9 personen terugbetaald 1001.04. Er worden 5 nieuwe boekjes uitgereikt. In de afgeloopen maand werden aan het telephoonkantoor alhier behandeld 161 tele grammen, elsverzonden 58, ontvangen 93. Uit: <io „Staatscouraut". Kon. besluiten- Op verzoek eervol ontslagen de commies der poateryon tweedo kl. K. Preuyt. Benoemd tot directeur van het post- en telegraaf kantoor te Hulst F. J. T. M. Smit, thans te Asten. Peuaioen verleend aan IL E. Westendorp, 3U5; A. Stoverink, ƒ313; H. Deen, ƒ290-, B. Ter Maat, ƒ505; J. Vrijburg, ƒ251. M. Kerkhofs, 207; D. A. Van Vooren, 280; O. Nooteboom, 187; H. Kalf, ƒ271; F. J. M. N. Van Dam, f 160; H. J. Volkmaars, ƒ894. Gemengd Nieuw*. In navolging van andere plaat sen in ons land, hebben ook de politie-agenten hier ter stede een vereeniging opgericht. Twee vergaderingen zyn reeds gehouden, waarvan éón tot het kiezen van een bestuur, dat zich belastte met het ontwerpen van een reglement, terwyi de tweede vergadering diende tot goed keuring daarvan. De koninklijke goedkeuring zal worden aangevraagd. Een stalknecht van de paarden tram, alhier, was de eerste, die hedenmorgen aan de Stadstimmerwerf ratten kwam brengen en wel een nest van zeven stuks l Zooals biy kt uit een adverten tie, voorkomende in dit nummer, zal in de zaal van het Leger des Heils, aan de Lam- merenmarkt alhier, een groote tentoonstelling worden gehouden op Maandag en Dinsdag 8 en 9 October, des namiddags van 25 uren en 's avonds van halfacht tot halfelf. Zoowel Leger-de8-Heil8- als andere artikelen zullen worden geëtaleerd. Een der officieren, de heer Gorter, die reeds ongeveer een jaar als vertegenwoordiger van het handels-depar tement van het Leger do3 Heils geheel ons land bereist met een groote aorteering artikelen, zal do goederen presenteeron. Het zal hem ongetwyfeld veel genoegen doen, als velen zyn uitstallingen komen be zichtigen en iets koopen. Hedenmiddag kwam op de Hoo- gewoerd een wagen met motselaarsgereedschap in aanraking met de tramrails, zóó, dat de wagen kantelde en het gereedschap op do straatsteenen terecht kwam, waardoor het verkeer van de tram eenigen tyd gestremd was. In den Ouden Singel werd oen roeibootje aangevaren door do stoomboot „Spaarne". Persoonlijke ongelukken zyn niet te betreuren, hoewel het bootje in elkander la gedrukt. Door de politie alhier is aan gehouden een 21-jarige jongeling, die in het Algemeen Politie-blad gesignaleerd stond tot het ondergaan van een dag hechtenis, waartoe hy te Amsterdam was veroordeeld. Do ge signaleerde is naar het Huis van Bewaring overgebracht. Ten gevolge van den lagen wa terstand nemen de stoombooten van Deventer op Rotterdam haar weg over zee. De electrische tramlijn Haarlem Bloemendaal is gisternamiddag om halftwee zonder feestelijkheden geopend. Oordang is gisteren om kwartier over zessen aan het Staatsspoorstation te 's-Gravenhage aangekomen, opgewacht door den voorzitter van den Nederlandschen Wieler- Bond en door een 25-tal sportbroeders en zusters, met en zonder flets. De overwinnaar van den Bol d'Or ging in een automobiel met een zyner gangmakers te Parijs, Diehle, de stad in, gevolgd door een paar andere autocars. Het weinige publiek verdrong zich nieuws gierig om den lango-afstandsryder heen. Voor het groot nationaal kegol- concours, uitgeschreven door de kegelclub „Entre Nous", te Amsterdam, ter gelegen heid van haar vyfjarig bestaan, en te houden van 7 October tot 18 November op de drie nieuwe kegelbanen van de „Sportbar" in de Warmoesstraat, hebben zich ruim 120 kegel- clubs, waaronder vele van buiten Amsterdam^ laten inschrijven. Aan het bureau van politiein de Oudebrugsteeg to Amsterdam is gebracht een persoon, die op de Gelderschekade drie mannen en een vrouw had aangerand. Hy was een hunner op den rug gesprongen, en had hem daarna de kleeren gescheurd; ver volgens ontrukte hy aan de vrouw een juweo- len oorknopje, dat deze hem echter weer afhandig wist te maken. Gisternacht zonk, waarschyniyk ingeloopen door een naastliggende yzeren aak, het aan de kade te Apeldoorn liggende vol geladen turfschip van schipper Vennik, van Zwolle. De opvarenden konden zich met moeite redden, zoo snel drong het water binnen. Men lost de lading en zal trachten de schuit te lichten. Kinderspel. - Woensdagmiddag wierp de 9-jarige H. K. een touw over den muur van den tuin der openbare school In de Poortstraat te Utrecht. De kinderen der school, die juist in den tuin aan het spelen waren, konden natuurlyk niet nalaten met z'n allen met alle macht aan het touw te trekken. Hierdoor werd R., die het touw eenige malen om de hand gewikkeld had, mee opgetrokken, tot ten slotte zyn handen in aanraking kwamen mot het op den muur gespannen prikkeldraad. Vreeseiyk gillende en met bebloede handen werd hy door den werkman B., die de benarde positiG van den jongen zag, bevryd en naar zyn woning ge bracht. In Voor-Indiö is volgens do laatsto berichten zeer veel regen gevallen, zoodat de vooruitzichten van den oogst over het geheel gunstig zyn. In het geheel wordt thans aan 3,163,000 menschen onderstand verstrekt. Het EngeUche schip „El Iers- lie," van Ship Island naar Liverpool, is in den Atlantischen Oceaan masteloos en vol wa ter verlaten. Van de equipage is 1 man ver dronken, de overigen werden gered en hier geland. In Georgetown ls een negerop- stand uitgebroken, waarvan de omvang niet is na te gaan, daar de telegraphische gemeen schap met de stad verbroken is. Er zyn troepen heen gezonden. Uit Palmi wordt g e m e 1 d; dat het proces, aldaar behandeld tegen 248 per sonen, allen uit de omstreken en leden van de Mala vita, afgeloopen is. Het vonnis werd uitgesproken na een be- handeling van twee maanden en elf dagen, en de gevangenisstraffen en tydperken, ge- durende welke de veroordeelden onder toezicht zullen staan, beloopen te zamen gerekend etteiyke eeuwen! Het hoofd dier misdadigersbent Carmine Ricevuto is tot 8 jaar opsluiting on 3 jaar politietoezicht veroordeeld. Slechts 13 van de 248 werden vrygesproken. De zittingen werden gehouden in de oude kerk, daar do rechtzaal niet groot genoeg was. Toen het vonnis werd uitgesproken, be gonnen de bloedverwanten der beschuldigden te protesteeren en onder de veroordeelden ontstond groote opschudding. Tachtig karabiniors en een compagnie voet volk dedon de zaal ontruimen eu bedieigden, de oproerige veroordeelden met hun geladen geweren. Op het eerste geluid van do trompet wierpen zy zich allen ter aarde en aldus werden zy geboeid en weggebracht. Op zeer eigenaardige wyze heeft onlangs de heer Jacques Faure ter gelegen- heid van een langen afstand-wedstryd van Parys uit, den duur zyner luchtreis verlengd door op het laatste moment, toen de ballast geheel uitgeworpen was, ook zyn voorraad wynfle88chen, blikjes enz., en ten laatste ocv zyn overjas en overkleederen uit te werpen, j zoodat hy en profond négligé eindeiyk inf Silezië nederdaalde. Desertie by de Ohlneezen ploegt met de gruweiykste martelingen te worden gestraft. Een er van bestaat hierin, dat do schuldige, uitgekleed en op een stoel gobonden,- met een gomelastieken slang over het geheole lichaam omkronkeld wordt, waardoor men dan aanhoudend kokend water giet. De pyn is zoo verschrikkelyk, dat de dood menigmaal het gevolg is. De regens in Calcutta van 20 tot 26 Sept. hebben biykens officieel bericht' ten gevolge gehad, dat 12 personen verdronken en 23 gekwetst, 283 huizen en 620 hutten verwoest zyn. Ook do wogen leden veel schade. In Zaluyze (Ooet-Galiciö) over vielen gewapende boeren de herberg van den Israëliet Siegel, dien zy ter dood martelden.' Zyn vrouw eu do dienstbode worde» gevaariyk gewond. De boeren roofden alle kostbaarheden. Te Milaan worden vyf personen gearresteerd, van wio een, een zekere Johan Miliet, uit Slano (Dalmatië), een dolk, eon revolver, 160 dollars in goud, verscheidene ponden sterling, alsmede een ontvangstbewys van oen door hem aan zyn familie afgezonden som van 100 dollars, by zich droeg. Alle vyf kwamen uit de Vereenigde Staten en ver klaarden, aan boord met e.kander in kennis te zyn gekomen. Een wed8tryd in de lucht. Ver leden Zondag zyn te Parys een tiental lucht ballons opgelaten, welke zouden trachten de verst mogeiyke afstanden af te leggen. Naar gemeld wordt, ls de heer Balsan met zyn ballon „Saint-Louis" te Dantzig neergedaald, daar hy den tocht over do zee met zyn niet grooton ballon onuitvoeriyk achtte. Graaf De la Vaulx is Maandagavond met de „Centaure", by Warschau neergekomen in 21 uren tyds. Een sneltrein heeft van Parys naar Berlijn, reeds 24 uren noodig. De heer Jacques Fauie bereikte met de „Aóro-club" Mamlitz by Posen. Graaf Castillon de Saint-Victor is met de „Orient" te Gosdorff in Sleeswyk-Hulstein, do hoer Juchmès met de „Touring-club" te Warburg in Westfalen neergekomen. De heer De la Valette heeft hot met zyn „Róve" uit vrees voor de zee niet verder ge bracht dan Den Bosch. De heer Blanchet mofe de „Alliance" kwam to Valburg neer. In de Figaro" komt het niet oninteressante protocol voor, waarin kapitein Jacques Balsan en zUn metgezel Louis Godard verslag geven van hun tocht met den ballon „St.-Louis" (3000 kub. M. inhoud). De opstyging had om 1.45 uur to Vincoimes( plaats. Zy worpen veel ballast uit on do balie, l gaat zeer snel in de hoogte. Om 3.15 zynzf 4450 M. hoog, boven Congis. Zy nemen zuur'

Leidsch Dagblad | 1900 | | pagina 1